Hooglandse kerk in laatste restauratiefase aangeland Slager Zandbergen levert vlees op maat JO VERMOEDELIJK KLAAR IN AUGUSTUS Plan voor terrein bij Morspoort - TBR VOOR DIEFSTAL EN GEWELDPLEGING Parkeerruimte overbodig Klachten over fabriek aan Hoge Rijndijk (19 l; DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT LEIDEN De restauratie van de Hooglandse Kerk is in de laatste fase gekomen. Gezien de voortgang der werkzaamheden mag worden aange nomen dat de restauratie van de kerk omstreeks augustus gereed zal zijn. De huisjes aan de zijde van de Nieuwstraat en de kosterswoning zijn dan nog niet gereed, maar dat vormt geen belemmering voor de in gebruikname van de kerk. Het bijwonen van een dienst in de Hooglandse Kerk heeft door de werkzaamheden in de laatste restauratiefase een wat onaangenaam karakter gekregen. Het is rommelig in de kerk en de gemeenteleden moeten, vooral in deze tijd, veel kou en tocht doorstaan voor het belijden van hun geloof. De Centrale Kerke- raad heeft nog overwogen of het niet beter zou zijn om de kerk tot augustus te sluiten, maar men heeft toch besloten de diensten nog te laten doorgaan zolang de omstandigheden draaglijk zijn. Een probleem is nog steeds de verwarming, die op het moment nog maar op de helft van de capaciteit werkt; in maart zal de verwarming weer volledig in gebruik geno men kunnen worden. De restauratiewerkzaamheden liepen vorig jaar nog flinke vertraging op doordat het Rijksoud heidkundig Bodemonderzoek op zoek ging naar de fundamenten van de St. Pancraskerk. De drie maanden achterstand die dit oudheidkun dig graafwerk veroorzaakte zijn echter weer ingelopen. De betonvloer in het noorder-trans ept (noordelijke kruis- of dwarsbeuk) is gestort en in april zullen de zerken daar weer kunnen worden gelegd. Alle elektrische leidingen zijn inmiddels al aangebracht. De opknappende werkzaamheden aan de banken zijn reeds in volle gang en ook wordt de muur hier en daar nog bijgewerkt De vorm van de consistorieka mer ligt nog niet vast. Waarschijnlijk zal de voormalige „Doopkamer" van de kerk bij de oude consistorie worden getrokken, zodat er een vrij grote ruimte zal ontstaan. Nu de restauratie in het laatste stadium is gekomen dienen de kleine afwerkingswerk zaamheden nog geregeld te worden. Met de Lakenhal wordt overlegd over een goed passen de wandversiering, zoals bijvoorbeeld oude re gentenborden. Het resultaat van de inspannin gen van de burgerlijke gemeente is reeds zicht baar: aan de Middelweg zijn verschillende „lei linden" geplant Daarnaast wordt vanuit deze hoek gewerkt aan een sierbestrating voor het voorplein. Ook zullen de oude stadspompen worden gerestaureerd. De Duitse orgelbouwer Ahrend heeft on dertussen van de kerk bericht gehad dat hij na de zomervakantie met de opbouw van het orgel kan beginnen. Al met al ziet het er naar uit dat voor het eind van dit jaar de gemeente Leiden er weer een schitterend monument bij heeft, dat dan wel 15 1/2 miljoen gulden heeft gekost. Het overgrote deel van dit bedrag werd gefinanciërd door Rijk, provincie en ge meente. LEIDEN De werkgroep „D'Oude Morsch", die een verbeterings plan voor haar wijk voorbereidt, heeft een plan ontworpen voor het terrein van de Morspoort kazerne. Zoals bekend komt dit terrein begin volgend jaar vrij wanneer de kokschool naar Haar lem zal worden overgeplaatst. Aanvankelijk was door de werkgroep het plan geopperd op het terrein een hofje te realiseren. Dit plan is door de bewoners van „D'Oude Morsch" verworpen. Al eerder hadden de bewoners hun bezwaren tegen plannen van de gemeente om op het kazerneterrein, grootschalige gebouwen, studentenflats, een politiebureau of een jeugdhotel te bouwen te kennen gegeven. De bezwaren van de bewoners tegen het hofjesplan richtten zich vooral tegen het ontbreken van een fraai uitzicht over het in het plan opgenomen plantsoen, dat een belangrijke plaats in het kazerneplan inneemt. De woningen die op het terrein zullen worden gebouwd, dienen, volgens de werkgroep, worden gebouwd volgens de goed en goedkoopregeling van het rijk. Als voorwaarde aan de regeling is gesteld dat er minstens vijfentwintig woningen op de betrekkelijk kleine oppervlakte moeten worden gebouwd. Aan de Eerste Binnenvestgracht zullen volgens de werkgroep zestien gezinswoningen in drie lagen gestapeld dienen te verrijzen. Haaks daarop aan het Galgewater zijn vier gezinswoningen gepro jecteerd en naast de Morspoort is ruimte voor zes bejaardenwonin- gen. Deze woningen zullen, volgens het plan van de werkgroep, uit kijken op een plantsoentje. De bouwkosten van de woningen, die in de goed en goedkoopregeling vallen, zullen voor de huurwo ningen niet hoger zijn dan 85.000?- en voor koopwoningen niet hoger dan 98.000,-. De woningen zouden, volgens de werkgroep, in eerste instantie ter beschikking moeten komen van bewoners, of oud-bewoners van „D'Oude Morsch". De woningen zullen in nauw overleg met de toekomstige bewoners totstandkomen. n Vei t De Sch DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 41-jarige fstie Leidenaar veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en onvoor- Jour waardel ijk terbeschikkingstelling van de regering. De man heeft tmagj zich schuldig gemaakt aan diefstal en geweldpleging. In het pension waar de Leidenaar verbleef, had hij een andere bewoner 's nachts bedreigd met een klauwhamer teneinde zijn medebewoner van vierduizend gulden te bestelen. Verdachte heeft in totaal ruim twintig jaar in de gevangenis en diverse inrichtingen gezeten. Hij verzocht de rechtbank hem een verpleging te doen ondergaan in een inrichting, waartoe de rechtbank besloot. Twee dagen oud zijn deze drie lammetjes". En ze staan al stevig op hun vier pootjes! DRIELING OP KINDERBOERDERIJ Gistermorgen werd deze drieling geboren op de kinderboer derij in het park van de Merenwijk. „Een zeldzaamheid", zegt opzichter Kühn, „drie lammetjes in éen keer, dat heb ik nog nooit meegemaakt". Hij heeft in de schuur een speciaal plekje voor moeder en kroost gemaakt, omdat de kou anders te erg zou worden voor het pasgeboren drietal. Overigens is de tijd van beval ling niets bijzonders. Zelfs met Kerstmis kan het heideschaap haar jongen baren. Temperamenten Onder de titel „Temperamenten en hun hantering binnen de vrije school Pedagogiek" houdt de heer G. Kraamwinkel dne lezingen. Deze vinden plaats in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9. De eerste lezing wordt woensdag 1 maart gegeven en begint om kwart over acht 's avonds. De toegang is gratis. Gospel De gospelgroep New Hope werkt mee aan een bijzondere jeugddienst die aanstaande zondag gehouden wordt in de Zuiderkerk. De dienst wordt geleid door Sipke van der Land. Zij begint om tien uur en de toegang is gratis. Jaarvergadering De industriebond NVV houdt 28 februari baar jaarvergade- ring. Deze vergadering, die plaatsvindt in het Antonius Clubhuis, Mare 43, is voor alle ledeu toegankelijk. Zij begint om acht uur 's avonds. Gastspreker is Nol de Jong. Riolering De dienst gemeentewerken start over enkele maanden met de vernieuwing van de riolering in de Sophiastraat en omgeving. Maandag 27 februari wordt er voor de bewoners van de Sophiastraat tussen Julianastraat en Lusthoflaan, de Julianastraat tussen Maresingel en Sophiastraat en de Anna Paulownastraat, Alexanderstraat, Prinsenstraat en Lustho flaan voor zover hun woning tussen de Sophiastraat en Bernhardkade liggen en de hele Dillenburgerstraat, een informatiebijeenkomst in clubhuis De Zevensprong" gehou den. De bijeenkomst begint om acht uur Hand tekeningen Het Leids WAO-comité begint een bandtekeningactie onder de Leidse bevolking. Zij boopt hiermee te bereiken dat de uitkeringen volgens de WAO niet verlaagd worden, zoals dat is aangekondigd door minister Andriessen. Jatwerk" De Groningse theatergroep „Werk in uitvoering" treedt zater dag 25 februari in Leiden op met het stuk „Jatwerk", waarin de lotgevallen van een aantal werkende jongeren uitgebeeld worden. Dit vindt plaats in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De voorstelling begint om half negen 's avonds. De toegangsprijs bedraagt f4,- voor leden en f6,- voor niet-leden. Zangdiensl Het stafmuziekkorps van het Leger des Heils boudt zondag 26 februari een samenzang in de vredeskerk aan de Vollen bovenkade 21. Voorganger in de dienst is luitenant kolonel H. Pauwels. De zangdienst begint om balf acht 's avonds en de toegang is gratis. Les Apprentis Sorciers Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum draait van avond de film „Les Apprentis Sorciers" (De Tovenaarsleerlin gen). De film is geregisseerd door Edgar Cozarinsky en in de hoofdrollen verschijnen onder meer ZouZou, Peter Chatel en Dennis Hopper ten tonele. Les Apprentis Sorciers is een politieke thriller over Latijnsamerikaanse ballingen in Parijs, een zedenschets over artiesten die liever de revolutie op het toneel dan op de barricaden willen prediken. Aanvang 21.00 The Green River Jazzband Het oude-stijl orkest The Green River Jazzband treedt op vrijdag 24 februari bij jazzzolder Hot House op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Deze Rotterdamse formatie, die speelt in de jaxztrant van de jaren '20 werd opgericht in 1963. Het orkest bestaat uit zeven man, name lijk Wim Oversier op trompet, Thomas Hipp met trombone. Peter de Klerk clarinet, Herman Wirtz piano, Rob Buyten- dijk piano, Hans van Oost bas en Nick Simoncelii drums. De avond begint om 22.00 uur in de filmzaal van het Vrijetijdscentrum. Toegang is f4,50, CJP en LAK f3,50. Donateurs van Hot House hebben gratis toegang. Iedereen is welkom. Uitstekende vertolking klarinetconcert LEIDEN Naarmate ik meer muziek van achttiende-eeuwse componisten hoor, raak ik er meer en meer van overtuigd dat Mozart onder hen wel de grootste is, en dat er weinig dingen mooier zijn dan een goe de uitvoering van één van zijn werken. Het deed mij dan ook veel genoegen dat er gister avond in de Leidse Stadsge hoorzaal zo'n goede uitvoering te horen was: het Rotterdams Philharmonisch Orkest bege leidde zijn eigen eerste klari nettist Bas de Jong, die een gloedvolle solopartij blies in Mozart's klarinetconcert. De leiding was daarbij in han den van de bekwame jonge diri gent Simon Rattle, die na grote successen in Engeland en de VSA in Nederland debuteert bij het Rotterdams Philharmonisch. Hij maakt de indruk over grote talenten te beschikken. Zijn di- rigeerstijl is verre van sober, maar toch niet overdreven. Met indringende gebaren beheerst hij het orkest tot in de verste uithoeken: niets lijkt aan zijn aandacht en zijn zorg te ont snappen. Het resultaat is, zoals gisteravond te horen was, voor treffelijk. Ook in het Introduc tion and Allegro for Strings van Elgar en in de vijfde symphonie van Sibelius leverde het Rotter dams Philharmonisch muzikaal werk van hoog niveau af, al zijn deze composities veel minder in teressant dan het werk van Mo zart, de grootste muziekvernieu- wer aller tijden. Bas de Jong's interpretatie van dit werk was bijzonder knap: de zangerigheid van de melodieën en de virtuosi teit van de doorwerkingen kwa men voortreffelijk tot hun recht, en de samenwerking tussen or kest en solist was optimaal. TON HARMSEN 'NIEUW BEDRIJF IN GROTE POLDER OPENT 4 MAART LEIDEN/ZOETERWOUDE "Ik ben heel eenvoudig begonnen met een kleine slagerij. We werkten toen alleen maar met een blok èn een mes. Mijn zes broers is het net zo vergaan. Joop, Erik, Siem, Sjaak, Cor en Ton, ze zijn net als mijn vader in het slagersvak blijven hangen. Nou ja, eigenlijk op twee na, want Joop is later in de horeca gegaan en Sjaak werd uiteindelijk dameskapper", aldus Jan Zandbergen (45), oudste telg uit een rasechte Leidse slagersfami lie. Op 4 maart breidt hij zijn goedlopende nering uit met een splinternieuw vleesverwerkend bedrijf, een enorm complex, aan de Produktieweg 40 in Zoeterwoude. "Puur vers Hollands vlees", zo zegt de heer Zandbergen. Maar daar blijft het niet bij, want twee dagen na de feestelijke opening gaat het bedrijf een gToot deel van de Leidse en regionale horeca voorzien van voortreffelijk vlees op maat. Directeur Jan Zandbergen heeft Prima vlees dus, dat binnenkort een team van uitgelezen vak- bij tonnen tegelijk door de mo- mensen bereid gevonden om dernste gehaktmolens, Town- hem in zijn nieuwe Zoeterwoud- send worst- en portioneermachi- se produktiehal ter zijde te nes wordt verwerkt. "Portione- staan. "Het zijn allemaal prima ren, dat is het in ieder gewenst winkels in Leiden. Het is de Clemens desgevraagd mede. Hij bedoeling dat we alle eigen win kels van vlees gaan voorzien. Maar in de laatste acht weken, die we hebben proefgedraaid, is een slager met ruim twintig jaar ervaring en kan het dus wel weten. "Dankzij de portio- neermachines kunnen we erg hebben we al grote orders van snel werken met een gering ver- de Leidse collega's gekregen, lies aan vleesresten. Een stuk Tot zelfs aan de groothandel vlees gaat enigszins aangevoren toe. We kunnen, nu we deze hal in de machine en er komen zo'n hebben, veel efficiënter werken 50 schnitzels uitrollen. Die ma- dan vroeger. En wat we onze chines hebben we speciaal aan- van de Keukenhof al 40.000 sch nitzels, 4000 biefstukjes en over de 10.000 kilo aan ossehaas, ri- blapjes en karbonaden afgele verd. En dat was nog maar in onze proefdraaiperiode. Vooral bejaardentehuizen en ook zie kenhuizen hebben behoefte aan afgewogen en gelijke stukjes vlees. Alles komt nu automa tisch uit de machine gerold en e| is nauwelijks nog omkijken naar. Alleen in de winkels nog wordt door de slagers zelf met het hakmes gewerkt. Dat is logi sch, want de klanten daar ko pen natuurlijk bij kleine hoe veelheden in", laat de heer Cle mens weten. Het gaat voor de wind met sla ger J. Zandbergen. In Leiden heeft hij nu drie zaken. Een paar maanden geleden kon men hem (Jan voor de vaste klanten) nog vaak in de weer zien in zijn "moederzaak" aan de Steen straat. Maar dat is er nu waar schijnlijk niet meer bij. De be scheiden en hartelijke slager heeft het eigenlijk veel te druk om daarbij ook nog in zijn win kel te staan. In andere plaatsen aan de kust heeft hij nog vier goedlopende slagerijen èn bin nenkort komen er nog eens vijf in andere steden bij. "Ja", zegt Jan Zandbergen, "eigenlijk is het een kwestie van de laatste' vijf jaar, dat het bedrijf zo goed draait en zijn vleugels uit heeft weten te slaan. Men hield mij Jan Zandbergen (rechts) met zijn vakbekwame medewerkers. In het midden, zonder witte helm, bedrijfsleider J. Clemens. Bewoners Tasmanstraat: LEIÖEN De bewoners van de Tasmanstraat staan unaniem afwijzend tegen over een gemeentelijk plan om parkeerplaatsen aan te leggen in de straat en deze geschikt te maken voor ver keer in twee richtingen. Dit zeggen de bewoners in een brief aan het gemeentebe stuur. De Tasmanstraat vreest, dat de in te richten parkeerruimten ge bruikt gaan worden door cara vanbewoners en voor het slopen van auto's. Ook een definitieve afsluiting van de Trompstraat biedt volgens de briefschrijvers geen soelaas. Daarbij gebruikt de Tasmanstraat het argument, dat de bewoners van de Van Huisweg hun auto's bij hun wo ning willen plaatsen en een tweede toegangsweg tot hun woongebied willen behouden. altijd voor, dat ik met één win kel al hard genoeg moest wer ken. Maar bij nader inzien bleek dat best wel mee te vallen. Hoe wel ik het zonder mijn perso neel nooit gered zou hebben. De meisjes in mijn winkels bepalen er toch wel het gezicht en de sfeer. Ze zijn hartelijk en vakbe kwaam, de mannen natuurlijk niet te nagesproken, want er zijn bij ons uitstekende chefs in dienst. In totaal hebben we 30 man personeel en we hopen dat aantal binnen een jaar verdub beld te hebben". PETER VIERING LEIDEN De bewoners van de Rijndijk hebben ernstige bezwaren tegen het voortbestaan van de fabriek van diastatische produkten aan de Hoge Rijndijk. In een brief aan het college van b en w dringen zij erop aan dat de fabriek binnen vijf jaar is verplaatst naar een fabrieksterrein. De fabriek bezorgt de bewoners veel stank- en geluidsoverlast De omwonenden vragen het col lege geen vergunning te verle nen voor het produceren van diastatische produkten in het weekeinde en tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's morgens •en voor een eventuele uitbrei ding van de fabriek. De bewo ners voelen zich door de fabriek bedreigd. „Het gevaar (is per manent) latent aanwezig dat er direct of indirect schade aan woningen of bewoners wordt toegebracht in verband met de onder hoge druk staande stoom ketels. Kortgeleden is namelijk zo'n ketel ontploft". In de brief wordt het college verzocht een onderzoek in te stellen naar het ontploffen van die ketel. „Het komt ons onwaarschijnlijk voor dat deze zeer gevaarlijke instal latie zo dicht bij de woonhuizen geplaatst mag worden", aldus de bewoners.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3