Nederlandse sleepboten olieplatform Orion vlot trekken Kans op looneisen door plan Hofstra PIERRE JANSSEN WEIGERT OMSTREDEN VERZAMELING Twee ontsnapte Nederlanders tf gearresteerd HUURDER NIET ALTIJD VERPLICHT TOT RENOVATIE PvdA wil PTT-contract Zuid-Afrika verbreken 3INNENLAND LEIDSE COURAN"" DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 |i ssggns (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Nederlandse Bergings maatschappij Wijsmuller is er vanmor gen in geslaagd het Amerikaanse olie platform Orion dat sinds begin februa ri muurvast op de scherpe rotsen zat tegen de westkust van het Britse ei land Guernsey, zonder verdere onge lukken weer vlot te krijgen. Een paar machtige sleepboten hebben de ge strande Orion voorzichtig losgerukt. Twee vroegere pogingen van vastbera den Nederlandse bergingsspecialisten om dit doel te bereiken, waren mislukt. Het olieplatform Orion is tien miljoen pond waard. Het liep gevaar door de woeste zee aan stukken geslagen te worden. De Orion wordt nu voor repa ratie naar Cherbourg gesleept. Daarna zal het platform opnieuw naar Brazilië vertrekken. Zijn eerste reis van Rotter dam naar Zuid-Amerika mislukte toen de stalen sleepkabel, waaraan het voort getrokken werd, door de Duitse sleep boot Seefalke in een zware storm af- J knapte op twee mijl van Guernsey. Daarna kon niemand de Orion nog bedwingen. Het op hol geslagen olie- Het booreiland Orion dat bij windkracht 11 op de rotsen van Guernsey terecht was Orante dfe SaweUiiïS gekomen, maar door Wijsmuller uit IJmuiden weer is vlotgetrokken. honderd meter verwijderd liggen van de westkust van het groene eiland Guernsey. De 33 bemanningsleden, hoofdzakelijk Britten, werden op het nippertje gered door twee helicopters van de Britse Marine. De Nederlandse bergingsmaatschappij Wijsmuller was er als de kippen bij om te proberen de Orion weer vlot te ma ken. Nauwelijks een week later woedde er evenwel een nieuwe storm. De red- dingsboot van Guernsey moest opgeroe pen worden om zes Nederlandse ber gingsspecialisten, die zich op het plat form bevonden, weg te halen. De slechte weersomstandigheden heb ben het bergingswerk ernstig gehin derd. Pogingen om het gl^tform weer vlot te krijgen door de aak waarop het rustte vol lucht te pompen, werden niet met succes bekroond. Vanmorgen werd bij hoog tij alles op alles gezet. De sleepboten trokken de Orion van de aak, waaraan het plat form stevig bevestigd was geweest. Het waren dramatische ogenblikken. Iede reen hield de adem in, vooral toen één van de lange poten van het olieplatform bleef haken achter de rots. De handige bergingsspecialisten slaag den er uiteindelijk, zij het met veel moeite, in het logge gevaarte veilig in de open zee te slepen. De bezorgde trekken op het gelaat van de hard zwoegende Nederlanders maakten toen plaats voor een rechtmatige trots. De Orion weegt 19.000 ton en is ruim tien jaar oud. Nieuwere olieplatformen zijn veel groter. De Orion kan proefbo ringen doen tot op een diepte van 6.000 meter. Zijn Amerikaanse eigenaars, Offshore Services Inc. uit Texas, heb ben het olieplatform verpacht aan Bra zilië. Het ligt in de bedoeling de Orion te gebruiken voor proefboringen in de ondiepe Braziliaanse kustwateren, waar momenteel al olie gezocht wordt. Het onfortuinlijke platform is van Noorse makelij. Het heeft tien jaar dienst in de Noordzee achter de rug, waar het proefboringen deed in het Britse kustgebied. De Orion heeft ook gewerkt ter hoogte van Denemarken. Het platform meet 60 meter bij 52 meter. In vlottende toestand steken zijn vier metalen poten 75 meter hoog in de lucht. De Orion zat ondersteboven op een aak van 3.500 ton en 120 meter lengte, met een grootspant van ongeveer 30 meter. Het platform en de schuit waren aan elkaar gelast De poten van de Orion hingen over beide zijden van het vaar tuig dat op 2 februari in de voorjaars- storm vastliep op de gevaarlijke „Gran- des Rocques" en gedeeltelijk doorboord werd. Als de Nederlandse bergingsmaatschap pij Wijsmuller er niet in geslaagd was de Orion zonder verdere ongelukken vrij te maken en weg te slepen, zou de Londense verzekeringsmarkt tien mil joen pond sterling schadevergoeding te betalen hebben gekregen aan de eige naars van het platform. De kosten van het bergingswerk lopen ook enorm hoog. In Londen wordt verwacht, dat de Ame rikaanse eigenaars van de Orion de Duitse sleepbootmaatschappij, die het platform naar Brazilië moet brengen, aansprakelijk zullen stellen voor de na delige financiële gevolgen van het door dit ongeval opgelopen tijdsverlies. Bij goed weer zou de zeereis naar Zuid- Amerika drie tot vier weken geduurd hebben. Het zal allicht nog geruime tijd duren eer de Orion ter hoogte van de Braziliaanse kust gekanteld en op zijn hoge poten gezet zal kunnen worden voor de eerwte proefboringen. Heineken wil niet praten over werk-garantie UTRECHT De cao-onderhan delingen tussen Heineken en de vakbonden zijn gisteren ge schorst tot 13 maart. De Heine- ken-delegatie gaat eerst voor nader beraad terug naar de raad van bestuur van het con cern. Volgens bestuurder W. Tuinen- burg van de industriebond NW wilden de onderhandelaars van Heineken gisteren niet meer praten over een arbeidsplaat senovereenkomst waarin het concreet aantal arbeidsplaatsen wordt gegarandeerd en waarin zou moeten staan dat er geen gedwongen ontslagen zullen worden gegeven. De vakbonden zijn daarover verbaasd, omdat Heineken zich bij het vorige ge sprek, een week geleden, veel positiever had opgesteld tegen over de verlangens van de werk nemersdelegatie, aldus Tuinen- burg. Kleuterklassen kleiner, meer scholenbouw DEN HAAG Er komt voor dit jaar 47 miljoen gulden extra beschikbaar voor de bouw van scholen voor het voortgezet on derwijs. Nog eens 14 miljoen gulden is er voor verlaging van de leerlingenschaal in het kleu teronderwijs van 32 naar 31 wat extra werk oplevert voor 600 kleuterleidsters. Minister dr. A. Pais van onder wijs en wetenschappen en zijn staatssecretarissen drs. K. de Jong Ozn en A. J. Hermes heb ben dit gisteren aangekondigd met een wijziging van de begro ting voor 1978. Het extra geld komt beschik baar nu de eerste dag gedeelte lijke leerplicht voor zeVentienja- rigen nog niet wordt ingevoerd. Hieruit wordt ook de verklei ning van de kleuterklassen be taald. Deze verlaging past in het plan dat in de regeringsverkla ring stond om evenwicht tè brengen in vraag en aanbod van onderwijsgevenden. Het ont werp voor dit plan wil minister Pais rond 1 mei klaar hebben. Politie rolt heroinebende op AMSTERDAM De Amster damse politie heeft in de afge lopen maanden 39 mensen aan gehouden die worden verdacht van smokkel en handel in grote hoeveelheden heroïne. Een van de gearresteerden, een 28-jarige Maleisiër, bleek volgens de po litie de opdrachtgever te zijn van de smokkel van 17 kilo hard drugs vanuit Maleisië. Veertien kilo werd later terug gevonden in Amsterdam, Brus sel en New York. De arrestaties zijn het resultaat van een grootscheeps onderzoek door de narcoticabrigade van de Amsterdamse recherche, die daarbij hulp kreeg van Interpol. Aanleiding tot het onderzoek was de aanhouding in november vorig jaar van Chinese Malei- siërs met heroïne op zak. Afge lopen week werden twee Neder landers gearresteerd die volgens de politie vermoedelijk de laat ste schakel zijn in de heroine bende. De Nederlanders traden op als bewaarders en koeriers van de heroine. Intotaalnam de politie tijdens het onderzoek 700.0C0 gulden in beslag. iSEN (ANP) „De mogelijk- den voor een eigen woning se ten niet worden verkleind, lar juist eerder worden ver- oot". Dit heeft mr. J. G. Riet- rk, voorzitter van de VVD- ictie in de Tweede Kamer, steravond in Assen gezegd ar aanleiding van het rap- irt-Hofstra over het neutrali- ren van de inflatie bij de •lastingheffing. lofstra spreekt ondermeer rer de mogelijkheid dat hypo- leekrenten niet meer kunnen >rden afgetrokken van de be tingen. De WD heeft grote oblemen met het gaan sleute- i aan de hypotheekrente. Dui- - iden mensen zijn financiële1 rplichtingen aangegaan in de rwachting, dat de hypothee- ente zou kunnen worden afge- jkken", aldus Rietkerk. Hij ees er op, dat als de aftrek- larheid verminderd wordt, het eaal van een eigen woning tor velen nog moeilijker be- ikbaar zal worden. heer W. A. Fibbe heeft giste- n afscheid genomen als voor ter van het Openbaar Li- laam Rijnmond. De heer Fib- die weggaat omdat hij de' nsioengerechtigde leeftijd eft bereikt, is ruim negen jaar orzitter geweest. Hij is giste- n benoemd tot ridder in de de van de Nederlandse euw. De gemeente Rotterdam" - rde hem met de Wolffert van irsselenpenning. Vijfploegen dienst: geen Europese hulp HUSSEL (ANP) - Europees immissaris ir. Henk Vredeling ociale zaken) heeft gistermid- ig onomwonden duidelijk ge- aakt dat er geen Europese nanciële steun te verwachten alt voor een „experimentele ijfploegendienst bij Hoogo- ens. redeling maakte overigens dui- elijk dat de Nederlandse rege- ng ook geen steun gevraagd eeft voor de vijfploegendienst ij Hoogovens. Hij ziet wel mo- elijkheden voor steunverlening ij andere vormen van werktijd-, erkorting in het geheel van de erstructurering van Hoogo- ens. ij wacht nu op nadere voor-' tellen van de Nederlandse rege- ng voor het verlenen van Eu- Dpese hulp bij de sociale bege- iding van de sanering van loogovens. 'ietkerk (WD): logelijkheden igen woning loeten worden ergroot ibbe neemt fscheid Staatssecretaris neemt sociaal beleid PTT in bescherming (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het sociaal beleid van de PTT kan volgens staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat „de toets der kritiek zeer wel doorstaan". Met deze uitspraak gisteren in de Tweede Kamercommissie van Verkeer nam zij afstand van zowel uitspraken hierover van het socialistisch Tweede Kamerlid Hartmeijer als van de gezamenlijke bonden van het overheidspersoneel. De bonden hadden gisteren nog vóór de bijeenkomst van de kamercommissie felle kritiek geuit op dit sociaal beleid, omdat dit volgens hen niet beantwoordt aan wat ervan geëist mag worden. Het socialistisch kamerlid Hartmeijer sloot zich in de commissie bij deze uitspraken aan. De staatssecretaris wilde hiervan niets horen, want zo zei zij „dit beleid is behoorlijk ontwikkeld." Zij zei ook, dat de bonden door de PTT wel serieus genomen worden in het overleg. ARNHEM Pierre Janssen, direkteur van het Gemeentemuseum in Arnhem, heeft niet toegestaan dat' een omstreden verzameling archeologische vondsten uit de Geldersche Vallei een plaats krijgt in de expositie over de archeologie in Gelderland, die van 25 maart tot 7 mei in het museum wordt gehouden. De echtheid van de door amateurarcheologen gevonden prehistorische werktui gen wordt door beroeps- en amateurarcheologen in ons land niet overal aangenomen. „Er zijn andere plaatsen waar dergelijke, controverses kunnen worden uitgevochten. Liever niet in mijn museum," aldus de heer Jansen. Hij zegt tijdens de voorberei ding van de tentoonstelling plot seling geconfronteerd te zijn met een grote verzameling vondsten van de twee amateurs: De oud-leraar A. Wouters uit Lent en dr. ir. C. Franssen uit Bennekom. In de stuwwallen in de Geldersche Vallei vonden de twee archeologen enkele hon derden werktuigen, die volgens hen en ook andere deskundigen aantonen dat ook in Nederland 300.000 jaar eerder dan altijd werd aangenomen, mensen heb ben geleefd. Vaktijdschriften, hoogleraren en amateurs zijn het echter niet unaniem eens over de authenticiteit van de vondsten. Het tweetal deed al eerder van zich spreken als pleitbezorgers voor de Drentse amateur-archeoloog Tjerk Ver maning, die door de Asser rechtbank werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Tijdens de rechtbankzittingen in Assen tra-, den zij op als getuigen dechar ge en als getuigen-deskundigen. Zij bestreden met kracht de be schuldigingen dat Vermaning vervalste stenen voor echt liet doorgaan. Dit jaar geen tariefsverhoging bij PTT DEN HAAG Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (PTT-za- ken) heeft de Kamercommissie voor verkeer gisteravond mee gedeeld dat dit jaar bij de PTT géén tariefsverhogingen zullen worden doorgevoerd. De door het staatsbedrijf geboekte mee vallers maken een tariefsverho ging niet noodzakelijk, aldus de staatssecretaris. Het aantal wachtenden op een telefoonaansluiting zo deelde zij mee, moet in 1980 op ongeveer 93.000 geschat worden. Voor dit jaar wordt nog uitgegaan van een totaal van 143.000 wachten den. Mevrouw Smit-Kroes stelde zich afwijzend op tegenover de bepleite invoering van een tijd- starief voor de lokale telefoon gesprekken. CHRISTELIJKE WERKGEVERS VREZEN: Beatrix en (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond vreest van een invoering van het plan-Hofstra voor „Inflatie Neutrale Belasting heffingen" aanzienlijke looneisen. Dit zou zeker het geval zijn als hypotheekrente niet meer geheel zou mogen worden afgetrokken. „Vele Nederlan ders zouden dan zo erg in hun netto-inkomen achteruit gaan, dat zij dit ongetwijfeld via loons verhoging zullen willen compenseren," zo meent algemeen secretaris drs. H. Wijffels van het NCW. Het Verbond meent voorts, dat de fiscale aftrek van hypotheekrente tot doel heeft om het eigen woningbezit te bevorderen. Verandering in die aftrek volgens het plan Hofstra zou de regering noodzaken om naar andere wegen te zoeken voor die bevordering. Het NCW is er wel mee ingenomen, dat als eerste gevolg van de suggesties van professor Hofstra het bedrijfsleven minder belasting over de winst be hoeft te betalen, omdat deze winst ook door de inflatie is beïnvloed. Het deelt niet de mening van hen, die vinden dat de hiervoor beschikbare mil jard gulden beter gericht had kunnen worden op zwakke bedrijfstakken en ondernemingen. „Als het inflatie-element tot onrechtvaardige belasting heffing leidt, dan moet voor iedereen die onrecht vaardigheid worden weggenomen," aldus de heer Wijffels, die meent dat het niet belasten van schijnwinsten een bijdrage is aan de financierings structuur van het bedrijfsleven en daarmee aan de werkgelegenheid. Claus spoedig naar Spanje MADRID (ANP) Over enkele weken zullen prinses Beatrix en prins Claus een particulier bezoek aan Spanje brengen en bij die gelegenheid worden ont vangen door koning Juan Car los en zijn vrouw Sophia. Een bezoek van de Spaanse koning aan Nederland is nog onzeker. Het zal in elk geval niet binnei, een jaar plaatsvinden. Dit is bekend gemaakt na afloop van een onderhoud dat koning Juan Carlos gisteroch tend had met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw. De minister werd gedurende ongeveer 20 mi nuten door de koning op het Palacio de la Zarzuela ontvan- Koning Juan Carlos begroet minister Van der Klaauw gen. Evenals later in zijn ge sprek met de Spaanse premier Suarez werd met koning Juan Carlos gesproken over de Spaanse toetreding tot de Euro pese gemeenschap, die door Ne derland volledig wordt ge steund. Den Haag/Nice (AFP) Dankzij twee in specteurs van recherchegroep recherge- groep van de rijkspolieie zijn in Cannes twee uit Nederlandse gevangenissen ont snapte mannen gearresteerd. Het zijn de 33-jarige Helmuth van der S. uit Den Haag en de 26-jarige Albert H. uit Rotterdam. Zij ontsnapten vorig jaar uit de huizen van bewaring in Alkmaar en Haarlem. Van der S. zat in Alkmaar voor een serie inbraken en H. was gedetineerd in Haarlem op verdenking van een poging tot moord. Na hun ontsnapping zou het tweetal op 9 december twee vrouwen hebben verkracht in Wateringen. Ze worden ook verdacht van een serie gewapende overvallen, met name in België. Ze doken weer op in Grenoble in Zuidwest Frankrijk, waar ze het in België buitgemaakte geld probeer den te wisselen. Voor ze echter door de politie in hun kraag gegrepen konden wor- den, gingen ze er weer vandoor. De Nederlandse rechercheurs vonden het tweetal terug in Cannes, waar ze werden gearresteerd samen met een derde Neder lander, die hen geholpen zou hebben. Zij worden op het ogenblik in Cannes ver hoord, maar zullen waarschijnlijk spoedig aan Nederland worden uitgeleverd. Wat de derde man precies met het tweetal te maken heeft is nog niet bekend. Volgens de Franse politie is het de 31-jarige Kees van der L. ROTTERDAM (ANP) Een huurder is niet verplicht toe te staan dat renovatiewerkzaam heden aan zijn huis worden uit gevoerd. Dit is een van de be langrijkste uitspraken die de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, heeft gedaan in een kort geding dat de gemeente Vlaardingen begin vorige maand had aange spannen tegen een huurder die weigerde mée te werken aan een opknapbeurt van zijn huis. Mr. Reuder vindt echter wel dat bij een omvangrijk renovatie plan in Vlaardingen gaat het om 146 woningen het belang van de huiseigenaar gaat boven het belang van de huurder. „De huiseigenaar heeft buitenge woon groot belang bij het onge stoord en ononderbroken uit voeren van de renovatieplannen van dit omvangrijk project", al dus het vonnis. De huiseigenaar zou dan, zoals de gemeente Vlaardingen ook heeft gedaan, een vergelijkbare andere wo ning moeten aanbieden. In het geval van de Vlaardingse huurder heeft de rechtbank-pre sident bepaald, dat de man in moet gaan op het aanbod van de gemeente. Mr. Reuder, die de woningen zelf heeft bekeken, vindt dat deze van dezelfde kwaliteit zijn en heeft de huur der veroordeeld zijn huis voor- 1 maart te ontruimen. Het von nis in deze zaak heeft grote belangstelling van andere ge meenten en huurders in stads vernieuwingsgebieden. Over het feit of de huurder al dan niet het recht had om renovatie te weigeren, bestond nog geen uit spraak van de rechter. Het is de bedoeling, dat dit wordt gere geld in de wet op de stadsver nieuwing. DEN HAAG De Pv- dA-fractie in de Tweede Kamer wil proberen, de regering via een motie te dwingen om het contract van de PTT met Zuid- Afrika betreffende de inwissel baarheid van girobetaalkaarten in Zuid-Afrika op te zeggen. Tijdens een vergadering van de Kamercommissie voor verkeer en waterstaat en PTT-zaken heeft PvdA-woordvoerder Hart meijer een motie ingediend, waarin wordt gesteld, dat het Zeven-jarenplan Er is een zeven-jarenplan opgesteld voor de restauratie van de eeuwenoude St. Maartenskerk in Zaltbommel. Eigenlijk moeten de werkzaamheden worden gezien als een voortzet ting van de restauratie die in 1937 begon maar door de oorlog moest worden gestaakt. Staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) deelde na indiening van de mo tie mee, dat het weliswaar altijd mogelijk is om het contract met Zuid-Afrika op te zeggen, maar dat de regering geenszin van plan is dit te doen. vorig jaar door de PTT afgeslo ten contract in strijd is met het Zuid-Afrikabeleid van de vorige en van deze regering en dat derhalve dit contract opgezegd moet worden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9