Dit was nu Casa Pacifica Spoedig overleg met Aruba over onafhankelijkheid noodzakelijk Arbeidsonrust in Bondsrepubliek weer toegenomen INSTITUTE OF SOCIAL STUDIES: Moeilijkheden rond directeur centrale bank in de V.S. Ook Engeland wil armste landen schuld kwijtschelden Dodental in Nicaragua gestegen Zwitserland beperkt stroom vreemde valuta EEN DAGJE TOEREN BIJ DE NIXONS BUITENLAND LEIDSE COURAN" DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 PAGINA 1 Overwinning mevr. Gandhi in 6 staten LOCOMOTIEF VAN IJSBLOKKEN Bij ons komt de lente al voorzichtig om de hoek kijken, maar in Japan heersen nog vorst en sneeuw, wat ook wel aardige kanten heeft, getuige dit groepje kinderen, dat een kijkje mag nemen in deze geheel van ijsblokken gebouwde locomotief. DEN HAAG Als Nederland en de centrale Antilliaanse overheid bij de voorbereiding voor de Antilliaanse onaf hankelijkheid blijven vasthouden aan de ondeelbaarheid van de staatkundige een heid van de Nederlandse Antillen, mag het gevaar voor escalatie van het con flict met Aruba, ook in gewelddadige richting, niet worden onderschat. Dit staat in het rapport „Aruba en onafhan kelijkheid", een publikatie van het Insti tute of Social Studies in Den Haag. De aparte onafhankelijkheid van Aruba moet volgens het rapport binnenkort se rieus besproken worden: „Zo snel moge lijk moet e€n onderhandelingsproces op gang worden gebracht, anders valt er binnenkort misschien niets meer te on derhandelen". Het rapport onderzoekt de mogelijkhe den voor een aparte onafhankelij kheid van Aruba met z'n 60.000 inwoners, zoals die door enkele Arubaanse politieke par tijen, waaronder de Movimiento electoral di Pueblo (MEP) van Betico Croes, wordt voorgestaan. In het rapport komen de ontwikkelingen ter sprake die hebben geleid tot het ontstaan van het huidige Arubaanse zelfstandigheidsstreven. Daarbij wordt duidelijk gemaakt dat Aruba zich van oudsher niet zozeer tegen Nederland, als wel tegen (de macht van) Curasao heeft afgezet. „Want voor de Arubaan komt de kolonisatie niet uit Den Haag maar uit Willemstad". Aan de hand van een historisch overzicht van de verschillende stadia waarin het Arubaanse, zelfstandigheidsideaal sinds de dertiger jaren heeft verkeerd, conclu deert het rapport dat Aruba in dit op zicht nooit voldoende ernstig is genomen. „Nederland en de Antilliaanse overheid zijn er te lang van uitgegaan dat het Arubaanse onafhankelijkheidsstreven een opgeblazen zaak was die vanzelf zou verdwijnen", zo staat in het rapport. Er wordt aan toegevoegd dat van een een heid van het Antilliaanse volk niet kan worden gesproken en al evenmin van een Antilliaanse natie. De haast waarmee Aruba zijn onafhan kelijkheid wil verwezenlijken komt vol gens het rapport voort uit het besef dat afscheiding na de onafhankelijkheid van de Antillen als geheel niet meer mogelijk is. In elk geval niet meer zonder geweld dadige middelen. Van Arubaanse zijde wordt daarbij bovendien gewezen op de ontwikkelingen in Indonesië en het ge mak waarmee daar de aanvankelijk over eengekomen federatie werd afgeschaft en vervangen door een vanuit Djakarta be stuurde eenheidsstaat. Een triomfantelijke mevrouw Indira Gandhi, die bij de verkiezingen in tot nu toe zes Indiase staten ruime overwinningen heeft behaald. NEW DELHI (AP) - Me vrouw Indira Gandhi's twee maanden oude partij heeft een grote overwinning ge haald bij de verkiezingen die het afgelopen weekeinde wa ren gehouden in zes staten. Hierdoor is de vroegere pre mier weer op slag een politie ke figuur van groot gewicht geworden. De overwinning van haar nieuwe „Indira-congrespartij" was zoals gisteren gemeld, in een van de zuidelijke staten, Kamataka, zo overweldigend dat de plaatselijke voorzitter van de aan de macht zijn de nationale partij K. B. Reddi aftrad, zeggend dat hij schul dig was voor de nederlaag. Ook in de staat Andra Pradesj was het succes van mevrouw Gandhi's partij zeer groot. WASHINGTON (AP) - Enige leden van de commissie voor bankzaken van de Amerikaanse Senaat hebben gisteren ge tracht vast te stellen of G. Wil liam Miller, door president Car ter gekozen tot directeur van de Federal Reserve Board (verge lijkbaar met de centrale bank), giweten moet hebben dat zijn maatschappij in 1973 aan Iran onder twijfelachtige omstan digheden betaling had gedaan van 2,9 miljoen dollar. Senator William Proxmire, voorzitter der commissie, zei dat een groot gedeelte van dat geld terecht was gekomen bij de commandant van de" Iraanse luchtmacht, generaal Moeham- med Chatemi, „en dat zulk een betaling neerkomt op omkope rij". Miller, voorzitter van de raad van betuur van Textron Inc., had eerder meegedeeld dat een dochteronderneming van Tex tron, Bell Helicopter, de 2,9 mil joen had uitbetaald aan zijn ver tegenwoordiger in Iran, Air Ta xi Company en wel als een com missie voor bewezen diensten. Die betaling was geschied kort nadat Bell een contract had ge kregen voor het leveren aan de Iraanse strijdkrachten van 489 helikopters, voor 500 miljoen dollar. Miller had gezegd niet te weten dat generaal Chatemi, die een positie bekleedde waarbij hij in vloed had op het al dan niet doorgaan van de transactie, ook de voornaamste mede-eigenaar was van die Air Taxi Co. „Er zijn bewijzen", aldus sena tor Proxmire, „dat de heer Mil ler moet hebben geweten dat generaal Chatemi de eigenaar was van Air Taxi". BONN In de Bondsrepubliek is de arbeidsonrust weer toege nomen. Omvangrijke stakings acties in de Westduitse metaal industrie zijn bijna onvermijde lijk geworden nu in twee be langrijke deelstaten de onder handelingen over de nieuwe CAO's ook na bemiddelingspo gingen zijn afgebroken. Gisteren heeft de grote tarief commissie in Noordrijn-Westfa- len het bestuur van de IG Metall verzocht een stemming onder de aangesloten leden te houden of een staking gewenst is. Vandaag gebeurt in Baden Würt tem berg hetzelfde. Als 75 pet. van de vakbondsleden zich uitspreekt voor stakingsacties (wat zeer waarschijnlijk is) moe ten deze ook worden uitgevoerd. In de metaalindustrie van beide deelstaten werken in totaal on geveer 12 miljoen mensen.. Werkgevers en werknemers zijn het niet met elkaar eens gewor den over de gewenste loonsver hogingen, hoewel ze elkaar tot enkele tienden van procenten waren genaderd. De vakbonden, uitgegaan van 8 pet willen min stens een 5 voor de komma, de werkgevers die oorspronkelijk 3 3 1/2 pet. boden, willen deze grens echter niet overschrijden. Ook in de grafische industrie is de arbeidsonrust weer opge laaid nadat in weken van onder handelingen nog steeds geen overeenstemming tussen beide partijen is bereikt Spaans hotel Bond Zonder Naam wordt uitgebreid HAARLEM Het in het Spaanse plaatsje Cubellas staande hotel Sin Nombre van de Bond Zonder Naam zal met een vleugel worden uitgebreid. Daarin zullen 65 apartementen, een bezinningscentrum, recrea tiezaal, kantoor en personeels- verblijven worden onderge bracht. De uitbreiding kost drie mil joen; deze kosten zullen worden gefinancierd uit een „stenenac tie" ter gelegenheid van het feit dat de bond veertig jaar bestaat. Op de begane grond zullen de appartementen worden aange past aan het verblijf van min- der-validen. Het exploiteren van dit hotel is één van de projecten van de bond. De hotelaccommo datie is bedoeld voor mensen, die door omstandigheden nor maal niet aan vakantie toeko men. Dit zijn overwegend oude ren en minder-validen, voor wie in het Spaanse hotel een door Nederlanders bezet medisch centrum is ingericht. SCOTLAND YARD BEZORGD OVER DIEFSTAL BUKS LONDEN (UPI) Uit het wetenschapsmu seum in Londen is een windbuks gestolen die is toegerust met een revolutionaire en uiterst accurate laser-telescoop. Dit is be kendgemaakt door rechercheurs van Scot land Yard. Paul Cook, de directeur van de firma die de telescoop van 1.200 pond sterling maakt, zei dat het instrument op vrijwel elk geweer past en accuraat is „verre boven het norma le". „Wij ontwierpen het voor gebruik tegen terroristen of aspirant-moordenaars", aldus verkoopleider Tony Follmi van Cooks fa briek. „Stel u voor dat het uitgerekend in zulke handen gevallen is". EXECUTIES IN BANGLADESJ LONDEN (DPA) —Volgens schattingen van Amnesty International zijn tot eind vorig jaar vermoedelijk verscheidene honderden mensen in Bangladesj geëxecuteerd, die kennelijk in de herfst hebben deelgenomen aan de* militaire opstanden in Dacca en Bogra. In een gisteren in Londen gepubliceerd be- richt uit Amnesty haar ongerustheid over de doodstraf en de verreikende bevoegdheden die op grond van de noodtoestand zijn ver leend aan de militaire rechtbanken. De ver dachten zouden geen rechtsbescherming ge nieten en de militaire processen zouden in het geheim plaatshebben. LONDEN (DPA) Engeland heeft zich kennelijk j aangesloten bij de industrielanden die ervoor pleiten de schulden van de armste ontwikkelings landen kwijt te schelden. Naar gisteren in inge lichte kringen in Londen werd vernomen zijn verscheidene ministeries bezig na te gaan welke landen geheel of gedeeltelijk van hun verplichtin gen kunnen worden ontheven. Voorlopig zou men negentien landen op het oog hebben met een gezamenlijke buitenlandse schuld van een miljard pond sterling, waarover op het ogenblik 55 miljoen pond per jaar aan rente moet worden betaald. Genoemd werden India, Pakistan, Malawi, Sri Lanka, Egypte, Bangladesj en Botswa na. Volgens de zegslieden in Londen is de Britse regering het niet eens met West-Duitsland, dat van mening is dat kwijtschelding van schulden tot een slechtere aflossingsmoraal van de ontwikkelings landen zal leiden. In Londen wordt de kwijtschel ding in de eerste plaats gezien als een bijdrage tot de economische ontwikkeling van de armste landen. Ook zou de wereldhandel ervan kunnen profiteren. De Wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties (UNCTAD) komt 6 maart in Genève bijeen om over de schulden van de ontwikkelingslanden te praten. MANAGUA (Rtr) Bij hevige gevechten in enkele steden van de Middenamerikaanse staat Nicaragua zijn gisteren zeker 12 mensen om het leven gekomen. In de stad Masaya, op bijna 30 kilometer van de hoofdstad Managua gelegen, is sprake van een „regelrechte opstand", aldus het dagblad Prensa. De toegangswegen tot de stad zijn door barricades versperd, eiv de Nationale Garde van Nicaragua bestookt de bewoners van uit helikopters met traangas. Elders treedt de Ook de in hoofdstad Managua is de spanning toegenomen, met name op de universiteit. De toegenomen spanning is veroorzaakt door de uit spraak van president Somoza, dat hij zich niet zou laten wegjagen. De zwaar bekritiseerde dictator heeft tegenover getrouwen gezegd dat hij nog een aantal jaren als president zal aanblijven. BERN (AP Reuter) In het kader van de maatregelen ter beperking van de toestroom van vreemde valuta heeft de Bondsre gering te Bern gisteren onverwacht een verbod op de aankoop van Zwitserse effecten door buitenlanders afgekondigd. Hugo Schneider, woordvoerder van het ministerie van financiën, verklaarde dat het besluit was genomen tijdens de normale kabi netszitting van gisteren. Vrijdag waren de eerste maatregelen genomen, die ten doel hadden de onafgebroken scherpe stijging van de Zwitserse frank ten opzichte van de dollar en alle andere Westerse valuta's een halt toe te roepen. Ook op de Amsterdamse valutamarkt steeg de dollar. Na de bekendmaking van de Zwitserse maatregelen steeg de koers van de dollar in Zurich scherp, van 1,8520-1.8550 tot 1,8725-1,8825 franc en daarna nog tot 1,8875-1,8975 franc. Het slot van vrijdag was 1,7825. Op de valutamarkt van Frankfort daalde de Zwitserse frank van 110,36 mark per honderd bij de officiële koersvaststelling tot 108,50-109,00 mark. Wellicht verrijkt uranium in jaren zestig gestolen WASHINGTON (AP) - Een medewerker van de „Nuclear Regulator Commission" heeft gisteren in Washington toegege ven dat er in het midden der jaren '60 verrijkt uranium kon zijn gestolen uit een kernreac tor in Apollo, in de staat Penn sylvania. Maar de functionaris, Lee V. Gossick, ontkende dat hij bij een eerdere gelegenheid het Congres had willen misleiden toen hij had gezegd dat er geen bewijzen voor waren dat er kernmaterialen waren gestolen. Gossick, die „executive direc tor" is van de genoemde dienst, sprak maandag tot de subcom missie van afgevaardigden voor energie en milieuzaken. Hem was door enige leden van het Congres en ook door. leden van zijn eigen bestuur verweten dat hij het Congres had misleid. «W (Van onzé^orrespondent Hans Toonen) SAN CLEMENTE - Richard Milhouse Nixon, ooit berucht als „tricky Dixie" en sinds zijn gedwongen aftreden in 1974 ook bekend als de „kluizenaar van San Clemente" heeft deze bijnamen wederom alle eer aan gedaan. Want tegen alle verwachtingen in vertoonde de ex-president zich gisteren niet aan de circa 8000 landge noten, die de man 2 1/2 dollar hadden neergeteld voor de veelbelovende, historische bustócht over zijn zwaarbe waakt landgoed aan de weel derige kust van Zuid-Califor- nië. Vooral de in aile vroegte toege stroomde Amerikaanse en zelfs Japanse per^ was dan ook ui terst verbolgen over Nixons verstoppertje spelen. Geen wonder dat menig cameraman en verslaggever op barse toon hun hart luchtten bij de burge meester van San Clemente, mevrouw Donna Wilkinson. Sanen met de plaatselijke Ka mer van Koophandel had de struise echtgenote van een avo cado-teler deze bustocht geor ganiseerd, bedoeld als absoluut hoogtepunt van de festiviteiten rond het 50-jarig bestaan van San Clemente. De eerste bur geres excuseerde zich uitvoerig met verwijzing naar Nixon's pertinente weigering de pers te woord te staan. Zelfs voor het simpelweg wuiven naar de af en aan rijdende bussen, volge pakt met nieuwsgierigen, was de ex-president niet te porren. Als pleister op de wonde kreeg elke bezoeker een foto met handtekening van het breedla- chende echtpaar Richard en Pat Nixon. Voor de goed orde: de opbrengst van de bustocht verdwijnt niet in de zak van de ex-president, maar komt ten goede aan de bevordering van het toerisme in San Clemente. Overigens keek mevrouw Wil kinson wel op van de talrijke boze, zelfs verbijsterde gezich ten. „Ik dacht veel landgenoten een plezier te doen door het echtpaar-Nixon te verzoeken voor één keer hun Casa Pacifi ca voor het publiek open te stellen. Zelf heb ik het ook nog nooit van zo dichtbij gezien", verzuchtte ze aandoenlijk. Toen Nixon nog aan de macht was, wist menig scholier San. Clemente op een blinde kaart aan te wijzen. Want in dit zoge heten „western Whitehouse" ontving de 37ste president van de Verenigde Staten kopstuk ken als Brezjnjev en de nu achter de toonbank van een Californische slijterij staande Zuidvietnamese ex-premier Thieu. Sinds Nixon door he Watergate-schandaal uit hel Witte Huis in Washington DC is gejaagd, leidt hij er een kleu- zenaarsbestaan. Alleen voo een onopvallend partijtje gol wil de ex-president nog we eens uit zijn, in 1927 in Spaan se stijl opgetrokken villa te voorschijn komen. Het idee van mevr. Wilkinson om de familie-Nixon eens te kijk te zetten was dan ook goed bedoeld. Alleen pakte het verkeerd uit, omdat het echt paar zich de gehele dag achter de gordijnen verborgen hield. En dat maakte de toch al ultra korte bustoer tot en historische giller. Het begon reeds met het in stappen. Een van de twee meerijdende veiligheidsagen ten liet streng weten, dat alle ramen gesloten dienden te blij ven. Een gebod dat menig ca meraman deed knarsetanden. Vragen waren eveneens uit den boze. Want alles wat er over de Nixons en hun verblijf gezegd kon worden, had de organisa tie in overleg met mevrouw Nixon op een cassette laten inspreken. Pas bij de zwaarbewaakte in gang van Casa Pacifica (Spaans voor Vredeshuis) werd de cassette afgedraaid. Een donkerbruine stem verhaalde over het links van de opril liggende trapveldje, waar in Nixons gloriedagen helikopters konden landen. En rechts stond paviljoen-A, waar - ik citeer - „meneer Nixon momen teel de laatste hand legt aan zijn memoires". Van eerdere problemen met bandopnamen heeft de ex-president weinig geleerd. Want ook hier werd de waarheid geweld aangedaan. De uit 500.000 woorden be staande memoires liggen na melijk al enige tijd klaar bij uitgeverij Grosset Dunlap om op 15 mei keurig gekaft in de boekhandel te verschijnen. Van Casa Pacifica kregen de nieuwsgierigen alleen de voor kant te zien, afgepaald met een strak voor zich uitkijkende kustwachter. Toen sloot de cas sette-stem af met:Dit was nu Casa Pacifica, waar een groot deel van Amerika's recente geschiedenis is ge schreven. En waar U nu als eersten een kijkje mocht ne men, waardoor ook U deel bent geworden van Nixons his torie". Sommige reizigers mop perden dat ze allerminst be hoefte hebben om bijgezet te worden in het tijdperk-Nixon. Ik bleef zitten met de vraag, waarom de bus die draai voor de witgepleisterde Casa niet in één keer had kunnen nemen. Dan was iedereen nog eerder thuis geweest. ADVERTENTIE Aruba en onafhankelijkheid. ACHTERGRONDEN, MODALITEITEN EN MOGELIJKHEDEN; rapport in 1e aanleg. De auteurs zijn: jhr. drs. G. van Benthem van den Bergh, Lie. O Broun, prof. dr. J. G. M. Hilhorst. drs. A. J. M. van de Laar. Verkrijgbaar bij boekhandel Nij- hoff. Den Haag en Publications Officer Institute of Social Stu dies. Badhuisweg 251, Den Haag. Prijs 17.-. OGEM De resultaten van Ogem Holding zija in 1977 ge stegen van 20,5 min tot ruim 27 min. Het is de bedoeling het dividend vast te stellen op 2,30 per aandeel van 10.-(v.j. 2.-). FOKKER Tijdens de op 1 juni te houden jaarvergadering van Fokker zal worden voorge steld de raad van bestuur uit te breiden met de heer F. Swart- touw, thans president-directeur van Europe Container Terminus in Rotterdam Plannen Panam voor goedkope vluchten HOUSTON (AP) - De Pan American World Airways is voornemens van Houston uit dagelijks goedkope vluchten te gaan uitvoeren op Europa, het Verre Oosten en het zuidelijke gedeelte van de Grote Oceaan. Dit is bekendgemaakt door de eerste vice-president van Pa- nam, Dan Colussy. De maatschappij wil Houston maken tot een van de voor naamste „aanvliegsteden" van de VS Van Houston uit kan men tegen lagere tarieven San Fran cisco, Los Angeles, Miami en New York bereiken. Na goedkeuring door Ameri kaanse autoriteiten en buiten-, landse regeringen wil Panam in juli gaan beginnen met vluchten per Boeing 747 naar Londen, retourtarief 349 dollar. Daarna komen eventueel goedkope vluchten aan de beurt met be stemmingen als Tokio, Hong kong, Singapore, Bangkok, Ma nila. Guam en Sydney

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11