£cid6£ 0ouAa/nt Nog dit jaar reconstructie verkeersplein Leidschendam OORZAAK TREINBOTSING ARNHEM NOG ONDUIDELIJK Regering houdt met N-bom handen vrij voor NAVO Stoptrein mogelijk door rood licht Postcode bespaart 60 miljoen per jaar Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 1 maart 1978, 68e jaargang no. 20980 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Notekraker „De Notekraker", ballet van Ts- jaikowsky door het London Fes tival Ballet op Ned. II om 21.20 uur. Om 19.29 uur Kenmerk over Franse verkiezingen en Te- levizier-supplement over Staten verkiezingen. Aanhoudend zacht Enkele opklaringen. In de och tend hier en daar mist en op de dag plaatselijk een bui. Maxi mum temp. 12 graden. Meest matige wind tassen zuid en zuidoost. Morgen zon: 7.25-18.21 Maan: 1.59-11.10 Scbev. hoogwater: 7.45-20.15 Laagwater: 3.22-15.54. Winkelende reiger niet welkom Den Haag. Tot opper ste verbazing van de ei genaar van een tapijt winkel aan de Leyweg in Den Haag liep gister middag een fraaie reiger zijn zaak binnen. Hoe wel de vogel zich zeer rustig gedroeg, was deze opmerkelijke gebeurte nis voldoende om de ge hele zaak op stelten te zetten. Misschien wel uit vrees voor een verontreiniging van zijn vele tapijten belde de man terstond de politie. Twee agenten slaagden erin de vogel met twee dekens te van gen. Het werd gebracht naar een vogelasiel. ■■I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaterstaat begint nog dit jaar aan de reconstructie van het verkeersplein Leidschendam. Hij vindt een snelle aanpak hiervan nood zakelijk om het doorgaand verkeer zo soepel mogelijk te laten verlopen. Zoals bekend heeft Rijkswaterstaat plannen ZSHHl om van dit vernieuwde verkeersplein ai tweemaal vier rijstroken te laten lopen naar en van Zoeterwoude. Minister Tuinman van Verkeer en Water staat, die gisteren de versnelde aanpak van de werkzaamheden aan het verkeersplein Leidschendam bekend maakte, stelt ook twee miljard gulden beschikbaar voor het openbaar vervoer. Een miljard gulden is voor de spoorwegen, een miljard gulden voor het stads- en streekvervoer. Samen met de lagere overheden gaat de minister na hoe de verkeersstromen aan de rand van de grote stadsgebieden, dus ook Den Haag, het beste 'opgevangen kunnen worden. Hij voelt name lijk niets voor het geheel weren van de' auto uit de binnenstad. De minister is evenmin voorstander van het opvoeren van de grens van de maximumsnel heid. Hij vreest daarvan namelijk gevolgen voor de gemiddelde mkximumsnelheden op andere dan snelwegen. Dat betekent aldus de minister een nog groter gevaar op de weg met alle gevolgen vandien. Vorig jaar is het aantal dodelijke verkeersslachtoffers toch al toegenomen. Dit aantal steeg zelfs tot boven 2500. ■B9BH Nacht- uitzending Studio Sport HILVERSUM Studio Sport zal zaterdag in een nachtuitzending van kwart voor twaalf tot één uur via Ned. I televisiebeelden verzor gen van drie evenemen ten: het Europese kam pioenschap biljarten an kerkader 47/2 in Emme- loord, het indoor con- cours-hippique Brabant en het wereldkampioen schap schaatsenrijden voor dames in Helsinki. Ook' zondag 5 maart zal aan deze kampioen schappen aandacht wor den besteed in de uitzen dingen van Studio Sport 1 in de namiddag en 2 in de vooravond. De hulpverlening aan de slachtoffers kwam snel op gang (Van onze verslaggevers) ARNHEM N.S.-functionaris- sen hebben zich tot nu toe nog niet durven wagen aan uitspra ken over de oorzaak van de treinbotsing bij Arnhem die gis teren het leven kostte aan de 79-jarige Doetinchemse me vrouw E. van Bannink Vossen en waarbij 25 mensen zwaar ge wond raakten. Het ongeluk ge beurde om tien over half drie nabij de brug over de IJssel, op de plaats waar het dubbelspoor overgaat in enkelspoor. De Trans Europa Expresstrein „Rembrandt" die uit München kwam en op weg was naar Am sterdam reed daar in op de flank van de stoptrein Arnhem-Win terswijk en drukte het voorste deel hiervan, de spoorrails af. Aan de omstandigheid dat de twee treinen niet frontaal op elkaar botsten is het te danken dat de gevolgen niet nog veel ernstiger zijn. De Duitse TEE-trein, bestuurd door de 46-jarige machinist A. Bruggink uit Arn hem reed met een snelheid van vermoe delijk 120 kilometer per uur. De Neder landse stoptrein die werd bestuurd door de eveneens uit Arnhem afkomstige R. Gerritsen (32) reed heel langzaam of stond stil. NS-directeur ir. D. C. Hassel- man wilde op een persconferentie gister avond galleen kwijt dat de TEE-trein te laat was, maar niettemin voorrang had op de lokale diesel uit Arnhem. Op de veronderstelling dat de machinist van de diesel door welke oorzaak dan ook door een rood sein is gereden gaf ir. Hassel- man geen commentaar. In de stoptrein bevonden zich zestig tot tachtig personen, meest schoolkinderen op weg naar huis. In de internationale trein zaten 37 reizi gers onder wie een aantal buitenlanders. De eerste hulp kwam van een wegen wachtman, die toevallig aan het werk was onder aan de dijk, waar het ongeluk gebeurde. Brandweer, ambulances en po litie waren snel ter plaatse. Binnen een kwartier na de botsing waren alle slach toffers uit de treinen gehaald. Niemand raakte bekneld. De zwaar gewonden vie len allen in de stoptrein, waarin ook mevrouw E. Bannink-Vossen zich be- Zij zijn overgebracht naar vier verschil lende ziekenhuizen in Arnhem en Velp. Niemand van hen verkeert in levensge vaar. Zo'n 75 andere passagiers raakten licht gewond en konden na behandeling naar huis. Machinist Bruggink van de internationale trein liep een gebroken kaak op. De heer Gerritsen, die de stop trein bestuurde is in shock-toestand in het ziekenhuis opgenomen. Naar de oor zaak van het ongeluk zal een officieel onderzoek worden ingesteld. Met dé coör dinatie hiervan is mr. F. Leusink belast, officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem. Overigens staat de spoorbrug over de IJssel op de nominatie om vernieuwd te worden. De brug begint verschijnselen van metaalmoeheid te vertonen. Volgens de planning moet de vernieuwing worden uitgevoerd rond 1985. Of daarbij het enkelspoor op de brug zal worden ver vangen door een dubbelspoor, is nog niet uitgemaakt. Ir. Hasselman bevestigde gis teren desgevraagd dat het „bottleneck"- k arak ter van de enkelsporige brug extra nsico's voor de veiligheid met zich mee brengt. Het treinverkeer op de bij het ongeluk betrokken baanvakken Arnhem Em merich en Arnhem Winterswijk vindt sinds vanmorgen weer plaats volgens dienstregeling. Griep Enquêteurs vonden in 14% van de woningen wel iemand met griep in HAAR MPIQL J Geen meerderheid voor kamermoties =tlllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'— Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer j 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimrü Minister Van der Klaauw: regering blijft met Kamer in contact over N-wapen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse re gering is zich weliswaar volledig bewust van de grote bezwaren van de Tweede Kamer tegen de neutro nenbom, maar zij blijft toch van mening, dat zij nu nog geen defini tief oordeel kan geven. Dat is vol gens de regering niet in het belang van de Nederlandse inbreng in het Navo-overleg. De regering zal de grote bezwaren van de Tweede Ka mer tegen het neutronenwapen ze ker bij het Navo-overleg, dat op 30 mei aanstaande begint, naar voren brengen. De regering blijft op het standpunt staan, dat het wapen als drukmiddel gebruikt dient te worden om de Sovjet-Unie tot concessies te bewegen bij het ontwépe- ningsoverleg. Doel hiervan is om op basis van concessies van het Warschau-pact af te zien van de neutronenbom. De Neder landse regering zal in ieder geval haar uiterste best doen om zo mogelijk de invoering van de bom tegen te gaan. Maar wanneer de Sovjet-Unie hier geen wezenlijke concessies tegenover stelt ont staat een nieuwe situatie, waarin de rege ring opnieuw overleg met de Tweede Kamer zal voeren. Dit hernieuwd overleg zal ook gelden, wanneer het beraad met de Navo-bondgenoten geen resultaat op levert. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft dit vannacht opnieuw in de Tweede Kamer betoogd. De Kamer kreeg twee moties te behandelen in het voortgezet debat over het neutronenwa pen: een van de PvdA, die wilde, dat de regering zich nu al tegen het invoeren binnen de Navo van het neutronenwapen uitsprak; een van het CDA, waann opge nomen was, dat de toevoeging van het wapen aan het Navo-arsenaal voorkomen dient te worden, maar dat dit standpunt moet worden ingebracht in de ontwape ningsonderhandelingen. De regering moet dit oordeel aldus de CDA-motie als uitgangspunt nemen bij haar besprekin gen binnen de Navo en niet eerder een definitief standpunt bepalen dan na over leg met de Kamer. Geen van beide moties kreeg een Kamermeerderheid zodat de regering haar standpunt overeind kon houden. (Zie verder 21). 21) Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. Heiden mogelijk naar Leiden (Van onze sportredactie) LEIDEN/DORDRECHT - De mogelijkheid bestaat dat Eric Heiden, dit seizoen voor de tweede maal drievoudig wereld kampioen (sprint, junioren en senioren), begin april op de Leidse ijsbaan van Ton Menken in actie komt. Via Kaasunie (de sponsor van de Nederlandse ploeg die nu ook Heiden lijkt te hebben gecontracteerd) zijn contacten met de Amerikaan ge legd die moeten uitmonden in de deelname van Heiden aan twee schaatsmarathons op drie april in Leiden en op vijf april ih Dordrecht. Tevens zal Eric Heiden dan tijdens short-track- races te „bewonderen" zijn. Hei den is overigens indertijd zijn schaatscarriëre begonnen met die zo typisch Amerikaanse kor te baan-races. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Mevrouw Smit- Kroes, staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat heeft giste ren het eerste postcodeboek en de op 14 maart verschijnende postcodezegel in ontvangst ge nomen. De overhandiging vond plaats in het gebouw van de Centrale Directie van de PTT in Den Haag. De PTT hoopt dat binnenkort iedere Nederlander de postcode- ring (vier cijfers en twee hoofd letters vóór de straatnaam) zal gebruiken. Men rekent er zelfs een beetje op dat binnen een paar jaar negentig procent van de bevolking dit zal doen. Niet dat een brief zonder deze aan duiding onbestelbaar zou zijn, maar gebruik van het postcode nummer helpt de PTT bij het automatiseren. Uiteindelijk, zo heeft de PTT berekend, leidt dit postcodesysteem tot een bespa ring van 60 miljoen gulden per jaar. Of. andersom, niet-invoe ren van het systeem scheelt de PTT 60 miljoen en dit zou, om de posterijen nog enigszins ren dabel te maken, kunnen leiden tot extra verhoging van de post- tarieven. woónplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1