WAT ZIT DAAR NOUIN?^H oeterwoude krijgt woonwagenkampje aan Molenpad u doorschoten spreekt rich opnieuw uit over preekrecht in raad Kleedgelegenheid in sportpark Meerhorst m i auto bierman Bouwrijpmaken gronden in Stompwijk kost ruim een miljoen gulden KORTWEG Leiderdorpse raadsleden gaan gerehabiliteerde dorpskernen bezoeken 18 bruna Deksel voor „baggergat" REGIO LEIDSE COURANT 'ERDAG 23 FEBRUARI 1978 PAGINA lETERWOUDE Het ziet er naar uit dat de neen te Zoeterwoude binnenkort weer gaat be- likken over een woonwagenkampje. B en w zijn geruime tijd bezig om een plaats te vinden waar kamp met drie wagens, het beste kan worden louden. Ook de commissie openbare werken beeft b al over dit onderwerp gebogen. Overleg is ■eds gevoerd met ambtenaren van het ministerie q CRM en met de Provinciale Planologische enst. Uiteindelijk is men tot de gezamenlijke vinding gekomen dat een situering schuin achter gemeentehuis, langs en uitkomend op het pad vanaf de Noordbuurtseweg toegang geeft tot het "tspad (Molenpad) naar de Hoge Rijndijk, verreweg voorkeur verdient. De ligging past precies in de zienswijze van CRM die vindt dat deze ligging het sociale isolement van deze mensen doorbreekt De kinderen van de woonwagenbewoners zullen bijvoor beeld in de toekomst ook meer naar één van de Zoeterwoudse scholen gaan, in plaats van een school voor buitengewoon onderwijs te volgen. De woonwagenwetten van 1918 en 1968 verplichten elke gemeente een standplaats voor woonwagens aan te wijzen. In Zoeterwoude lag zo'n terrein langs het Weddepad (de wegverbinding tussen de Weipoortse- weg en de Broekweg). Deze „achteraf-positie" leidde ertoe, dat de toenmalige woonwagenbevolking' geiso- leerd van de rest van de bevolking kwam te staan. Het streven om het maatschappelijk welzijn (onder wijs) van de woonwagenbevolking en hun integratie binnen de gevestigde samenleving te bevorderen leid de tot de opstelling in 1968 van een geheel nieuwe Woonwagenwet. Deze wet maakte het mogelijk voor gemeenten om gezamenlijk een groter regionaal kamp te stichten. De nieuwe regionale kampen wer den met overheidssteun goed en terdege ingericht en toegerust met maatschappelijk werkers, cultureel me dewerkers, onderwijzend personeel en beheerders. Ondanks alle inspanningen kan gesteld worden dat van de Woonwagenwet niet veel terecht is gekomen. De integratie en het welzijn blijken door de grote kampen juist niet te zijn bevorderd. Door de grote concentraties van woonwagenbewoners van verschil lende pluimages en onder invloed van criminele elementen werden zij nauwelijks bestuurbaar. De afstand tussen de bewoners in het kamp en het overige deel van de samenleving is alleen maar groter geworden. Om uit deze problemen te komen werd in 1973 een werkgroep ingesteld, die als taak kreeg het huidige woonwagenbeleid te herzien. In 1975 werd de regeringsnota „Woonwagenbeleid" mgediend bij de Tweede Kamer. Een van de belangrijkste punten daarin betreft het voornemen om geen grote kampen meer in te richten. De nota spreekt zich uit voor decentralisatie van de woonwagenbevolking over meer verspreid liggende kampjes. Een gedachte die ook het woonwagenbeleid en de woonwagenbewoners zelf sterk voorstaan. De woonwagenstandplaats in Zoeterwoude aan het Weddepad werd bij de totstandkoming van het regio nale kamp m Leiden, op grond van de Woonwagen wet 1968, opgeheven. Het regionale kamp in Leiden heeft op het moment een overbezetting van zeven wagens. Afgezien ook van de wenselijkheid tot kleine re kampen te komen, maakt de overbezetting in het regionale kamp in Leiden het noodzakelijk naar andere standplaatsen om te zien. In het onlangs verschenen voorontwerp voor een procinciaal woon wagenplan dat door de provincie is opgesteld, zijn aan Zoeterwoude drie standplaatsen toegewezen. Mo menteel wordt gewerkt aan het opstellen van een inrichtingsplannetje. Indien de zaak ook wat dit betreft voldoende is voorbereid, zal de gemeenteraad een voorstel ter definitieve beslissing worden voorge legd. OORSCHOTEN - De ge- interaad zal morgenavond beslissing moeten nemen het „Spreekrecht van de ',er in het kader van de Isvergaderingen". Dit «ekrecht is al tweemaal eer- in de gemeenteraad ge- föt. De eerste maal staakten je stemmen en de tweede maal het voorstel teruggeno- )rs. H. van Wijk, fractievoorzit- r van de PPV en een van de idieners van het voorstel, heeft lans een vorm ingediend, die laarschijnlijk wel een meerder- eid zal kunnen behalen. Bij de •rste behandeling stemde de tVD in zijn geheel tegen, de 'PV voor en het CDA verdeeld. M )rs. Van Wijk wil een proef tot W september met het volgende oorstel: Een kwartier voor de anvang van de raadsvergade- ing wordt een informele bijeen- ;t gehouden, waarbij zoveel logelijk de gehele raad met de oorzitter aanwezig is. Tijdens lie bijeenkomst kunnen perso- teraad, het woord voeren uit sluitend over onderwerpen die in die raadsvergadering van die avond op de agenda staan. Deze personen moeten op de dag van de vergadering voor 12 uur die dag op de gemeente-secretarie kenbaar gemaakt hebben, dat zij het woord willen richten tot er len, niet-leden van de gemeen- Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Politiek in ilkemade )aar zit je dan als eenvoudig, amelijk nieuwbakken inwoner 'an Alkemade met enige be- angstelling voor gemeentepoli- iek. Tot je verbazing tref je naar twee politieke partijen in Ie raad: een vaak verdeeld !DA als gevolg van dorpsverte- pnwoordigers en een kleurloos 'GA, waaruit dan twee man opstappen naar de nieuwe WD. Ms klap op de vuurpijl blijken leze twee opstappers betrokken e zijn bij de geheime-stukken- mtvreemdingszaak. Hoe rea- [eert de WD hierop? Tot nu- oe onbekend. ordt er voor de niet-con- essionele kiezer allemaal niet iuidelijker op, zeker niet als je ook de WD-beginselen niet on dersteunt. Straks progressief itemmen? Die jongens met die e grote mond, zegt men, die bovendien niet eens in de raad4 zitten. Het restant VGA stem men, nog kleurlozer na het uit reden van twee leden naar de WD? Wie weet het nog. Va alle landelijke ellende van 'orig jaar nu ook Alkemade in rerwarring. Wordt het geen tijd dat we de politiek ten grave gaan dragen? J. v. d. Bent Meidoornstraat 36 Roelofarendsveen Politiek in Ike made (II) Het is een onbegrijpelijke zaak. Eerst wordt een aantal veerlie den aan de schandpaal genageld omdat ze een paar dubbeltjes van de veergelden in eigen zak gestoken hebben. En wat later bijkt dan plotseling, dat een ge meenteraadslid geheime stuk ken doorspeelt naar een belang- 1 ibbende, die probeert door lantage met die stukken voor deel te behalen. De veerlieden worden geschorst, krijgen zelfs geen inkomen meer en worden veroordeeld door de rechtbank. Het raadslid gaat vooralsnog vrijuit. Zijn po litieke vriendjes ook, terwijl zij al geruime tijd wisten van het onbehoorlijke gedrag van hun collega. Is hier geen sprake van meten met twee maten? Jan met de pet krijgt de klappen en de hoge heren gaan vrijuit. Volgens mij is het dankzij de publicatie in de Leidse Courant van zater dag jl., dat de hele affaire met de geheime stukken niet in de doofpot is beland. W. Maas Leiden (door de red. ingek.) de raad. Iedere spreker krijgt maximaal 5 minuten het woord. In totaal mag de informele bij eenkomst maar 30 minuten du ren en wanneer er meer dan zes sprekers zijn moet de spreektijd ingekort worden. De raad zal zelf geen vragen stellen aan de publieke tribune. LEIDSCHENDAM Het bouw- en woonrijpmaken van het voor woningen bestemde terrein langs de Meerlaan in Stompwijk zal 687 duizend 500 gulden kosten en de aanleg van het bedrijventer rein bij de Huyssitterweg 374 duizend gulden. Dit heeft wethouder J. J. Meijer de Dorpsraad Stompwijk meegedeeld die voor advies daarover vanavond om 8 uur bijeenkomt in het Dorpshuis aan de Dr. v. Noortstraat. Voor de aanleg van het parkeerterrein aan de Meerlaan kan nog geen krediet worden gevraagd omdat de eigenaresse van de grond bij Gedeputeerde Staten bezwaar heeft gemaakt tegen dit deel van het bestemmingsplan „Kern Stompwijk". Op de agenda staat verder ruiling van grond in verband met het terrein voor de ponyclub „De Blesruiters", verzoek tot oprichting van een kleedgelegenheid op het sportpark „De Meerhorst", proce dure verkiezing leden Dorpsraad op 31 mei a.s., riolering aan de Dr. v. Noortstraat, vertegenwoordiging Stompwijkse inwoners in de Culturele Raad Leidschendam en rondvraag. RABOBANK VOORHOUT SLOOPT DREMPEL De Voorhoutse Rabobank is sinds gis teren toegankelijk voor invaliden. De bank heeft hiertoe de oorspronkelijke toegangsdeuren en de drempels ver wijderd en een nieuwe constructie aangebracht. Gisteren werd de nieuwe entree officieel in gebruik genomen. Het echtpaar M. Blitz werd ingehaald door voorzitter van de Raad van Toe zicht dr. A.W. Bots (tweede van links) en bankhouder B.J. van den Nouland, Kosten van de voorziening: bijna 60 mille. De Rabobank in Rijnsburg heeft al een dergelijke voorziening; binnenkort ver wacht men dat de drempels worden gesloopt van de Rabobanken aan de Leidse Stationsweg en in Warmond. Het Voorhoutse bankgebouw is het eerste openbare gebouw in Voorhout dat gemakkelijk toegankelijk is voor rolstoelgebruikers. Zowel het gemeen tehuis als het postkantoor kent nog een stevige drempel. LISSE De vereniging voor christelijk basisonderwijs houdt maandag 27 februari een „Openschoolavond" in de school aan de Lisbloemstraat. De bij eenkomst die om half acht be gint, stelt iedereen in staat ken nis te maken met de aktiviteiten van de school. Ook wordt de prijswinnaar van de prijsvraag van de naam voor de nieuwe school in het plan Meerenburgh, bekend worden gemaakt. SASSENHEIM - Het Stafmu ziekkorps van het Leger des Heils verzorgt zaterdag 25 fe bruari een optreden in de Gere formeerde Kerk aan de Sassen- heimse Julianalaan. Behalve een uitgebreid geestelijk reper toire, brengt het stafmuziek korps een aantal klassieke num mers van Dvorak, Grieg, Men delssohn en Mozart. Het korps dat veel optreedt in het buiten land en een aantal grammofoon platen op zijn naam heeft staan, staat onder leiding van luite nant-kolonel Pauwels. Het con cert begint om acht uur. NOORDWIJKERHOUT - De Wandelkring Leiden en omge ving houdt 25 en 26 februari en 1 en 2 april bos- en duinwandel tochten in Noordwijkerhout. De wandeltochten beginnen bij ca fé-restaurant De Duinpoort aan de Noordwij kerhoutse Langer- velderlaan, tussen tien tot twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2 gulden. Ter herinnering aan de wandeltocht ontvangt elke deelnemer een medaille met lint. Inlichtingen bij J.P. Woordes, Eikenlaan 53 in Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-75724. OEGSTGEEST Claire Beel- aerts van Blokland exposeert van vrijdag 24 februari tot en met 16 maart haar aquarellen in Galerie Pulchri Studio, Passage 10 in de Kempenaerstraat te Oegstgeest. De tentoonstelling is geopend dagelijks behalve zon dags van 10.00 tot 16.00 uur. Zondags gesloten. LISSE De recreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel houdt zaterdag 25 fe bruari een ruilbeurs in het Lis- sese Poelhuys. De grote zaal van het Poelhuys is van tien tot vier uur geopend. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt een gulden. Kinderen betalen een kwartje. LISSERBROEK - Sjoelclub Lisserbroek houdt zaterdag 25 februari een jeugdtoernooi in De Meerkoet. Kinderen van 6 tot 15 jaar kunnen zich voor 50 cent vanaf half tien in laten schrijven voor de wedstrijden. Eerst worden selectiewedstrij den gehouden, waarna in vier selecties gestreden wordt om de eerste plaats. ZOETERWOUDE Vrijdag avond zullen een aantal KPJ-ers een cabaret genaamd het "Spek takel" opvoeren. Aanvang 20.00 uur in Don Bosco. ZOETERWOUDE - Zaterdag avond om 20.00 uur geeft de St. Jans Fanfare ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van deze vereniging een concert in het Centrum. SASSENHEIM - Zondag 26 fe bruari is er 's avonds in de Hervormde kerk een "Open Deur"-dienst, die geheel ver zorgd wordt door het Leger des Heils. Spreker is majoor R. A. Berkenbosch, divisie-officier van het hoofdkwartier Amster dam. Muzikale medewerking wordt verleend door het Heilsle- ger-jeugdkoor "Share". Het koor dat bestaat' uit 25 meisjes en 30 jongens wordt door een combo begeleid, w.o. piano, bas en sologitaar en drum. Organist is Hans van Kruistum uit Rijns burg. Aanvang 7 u. TERREIN VOOR STOMPWIJKSE PONYCLUB LEIDSCHENDAM In het sportpark „De Meerhorst in Stomp wijk wordt zo snel mogelijk een kleedac commodatie ge bouwd. De kosten worden geraamd op 100 duizend gulden. Het semi-permanente gebouw omvat twee kleedlokalen en een scheidsrechtersruim- te en verder een ber ging, was- en dou cheruimte en toilet ten. De investering komt niet voor op de prioriteitenlijst voor dit jaar, burgemees ter en wethouders willen de jaarlijkse kosten ten laste bren gen van de post „on voorzien". Het bestuur van de handbalvereniging HVS heeft de wethou der van sportzaken, de heer J. J. Meijer, meegedeeld dat in vergaderingen van het Nederlands Handbal Verbond afkeuring over de bestaande ac commodatie is uitge sproken. Het huidige gebouw tje is dertien jaar ge leden in toen al geen beste staat van het ou de terrein overge bracht, het hout is verpulverd en de wa terleiding is versleten, aldus HVS. Het ver zoek is ondersteund door de Haagse afde ling van het handbal- verbond dat regelma tig met klachten wordt geconfronteerd. De voorzitter van HVS, mevrouw B. van Bemmelen-Turnhout heeft wethouder Meij er meegedeeld dat het gebouwtje op instor ten staat en dat de vereniging een twee jaarlijkse fancy-fair houdt om de eigen te korten weg te werken zodat geen reserves voor een kleedgele genheid konden wor den opgebouwd. Rij ti terrein De Stompwijkse po nyclub „De Blesrui ters" krijgt waar schijnlijk in het be drijventerrein aan de Huyssitterweg een rij- terrein ter beschik king. De gemeente moet hiervoor een grondruil aangaan met de heer N. B. van Boheemen die voor de door hem geleverde bijna 7 duizend vier kante meter grond bijna 11 duizend vier kante meter terug krijgt De rest van de gemeentegrond, onge veer 7 duizend vier kante meter, zal de heer van Boheemen overnemen. Voorzitter Meijer van de Stomp wijkse Dorpsraad heeft meegedeeld dat door deze transactie een oplossing kan worden verkregen voor de benarde situa tie van de ponyclub. De Dorpsraad moet over de twee plannen morgenavond advies uitbrengen. LEIDERDORP De commissie middenstands aangelegenheden heeft gisteravond met veel waar dering kennis genomen van de visie van de Leider- dorpse architecten Franso, Ten Hooven en Van der Sterre met betrekking tot de leefbaarheidsas- specten van het Oude Dorp. Duidelijk werden de verschillen in zienswijzen, waarbij FYanso uitgaat van de financiële haalbaarheid in de vorm vaneen trekkersfunctie voor het raadhuis, Ten Hooven de nadruk legt op het culturele aspect en Van der Sterre meer oog heeft voor het detail. De commis sie vond dit een goede voorbereiding voor het bezoek dat men binnenkort zal brengen aan enkele gemeenten waar reeds, uitgaande van het winkel- gebeuren, aan rehabilitatie van een dorpskern is gedaan, zoals Mijdrecht, Nieuw-Vennep en Rijns burg. Men hoopt uit de gesprekken met de betrok ken instanties en architecten de nodige lering voor de Leiderdorpse situatie te kunnen trekken. Wethouder C. Gordijn (CDA) legde er de nadruk op dat het zaak was om het tempo goed in de gaten te houden, omdat ten tijde van het gereed komen van het nieuwe raadhuis in Winkelhof begin 1979, de plannen voor het oude dorp tegelij kertijd klaar moeten zijn. )e commissie was voorts van mening, dat er geen orood mag worden verkocht op de Leiderdorpse weekmarkt. De heer C. T. Verplancke, die al een standplaats heeft voor de verkoop van koek en banket, had aan het college van B. en W. gevraagd ook brood te mogen verkopen. De commissie stelde zich op het standpunt, dat aan het destijds in samenwerking met de vereniging voor ambulan te handel vastgesteld branche-patroon niet mocht worden getornd. WINKELHOF Wethouder Gordijn verwacht dat de eerste paal voor het nieuwe winkelcentrum vóór 1 april de grond in gaat. Hij deelde mede, dat aan de samenstelling van het branchepatroon de laatste hand wordt gelegd. Het wachten is ook nog op de goedkeuring van het ministerie van Economi sche Zaken waarbij het project in het kader van de wet Selectieve Inversteringsrekening (SIR) is aangemeld. Op dit punt verwacht de heer Gordijn echter geen problemen. Eerste paal voor woningwetwoningen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In het bouwplan Hoge Rijndijk Oost is gistermiddag de eerste paal ge slagen voor de bouw van 66 woningwetwoningen. De huizen worden gebouwd door het be-, drijf Van der Vorm. Er komen 56 eengezinswoningen, 6 huizen voor één persoon en 2 woningen voor lichamelijk gehandicapten. Schuld niel bewezen Leidenaar reed ex-schoonvader van de stoep DEN HAAG/LEIDEN - Een 23-jarige straatmaker uit Lei den is door het Haagse ge rechtshof vrijgesproken. In eer ste instantie was hij door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaarde lijk. De Leidenaar werd ervan ver dacht met een door hem be stuurde auto te hebben getracht zijn ex-schoonvader die op de stoep stond te praten, omver te rijden. De procureur generaal bij het Haagse gerechtshof kwam tot de conclusie dat het geen de Leidenaar ten laste werd gelegd niet was bewezen en concludeerde tot vrijspraak, waartoe het Hof besloot. De Boekenbon van Bruna, da's net iets meer dan een gewone boekenbon. Veel móóier, in zo'n 3-dimensionale feestverpakking. t Overal inwisselbaar. Boeken-TiidschrHten-Popeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 SIMCA - CHRYSLER - MATRA CHRYSLER USA Leiden: Oegstgeesterweg - tel. 071 -140447 Katwijk: Valkenburgseweg 2 - tel. 01718-71704 Verhuur Voorhout - Pr. Bernhardstraat6 tel. 02522-10611 (ook op koopavond geopend) Occasioncentrum: VoorhoutJac. v. Beierenweg 31 - tel. 02522-10105 Noordwijkse studeerde op bloemencorso NOORD WIJK Onder de titel „Met je neus tussen de bloe men" heeft de Noordwijkse stu dente Monique van Kimmenae- de (21) een scriptie gemaakt van een tweetal bloemencorso's, te weten het Bloemencorso van de Bollenstreek en dat van het Noord-Brabantse Zundert. Daarmee pakte Monique een nog geheel onbeschreven blad aan, want voor zover bekend werd nog nooit een studie aan dit onderwerp gewijd. Juist omdat weinig of niets do cumentair over corso's is vast gelegd valt het toe te juichen, dat deze derdejaars studente aan het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toe risme te Breda dit thema onder de loep heeft genomen. Uitge breid is zij ingegaan op het ont staan, de geschiedenis, toeristi sche achtergronden en de finan ciering van het streekcorso. De leiding van het N.W.I.T. had grote waardering voor deze ge durfde scriptie. Directeur drs. Bodewes onderstreepte dit nog eens in een gesprek met VVV- directeur W. Rovers uit Noord- wijk. Monique van Kimmenaede hoopt eind mei a.s. aan het N.W.I.T. te Breda haar einddi ploma te behalen. NOORD WIJK - Sinds mensen heugenis heugenis ligt tussen de Weteringkade en het gymlo kaal aan de Katwijksestraat een open polderafvoer, die in de loop der jaren is ontaard in een „baggergat". Voor de bewo ners in de omgeving is het een bron van ergernis en aan klach ten bij de gemeente ontbreekt het dan ook niet. Het gemeentebestuur heeft nu een plan gemaakt om bedoelde polderafvoer te vervangen door een overkluizing, bestaande uit een betonnen buis met een mid dellijn van 1.20 meter. Het ge heel heeft een lengte van onge veer 190 meter en zal aansluiten op de reeds aanwezige overklui zing achter het gymnastieklo kaal. Voor een goed verloop van de waterhuishouding komt er ook nog een put met overstort Het opgestelde plan voorziet verder in de aanleg van een verbindingsweggetje tussen de Katwijksestraat en de Zand- voortsestraat met in het verleng de een pad dat aansluit op de Weteringkade. De besturen bestuur van de Noordzijderpolder en het Hoog heemraadschap van Rijnland zijn accoord met de voorgeno men overkluizing van het stukje poldersloot. J.H. Salman overleden LISSE Het gemeenteraadslid J.H. Salman uit Lisse is na een slopende ziekte op 58-jarige leef tijd overleden. De heer Salman bekleedde tal van functies in het maatschappelijk leven in Lisse. Hij was vele jaren raadslid voor de KVP, voorzitter van het da gelijks bestuur van het NKV tot 1975, en werd voor zijn werk in de bond pauselijk onderschei den; voorzitter van de woning bouwvereniging Volksbelang: voorzitter van de Stichting be vordering Eigen Woningbezit in Lisse en had zitting in tal van commissies. Gisteravond werd het raadslid tijdens een buitengewone raads vergadering herdacht Welzijnsoverleg wil honden los laten lopen WASSENAAR De leden van het verkeers- en welzijnsover- leg hebben zich gisteravond in grote meerderheid uitgesproken voor het opheffen van het aan- lijngebod voor honden. Op ver zoek van scholen en buurtver enigingen in Wassenaar hebben b en w enige tijd geleden aan hondeneigenaren de verplich ting gesteld hun honden aange lijnd uit te laten. Hier tegen zijn van vele kanten protesten gekomen. Ir K. Nieuwzwaag (WD) stelde gisteravond in het overleg dat het voor de poütie ondoenlijk is de naleving van het aanlijnge- bod te controleren. Hetgeen werd beaamd door hoofdinspec teur A. Rijken: B en w zullen zich nog eens over de handha ving van het aanlijngebod bera den

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5