Bonden verontrust over Israël blijft bij politiek van nederzettingen Hel van vuur en gifgas treft twee stadjes in de VS SCHERPE BRIEF AAN CENTRALE DIRECTIE jjersoneelsh^IeidLJJTT Landelijke kraakactie gaat aan Leiden voorbij Sassenheimers redden man uit Noordwijkerhout Haagse joy-rider (12) rijdt kleuter dood Aanrijding in Hazerswoude Teraarse vestigt wereldrecord Vijf gewonden bij ongeluk W erkgelegenheid bij DAF-trucks bedreigd £wêm<2om®mt Kórt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Haliewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Polygi Maandag 27 februari 1978, 68e jaargang no. 20978. Weinig verandering Vannacht plaatselijk enige re gen en minimumtemp. om streeks 7 graden. Morgenover dag overwegend droog met zon nige perioden en middagtemp. 12 graden. Matige, overdag vrij krachtige wind uit zuid tot zuid west. Morgen zon: 7.29-18.17. Maan: 9.49. Scheveningen hoogwater: 6.18- 18.37. Laagwater: 2.10-14.32. oon Over het Polygoon-journaal in „De Tijd stond even stil" op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.10 uur „Popparade". Ned. II om 19.30 uur „De Mup- pet Show" om 20.25 uur „Dag boek van een herdershond" en om 22.15 uur Brandpunt over waardedaling dollar. WASHINGTON (Reuter) Twee ontspoorde trei nen die chemische stoffen vervoer den hebben het afgelopen week einde in de Ver enigde Staten ern stige en angst wekkende gevol gen veroorzaakt. Volgens de laat ste berichten stierven 17 men sen een verschrik kelijke dood in vlammen of gif gas raakten meer dan 100 mensen gewond, moesten 4000 mensen in Tennessee en Flo rida worden g'èe- vacueerd en strij den artsen nog voor het leven van zeker 15 slachtoffers. De ongewone sa menloop van vol ledig verschillen de ongelukken was zoals zater- Een luchtfoto van de onvoorstelbare chaos als dag gemeld, vrij-, gevolg van de treinontsporing bij Panama City dag begonnen met 'n de Amerikaanse staat Florida. Uit een van de een explosie van vernielde tankwagens verspreidde zich een golf een tankwagon van giftig chloorgas, dat een spoor van dood in vol vloeibaar pro- de omgeving trok. paangas in Waver- ly, in de staat Tennessee. Hier waren twee tankwagons uit de rails gelopen. Een van de wagons vloog tijdens het overpompen van het uiterst explosieve gas in de lucht en veranderde het centrum van het stadje tot een inferno. Vier mensen kwamen onmiddellijk om het leven, vijf anderen overleden later aan zware brandwonden. Vijf uur voordat de geëvacueerde mensen van Waverly hun huizen weer hadden betrokken, ontspoorde gisteren bij Panama City in de staat Florida een tweede goederentrein. Uit een aantal gekantel de tankwagons verspreidde zich een wolk van giftig chloorgas over het plaatsje Youngstown. Acht mensen kwamen om het leven en 41 moesten met beschadigde longen in ziekenhuizen worden opge nomen. Van hen verkeren er negen in levensgevaar. Ook in dit geval moesten 2000 bewoners worden geëvacueerd om niet door het dodelijke gas te worden getroffen. De meeste slachtoffers waren passerende automobilisten, die het gevaar niet konden vermoeden. Lente zonnetje Hoewel het pas fe bruari is, zat de len te dit weekeinde al duidelijk in de lucht. Velen lieten zich door het stra lende zonnetje uit nodigen naar het strand te komen. Zoals hier in Sche veningen waar deze kinderen, zij het nog warm ingepakt, alweer aan kastelen konden bouwen. pmppi 1 'm. Vermiste jongen dood gevonden READING (UPI) - Op een vuilnisbelt in Reading in Enge land is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de ach tjarige Lester Chapman, wiens verdwijning zes weken geleden aanleiding was tot een van de uitgebreidste speuracties van de politie in Engeland. Het lijk lag ongeveer een kilo meter van huize Chapman en het werd door de stiefvader geï dentificeerd. Er waren geen spo ren van geweldpleging zicht baar, maar er moet nog sectie worden verricht. Lester is op 12 januari van huis weggelopen met achterlating van een briefje waarin stond dat zijn ouders maar niet naar hem moesten gaan zoeken. Hij Was al vijf keer eerder van huis weggegaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de samenwerkende bonden van overheidspersoneel is gro te ongerustheid ontstaan over het per soneelsbeleid bij de PTT. Zij beginnen zich zelfs ernstig af te vragen, wat de waarde is van het overleg met de bedrijfsleiding van de PTT over dit beleid. De laatste jaren is namelijk volgens de christelijke bond, de kath olieke bond en de algemene bond van Overheidspersoneel nauwelijks sprake van een werkelijk overleg. Zij hebben, aldus een schriftelijke motivatie van daag aan de PTT-leiding, nauwelijks hun inbreng in de besluitvorming. „Veelal ligt het PTT-bedrijsstandpunt al vóór het overleg vast". De vaste kamercommissie zou vanmid dag het sociale beleid van de PTT en de Rijkspostspaarbank bespreken en daarom hebben de bonden zich genood zaakt gezien hun „ernstige onvrede" over het gebrek aan overleg over dit sociale beleid naar buiten te brengen. De onvrede over de situatie is volgens de Christelijke Bond van Overheidsper soneel verscherpt omdat een nieuw stuk personeelsbeleid, dat de directeur- generaal van de PTT al per 1 januari 1978 zou invoeren althans volgens zijn toezegging nog steeds niet werkt. Dit nieuw stuk personeelsbeleid slaat vooral op de functie en de groep sindeling. De meeste kritiek hebben de bonden op de houding van de PTT-directie, die „naar buiten toe" de schijn ophoudt met de bonden positief in het formele overleg bezig te zijn, terwijl dat inhou delijk geenszins het geval is. Voorbeel den hiervan zijn, aldus de bonden: de visie van de PTT ten aanzien van de spanning tussen doelmatigheidsbeleid en werkgelegenheid; de aanpak van de reorganisatie van de voorlichtings dienst; de totstandkoming van de nieu we post-expeditie-struktuur en van een functiebeschrijving telecommunicatie en de levering van een aantal semi-elek- tronische verreschijvers. LEIDEN/AMSTERDAM De succesvol le landelijke kraakactie, die dit week einde in achttien steden in ons land werd uitgevoerd, is aan Leiden voorbij gegaan. „In onze gemeente is geen enkel pand gedurende het weekeinde ge kraakt", meldde vanmorgen de Leidse politie. bezet. Deze steden zijn Amsterdam (3), De kraakactie was georganiseerd door Schiedam. Tilburg, Dordrecht, Wagenin- het Landelijk Overleg Kraakgroepen gen, Apeldoorn, Den Haag, Nijmegen, (LOK). In 18 steden werden acties ontke- Leeuwarden en Sneek. tend, die nergens met ernstige incidenten gepaard gingen. Vanmorgen hielden de Het doel van de kraakactie is de Eerste ging voor de slachtoffers van misstanden krakers nog twaalf panden in tien steden Kamer ertoe te bewegen de binnenkort als woon- en woningnood te behandelen anti-kraakwet niet aan te nemen. Volgens het LOK gaat de anti- kraakwet (door de Tweede Kamer wel aangenomen) voorbij aan de oorzaak van het kraken en vormt de wet een „bedrei- WARMOND De Sassenheimers K. Vooi en Nico Batenburg hebben zaterdagmorgen het leven gered van een te water geraakte automobilist Door onbekende oorzaak was een 22-jarige inwoner van Noordwij kerhout op de kruising Warmundastraat-Herenweg in Warmond van de weg geraakt. De auto belandde in de sloot. De twee Sassenheimers passeerden op de fiets de plaats van het ongeval en zagen de wagen in de sloot liggen. Het tweetal dook het water in en hield het hoofd van de bewusteloze automobilist boven water totdat de arts en een takelwagen arriveerde. Het slachtoffer kon pas worden bevrijd nadat de wagen uit het water was getakeld. Met hoofdletsel werd de man uit Noordwijkerhout vervoerd naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Doordat hij op het fatale moment het gaspedaal voor de rem aanzag is gistermiddag op de Trekweg een 12-jarige Haagse scholier met een gestolen auto ingereden op een groepje op het trottoir spelende kinderen. Daarbij is één van hen, de 4-jarige Toufik Ben Machdi, om het leven gekomen. De joy-rider heeft tegenover de politie verklaard dat hij de auto waarmee hij het ongeluk veroorzaakte eerder op de dag onafgeslo ten en met een lege accu had aangetroffen op de Noordpolderkade. Nadat hij de accu thuis had opgeladen was hij met de wagen een ritje gaap maken. Ter hoogte van de Pompstraat verloor hij de macht over het stuur en reed juist op een plek waar acht kinderen aan het spelen waren, de stoep op. Toufik Ben Machdi en zijn 6-jarige broertje Njab raakten beklemd tussen de auto en de gevel van een woning. Toufik liep zodanig hoofdletsel op dat hij ter plaatse overleed. Zijn oudere broertje is in het ziekenhuis opgeno men. HAZERSWOUDE - Een in woonster van Hazerswoude is zaterdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijn dijk. Zij was inzittende van een auto die van de uitrit van café Rijnstreek de Hoge Rijndijk op reed, juist op het moment dat een vrachtwagen op hetzelfde pont aan het inhalen was. De Buerswoodse brak een middel vinger. De personeneanto liep zware schade op. Rond tien over negen raakte zaterdagavond een personen- eauto op de Gemeneweg ter hoogte van de Rode Wip molen in een slip. De auto kwam in de bosjes terecht. Twee inzittenden van de auto moesten per ambu lance naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden worden ver voerd. NA FEL DEBAT IN REGERING: JERUZALEM (Rtr) Israël blijft bij zijn politiek van uitbreiding van de bestaande nederzettingen in de Sinaï en het overbrengen van burgers naar militaire kampen op de westelijke Jordaanoever. Na een langdurig en emotioneel debat heeft het Israëlische kabinet daar gisteren toe besloten. De nederzettingen vormen het voornaamste struikelblok bij de vredesonderhandelingen met Egypte. Wel is het voorstel van landbouwminister Sjaron om op grote schaal nieuwe nederzettingen te bouwen verworpen. Met name minister van defensie Weizman was gekant tegen de vorming van nieuwe nederzettingen, terwijl de vredesbesprekingen gaande zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen heeft gisteren na een werkgesprek met zijn Israëlische ambtgenoot Dajan in Jeruzalem verklaard dat de Jordaanse deelname aan de vredes besprekingen niet meer zo onwaarschijnlijk lijkt. Owen had tevoren' besprekingen gevoerd met de Jordaanse regering. Van die zijde bracht hij ook een reeks voorstellen mee naar Jeruzalem, die ondermeer een gebiedsruil tussen Jordanië en Israël inhielden. Daarbij ging het vooral om gebieden die voor de joden enerzijds en de mohammedanen anderzijds van grote religieuze waarde zijn, d.w.z. ook het oostelijk deel van Jeruzalem. AMSTERDAM/TER AAR - De Teraarse huisvrouw Beny van der Hoorn-Langelaan heeft gis teravond in Amsterdam het we reld uurrecord op de schaats voor dames op haar naamge- bracht. Mevrouw Van der Hoorn schaatste onder ideale weersomstandigheden in totaal 31 kilometer, 212 meter en 59 cm aan een stuk door. IN DEN HAAG: Frain'aise vermoedelijk gedood (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In een woning aan de Haagse Paulus Potterstraat heeft de Haagse politie zater dag het stoffelijk over schot gevonden van de 29-jarige Franfcaise Lila Meziani. Sinds sectie op het hoofdbureau van po litie uitwees dat de vrouw was overleden aan schedelletsel, is de politie ervan overtuigd dat er sprake is van een misdrijf. Vermoed wordt dat de vrouw met een hard voorwerp op het hoofd is geslagen. In de loop van zaterdag heeft de politie de 28-jarige bewoner van het huis aangehouden bij wie het slach toffer samen met een vriendin logeerde. Ook zij, een 20-jarige serveerster uit Parijs, is aange houden op verdenking van moord c.q. doodslag. De politie wil hangende het onderzoek geen verdere gegevens in de zaak verstrekken. LEIDEN Vijf personen raak ten in de nacht van zaterdag op zondag gewond bij een ongeluk op de Haagweg in Leiden. Het vijftal bevond zich in een auto die bestuurd werd door een 25-jarige Amsterdammer. Vermoedelijk door een te hoge snelheid vloog de auto uit de bocht en belandde tegen een lichtmast. Een persoon raakte levensgevaarlijk gewond, de an deren werden met talrijke breuken in het Academisch Zie kenhuis opgenomen. Een 18-jarige Belg is vannacht om half twee ernstig gewond geraakt. De man reed in zijn auto op rijksweg 4 ter hoogte van de afslag Zoeterwoude te gen het schrikhek, vermoedelijk doordat hij met een te hoge snelheid probeerde de bocht te nemen. De auto sloeg enkele malen over de kop en kwam 50 meter verder op de middenberm tot stilstand. P GOTHENBURG - De trilogie van Eric Heiden is opnieuw een feit. Vorig jaar stormde de jonge Amerikaan tot veler verbazing naar niet minder dan drie we reldtitels in de schaatswereld. Het afgelopen week einde evenaarde hij deze prestatie door in Gothenburg de verzamelde Russi sche en Noorse schaatsmachten op afstand te houden. Na zijn juniorenwereldtitel en zijn kampioenschap bij de sprintspecialisten betekende de mon diale kroon gisteren in het Ullevistadion zijn derde triomf in dit seizoen Oe 19-jarige Amerikaan lijkt de eerste gegadigde om de verrichting van Ard Schenk van een aantal jaren geleden, vier zeges in een grote vierkamp, te evenaren. Uit het Nederlandse kamp konden opnieuw geen opvallende prestaties worden gemeld. De negende plaats van Hilbert van der Duim was de beste klassering. Tien ruiten kapot is toch niets DEVENTER Het supporterslegioen van Ajax heeft zich zaterdag misdragen maar er is niets tegen de vandalen ondernomen. De politie in Deventer meldde zelfs via een woordvoerder „Eerst dachten we dat dertig a veertig ruiten waren ingegooid maar het bleken er nog geen tien te zijn. „En dat vindt de Deventer politie niets om zich druk over te maken. En zo woedt het vandalisme rustig voort. Er liepen ongeveer zeventig vernielzuchtige Amsterdammers in de binnenstad van Deventer voor en na afloop van het verloren duel tegen de Eagles. Er werden er drie gearres teerd. omdat ze dronken waren. Na de wedstrijd mochten ze naar huis. Meer dan driehonderd Amsterdamse suppor ters misdroegen zich voorts in de trein van Deventer naar de hoofdstad Van twee treinstellen bleef geen spaan heel: banken, tl-buizen, stangen, alles ging eraan. Schade: tien duizenden guldens, bovendien moesten extra treinen wor den ingezet omdat men met een uur vertraging in Amster dam aankwam en reizigers hun laatste aansluiting misten. Sommigen moesten zelfs met taxi's worden vervoerd De spoorwegrecherche was machteloos en de politie in Am sterdam. die de horde opving, kon niet nagaan wie iets had misdaan. Sponsor gezocht Punch is weer zijn sponsor kwijt. Afgelopen zaterdag stonden de recleameborden van Tripper Jeans andersom en speelde de Delftse eredi visieclub in een blauw shirt zonder reclame Punch zoekt weer een aardige sponsor. Op 8 maart is een kort geding aangespannen tegen sponsor Tripper Jeans, de .derde die de Delftse club in een periode van vijf jaar in de steek liet. Droevige zaak DEN HAAG Terwijl de ijshockeyvereniging en in Heeren veen en Groningen strijden voor zo'n kleine vierduizend toeschouwers om de nationale titel zijn de officiële toe- schouwerscijfers van HYS ook bekend. In het seizoen 1977—78 trok de Haagse IJshockey Stichting 12 927 toe schouwers tegen 28.963 in het seizoen 1976—1977. HYS was voor De Uithof een droevige zaak. De enige troost voor de Hagenaars is dat ze de grootste jeugdafdeling van Nederland hebben. Geen schadeclaim ROTTERDAM Nadat Feyenoord tegen Ajax had gespeeld op een „gljbberveld" en in bittere kou was de Rotterdamse club van plan bij de KNVB een schadeclaim in te dienen Feyenoord was van mening dat de extreme omstandighe den veel toeschouwers ervan hadden weerhouden de kille tribune te bevolken. De juridisch adviseur van Feyenoord. mr. A. van Velzen. heeft zijn club afgeraden de claim in te dienen. „Er zijn geen rechtskundige gronden voor aanwezigaldus mr. Van Velzen. „Je kunt niet aantonen dat er meer mensen zouden zijn gekomen. Trouwens, hoe stel je de hoogte van zo'n claim vast?" DOOR STAKING IN BELGIË: Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—132244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. (Van onze correspondent) EINDHOVEN - Als de van morgen begonnen staking van de bijna 1100 werknemers bij de vestiging van Daf-trucks in het Belgische plaatsje Oevel een week gaat duren, komt de vrachtwagenfabriek van Daf- trucks in Eindhoven in grote moeilijkheden. Het zou niet denkbeeldig zijn dat de produk- tie zelfs geheel stagneert dat is de mening van de directie van Daf Eindhoven. De Oevelse arbeiders fabriceren assen en ka bines voor de vrachtwagens die in Eindhoven worden gemaakt. Ze eisten in het overleg over de arbeidsvoor waarden voor 1978 een verkor ting van de huidige 40-urige werkweek met één uur. In de toekomst willen ze e;n ver korting tot 36 uur. De Belgische vakbonden staan geheel achter de vanmorgen uitgebroken sta king. De industriebond NKV heeft zich solidair verklaard met de stakers in Oevel en zal er scherp op toezien dat Daf niet op een slinkse wijze mensen uit Neder land in Oevel zal laten werken en dat onderdelen die normali ter in Oevel worden gemaakt niet in een Nederlandse Daffa- briek worden vervaardigd. Daf was de stakers al zover in hun eisen tegemoet gekomen, dat er een compensatie voor de vermindering van de koop kracht was gegeven van 3000 franks.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1