Nederlander onvoldoende toegerust in strijd om olie-dollars Dit jaar geen verdere bezuinigingen meer Moeder va baby lijkt onvindbaar binnenland Scepsis over mislukte koffieoogst is Omgangsrecht na scheiding moet in wet geregeld worden Gratis bij elk krat: 5 Heineken viltjes en 5kansenom éénvande2050 prijzen te winnen. D966 wil meer recht voor huurders ÏIN, LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 PAGINA .9 DEN HAAG Bij de ondertekening in Riad, kortgeleden, van het miljardenproject door topmensen van het Ballast Nedamcon- cern, praatte een van hen, ir. Ph. Diderich, net niet zijn mond voorbij. De Saoedi-Ara- bische minister die de ondertekening leid de, had de Nederlanders gevraagd wat ze willen drinken en Diderich wilde whisky on the rocks bestellen. Maar op hetzelfde moment bedacht hij zich. Whisky en alle andere alcoholhoudende dranken zijn im mers in Saoedi-Arabië ten strengste verbo den. Zo kon het gebeuren, dat Nederlanders en Arabieren met een glaasje prik toastten op de grootste order (4,7 miljard gulden) die een Nederlandse (en waarschijnlijk Westeu- ropese) onderneming totnutoe ten deel viel. Ballast Nedam onderhandelde maandenlang met de Saoedi's en keer op keer bestond de kans dat ondanks alle aangewende tact de order aan hun neus voorbij zou gaan. Toch zijn er maar weinig concerns die over zoveel ervaring met de Arabieren beschik ken als juist Ballast Nedam. Vijftien jaar geleden legde het bedrijf voor de hoofdstad Riad al waterleidingen en rioleringen aan. Later voerde men baggerwerkzaamheden uit in Arabische havens en in oktober vorig jaar voltooide het concern de bouw van een groot aantal woningen en openbare gebou wen op tien verschillende plaatsen in Saoe di-Arabië. En nu is het dan begonnen aan een project van 4.7 miljard gulden dat com plete dorpen en steden inclusief wegen en kanalen omvat. De conclusie rest dat er erg veel geld te verdienen valt in de oliestaten en het is dan ook niet verwonderlijk, dat talloze zakenlieden in het voetspoor van Ballast Nedam proberen te treden. Volgens directeur Fokkema van de Nederlandse Ex port Combinatie worden de Arabische lan den momenteel overstroomd door handels reizigers uit de gehele wereld. Voor reizen naar Saoedi-Arabië, Koeweit, Bahrein of Syrië staan de Nederlandse zakenlui tegen woordig in de rij. Ook andere signalen wijzen op grote belangstelling voor het Mid den-Oosten. Een spreekdag voor het Neder landse bedrijfsleven over de handelsper spectieven in Koeweit levert een uitverkocht huis op. Maar betekent dat ook dat er orders komen? De Nederlandse bedrijven bezitten nu een deel op de Arabische markt dat voor het merendeel dateert van voor de spectacu laire opkomst van de oliestaten. Het berust op specifiek Nederlandse deskundigheid, vrijwel onbekend in de rest van de wereld: de aanleg en uitbaggering van havens en soortgelijke werkzaamheden op en bij het water. Bovendien hebben de Nederlanders de reputatie werk van solide kwaliteit af te leveren. Maar dat is niet genoeg. De Egyptische journalist I. A. Farouk die als correspondent van een aantal Arabische bladen in Amsterdam een informatiebureau voor en over de landen van het Midden- Oosten heeft opgezet, gelooft dat een Neder landse zakenman die op het vliegveld naar Dubai of Koeweit stapt, zich onbegrijpelijk veel moeilijkheden op de hals haalt. „Hij spreekt uiteraard de taal niet, maar wat nog veel belangrijker is, hij verstaat de gewoonten en de mentaliteit van de Ara bier niet. Als een Nederlander in een Ara bisch land komt, wil hij spijkers met kop pen slaan. Hij gaat zuinig met zijn tijd om en als de onderhandelingen niet snel genoeg naar zijn zin verlopen, haakt hij af en vertrekt hij spoorslags naar een andere bestemming met waarschijnlijk even wei nig kans op succes". De heer Farouk gelooft, dat een groot obsta kel voor een goed contact tussen Nederlan ders en Arabieren schuilt in wat hij om schrijft als de computermentaliteit hier. „De Nederlander laat zich in zijn zakelijke con tacten leiden door een computer. Die be paalt zowel het aantal opdrachten dat hij moet hebben als de wijze waarop die pro- dukten worden gemaakt. Komt een Neder lander in een Arabisch land en presenteert hij zo zijn produkten, dan kun je er zeker van zijn, dat dat slecht valt bij ons Arabie ren. Wij vinden juist dat de computer zich aan ons zou moeten aanpassen. Als ik zelf opdrachten zou moeten krijgen van een machine, dan hoef ik helemaal niet meer te leven". Volgens Farouk zijn vriendelijke relaties met de Arabieren van veel groter belang om tot resultaten te komen dan efficiëntie. „Als Nederlanders naar het Midden-Oosten rei zen, is het veel belangrijker, dat ze vrienden zijn dan zakenmensen. Na een half uur praten weet men meestal wel wat men aan elkaar heeft. Als men elkaar goed aanvoelt, is alles mogelijk. Kwaliteitsprodukten ma ken kunnen er velen, maar de Arabier zal juist die mensen kiezen in wie hij vertrou wen heeft. Daarom zal een goed produkt op zich in de toekomst niet langer bepalend zijn om aan de bak te komen. Het vertrouwen in de mensen is misschien nog veel belang rijker dan het vertrouwen in het produkt". „De Nederlanders moeten zich daadwerke lijk gaan interesseren in de Arabieren. Dan pas kunnen ze succesvol opereren op de Arabische markt. Tegen hun wil in speelt hun anti-Arabische gezindheid vaak een gro te rol bij hun contacten met de Arabische landen. De Nederlanders doen zich heel tolerant voor, maar zij zijn dat heel wat minder dan zij zelf geloven. Iedereen mag er van de Nederlander een vrije mening op nahouden, maar een Arabier mag niet vrij denken. De Nederlanders zijn tolerant tegen over diegenen, die hen bevallen. Zij praten over tolerantie, maar handelen daar aller minst naar". Toch is de heer Farouk die in de Arabische landen een blad verspreidt over wat er in Nederland gaande is, niet ongunstig gestemd over de ontwikkeling van de Nederlandse opinie ten aanzien van de Arabische landen. Sinds hij in Nederland verzeild raakte (1969), heeft hij de veranderde gezindheid ten opzichte van de Arabische landen kun nen vaststellen. Nederland loopt niet langer braaf mee met het anti-arabische front De Nederlander durft nu ook een kritische me ning over Israël te geven. Ik noem dat een enorme vooruitgang. In de Arabische landen is dat echter nog maar nauwelijks doorge drongen. Daar overheerst nog altijd het beeld, dat de Nederlanders boter en melk poeder maken en als volk achter de Israëli's staan". Met zijn blad „Nederlands Nieuws en Dutch Business in the Middle East" wil de heer Farouk daarin verandering brengen. Hij ge looft dat veel problemen tussen Arabieren en Nederlanders zijn terug te voeren tot een groot gebrek aan informatie over elkaar. De Arabische lezer kan in het blad in zijn eigen taal lezen over het wel en wee van Neder land. Naast zeer veel advertenties waarin het Nederlandse bedrijfsleven zich aanprijst, staan er artikelen in over de Nederlandse politiek, het koningshuis, het begin van de handelscontacten met de Arabische landen enzovoorts. Hij wil ook nog eens een blad uitbrengen waarin Nederlanders geïnfor meerd worden over de Arabische wereld. Arabische gids van Nederland AMSTERDAM (ANP) Voor de Ara bische toerist naar ons land is een speciale arabische gids van Neder land in de maak, die binnenkort in een beginoplage van 40.000 exempla ren zal worden verspreid in Saoedie- Arabie, het Midden-Oosten en de Golfstaten. De gids zal worden uitge geven door „The Dutch Arab Publis hers" in Amsterdam in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toe risme. Volgens „The Dutch Arab Publishers" is de belangstelling voor Nederland in Arabisch sprekende landen sterk groeiende. Farouk: „Ondanks de vooruitgang blijven de meeste Nederlanders zich naar de Ara bieren toe erg gesloten opstellen. De Arabie ren willen ze niet, hooguit hun geld. Onlangs reisde een Arabische prins hoogstpersoon lijk met zijn eigen vliegtuig naar Nederland. Toen hij op Schiphol aankwam, werd hem gevraagd of hij genoeg contacten bij zich had. Het Nationaal Bureau voor Toerisme doet pogingen om Arabieren hier naar toe te halen, maar of het zo lukt? Daarvoor is toch echt een mentaliteitsverandering no dig". PAUL VAN VELTHOVEN (Van een onzer HENGELO Nederlandse koffiehandelaren en branderijen reageren vooralsnog sceptisch op berichten als zou ruim 10 procent van de Brazi liaanse koffieoogst door droogte zijn mislukt. Vandaar dat zij ook geen concreet antwoord willen geven op de achterliggende vraag of in ons land de prijs van het pakje koffie binnenkort omhoog zal gaan. „Veel hangt daarbij af van het koopgedrag van de consument", aldus de heer C. Eygendaal, hoofd van de afdeling koffieinkoop van Van Nelle te Rotterdam. „Als men geen koffie extra gaat in slaan zie ik de prijs nog niet zo gek hard omhoog gaan". Het bericht over de verloren gegane koffie in Brazilië komt op het moment dat reeds enkele weken de termijnmarkt voor koffie over de hele wereld een dalende tendens te zien geeft. Bij Kanis en Gunnik in Kampen werd de veronderstelling geuit dat de Brazilianen het bericht over de droog- ade wel eens kunnen hebben verspreid om aan die prijsdaling een einde te maken, en ook bij Van Nelle in Rotterdam werd gezegd dat „het bericht over verloren gegane koffie precies op het iiuste moment komt". Prof. Tenhaeff neemt ontslag Professor Tenhaeff UTRECHT (ANP) De Utrechtse hoogleraar in de parapsychologie, Prof. Dr. W. H. C. Tenhaeff heeft zijn ontslag genomen. Na vijftien jaar van interne strijd is voor Tenhaeff een aanvaard bare opvolger gevonden. Tenhaeff, die als een van de grondleggers van de Europese parapsychologie geldt en die als direc teur van het parapsychologisch instituut wereldbe kend werd, zal op 1 juli zijn plaats inruimen. Hij viert dit jaar tevens zijn 25-jarig jubileum als hoogleraar. De opvolging van Tenhaeff heeft heel wat voeten in aarde gehad. Toen hij in 1964 zeventig werd (pensioengerechtigde leeftijd voor hoogleraren) was er in Nederland niemand die de parapsycho loog kon opvolgen. Het curatorium verzocht hem daarom nog enige tijd aan te blijven en er werd een commissie ingesteld om naar een geschikte opvolger te zoeken. „Er komt nu een man op mijn plaats in wie ik het volste vertrouwen heb", zei hij. Tenhaeff wilde nog geen naam noemen omdat die nog officieel bekend zal worden INKOMEN VAN ZELFSTANDIGE DAALT MET 5% DEN HAAG (ANP) Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft berekend dat het reëel beschikbaar inkomen van een zelf standige (een gezin met twee kinderen en een inkomen van ruim 35.000,- in 1976) in de perio de 1973-1977 met ongeveer vijf procent is gedaald. Dit cijfer is de tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen over de positie van het midden- en kleinbedrijf. In het antwoordt deelt staatssecretaris Hazekamp (economische za- (ken) mee, dat maatregelen in voorbereiding zijn voor een versterking van het exportbeleid. Daarbij wordt aandacht gegeven aan de problematiek die zich in de bedrijfs-organisatorische en manage- ment-sfeer kan voordoen bij de kleine bedrijven 'die zich op export willen gaan toeleggen. Uit de 'antwoorden blijkt, dat het aantal verkoopplaatsen in 1976 met rond 500 is toegenomen. [Milieu-maatregelen maken wegen duur DEN HAAG (ANP) De maatregelen die bij de aanleg van wegen genomen worden om het milieu en het landschap te sparen, maken die aanleg aanzienlijk duurder. Bij sommige wegen zijn de aanlegkosten zelfs twee keer zo hoog geworden. Aldus blijkt uit de antwoorden die minister Tuijn- [man heeft gegeven op vragen van de vaste Kamer commissie voor verkeer en waterstaat over het rijkswegenfonds. Gewijzigde inzichten over het ontwerp van nieuwe wegen en de bescherming van het milieu resulteren onder meer in tunnels in plaats van viaducten, voorzieningen ter voorko ming van geluidshinder, uitgebreide beplantingen en wildrasters en wildtunnels. De prijs per kilome ter komt daardoor hoger te liggen. DICK IJSBRAND VERMOEDELIJK NAAR PLEEGGEZIN (Van een onzer verslaggevers) WATERINGEN Het ziet er momen teel steeds meer naar uit dat voor de zaterdag in Wateringen gevonden baby inderdaad een pleeggezin gezocht zal moeten worden. De rijkspolitie in Wa teringen is na vijf dagen van intensief onderzoek nog geen stap in de richting van een oplossing gekomen. Men is dan ook steeds somberder gestemd over de mogelijkheid dat de moeder alsnog wordt gevonden. omstreeks de vondst van het kind bij de vuilstortplaats aan de Dorpskade in Wateringen zijn geweest zich te melden. Uit verklaringen van buurtbewoners is namelijk wel vast komen te staan dat er kort voor de vondst van de baby ten minste één auto bij de vuilstortplaats is gesignaleerd. Inmiddels gaat het met Dick IJsbrand 1 van der Wetering, zoals de vondeling sinds gisteren officieel heet, onveran derd goed. Hij zal vermoedelijk nog tot Een woordvoerder van de recherche in midden volgende week in het Delftse Wateringen omschrijft de situatie als „zeer duister". „We hebben alle binnen gekomen tips uitvoerig nagetrokken, Hippolytusziekenhuis blijven, waarna i hij, zoals de zaken er nu voor staan, waarschijnlijk bij een pleeggezin wordt Burgemeester F. K Langemeijer van Wateringen (rechts I burgemeester staat directeur-geneesheer H M. Calis, daar op de foto) bracht gistermiddag een kort bezoek aan Dick naast de kinderarts P. v. d. Straaten en IJsbrand in het Hippolytusziekenhuis, voordat hij hem in C. Heeres. Wateringen aangaf bij de burgerlijke stand. Naast de nergens hebben we ook maar enig ondergebracht. De Raad voor de Kin houvast gevonden voor een mogelijke derbescherming is momenteel in samen- oplossing. Ook het onderzoek bij con- werking met voogdij-instellingen druk sultatiebureaus, artsen en wijkverpleeg- in de weer om zo'n gezin voor Dick sters heeft nog helemaal niets opgele- IJsbrand te vinden. Daarbij maakt men verd. Hoewel het onderzoek gewoon gebruik van lijsten van mensen, die al blijft doorgaan, wordt het natuurlijk wel steeds moeilijker". De recherche wil een beroep doen op e tijd een vrouw *heeft gezien, die in verwachting was, en nu spoorloos lijkt te zijn. Verder vraagt de politie bestuurders van auto's die lange tijd te kennen hebben gegeven een kind te willen adopteren. Het pleeg- WMllMi gezin waar Dick IJsbrand terechtkis linke 7iictor iedereen- die de laatste tijd een vrouw een zogenaamd „voorlopig pleeggezin" l!lir\a CUP ICI ViQnf* rlm „roe- A J. L-. drie a vier maanden wordt het kind in een definitief pleeggezin onder gebracht. UTRECHT (ANP) Ouders aan wie na de echtschei ding het voogdijschap niet wordt toegewezen, in de praktijk zal dat meestal de vader zijn, moeten wettelijk het recht krijgen om met hun kind(eren) om te gaan. Op dit moment is er nog geen sprake van een dergelijk omgangsrecht maar uitsluitend van een gunst met alle touwtrekkerij en alle extra menselijk leed vandien. Veel onnodige ellende, zowel voor ouders als kinderen, zou kunnen worden voor komen door van deze gunst een in de wet verankerd recht te maken. Tot deze conclusie komt de werkgroep „omgangs recht", waarin leden van de Raad van kinderbescher ming Utrecht, het adviesbureau kinderbeschermings conflicten en ouderbelangen zitten. De werkgroep heeft haar bevindingen neergelegd in een rapport en gaat daarover volgende week met staatssecretaris Haars van Justitie praten. Bij de huidige echtscheidingswet vervalt de ouderlij ke macht bij echtscheiding en wordt een van de ouders met de voogdij belast. De formele banden tussen de ouder die geen voogd is en de kinderen wordt daarmee verbroken. De werkgroep noemt het typerend dat in de huidige wetgeving daarmee de relatie tussen ouder en kind ondergeschikt wordt gemaakt aan de relatie tussen de ouders. De werk groep is niet de mening toegedaan dat „omgangsrege lingen haalbaar moeten zijn in het belang van het kind dat in rust en harmonie moet kunnen leven". Zij stellen dat „zij met de praktijk te maken hebben en dat in de realiteit disharmonie vrijwel altijd onvermijdelijk is". ANDRIESSEN (FINANCIEN): ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Dit jaar wordt op de overheidsuitgaven niet meer bezuinigd dan de 700 miljoen die al door het vorige kabinet waren vastgesteld in het kader van de één procents-ope ratie. Minister Andriessen van Financiën zei dit gisteren tijdens het debat over de begroting van Financiën in de Tweede Kamer. Na de ombuigingen door het vo rige kabinet betekent dit een uit gavenniveau van 96,2 miljard gld. De invulling van de 700 min. zal plaats vinden in de voorjaar snota. Ten aanzien van het begrotingstekort merkte Andriessen op dat bij het passe- ren van 4 procent de gevarenzone betre- den wordt. Bij vijf procent is de absolute buitengrens van de gevarenzone bereikt, aldus de minister. De zojuist aangekon digde tijdelijke voorstellen op grond van het rapport-Hofstra - kosten globaal 1 miljard - zullen niet tot vergroting van het financieringstekort leiden. Met dit bedrag was al op voorhand rekening gehouden. Staatssecretaris Nooteboom deelde mee bij het ter hand nemen van reparatiewetgeving op fiscaal gebied niet te veel onderdelen tegelijk ter hand te willen nemen, omdat daar de snelheid niet mee is gediend. „Verwacht van die reparatie geen wonderen, zo zei hij tot CDA-kamerlid Van Amelsvoort, maar wel het dichten van mazen. (Binnenkort bij uw winkelier.) CAO-overleg bij Philips opgeschort EINDHOVEN (ANP) De vakbonden hebben gistermorgen na vijf rondes het CAO-overleg bij Phi lips opgeschort. De ruggespraak houden I met de leden. Volgens A. Molen dijk (CNV) wil Phi lips het beleid van i de voorgaande jaren gewoon doorzetten. Dat betekent dat ook j in de toekomst jaar lijks zo'n drie en een half duizend arbeids- i plaatsen zullen weg vallen. Concrete breekpunten zijn de weigering van Phi lips om in een raam overeenkomst te ga randeren dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen; de weigering om een normbezetting per hoofdindustriegroep en per vestiging vast te leggen en het voorstel van Philips om de prijscompen satie voortaan slechts één keer per jaar te laten plaats vinden. Drs. F. van Gruns ven, directeur socia le zaken van Philips, verwijt de vakorga nisaties dat zij in hun benadering niet willen aansluiten bij de specifieke Phi- lipssituatie. „We kunnen elkaar op een groot aantal pun ten best vinden. Al leen niet op die za ken die kennelijk landelijk worden ge coördineerd, zoals de geëiste garanties en de prijscompensa tie", aldus Van Grunven. Actie Geuldar'' levert ruim twee miljoen op VALKENBURG (ANP) - De door de stichting „Het Limburgs Landschap en de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten gevoerde „Actie Geuldal" heeft het streefbedrag van twee miljoen ruimschoots gehaald. De verleden jaar begonnen actie heeft in totaal 2,2 mil joen opgebracht, zo hebben beide organi saties gisteren meegedeeld. Vele tienduizenden particulieren, bedrij ven en instellingen hebben financiële Met het geld kunnen enkele uit het oog punt van natuurwetenschap, landschap en cultuurhistorie belangrijke objecten in het Geuldal behouden blijven en hersteld worden. Een voormalige watermolen in Epen (gem. Wittem), de zogenaamde Vol molen, is reeds gerestaureerd en inmid dels weer als graanmolen in gebruik. Heerlijk, helder Heineken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Huurders moeten veel meer te zeggen krijgen in het beheer van hun huizen. Volgens de Tweede Kamerfractie van D'66 is de huurverhouding, zoals deze nog steeds in Neder land, geldt, uit de tijd. De wetgeving op de eigendomsrechten is verouderd, omdat bij particuliere huurwoningen de eigenaar in feite alles te zeggen heeft. De huurders zouden echter zelf over het beheer van de woningen moeten kunnen meebeslissen. Dit laatste geldt ook voor huurders van woningwetwoningen. Volgens drs. Nypels, woordvoerder van D'66 moeten groepen van huurders van woningbouwstichtingen of van particuliere woningen per woningcomplex ook een gezamenlijk aankooprecht kunnen krijgen. Woningbouwstichtingen moeten volgens hem omgezet wor den in verenigingen, waarin de bewoners het werkelijk voor het zeggen hebben. Op korte termijn dienen huurders bij de verkoop van woningen een voorkeursrecht te krijgen. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting liet tijdens het debat gisteren in de Tweede Kamer over de begroting van Volkshuisves ting weten, dat volgens hem alleen zittende huurders eventueel de woningwetwoning moeten kunnen kopen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9