K i der wet Missionaris Jan Zwirs: eerst schaatsen, daarna naar de verhuizende Daya KNVB-Leiden wil toch weer met Gouda in zee Visser op het ijs Wie bereed bromfiets? de Oegstgeest behoudt kampioenskansen door overwinning op Cleyn Duin (2-1) Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag 'in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244;!u kunt dan naar toestel 18 vragen. Pater Jan Zwirs denkt zelf, dat hij in Lange- raar de laatste der mis sionaire Mohikanen is. Vroeger waren het er meer die uit het dorp kwamen. Jan Zwirs (39) gaat er niet onder ge bukt. Hij kijkt even door het raam en ziet dat het goed is: stralend blauwe lucht en een lekker vrieskoudje. Als ik straks na een gesprekje de kuierlatten neem, gaat hij z'n (geleende) schaatsen pakken, een 1 STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 KATWIJK Oegstgeest heeft gisteravond in de Katwijkse Cleyn Duin-hal haar kan sen op het kampioenschap in de hoofdklas se van het zaalvoetbal weten te behouden. In een matig duel tegen het Katwijkse Cleyn Duin, dat vorige week nog voor een verrassing wist te zorgen door een 4-1 over winning op Glasbergen, wonnen de Oegst- geestenaren met 2-1. Tijdens het gehele duel was er van werkelijk krachtsverschil geen sprake en er ontston den dan ook voor beide ploegen voldoende kansen. De mooiste waren voor Gé Perfors van Oegstgeest (op de vuisten van Cleyn Duin-doelman Kuit) en voor Amerik van Duivenvoorde (Oegstgeest-goalie Piet Paauw stopte met moeite). Nadat Gé Perfors even daarvoor een fraaie mogelijkheid had laten liggen, scoorde diezelfde Perfors in de twin tigste minuut dan toch. Een plotseling voor zijn voeten springende bal werd direct laag en hard ingeknald: 1-0. Na rust een zelfde spelbeeld en het wekte dan ook geen verba zing dat Cleyn Duin gelijk kwam. Uit een corner van Freek Rienks hakte de geheel vrijstaande Jan van der Plas de 1-1 voor Cleyn Duin binnen. De numerieke meerder heid die halverwege de tweede helft ont stond omdat Amerik van Duivenvoorde voor twee minuten uit het veld werd gestuurd, bracht Oegstgeest de overwinning. Slecht uitverdedigen van Cleyn Duin werd door Gé Perfors via de binnenkant van de paal hard uitgebuit: 2-1. Hierbij bleef het, al was Wim Guyt met een knal tegen de onderkant van de lat nog erg dicht bij de gelijkmaker. trui aantrekken en een baantje trekken op de poel. Nu kan het nog, over een tijdje dooit het misschien weer en over een kleine twee maan den zit deze olijk ogende missionaris van de H. Familie op de evenaar weer onder de tropen zon. Dan is er, dat vroe gere Borneo, geen ijs meer in de buurt: „Ja, in Jakarta hebben ze een ijshalletje, maar dat is altijd nog een paar dui zend kilometer verde rop". Eind november kwam Jan Zwirs met verlof naar huis, bij zijn moeder aan de Dosin- straat. Een maand of vijf plu che om zich heen, de melkboer voor de deur, Jan op z'n stevi ge sokken en in de zwarte corduroy broek. Van de Heili ge Familie, MSF, een congre gatie in de middenklasse en werkzaam vooral in Indonesië, Zuid-Amerika en in Noorwe gen. Vroeger „oogstend", te genwoordig bouwend en hel pend. Jan Zwirs werd in '66 gewijd en een jaar later trok hij naar Borneo dat Kaliman- tan Kalimanten heet, Oost- Borneo ofwel Kalimantan Ti- mur. Daar is hij elf jaar geble ven, 500 kilometer uit de kust het binnenland in. Twintig da gen van de maand met een bootje op tocht, tuffend op de Mahakam-rivier". Dat is een streek waar sinds een jaar of vijftig gemissioneerd is. Van de bewoners (de Daya, die eens door ons Dajaks werden genoemd, maar dat is niet ne tjes meer; dat klinkt alsof je „hond" tegen ze zou zeggen) is tachtig procent katholiek. Koppensnellen is er niet meer bij. De laatste kop werd veer tig jaar geleden gesneld. Dat was geen bloeddorst, maar dat hoofd was nodig voor de geestkracht die op de nieuwe eigenaar overging". Jan Zwirs noemt die Daya een fijn volk, „en het is er prettig wonen. Vraag maar aan m'n moeder, die kwam me vijf jaar geleden daar voor m'n verlof ophalen nadat ze zelf een paar maanden m'n doen en laten van nabij had meegemaakt. Ze kon later in Langeraar heel wat vertellen. Tja, mijn werk daar. Dat is natuurlijk pasto raal en ook een beetje dokter zijn. Ze hebben daar een Cre dit Union, een coöperatie, op gezet. Met elkaar hebben onze mensen nu een rijstmolen, een tractor, een bootje en een zaagmachine. Met behulp der Indonesische regering en met een beetje Langeraars geld kwam dat voor elkaar en de mensen zelf leverden de man kracht". Pater Zwirs kwam er als groentje, maar al gauw be steedde hij aandacht aan het opbouwwerk dat de Daya le verden om vooruit te kunnen komen. Vooruit komen, dat is een term die Jan Zwirs meer malen gebruikt. Daar draait (Van onze sportredactie) OUD-ADE De afdeling Lei den van de KNVB zal het ko mend seizoen geen gezamenlij ke competitie beginnen met de afdeling Den Haag. Elf van de zestien Leidse verenigingen we zen gisteravond tijdens een hea ring de voorwaarden, die Den Haag voor dat samengaan had opgesteld, af en een nog grotere meerderheid (vijftien) vroeg het afdelingsbestuur om weer met Gouda rond de tafel te gaan zitten. De verenigingen bleken een duidelijke voorkeur te heb ben om de aan het eind van dit seizoen aflopende samenwerk ing met Gouda alsnog te conti nueren. Een wens die ook nog in de Goudse afdeling leeft blij kens de mededeling in het Offi ciële Orgaan van die afdeling, dat „acht van de tien Goudse verenigingen thans voorstander zijn om de geïntegreerde kom petitie Gouda/Leiden voort te zetten". Met die wetenschap in het ach terhoofd waren de Leidse ver enigingen naar de kantine van WOA gekomen om zich te bui gen over de voorwaarden die de afdeling Den Haag had gesteld. Duidelijke kritiek op die Haagse eisen bleef van de zijde van de club-afgevaardigden echter on gehoord, hoewel voorzitter Du- sée al snel uit de vergadering proefde, dat „Leiden te veel van zijn identiteit moest prijsgeven". Hij liet al dadelijk blijken dat het afdelingsbestuur de Haagse voorwaarden onaanvaardbaar vond („Leiden heeft niets an ders te doen dan zich aan te VOORWAARDEN VAN DEN HAAG AFGEWEZEN passen") en noemde in dat ver band vooral het feit, dat Leiden nauwelijks inspraak zou krijgen bij de aanwijzing van de scheidsrechters en bij de behan deling van strafz&ken (er zou slechts één Leidenaar aan de Haagse strafcommissie worden toegevoegd). Tijdens de laatste vergadering op 31 januari bleek de afdeling Den Haag op die punten geen concessies te willen doen. „Ik ben toen zeer teleurgesteld uit Den Haag teruggekomen. Het afdelingsbestuur was unaniem van mening dat we hierop niet konden ingaan", aldus de heer Dusée. „We zouden onze verant woordelijkheid voor de spelers en de scheidsrechters hebben moeten prijsgeven. En in feite kwam het er op neer dat wij u als clubs hadden moeten vra gen: „Heren, zullen we ons laten opnemen in de afdeling Den Haag?" De vergadering, die zoals steeds duidelijker bleek veel liever over Gouda wilde praten dan over Den Haag, was allang blij met die officiële fundering van de afwijzing van de Haagse voorwaarden; verwees die dan ook rap naar de geschiedenis (alleen KRV, SJZ, VNL, War- munda en ZLC wilden ze wel aanvaarden); en hief maar al te graag de handen omhoog ten gunste van „oude liefde'' Gou da: alleen KRV stemde tegen. Of de aflopende verhouding tus sen Leiden en Gouda het haat liefde karakter zal kwijt raken en een vaste verbintenis zal worden, is nog de vraag. Voorlo pig staat vast dat Leiden het komend seizoen op eigen houtje verder zal gaan en hoewel beide partijen een intentieverklaring hebben afgelegd om toch maar bij elkaar te blijven, zullen eerst de oorzaken van de ruzies moe ten worden rechtgetrokken. Of zoals Ad Dusée het verwoordde: „Als we ooit weer in zee gaan met Gouda dan moeten de twee kampioenen direkt over naar de KNVB en moet er een meerja- rencontract komen". In de ui- t teindelijke voorwaarden, die Leiden aan Gouda gaat stellen noemde de heer Dusée een pe riode van telkens vijf jaar met een jaar opzegtermijn. Daar naast zal de competitie wisse lend per jaar door Gouda of Leiden moeten worden georga niseerd en zullen beide afdelin gen ten aanzien van de scheids- rechters- en strafzaakcommis sies hun zaken „in overleg en met volledige inspraak van bei de partijen" moeten gaan rege len. Hoe gretig de verenigingen van de Leidse afdeling de hand van Gouda weer willen vatten bleek uit de vraag van de kant van Warmunda of de hereni ging al voor het komend sei zoen geregeld kon worden. Voorzitter Dusée had zijn ant woord reeds klaar: „We zouden op de geplande vergadering van 24 april eventueel al een besluit kunnen nemen". Ondanks de ruzies blijken Leiden en Gouda niet zonder elkaar te kunnen. ROEN VAN DER GEEST g Antieke schaal voor scheidende voorzitter LEIDEN De onzekerheid die er bestond in de zaak van twee jeugdige Rijnsburgers die gepaard gaande met een groot aantal overtredingen op een brommer hadden geze ten, leidde gisteren op het Leidse kantongerecht tot vrij spraak. Het grote probleem waarmee de officier van justitie en kan tonrechter Attema werden ge confronteerd was dat degene die terecht stond en die was niet aanwezig volgens het proces-verbaal met een brom mer gereden zou hebben en dat zijn vriend, wel aanwezig, achterop zou hebben gezeten. Volgens de aanwezige vriend was hij zelf de bestuurder van de brommer geweest op de bewuste nacht waarin zich de overtredingen afspeelden, en was de afwezige verdachte de duopassagier geweest. De zaak was al een keer eerder voor het kantongerecht geweest en was toen aangehouden, omdat men de verbalisanten wilde horen. Die waren gisteren bei den aanwezig. „We bevonden ons in de be wuste nacht met de surveillan ce-auto op de Voorhogerweg in Rijnsburg", aldus luidde het verhaal van de eerste verbali sant. „We zagen toen twee jon gens op een onverlichte brom- LEIDEN De scheidende voorzitten van de wel standscommissie de heer Gorter, is gistermiddag gehuldigd. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester Vis enkele woorden van dankbaarheid. „Een beminnelijk mens, die iedereen de volle kans gaf zijn mening te uiten", zo noemde hij de heer Gorter. Als goede eigenschap werd het uitstekende taalgebruik van de oud-voorzitter genoemd. Na zijn toespraak overhandigde de heer Vis een geschenk van het gemeentebestuur aan de heer Gorter. Het was een schaal van Leids aardewerk, stammend uit de zeventiende eeuw. De heer Gorter is negentien jaar voorzitter van de welstandscom missie geweest. Zijn opvolger wordt de heer Houtman, oud-raadslid voor de SGP. Burgemeester Vis heeft het volste vertrouwen in deze nieuwe voorzitter. „Le roi est mort, vive le roi (de koning is dood, leve de koning)", aldus de burgemeester. Burgemeester Vis (rechts) overhandigt het geschenk aan de heer Gorter Pater Jan Zwirs waagde zich even „op glad ijs" Een vreemde kleumende figuur op het ijs van de Nieuwe Rijn langs de Leidse Boommarkt. Op een stralende maandag morgen in de winterzon. Enkele tientallen meters verderop stond een me vrouw met haar wandel stok heftig op de leuning van de Bostelbrug te kloppen en kijkt naar een zwaan die de kop tussen de veren heeft ge stoken. De mevrouw was zenuwachtig. Dacht: „die heeft het loodje ge- te wrijven, terwijl hij wachtte op het eerste voorntje. Dat kwam. Er kwamen er meer, kleine en groteren Plomp, allemaal weer de bijt in, want het was een sportvisser, uit Zuid-West. Bijna een glimlach rond de door de ijzige oosten wind geteisterde mond: „ik zit hier gewoon voor m'n plezier. Vanmiddag ga ik weer aan het werk". Geen lolletje, zo op het eerste oog van een onwetende. Maar laat de sportvisser z'n gang maar gaan en turen en voorntjes vangen en weer ver lossen, soms na een kleine operatieve ingreep aan het vis- sebekje met een soort tandart stangetje. Ijzingwekkend. TWIJFEL LEIDT TOT VRIJSPRAAK fiets. Nadat we aldus een over treding hadden geconstateerd het is niet ongebruikelijk dat er 's nachts verlicht wordt gereden gaven we die twee jongens aldaar aan. Toen bleek tevens dat ze geen van beiden een helm droegen. Ver zekeringspapieren hadden ze' ook niet bij zich, en daarom besloten we het hele zaakje maar verder op het bureau uit te zoeken. Eén jongen wilden we in de auto meenemen, de andere zou op de brommer achter ons aan moeten komen. In plaats daarvan reden ze allebei ineens hard weg, zodat we de achtervolging moesten inzetten", aldus de rijkspolitie man. Nadat de politie het voortvluchtige duo klem had gereden volgde de tocht naar het politiebureau, waar bleek dat de bestuurder een valse naam had opgegeven. „Hij zei dat hij Van Delft heette, en dat is moeilijk te controleren want zo heet half Rijnsburg. De bestuurder was een corpu lente jongeman, zeker niet de ze wijzend op de op het kantongerecht aanwezige Rijnsburger jongeman. Die zat achterop", aldus de verba lisant. De andere verbalisant kon zich van het nachtelijke gebeu ren niet veel herinneren, zeker niet wie op welk zadel en waarom had gezeten. De aan wezige .Rijnsburger die als getuige onder ede werd ge hoord hield bij hoog en laag vor dat hij degene was die achter het stuur had gezeten met een lange leren jas aan zelfs toen hij met meineed werd bedreigd. Zijn kameraad die als de bestuurder aange merkt was en bij verstek te recht stond had bij de vori ge gelegenheid al verklaard dat hij achterop zat, hetgeen de verklaring van zijn getui gende maat bevestigde. Voor het kantongerecht was de zaak nu al zover in mistige nevelen gehuld, dat de officier van justitie besloot om in twij fel bij verstek de als bestuur der aangemerkte verdachte vrij te spreken. Hetgeen bij verstek waarschijnlijk in dank zal worden afgenomen. FRANK BUURMAN het dak. Zoiets bouw je, met hulp, in een week of twee". In Langeraar is Jan Zwirs weer op krachten gekomen. Rondreizen om „geld te ma ken" heeft hij niet gedaan. „Langeraar heeft me goed be dacht; ik hoop toch wel een dertig mille te kunnen meene men. En daar heb ik niet eens voor „gelopen", zoals heel wat missionarissen op verlof ple gen te doen". Pater Jan toont eerst nog even op donderdag 16 maart in „Aeresteijn", de basisschool, 's avonds om 8 uur nog wat dia's voor de Langeraarders, over z'n oude en nieuwe gebied (dat hij al wat verkend heeft) en wat daar allemaal gedaan is. „Maar eerst staan we nog even op de schaats, de ribbels over, alsof je op een wasbord rijdt De „koperen ploert" wacht nog wel wat op me". het in die contreien om. „In het begin heb je geen vat op die ziektes en ellende, maar het is geen uitzichtloze toe stand; ze hebben er de ruimte om te kunnen activeren en te inspireren". Voor Jan Zwirs is het daar mooi geweest. Een collega, een Daya-priester, neemt z'n post over. Zelf gaat hij in april naar een ander gebied, weer de bergen over,, om hulp te bieden aan land verhuizers. „Ongeveer 1200 km uit de kust leven zo'n twin tig- tot dertigduizend mensen die van alles verstoken zijn. Ze hebben ingezien, dat ze geen steek verder kpmen als ze op die plek blijven. Daarom zijn ze aan het „verhuizen" gesla gen, meer naar de kust toe. Een groep van ongeveer drie duizend van die lieden is bezig een dorp op te zetten op hun „nieuwe" grond. Men heeft mij gevraagd, daar te komen wer ken. Ik ben er wel de enige priester tussen weinig christe nen. Een mooie toestand, ja. Globaal 400 km van m'n vori ge standplaats". „Ik doe mee met dat nieuwe leven van die mensen die wel weer coöperaties zullen gaan opzetten. Je moet er de zaak benaderen zowel van de spiri- tuels als van de materiële kant Ik weet nog niet hoe het allemaal zal uitpakken. Maar het trekt me wel aan: mensen die de grond der vaderen heb ben verlaten en ergens neer strijken, in de hoop om verder te kunnen leven in betere om standigheden. Als je daarbij kunt helpen, ja, dat doet me wel wat Eerst ga ik m'n eigen huisje bouwen. Ik had al zo'n stulpje, als het regende lekte legd, zit vastgevroren aan het ijs". Ze liep onrustig verder en kwam na een paar minuten terug met een zak vol brood. Toen sloeg ze aan de walle- kant aan het strooien. Zwaan- kleef-aan „ontdooide" lang zaam en rekte zich lui uit, de vederstaart kwispelend. Daar waren meteen de meeuwen en de eenden die in open water zich net zo behaaglijk voelen als wij in een verwarmd zwembad. De zwaan kwam niet aan z'n trekken en de mevrouw bleef verdrietig Nog steeds was er de kleumen de figuur op het ijs. Pas een, uur later zou hij opstappen.' Een uur staren naar een oran je simmetje dat roerloos in een geslagen bijt lag. Een mi stroostige visser, met paarse halfblote vingers in halve wol len handschoenen. Vingers om

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5