Moed en inzet Ajax niet beloond Borussia verkijkt zich op Wacker Return Twente niet meer dan formaliteit Barcelona stort in na vertrek Cruyff VEJLE BK BIEDT NAUWELIJKS TEGENSTAND Slecht weer spelbreker bij FC Porto- Anderlecht SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1978 PAGINA AMSTERDAM Achter de geslo ten deur van de kleedkamer bij Ajax bleef het lange tijd doodstil. Het doelpunt van Franco Causio, uitgerekend gescoord in de laatste minuut van de boeiende ontmoe ting met Juventus, was een keihar de aanslag op het moreel. Somber staarde iedereen voor zich uit in het besef, dat doordringen tot de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen een nagenoeg onmogelijke op gave was geworden. Volgens de harde wetten van het internatio nale bekervoetbal moeten thuis spelende verenigingen nu eenmaal, liefst zo ruim mogelijk, afstand nemen van de tegenpartij. Ajax leek dat aanvankelijk trouwens ook enigszins te gaan doen door een ook pas in de 42ste minuut van de tweede helft ges coord doelpunt van Pirn van Dord. In de laatste seconden van deze kwartfinale werd Ajax echter alsnog verrast. Na een inworp van Tardelli speelde de levensgevaarlijke Causio met een gave schijnbeweging zowel Erkens als Van Dord uit, waarna de Ita liaanse international ook doelman Schrij vers passeerde. Een dramatische ontknoping die de thuisploeg niet had verdiend: 1—1. Trainer Tomislav Ivic toonde zich dan ook een duidelijk teleurgesteld man. „Eén onge lukkig moment is ons fataal geworden", aldus de Joegoslaaf die verder opmerkte dat zijn ploeg het slachtoffer was geworden van eigen experimenten. Ivic nam daarmee deels de schuld van het gelijke spel op zijn schou ders. Hij had de Amsterdamse ploeg immers zonder laatste man het grootste gedeelte van de wedstrijd laten vol maken. En dat juist bezorgde Ajax op de valreep de belangrijke tegentreffer. Aangenaam Ajax had een dergelijke apotheose niet verdiend. Vooral niet, omdat de nog altijd regerend landskampioen aangenaam verras te. Na de zwakke vertoningen van de laat ste weken bleek Ajax ineens weer een elftal met spelers, die bereid waren te knokken. Voetballers, die vanaf de eerste minuut initiatief durfden te nemen. De kleine Si mon Tahamata bleek in staat met zijn kwikzilverachtige bewegingen voor veel op winding te zorgen. Toch was de donkere Molukker niet de allergrootste zorg voor de Italiaanse verdedigers. De man, die de meeste aandacht opeiste, heette Johan Zuidema. De voormalige spits van FC Twente, die bij Ajax als middenvelder en gelegenheidsver dediger min of meer buiten beeld was ge raakt, dook plotseling opnieuw op zijn oude „stekkie" op. Trainer Ivic had besloten, in het besef dat risico's onvermijdelijk waren, Zuidema te laten profiteren van het feit dat diens directe tegenstander Bettega een rol op het middenveld zou verkiezen. Nadat deze verwachting in de beginfase bewaar heid was, schoof Zuidema onmiddellijk op naar de punt van de aanval, waar hij Cuccu- reddu als bewaker kreeg. Het was een ontwikkeling, waar de Italiaan se speler allesbehalve blij mee was. Beter dan wie ook had hij namelijk in het verleden moeten onderkennen, dat een wilskrachtige Zuidema uitermate moeilijk te bespelen is. De Fries, die Juventus indertijd nog eens met een wondermooi doelpunt elimineerde, bleek opnieuw uiterst lastig. Het duurde dan ook niet lang voordat de verschillende duels gepaard gingen met een aantal gemene over tredingen. Zuidema was echter niet af te stoppen, beheerste zich bewonderenswaar dig knap en toonde aan voor de hoofdstede lijke formatie een geweldige aanwinst te zijn. Er werd bijna geen aanval opgebouwd Ajax gaat alsnog in de laatste seconden neer. Franco Causio scoort voor Juventus de gelijkmaker Invaller Aitze Bouma kan het niet verhinderen. of de naar voren geschoven verdediger speelde een hoofdrol. Zeker wanneer de opzet een gevaarlijk karakter droeg. Bekwaam „La Vecchia Signora" (de oude dame, zoals de Italiaanse kampioensploeg ook wel wordt genoemd) liet zich het hoofd niet op hol brengen. Gehard in stevige duels lieten de bezoekers het Nederlandse offensief be kwaam over zich heen gaan. Met Boninseg- na en Causio als vooruitgeschoven posten om wat tegenstanders te binden, werd voor het eigen doel met de resterende manschap pen onder leiding van Scirea en de keiharde Morini een hechte verdediging opgetrokken. Een bolwerk dat slechts zelden wankelde. Ajax mocht zich door de geweldige inzet en moed een behoorlijk overwicht verwer ven en de inspanningen met zeven hoek schoppen beloond zien, echt gevaarlijk werd de aanval door een tekort aan raffine ment amper. Ook het maken van een serie overtredingen mocht niets baten. In dat opzicht waren de Amsterdammers in de eerste helft Juventus wel de baas. Het enige verschil was echter dat Juventus aanzienlijk gemener te werk ging. Volkomen terecht toonde de uitsteken de scheidsrechter Prokop uit Oost-Duitsland aan Giuseppe Furino de gele kaart. In een latere fase van de strijd waren ook Marco Tardelli en invaller Antonio Cabrini ditzelf de lot beschoren. Maar daar weende uiteind elijk geen enkele Italiaan orn. De weten schap dat de Amsterdammers op dat mo ment nog niet aan scoren waren toegeko men, betekende een immense voldoening. Vooral ook omdat het uitschakelen van Ajax voor de Italiaanse ploeg nog altijd waarde heeft. Terecht, want de wijze waarop de nationale landskampioen zich probeerde in een goede uitgangsstelling te werken, verdiende alle lof. En met wat meer geluk waren de zaken wellicht toch nog heel anders uitgepakt. Tahamata kwam eenmaal dicht in de buurt van een treffer, maar zag de geroutineerde doelman Zoff zegevieren. Geels kwam bo vendien bij een voorzet van de ontketende Zuidema net te laat en kon kort voor de rust een andere kans evenmin benutten. Geheel vrij staand mikte hij van vijf meter afstand de bal tegen Zoff aan. Tussen de bedrijven door plaatste de weer eens met te weinig inzet spelende en later terecht door Bouma vervangen Ling de bal vanuit een door Adolf Prokop over het hoofd geziene buitenspelsituatie op de lat. Maar toen was al duidelijk, dat de doelpunten duur zouden worden. Na de hervatting kon ook een fikse temp oversnelling van Ajax-zijde voorlopig geen kentering bewerkstelligen. Hoewel het con stant jagen op de Italiaanse verdedigers, teneinde hen tot fouten te dwingen, niet zonder gevolgen bleef, bleek toch herhaalde lijk dat het beslissende schot niet kon wor den gelost. Bovendien bleef Zoff onver murwbaar en greep zelfs de bal na een verrassende kopstoot van Geels knap klem vast. Het was dan eigenlijk ook volkomen onverwachts, dat Ajax drie minuten voor tijd alsnog uitzicht kreeg op een gaaf per spectief. Na de twaalfde hoekschop, zoals meestal door Tahamata genomen, ging Cuc- cureddu in de fout en haalde Van Dord genadeloos uit: 1—0. Routine Toen bleek echter, dat Ajax, zoals Ivic regelmatig heeft uitgeroepen, inderdaad voldoende routine ontbeerde. De geweldige concentratie verslapte even en het was Causio die luttele seconden voor het eind signaal de stand gelijk trok. Een doelpunt met een gouden glans omdat in uitwedstrij den gescoorde treffers dubbel tellen. Er restte Ajax daarom slechts één troost, ver woord door uitblinker Johan Zuidema: „Ik wilde me bewijzen. Duidelijk is nu gewor den dat Ajax ook in competitiewedstrijden met drie spitsen kan spelen". Het was echter wel een schrale troost. PETER VAN PUTTEN De opstellingen: Ajax Schrijvers; Zuidema, Krol, Van Dord, Everse; Arnesen (Meijer), Erkens, Schoenaker; Ling (Bouma), Geels, Tahama ta. Juventus Zoff; Cuccureddu, Morini, Sci rea, Gentile; Tardelli, Benetti, Furino (Cabri ni); Causio, Boninsegna, Bettega. Monsterscore Bastia: 72 DEN HAAG - Johan Cruyff was in Bir mingham in het duel tussen Aston Villa en Barcelona de ster van het veld. Zes minu ten voor het einde verliet hij onder een staande ovatie het veld. De Spaanse ploeg leidde op dat moment met 2-4 door doel punten van Cruyff en Zuveria. Maar het vertrek van Cruyff bracht Barcelona in onoverkoombare moeilijkheden. Aston Vil la kwam zowaar nog gelijk. Treffers van McNaught drie minuten voor tijd en Dee- han in de laatste seconden van deze wed strijd voor de UEFA Cup, brachten de Engelse thuisclub alsnog verrassend langs zij- Daarvoor hadden de circa vijftigduizend toeschouwers kunnen genieten van „veld heer" Johan Cruyff. De aanvoerder van Barcelona was geblesseerd aan het karwei begonnen, maar tijdens de wedstrijd was van zijn spierblessure weinig meer te mer ken. Nadat Zuveria uit een voorzet van Cruyff in de tachtigste minuut voor 2—0 had gezorgd, vond de Nederlander het welletjes. De winst was binnen. Het werd tijd aan dacht te schenken aan zijn blessure. Maar hij was nog niet in de kleedkamer of het geweld van Aston Villa kon niet rrjeer ge keerd worden. De Engelsen kwamen tot grote vreugde van hun aanhang op gelijke hoogte in een spectaculaire slotfase. Bastia Op Corsica vermorzelde Bastia zonder de geblesseerde Johnny Rep - het Oostduitse Carl Zeiss Jena. Het minste aantal toe schouwers (achtduizend) zag de meeste doelpunten: negen in totaal. Waarvan liefst zeven voor de Franse thuisclub. Carl Zeiss Jena kan zich na de 7—2 wel als uitgescha keld beschouwen. Vijf doelpunten verschil zal voor de Oostduitse ploeg teveel blijken in de tweede confrontatie met het ontketen de Bastia. Eintracht Frankfurt wist op eigen veld slechts op het nippertje te winnen van Gras shoppers uit Zilrich: 3—2. In de laatste minuut benutte Bernd Hölzenbein een straf schop wegens hands zodat de overwinning toch nog in West-Duitsland bleef. Hoewel de thuisclub het wedstrijdbeeld vanaf de eerste minuut beheerste, zijn de Zwitserse gasten geen moment massaal in de verdediging Met slimme counters had men zelfs onver wachts tweemaal succes. Eerst was het Bos- co die voor 1—0 zorgde en kort na de hervatting werd het via een strafschop van Ponte zelfs 2—0 voor Grasshoppers. Ein tracht Frankfurt kwam echter sterk terug. Kraus scoorde 2—1 en tien minuten later schoot Bernd Hölzenbein de gelijkmaker achter doelman Herbig. En toen iedereen van de vijftienduizend toeschouwers zich reeds verzoend had met een gelijkspel kwam Eintracht alsnog aan de overwinning. te duidelijke zaak. Eerlijk gezegd De lob van Mühren hadden we toch wel op iets meer tegen- doelman Nielsen te machtig: 01. VEJLE FC Twente staat reeds met beide benen in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Wat kan de oostelijke formatie thans nog gebeuren. De over winning van 3—0, behaald op een zeer middelmatig Vejle BK, moet normaal lang hadden ze in de bus gezeten. Aan de thuisclub zich twee kansen geschapen, gesproken voldoende zijn om de thuis- Kick van der Vall was het na twintig De eerste keer kon André van Gerven wedstrijd over twee weken in Enschede minuten spelen te danken, dat al die nog voor een -oplossing zorgen, maar zonder al te veel zorgen te beginnen, honderden fans voor de eerste keer kon- even later was ook hij kansloos toen Geen moment, uitgezonderd de eerste den opveren. De blonde middenvelder Thychosen profiteerde van een foutje twintig minuten van de tweede helft, is prikte de bal door het centrum naar van Frans Thijssen. De lange Deen Arnold Mühren, die op zijn beurt Hallvar schrompelde ineen toen hij de bal net Thoresen een niet te missen kans booi" De kleine Noor verslikte zich echter i Bergen is het nu de beurt aan Vejle BK om FC Twente als hun, meerdere te erkennen. opgelucht adem halen. meer afgleed, trok de mist met steeds FC Twente heeft de score geopend Arnold Mühren (geheel links) is de maker van het eerste Nederlandse doelpunt De Deense doelman Nielsen is reeds een geslagen man. Alom tevredenheid na afloop in het En- Het zou toch echter niet lang duren of dikkere vlagen het plaatselijke, stadion schedese kamp. Voldoening over de be- FC Twente kreeg definitief meer en binnen. Onverwacht, als een sluipschut- haalde zege. Meer niet. Trainer Spitz Kohn hing lusteloos tegen de kleedka merdeur, de sigaret achteloos in de mondhoek. „Dit was een gelopen koers. Ik wil de jongens toch een compliment gaan openen. Wie anders dan Arnold kopte venijnig in, maar de bal ketste maken, wannt het veld i erg zwaar. Mühren. Spits Ab Gritter was ver terug- tegen de paal. Een seconde later liep Angst voor de return heb ik niet. Dit is gekomen en bediende de oud-Volendam- Gritter alsnog met bal en al het Deense doel in; 02. De overwinning stond definitief vast Wat kon FC Twente nog gebeuren, al had het bepaald geen prestatie van formaat gele verd. Daarvoor was de tegenstand te gering. Vijf minuten voor tijd bij een vrij ongevaarlijke aanval scoorde Frans Thijssen met een halve omhaal het derde doelpunt: 0—3. FC Twente had zich daar mee verzekerd van een plaats bij de laatste vier. De thuiswedstrijd over veer tien dagen in het Diekman-stadion van Enschede is niet meer dan een formali teit. De uitslag telt, dat is waar. Maar veel hebben al die meegereisde Tukkers niet gezien. Op weg naar huis tijdens die urenlange busrit zal men zich afgevraagd hebben waarom het legioen naar Vejle is getrokken. De opstellingen: Vejle BK: Nielsen; Jörgensen, IC Soren- sen, Hansen, T. Sörensen; Eg, Oster- gaard, Tchychosen; Jacquet, Andersen, Knudsen (Le Fevre). FC Twente: Van Gerwen; Van Ierssel, Overweg, Drost, Wildschut; Thijssen, Van der Vall, Mühren; Bos, Gritter, Thoresen. Borussia Mönchen-Gladbach, sinds zes weken on geslagen in de Westduitse bundesliga is gister avond onderuit gegaan op het van sneeuw en ijs ontdane veld van Wacker Innsbruck. Na 26 minu ten vol chaos in de Westduitse kampioensploeg leidde Wacker met 3-0, na de rust bracht Jupp Heynckes, ingezet voor Wittkamp na een lange periode van blessures, de schade terug tot 3-1 De eerste misgrepen van Wittkamp, die een zeer slechte wedstrijd speelde, begonnen met de eerste aanvallen van het letterlijk en figuurlijk uiterst fel spelende Wacker. De eerste keer kon Wohlers, die na rust de post van laatste man van Wittkamp overnam, nog corrigeren, zij het ten koste van een strafschop tegen Schwarz. Borussia had geluk. Linksbuiten Welzl raakte de paal. In de volgende minuut klaarde Kleff het gevaar, maar in de zevende minuut was er geen redden meer aan. Peter Koncilia scoorde. Wacker deed het beter de eerste helft. In de 22e en 26e minuut scoorden Kriess en Schwarz, brach ten de ruststand op maar liefst 3-0. In de tweede helft zette trainer Lattek („Als wij nog eens kans op de halve finales willen hebben, moeten wij over veertien dagen uiterst geconcen treerd spelen") alles op één kaart: die yan de aanval. Hij bracht Heynckes, die wegens blessures lang uit de ploeg was geweest, binnen de lijnen voor Wittkamp, stapte af van het 4-4-2-systeem en ging met drie aanvallers spelen. Het leverde een doelpunt op, van Heynckes na een voorzet van Wimmer had houvast en vuurde vlekkeloos in de rechterbo venhoek. In het slotoffensief van Benfica kwam Nene nog dicht bij de gelijkmaker, maar hij tilde de bal net over de lat. Liverpool Club Brugge Zelfs voor topvoetballen, als die van Liverpool en Benfica, was de zondvloedachtige regen van gisteravond in Lissabon iets te veel. Liverpool was tenslotte de gelukkigste van de twee in de glijpartij, die onder leiding van Frans Derks in het stadion van Benfica plaats vond: 2-1 na een aanvankelijke achterstand. De eerste helft leverde na een klein kwartier een doelpunt op van Nene die na een verre pass iets sneller in de modder vooruitkwam dan Neal en Smith en daarna Clemence koel passeerde. Negen minuten voor de rust kwam Liverpool op gelijke hoogte uit een ingestudeerde vrije trap die Case verzilverde. Na de rust was er vrijwel geen sprake meer van voetbal. De spelers konden zich nauwelijks staan de houden in het moeras, maar twintig minuten voor tijd bevond Emlyn Hughes, Engelands aan voerder. zich toevallig op een wat droger plekje toen hem de bal in de voeten gespeeld werd. Hij Birger Jensen was de grote man voor Club Brug ge in de eerste confrontatie met Atletico Madrid. In de periode dat de ploeg van Ernst Happel moeizaam zijn pas verworven voorsprong van 2-0 verdedigde, stopte Jensen een strafschop van Marcial. Het bleef 2-0 en Brugge gaat over twee weken met redelijke kansen aan de slag in Ma drid. Atletico werd gedwongen zich voornamelijk op eigen speelhelft te houden en er was in de eerste periode eigenlijk maar één gevaarlijk moment voor Jensen, na een hoekschop. In de laatste minuten van de eerste periode kwam tenslotte het doelpunt waar Brugge al lang recht op had Courant glipte door de verdediging van Atletico en liet Rema geen kans. De tweede helft begon sensationeel. Binnen hon derd seconden maakte Leal gelijk, maar scheids rechter Partridge floot de treffer weg wegens buitenspel. Kort daarna kreeg Brugge een nieuwe Succes voor Wacker-trai- ner Georg Kessler PORTO - In weerwil van de slechtst denkbare omstandigheden waaronder in Por tugal voetbal kan worden gespeeld, waren toch 50.000 toeschouwers naar het stadion van Porto geko men om hun club te zien spelen te gen het sterk Ne derlands getinte (De Bree, Dusba- ba, Haan en Ren- senbrink) Ander- lecht steun in de rug door een verrassend doelpunt van middenvelder De Cubber, die zijn kogel van af stand langs Reina tegen het net zag slaan. Van dat moment deed Brugge een stapje terug, uitgaand van de gedachte dat 2-0 een goed uit- j gangspunt is voor de tweede ontmoeüng. Het zou J zijn misgegaan als Jensen niet de strafschop van Marcial had gekeerd. Partridge liet de Spanjaard van elf meter trappen na een overtreding-uit-het- boekje van Leekens tegen de doorgebroken Agui- lar. Jensen moest ook gestrekt naar de hoek bij een poging van L^jvinha en ook dat ging hem vlekkeloos af. In storm en regen heeft Porto een half uur geprobeerd Anderlecht onder de voet te lopen. De versterkte verdediging van de Brusselse club. gesteund door een geweldige doelman Nico de Bree, door stond echter de storm die Porto op het speelveld ontwikkelde. Na een half uur kreeg Anderlecht iets meer greep op de wedstrijd t hoewel voetbal op het vrijwel onder water staande gras nauwelijks nog mogelijk was Rensenbrink en Van der Eist, de twee spitsen van Anderlecht, probeerden van tijd tot tijd de druk te doorbreken, maar zij konden doelman Fonseca geen al te grote problemen bezorgen Daarom waren er in de rust twee zaken blank, in de eerste plaats de stand, in de tweede plaats het veld. Nadat scheidsrechter Carpenter even in de kleedkamer was geweest, keerde hij terug op het veld en concludeerde toen dat verder spelen onmogelijk was. Anderlecht zal ten minste nog 24 uur in Porto moeten blijven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13