A der wet Zandtransport op De Kaag bedreigt watersporters Toer ja toer nee Vierde vrijetijdsbeurs geeft meer voorlichting Bloedneus" hield broodbezorger negen weken thuis Geen beperking spreekrecht in Leidse raad Drukte bij afscheid H. Antvelink RIJKSPOLITIE TE WATER BANG VOOR ONGELUKKEN fcSL STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 LEIDEN De 25-jarige J. v. L. hoorde gistermiddag in op perste verbazing de aanklacht die tegen hem bij de kanton rechter was ingediend aan. „En ik heb hem kort na het ongeluk opgebeld. Door de te lefoon werd mij gezegd dat hij alleen een bloedneus had," aldus de Leidenaar. Die „hij" was een Leidse broodbezorger die met zijn bakkerswagen op de Hoge Rijndijk was aange reden door Van L. De brood bezorger was er niet zo ge makkelijk afgekomen als Van L. dacht. Negen weken had hij thuis moeten zitten met een zware hersenschudding. De officier van justitie liet zich niet van de wijs brengen door de verbazing die de 25-jarige Leidenaar tentoonspreidde. Hij eiste ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vier maanden en een boete van 250,-. Rechter De Koning vonniste conform deze eis. Bedrijfsongeval Een bedrijfsongeval was er de s 1 1 aanleiding van dat de Arbeids inspectie erachter kwam dat bij een Zoeterwouds aanne mersbedrijf met ondeugdelijk materiaal werd gewerkt. Een werknemer viel van een stei ger en liep daarbij beschadig de ruggewervels, een ge scheurde nier en een gekneus de arm op. Voor de Leidse kantonrechter stelde de direc teur van het bedrijf dat sinds het ongeluk nieuwe materialen waren aangeschaft en dat er ook beter op de veiligheids voorschriften werd gelet. „Desondanks was het toch een grove fout U hebt gewerkt volgens het systeem: als het kalf verdronken is, dempt men de put," aldus de onvermurw bare officier van justitie. Hij eiste duizend gulden boete, waartoe de rechter vonniste. Motorbootavontuur „Een doodkist met een buiten boordmotor kan ook harder dan zestig kilometer per uur," aldus het deskundig commen taar van de heer N. uit Leider dorp. Hij werd voor de recht bank gedaagd omdat hij zijn minderjarige zoon in een snel le motorboot had laten varen. Nu mogen minderjarigen wel in een roeiboot met buiten boordmotor maar niet in een' speedboot varen. Gewapend met massa's fol ders toonde de heer N. de rechter het verschil tussen mo torboten en—speedboten en trachtte aldus zijn onschuld te bewijzen. De zaak is door de rechter verdaagd tot 10 april. Onwel „Ik zat bij mijn collega in de auto. Plotseling werd deze on wel en moest ik het stuur wel overnemen." Op deze wijze verklaarde de heer B. uit Lei derdorp het feit dat hij zonder rijbewijs een auto had be stuurd. Rechter De Koning was ge neigd deze verklaring met een flinke korrel zout te nemen, aangezien de verdachte al tweemaal eerder was èange- houden voor het rijden zonder rijbewijs. De Leiderdorper werd een boete van 250,- opgelegd en een proeftijd van drie maanden. „Wanneer u iets dergelijks nog eenmaal uit haalt, krijgt u bovendien een week hechtenis", aldus de ver manende woorden van de rechter. In een overvol en warm Meerrust in Warmond werd gisteravond het radioprogramma „Toerja Toernee" van de Tros opgenomen. In dit programma wordt amusement en informatie gekombineerd. Voor die informatie werden enkele bekende Warmonders geinterviewd. Hugo Verkayk vertelde o.m. met welke bekende personen hij in de loop van vijftig jaar over de Kagerplas- sen heeft gevaren. Beroemde na men als Walt Disney. Richard Tau- ber. Prins Hendrik pn rip Koninnin- nen Wilhelmina en Juliana rolden tijdens zijn boeiende verhaal over de lippen. Tot slot droeg dhr Ver kayk nog een tweetal gedichten voor. De twee Warmonders diè probeer den d.m.v. twee minuten spreken zoveel mogelijk geld voor hun ver eniging te verdienen waren: Bram Schavenmaker voor de Jeugdraad en dhr De Vetten voor muziekver eniging St. Matthias Het War- kers even hoog aan zodat de ap- plausmeter gelijke cijfers liet zien/ Beiden verenigingen kunnen 500— in de kas stoppen Voor de muzikale omlijsting zorgden: Imca Marina, de groep Harmony en het orkest van Freddy Golden. Tenslotte werd het door Jules de Corte voor Warmond gekompo- neerde lied ten gehore gebracht. Het resultaat van de opnamen kan men morgenochtend beluisteren (Van een onxer verslaggevers) LEIDEN Er komt geen spreektijdbe perking in de vergaderingen van de Leidse gemeenteraad. Een initiatief van het PPR-gemeenteraadslid drs. L. Beijen om tot de een of andere vorm van spreektijd be perking over te gaan bleek gisteravond in de commissie voor algemene bestuurlijke zaken van de raad zo verkeerd te vallen, dat Beijen besloot zijn ideeën terug te ne men. Het motief van Beijen om spreektijd be perking te suggereren was zijn opvat ting dat de gemeenteraad thans niet efficiënt werkt Het stoorde het PPR- raadslid dat zaken vaak maanden lang op de agenda prijken terwijl belangstel lenden week in week uit voor niets op de tribune zitten. Zijn collegaraadsle den gaven Beijen daarin geen ongelijk, maar vonden het middel spreektijdbe perking erger dan de kwaal. Daarbij kreeg de radikalenleider in de Leidse raad van verscheidene kanten het ver wijt juist zelf een van de meest langdra dige sprekers te zijn, die zich zelf wel eens wat meer beperkingen op zou mo gen leggen. Schoute (WD) en Borde- wijk (PvdA) meenden dat er alleen aan leiding zou zijn om tot invoering van een spreektijdbeperking over te gaan wanneer dit idee in brede lagen van de Leidse raad weerklank zou vinden Vink (CDA) stelde dat democratie nu eenmaal tijd kost en wilde de democra tische vrijheid van het zeggen en beluis teren van meningen in de gemeenteraad niet beknot zien. Ook de kleinere frac ties voelden niet veel voor Beijens idee PSP en SGP/GPV stelden dat wat voor de een bijzonder belangrijk is voor de ander een ondergeschikt punt kan zijn. zodat het bijzonder moeilijk is rot het stellen van regels in deze over te gaan Mevrouw Passchier (PSP) vond boven dien dat de raadsleden zichzelf maar de nodige beperkingen moesten opleggen en niet eindeloos vervallen in herhalin gen van verhalen die ook al in de commissies en al eerder in de raad zijn verteld. GROOTSTE KAMPEERAUTO WARMOND/DE KAAG - Om de wa tersporters op de Kagerplassen te waarschiiwen voor het intensieven zandtransport, dat deze^omer over en rondom het plassengebied plaats vindt, zullen duidelijk zichtbare bor den op de meest gevaarlijke plaatsen worden neergezet. Bij de Ade, voor de pont naar het Kaageiland en bij de Balgerij komen borden met het opschrift: „Attentie watersporter, op werkdagen intensieve vaart van grote schepen". Op deze wijze hoopt de politie de waterrecreanten voldoende op de tijdelijk zeer moeilijke situatie te wijzen. Een situatie die zo moeilijk is, dat de rijkspolitie te water het aan bezitters van zeilboten en andere klei ne pleziervaartuigen ten zeerste af raadt deze zomer gebruik te maken van de Ringvaart. Het betreft hier het gedeelte tussen de Kaagpont en de perszuiger nabij de Hanepoel. Zoals al eerder in deze krant werd vermeld wordt het zandtransport veroorzaakt door een drietal wérken die momenteel worden uitgevoerd. Op 't Joppe liggen twee zandzuigers die gezamenlijk voor een belangrijk deel van de zandtransporten verantwoor delijk zijn. De eerste van deze twee zuigers, „De Meteovor", ligt perma nent op dit water en verzorgt de zand- voorziening voor uiteenlopende in uit voer zijnde werken in de streek. De tweede zuiger is uitsluitend bezig om zand voor de aanleg van de Schiphol- spoorlijn te winnen. Deze zandzuiger, die tot een diepte van zesendertig meter mag zuigen blijft waarschijnlijk tot het einde van dit jaar liggen. Voor al vanaf deze laatste zuiger vindt een bijzonder intensief vervoer plaats met schepen van zevenhonderd- tot elfhon derd ton waterverplaatsing. Dit tran sport geschiedt met zes schepen die vanaf 't Joppe twee keer per dag naar de persdrukzuiger bij de Hanepoel varen en die gezamenlijk voor vieren twintig vaarbewegingen per dag zor gen. De route van deze boten loopt over het Norremeer, langs de Kaagso ciëteit en langs het Kaagpontje naar de Ringvaart. Het is juist dit traject waar 's zomers zeer veel plezierjach tjes varen en dat door de politie dan ook wordt aangeduid als de „Kalver- straat van de Kagerplassen". Inmid dels heeft het Kaagpontje een draadlo ze verbinding met de zandschepen ge kregen, zodat de grote schepen tijdig kunnen waarschuwen als ze de hoek bij het Norremeer om komen. Het pontje dient dan namelijk aah de zijde van het Kaageiland te liggen zodat de zandschepen zonder problemen hun draai kunnen maken. De breedte van de Ringvaart op het deel waar de boten zullen varen be draagt veertig meter. De boten zijn zelf dertien meter breed, zodat indien twee tegemoet komende schepen el kaar passeren slechts zeven meter aan weerszijden overblijft. Een zeer be perkte ruimte waarin het water enorm hard zal stromen, omdat de boten een zo grote diepgang hebben, dat het door hen voortgestuwde water langs de zijkanten terug moet stromen. Voor de watersport ontstaat daarom een onmogelijke situatie. De politie wilde aanvankelijk nog een omleidingsroute voor de watersporters maken via het Kever en de Ade. Op de Ade is echter een speciale vergunning voor motor boten vereist en bovendien vreest men ernstige beschadigingen aan de oever indien veel watersporters over de Ade gaan varen. De zandzuiger op 't Joppe zuigt ongeveer vijftigduizend kuub per week. Evenals dat bij de andere tran sporten het geval is, varen de boten vanaf 't Joppe niet tijdens de bouw vakvakantie en ook niet gedurende het weekeinde. Duwboten Een druk transport met kleine duwbo ten vindt plaats tussen de zandzuigput van Lagendijk nabij Valkenburg en de Kalkzandsteenfabriek van Herwaar den bij Hillegom. Het gaat hier om zes boten van ongeveer 235 ton die drie keer per dag op en neer varen. Dit transport zorgt derhalve voor zesen dertig vaarbewegingen op de route Warmonder Leede, Spriet, Norremeer en Dieper Poel. Het laatste grote werk waarbij veel grondtransport zal plaatsvinden is de verbreding van de Groote Sloot en een deel van de Leede. Van de hierbij vrijkomende grond zal dertienduizend kuub zal worden gebruikt voor de ophoging van kades en de rest zal worden gestort in de oude zandwin- ningsput in het Zweiland. Dit tran sport zal door het Zeil en door 't Joppe plaatsvinden. Gestreefd wordt ernaar de verbreding van de Leede voor de opening van het seizoen klaar te hebben. De Groote Sloot zal tijdens het seizoen afgesloten zijn en ook daarna zullen er nog geruime tijd beperkingen gelden voor de scheep vaart. Dit, omdat men er een brede rietkraag wil aanleggen en een derge lijke kraag de eerste tijd altijd erg gevoelig is voor scheepvaart. Losstaand van de voorgaande plannen zal men dit jaar mogelijkerwijs begin nen met het verwijderen van de bo venste grondlaag uit het nu nog ondie pe gedeelte van 't Joppe. Het gaat hier om 480.000 kubieke meter en waar deze gestort zullen moeten worden is thans nog niet duidelijk. De verwijde ring van deze bovenlaag is noodzake lijk om 't Joppe verder geschikt te maken voor de zandwinning. Zand- transportten via de Ringvaart naar de Rijksweg 44 zullen duren tot mei en de transporten naar de Sassenheimer- vaart tot de bouwvakantie. Beide tran sporten zijn ten behoeve van de Schip- hollijn. Middenstand Hoewel de politie door voorlichting en het plaatsen van borden moeilijkhe den zoveel mogelijk zal proberen te voorkomen, zal het voor veel mensen toch geen gemakkelijk Kaag-seizoen worden. De Kaagweek is al verscho ven naar de periode van de bouwvak vakantie. De plaatselijke middenstand zal de omzet drastisch zien verminde ren omdat de winkels tijdens de werk dagen, moeilijk te bereiken zijn. Daar naast zullen de Zeilschool en de Bo tenverhuurders aan de Ringvaart een bijzonder moeilijke tijd tegemoet gaan. „Hij was te vergelijken met een scheidsrechter in een goede voet balwedstrijd. Je merkt zijn aanwe zigheid niet op. hoewel hij onont beerlijk is voor een goed spelver- loop". Dit zei gisteren de heer Dekker, vaste medewerker bij de Dienst voor Ruimtelijk beleid. Bouw en Materiële zaken bij het bureau van de Universiteit van Lei den. tijdens de afscheidsreceptie van zijn chef. drs. H. Antvelink (midden). De receptie werd gege ven omdat de heer Antvelink 65 jaar is geworden en hiermee de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, en vond plaats in de spe ciale recptiezaal van het Acade miegebouw „Er worden bij dit soort gelegenheden vaak dezelfde clichés gebruikt, maar ik meen het echt als ik zeg dat hij een mense lijk persoon is met een helder verstand Hij deed zijn werk uitste kend", aldus de heer Dekker Be kendheid kreeg de heer Antvelink vooral als de grote man achter de bouw van het Gorlaeus-complex aan de Wassenaarse Weg Het werd een drukbezochte recep tie. Niet alleen mensen van de universiteit, maar ook vele promi nenten uit de bouwwereld waren gistermiddag aanwezig om de heer Antvelink de hand te drukken. VAN NEDERLAND IN GROENOORD- HALLEN LEIDEN „Er is deze keer duidelijk meer aandacht besteed aan de echte hobby-stands dan aan de zuivere commercie. We gaan de kant op van de voorlichting en houden daarbij minder rekening met de verkoop", aldus de heer A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen, naar aanleiding van de vierde achtereenvolgende Vrij etijdsbeurs die van woensdag 1 maart tot en met zondag 5 maart gehouden wordt in deze hal. ,De Zuidhollandse Ideeënbeurs Vrijetijd", zo luidt de officiële naam van het gebeuren, dat voor het eerst in 1974 gehouden werd. Door de grote publie ke belangstelling is het mogelijk geworden dat deze beurs nu al voor de vierde keer plaatsvindt. In de opzet is echter in de loop der jaren wel wat veranderd. Behalve de accentverschuiving is er dit jaar ook geen optreden van bekende Neder landse artiesten meer. „Dit kon echt niet meer. Elke keer als een optreden begon, kwamen de standhouders bij mij klagen over de geringe be langstelling die de bezoekers voor hun werk toon den", aldus de heer De Jong. Wel wil hij het volgend jaar, bij de lustrumbeurs, proberen om een aparte artiestenruimte te maken. Hij denkt hierbij aan een soort café-chantant, dat dan in het nieuwe restaurant gehouden zal worden. Heel nieuw is de Jeu-de-Boule-stand. De alsmaar groeiende Nederlandse Vereniging van Jeu de Boule-liefhebbers heeft een speciale baan klaarge maakt, waar belangstellenden, beginners of gevor derden. hun talenten in deze sport kunnen tonen. Ook vindt er een demonstratie plaats. Een geoe fend speler zal dan in enkele worpen de kneepjes van het spel uit de doeken doen Nieuw is ook de kampeerauto-stand. Hier wordt informatie gegeven over deze nieuwste ontwikke ling op kampeergebied. Een kampeerauto is een combinatie van auto en caravan. „Een caravan met motor", zegt de heer De Jong. Op de stand is de grootste kampeerauto van Nederland te zien; deze is elf meter lang en tweeëneenhalve meter breed. Informatie over de wettelijke consequenties van de aanschaf van een dergelijk voertuig is ook te verkrijgen. Zelfs een postzegelruilbeurs-stand is dit jaar aan wezig, dankzij de medewerking van de vereniging Philatelica. Particulieren kunnen hier hun postze- géls ruilen of verhandelen. Natuurlijk zijn er dit jaar ook de vaste attracties Midden in de hal heeft de Leidse Bond voor Amateurtuinders haar tuin-stand en geeft hier als vanouds een demonstratie bloemschikken, waarna de bezoekers het zelf ook eens kunnen proberen In het Doe-het-zelf-centrum kan iedereen weer hout bewerken onder deskundige leiding en voor de kleintjes is er weer de kinderboerderij, met lamrtietjes, geiten, pony's en konijntjes. Ook het traditionele sportcentrum is aanwezig in een van de hoeken van de hal. Dit is opgezet door verschil lende Leidse sportverenigingen. Er vindt een door lopende demonstratie plaats van allerlei takken van sport, zoals boksen, kogelstoten en taekwondo. Een nieuwtje op sportgebied is een speciale wind- .surf-stand. Door middel van een ingenieus appa raat kan de bezoeker zijn waarde op de windsurf- plank testen. Tot voor kort was windsurfen een vrij onbekende sport in Nederland, maar de laat ste tijd is de belangstelling enorm toegenomen De heer De Jong gelooft in een ruime publieke belangstelling m de komende vijf dagen „Ik ver wacht toch wel zeker 20.000 bezoekers" De beurs is woensdagavond 1 maart voor het eerst geopend van zeven uur tot half elf 's avonds. De volgende dagen is de beurs ook 's middags voor bezoekers toegankelijk, van één tot vijf op donderdag en vrijdag, van elf tot vijf op zaterdag en van elf tot zes op zondag. De enorme zandzuiger in het Warmondse Joppe h

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5