Joset Mons nieuwe burgerraadsvrouw AUGUSTINUS TIJDELIJK NAAR HET „GULDEN VLIES" llllllllllllllllllllllllllll Adviesraad binnenstad reageert nog niet op ontwikkelingsschetsen ijshockey LEIDEN LIONS Houtrusf DEN HAAG Polydor buigt voor Leidse troubadour VERSTERKING VOOR HARDWERKEND LEIDS INSTITUUT Kinderen van Mariènpoelstraat benutten inspraak CDA kiest mr. Driessen tot Leidse lijsttrekker DONDERDAG 2 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Liedjeszanger Jan van Rheenen heeft de Amster damse platenmaatschappij Po- lydor zover gekregen dat zij niet langer de titel „Liedjes van de koude grond" gebruikt op de hoezen en labels van platen en cassettes van de bij Polydor onder contract staande Joost Prinsen, ook wel bekend als Erik Engerd. Een kort geding dat de Leidse troubadour had aangespannen tegen de platen maatschappij en dat vanmid dag voor de president van de Haagse rechtbank zou dienen is daarop vanochtend ingetrok ken. Troubadour Jan van Rheenen vond dat Polydor op onrechtma tige wijze gebruik maakte van' de titel „Liedjes van de koude grond", een titel die ook Van Rheenen voor een van zijn pla ten heeft gebruikt analoog aan de tiel van het programma waarmee hij de boer op is ge weest. De platenmaatschappij had de lp's en cassettes van Joost Prinsen ook van dit op schrift voorzien. Aanvankelijk eiste Van Rheenen dat deze aüe uit de roulatie zouden worden genomen, maar er blijken er nog maar zo weinig bij de de tailhandel te liggen dat hij deze eis heeft laten vallen. Polydor is intussen wel overgegaan tot het veranderen van de hoezen: op de nieuwe versie komt de gwraakte zin niet meer voor. vonden tussen Polydor en de advokaat van Van Rheenen, mr. Hamer uit Leiden. Dit overleg had een tegemoetkoming in de kosten van de Leidse trouba dour en een schadevergoeding tot onderwerp. Hoewel men hier gisteren nog niet uit is gekomen kwam wel vast te staan dat het urgente karakter aan de zaak was komen te ontvallen nu de platenmaatschappij Van Rhee nen al op diverse punten tege moet was gekomen. En omdat dit urgente karakter een voor waarde is voor een kort geding, ging dit vanmiddag ook niet door. Mochten Polydor en de Leidse liedjeszanger het niet overal over eens worden dan zal in een gewone civiele procedure alsnog een schadevergoeding .van de platenmaatschappij wor den geëist. Daarbij zou het gaan om vele honderden guldens. LEIDEN Het instituut Burgerraadsman heeft er een vrouwelijke wederhelft bijgekregen. Me vrouw mr. Joset Mons gaat vanaf heden samen werken met mr. Frits Quadekker, die sedert drie jaar het ambt van burgerraadsman in zijn eentje heeft waargenomen. Het jonge instituut kon als eenmansformatie de stroom van honderden pro blemen welke zij in de loop der tijd op te lossen had, nauwelijks meer het hoofd bieden. Met de komst van mr. Mons heeft het bureau aan de Koorn brugs teeg 7 een ervaren kracht in huis 'genomen. De belangrijkste taak van het „duo burgerraadslieden" zal bestaan uit het oplossen van problemen waarvoor de Leidse burgerij zich geplaatst ziet in haar relatie tot de overheid. „De stap die Joset Mons naar de Leidse hulpverlening heeft gezet is een haast vanzelfspre kende stap geweest. In Gronin gen heeft zij niet alleen rechten gestudeerd, maar is zij ook ac tief medewerkster geweest in de rechtswinkel. In Den Haag werkte zij behalve als juridisch medewerkster op de stafafde ling juridische zaken van de So ciale Verzekeringsraad even eens met hart en ziel in de Haagse Wetswinkel. Tevens gaf zij scholingscursussen aar. W.A.O.- en A.A.W.'ers. Met deze kwaliteiten, maar natuurlijk ook nog veel meer, geloven wij, dat wij in mevrouw Mons de best denkbare kandidaat hebben ge vonden", aldus dr. J. H Kamp huis, secretaris begeleidings commissie Burgerraadsman. Bijna 3000 Leidenaren hebben de laatste drie jaar de weg naar het bureau van mr. Quadekker gevonden. Dit, ondanks het feit, dat de laatste anderhalf jaar een derde tot de helft van de spreekuren zijn afgelast wegens vakantie, ziekte, maar vooral wegens de overstelpende druk te, die de burgerraadsman' zon der enige hulp te verwerken kreeg. Iedere Leidenaar kan bij het bureau terecht. „Het gaat om mensen", zo stelt het insti tuut, „die hulp zoeken, als de zeer ingewikkelde maatschappij hen het leven moeilijk maakt, als zij door de rim-ram van wetten, regelingen, verordenin gen het spoor bijster zijn ge raakt, als zij door gebrek aan kennis, macht en inkomen so ciaal onredzaam zijn of door een hoekige bureaucratie het ge voel krijgen te kort te zijn ge daan, zonder te weten waarom en hoe". De taken van mr. Quadekker en mr. Mons beperken zich niet louter en alleen tot het verstrek ken van adviezen, informatie en het geven van verwijzingen. De raadslieden zullen eveneens moeten bemiddelen tussen de cliënt en de betreffende instan tie, waarmee moeilijkheden zijn ontstaan. Om de aard van be paalde problemen te doorgrond en en de weg die voor de cliënt naar de overheid, om welke re den dan ook afgesloten, te ope nen, moeten de burgerraadslie den over veel menselijk inzicht beschikken en psychisch tegen een stootje kunnen. De raads man wordt dan ook wel eens Burgerraadsvrouw Joset Mons op de voorgrond, achter haar burgerraadsman Frits Quadekker. gezien als iemand, die het voor de hulpvrager opneemt en het ongelijke machtsevenwicht tus sen bureaucratie en burgerij ten gunste van de cliënt herstelt. Mevrouw Joset Mons ziet haar nieuwe toekomst in Leiden met optimisme tegemoet. De eerste maanden zal zij zich oriënteren op het drukke wegenplan, dat het stadhuis en de nadere diensten in de stad toch wel bij elkaar vormen. Ze gaat contac ten leggen met diverse mensen, die zij tijdens haar werkzaam heden tegen het lijf zal lopen: wethouders, raadsleden, colle ga's uit de wetswinkel en ambte naren. „Ik verheug me op mijn nieuwe werkkring. De behoefte om met mensen om te gaan heeft bij mij altijd zwaar gewo gen. Ik heb vroeger meestal te maken gehad met een vrij dorre en abstracte materie. Juist het menselijke aspect van deze baan trekt me aan en ik zal ook alles doen wat binnen mijn ca paciteiten ligt om dit werk zo goed mogelijk te vervullen", al dus burgerraadsvrouw mr. Jo set Mons. De jeugd leeft zich uit met pen en papier onder het toeziend oog van de oudste bewoonster van de straat. LEIDEN Ome Joop van snackbar-restau rant Boerhaave aan de MariCnpoelstraat had het druk gistermiddag, toen hij alle kinderen uit de straat op bezoek kreeg. Zij kwamen bijeen naar aanleidin g van een idee van de heren C. van de Waldt en E. Cornet van de plantsoenendienst van de gemeente Leiden om de kinderen zelf eens te vragen wat ze nu het leukst vonden om op te spelen als straks het woonerf in hun straat klaar is. Zij hadden namelijk de opdracht gekregen om in dit woonerf een aantal speeltoestellen voor de kinderen te plaatsen en moesten nog een keuze maken uit de verschillende mogelijkheden. Deze mogelijkheden werden getoond in een dia-serie, waarmee de samenkomst begon. De heren van de gemeente kregen het al direct zwaar te verduren. „Wij willen een veel groter klimrek met een wip erbij!", riepen de kinderen. Na de dia-serie kregen de kinderen een vel tekenpapier, waarop zij konden tekenen wat zij nu het leukste speel toestel vonden. Er konden ook meerdere toestellen getekend worden. En natuurlijk hielden de kinderen totaal geen rekening met het beperkte budget van de gemeente Leiden. Op de tekeningen stonden de prach tigste wippen en schommels, zelfs een com plete draaimolen! Tussen de kinderen bevond zich ook de oudste inwoonster van de straat flinks op de foto). Ook zij dacht mee met de plantsoe nendienst „Pardon", zei zij tegen het ge meentelijke duo, „Ik ben wel het oudste kind hier, maar ik heb misschien toch wel wat leuke ideetjes. Vroeger gingen we altijd knikkeren of tollen. Dat is er tegenwoordig helemaal niet meer bij. Kunt u niet een knikker baan of een tolplaats aanleggen? Of misschien een trampoline. Maar het leukste is een grote rubberen boom met rubberen takken. Daar kunnen de kinderen heerlijk aan zwaaien. Als die er komt, klim ik er ook in!" De middag werd besloten met een spannen de film voor de kinderen. Beslissingen over de aanschaf en plaatsing van de speeltoestel len zijn nog niet genomen. Maar wel weet de gemeente nu heel wat meer af van de wensen van het jonge publiek. Illllllllllllllillllllllllllllllllllllill 1I1IIIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIII1II11III1I0IIIIHIIIIII! LEIDEN Studentenvereni ging Augustinus slaat tijdelijk hap tenten op in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Zij beeft voor een jaar een huur contract afgesloten met C A, de eigenaar van het pand dat onder monumentenzorg staat. Deze tijdelijke verhuizing is noodzakelijk nu de herstellings werkzaamheden aan het „Eigen Huis" gaan beginnen. Zoals be kend werd het onderkomen van de studentenvereniging aan het Rapenburg iets meer dan een maand geleden door brand ge teisterd. De zolderverdieping brandde geheel uit Het gehele gebouw liep aanzienlijke water schade op. Het schadebedrag benadert de half miljoen gul den. Vier maanden zal er nodig zijn om het „Eigen Huis" van een nieuw dak te voorzien en om de zolder weer overeind te zetten. Naar schatting zal het dan nog eens zes maanden duren voor dat de plafonds en vloeren van het monumentale pand in oude luister zijn hersteld. „Met name het herstel van de ornamentjes, die nu met ijzerdraadjes zijn bevestigd, zal de nodige tijd ver gen", aldus Wim van Noort, lid van de commissie „Eigen Huis". Bovendien worden we in staat gesteld enkele zaken, die allang op ons verlanglijstje stonden te verwezenlijken. Zo lagen er al lang plannen om de mogelijk heid te scheppen bij grote festi viteiten de binnenplaats bij het gebouw te betrekken. Dat wordt nu gelijk met de werkzaamhe den meegenomen." Augustinus verwacht van het nieuwe tijdelijke onderkomen van haar duizend leden eind maart te betrekken. Voor die tijd is er voor de commissie „Eigen Huis" nog aardig wat werk aan de winkel. Met C A en de gemeente, die over eni ge tijd het pand zal kopen te neinde er een soort vergader centrum te vestigen is overeen gekomen dat Augustinus zelf de opknapbeurt ten behoeve van de vereniging zal bekostigen. „Op last van het energiebedrijf Rijnland zullen wij de elektri sche bedrading voor een groot deel moeten vernieuwen. Tevens moet het aanwezige sanitair aanzienlijk worden uitgebreid", aldus Wim van Noort. De leden van de commissie „Eigen Huis" zullen ook alle vertrekken een verfje geven. „De huurprijs en de kosten van de opknapbeurt komen ons op ongeveer zesdui zend gulden. We zullen de ko mende tijd flink met de pet moeten rond gaan om het alle maal op te brengen." Weliswaar was het gedeeltelijk afgebrande „Eigen Huis" goed verzekerd, voor de kosten die worden ge maakt aan het „Gulden Vlies" moet de stichting „Eigen Huis" die deel uitmaakt van de vereni ging zelf opdraaien. De benedenverdieping van het „Gulden Vlies" zal geheel benut worden als sociëtietsruimte. Op de eerste verdieping komt de mensa en op de tweede verdie-, ping de keuken. „We hebben het geluk dat er vroeger ook een restaurant in het pand gevestigd is geweest. Er is een liftkoker aanwezig, die het weliswaar niet meer doet, maar ik denk dat we die lift wel weer kunnen ma ken", aldus Jan Gouverneur eveneens lid van de commissie „Eigen Huis". Het Gulden Vlies zal meteen decor zijn van een aantal festivi teiten wanneer de Augustinusle- den er hun intrek hebben geno men. De creatieve werkgroep SIA, waaruit het Leids Acade misch Kunstcentrum is voortge komen, viert in de eerste week van april haar lustrum. Eind april zijn er lustrumfeesten van de vereniging. Daarna starten de voorbereidingen voor het onthaal van de eerste jaars in Leiden. „Als alles meezit, kun nen we in januari 1979 weer terug naar het Rapenburg. Tot zolang zullen we het best uit houden aan de Breestraat", al dus een enthousiaste Jan Gou verneur. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM LEIDEN Mr. H. Driessen is gisteravond gekozen tot lijsttrekker van de CDA-lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen. Ook met de door het bestuur voorgestelde volgorde van de overige kandidaten hadden de leden van het CDA gisteravond weinig moeite. Deze volgorde is: 2. C. Vink (CHU), 3. mevrouw C. Kramp (ARP), 4. J. van Zijp (KVP), 5. drs. W. Bleijie (CHU), 6. mevrouw M. van Akkeren (KVP), 7. J. Walenkamp (CDA), 8. A. van der Waals (ARP), 9. M. Ham (KVP). Met deze uitslag hebben de CDA-leden de oud-wethouder voor volkshuisvesting M. Ham min of meer op de wip gezet. Wanneer het CDA, dat thans negen raadszetels heeft, veel stemmen verliest, komt deze politicus niet meer terug. Bij de Tweede Kamer verkiezingen van vorig jaar kreeg het CDA 13.836 stemmen in Leiden. -vrouwen Evenals in 122 andere plaatsen in Nederland, ging gisteren in Leiden bet landelijk CDA-vrouwenproject van start Dertien vrouwelijke CDA-leden of vrouwen die zicb met deze politieke partij verwant voelen, verzamelden zich in bet buis van bet gemeenteraadslid mevrouw M. van Akke- - ren-Straatbof. Het aantal van dertien bleek bepaald geen ongeluksgetal te zijn. Hoewel onbekenden voor elkaar en nogal verschillend in leeftijd, bleken de dames uitstekend met elkaar over actuele zaken te kunnen praten. Het project beoogt de „modale buisvrouw" op prettige wijze voorlich ting te geven over eigentijdse zaken, zoals reclame, verkie zingen, emancipatie en dergelijke. Gisterochtend werd ge sproken over consumentenbeleid, waarbij met name de Sterreclame ter sprake werd gebracht en de rol van de vrouw, zoals deze in de televisiereclame wordt weergegeven. De bijeenkomst viel bij de dames in goede aarde. Besloten werd op niet al te lange termijn weer een gespreksocbtend te houden. Discussie De heren H. Jacobse en D. Dolman zijn vanavond om acht uur de gasten van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie die bijeenkomt in café Aniba aan de Herenstraat 1. Zij zullen discussiëren over het huidige en toekomstige beleid van het kabinet-Van Agt Ook zal de verhouding PvdA/WD aan de kaak gesteld worden. De bezoekers kunnen aan het twistgesprek deelnemen. Vreemdelingendienst Het bureau vreemdelingendienst van de Leidse politie is verplaatst naar bet pand aan de Langebrug 107. Dit betekent dat bet publiek dit bureau slechts via deze ingang kan bereiken. Dit ligt om de boek van de hoofdingang. Pluimvee Naar aanleiding van een ledenvergadering heeft het bestuur van de Vereniging voor de Handel in Pluimvee (VHP) besloten de naam van de organisatie te veranderen in Nederlandse Vereniging voor de Handel en Verwerking van Pluimvee, wild en tamme konijnen, kortweg NVHVP. Dit gebeurde niet zomaar: het is het resultaat van een uitbreiding van de doelstelling van deze vereniging. De NVHVP gelooft dat door een hechtere organisatievorm de belangen van de betrokken ondernemingen beter behartigd kunnen worden. Om de efficiency te vergroten is ook het secretariaat van de NVHVP verplaatst. Dit bevindt zich nu in Leiden aan de Hoge Rijndijk 286. Volksdansen Het Rotterdamse orkest „Radostan" heeft de muzikale leiding tijdens de volksdansinstuif die zaterdagavond 4 maart om acht uur gehouden wordt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Dit volksdansorkest bestaat uit negen man en één zangeres. De toegang bedraagt f 4,- per persoon. U.C. -demonstratie Het Leids Initiatiefcomité Almelo organiseert in het kader van een Internationale Demonstratie in Almelo gericht tegen de uitbreiding van het Ultra-Centrifuge (verrijking van Ura- nium)-project een bustocht vanuit Leiden. Op zaterdag 4 maart zullen de autobussen vanaf Molen de Valk om 9.00 uur naar Almelo vertrekken. Kaarten kosten ƒ11,- en zijn verkrijgbaar bij boekhandel Van Caspel, Kaiserstraat 2a in Leiden, tel. 071-134640. Tevens zijn kaarten verkrijgbaar bij de ondersteunende organisaties. (BVDZ, CPN, D'66,1KB, SP, LAS, VMD, Muurkrant. WDM, PPR, PSP, PvdA) Vrouwenoverleg Het Progressief Vrouwenoverleg wil zaterdag 8 april een grote culturele manifestatie op het Stadhuisplein houden. Van een uur tot half vijf wordt er op het plein een informatiemarkt ingericht. Hier kunnen belangstellenden in formatie krijgen over de doelstellingen en een aantal activi teiten van het Progressief Vrouwenoverleg. De markt omvat informatie over de thema's: vorming en onderwijs, vrouwen en werkgelegenheid, abortus en anticon ceptie, kinderenopvang en vrouwenhuis. LEIDEN De projektgroep Binnenstad heeft gisteravond de door haar ontworpen schets voor gebruiksaspecten van de binnen stad met de Adviesraad voor de Binnenstad besproken. Deze schets is opgesteld op basis van het ontwikkelingsplan voor de binnen stad, dat in januari met enige amendemen ten door de gemeenteraad is goedgekeurd. Het was voor de Adviesraad een eerste kennismaking met het plan. Een officiële reactie zal spoedig gegeven worden. In de schets wordt niet meer gedacht in termen van „kernwinkels", maar wordt uit gegaan van een „geconcentreerd centrumge bied". De heer Post van de Projektgroep ter toelichting: „Leiden heeft een bijzonder fraai centrum, dat nog steeds geschikt is om dienst te doen als hart van de stad. Dan zijn winkels niet het enige belangrijke ele ment. Het moet voor de mensen interessant zijn in het hart van Leiden te vertoeven". De Haarlemmerstraat wordt in de schets in drie delen gesplitst. Een middengebied met centrumwinkels, en voornamelijk winkels voor dagelijkse goederen in het oostelijk en westelijk gedeelte (respectievelijk van Hoog landse Kerksteeg tot Pelikaanstraat en van Vrouwensteeg tot Prinsessekade). In het oos telijk gedeelte zou het aantal winkels nog wat kunnen groeien. De projektgroep acht het van belang, dat de situatie in het weste lijk gedeelte ongeveer zo blijft zoals zij nu is, in verband met de verbinding van het centrum met het te bouwen complex op het Schuttersveld. Hetzelfde geldt voor de Mare, mede omdat er mogelijk een parkeergarage komt aan de Lange Gracht. Ten aanzien van de huisvesting van de Leidse universiteit waren de Adviesraad en de Projektgroep het er over eens dat er geen grote universitaire complexen meer moeten komen. Wat betreft mogelijke huisvesting op het Schuttersveld merkte Post op dat de Projektgroep de voorkeur gaf aan andere mogelijkheden. Het Schuttersveld kan goed gebruikt worden om bedrijven te werven. Hij stelde dat de universiteit niet per se daar onderdak hoeft te vinden, iets anders kan ook goea zijn. In de schets houdt de univer siteit het vroegere Elizabethziekenhuis, hoe wel zij te kennen heeft gegeven daar later wel uit te willen De schets zal vóór 16 maart met verschillen de Leidse groeperingen worden besproken. Tevens zijn schetsen over de ruimte- en verkeersaspekten van de binnenstad in voor bereiding. Het is de beedoeling dat de ge meenteraad zich in juni bezig gaat houden met het structuurplan voor de binnenstad, dat uit deze schetsen en de reacties daarop moet voortkomen. vrijdag 3 maart Vondellaan 41-Leiden-tel. 071-769344 Deze wedstrijd wordt u aangeboden door: COLIJN MEUBELEN - Hoge Rijndijk/hoek Verdamstraat - Leiden - tel. 142421 Enorme kollektie meubelen in showroom van 1500 m-. (veel eiken) con üiEn<Enl IJS3Aiinj

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3