£eldóe6omci/rit VVD tegen nieuwe vorm kinderbijslag 1* AFSCHIETEN VAN ZWANEN SCHOKT HAZERSWOUDE Ajax krijgt het moeilijk PvdA acht 12.000 arbeids. plaatsen nodig in onderwijs Bewusteloos uit boosheid ONDANKS REGEERAKKOORD 229: Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 2 maart 1978, 68e jaargang no. 20981 Zonnige perioden Vannacht plaatselijk regen. Morgen overdag zonnige perio de en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Mini- mumtemp. 5 graden, maxi- mumttemp. omstreeks 12 gra den. Morgen zon: 7.2018.24. Maan: 4.01—13.05. Schev. hoogwater 8.48, 21.30. Laagwater: 4.15, 17.01. De Korte: niet tor nen aan kinderbij slag l (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In CDA kringen heeft men er veroaasd op gereageerd, dat de WD-Tweede Kamerfractie de nieuwe regeling voor de kinderaftrek-kinderbij- slag afwijst. Wanneer er toch bezuinigd moet worden wil de liberale fractie wel een bevriezing van de bijslagen voor tweede en/of derde kind aanvaarden, zoals dat voor de bijslag van het eerste kind geldt. Bij monde van haar woord voerder De Korte geeft de fractie boven dien in overweging de kinderbijslag te differentiëren naar de leeftijd van het kind. Een en ander bleek gisteren bij de debatten over de begroting van Sociale Zaken. In het regeerakkoord CDA/WD wordt wel van een nieuwe bijslagrege ling uitgegaan. In de nieuwe regeling voor de kinderbijslag, die waarschijnlijk op 1 oktober zal ingaan de PvdA heeft aangedrongen op 1 juli als ingangsdatum zou de fiscale kinderaftrek vervallen en zou de kinderbijslag worden verhoogd. Tot een inkomen van circa 30.000 gulden betekent dit een voordeel, voor de hogere inkomens een aderlating. Tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken zei de liberale woordvoerder Rudolf de Korte dat de middeninkomens toch al veel te verwerken krijgen en dat deze groep (tot 50.000 gulden) ook krachtens het regeerakkoord zoveel mogelijk in koopkracht gelijk moet blijven. De Korte zei voorts, met woordvoerders van de CDA- fractie, dat het belastingstelsel uitgaat van het draagkrachtbeginsel en dat draagkrachtverschü- len als gevolg van het hebben van kinderen niet genegeerd mogen worden. De WD-er zei voorts, dat voor hem de bestaande koppeling van de sociale uitkeringen aan de ont wikkeling van de lonen thans aanvaardbaar is, omdat de lonen thans toch niet met meer worden verhoogd dan met de prijscompensatie. Daardoor zijn de uitkeringen toch waardevast geworden, wat zijn partij voorstaat, en in feite niet welvaartsvast. De heer De Korte wenste verder een integratie van de ziektewet en de wao, opdat de begeleiding naar terugkeer naar het arbeidsproces eerder kan beginnen, namelijk als tijdens het eerste ziektejaar een stabilisatie in de gezondheidstoestand is inge treden. Ook CDA-woordvoerder Steef Weijers wil de het beleid in die richting ombuigen: „Naarmate de tijd voortschrijdt neemt de kans op het ophef fen van arbeidsongeschiktheid evenredig af. De begeleiding, beter gezegd de teruggeleiding, moet sterker m de ziektewetperiode worden bevorderd". Belangrijk was ook de opmerking van de liberale woordvoerder dat zijn fractie voorshands niet graag wil tornen aan maximum uitkeringspercen tage van de WAO van 80 procent van het laatstver diende dagloon. „Het gaat niet aan, de echte arbeidsongeschikten slachtoffer te laten worden van een onrustbarende groei van het aantal uitke- ringsgenieters". Hij zou echter wel wat willen afdingen op de uitkering aan hen, die meer werk loos dan arbeidsongeschikt zijn, maar van de WAO trekken. Hun uitkeringen zouden meer moe ten overeenkomen met die aan „echte" werklozen. De CDA-er Gerritse zei, sprekende over arbeids plaatsenovereenkomsten, dat de overheid wel fi nancieel kan bijspringen om onderdelen op gang te 'brengen, maar niet als permanente financier van dit soort zaken kan optreden. Partijen bij een APO zijn in principe zelf verantwoordelijk voor de overeenkomst, die ze gesloten hebben. De liberaal Keja wilde ook best nadenken over herverdeling van de arbeid (arbeidstijdverkorting, eerdere pensionering, deeltijdarbeid), maar dan moet men wel een verminderd inkomen aanvaar den. „Een aangelegenheid waaróver meestal angst vallig wordt gezwegen". Keja toonde zich verder voorstander van kleinschalige bedrijven, omdat daarin de motivatie van de werknemers groter is. Hij had er begrip voor, dat de overheid via steunmaatregelen arbeidsplaatsen probeert te be houden, maar hij wees er ook op, dat in verschil lende bedrijfstakken het verloren gaan van ar beidsplaatsen onontkoombaar is. Er zal dan ook vooral gestreefd moeten worden naar creatie van werkgelegenheid in de groeisecto ren. Voor vergroting van de werk gelegenheid via verlenging van de leerplicht voelde Keja niets. In de eerste plaats kost dit veel en de betrokken jongeren zien dit volgens hem als een zinloze verplichte tijdsbesteding en een vrijheidsbeper king. Automobilist mishandelt fietser (17) LEIDEN - Een Leidse automo bilist heeft gistermorgen om kwart voor twaalf een 17-jarige jongen met een hondenketting het ziekenhuis in geslagen. De automobilist kwam tot zijn woede-uitbarsting nadat hij op de kruising Beatrixstraat-Wil- lem de Zwijgerlaan geen voor rang kreeg van vier jeugdige fietsers. De man reed daarop het viertal, drie jongens en een meisje klem en begon een vecht partij, daarbij actief geholpen door zijn echtgenote. Een van de fietsers moest na afloop wor den opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. Het 17-jarig meisje kon na behandeling huis waarts keren. De man werd gis termiddag in zijn woning aange houden door de Leidse politie. HOOG Wie hoog boven m een kantoorge bouw werkt staat volgens een on derzoek in Parijs aan vele risico's bloot. Ton Planken noemt Enkelaar neutronenbom9 DEN HAAG - Caret Enkelaar. hoofd Televisie van de NOS. ligt niet wak ker van bet grapje dat de presentator van de parlementaire rubriek Ton Planken gisteravond over bem maak te. Planken vergeleek Enkelaar toen schertsenderwijs met een neutronen bom „die mensen vernietigt, maar gebouwen laat staan". De opmerking van Planken krijgt be tekenis wanneer men de onenigheid binnen de NOS in aanmerking neemt over de positie van Den Haag. en met name van Planken daarin. De rubriek zou onder de verantwoordelijkheid van de journaalredactie moeten gaan vallen. Mislukte kaping Pakistaanse jumbojet ISLAMABAD (AFP) - Een Boeing 747 van de Pakistaanse nationale luchtvaartmaatschap pij Pakistan International Air lines met aan boord 357 passa giers is vanmorgen na ingrijpen van veiligheidsagenten uit han den van een kaper bevrijd. Het vliegtuig was op een bin nenlandse vlucht tussen Islama bad en Karatsji toen de kaper met een handgranaat in de hand zich meester maakte van de Boeing. Hij werd overmeesterd door drie veiligheidsagenten. De granaat ontplofte. De veilig heidsagenten raakten ernstig ge wond. Het vliegtuig leed ernsti ge schade. VIBA Vereenigde Ingenieursbureaux. VIBA in Den Haag stelt voor over 1977 een dividend uit te keren van 30 pet (vj 25 pet). Rekening houdend met het in december uitgekeerde onveran derde interim dividend van 5 pet komt het slotdividend uit op 25 pet (vj 20 pet). Jaarvergade ring op 30 mei. 'Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur mpimer 071-122244 en per speciaie kc^ rier wordt de krant alsnog ge bracht. massieve, grenen eetset tafel en 2 banken bladmaat 120 x60 c wand weefsel naturel jute jJm5 per rol van 270x80 cm grenen louvredeuren J7/5 198 cm hoog x 38 cm breed grenen rabatdelen 13x125 mm. per meter Frauderende procuratiehouder aangehouden CISSE De politie in Heemste de heeft een 35-jarige inwoner van Lisse aangehouden. De man heeft als procuratiehouder van een bank in Lisse ongeveer drie ton verduisterd, zegt de recherche. De man werd gisteren aange houden en volgens de politie heeft hij bekend dat hij vier jaar lang geld van de bank over maakte op een fictieve rekening, die hij ten eigen bate geopend had. Zeker ton schade bij rijverbrand in Zoetermeer In Zoning moer n gistermid dag een vijver in de wiji Pateoetein in een enorme vuurzee veranderd. De brand, die bij een naastgelegen kantoorpand «er ten ral i too venter-, gtas- es t van de reinigingsdienst met kranten In korte tijd ontstond een sinistere toestand, «et personeel vae de ia het pand gevestigde ratte moest zeer deel van het kantoor ontrui men. Enige tijd latei brak een reek» van rutten. De maandante* de o(te,^dtc^ de vijver jcrocn-ltemt brands reeds geruime tijd bezig zijn met een onderzoek. Tot nu toe is men er niet In ge* slaagt! het lek te vlnde* (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Twee de Kamer heeft bij de begrotingsbehande ling van Onderwijs voorgesteld om in de komende jaren 12.000 extra arbeidsplaatsen plan tot stand te brengen. Een arbeidsplaat senplan is nodig om de werkloosheid in het onderwijs te bestrijden, aldus het kamerlid Van kemenade, oud-minister van Onderwijs. De extra arbeidsplaatsen zouden dienstbaar moeten worden gemaakt aan stimulering van onderwijs in achterstandsgebieden en voor het onderwijs aan anderstaligen. Ook zouden de leerlingenschalen in kleuter- en lager onderwijs moeten worden verlaagd. De opheffingsnormen voor kleine kleuter en lagere scholen zouden eveneens omlaag moeten. Voor de studiebegeleiding bij de zogenaamde moedermavo's en de open school-projecten zou extra personeel moeten worden aangesteld. Minister Pais van Onderwijs heeft gister avond al zijn twijfels uitgesproken over de plannen van de PvdA tot handhaving van 12000 arbeidsplaatsen in het onderwijs. Zijn twijfels gelden vooral de financiële basis van deze plannen. "Zij zijn ten dele onjuist, ten dele onhaalbaaredele ontoereikend", al dus de minister in de tv-rubriek "Den Haag Vandaag". Volgens de minister kan men wel met mooie verhalen komen over duizenden arbeidsplaatsen, „maar wanneer je ze finan cieel niet kunt waarmaken, verkoop je knol len voor citroenen". HAZERSWOUDE/BOSKOOP - Het nieuwe be stuur van de afdeling Hazerswoude/Boskoop van de dierenbescherming is geschokt door het afschie ten van zwanen in het Hazerswoudse natuurgebied Het Rietveld. Vanavond zal men zich tijdens een besloten vergadering buigen over de eventueel te ondernemen stappen. Het afschieten van zvianen gebeurt met instemming van de Hazerswoudse rijkspolitie. Deze heeft hier toe vergunningen verleend. De zwanen zouden een ernstige bedreiging betekenen voor de tuinders in het gebied. De dierenbescherming zegt niets te weten van een eventueel overschot aan zwanen in het natuurgebied. Tevens heeft men nimmer iets gehoord van schade die door de dieren zou zijn aangebracht. Het bijeenlokken van de dieren om hen vervolgens met hagelpatronen af te schieten, wordt door de dierenbescherming betiteld als een „slachtpartij" Als er dan al sprake is van overlast, dan zijn er veel humanere methoden om het aantal zwanen in Het Rietveld terug te brengen. De dierenbescher ming meent dat het schudden van de eieren zo'n methode is. Dit betekent dat een deel van de gelegde eieren wordt verwijderd voordat de broed- periode is afgerond. HAZERSWOUDE/ALPHEN - Een 15-jarig meisje uit Ha- zerswoude heeft gisteravond de politie van Alphen en Ha- zerswoude in beroering ge bracht Het meisje was 's mid dags rond vijf uur met de fiets langs De Hoorn richting Hazerswoude gereden toen ze door twee opgeschoten jon gens de doorgang op het fiet spad werd belet Het meisje gaf een van de jongens een duw en kreeg daarop een fer me zet terug. Ze viel van de fiets en belandde in het gras. Het meisje bleef bewusteloos (Van onze sportredactie) DEN HAAG Van de drie overgebleven Nederlandse ploegen die nog strijden in Europees bekerverband, heeft FC Twente duidelijk de meeste kans door te dringen tot de halve finales. In het toernooi om de Europa Cup der bekerwinnaars behaalde de Enschedese formatie een simpe le overwinning van 3—0 in de uitwedstrijd tegen Vejle BK in Denemarken. Ajax en PSV zullen het zonder enige twijfel heel wat moeilijker krijgen. De Amsterdamse titelverdediger kwam thuis tegen het roemrijke Juventus niet verder dan een gelijkspel van 1—1 en moet over twee weken in Turijn terdege op z'n tellen gaan passen. PSV verloor bij FC Magdeburg in Oost-Duitsland met 1—0 en moet over veertien dagen in Eindhoven de schade zien goed te maken. Zie verder onze sportpagina's. liggen. De jongens kozen daar op het hazepad. Twee passerende scholieren ontfermden zich over hun dorpsgenote. Nadat het meisje was bijgekomen vertelde ze aan de gealarmeerde politie, dat ze door twee onbekende jongens was mishandeld en daardoor bewusteloos was ge raakt. Verder wist ze zich niets te herinneren. Een medisch onderzoek in het Alphense Rij- noordziekenhuis toonde geen enkel spoor van mishandeling. Het meisje bleef echter bij haar verhaal. Pas gisteravond laat vertelde ze thuis de ware toedracht: ze was door het gedrag van de twee jongens zo kwaad gewor den, dat ze maar deed alsof ze bewusteloos was geraakt Standbeeld voor Suske en Wiske Brussel (ANP) Het onderne mende tweetal Suske en Wiske krijgt misschien een standbeeld te Antwerpen. Uitgeverij De Standaard wil het aanbieden aan de stad om daarmee de geestelijke vader te eren van het tweetal. Deze, Willy Vander- steen, wordt dit jaar 65. Het beeld zou Vandersteen moeten voorstellen met de twee figuren die hem beroemd maakten tot in)Japan en Saoedi-Arabië toe. Oeze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349, Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1