FC het Magdeburg en herstel Brandalarm Antistat: grammofoonplaten volmaakt schoon Variaties op Opel Kadett Fiat 131 Mirafiori fors gemoderniseerd Ook alcohol in hoestdrank ASC houdt groots jeugd-schaakevenement Tips Nootdorp iiniiiiiiiiiiiinniiiiiBiiniinininiiiiinininiininiininiininiDiiiininininiiiinuD! SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 PAGINA 12 Enige tijd geleden werd het rustgevende middel Melisana aan de kaak gesteld als alco- holverslavend. Per keer ge bruik krijgt men dezelfde hoe veelheid alcohol binnen als met een borrel. Melisana be staat namelijk voor 75 pro cent uit alcohol, wat echter niet op de verpakking staat. Maar Melisana is niet de eni ge. Bij een onderzoek dat de Consumentenbond heeft ge houden naar hoestdrankjes werd in een aantal middeltjes eveneens alcohol aangetrof fen. En wel in Lidrosan, Pilka en Prospan. Vooral de dose ring bij Prospan (zesmaal daags een theelepel met 47 procent alcohol) is zodanig dat het zou kunnen gebeuren dat kinderen aan de (hoest)- drank raken, aldus de bond. Dat geldt zeker als de ge bruiksaanwijzing wordt opge volgd. „Indien de hoestaan- vallen na de eerste dag niet aanmerkelijk verminderen." In dat geval moet de dosering worden verdubbeld. Dat bete kent wel anderhalve borrel voor een kind dat ouder is dan vijf jaar. Wat betreft dat onderzoek: de meeste middeltjes zijn wel re delijk tot goed. Maar in vele' gevallen zal men de hoest net zo goed kunnen bestrijden met een zelfgemaakt drankje. Branden in huis leiden elk jaar weer tot doden en gewon den. Op de Nederlandse markt is nu een rookmelder verkrijgbaar (het „Branda larm" van Siemens) die waar schuwt bij een beginnende brand. Het apparaat is voor zien van batterijen. Het heeft een diameter van dertien cen timeter en kan aan de muur of het plafond worden beves tigd. Het apparaat, aldus Sie mens, onderkent een brand al tijdens het smeulen, dat lang voordat de vlammen uitslaan, al begint. Een luide alarmtoon maakt zelfs de grootste slaper wak ker. Meer dan driekwart van de doden en gewonden bij( brand in woonhuizen zijn het slachtoffer van rookvergifti ging. Met name 's nachts ont staan de meeste branden in huis en dan is rook een slui pend gevaar. De nieuwe brandmelder voor huishoudelijk gebruik rea geert op rook en wel op een concentratie zoals die zich voordoet bij het begin van een smeulend vuur. Gewoon roken van een sigaret blijft met het apparaat in de kamer mogelijk. Het gaat hier om een foto-electrisch systeem. Met tussenpozen van enkele seconden wordt door het ap paraat een lichtflits uitgezon den. Eventueel aanwezige rookdeeltjes reflecteren het licht, dat dan terecht komt op de fotocel, waarna het alarm in werking treedt. Voor de brandmelder wordt een batte rij gebruikt die ongeveer een jaar werkt. Tegen de tijd dat de batterij vervangen moet worden geeft de brandmelder met tussenpozen een zoem toon, zonodig een week lang. Bovendien is het mogelijk om zelf even te controleren of de batterij nog goed is. Met een drukknop kan het alarm voor een ogenblik worden inge schakeld. De prijs van het „Brandalarm" is, zonder bat terij, 139 gulden. De Opel Kadett Coupé Berlinetta De Opel Rallye 1,6 S General Motors heeft een stel variaties op een bekend en beproefd thema gecompo neerd: allerlei soorten sportief ogende Kadetts coupé waar van de kostbare, 22.208 kos tende GT/E, in beperkte aan tallen zal worden gebouwd. Die zal dan ook wel vooral aftrek vinden bij de waarach tige ralley-rijders. De 2 liter inspuitmotor levert 115 pk (volgens de nieuwe nor men 85 Kw) en heeft licht metalen sportwielen en spoi lers, een vijf-versnellingsbak, anti-slipdifferentieel en eèn speciaal instrumentarium. Wat meer vallend in de draag kracht van de boven-modale werknemer zijn de twee rallye- De Opel Kadett GT/E uitvoeringen met een 1,6 S mo tor (55 Kw of 75 pk) of een twee liter inspuitmotor met ben spoilers, vier-spaaks sportwielen en nog een aantal sportief aandoende attributen. Daartoe behoren speciale schokdempers, toerenteller en oliedrukmeter, halogeen kop lampen, verstralers e.d. Verder zijn er aan variaties op het Kadett coupé-thema de De Luxe in drie uitvoeringen, van f 13.600 tot 14.721 en de Berlinetta's eveneens in drie uitvoeringen die 14.709 tot f 15.830 gaan kosten. Met au tomatische versnellingsbak een vermogen van 81 (110 zijn ze 1451 duurder De pk). Ze kosten resp. 16.078 kracht van de motoren loopt en 18.296. De wagens heb- van 55 tot 75 pk (40 tot 55 Kw). ALPHEN De Alpheuse SChaakclub (ASC) houdt tijdens de komende paasva kantie op 30 maart voor jeugdige schaa kliefhebbers voor de vierde achtereen volgende maal een jeugdschaakfestival. Het toernooi wordt gespeeld in de Op- standingskerk aan de Alphense Prinses Marijkestraat. Het evenement werd destijds als experi ment opgezet. De belangstelling bleek dermate groot te zijn, dat ASC al spoedig tot een jaarlijkse herhaling besloot. Om ditmaal teleurstellingen te voorkomen heeft men 200 plaatsingsmogelijkheden gecreëerd. Als men met dit geschatte aantal deelnemers inderdaad het toernooi gaat beginnen, dan kan met recht gespro ken worden van het grootste eendaagse jeugdschaakevenement van Nederland. Deelnemers betalen vier gulden. Iedereen ontvangt een blijvende herinnering aan de Alphense Jeugdschaakdag, een con sumptiebon en een notitieboekje. Voor de besten zijn er prijzen in de diverse groe pen,zoals schaakboeken, medailles en schaakspelen. Het toernooi begint om kwart over negen en is rond vijf uur geëindigd. Tijdens de middagpauze wordt soep en broodjes geserveerd tegen concurrerende prijzen. Gespeeld wordt in vijf groepen verdeeld over de groepen jeugd tot tien jaar tot en met jeugd van 17 tot 20 jaar. Aanmelding kan gebeuren door het schrijven van een briefkaart naar H. J. de Kleijnen, Groenoord 3 in Alphen. Op de kaart moet worden vermeld naam, adres, geboortedatum, jongen/meisje. Wil men in een hogere leeftijdsgroep worden ingedeeld, dan moet dit op de kaart vermeld worden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de tien draverijen die woensdag middag (14.30 uur) in Nootdorp worden gehouden. BEESELPRIJS (eerste afde ling): Petronella M, Octave D en Piotr uit Laren. ARCENPRLJS: Rolex D. Pana ma en Robinson. BROEKHUIZENPRIJS: Nenry Buitenzorg, Pelle Buitenzorg en Othello Donne. BEESELPRIJS (tweede afde ling): Our Wendy, Pequio en Puckie H. NEERLOPRIJS: Moniek Don ne,. Nora Hagheweyde en Koek Buitenzorg. BELFELDPRIJS: Pipo de Clown, Petite Hollandia en oté- ro. MEIJELPRIJS: Longshot, Luc ky H en Lee Rodney. GRUBBENVORST: O Quinio, Nora Nimble en Noeki Spencer. NEERLOPRIJS: Oroline. O Mo res en Nappie. VELDENPRIJS: Rioca S, Regi- na Scotch en Rebecca Baker Jürgen Sparwasser, de ge vaarlijke spits van FC Mag deburg. „Denkdag" in Hazerswoude HAZERSWOUDE Op vrijdag 5 mei zal de damvereniging Sa men Sterk uit Hazerswoude een groots opgezette „denkdag" or ganiseren. Het ligt in de bedoe ling dat deze wordt gehouden in het clubhuis van de tafelten nisvereniging Avanti aan de Sportparklaan. De evenemen tencommissie van Samen Sterk 'is druk doende om het pro gramma samen te stellen. Op die vijfde mei zullen in elk geval denksporten als dammen en schaken het programma vul len. Ook de bestuursleden Dick Ba-1 telaan en H. Holdert hebben 'a besloten hun bestuursfunctie t. beschikbaar te stellen. Op de j q]( algemene ledenvergadering van l', pr| 16 maart aanstaande stelt het .Lrj^a bestuur de kandidaten J. War- '6 nau, R. de Bakker en C. Zeven- ij hoven kandidaat ter voorziening in de vacatures. I, de'jE^ Leidenaar Piet Pijnnaken, dertigjarige oefenmeester bij Hazerswoudse Sport Vereniging Orion, zal ook in het volgend seizoen aanblijven. De selectie- groepen bij de dames en de ,11 Helemaal schoon en spetter- vrij hebben wij grammofoon platen nooit kunnen krijgen. Als eens tot een grote beurt werd besloten, dan gingen de platen in een afwasbak, ge vuld met lauw water met daarin een paar druppels af- wasmiddel. Het vuil werd uit de groeven geweekt en' met een stuk fluweel nog extra schoongepoetst. Als na een lange tijd drogen de plaat er weer als nieuw uitzag, bleek de wasbeurt wel te hebben geholpen, maar zelden voor lange tijd. Een platenborstel- tje ko» ook na deze beurt niet worden gemist. Importeur H. de Looper voor Knowin Benelux nu de Neder landse platenliefhebber ervan te overtuigen dat het appa raat dat hij uit Duitsland be trekt volmaakt is. Wat ons betreft heeft hij gelijk. Zijn paardemiddel is verwerkt in een apparaat dat de meeste andere platenschoonmakers waarover wij nu beschikken overbodig maakt. Knowin heeft een platte bak ontwor pen waarop een soort tweede lige tol past. In die tol wordt een plaat gezet en deze ver dwijnt dan half in de bak. In de wasbak zijn twee geiteha ren borstels gemonteerd die aan weerszijden de plaat ra ken. Wanneer de bak met rei nigingsvloeistof is gevuld en de plaat met de tol wordt rondgedraaid, wordt alle vuil uit de groeven geschrobt en door de borstels vastgehou den. Na een aantal omwente lingen wordt de tol met de plaat uit de bak gehaald, de tol wordt van de plaat ge schroefd en de zwarte schijf wordt in een bijgeleverd droo- grek (goed voor vijftien pla ten) gezet om te drogen. De droogtijd is nogal lang en be slist langer dan de zeven mi nuten die de fabrikant op geeft Maar daarna is hij als herboren: fonkelzwart en ab soluut spetter-, knisper- en tikvrij. Tenminste, als het geen krassen betreft, want krassen spoel je niet weg. Maar al die andere bijgelui den zijn zelfs in de koptele foon verdwenen. Tot zover de positieve kanten, waaraan nog kan worden toe gevoegd dat met het apparaat ongelukjes met de platen nau welijks kunnen voorkomen. Bovendien is het zo gecon strueerd dat het na gebruik weinig bergruimte kost door dat alle onderdelen in elkaar passen. De vloeistof die bij het appa raat hoort bevat veel alcohol om de droogtijd te bekorten. Volgens importeur De Looper zitten er in de vloeistof 18 chemicaliën, waardoor de plaat tenminste een jaar anti- statisch blijft. Dat laatste hebben wij nog niet kunnen controleren, maar wel bet feit dat de plaat na de behande ling in elk geval anti-statisch is. Neer dwarrelend stof kan zo van de plaat worden gebla zen. Het apparaat is 'in vergelij king met andere schoonmaak spullen niet overdreven duur. Weliswaar is de adviesprijs 79 gulden, maar in de winkel hebben we het al gezien voor 50 gulden. De vloeistof die bij gebruik langzaam verdampt en vuil wordt -teruggieten is met de bijgeleverde trechter mogelijk- kan los worden bij- gekocht. Zo'n fles kost onge veer 20 gulden. De negatieve punten betreffen bijzaken. Het teruggieten van de vloeistof verloopt niet zon der knoeien door de wat onge lukkige schenkvorm van de wasbak. De gebruiksaanwij zing is duidelijk uit het Duits vertaald in ongelooflijk slecht Nederlands. Het is kennelijk te kostbaar de de door een Duitser vertaalde tekst even door een Nederlander te laten lezen. Ook het werken met de tol vergt enige handigheid. Er zitten vingergaten in om het ding weer uit de wasbak te halen, maar een ander soort aanvattertje had makkelijker geweest. In het begin heeft men voorts het idee te weinig vloeistof te hebben, zeker als men enthousiast alle platen wil gaan schoonmaken. De werkwijze vergt echter veel tijd en geduld, zodat een aan tal platen toch tot een volgen de weekeinde zal moeten wachten. Maar hoe dan ook, het appa raat werkt beter dan alle bor steltjes, doekjes en apparaten die we tevoren tot onze be schikking hadden. Weliswaar vergt het tijd en geduld om er mee te werken en moet men even over de aanschaf prijs heenstappen, maar daar na zijn de platen werkelijk schoon anti-statisch. Volgens de importeur door de achttien chemicaliën, waarop patent is aangevraagd. Het Fiat-concern, de grootste particuliere werkgever in Italië, probeert dit jaar door het uitbrengen van een aantal nieuwe modellen en verbeteringen aan bestaande iets van het op de Westeuropese markt verloren gegane terrein terug te winnen. Twee modellen zijn recentelijk al grondig onder handen genomen. Het zijn de 127 en 132. De afgelopen tijd is er ook driftig gesleuteld om de 131 Mirafiori meer in de publieke belangstelling te brengen. In maart is het resultaat bij de Fiat-dealers te zien. Daarmee is de totale Italiaanse koek echter nog niet versneden. Er staat meer op het programma. Op de in april te houden tentoonstelling te Turijn is, zo is algemeen de verwachting, de opvolger van het model 128 te zien. De nieuweling is er reeds en leidt onder de codenaam x 1 - 38 nog een verborgen leven in de fabriekshallen te Turijn. Daarnaast komt er een racing (ral lye) model van de 131, krijgt de 127 een sportuitvoering en zullen de 131 en 132 nog dit jaar worden voorzien van een dieselmo tor van respectievelijk 2000 en 2500 cc. De miljarden investeringen die het concern de komende vijf jaar wil realiseren, worden #met name gedaan om een steviger markt positie te veroveren. De concurrenten (Opel, Ford, Volkswagen, Renault, Chrys ler France en niet te vergeten de Japan ners) zitten ook niet stil. Fiat bekijkt net als de concurrentie met professionele ogen de marktontwikkeling. In West-Europa, zo is vastgesteld, steeg het marktaandeel van de modellen met een motorvermogen van 1600 cc van 18,8 pro cent in 1971 tot 23,5 procent vorig jaar. De 1600-modellen zijn het meest gevraagd in Verenigd Koninkrijk (28,5 procent), West- Duitsland (22 procent) en Frankrijk (22 procent). Italië bleef met een marktaandeel van 8,3 procent beduidend achter, maar Fiat wil door het uitbrengen van vijf ge heel nieuwe modellen in vijf jaar daarin verandering brengen. Fiat mikt op de thuismarkt op een marktaandeel van ten minste 60 procent. Er is overigens prak tisch geen merk dat niet in d» anderhalf liter klasse één of meer modellen op de markt brengt. Iedere fabrikant weet wel waar het grote geld is te verdienen. Zaak is alleen om zo veel mogelijk potentiële 1500-1600 cc klanten naar de eigen winkel te lokken en hen met een auto te laten vertrekken. Fiat gaf de 131 Mirafiori zowel aan de buiten- als aan de binnenkant een fikse opknapbeurt. Leverbaar zijn straks model len met twee, vier en vijf deuren. Het laatste betreft het zogenaamde kombi-mo- del. Voor de Nederlandse markt komt al leen beschikbaar de versie met een 1600 cc motor. Naast de 1.6 liter uitvoering is er ook een versie met een 1300 cc motor. Aan de top van de gehele serie staat de 1600 cc TC Super die alleen in de vier-deurs uitvoering leverbaar is, met een vijf versnellingsbak of met een automaat. De goedkoopste 131- model nieuwe stijl, dat is de uitvoering met de 1300 cc motor, en twee deuren, kost 13.700 gulden. Voor de 1600 cc-versie met twee deuren wordt 15.293 gevraagd. De 131 Super met vijf versnellingsbak kost f 17.700. Belangrijkste exterieurwijzigingen - in to taal zijn 100 veranderingen (lees verbete ringen) aangebracht - zijn een nieuwe gril le, rechthoekige koplampen, bumpers met rubberstrip, grotere achterlichten met in gebouwde mistlamp en achteruitrij lam pen. De L-uitvoering van de nieuwe Mira fiori vertoont veel overeenkomst met de speciale versie van de jaargang 1977. Ge heel nieuw zijn de stoelen. Hoofdsteunen zowel voor- als achterin zijn alleen be schikbaar in de 131 Super. Fiat heeft zich veel moeite getroost de motor nog stiller te maken dan die al was. Opmerkelijk pluspunt. De 131 kan worden geleverd met een vier- en met een vijf bak. Uiteraard ontbreekt ook niet de automatische trans missie. Onder de kap ligt een viercilinder krachtbron. Het vermogen bedraagt 75 DIN pk bij 5200 omwentelingen per mi nuut. De topsnelheid is 160 km per uur Als verbruik bij een constante snelheid van 100 km per uur wordt van fabriekswe- ge opgegeven 1 op 13, waarmee de 131 iets zuiniger is geworden dan zijn voorganger De 131 staat van huis uit op radiaalbanden. Rest nog te vermelden dat Fiat zich veel moeite heeft getroost de carrosserie min der vatbaar te maken voor roestvorming. MAGDEBURG -j De mindere jaren van FC Magdeburg lijken voorbij. Na de ineenstorting van 1976 draait de ploeg onder leiding van het driemanschap Holke, Urbanczyk en Stöcker momenteel weer bijna als va nouds. Mede dankzij een ook voor het nationale prestige zo belangrijke zege op Schalke '04 is men inmiddels gevorderd tot de kwartfinales van het toer nooi om de UEFA Cup. Waar voor morgen op Oostduits grondgebied de eerste van twee ontmoetingen met PSV plaats zal vinden. Vooral in 1974 was FC Magde burg de grote trots van de spor tieve DDR. In Rotterdam ver overde de club na destijds in de eerste ronde het Bredase NAC te hebben uitgeschakeld toen de Europese beker voori bekerwinnaars door AC Milaan met 2-0 terug te wijzen. Tot nu toe de enige beker voor vereni gingsteams, die ooit door een Oostduitse voetbalvertegen woordiger in de wacht is ge sleept. Uit dat succesvolle elftal staan nog altijd zes spelers in de basi sopleiding. Zapf, Seguin, Rau- gust," Pommerenke, Hoffmann en zeker niet te vergeten de bekende spits Sparwasser. Min der op de voorgrond tredend is de rest van het elftal. Toch kan men een zeer hecht team op de been brengen. Mewes en Stein- bach zijn voorbeelden van dege lijkheid en betrouwbaarheid, die de tactische opdrachten van de trainers gewoonlijk perfect en trouw weten uit te voeren. Na de uitschieter in 1974 heeft FC Magdeburg de toen verover de Europese faam niet kunnen bevestigen. Integendeel zelfs, want de ploeg zakte ver weg. In 1976 toen Oost Duitsland in Montreal Olympisch goud be haalde stond nog slechts één speler uit Magdeburg in het winnende elftal, linksbuiten Martin Hoffmann. In de kwalifi catiewedstrijden voor de eind ronde van het wereldkampioen schap in Argentinië speelde Oost Duitsland dat zonder ook maar één keer te verliezen niettemin door Oostenrijk werd voorbij gestreefd opnieuw met vier spelers van FC Magde burg. De hele voorhoede van het. nationale team Sparwasser, Streich en Hoffmann komt uit de club en achter dit drietal fungeert ploegmakker Pomme renke als sterke middenvelder. De drie trainers, die in totaal werken met zeven spelers die tot nu toe uitkwamen voor het Oostduitse nationale elftal, heb ben de ploeg van gemiddeld iets meer dan 25 jaar oud, weer teruggebracht op het peil van 'een paar jaar geleden. Niet voor niets staat FC Magdeburg mo menteel andermaal als koploper te boek in de landelijke compe titie. Onberekenbaar De drie spitsen zijn de minst berekenbare factoren van het door de bank genomen zeer de gelijke en vakkundige elftal. Ie der van hen kan door rijn spel een wedstrijd beslissen. Spar wasser bijvoorbeeld maakte fu rore middels rijn belsissende en tevens enige doelpunt in de wedstrijd tegen West Duitsland in Hamburg tijdens het laatst gehouden wereldkampioen schap. Voorts scoorde Sparwas ser drie van de vier doelpunten in de wedstrijd tegen Schalke, die met 4-2 werd gewonnen. Streich is, ook dit jaar weer de productiefste speler in de Ober- liga. Trouwens," vorig seizoen was hij eveneens nationaal tops corer met zeventien treffers. Maar dezelfde spelers hebben ook dagen dat ze geen deuk in een pakje boter kunnen schop pen tot wanhoop van trainers en toeschouwers, die gewoonlijk in groten getale naar het plaatse lijk stadion komen. PSV zal aan den lijve moeten ondervinden in welke staat FC Magdeburg dit maal verkeert.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12