VERBREDING RIJKSWEG 4 DRUIST IN TEGEN VERKEERSBELEID LEIDEN ""Raad van State wijst beroep Leiderdorp af Subsidie voor verkiezingsfilm bwi&u&T Verbond tegen Ambtelijke Willekeur haalt bakzeil voor kantonrechter Leids college in brief aan Rijkswaterstaat: \n TEGEN OPENSTELLING SUMATRABRUG Zolder in Merenwijk uitgebrand DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 J tri l~l (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN Wat als een politieke stunt was bedoeld voor de laatste Tweede Ka merverkiezingen ten bate van het Ver bond tegen Ambtelijke Willekeur pakte gistermiddag op het Leidse kantonge recht uit in een vermakelijk juridisch steekspel tussen publicist Ton de Booy uit Utrecht en vrouwe Justitia, ditmaal vertegenwoordigd door kantonrechter mr. W. de Koning. De eerste stond gister middag terecht voor het illegaal plakken van affiches tegen de muren van het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Langebrug. Het Verbond tegen Ambtelijke Willekeur, dat zich zoals bekend vorig jaar had voorzien van de minderjarige serveerster Trudy Blok uit Leiden als lijsttrekster, had bij het GSD-gebouw op 25 april een ware happening op touw gezet tegen de ambtelijke willekeur die door Leidse overheidsdienaren gepleegd zou worden. Het feit dat de gemeente bij decreet had bepaald dat de verkiezingsstrijd in de Sleutelstad pas op 2 mei zou ingaan was de druppel geweest die de emmer deed overlopen. Met veel tam-tam en voorzien van een filmploeg beplakten de VAW-ers al eind april de muren van de Sociale Dienst, schuin tegenover de kamer van de commissaris van politie. Een ver baal kon dan ook niet uitblijven, en zo stond Ton dé Booy, ook kandidaat voor de VAW gistermiddag in het beklaagden bankje. Hij trok fel van leer tegen zowel de gemeente als tegen de officier van justi tie. De gemeente zou met zijn bepaling over de aanvang van de verkiezingsstrijd de grote partijen in de kaart hebben gespeeld en mee hebben geholpen aan het wegvagen vap de kleinere partijen, hetgeen naar het oordeel van verdachte inmiddels aantoonbaar een „ramp voor de democratie" is gebleken. Het open baar ministerie kreeg er van de VAW- kandidaat van langs met het argument dat de officier van justitie als vertegen woordiger van de regering op de stoel van de onafhankelijke rechter ging zitten, omdat hij stelde er niets voor te voelen getuigen in deze kwestie te horen. De Booy wilde burgemeester Vis en nog enkele anderen laten dagvaarden om als getuige in zijn zaak te dienen en vond dat rechter De Koning zich daar maar eens in Raadkamer met zichzelf over moest beraden. In elk geval was het een aantasting' van de rechten van de ver dachte („en die zijn toch al zo gering") dat de officier van justitie het waagde hierover zijn mening te uiten, zo vond De Booy. Rechter De Koning werd er niet kouder of warmer van. Uiterst kalm liet hij de vechter tegen ambtelijke willekeur zijn redevoering houden, maar hij bleek ui teindelijk veel gevoeliger te zijn voor het verhaal van de officier die meehde dat De Booy op ontoelaatbare wijze chicanes aan het plegen was op de openbare zit ting. Een zacht, maar niet minder oprecht „dankuwel" na de briesende verldaring van verdachte introduceerde het vonnis van de kantonrechter. Met een brede glimlach op zijn gelaat hoorde De Booy 25 gulden boete tegen zich uitspreken, waar de officier om 40 gulden had ge vraagd. „Ik ben zoals u ziet wel gevoelig voor uw politieke actie", grapte mr. De Koning. De Booy was er niet minder kwaad om: hij spoedde zich direct na de uitspraak naar de griffie om tegen het vonnis cassatie aan te tekenen bij de Hoge Raad der Nederlanden, ons hoogste rechtscollege. Ton de Booy (links) verlaat met een medevechter tegen ambtelijke willekeur het gebouw van het Leids kantongerecht aan het Rapenburg. ^LEIDEN - Het Leidse college van b en w heeft ernstige bedenkingen te gen de plannen om rijksweg 4 te verbreden. In een eerste schriftelijke reactie schrijft het college, aan Rijks- beleidsvoornemens van het rijk „Door de verbreding ontstaat een snel le, comfortabele autoverbinding, waardoor het autogebruik ongetwij feld zal worden bevorderd", aldus het Leids college. Een en ander zou een afnemend gebruik van het openbaar vervoer in de hand werken. In dit verband stippen b en w van Leiden de plannen aan om een station Meren- wijk langs de spoorbaan Amsterdam Den Haag aan te leggen ten behoeve van het grote aantal forensen dat m de Merenwijk woont en dat op Den Haag is gericht. „Het is echter de vraag of het aanbod van reizigers nog wel voldoende zal zijn om de realisatie van deze halte te rechvaardigen, in dien de verbredingvan de rijksweg werkelijkheid wordt" Ook vinden b en w de nieuwste plan nen tot verbreding niet passen in het „Experimenteerproject Leidse Baan." Hierin verleent het ministerie van Ver keer en Waterstaat grote subsidies voor de aanleg van snelle busverbin dingen tussen Katwijk, Leiden en Alp hen aan den Rijn en tussen Leiden en Den Haag. Het Leids college stelt dat zijn beleid van de laatste jaren erop is afgestemd geweest om het Leidse wegennet niet grootschaliger te ma ken. Het college vreest nu dat met de verbreding van de rijksweg het even wicht tussen de stedelijke wegennet ten en de wegenstructuur daarbuiten (nog verder) wordt verstoord. Ruimtelijke consequenties Tevens gaat het Leids college uitvoe rig in op de ruimtelijke consequenties van de verbredingsplannen. Evenals de raad van Zoeterwoude vorige week in zijn maandelijkse vergadering heeft gedaan, wijst het Leidse college een omleiding van de rijksweg om Leider dorp op landschappelijke motieven af. De noodzaak voor het leggen van de verbreding aan de Leidse kant acht het college onvoldoende aangetoond. B en w wijzen er Rijkswaterstaat op dat een verbreding aan de westelijke zijde aanzienlijke consequenties voor de gemeentelijke plannen in Room burg, de Kleine Cronestemse polder en de Oostvlietpolder heeft. „Voordat wij een beslissing kunnen nemen over de noodzakelijke ruimte- reserveringen ten behoeve van de ver breding van rijksweg 4 dienen wij eerst een standpunt te bepalen ten aanzien van de aanleg van met name rijksweg 11-west", aldus het college aan Rijkswaterstaat. Daarom dringen toegezegde resultaten van een onder zoek naar de consequenties van aan leg van deze weg voor het Leidse wegennet. Het Leids gemeentebestuur plaatst tenslotte grote vraagtekens achter het plan van Rijkswaterstaat om de aan sluiting van rijksweg 11 op rijksweg 4 twaalf rijstroken breed te maken. B en w van Leiden willen over de aan sluitingen op rijksweg 4 pas een uit spraak doen wanneer zij een beter inzicht hebben in de samenhang van de wegenplannen. „Met name weegt voor ons de bereikbaarheid van Lei den via de aansluiting Hoge Rijndijk zwaar", aldus het college. LEIDEN De Raad van State heeft het beroep dat de gemeen te Leiderdorp heeft ingesteld tegen de openstelling van de Sumatra brug niet ontvankelijk verklaard. Leiderdorp is tegen de openstelling in beroep ge gaan nadat bleek dat het ver keer voorlopig nog niet via de Sumatrastraat zou worden af gewikkeld maar via de Van der Valk Bouwmanweg. Wethouder C. Waal verklaarde gistermiddag tijdens een verga dering van de Verkeerscommis- sie de uitspraak van de Raad van State nader. Het plaatsen van de paaltjes teneinde de Su matrastraat in zijn huidige vorm voor doorgaand verkeer af te sluiten in afwachting van een herinrichting van de straat, is een feitelijke handeling. De Raad van State kan pas een beroep in behandeling nemen wanneer het om een verkeers maatregel gaat. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN de Welzijnsraad krijgt van de gemeente 3000 gulden subsidie voor een film over de gemeenteraadsverkiezingen. De commissie voor algemene bestuurlijke zaken heeft gisteren een verzoek daartoe met instemming begroet. Het gaat hier om een g. 13.}'initiatief van de Welzijnsraad samen met het vormingscentrum e omgf voor jong volwassenen Troef, om ten behoeven van een groot st'"arm aan*a' c'u^s en instellingen op het welzijnsgebied in deze stad. jeding» een vormende film over de raadsverkiezingen en het doen en laten »n SOS- van de gemeenteraad te maken. De initiatiefnemers willen daar mee de raadsverkiezingen die in mei gehouden zullen worden meer populair maken en het bestuur wat dichter bij de kiezers brengen. CDA-leider Driessen bleek gisteren wat moeite met het subsidiever- 3P dri« 2oek te bebben. Hij wees er op dat het vrij moeilijk zal zijn een k n 5», niet-politiek gekleurde film over zo'n politiek item als de raadsver- )rie tu» kiezingen te maken en achtte het daarom wenselijk eerst eens e Thet inzage te hebben in het script van de film. Hij suggereerde daarbij ster8. een soort begeleidingscommissie waar dan het script zou worden voorgelegd. Dit idee werd echter door burgemeester Vis en een I deel van de commissie als niet werkzaam van de hand gewezen. 'wMdTDe beide CD A-vertegenwoordigers in de commissie, de heren Vink Driessen verklaarden zich toen met het SGP/GPV-raadslid Van t Matt ^er MeiJ tegen de subsidiëring. PvdA, PPR. PSP en WD gingen nieuw» er wel mee akkoord al stelden mevrouw Koning (PvdA) en drs. r) uit Schoute (WD) wel de nodige twijfels te hebben. Op verzoek van ro9raj "'de commissie als een copie van de film, die door enkele inwoners vereldli van Dude Morsch zal worden gemaakt, aan het gemeentearchief Magid worden geschonken Aan het Weigeliadal in de Merenwijk heeft een korte brandweer had de vlammen snel onder controle, zodat felle uitslaande brand er gistermiddag tegen 16.00 uur het overslaan van het vuur naar de aangrenzende voor gezorgd dat de gehele zolderverdieping van een woningen kon worden voorkomen. Oe schade bleef woonhuis werd verwoest De brand woedde in de daardoor tot het ene woonhuis beperkt, hoewel deze woning van de familie Evers aan het Weigeliadal op zichzelf al aanzienlijk was. Persoonlijke ongelukken nummer 5. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting deden zich niet voor bij het gebruik van de wasmachine ontstaan. De LEIDEN Het leerlingental bij het r.k. gewoon lager on derwijs is het vorig jaar ge daald van 1.777 leerlingen per 16 januari 1976 tot 1.698 per 16 januari 1977. Bij de overige richtingen van gewoon lager onderwijs is het leerlingental in dezelfde periode enigszins gestegen. De grootste toename van het aantal leerlingen was er bij het openbaar onderwijs en wel 5.3 7c. Het aantal leer lingen bij het protestant- christelijk onderwijs steeg met 0,4 7f en dat bij het neu traal onderwijs met 2,4 7c. In de afgelopen tien jaar is het aantal zittenblijvers gedaald van 7,3 7c in het schooljaar 1966/1967 naar 3,9 7c in 1976/1977. Het percentage leer lingen dat na de zesde klas Leerlingental r.k. onderwijs weer gedaald mavo, havo of vwo ging vol gen nam de laatste tien jaar iets toe van 58,8 7c in 1966/1967 naar 61,2 in 1976/1977. Het aantal leerlingen dat aan het einde van het schooljaar 1976/1977 mavo/havo/vwo ging volgen lag absoluut gezien 63 (7,87o) lager dan aan het einde van het schooljaar 1975/1976. Per schoolrichting zien de cij fers er als volgt uit: openbaar 56,87c (1975/1976 54,2 7o), pro testant-christelijk 58,57c (1975/1976 59,2 7c) neutraal 87,77e (1975/1976 82,37c). rooms- katholiek 66,77c (1975/1976 68,27c). Het aantal van leerlin gen dat beroepsonderwijs gmg volgen steeg ten opzichte van het schooljaar 1975/1976 van 25,87c naar 28,17c. Uitgesplitst naar wijken blijkt dat in het Kooidistrict en het Morskwartier procentueel de meeste zittenblijvers voorko men (in beide wijken 5,37c). Op scholen in het Roodenburgdis- trict en het Boerhaavedistrict gingen de meeste leerlingen naar mavo/havo/vwo respec tievelijk (69,27o en 89,77c). Fred Kuijers kandidaat lijsttrekker VVD Leiden (Van een onzer LEIDEN Drs. Fred Kuijers, de huidige fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad wordt hoogstwaarschijnlijk de lijsttrekker van de Leidse libe ralen bij de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. Op de ontwerp-kandidatenlijst die door het VVD-bestuur is opge steld is Kuijers als eerste ge plaatst. Tweede op de lijst is econo misch expert van de WD-frac- tie, K. van Duyn. Hij wordt gevolgd door drs. P H. Schoute, ook een zittend raadslid. Op nummer vier prijkt dit keer de enige vrouwelijke kandidaat, hetgeen betekent dat ook de WD-fractie in de nieuwe raad één vrouw in zijn gelederen zal aantreffen. Het is mevrouw mr. J. G. Fase-Dubbelboer, de huidi ge fractieassistente van de WD. Zij volgt in feite het zittende raadslid kolonel bd. Th. Wessels op, die zich niet meer beschik baar heeft gesteld voor een ver kiesbare plaats: hij staat op de advieslijst van het bestuur als hekkesluiter nummer 20 gekan dideerd. Op nummer vijf tot en met ze ven prijken weer drie zittende raadsleden de heren Langerak, Elzenga en Zonnevylle. De rest van de advieslijst, die in een ledenvergadering op 6 maart nog officieel moet worden vast gesteld ziet er als volgt uit: 8. J. A. Th van Dam, 9. Th. E. Korthals Altes, 10. G. M. de Vries (landelijk voorzitter van de JOVD, de liberale jongeren organisatie), 11. J W. van Lith de Jeude, 12. Th. H. Dragt, 13. R. J. van Cruijsen, 14. R. G. J. de Leeuw en 15. N. J. Moonen. UNIVERSITEIT BEPERKT CONTACTEN MET ZUID-AFRIKA LEIDEN Organen van de rijksuniversiteit in Leiden en leden van deze universitaire ge meenschap als zodanig mogen slechts contacten met Zuid- Afrika onderhouden als en voorzover ze kunnen bijdragen tot verbetering en herstel van elementaire mensenrechten in Zuid-Afrika. Hiertoe heeft de universiteits raad van Leiden met meerder heid van stemmen besloten. Eer der sprak de raad als mening uit. dat een nota van het college van bestuur een goed kader heeft geschapen voor de beoor deling van contacten met het buitenland in uitzonderlijke om standigheden Gemeente en kinderen De gemeentelijke dienst voorlichting gaat het over een andere boeg gooien. Dat valt tenminste te begrijpen uit een recent persbericht, dat gericht is aan "de kinderen van dé Marien- poelstraat". In dat persbericht schrijft voorlichter Erik Huls- ker dat er "iets bijzonders gaat gebeuren in de'Marienpoel- straat" Dat bijzondere bestaat dan uit het veranderen van de "gewone straat met stoepen en een rijweg in een woonerf'. De kinderen mogen zelf de speeldingen ontwerpen. Dat gebeurt woensdagmiddag 1 maart om twee uur in restaurant Boerhave. Iemand van de gemeente zal de ontwerpjes van de kinderen keuren en de beste kiezen. In samenspraak met de jeugd worden dan een of meer ontwerpen gekozen, die geplaatst worden in de Mariënpoelstraat. Een leuk, nieuw initiatief van de gemeentelijke voorlichtings dienst, nietwaar? Hengelsport P. Wondergem is kampioen van het viscollege HSV geworden voor het seizoen 1977/1978. Tweede werd K. Latenteer en als derde eindigde Laterveer sr. De grootste bliek werd gevangen door P. Wondergem (1000 gram). J. Leuering sloeg de grootste voorn aan de haak (465 gram). Zijlwijk De Stichting Zijlwijk houdt vanavond een bijeenkomst voor de bewoners van de Zijlwijk in de aula van de school aan het Regenboogpad Het bestuur van de stichting tal de plannen voor het komend jaar aan de wijkbewoners bekend makenDe bijeenkomst begint om kwart over acht. Gimmick De Leidse rockformatie Gimmick treedt vrijdagavond 3 maart op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De formatie Gimmick bestaat een jaar. Hun act straalt, volgens insiders althans, professionaliteit en routine uit Dit komt dan doordat de meeste bandleden in de loop der jaren bij andere groepen een rijke ervaring in het popwezen hebben vergaard. De muziek van Gimmick bestaat voorna melijk uit eigen composities en wordt gekenmerkt door een sterke ritmiek. Binnenkort zal het eerste album van de formatie in de platenwinkels belanden. Het concert begint om acht uur. Toegangsprijs is zes gulden voor met-leden en vier gulden voor anderen. Voorverkoop bij Plato aan de Breestraat 15. Onderscheiding J. Pommer De heer J. Pommer heeft gistermorgen uit handen van de Heer Samson een koninklijke onderscheiding ontvangen. Hij kreeg de onderscheiding vanwege zijn gouden jubileum als werknemer bij drukkerij Brill. Veel collega's en vrienden kwamen de Heer Pommer de hand drukken tijdens een receptie die ter ere van hem in de kantine van de drukkerij aan de Plantijnstraat werd gegeven. Belastingadviezen De Leidse rechtswinkel, ondergebracht in het voormalige marinecomplex aan bet Nnordeinde houdt in de maand maart een aantal spreekuren voor hen die problemen hebben met bet invullen van bet belastingformulier. De spreekuren vinden plaats elke vrijdagmorgen van tien uur tot half een. Het is noodzakelijk, dat de bezoekers de nodige gegevens, zoals loon, onkostenrekeningen en dergelijke meebrengen. Voor andere adviezen vinden de gebruikelijke spreekuren van de rechtswinkel normaal doorgang (elke maandag- en woensdagochtend van tien tot half een en maandag-, dins dag- en donderdagavond van halfzeven tot half negen. Leids City Centrum De problematiek van binnensteden staat centraal op een bijeenkomst die het Leids City Centrum dinsdag 14 maart in de Stadsgehoorzaal houdt. Vanaf half negen zullen hier dia's worden vertoond van verschillende Nederlandse binnen steden. Antenne» Een van de grote voordelen van kabeltelevisie is dat het ontsierende antennes op daken overbodig maakt. Vandaar ook dat in de Merenwijk geen enkele antenne te bekennen is. Ook elders in Leiden zullen over enige tijd de metalen gevaartes verdwenen zijn wanneer er een kabelnet is aange legd. Tot zover lijkt alles in orde, ware het met dat nu weer in de Merenwijk stemmen opgaan de antenne in ere te herstellen. Enkele bewoners hebben een verzoek in die richting aan b. en w gericht omdat de FM-ontvangst op hun radio aan kwaliteit te wensen overlaat De welstandscommis sie is van mening dat b en w. om esthetische redenen het verzoek naast zich neer moet leggen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3