Nederland maakt zich belachelijk enk van Kessel in Grand Prixcircus op puur Nederlandse 50 cc Van Leeuwen vrolijk ïerste winst Van Ier Smissen West-Duitsland voorkomt afgang op het nippertje Gemill leidt verzwakt Schotland naar winst Voetbal Ben Krysik kandidaat voor Blokkeer PETERS EN LING KUNNEN ARGENTINIË VERGETEN TEL AVIV Debutant Henk van Leeuwen, die met enige voldoening te rugkijkt op zijn eerste wedstrijd voor oranje, was opmerkelijk vrolijk „Ik ben niet ontevreden. In de tweede helft vond ik het wel aardig. Dat kwam ook omdat de ploeg toen beter draaide. Ik zou het dan ook gaan vreemd vinden dat ik een van de afvallers zou zijn. waar Happel het over heeft gehad, fk heb in het veld precies gedaan wat ik van hem moest doen. Veel gelopen, regelmatig de vleugels opgezocht en veel gaten getrokken voor de rest van de ploeg." de Ajacied de negentig minuten uit. Dat kwam omdat Happel in de rust Willem van Hangem naar de kant haalde. Een logi sche beslissing, want „De Krom me" was gisteren nog niet eens goed genoeg om met de oud-in ternationals mee te kunnen spe len. Geen enkele, maar dan ook werkelijk geen enkele accepta bele pass vertrok van Van Han- gegems voet, waardoor Happel zich nog wel een tweede keer zal bedenken voordat hij er over piekert om „De Kromme" een gedeelte van de rol van Cruijff over te laten nemen. Met het verdwijnen van Peters en Van Hanegem keerden Wim Jansen en René van de Kerkhof in de ploeg terug. Waai .g Van de Kerkhof omdat ook Ling nog in het spel stond, noodgedwon gen met Jansen en zijn broer Willy het middenveld moest be- Henk van Leeuwen torent hoog uit boven doelman Haviv en middenvelder Bar, maar zal naast koppen. Kerkhof bracht veel dynamiek in de ploeg, waardoor mede dank zij het voortreffelijke schakelwerk van Wim Jansen, het tweede bedrijf van Israel- Nederland waardevoller was dan het eerste. Happel: „Na tuurlijk werd er ook in die twee de helft niet goed gevoetbald, maar de grote lijnen lagen in elk geval vast. Er was aktie en pressie. En dat zijn elementen, die we in Argentinië ook nodig hebben, want met teohniek al leen komen we er niet." Nederland nam na een half uur spelen de leiding. Volkomen on nodig maakte centrale verdedi ger Yerushalmi in een luchtge vecht met Hank van Leeuwen hands na een ongevaarlijke voorzet van Rensenbrink. De door arbiter Scherz toegekende strafschop leverde voor Rensen brink geen probleem op. Kort voor rust kwam Israël verras send op 1-1. Vleugelspits Perets TWEEDE KANS Zoals gezegd was de tweede helft door de inbreng van René van de Kerkhof en Wim Jansen minder slecht dan de eerste. In die tweede periode bleek vooral dat debutant Henk van Leeu wen een tweede kans in het Nederlands elftal verdient We liswaar speelde de Hagenaar al lerminst de sterren van de he mel, maar desondanks haalde hij een voldoende, al was het alleen maar vanwege zijn er- norme ijver. Trouwens, voet- baltechnisch liet Van Leeuwen bij vlagen enkele goede staal tjes zien, terwijl hij ook in de combinaties met Rensenbrink, een van de betere Oranjeklan ten, tot enkele positieve daden kwam. Dat betere spel van Oranje bracht de verder nauwelijks in teressante overwinning terecht naar Nederland. De beslissing viel halverwege de tweede helft toen Hovenkamp, nadat hij door Rijsbergen gelanceerd was, de in het centrum opgedoken Ling knap bediende. Vlak voor doel man Arie Haviv was het vervol gens niet al te moeilijk voor Ling om te doelpunten. Veel meer zat er voor Oranje met m. hoewel Willy van de Kerkhof nog een keer het houtwerk raakte met een kopbal. ROB HARTOG Israèl-Nederland 1-2 (1-1). 31 Ren senbrink 0-1 (strafschop), 40. Perets 1-1. 65. Ling 1-2. Scheidsrechter: Scherz (Oos); Toeschouwers: 30.000. Nederland: Schrijvers; Suurbier. Krol, Rijsbergen en Hovenkamp; Willy van de Kerkhof, Peters; Jansen en Van Hanegem; Tshen-la Ling; Van Leeuwen en Rensenbrink. Israël: Haviv; Machunes, Avi Cohen, Isruskalmi Arii en Jakov Cohen; Shum; Bar en Malmilian; Danty; La- vi; Savertz en Perets. ebbei allan neuw i •PENHAGEN Tegen de nog ongeslagen maar niet imponeren- Westduitser Dieter Muller heeft Christ van der Smissen zijn 'perste overwinning geboekt in de strijd om het Europees kam- le: ioenschap driebanden. Na 64 beurten kwam Müller vijf punten Lffkort. a 1 erder op de dag had de Nederlander zijn derde nederlaag moeten asseren. Dat gebeurde tegen een briljante Raymond Ceulemans, met 31 beurten net niet het gemiddelde van twee haalde. In Ve^e kaderspelen heeft de Belg de slag tegen Van der Smissen al na definitief verloren, in het hem zo na aan het hart liggende T^iebanden wil hij dat nog tien viiftien iaar uitstellen. fan der Smissen speelde ook een uitstekende partij. Hij kwam ot een gemiddelde van 1.096, maar was tegen de ontketende e^eulemans niet opgewassen. Ceulemans gaf een lesje in plaats van lessen waarom Van der Smissen al herhaaldelijk heeft gevraagd, uitslagen zijn: Derde ronde; Scherz-Noren 60—60 (71 beurten), högersen—Bitalis 60—56 (51), Sögard—Vinagre 60—59 (84), Rico lüller 5660 (74), Van der Smissen—Ceulemans 3460 (31), Dieli- Ido 6046 (31). Vierde ronde: OddoBitalis 4360 (36), Nore- t< —Sögard 51—60 (88), Thogersën—Scherz 3760 (59), Vinagre leulemans 1560 (35), Rico—Dielis 41—60 (61), Van der Smissen lüller 60—55 (64). De stand is: MÜNCHEN Door een achter af succesvolle wissel en een dosis geluk heeft West-Duits- land in de laatste elf minuten van de vriendschappelijke wed strijd tegen Engeland zijn eer als wereldkampioen hoog kun nen houden. Doelpunten van Worm (ingevallen voor de te leurstellende Hölzenbein) in de 79e minuut en Bonhof, zes mi nuten later, veranderden een achterstand van 1—0 (treffer van Pearson drie minuten voor rust) in een overwinning. De 77.850 toeschouwers konden. hun voorgenomen fluitconcert griep) moeilijk had tegen het alsnog achterwege laten. sterke Engeland. Bondscoach Helmut Schön Het openingsdoelpunt van de moest de ontmoeting op d^ tele- Engelsen was dan ook verdiend, visie bekijken omdat hij door de Ondanks protesten van Russ- griep was overrompeld. Hij zag man wegens duwen, zorgde een zwak Westduits team, dat Pearson met een kopbal voor het zonder Klaus Fischer (ook 1—0. Ook in de tweede helft dicteerde Engeland het spel. Maar het inzetten van Dietz en Worm (beiden MSV Duisburg) bracht de ommekeer. Worm, na een goed optreden een dag eer der in het b-team (waarin hij ook scoorde), ijlings aan de se lectie van het „eerste" toege voegd, was nog geen drie minu ten op het veld of hij zorgde voor 1—1. Bonhof schoot even later uit een vrije trap de bal door de Engelse muur en langs doelman Clemence in het net (2—1). De door het spelverloop aangewezen verliezer, had als nog gewonnen. De opstellingen waren. West-Duitsland: Maier; Vogts, Russ- mann, Schwarzenbeck en Z immer- mann; Bonhof, Neumann (Dietz) en Flohe (Burgsmüller); Abramczik, Hölzenbein (Worm) en Rumemgge Engeland: Clemence; Neal, Watson, Hughes en Mills; Wilkins, Keegan (Francis) en Brooking; Coppell, Pearson en Barnes. GLASGOW Een danig ver zwakt Schotland heeft erg veel moe te gehad met Bulgarije. Voor de oefenwedstrijd in Glasgow moesten acht spelers afzeggen omdat ze betrokken waren bij uitgestelde ontmoe tingen voor de Engelse leage. De Bulgaren vormden een bete re eenheid, namen ook een voorsprong, maar moesten ui teindelijk kort voor tijd toch genoegen nemen met een neder laag van 2-1. Al in de achtste minuut gleed aanvoerder Mladenov langs ver dediger Miller op een doorloop bal van Ivanov. Het schot van de Bulgaar was onhoudbaar voor doelman Blyth, die in een heftige concurrentieslag is ge wikkeld met Alan Rough voor de bezetting van de laatste plaats in de equipe voor Argen tinië. De Schotse ploeg, met acht in recordtempo opgeroepen ver vangers, kwam in de 41e minuut op gelijke hoogte door een straf schop. Aanvoerder Gemill, die het hele seizoen bij lijstaanvoer der Nottingham Forest al een geweldige vorm ten toon spreidt, kon van elf meter raak schieten omdat Dalglish in het beruchte gebied opzij was gezet. Vijf minuten voor tijd pakte het professorische Schotse team zo waar de winst. Opnieuw was het Gemill, die voor de inleiding zorgde. Hij bracht invaller Wal lis dermate in stelling, dat die wel 2-1 moest maken. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Ben Krysik is kandidaat voor de opvolging van Pierre Mathieu als trainer/coach bij landskampioen en nummer twee in de Europa Cup-finale, Starlift/Blokkeer. De uit Polen afkomstige Krysik, oud-bondscoach van het Neder lands team en momenteel werkzaam bij Interlance/Zaan, wordt door de spelersgroep duidelijk als een voorname kanshebber voor de vacature gezien. Al blijft de voorkeur van de selectie voorlopig uitgaan naar het aanblijven van Pierre Mathieu. Gesprekken daarover zijn nog te verwachten. L'AQUILA Doelman Panta- lone Pulcinella heeft de be faamde woorden van Rinus Mi- chels „Voetbal is oorlog" in praktijk gebracht. Hij voegde aan het Italiaanse voetbal een nieuwe dimensie toe. Om zich zelf te beschermen tegen op dringerige fans van de tegen stander nam hij een geweer mee naar zijn doelgebied. Pulcinella, de 33-jarige doelman van Montupoh, rende naar zijn auto en haalde een geweer te voorschijn, toen fans var. -^en- stander Canosa Sannitica tij dens de wedstrijd het veld op kwamen. De onruststoker;, ver dwenen schielijk toen Pulcinella zijn positie onder de lat weer innam en het geweer op hen richtte. De wedstrijd werd ge staakt en de doelman kreeg een proces-verbaal wegens het ille gale bezit van een vuurwapen. fel Aviv Ook het veede tussentijdse tarnen op weg naar t WK in Argentinië iverde het Neder- inds elftal een dik- e onvoldoende op. enige vooruit- is nog altijd en sprake, want fct zoals vorige ad in het partij- vakantievoetbal gen de in Neder- nd spelende bui- ilanders maakte zich gisteren j Tel Aviv te Israël tl) alleen maar be- chelijk. in en in triest werd aan Nederlandse kant -oetbald, dat bet onduidelijker It waarom Oranje ei- ijk zo nodig naar Ar- ntinië moet. Lauweren jndolllen er waarschijnlijk ietlai»' geoogst worden, int de binnen Oranje- ingen innig gekoester- vergelijking met de al en slechte voorberei- ag van vier jaar gele- :n, gaat aan alle kanten ink. Toen was er volop asse en ging het er al en maar om orde te heppen binnen en rond ploeg. Nu liggen de oblemen een stuk die- eril r, want de klasse ver weer», terwijl de chaos eef. De 12 Qfs Ernst Happel erger- :ountiach gisteren groen en J."1 el in het Ramat Gan °ef, adion in Tel Aviv. Zo :n ree k>s had de interim- paaid indscoach zich gemaakt er het oneindige ge- ht6en' uts van zijn volgehn- iad n h'i sterk tegen nam n gewoonte in na iden. loop bijkans ontplofte, i bla ippel: „Er zijn er een sleel iar verschrikkelijk door mand gevallen. De af lopen dagen heb ik reds om aktie gevraagd, itei aar in de wedstrijd heb die niet gekregen. Daar bn ik woedend over. Er J'jn er bij, die zich ten irechte professional ;1 lemen. Aktie en pressie, „aar heb ik om gevraagd, kreee ap si hetki LEIDSE COURAN' DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 ROTTERDAM In een kelder tje naast het garagebedrijf je van Piet Plompen aan de Rot terdamse Passerelstraat staat op een paar schragen een kaai, kennelijk juist aan elkaar ge last frame. Op een frees bank in de hoek ligt een blok alumi nium, waaraan de beitel doende was enige vorm te geven. Deze twee componenten moeten na te zijn voorzien van allerlei snufjes komende maandag zijn omgetoverd tot een glanzende motorfiets van 50 cc, hoewel dat nauwelijks is te geloven. Want hoewel de meest elemen taire vormen van een „race- bromfiets" wel al zichtbaar zijn, ontbreken er nog zo veel details dat motorgek (in de goe de betekenis van het woord) Piet Plompen (49) er vanaf af gelopen dinsdagavond nog zeer veel uurtjes in heeft moeten steken om er een waardig ge heel van te maken. Maar nu het vrijwel zo ver is, maandag wordt het prototype tentoongesteld op de dan te ope nen motor-RAI, is er een pronk stukje tot stand gekomen dat door louter Nederlandse handen is gemaakt en dat moet dienen om vaderlands snelste 50 cc- coureur, Henk van Kessel, naar de top van de internationale ra cewereld in die klasse te stu wen. Piet Plompen, sinds een kleine zes jaar volslagen verslin gerd aan de motorsport waar hij niet alleen veel vrije tijd, maar ook veel geld instopte, is terecht trots, op zijn bijdrage aan het snelheidsmonstertje. En dat mag hij ook, want de machi ne die Henk van Kessel uit Mill gaat besturen, mag zoals gezegd als puur Nederlands produkt worden aangemerkt En in de internationale motorsportwereld is de Nederlandse inbreng sinds het vertrek naar Bultaco in Spanje van Jan Thiel en Martin Mijwaart met hun indertijd be faamde Jamathi nog maar be perkt tot de gedeeltelijk vader landse hulp bij de produktie van de Van Veen Kreidlers van oud-wereldkampioen Jan de Vries. Bij Piet Plompen is op de di verse werkbanken de afgelopen weken ijverig gesleuteld aan de puur Hollandse machine Spar ta, welk bedrijf niet alleen aan de wieg stond van het model, maar tevens als sponsor van de zesmansploeg van Plompen op treedt „De fabriek wil op het gebied van bromfietsen enig verloren terrein terug winnen", verklaart Piet Plompen. „De laatste jaren waren het voornamelijk de Ja panners, die de bromfietsmarkt bestreken, terwijl Sparta zich noodgedwongen moest beper ken tot de damesbrommer. De fabriek wil weer terug en als middel daartoe ziet ze de race- rij. We hebben bovendien nu de beschikking over goede testmo gelijkheden. Het prototype waar we nu aan bezig zijn geweest, heeft in de fabriek drie dagen proef gedraaid. Dat is nog eens een goede methode om fouten te ontdekken." Plezier Piet Plompen vertelt met ple zier hoe het contact tussen de fabriek en zijn team tot stand kwam. „Een paar jaar geleden kwamen er berichten in de krant dat bepaalde bromfietsen bij plotseling remmen naar vo ren doken. Ik geloofde dat niet en schreef onder meer de fa brieken Batavus en Sparta dat ik kon bewijzen dat het onzin was. Ik stelde voor onder zo'n frame een motor met een ver mogen tot 150 kilometer te han gen en er één van zijn beste coureurs op te zetten. „Die zou dan moeten aantonen dat er van naar voren duiken helemaal geen sprake behoefte te zijn. Ik heb toen van Sparta een reactie gekregen en zo is het eerste contact tot stand geko men. Na de wereldrecordpoging van Henk van Kessel (die dit jaar voor het eerste voor ons team uitkomt) vorig seizoen, was de fabriek bereid om te sponsoren. Dat was één van de voordelen van die geslaagde po ging van Henk, ook de andere sponsors hebben hun bijdragen verhoogd." De motorfiets van Henk van Kessel, die er in april in Spanje zijn debuut op de internationale circuits mee maakt, is als eerste in zijn categorie voorzien van een hydraulische koppeling. On danks dit snufje verwacht overi gens niemand van het team van Piet Plompen, ook de sponsors niet, dat Van Kessel onmiddel lijk een succesvolle greep naar de wereldtitel zal doen. ..We hebbben in principe een drieja rige afspraak met Sparta", ver telt teammanager en tuner (fij- nafstemmer) Plompen. „En er is bepaald dat er het eerste jaar bepaald niet meteen grote suc cessen behoeven te worden be haald. Wat we wel dit jaar gaan doen, is alle wereld snelheids records aanvallen. Dat zijn er zes, terwijl Henk van Kessel er nu één in zijn bezit heeft, dat op de duizend meter met vlie gende start." Henk van Kessel kan zich dit seizoen voor het eerst volledig op de racerij richten dank zij de steun van de zeven sponsors van het Sparta team. De rijder uit Mill gaat het hele Grand Prixcircus afwerken, waarbij hij tevens op een eigenbouw machine (een Condor) in de 125 cc-klasse uitkomt. De meeste aandacht van het verder uit de uit B ree zand af komstige broers Peter en Geor ge Looijestijn bestaande race- tam gaat evenwel uit naar de verrichtingen in de 50 cc-klasse, een categorie waarin Nederland in het verleden nogal eens suc ces placht te boeken. Mede met behulp van een door het team aangetrokken arts en fysiother apeut („Uniek in de racewe reld", aldus Piet Plompen) hoopt het team, waarvan verder Erik Vierdag (16), Gijs Bijl en Ruud Loers deel uitmaken voor de nationale races, dit seizoen op succes, Gezien de ambitie van Piet Plompen en de cou- reurskwaliteiten van de 31-jan- ge Henk van Kessel zou dat wel eens kunnen lukken. En wat is er dan mooier dan dat te doen op een puur Nederlandse ma chine. FRANK WERKMAN nenK van Kessei Kan zien ait seizoen voor het eerst volledig oo de racerij richten. Ling tikt met de buitenkant en brengt Nederland op 2-1. maar pas na rust heb ik die gekregen." Desondanks putte Happel moed uit het duel tegen Israël. Een wedstrijd die na de rust enkele positie ve elementen kende, maar die voor de pauze ronduit beschamend was. Happel: „Voor mij was dit erg waardevol. Al geef ik toe dat de waarde dit maal bepaald wordt door het negatieve. Er zullen een paar spelers uit de selectie moeten, want aan deze oefenwedstrijd ver bind ik consequenties. Dat was van tevoren bij de spelers bekend. De ge- van de voet de,bal langs de volgen zullen al in april in het duel tegen Tunesië te bespeuren zijn, want voor sommigen is dit de laatste kans geweest." EEUWIGE BELOFTE Namen wilde Happel niet noe men, maar het is duidelijk dat hij doelt op Jan Peters en Ts- hen-La Ling, en in mindere ma te op Willem van Hanegem, die hij vermoedelijk echter nog niet zal laten vallen. Peters en Tshen-la Ling, ze kunnen het echter verder wel vergeten.' Waar dat Peters betreft terecht, want al hoewel hij de laatste weken bij AZ steeds beter gaat draaien, demonstreerde hij gis teren andermaal dat hij ver moedelijk een eeuwige belofte zal blijven. Met om zich been mannen als Krol, Van Hanegem en Rensenbrink mist Peters nu eenmaal teveel persoonlijkheid om zijn talenten verder uit te dragen waardoor de AZ-speler een nieuwe kans voorlopig wel uit zijn hoofd kan zetten. Ook Ling heeft het krediet bij Happel verspeeld. En ook dat lijkt terecht. Ling past niet in het beeld dat Happel van Oran je voor ogen heeft. Hij is nu eenmaal geen speler, die negen tig minuten in dienst van het elftal kan voetballen en juist dat type voetballer wil Happel straks in Argentinië gebruiken om te proberen het gemis van Tnhan Cruijff te compenseren. Ondanks het falen van Ling (slechts één goede aktie) speelde

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11