,,Plan Haaswijck is onze enige hoop Zeven ton schade door pyromaan in Lisse brieven lezers Nieuw Dierenopvang- VGA-er van der Meer verlaat raad Alkemade centrum aan Noordwijkse Lageweg niM NA AFFAIRE GEHEIME STUKKEN OEGSTGEESTSE COMMISSIE WIL EENVOUDIGER BEJAARDENHUIZEN WONINGBOUWVERENIGING BUITENLUST CDA-NOORDWUKERHOUT LANCEERT PROGRAMMA Henk van Ulsen in Voorschoten REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 PAGINA 4 LISSE De Lissese vrijwillige brandweer rukte in het jaar 1977 32 keer uit. 25 meldingen bleken om een brand te gaan, in drie gevallen werd hulp ver leend aan een ander korps. Vier brandmeldingen waren vals. De pyromaan die vorig jaar in Lis- se actief was heeft een totale schade van 700.000 gulden ver oorzaakt. Een brand in een wo ning in het centrum van Lisse had aan het begin van 1977 een dodelijk ongeval tot gevolg. Opmerkelijk is het gegeven dat in tegenstelling tot andere ja ren verhoudingsgewijs meer branden in woonhuizen ont stonden. De totale brandschade bedroeg ruim 1 miljoen gulden. In het eerste kwartaal van het afgelopen jaar werd het Lissese brandweerkorps verblijd met wat moderne communicatiemid delen. Een aantal brandweerlie den volgden succesvol de cursus „persluchtmasker". De branden hebben de noodzaak van deze persluchtmaskers voldoende aangetoond. Onlangs werd het persluchtdiploma uitgereikt aan de heren: Brandeman, Hoogka mer, Van Noort, Rudz, Van Stijn, Van Voorst, Wassenaar en Van der Zon. De heren Mars bergen en Schotman werden be vorderd tot hoofdbrandwacht. Brandweercommandant Ever- leens vierde enige tijd geleden zijn zilveren jubileum bij de Lis sese brandweer. Burgemeester Berends en de vrijwillige brand weerlieden spraken hun ver trouwen uit in de „strenge" commandant van Lisse. De lo vende woorden gingen verge zeld van een authentieke „brandweerstok"! In vroeger ja ren werd zo'n stok gebruikt om het publiek op een afstand te houden. Brieven 'graag kort en duidelijk geschréven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- "den stukken te bekorten. Brieven van lezers Politiek „lek" in Oegstgeest (In de raadsvergadering van af gelopen donderdag in Oegst geest werd door de fracties van het CDA en PvdA/PPR kritiek i uitgeoefend op het WD-raad- slid mevr. Zoutendijk. Dit raad-1 slid zou een vertrouwelijk stuk ter hand hebben gesteld aan bewoners van de President Ken- nedylaan, die het stuk gebruik- ten bij het indienen van een bezwaarschrift tegen het plan Haaswijk - red) Naar aanleiding van het gestel- de in de raadsvergadering dat ik misbruik gemaakt zou heb ben van vertrouwelijke stukken en dat ik in strijd met de van een raadslid te verwachten loya le medewerking bij de uitvoe ring van het plan Haaswijk, me degewerkt zou hebben aan het opstellen van een bezwaar schrift tegen dit plan, hecht ik er aan het volgende te verkla- ren: 1. Op il oktober 1976 heb ik in een openbare vergadering van. de Cie Openbare Werken eeiv aantal vragen gesteld aan B W. Volgens gangbaar gebruik., behoren deze vragen binnen drie weken beantwoord te wor den, welk antwoord dan tevens een openbaar stuk is. 2. Na herhaald aandringen werd '1 mij op 14 februari 1977, slechts:' drie dagen voor de raadsverga-^ dèring van 17 februari ee'n brief4 ter hand gesteld van een advies-* bureau aan de gemeente, waar-'* in de antwoorden op bedoelde* vragen vermeld stonden. Het lag voor de hand deze brief als. antwoord op mijn vragen te be-« schouwen. Daar noch op de* brief vermeld was, noch door de wethouder gesteld was dat deze antwoorden vertrouwelijk wa-... ren, het technische krakter der, vragen daar ook geen aanlei— ding toe gaf en openbaarheid,s bovendien gebruikelijk, ja zelfs, in een democratie geboden is,*' heb ik geen moment kunnen vermoeden dat B W en de raad achteraf dit stuk als vertrouwë-" lijk zouden gaan beschouwen. 1 3. Toen enkele bewoners van de" Pres. Kènnedylaan eind 1977' overwogen om een bezwaar*" schrift in te dienen, heeft een*' hunner mij om inzage gevraagd van relevante informatie betref# fende Haaswijk. Ik heb toen de- stukken, voorzover niet vertrou welijk, ter inzage gegeven en ben verder in het geheel niet betrokken geweest bij de be sluitvorming betreffende en het. opstellen van het bezwaar schrift Dit zou ook onmogelijk zijn geweest omdat ik direct daarop naar het buitenland ver trok. Ik betreur het ten zeerste dat de woordvoerders in de raadsver gadering van 23 februari op ui terst onzorgvuldige wijze te werk zijn gegaan en acht mij ernstig in mijn goede naam aan-' getast. In tegenstelling tot het in de raad buiten mijn voorkennis gestelde ben ik niet bereid uit de Cie. Openbare Werken te gaan, omdat daar gezien Het bovenstaande geen enkele aan leiding toe is. M. A. Zoutendijk-Meijs Raadslid W» degstgeest ALKEMADE De heer D. van der Meer van de VGA-fractie in Alkemade heeft gisteravond zijn ontslag ingediend als lid van de gemeenteraad van Alkemade. Dit ontslag komt precies een week nadat de gemeenteraad bekend had gemaakt, dat hij geheime gemeentelijke stukken over de cam ping Veenderpolder had doorgespeeld aan de betrokken campinghouder. In een toelichting op het ontslag heeft de heer Van der Meer laten weten „een onvergeeflijke blunder" te hebben gemaakt. In een nadere uitleg over het ontslag zegt de heer Van der Meer destijds niet te hebben geweten dat de doorgespoelde stukken het etiket „geheim" droegen. Hij zegt het stilzwijgen daarna gedurende een jaar bewaard te hebben om „een derde" betrokkene te beschermen. De naam van deze „derde" is niet bekend gemaakt. Het scheidende raadslid bood zijn excuses aan aan collega-raad sleden en ambtenaren omdat die gedurende ruim een jaar verdacht werden. De heer Van der Meer zal niet aan de komende verkiezingen deelnemen. Hij stond in Alkemade op een verkiesbare plaats op de lijst van de WD. NOORDWLJK De afdeling Noord wijk van de Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming krijgt op een terrein aan de Lageweg een nieuw dierenopvangcentrum. Tot nu toe kon men beschikken over èen asiel op het erf van de boerderij „Wildoord" aan de Gooweg, dat deel uitmaakte van het land goed „Leeuwenhorst", sinds de opening in mei 1975 heben circa 650 dieren daar voor korte of langere tijd onderdak gevonden, zodat het zeker in een behoefte voorziet. De boerderij en de daarbij behorende gronden zijn inmiddels verkocht en daarom moest een andere plaats voor het dierenop vangcentrum gezocht worden. Samen met het gemeentebestuur hebben de asielbeheerders verschillende plaatsen bekeken en daarbij is het oog gevallen op een stuk grond van ongeveer 200 m2 aan de Lageweg, gelegen tussen het SJC sportcomplex en de Wetering. De huurders van het betrokken terrein, de gebroeders Brouwer zijn bereid een gedeelte af te staan, terwijl ook SJC met de vestiging accoord gaat De Vereniging voor Dierenbescherming vindt de situering bijzonder geschikt. B. en W. stellen binnenkort voor de houten kleedgelegenheid ter grootte van negen bij vijf meter beschikbaar te stellen. Het lokaal is vrijgekomen toen MSV en Fluks op het gemeentelijk sportpark een eigen accommodatie in gebruik namen. Het huidige asiel is namelijk niet voor verplaatsing geschikt Zowel de opbouw als de inrichting van het nieuwe dierenop vangcentrum brengen kosten met zich mee. Bovendien moeten nog een aantal voorzieningen worden getroffen, zoals het aan brengen van een afrastering en het plaatsen van buitenhokken. Leden van de Dierenbescherming zullen dit werk zoveel moge lijk zelf uitvoeren. De kosten worden geraamd op 10.000 gulden. Daar de Noordwijkse vereniging zelf geen financiële middelen heeft, stellen B. en W. voor dit bedrag als eenmalige subsidie beschikbaar te stellen. Het huidige onderkomen van de Noordwijkse Dierenbescherming. OEGSTGEEST De commissie welzijns zorg voor bejaarden wil er bij het college van b én w op aandringen eenvoudiger bejaardenoorden te bouwen en bestaande complexen uit te breiden met een ziekenac- commodatie. Dit werd gisteravond tijdens de commissievergadering welzijnszorg voor bejaarden voorgesteld, naar aanleiding van een brief van een bewoonster mevr. De Boer van het bejaardentehuis Hofwijck. Mevrouw De Boer stelde dat er bij de ouderen meer behoefte bestond aan eenvou diger bejaardenhuizen zoals Hofwijck. „Er is nu eenmaal niet genoeg geld en dan hebben wij als bejaarden meer behoefte aan goedkopere en daardoor meer bejaardenhui zen dan aan dure woningen waarvan er dan miniier kunnen komen," zei zij. De zoon van mevrouw De Boer, die ook bij de vergadering aanwezig was stelde dat Oegstgeest veel bejaardenwoningen heeft in verschillende categorieën, maar dat geen van de woningcomplexen een voorziening heeft om ook bij ziekte de mensen in hun eigen vertrouwde omgeving te laten. De heer De Boer vroeg of de gemeente niet voor dergelijke ziekenverzorgingsaccommo daties zou kunnen zorgen. „Er is tenslotte ook geld voor de bouw van scholen en sportzalen, verenigingsgebouwen enz.," al dus de heer De Boer. De heer Van Veen (CDA), voorzitter van de vergadering vond het idee om be jaar den wo ningen met accommodaties voor zieken uit te breiden erg goed. „Wij zullen alleen geen geld van de overheid kunnen verwachten daar de gemeente Oegstgeest aan een limiet zit wat betreft het aantal plaatsen in bejaar denhuizen. Alleen voor bejaarderiwoningen is nog ruimte in onze gemeente," aldus de heer Van Veen. De heer De Jong, bestuurslid van Hofwijck en Rustenborch stipte het nonchalante keu- ringsbeleid van artsen aan. Hij stelde de indruk te hebben dat artsen maar al te vaak bejaarden naar een verzorgingsflat sturen, terwijl bij een nadere keuring in het tehuis blijkt dat zij beter op hun plaats zouden zijn in een verpleegtehuis. „Er komen bejaarden binnen die al binnen een paar dagen dement zijn. Dan moeten ze naar een verpleegtehuis. Dat stelt ons voor de problemen, want wij kunnen onze demente bejaarden aan de straatstenen niet meer kwijt," aldus de heer De Jong. OEGSTGEEST In het jaar verslag van de woningbouwver eniging „Buitenlust" consta teert het bestuur dat het teleur stellend is dat er geen melding gemaakt kan worden van plan nen voor woningwetwoningen. Het laatste plan in de woning wetsector is in Oegstgeest al weer vijf jaar oud. Men heeft zijn hoop gevestigd op het uit breidingsplan „Haaswijck". De vraag naar woonruimte is intussen in belangrijke mate toegenomen, tengevolge van het feit dat er geen „nieuwbouw" meer wordt gepleegd. Een be langrijke toename van het aan tal bezoekers op de spreekuren van de woningbouwvereniging valt eveneens waar te nemen. In het afgelopen verslagjaar kwa men er 516 personen. De wo ningbouwvereniging telt 734 le den „niet-bewoners" en 698 le den-bewoners. Het is niet vreemd dat de wo ningbouwvereniging konstateert dat „Haaswijck onze enige hoop is". Daarnaast betreurt men het dat de uitvoering van dit be stemmingsplan nog wel enige jaren kan duren. Gedeputeerde Staten hebben het plan goedge keurd maar enkele beroeps schriften verhinderen de uitvoe ring van de plannen. „Jammer toch, omdat vele leden van onze vereniging om woonruimte zit ten te springen." Het is voor het bestuur van Buitenlust een nare zaak zo velen te moeten teleur stellen. „De groepen die protest aante kenen tegen het bouwen in Haaswijck nemen een grote verantwoordelijkheid op zich om de noodzakelijke nieuw bouw tegen te gaan. Men moet ook bedenken, dat hoe langer de nieuwbouw wordt tegenge houden, de huren in de toe komst steeds hoger zullen uit vallen". Aldus het jaarverslag dat gisteravond tijdens een le denraadsvergadering werd ge- O. van Belle lijsttrekker PvdA Oegstgeest OEGSTGEEST - De afdeling Oegstgeest van de Partij van de Arbeid heeft zijn lijst van kan didaten voor de komende ge meenteraadsverkiezingen op 31 mei vastgesteld. Tot lijsttrekker werd Onno van Belle gekozen, thans wethouder van Financien in Oegstgeest. Ton Kohlbeck, die als fractievoorzitter optrad bezet de tweede plaats. Op de derde plaats koos de vergade ring Mijnke Bosman-Huizinga; zij is nieuw in Oegstgeest maar zij heeft ervaring als raadslid in de gemeente Putten. Nummer vier op de lijst is Jan van Ben ten, oud-voorzitter van de afde ling Oegstgeest van de Partij didaten zijn A. Spijker, W. Me- dendop-Glijn, J. Schellinger hout, A. Denie, E. Kist-Stock- huyzen, R. Brummelkamp, M. Haasnoot, E. van der Horst- Loen, A. van Kampenhout, P. Schouten, A. Cohen-Lodeweges, A. Bekker, J. de Groot-de Graaf, R. Giessen, W. van Hoorn en P. Thung. Trainingsveld Storapwijkse boys onbruikbaar LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJK Het bestuur van de voetbalvereniging Stompwijkse Boys heeft het gemeentebestuur die dit seizoen voor het eerst als trainingsveld is toegewezen al sinds half november zo goed als onbruikbaar is. Junioren die de ze maanden niet voetballen kun nen nu evenmin trainen en voor de senioren is het veld vrijwel onbespeelbaar. Het bestuur vraagt 15 centimeter zand op ht terrein te gooien of een halfver- hard trainingsveld aan te leg- Leo Alkemade lijsttrekker CDA Noordwijk NOORDWLJK Op een druk bezochte vergadering in De Rank heeft het CDA-Noordwijk gisteravond haar hanHidatpn. lijst gepresenteerd voor de ko mende gemeenteraadsverkie zing. Verder vond een levendi ge discussie plaats over het programma voor het gemeente lijk beleid. filet overgrote meerderheid van stemmen wees .de vergadering Leo Alkemade als lijsttrekker aan. „De eerste echte CDA-uit- slag", aldus een enthousiaste voorzitter mr. Van Hoeken, die voorts zonder meer het fiat kreeg voor de opgestelde kandi datenlijst De CDA-kandidatenlijst ziet er als volgt uit: 1. Leo Alkemade, 2. Jacq. de Geus, 3. Cees van Duijn, 4. Wil Wijnands, 5. Joop Willems, 6. Piet Warmerdam, 7. Koos Passchier, 8. Marry Koop man, 9. Jan Mesker, 10. Meind- ert Dobbinga, 11. Gerard Oos- termeijer, 12. Theo van Hoek, 13. Huub Alkemade, 14. Gert van der Meiden, 15. Hein de Haas, 16. Henk van Stam, 17. Leen Hoogeveen Jzn., 18. Lenie de Graaff-Schriek, 19. Rien Groen en 20. Zita Warnink-de Boer. Als kernpunten uit het pro gramma werden naar voren ge bracht openheid van beleid en tijdige inspraak, schone straten en een schoon strand, goede be reikbaarheid van winkelcentra en gunstig gelegen halteplaatsen vóór het openbaar vervoer. Mar kante punten in dit bestek zijn nog het tegengaan van het par keren van bussen en vrachtau to's in woonwijken en de invoe ring van de wijkagent Men wenst de gemeentelijke woning bouw alleen voor Noordwijkers en economisch a8h Noordwijk gebondenen. Grote aandacht werd in de dis cussie geschonken aan de agra rische sector en de vestiging van industrie. De belangen van het agrarisch bedrijfsleven en de daarbij betrokken werknemers zal men zwaar laten wegen bij verdere woningbouw. Daar naast denkt men aan de vesti ging van een industrieterrein voor "schone" bedrijven met zo veel mogelijk arbeidsplaatsen voor Noordwijkers. Speciale aandacht wordt besteed aan de ontwikkeling van het toerisme in het Laneeveld. NOORDWLJKERHOUT - Le ven, wonen en werken in de gemeente zijn de drie ponten waarvoor de afdeling Noord- wijkerhout/De Zilk van het CDA zich in de komende ge meenteraadsperiode sterk wil mak»n. in navolging van de landelijke politiek luidt de ver kiezingsleus: „Niet bij brood al leen". In het verkiezingspro gramma dat onlangs werd ge presenteerd, staat de zorg voor anderen in de samenleving cen traal. Een optimale onderwijsvoorzie ning moet volgens'het CDA in Noordwijkerhout kunnen wor den gerealiseerd. De oprichting van een Open School is een idee van het vormingscentrum De Mast waar het CDA volkomen achter staat Verder ziet het CDA de noodzaak van het op stellen van een educatief plan dat de vorming van volwasse nen zal bevorderen. Een uitbrei ding van de bibliotheek van Noordwijkerhout en De Zilk komt volgens het CDA ten goe de aan diezelfde vorming. De leefomstandigheden van gehan dicapten en bejaarden moeten optimaal zijn, sport en recreatie voorzieningen dienen mee te groeien met Noordwijkerhout. De agrarische sector waarin veel inwoners van Noordwijker hout werkzaam zijn, mag vol gens het CDA geen sluitstuk worden van het gemeentelijke beleid. Bestaansmogelijkheden en het investeringsklimaat die- Jubileum WIK nen zo gunstig mogelijk te blij ven. Over de woonsituatie in Noord wijkerhout vermeldt het pro gramma, dat het CDA- een zo groot mogelijke doorstroming wil bevorderen. Als er in het plan Zeeburg een aantal vrije sectorwoningen worden ge bouwd, waarvoor vanuit de ei gen bevolking geen belangstel ling is, dienen gegadigden uit omliggende gemeenten het eerst WASSENAAR - De Wasse- naarse sportvereniging Willen is Kunnen bestaat morgen 1 maart, precies vijftig jaar. Van een bescheiden clubje met een eerste gymnastiekruimte in een loodgiëterswerkplaats in de Langstraat is WIK uitgegroeid tot een grote, bloeiende vereni ging met diverse afdelingen. De vereniging telt thans 850 le den. Vanavond om acht uur wordt de feestelijke jaarverga dering gehouden in het Dorps centrum aan de Schoolstraat. Zaterdag wordt gerecipieerd in raadhuis De Paauw, terwijl za terdag 11 maart wedstrijden op het programma staan. In de ko mende maanden zal het jubi leum nogmaals met diverse wedstrijden worden geaccen- Mevr. Tichler lijsttrekster WD Leiderdorp LEIDERDORP De nieuwe lijsttrekker van de WD in Lei derdorp is de huidige wethou der mevr. D. W. Tichler-Moer- man. De ledenvergadering van de VVD besliste hiertoe gister avond in een besloten vergade ring. De kieslijst bevat enkele opmer kelijke zaken. De ledenvergade ring heeft de als nummer vier voorgestelde T. H.aC. Stuiven- berg op de tweede plek geplaat st. Dit ging ten koste van de huidige raadsleden mevr. L. J. Gehner-Ellenberger en R. Meere. De reden van deze muta tie is duister gebleven. Het hui dige DS'70-raadslid W. van de Wijngaard komt op de WD-lijst op de twaalfde en derhalve on verkiesbare plaats voor. in aanmerking te komen voor de woningen. In afwachting van de doortrek king van de provinciale weg SW 1 vanaf De Zilk naar Noord- Holland, stelt het CDA voor om een tijdelijke omleidingsweg aan te leggep rond het dorp heen. Dit wordt gelanceerd als een oplossing voor de verkeers overlast in de dorpskern van De Zilk. Enige tijd geleden heeft het CDA een kiescollege gefor meerd dat de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen gaat opstellen. Tijdens de eerstvolgende bijeenkomst op 21 maart is de heer Buysert, lid van het dagelijks bestuurs college van Zuid-Holland, als spreker uitgenodigd. Afscheid van DOS- bestuurders De Noordwijkse gymnastiek- en sportvereniging DOS heeft gister avond afscheid genomen van de bestuurders mevr. F. van der Lis t—De Lange en de heer A. C. van E£ mond (midden op foto). De heer Va» Egmond heeft gedurende zijn 45-jt.. ig lidmaatschap alle voorradi ge medailles en oorkonde al ont vangen zodat voorzitter C. van Duijn hem een encyclopedie over handigde. Mevrouw Van der List was 24 jaar bestuurslid, waarvoor zij een ketting met hanger ontving. Onder auspiciën van het Voorschotense „Nut" brengt Henk van Ulsen 1 maart het stuk: „Mijn held Tsjitsji- kow" uit Dode zielen van Gogol op het toneel. Enige tijd geleden werd Henk van Ulsen door het Nut naar Voorschoten gehaald voor-de uitvoering van „Dagboek van een gek". Het culturele centrum bleek destijds te klein voor alle toneelliefhebbers. Er werd uitgewe ken naar de Leidse Stadsschouwburg. De hoofdfiguur in het verhaal, onder regie van Elise Hoomans, is Tsjitsjikow, een aartszwendelaar die er op uit is om voor weinig geld dode zielen (lijfeigenen) met winst weer te verkopen. Inlichtingen bij: J. de Haas Oosterveld, Prins Bernardlaan 68, Voorschoten tel. 01717-7108.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4