e bieden99 Henk van Leeuwen: „Een spits moet eigenlijk altijd scoren" ,Ajax mist de ervaring om Inventus partij Sundquest opnieuw voor belangrijke krachtproef ELIJKS Jan van der Hoorn sterkste marathonrijder op Uithof 'ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 ie niel huiverig \oor nemen \an risico's t) onze sportredactie) HERDAM „Ik ben te llen over de mentaliteit van i jongens. Maar om Juven- te kunnen verslaan, heeft x nog zeker drie goede spe- meer nodig. Voetballers het kaliber Krol of Schrij- Mannen, die de nog oner- tn talenten uit mijn ploeg ens een wedstrijd mee we- te trekken". Tomislav Ivic üt er niet om heen. In zijn li geldt de Italiaanse gast Turijn in het treffen met x voor de kwartfinales van toernooi om de Europa Cup jr landskampioenen als de ere winnaar. Toch is de klei- Joegoslaaf geenszins van i toe te staan dat zijn spe- al te snel het hoofd buigen. leder zijn eigen problemen Trainer Ivic zou Ajax graag verrijken met nog drie goede spelers Voorzitter Van Praag wacht op voldoende toeschouwers bij de wedstrijd tegen Juventus. er dan eens wijst hij op de door Ajax in r bekerduels getoonde inzet. dan wie ook beseft Ivic echter dat er fgenavond meer komt kijken om de zo gerouti- irde tegenstander te verslaan. Allereerst zal een d tactisch concept moeten worden uitgedok- I. Ivic: ..Tegen Juventus kun je niet voluit in ianval gaan. De Italianen spelen erg direct. Als het achter open gooien, kun je het wel verge- Toch dienen er risico's te wórden genomen, moeten hier zien te winnen" gezicht van de binnenkort wellicht werkloze inmeester ..Volgens de verhalen hebben tal clubs voor mij interesse, maar er heeft nog nand aan de deur geklopt" betrekt, wanneer harde aanpak van de tegenstander is daarbij onvermijdelijk. Ivic erkent dat. ..Maar", zo stelt hij. „dat betekent natuurlijk geen vuil spel De Ajacieden zullen echter moeten vechten. Voor zichzelf, voor hun club en ook voor hun land". leugelspelers Langs welke tactische lijnen de aanvallen zullen worden opgezet, laat Ivic voorlopig nog in het midden. Wel wil hij kwijt dat Ajax in dezelfde opstelling begint als in de competitiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles van jongstleden zaterdag avond die met 1-0 werd verloren. De vraag is daarbij of hij opnieuw met twee centrumspitsen over de kwaliteiten van Juventus praat. „Het za' 'aten spelen, dan wel dat de Amsterdamse igenlijk geen typisch Italiaanse club Er wordt brigade weer eens met echte vleugelspelers zal ir Europees gevoetbald Ook niet meer zo opereren. Een besluit, dat bijna noodzakelijk ensief als vroeger! De backs Cuccureddu en "''Jkt. Zeker wanneer pressievoetbal moet worden ntile gaan rustig mee ten aanval wanneer daar- gespeeld, waarbij de posities dienen te worden mogelijkheden zijn Net zoals de andere overgenomen. Ivic, die enkele weken geleden rs weten ze precies het juiste moment te Juventus met 1-0 van Napels zag winnen, verheel- ,n om te gaan". de niet banS te "J11- ..Belangrijk is dat de suppor- is eigenlijk logisch, want deze club telt bijna *ers achter de ploeg gaan staan", roept hij uit. r internationals. Zelfs Spinosi heeft in dat 0f dat zal gebeuren en uit hoeveel kelen de 'rt wedstrijden al ervaring opgedaan. Iklieb aanmoedigingen morgenavond in het Olympisch fings een analyse in een Engels blfid gelezen. Stadion zullen komen, is nog onduidelijk. Voorzit- frin Bettega als de beste „coming man" van ^er Jaap van Praag verklaarde te verwachten dat gereid werd aangekondigd Ik bedoel maar de rangen uiteindelijk door veertigduizend toe- 1? J?"11S met voor niets dat ik deze tegenstander voor schouwers bevolkt zullen worden Voorlopig zijn AFWEZIG KLEUR Omdat Luis Menotti, de Argentijnse bondscoach, er op staat dat zijn selec tie voor het duel Argentinië-Brazi 1 ië, op 19 maart in het River Platestadion, ten minste vier dagen tevoren in Bue nos Aires moet zijn, zal hij niet kun nen rekenen op de Argentijnen die m Europa spelen: Kempes Valencial Wolff (Real Madrid) en Piazza (St Etienne),. Zij behoren tot zijn selectie Argentinië-Brazilië, de topper van alle oefenduels die worden gespeeld, is niet zo maar een oefenpartij. Elk jaar spelen beide landen om de Copa Ge neral Roca, welke strijd met het we reldkampioenschap voor ogen nog be langrijker is geworden. Op 23 maart wordt de return in Rio de Janeiro In argentinië heeft men nog geen kleu rentelevisie. Met de w.k. wordt daar om een „nieuw tijdperk in de Argen tijnse t.v. ingeluid", zoals wordt ge zegd. Omdat maatregelen zijn geno men dat wel in kleur kan worden uitgezonden naar landen die kleuren- t.v. hebben, wordt meteen gewerkt aan het wijzigen van zwart-wit in kleur in Argentinië. In 1979 zal de eerste stad van het land, Buenos Ai res, ook in kleur kunnen kijken. WeK Argentina'78 GESCHRAPT Zo kan het ook. De strafcommissie van de Argentijnse voetbalbond had ide internationals Omar Larrosa en Ruben Galvan voor resp. vijftien en twintig wedstrijden geschorst omdat zij een scheidsrechter hadden gemo lesteerd. Maar dah zouden ze niet kunnen deelnemen aan het wereld- toernooi. Wat deed de Argentijnse voetbalbond. Het artikel in het regle ment dat zegt dat schorsingen ook gelden voor wedstrijden van het natio nale team werd doodgewoon ge schrapt. Gevolg: zes leden van de strafcommissie traden af. MAC. En daar komt Max Merkel weer. De Oostenrijker die een blauwe maandag coach van Oranje was, is de rechter hand geworden van de Oostenrijkse bondscoach Senekowitsch. Hijhelpt intensief bij de voorbereidingen voor Argentinië. Overigens en Seneko witsch een succesvol coach. Zijn natio nale ploeg werd in twaalf wedstrijden met verslagen. GRILLIG Hoewel doelman Ubaldo Fillol eerste keus is voor het Argentijnse elftal - coach Menotti wil per 1 mei de defini tieve samenstelling al rond hebben - was ook de eigenzinnige Ugo Gatti in the picture. Zijn nominatie heeft een flinke knauw gekregen want de grilli ge doelman - herkenbaar aan extra lange haren, extra lange voetbalbroek en een haarband - reageerde niet op een uitnodiging voor de selectie. „Als ze me in juni nodig heggen, kom ik wel", verklaarde hij. Er zijn spelers die een zo opvallend seizoen doormaken dat zij de aan dacht wel op zich moéten vestigen. Zo een is Henk van Leeuwen, die zich in het gezelschap van erkende doelpun tenmakers als Kist en Geels bevindt in de hogere regionen van de schutter- slijst. Zijn uitverkiezing als spits in het team, dat een oefenwedstrijd speelde tegen Israel, lag dus voor de hand. Maar het liep niet allemaal zoals een ieder had gedacht. En wat nu? Een van de vragen die deze week zijn voorgelegd aan Henk van Leeuwen, spits van FC Den Haag, al jaren actief in het betaald voetbal en tegen Israël debutant in het Oranjeteam Er is nu één oefenwedstrijd gespeeld. De volgende is begin april. Horen jullie in die tussentijd iets of moet je maar afwachten? Va,n Leeuwen: „Ik geloof dat er nog een bespreking komt over die wed strijd. Ik heb begrepen dat Happel niet zo tevreden was." KAARTEN HYMNE Een aantal Duitse internationals heeft, met schlagerzanger Udo Jürgens, een lied op de plaat gezet dat de „hymne voor dé w.k." zal worden. Vogts, twee de trainer Derwall, Kaltz 'en Flohe behoorden tot het koortje. Driehonderdduizend kaarten waren bij de organisatie in Argentinië be schikbaar voor het buitenland. Twee derde i^ verkocht en de overige hon- derduizènd entreebiljetten voor de di verse w.k.-wedstrijden gaan naar de vijftien landen die, behalve Argenti nië, deelnemen. Er wordt ontkend dat met de kaarten tevens de vlucht en het verblijf moet worden gekocht. Er moet gereisd worden met lijnvluchten omdat charters tijdens de w.k.-periode niet zijn toegestaan. De hotels hebben hun normale prijzen verviervoudigd. Geen all-in tarief dus, zoek het. zelf maar uit.- Is het niet vervelend als je niet weet waar je aan toe bent? Van Leeuwen. „Als die bijeenkomst niet plaatsvindt, zit je inderdaad maar te wachten of je nog geselecteerd wordt of niet. Ik ga er van uit dat ik erbij ben. Ik weet van mezelf dat ik tegen Israël vrij goed gespeeld heb." Je bad tegep Israel Israël opdracht waarbij het eerste doel niet was te scoren. Dat is er niet helemaal uitge komen. Van Leeuwen: „Een spits moet eigen lijk altijd scoren, maar ik moest gaten trekken voor anderen. Dat is met ge lukt omdat het middenveld tp veel achter de aanval opereerde. De af stand tussen de linies was te groot." Happel werkt kennelijk aan een be paald systeem. Jij bent een specifieke spits en het wonderlijke is dat we met een spitsprobleem zitten. Welk systeem speel jij het liefst? Van Leeuwen: „Met twee vleugels die balletjes voorgooien. Omdat ik sterk met het hoofd ben. Rensenbrink is zo'n specifieke vleugelspeler. Hij kan een mannetje uitspelen en dan komt de bal op maat. Dat mag je aan de andere kant ook van Ling, Rep of René van de Kerkhof verwachten. Happel heeft daar keus." Heb je enig idee wie je concurrenten zjjn voor de spitsplaats? Van Leeuwen: „Op de lijst van veertig staan Kees van Kooten en Leo van Veen en ik geloof ook Kees Kist. Het gaat er alleen om -of ik goed speel. Dan ga ik in ieder geval mee naar Argentinië. Dat ligt helemaal aan me zelf Als ik goed speel en ik raak niet geblesseerd, denk ik dat ik erbij ben." Geen problemen om naar Argentinië te gaan? Van Leeuwen: ..Mij maakt het niet veel uit. Mijn vrouw zal het niet zo leuk vinden maar het is een eer en ik zal zeker niet afschrijven. Van mij zouden de vrouwen meemogen, ik weet alleen niet of het wel goed is. Maar aan de andere kant, als je op de bank zit, is dat ook ellende. En dat in zo'n hotel in de bergen voor een week of zes, en weinig verstrooiing. Maar dat is voor later zorg. Voorlopig moet ik er eerst bij zijn." de Op de van het JMVar- ■ziening er echter nog maar zeventienduizend kaarten kocht. Geen aantal opgewonden over te doen. Een ontwikkeling die waarschijnlijk ook te maken heeft met de recente matige prestaties van Ajax. frdaad. Het staat" dan ook"vasf dat Ajafcde Reden voor Van Praa6 om uit te roepen dat Ajax alleen via een geweldige inzet en een grote" aan de vooravond van een belangrijke bekercon- is krachtvoetbal zal kunnen verkopen. Een frontatie meestal verliest en/of slecht speelt. itine. opgedaan in belangrijke bekerontmoetin- Die ontberen spelers als Schoemaker. Erkens Lerby om er maar eens enkele te :en, de j r bij de eniging Cruyff nog eenmaal in Ajax-shirt AMSTERDAM Jac van Zanten, de organisator van het Amster- dam-703-toernooi, heeft met Ajax gistermiddag in grote lijnen overeenstemming bereikt om Johan Cruyff nog éénmaal het shirt van de Amsterdamse club te laten dragen. Dat zou dan moeten gebeuren op 28 augustus en betekent in dat geval tevens het einde van een briljante carrière. Van Zanten: „Jp welke vorm het allemaal gebeurt, is nog niet bekend. Wel is definitief dat het optreden van Johan Cruyff tot één wedstrijd beperkt blijft". Jack van Zanten stapt vanavond overigens in het vliegtuig naar Brazilië om daar te proberen een topclub voor zijn toernooi te contracteren, gedacht wordt aan Fluminense of Botafogo. ECEPTIE ZELZATE NOG NIET OVERWONNEN onze verslaggever) IFENDRECHT Nog likt tns Sundquest de wonden, die flens het Europese kampioen- tap bandstoten zijn ontstaan, het Belgische Zelzate, even er de Nederlandse gTens, reik- de Papendrechter niet verder n de laatste plaats. Forse kri- k was zijn deel en de deceptie eft hij nog niet kunnen over- nnen. Samen met Piet Vet »t hij als Nederlandse verte- awoordiger donderdag in Em- iloord van start om het Euro- se kampioenschap 47-2. Maar ndquest bekent eerlijk dat hij op dit moment nog niet rijp oris. t echec bij het bandstoten is niet goed eest voor mijn geestelijke conditie, enige, waar ik behoefte aan heb, is en. Ik kan me ook niét eens concen- en. Als het niet beter wordt, zie ik voor Emmeloord somber in", aldus Iquest. Toch wil hij niet van een spreken als het bandstoten van ite ter sprake wordt gebracht. Hij: was een verschrikkelijke entourage. publiek zat met dikke jassen op de unes van de kou. Een paar gaskachel- waren onvoldoende om een redelijke ïratuur op peil te houden. Er zijn en ziek .uit de lokaliteit vertrokken. •ijpelijK dat zoiets in het biljart- i. dat België toch is, voor kan begrijpelijk dat je alleen naar de wed- strijdpunten kijkt. Maar de biljarters zelf weten beter. Onze sport is misschien de enige waar het met alleen om winnen of verliezen gaat. Ook het moyenne speelt een belangrijke rol. Natuurlijk is me die laatste plaats zwaar tegengevallen, maar toch maakte ik een gemiddelde van 6. 6 9. Daarmee sta ik op een tiende plaats in Europa en hoef, wat de Nederlanders betreft, alleen Christ van der Smissen voor te laten gaan. Ik heb zelfs nog kans om piee te gaan naar het wereldkam pioenschap. Normaal gaan de eerste zes van het Europese Kampioenschap over. maar er is een nieuwe regeling, die be paalt dat je een moyenne moet hebben van tenminste zes. En dat hadden de Spanjaard Arenaza en de Italiaan Oddo niet in Zelzate. Dus moet ik eigenlijk gaan". Dat neemt allemaal niet weg, dat Sund quest een matige prestatie heeft geleverd. Het E K 47-2 'in Emmeloord biedt hem de gelegenheid om revanche te nemen.. Daartoe is hij samen met Vet sinds giste ren ip trainingskamp op Papendal gedo ken. „Ik heb Piet nodig om van me af te kunnen praten. Het is een geruststel ling, dat je niet alleen staat. Ook niet in Emmeloord. Dat scheelt een slok op een borrel". Maar titelkansen zal hij zichzelf niet aan praten. Daarvoor zijn Dielis, connesson en in mindere mate Dufetelle (de eerste tegenstander voor Sundquest in Emme loord) te sterke tegenstanders. Toch ziet de Papendrechter nog een opening. „Die- lis en Connesson, zijn natuurlijk de grote favorieten. Maar aan de andere kant kan er in het 47-2 van alles gebeuren. De moeilijkheidsfactor is aanzienlijk gerin ger dan bijvoorbeeld in het bandstoten of in het^driebanden. Elke deelnemer in Emmeloord kan de partij in één keer uitmaken. Dat gqldt ook voor de tegen stander van Dielis en Connesson. Boven dien komt -de eerste net terug van het Europese kampioenschap driebanden, dat de afgelopen week in Kopenhagen is gehouden. Dat heeft hem veel concentra tie gekost. Het is maar de vraag of hij zich in Emmeloord opnieuw helemaal kan inzetten. Je krijgt in dit spelsoort de merkwaardigste kampioenen. Het moyen ne van Dielis is bijvoorbeeld 155. Dufetel le werd vorig jaar Europees kampioen met een gemiddelde van zestig. Mentaal Achter de naam van Hans Sundquest staat een gemiddelde, van 32 genoteerd. Niet toereikend om in dit biljartgeweld bovenaan mee te doen. Toch zegt de Nederlandse titelhouder: „Als de start goed is, beschouw ik me zelf niet als kansloos. De vraag is of ik mentaal sterk genoeg zal zijn. Of ik tijdens het tour- nooi de problemen van me af Wan zetten. Wals als Dufetelle in zijn eerste beurt blijft scoren en je mag op je stoel zitten wachten, komen de nare ervaringen van de afgelopen weken weer op je afzetten. Dan is het gebeurd met je concentratie en je winstkansen". Daarom is Sundquest blij dat hij vooraf enigszins op verhaal kan komen. Want hij heeft zich in Emmeloord voor ogen ge steld om iets sensationeels te verrichten. „Het ene moment word je als een vech tjas beschouwd en na Zelzate vonden ze me een zoutzak. Dat is niet te rijmen. Goed, bij het E.K.-bandstoten is het er niet uitgekomen wat ik ervan verwacht had. Ook al had ik daarvoor nog zo hard getraind. Maar dat houdt niet in. dat je Hans Sundquest: ,,Het ene moment word je als een vechtjas beschouwd en na Zelzate vond men mij opeens een zoutzak". de volgende keer er ook onderdoor zult gaan". De vraag is echter of Sundquest zich op tijd kan herstellen van de morele jcater, die hem sinds Zelzate is gevolgd. „Wist ik maar een manier om mijn concentra tievermogen terug te winnen. Maar zo gemakkelijk gaat dat niet. Ik heb alles al met de dokter doorgepraat Voorlopig is rust en ontspanning de enige remedie. Maar het gekke en ook het fijne van de biljartsport is, dat de onvoorspelbaar is. Bij het Nederlands Kampioenschap in Wijchen dacht ik bij mezelf, het wordt toch niets. En ik werd kampioen. Van Zelzate had ik me veel voorgesteld en het werd niets. Ik ben een man van het moment. Misschien dat in Emmeloord het lot me gunstig gezind is" DEN HAAG Jan van der Hoorn uit Ter Aar is gister avond winnaar geworden van de Zuidhollandse marathon- competitie op De Uithof. Uit de zeven wedstrijden voor "deze competitie op even zo vele avonden verzamelde hij de meeste puntën. Daardoor mocht hij van Rien de Roon, die in het bezit was van de wisselbeker als kampioen van 1977, de titel overnemen. De Roon zegevierde wel in de laatste wedstrijd. Daardoor - bracht hij drie van de zeven wedstrijden op zijn naam. De rijder uit Oud-Bèijerland heeft echter door ziekte enkele wed strijden gemist en komt zodoen de niet voor in de kop van het eindklassement. Gisteravond moest Jan van der Hoorn, die al ruim zeven punten voorsprong had, alleen maar re kening houden met nummer twee van het klassement Hans Künz uit Honselersdijk. De laat ste kwam achter Rien de Roon als tweede over de eindstreep voor Aad de Winter uit Noot-' dorp, die ook twee marathons had gewonnen. De eindstand: 1. Jan van der Hoorn 90,2 punten, 2. Hans Künz 85, 3. Arend Klos (Zoeter- meer) 70, 4. Aad de Winter 67,2 en 5. Sjoerd Kooistra 61 punten. Zaterdag 11 maart komen de Zuidhollandse marathonrijders voor de laatste keer dit seizoen op De Uithof in actie Dan met als inzet het provinciaal kam pioenschap van Zuid-Holland Jan Keyzer, de sponsor van de zeven Marathonwedstrijden op De Uithof, reikt de beker uit aan Jan van der Hoom. Hans Künz, die tweede werd. kijkt tevreden toe. Blyth Spartans uitgeschakeld LONDEN Blyth Spartans heeft het niet verder kunnen bolwer ken. De enige club van buiten de league, die de vijfde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker bereikte, is gisteravond dan toch uitgeschakeld. Nadat vorige week tegen derde-divisie- club Wrexham een bijzonder verdienstelijk gelijkspel van 1—1 werd bereikt, kreeg Blyth Spartans ditmaal in de „replay" voor eigen publiek met 2—1 klop. In de tweestrijd tussen koplopers Nottingham Forest-ven Queens Park Rangers is nog altijd geen beslissing gevallen. Opnieuw speelden beide ploegen tegen elkaar gelijk: 1—1 Middlesborough bereikte wel de volgende ronde dankzij een overwinning van 2—0 op Bolton Wanderers. Het eens zo roemruchte Chelsea werd uit het'bekertoernooi gewipt middels een nederlaag van 2—1 tegen Orient. Ook in Schotland bekervoetbal. In de derde ronde versloeg Patrick Thistle met 10 Cowdenbeath. De uitslagen uit de vierde ronde: Aberdeen—St. Johnstone 3—0. Celtic—Kilmarnock 1—1 Dundee United—Queen of the South 3—0 en Hearts—Dumbarton 0-rl Verrassing van Timman Belgrado Jan Timman heeft een uitstekend resultaat behaald in het grootmeesterstoernooi in Belgrado. Timman versloeg de sterke Hongaar Lajos Portisch, onlangs nog winnaar van het Hoogoven-schaaktoernooi, en behaalde daarmee als enige de volle winst uit de eerste twee ronden. Ivkov en Karpov speel den remise. Stand: Timman 2, Karpov, Hort, Miles 1.5, Ljubojevic, Gligoric, Byrne. Larsen. Bukic, Tal, Vukic, Iv kov, 1, Portisch. Spasski, Hueb- ner, Balasjow 0.5. Miles (Gbr>—Lubojevic (Joe) 1-0. Larsen (Den*—Balasjov (Rus) 1-0 Vukic (Joe)-Spassky (Rus) 1/2-1/2; Hort (Tsj)—Tal (Rus) 1/2- 1/2; Bukic (Joe)—Gligoric (Joe) 1/2-1/2; Byrne (Vst)—Hülner (Wdl) 1/2-1/2

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13