CDA wijst nieuwe contouren-nota af Arbeidsmarkt en onderwijs moeten beter op elkaar worden afgestemd Scherp conflict dreigt over veilen op zaterdag 75 jazz-attracties in acht zalen Congresgebouw Nieuw cruise-schip onder vlag van Bestevaer niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ NIEUWE HOOFDINSPECTEUR-DIRECTEUR KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1978 PAGINA 7 Eerste namen North Sea Jazz Festival bekend DEN HAAG— Nederlands grootste jazz- manifestatie, het North Sea Jazz Festival dat medio juli voor de derde keer zal plaats vinden, zal dit jaar nog meer jazz-attracties naar het Haagse Congres gebouw halen en zich daar in acht zalen afspelen. Dat zijn er twee meer dan vorig jaar, toen het North Sea Festival 17.081 bezoekers trok waarvan 4 5.000 buiten landers Een aantal dat organisator Paul Acket dit jaar verwacht te zien stijgen. Acket heeft een lijst van 75 „live jazz" concerten op zijn programma dat echter net zoals vorig jaar mede afhankelijk is van de financiële steun van de gemeente 's-Gravenhage die Ackets aanvraag nog in de raad moet behandelen. Band, de rhythm 8t bluesformatie van Bo Diddley, de combo van pianist-organist Bill Doggett en de in "76 al aanwezige gospelgroep Mighty Clouds of Joy. Er wordt nog onderhan deld met enkele Brazi liaanse groepen en met Ja2z-iiefhebbers zullen Evans met Zoot Sims en New Orleans tot en met Terry, Illinois Jacquet, Avant Garde. Publieks- Betty Carter en haar favorieten van wie de trio, de 16-mansband Rollins' Quintet, Bill van de Clifton Chenier pianist Randy Weston en zijn 17-mans African Rhythms Orchestra. De modernere, minder com merciële kant van de jazz wordt onder meer vertegenwoordigd door de 10-mans band van Car la Bley met o.a. Mike Man tier en Roswell Rudd, het Yamashita Trio uit Japan, het Paul Motian trio, het Compo sers Workshop Ensem ble en het optreden van percussionist Airto en Roaoul de Souza met 10 musici. Er is vorig jaar kritiek geleverd op een te be perkt geachte deelname van Nederlandse musici aan het North Sea Jazz Festival. Acket meldt dat in 1977 88 van de 339 optredenden Nederland se musici waren, een na tionaal aandeel dat gun stig afsteekt bij festivals elders. De onderhande lingen met Nederlandse jazz-musici zijn nu nog in een beginstadium, maar Acket gaat ervan uit dat het Nederlandse aandeel ook dit jaar groot dient te blijven. Naast de concerten in Count Basie, vorig jaar goed voor een dubbelconcert door de grote belangstelling, ook in '78 weer van de partij met zijn Big Band. zes zalen van het Con gresgebouw, biedt het festival weer 10 uur per dag jazzfilms in een ze vende zaal, jazzvideo- shows, tentoonstellin gen, een jazz-winkelcen trum en als nieuwtje een jazz-discotheek-dancing in de achtste zaal. Er zal bovendien meer zitgele genheid dan voordien worden gecreëerd. Vóór de deur van het festival gebouw zullen onder de luifel meer groepen dan voorgaande jaren gratis concerten geven. De prijzen zullen hetzelfde blijven als vorig jaar. ti vals in het leven geroe pen die het gebeuren in Den Haag beheert. Voorzitter is Joop Schrier (als pianist be kend van een vroegere formatie van de Dutch Swing College Band), Wim van Woerkens (van Stichting Jazz in Den Haag), Wybe Buma (ook o.a. ex-DSC), musicus Hans Duif er en organi sator-presentator Tim Braaksma. De Stichting draagt Paul Acket's Agency de organisatie op, werkt met hem sa men en besloot inmid dels het woord „Jazz" terug te halen in de offi ciële naam van het festi- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Bij de behande ling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer liet Deet- man (CDA) weten het „hoogst ongelukkig" te vinden als mi nister Pais over zo'n twee jaren in een nota met een eigen visie op het onderwijs komt Het is de vraag of we met die nota-re gen op de goede weg zijn, aldus Deetman. Hij noemde het geen goede zaak als telkens in de vorm van een discussienota een totaal-visie op tafel wordt gelegd zonder dat daarover in het parlement een oordeel wordt uitgesproken. Mi nister Pais moest eerst maar eens laten horen wat hij van de contourennota's van Van Keme- nade en de reacties daarop vindt. Der minister kan dan op korte termijn zijn beleidsvoor nemens aan het parlement mee delen, zei Deetman. Mevrouw Ginjaar-Maas (WD) wilde ook weten wat minister, Pais met de contourennota's van zijn voorganger gaat doen. Sinds jaar en dag heeft de WD gezegd dat we geen liberale con tourennota willen schrijven. Wel willen we een soepel en dyna misch onderwijsbeleid dat steeds opnieuw aansluit bij de feitelijke maatschappelijke ont wikkelingen. Volgens drs. Beinema moeten de mogelijkheden van een uni versitair toelatingsexamen wor den bekeken. Hij noemde het van groot belang dat voor be paalde richtingen de stroom van studenten meer naar het hoger beroepsonderwijs en dus min der naar het wetenschappelijk onderwijs wordt gericht. Tussen wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepsonderwijs dient een nauwer samenspel te ko men. Een gerichte inkomenspo litiek zal mede gevolgen hebben voor de studiekeuze. IVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gesteund door touroperators in binnen- en buitenland zal in de lente van 1979 de nieuwe Nederland se scheepvaartmaatschappij NCM Bestevaer opgericht door oud-HAL-medewerkers begin nen aan een ambitieus cruise programma met tweèenzeven- tig afvaarten vanuit Rotterdam naar diverse bestemmingen waaronder Scandinavië, Enge land, Schotland, Ierland, De Kanaaleilanden, Portugal. In de winter zullen waarschijnlijk cruises worden gemaakt vanaf de Canarische Eilanden. Ook wordt overwogen om in die pe riode enkele grote cruises van zes weken te maken van Rotter dam naar Zuid-Amerika. De N.C.M. Bestevaer heeft voor zijn cruise-activiteiten de super luxe 16.000-tonner "Taphme" van de Griekse reder-multimil jonair Carras gekocht. Welk be drag hiermee gemoeid is wilde Bestevaer-directeur »-Joost de Jong gisteren tijdens de intro ductie van zijn maatschappij in Rotterdam niet mededelen Wel is er momenteel een kapitaal van vijftien miljoen gulden, waarvan inmiddels zeven mil joen gulden is volgestort door ruim zeshonderd aandeelhou ders. Daarnaast hebben tiendui zend sympathisanten ieder een tientjfe bijdragen om Bestevaer. financieel water onder de kiel te geven. Het cruiseschip van Bestevaer zal het enige passagiersschip zijn onder Nederlandse vlag, nu de Holland Amerika Lijn haar vloot heeft laten registreren op de Nederlandse Antillen. Aan het Koninklijk Huis is inmiddels toestemming gevraagd om het schip te vernoemen naar een van de leden van het Koninklijk Huis. De „Taphme" die nu nog onder Griekse vlag superluxe en pe perdure cruises maakt, is oor spronkelijk in 1955 als cruise schip in de vaart gebracht. Het werd m 1955 drastisch ver bouwd. Het is 162 meter lang en 22,5 meter breed. Het beschikt over 2212 luxe hutten (dat aan tal wordt straks uitgebreid tot 240), zwembad, zonnedek, kleu-' terverblijf, discotheek, winkels, bibliotheek, sauna, solarium en hospitaal! Daarnaast is er confe rentieruimte met vertaalcabines. Bestevaer is momenteel ook in onderhandeling met het Neder landse Centrum van Verkoopoe- vordering dat begin 1977 een drijvende beurs in het Midden- Oosten organiseert, waaraan 120 Nederlandse bedrijven deel nemen. Aanvankelijk is de be doeling dat deze expositie op een der schepen van de Zweed se Tor Line zou worden gehou den. De heer E. F. J. Luijf, hoofdinspekteur-directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zuid-Holland. Werkloos Alleen al in de provincie Zuid-Holland weten ruim veertigduizend mannw en vrouwen op dit moment uit eigen ervaring wat dat betekent. Zij vormen het legertje ingeschrevenen van het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening in deze provincie. Nieuwe hoofdinspekteur-direkteur van dit provinciale bureau is de heer E. F. J. Luijf (39), daarvoor direkteur van het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam, en opvolger van de heer J. L. Westhoff. Met negen jaar ervaring in de hoofdstad en een lange loopbaan in de arbeidsvoor ziening wil hij wel het een en ander kwijt over werkeloosheid en arbeidsmarkt (de uitwisseling van vraag en aanbod tussen arbeidskrachten en werkgevers); ook met betrekking tot Zuid-Holland, want al is de nieuwe werkkring slechts enkele we ken oud, de ontwikkelingen in Noord- en Zuid-Holland lopen volgens de heer Luijf, dat heeft hij al gezien, niet ver uiteen. „Ik ben niet zo pessimistisch dat ik denk dat we in de nabije toekomst met grotere aantallen werkelozen zullen moeten le ven. Er komt echt wel verbetering in de conjunctuur, maar we moeten erop be dacht zijn dat er niet voldoende werk is en zal zijn voor alle mensen die zich op de arbeidsmarkt melden als werkzoeken den. Dit is in een notedop de toekomst verwachting van de man, die, na aller- hand taferelen in Amsterdam „Het is voorgekomen dat zes woedende bouw vakkers ineens mijn kamer binnenstorm den"-, de tijd rijp achtte om wat afstan delijker bezig te zijn met de arbeids markt. Niet, dat het werk in Amsterdam hem niet beviel, integendeel. Hij zegt er erg fijne herinneringen aan te hebben en wel degelijk „betoverd" te zijn door de „boeiende stad Amsterdam". „Ontzettend" In Den Haag werd echter een „provin ciaal direkteur" gezocht, de term die de heer Luijf liever voor zijn funktie ge bruikt dan de officiële titel, waarvan hij lachend zegt dat hij die „ontzettend" vindt Het leek hem wel en zo werd de overplaatsing een feit Het grootste probleem in de arbeidsvoor ziening is volgens de heer Luijf het te weinig op elkaar aansluiten van de ar beidsmarkt en het onderwijs. Helemaal het een op het ander afstemmen, zodat bij wijze van spreken uit de leerfabriek precies die werkers komen die je op dat moment nodig hebt noemt hij terecht onwenselijk en onmogelijk. We hebben nu eenmaal vrijheid van beroeps- en onderwijskeuze. Jammer vindt hij wel: „In de Nota Jeugdwerkeloosheid van 1976 staat over dit onderwerp slechts een heel klein stukje, en ik vind juist het afstemmen van het onderwijsbeleid en de arbeidsmarkt op elkaar eigenlijk het al lerbelangrijkste. Daarnaast is het een belangrijke taak van het onderwijs, de jeugd niet alleen gericht op een beroep op te leiden, maar meer als volwaardig mens te vormen. Dat beroep zal er in de praktijk in veel gevallen namelijk niet blijken te zijn". Het werk van de arbeidsbureau's veran dert met de veranderingen op de arbeids markt Als er veel vraag is naar arbeids krachten, tegenover een gering aanbod - men spreekt dan van overspannen ar beidsmarkt kan het arbeidsbureau slechts optreden als bemiddelaar en kon- taktlegger bij de plaatsing van werkzoe kenden. „We kunnen geen arbeidskrach ten maken. Bij de huidige situatie, een groot aanbod en minder of niet-passende vraag, komt de nadruk in ons werk te liggen op zo veel mogelijk aanpassing van de arbeidskrachten op de vraag, met behulp van bij- of omscholing", vertelt de heer Luijf. „Bij de verslechtering van de conjunc tuur heeft de structurele werkeloosheid de kop opgestoken. In Amsterdam, en ik vermoed dat het hier niet veel anders zal zijn, is dat zelfs zestig tot zeventig pro cent van de totale werkeloosheid: mensen naar wie geen vraag is door bij voorbeeld hun leeftijd, hun beroep, een eventuele handicap of hun opleiding. Dat zijn voor ons erg arbeidsintensieve mensen. Die moet je goed begeleiden, steeds weer opnieuw proberen te plaatsen, desnoods omscholen, samen een oplossing probe ren te vinden. Juist in de grote steden heb je deze minderheidsgroepen die moeilijk(er) een plaatsje in het arbeids proces kunnen vinden, groepen die op de tocht staan en die over het algemeen weinig begrip ondervinden. Niet alleen de structureel werkelozen, maar bij voor beeld ook de buitenlandse werknemers. Die hebben nog allerlei problemen erbij, zoals het cultuurverschil, de woonproble men, de totale aanpassing aan de andere omstandigheden in het gastland, het on derwijs van de mensen zelf en van hun kinderen. Die problemen spelen wat Zuid-Holland betreft in Rotterdam, Den Haag en ook in Leiden. Als bedrijven saneren, inkrimpen of verdwijnen zijn het juist de probleemgroepen, die op het arbeidsbureau terecht komen. De jonge ren in de grote stad komen wel weer ergens terecht". Vrouwen De werkgelegenheid voor de vrouwen is er de laatste jaren niet beter op gewor den. Het westen van het land heeft een grotere werkloze vrouwelijke beroepsbe volking, volgens de heer Luijf doordat vrouwen zich in deze streken eerder aan melden als werkzoekenden. „Er is hier meer werkgelegenheid, en de verwach ting dat men een baantje kan vinden is dan ook groter. Dat speelt in Noord zowel als in Zuid-Holland. Het is gelukkig niet meer zo dat vrouwen minder geac cepteerd worden dan mannen, die tijd hebben we gehad". „We hebben geen touwtjes met het be drijfsleven. waaraan laatjes zitten die we naar behoeven open kunnen trekken om daar een precies passende plek te vinden voor een bepaalde werkzoekende", zegt de heer Luijf, om één van de diverse onjuiste opvattingen die volgens hem heersen omtrent taak en mogelijkheden van het arbeidsbureau, uit de wég te ruimen. „We zijn ook geen onderwijsinsti tuut, en evenmin een maatschappelijk- werkinstelling. De mensen die hier ko men hebben weliswaar vaak problemen met huisvesting, gezinsmoeilijkheden en misschien zelfs wel drugsproblemen, maar wij zijn er bepaald niet om dat allemaal op proberen te lossen. We zijn er zelfs niet om de mensen op te porren, om de mensen te motiveren aan het werk te gaan, als dat nodig mocht zijn. Dat is niet onze primaire taak. Wij volgen de ontwikkelingen in de conjunctuur, en spelen een aanvullende rol. We moeten inspringen bij stroeve ontwikkelingen door aanpassing of omscholing van de werkzoekenden, als het aanbod niet aan sluit bij de vraag. Om te schetsen hoe groot, of hoe klein onze rol is: Vijftien tot twintig procent van de arbeidswisselingen loopt via de arbeidsbureau's. Dat verschilt natuurlijk per vakgroep. Bij de veranderingen in arbeidsplaats van de groep ambulante kelners is er bijvoorbeeld in tachtig pro cent van de gevallen sprake van onze tussenkomst of bemiddeling, bij academi ci is dat misschien minder dan één pro cent" De andere taken zijn beroepenvoorlich- ting en beroepskeuze en scholing, wat de laatste tijd een hoge vlucht neemt, in samenwerking met het bedrijfsleven. Aangezien de arbeidsbureau's nauw be trokken zijn bij het veranderen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, is het zinvol deze bemerkingen naar boven floor te spelen. Nadat een ontwikkeling is gesignaleerd, kan dan op beleidsniveau worden gereageerd. Die terugkoppeling naar de top komt tot stand door middel van regelmatige bijeenkomsten van de elf provinciale direkteurs en de direkteur-ge- neraal, die alles kan doorspelen naar ministneel niveau. „Wij kunnen de ont wikkelingen in het bedrijfsleven, in de conjunctuur, niet zozeer sturen. We kun nen er slechts op reageren en achteraf misschien op inwerken. Ondanks de be perkte directe invloed op het landelijk werkgelegenheidsbeleid zijn dit toch wel erg belangrijke besprekingen". Mentaliteitsverandering Werkeloos zijn hebben we nog niet leren verwerken. Iedereen kent wel het verhaal van de man die 's ochtends met het broodtrommeltje onder de arm de voor deur uitstapt en vijf minuten later via de achterdeur weer binnenglipt. Omdat hij voor zijn buren met wil weten dat hij werkeloos is. „Er is volgens mij een ingrijpende mentaliteitsverandering no dig", zegt de heer Luijf dan ook. „Een langzaam proces van informatie geven over het arbeidsloze inkomen, over werk tijdvermindering, om te komen tot een herwaardering van de werkeloosheid, de mensen moeten er anders over gaan den ken". De heer Luijf besluit, doelend op heersende vooroordelen en generalisa ties: „De meeste mensen gaan er zwaar onder gebukt, als ze geen baan hebben". Paul Weststrate DEN HAAG Er dreigt een scherp contlict tussen de georgani seerde Nederlandse bloemenhande- laren, verenigd in Groothandela ren in Bloemen (VGB) en de Ne derlandse bloemenveilingen opge nomen in de Verenigde Bloemen- kwekers Nederland (VBN). Strijd- punt is het afschaffen van het vei len van bloemen op zaterdagen, dus de zesdaagse veiling. De han del wil die beperken tot vijf dagen, de kwekers handhaving van de huidige zes dagen. Al enkele jaren maakt dat verschil in stand punt onderwerp uit van besprekingen zowel binnen de organisaties als bij de diverse veilingverenigingen afzonderlijk. Van beide kanten zijn over de kwestie nota's met het voor en tegen verschenen, maar overeen stemming kon niet worden verkregen. Het ziet er nu naar uit, dat het op een harde strijd gaat uitlopen. In een dezer dagen gehouden besloten lèdenvergadering van het VGB is afgesproken geen verdere onderhan delingen meer te voeren én met ingang van In kringen van de bloemenkwekers ver wacht men daarvan ernstige financiële scha de, die op rond de honderd miljoen gulden wordt geraamd. De kwekers voorzien moei lijkheden met het verwerken en voor de maandagveiling gereed maken van de bloe men. Een andere moeilijkheid is, dat de zogeheten „kleine lijnrijders", dat zijn han delaren die veelal met eigen vrachtwagens bloemen naar bloemenwinkeliers in het bui tenland brengen, zodat zij daar maanda gochtend aangeboden kunnen worden geen voorraad kunnen inslaan. Veilingbes turen vrezen dat deze handelaren proberen buiten de veilingen om, dus rechtstreeks van de kwekers de benodigde bloemen te kopen, hetgeen dan de veilinghandel kan ontwrich ten Een dergelijke handelwijze is in strijd met de reglementen. Hoewel ook in veilingkringen over het zes daagse veilingsysteem geen volledige over eenstemming bestaat is de overgrote meer derheid toch wel voor handhaving daarvan. Een beswaar van de handel vormt de hoge arbeid»- en transportkosten op ses dagen veMing. r Men meent dat het ruime sortiment en goede kwaliteit van de Nederlandse bloemen met uniek distributie- en service-apparaat, con currentie door andere landen zal kunnen weerstaan. Door het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland is een be rekening gemaakt van de invloed van vijf daagse veilingweek op de totale veilingkos- ten. Sommige kosten zullen met plm. 15 procent stijgen, voor de vier grootste bloe menveilingen in de provincie Zuid-Holland worden deze op rond de zeven miljoen gulden geraamd. In een door het VBN sa mengestelde nota wordt e«n schade van totaal 100 miljoen gulden geraamd door verslechtering van de concurrentiepositie en vraagvermindering. Rekening houdend met de omstandigheid dat het hier vooral bij warme weersomstan digheden een snel bederfelijk produkt be treft die zich vooral ook op weekeindever- koop richt, zal ook de handel schade onder vinden bij afschaffen van de zesdaagse veil- week. Het rapport noemt de vijfdaagse veilweek onverantwoordelijk en zal voor velen tot welvaartsvermindering leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7