£eid6C (Bowo/nt Lente is al begonnen voor Kabinet eensgezind over neutronen raket Zwiterland remt stroom dollars af Amerikaanse mijnwerkers weer aan de slag ONGERUSTHEID OVER GREEP HEEREMA OP STEVIN EN BALLAST NEDAM rijnland! 03(30 Dorp op de bres voor zijn agent JEUGDTRAINER rt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 25 februari 1978, 68e jaargang na 20977. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Clifton ebb Clifton Webb in ..De man die nooit bestond" op Ned. I om 20.40 uur. Ned. II om 20.55 uur ..Hollands Glorie". Zondag Ned. I om 20.05 uur „Hoe steel ik een diamant" met Robert Redford. Ned. II om 20.35 uur „Het is weer zo laat" en om 22.05 uur „Weimar opkomst en onder gang van een republiek". Regen Van het zuidwesten uit enige regen maar eerst nog verspreid voorkomende opklaringen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit Zuidoost tot zuid. Ma ximumtemperaturen 11 graden. Morgen Zon: 7.33—18.13. Maan: 22.26—8.49. Schev. Hoog water 5.10—17.22 Laag water 0.54—13.19. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWE TONGE Driekwart van de 2600 zielen tellende bevolking van het Zuidhol landse dorp Nieuwe Tonge op Goeree-Over- flakkee is in het geweer gekomen om de enige plaatselijke politieagent die het dorp rijk is, op zijn huidige standplaats te houden. De 30-jarige agent J. H. Gaasenbeek zou overgeplaatst moeten worden wegens een slechte beoordeling van zijn superieuren. In plaats van Nieuwe Tonge te verlaten zou hij nog liever een andere betrekking bij het Rijk willen hebben, zo liet de agent weten. Volgens het plaatselijk actiecomité dat na het bekend worden van dit nieuws werd opge richt, zorgt Gaasenbeek voor niet genoeg pro cessen-verbaal en officiële verklaringen. „De heer Gaasenbeek onderhoudt echter een uit stekende relatie met de bevolking. Als hij minder schriftelijke stukken produceert komt dat omdat hij zoveel werk verzet in het oplossen van problemen", aldus de leider van het comité de heer M. de Haan, die met handtekeninglij sten door het dorp is gegaan. „Hij is bij uitstek een vertrouwensman, het type wijkagent waar men in dé grote steden weer naar toe wil", aldus De Haan. Districtscommandant Warneke van de Rijk spolitie in Dordrecht ontkende desgevraagd dat Gaasenbeek voor het blok is gezet. „Er zijn gesprekken met hem geweest, maar de beslissing komt voor rekening van de agent. Een verheugde De Haan verklaarde erg inge nomen te zijn met dit standpunt van de districtscommandant. „Onze actie heeft dus effect", aldus De Haan. WASHINGTON (AP) President Carter heeft gisteravond be kend gemaakt dat aan de langste staking in de kolenmijnindus trie een einde is gekomen, daar de partijen in de onderhandelin gen alsnog overeenstemming hebben bereikt. Het akkoord moet nog worden bekrachtigd door de Verenigde Mijnwerkersbond. De mededeling van de president kwam twee uur voordat hij via de televisie een toespraak zou houden over de plannen van de regering om een einde te maken aan de al 81 dagen durende staking. President Carter zei dat de overeenkomst was bereikt kort voordat hij drastische en onaangename wettelijke acties zou bekendmaken om de staking met dwang te beëindigen. Door de staking van de mijnwerkers is er op tal van plaatsen in de Verenigde Staten een ernstig energietekort ontstaan. Het akkoord is het werk van geheim onderhandelen tussen de vakbonden en de mijndirecties die ongeveer een etmaal onafge broken met elkaar gesproken hebben. President Carter zei dat de overeenkomst in het nationale belang is. Hij drong er bij de leden van de bond op aan de onderhandelingsdelegatie van de bond te volgen en het akkoord goed te keuren. Hij waarschuwde de mijnwerkers dat bij verwerping van het plan hij alsnog de wettelijke maatregelen zou moeten nemen die hij had willen aankondigen. ZEKER 34 DODEN BU EXPLOSIE IN TENNESSEE WAVERLY (Reuter) - Midden in een woongebied van Waverly in de Amerikaanse staat Tennessee zijn gisteren twee tankwagons met pro paan geëxplodeercLDaarbij zijn ze ker 34 mensen omgekomen en meer dan 200 personen gewond. De tankwagons, gevuld met 1,1 mij oen liter vloeibaar propaan, maakten deel uit van 24 ontspoorde wagons van een vrachttrein. Het ongeluk gebeurde toen arbeiders bezig waren de inhoud van de tankwagons over te pompen in tankauto's. De kracht van de explosie was zó groot dat de electriciteits- en telefoonkabels in Waverly knapten. „Het leek wel of er een atoombom explodeerde", al dus de directeur van de electriciteits- maatschappij. De gehele bevolking van het 6000 inwoners tellende Wa verly werd geëvacueerd. De ravage in Waverly direct na de explosie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De spectaculaire temperatuurswisseling in enkele dagen tijds heeft de lente onverwacht vroeg binnen gehaald. De natuur onderging in recordtijd. verbazing wekkende verandering. In Zeeland waar enkele dagen geleden nog een 5 tot 7 cm dikke sneeuwlaag lag en het 's ochtends rond de tien graden vroor, zijn de gele krokus sen en sneeuwklokjes al in bloei gekomen. Bij de milde voorjaarstemperatuur van 15 graden zijn daar ook al vlinders gesignaleerd: Andere bolgewassen, als tulpen, narcissen, hyacinten en blauwe druifjes die reeds voor de vorstperiode met hun neus boven de grond uitkwamen, zijn de afgelopen twee dagen flink opgekomen en zichtbaar gegroeid. De grote temperatuursovergang is er ook oorzaak van dat de mollen weer actief geworden zijn wat te merken is aan de vele verse molshopen in tuinen en weilanden. In de weiden werden op tal van plaatsen kievieten en zelfs grutto's gezien en dat niet alleen in Zuid-Nederland maar ook in het noorden, midden en oosten van het land. Door de snelle overgang van winter- naar lenteweer is het ijs in sloten, watergangen, kanalen en op meren en plassen in buitenge woon snel tempo afgenomen Met name op de natuurlijke ijsbanen is de overgang zeldzaam groot. Waar twee dagen geleden nog geschaatst werd, zwemmen nu al weer watervo gels. Alleen op het IJsselmeer en de randmeren komt nog op uitgestrekte schaal ijs voor. Dit ijs zal volgens de ijsberichtendienst in Den Haag met het aanhoudende zachte weer in het vooruitzicht snel verdwijnen. Vredesduiven voor Kung-Fu toevloed van films uit het Verre Oosten houdt niet op. Voor de weinig lieflijke films vol van door karate en Kung-Fu geïn spireerd vuistgeweld, is in Parijs zelfs een aparte bio scoop geopend, de Cine- „Oriënt". Als wat zach taardiger tegenwicht had bioscoop de Franse ac- e Marie Dubois en haar collegaatje uit Formosa's Taipei, Lin Ching Hsia, uit genodigd om de opening verrichten. Hun vreed zamere bedoelingen wer den met vredesduiven dui delijk gemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Grote ongerustheid is ontstaan onder de ruim 23000 man personeel van de bagger- en aanne mersconcerns Stevin en Ballast Nedam, nu is gebleken dat ir. S. Heerema, eigenaar van Heerema Ingenieursbu reau in Den Haag, hadr belang bij de Ballast-Nedam Groep heeft uitgebreid tot vijftig procent. Dit gebeurde via de Antiliian Holding NV op Curacao. Afgelopen dinsdag werd bekend dat Antiliian Holding, beheerst door de familie Heerema, ongeveer 40 procent had verworven van de Stevin Groep. bij één aandeelhouder. Dit ondanks het feit dat de heer Heerema heeft verzekerd dat hij uitsluitend als belegger zal optreden en derhalve geen invloed op het bedrijf sge- beuren wil uitoefenen. Het bestuur van Ballast Nedam wist dat Antiliian Hol ding al een fors pakket van haar aandelen bezat. Aan de heer Heerema werd gevraagd hoe groot dit nu eigenlijk was. Hij deelde mee dat hij zijn pakket in de loop der jaren heeft uitgebreid tot circa 50 procent van het uitstaande aandelenkapitaal van 30,4 min. De ondernemingsraden van Stevin en Ballast Nedam, die thans grote werken uitvoeren in de Arabische landen, komen volgende week bijeen om zich te beraden over de ontstane situatie. (Van onze parlementaire redactie) 'DEN HAAG Het Nederlandse kabinet neemt een eensgezind standpunt in over de neutronenraket, ook Defensieminister Kruisinga staat er achter. Dit zei viee- premier Hans Wiegel gisteravond na afloop van de ver gadering van de ministerrraad, die hij wegens vakantie van premier Van Agt had voorgezeten. De mening, dat de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Kruisinga donderdag verschillende opvattingen verkon digden, waarbij ieder voor zich zei het kabinetsstandpunt weer te geven, schreef Wiegel toe aan een misverstand en aan een poging een wig in het kabinet te drijven. Het standpunt van dit kabinet was en is, aldus Wiegel, dat de Nederlandse regering in het overleg met de bondge noten moet bepleiten, dat het'Westen de introductie van de nëutronenraket inbrengt in de discussie met het War- schau-pact over de wapenbeheersing. De regering heeft haar zorg over dit nieuwe wapen uitgesproken en zij vindt, dat het Westen zijn best moet doen dat het wapen niet wordt geïntroduceerd. Als de Svjet-Unie echter niet bereid is tot substantiële concessies, dan treedt een nieuwe situatie in. „Dit is ons aller stelling en minister Kruisinga heeft nadrukkelijk verklaard deze mening te delen," zo ver klaarde minister Wiegel met nadruk. „Dinsdag, tijdens de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer, zal onze eenstemmigheid wel blijken." Hoewel de notulen van de kamervergadering van donderdag en daaropvolgende ver klaringen van de ministers Van der Klaauw en Kruisinga duidelijke verschillen in opvatting vertonen - Kruisinga zei, dat de regering het niet introduceren van de neutro nenraket zal bepleiten in de NAVO - wilde Wiegel niet zeggen, wie van de twee ministers een verkeerde voorstel ling van zaken heeft gegeven. Hij schreef eventuele tegen stellingen in de verldaringen van de bewindslieden toe aan misverstanden, ontstaan door de felheid van het debat en de daarbij behorende interrupties. Wiegel wilde eigenlijk niet meer terugzien, jiaar verheel de niet, dat er, voordat het kabinet als eel over de zaak ging napraten, eerst afzonderlijke ge^pjek^eer met de twee bewindslieden waren geweest, naar hëv heette om ieder de gelegenheid te geven eigen lezing en standpunl te verduidelijken. Wiegel weigerde te spreken van een crisissfeer, vandaar dat hij het „volstrekt niet nodig" had gevonden voor dit geschil de minister-president van va kantie terug te roepen. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Zwitserland heeft krachtige maat regelen genomen om de stroom van dollars af te remmen. Vanaf 1 april zal op alle deposito's boven de vijf miljoen Zwitserse franks van niet- ingezeten in Zwitserland een negatieve rente van 40 procent verschuldigd zijn op jaar basis. Tot dusver werd deze regeling slechts van kracht zodra de Zwitserse frank krachtig begon te stij gen op de valutamarkten, en waren slechts alle fondsen die na 31 oktober 1974 waren gedepo neerd aan deze „strafrente" onderworpen De Zwitserse maatregel had tot gevolg dat de prijs van de dollar gisteravond in New York steeg tot 2,20. De prijs van de dollar was gistermorgen op de Europese wisselmarkten 2,1575, maar dank zij massale aankopen van dollars door de centrale banken van Japan, West-Duitsland Zwit serland, Amerika en Nederland werd de prijs in de middag opgestuwd tot 2,17. Toen de Zwitser se maatregel bekend werd groeide de prijs van de dollar verder tot 2,20. De aanhoudende afzijdigheid van Amerikaanse monetaire autoriteiten, terwijl de grote internatio nale centrale banken al het mogelijke doen om de wereldhandel in valuta's voor de totale ineen storting te behoeden, is de grootste zorg van de handelaren. I Mededeling voor snelle beslissers 1 I Per 1 maart a.s. verhoogt Ford li I, Nederland de prijzen van de [j9 I Ford Escort met 3,6 °/o |\g I en van de Ford Taunus met fj> I 4,6 °/o. Alle auto's besteld f vóór 1 maart worden tegen p I de huidige prijs afgeleverd. P j ford II Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071-122244 en per speciale koe-., rier wordt de krant alsnog ge bracht. [ADVERTENTIES In de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden, zullen als voorbereiding op het Paasfeest, op de zondagen tot Pasen, 's avonds om 19.00 uur LIJDENSMEDITATIES CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT-108 -114 - LEIDEN centrale verwarming - luchlverwarming vloerverwarming - air conditioning - adviezen zelfbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - stonngdienst TEL 071 14 06 47 - OOK TUDENS NACHT EN WEEKEND - BRUSSEL (RTR) De Russische pianiste Ye- katerina Novitskaya, die vorig weekeinde in Am sterdam onderdook, is gisteren in het Belgi sche Bergen getrouwd met de Belgische musi cus Francois Hervy. Zij is daardoor Belgische geworden. De overheid had de voorgeschreven onder trouw van tien dagen la ten vervallen. De bruid is 26 jaar, de bruidegom 27. Zij hadden eerder ge probeerd in Moskou in het huwelijk te treden, maar zonder succes. Wasmachine slang breekt: vijftig mille schade ALPHEN AAN DEN RIJN - - Door wateroverlast is gistermid dag voor 50.000,- schade aan gericht aan drie flats van de Seringenstraat in Alphen aan den Rijn. De wateroverlast ont stond doordat in een aangren zend appartement de water slang van de wasmachine brak. Omdat de bewoners niet thuis waren kreeg het water vrij spel en liep met stromen de drie appartementen binnen. De brandweer die de toegang for ceerde draaide niet alleen de kraan dicht maar pompte ook nog 500 liter water weg. RIJNSBURGSE BOYS vraagt: voor maandag- en woensdag avond en begeleiding op zater dag. Sollicitatie te richten aan de se cretaris van de voetbalvereniging Rijnsburgse Boys, Dhr. J. Bree- dijk, Tulpenstraat 74, Rijnsburg. Tel. 01718-20114. Vertrouwensartsen mogen RAF-leden bezoeken DEN HAAG (ANP) Het mi- nisterie van justitie is na over leg met de advocaten van de RAF-leden Wackernagel en Sch neider er mee akkoord gegaan dat deze bezocht worden door vertrouwensartsen. Leidschendam gaat faraomier aanpakken LEIDSCHENDAM - Het ge meentebestuur van Leidschen dam wil 7000 gulden uittrekken voor de bestrijding van de fa raomier. De mierenplaag woedt al geruime tijd in huizen aan de Tedingerstraat, Venestraat en Sluisplein. Het gemeentebestuur vreest een sterke uitbreiding naar andere plekken binnen de gemeente. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...als nieuw kwartaalabonnee van de Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen r antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1