Ha pd el: „De tijd van praten is voo heeft weer plezier in voetbal Gerrie Mühren UEL TEGEN ISRAEL GEEN AATSTAF VOOR ARGENTINIË PSYCHOLOGE „ARNOLD NIET EEN DEEL CRUIJFF VERRASSING LIEVELINGSWENS Tips voor Nootdorp OPGELUCHT üjPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 landenkampioenschap in Joegoslavië geeste lijk en lichamelijk opkrikte, zijn niet meer toereikend. Het is dan ook niet toevallig dat Van Hanegem sinds enkele weken weer last heeft van allerlei lichamelijke kwaaltjes, waardoor het dubieus genoemd mag worden of Van Hanegem voldoende kracht heeft voor de komende ongetwijfeld slopende maanden. Die problemen rónd Van Hanegem stemmen ook Happel somber, alhoewel de listige Oos tenrijker er uiteraard voor waakt dat naar buiten te dragen. „Willem is een rasvoetbal ler", oordeelt Happel. „Maar toch niet meer te vergelijken met de man, die in zijn topja ren bij Feyenoord speelde. Hij is anders gaan voetballen, waarbij hij toch zijn enorme waarde heeft gehouden, en dat vind ik erg knap. Dat betekent niet dat ik al vaste plannen met Willem heb. Dat zal van een aantal factoren afhangen." Die factoren verder niet verduidelijkt door Happel, zullen getest worden in de komende maanden. Een periode waarin Happel elke kans om te experimenteren aan zal grijpen Polen neemt een psychologe mee naar de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal in Argentinië. Dat is de goedogende Barbara Gosieniecka Barbara werkt sinds enkele maanden in If A de begeleiding rond het Poolse team. En VN 6j|JS met succes. Want zowel bondscoach Gmoch als de spelers zijn uiterst tevre den over de resultaten van Barbara Zijzelf: „Het heeft enige tijd geduurd, maar zo langzamerhand is elke Poolse international ervan overtuigd, dat voor het behalen van een overwinning niet alleen techniek, taktiek en conditie no- AnnnillAPftlU dig zijn maar ook een verregaande OPDRING EN zielverzorging". wriTHHMlhH Danny McGrain, sterverdediger van Celtic en van het Schotse elftal, is opgelucht dat Schotland in Mendoza en Cordoba moet spelen en niet in Buenos Aires. „Die stad is veel te groot", meent McGrain. „Bij onze tournee door Zuid- Amerika heb ik me in die stad nooit op mijn gemak gevoeld. Ik hoop pas in Buenos Aires te komen om daar de finale te spelen". McGrain verwacht dat Schotland komt. „De eerste ronde is geen probleem. Iran stelt niets voor en Peru heeft alleen maar ouwe manne tjes. Zelfs Nederland kunnen we pak ken, want zonder Crijff is die ploeg helemaal niet zo sterk". Angst heeft McGrain voor het scheidsrechtercorps: „Bij onze toernee vorig jaar vond ik de arbiters slecht en dat terwijl het publiek vreselijk fanatiek is. Daarom hoop ik dat de arbiters strakke richtlijnen mee krijgen, want anders loopt het uit de hand". En dat zegt een Schot Julio Melendez, de aanvoerder van Pe ru, loopt over van optimisme. In een Engels voetbalweekblad meldt hij mon ter: „Peru wordt de verrassing van dit toernooi. Iedereen vindt ons te oud, maar dat is onzin. Wij hebben een heleboel routine en dat is bij een kam pioenschap erg belangrijk. Let daarom op mijn woorden. Een plaats bij de laatste vier is haalbaar voor ons". Juan Carlos Oblitas, één van de steun pilaren van het Peruaanse voetbalelftal, heeft één lievelingswens. Merkwaardig genoeg is die wens niet wereldkampioen worden, maar een ontmoeting met Jim my Carter, de president van Amerika. SE VILLA Gerrie Mühren heeft weer plezier in het voetballeven, sinds een maandenlang slepend conflict met de technische staf van Betis Sevilla is opgelost. Sinds drie weken maakt'Müh ren weer deel uit van de basisformatie van Betis. En met succes, want de aanhang van deze Spaanse club staat weer als één man achter Muhren, die zijn glanzende vorm onderstreepte met vier doelpunten in drie wedstrijden. In deze aflevering van onze wekelijkse WK-rubriek beantwoordt Gerrie Muh ren een aantal vragen, dat betrekking heeft op het Spaanse voetbal. Zoals bekend, is Spanje één van de zestien deelnemende landen aan het komende WK-voetbal. Samen met Brazilië, Zwe den en Oostenrijk is Spanje ingedeeld in groep 3 waarvan de wedstrijden af wisselend in Rosario en Mar del Plata worden gespeeld. Vergelijk het voetbal in Spanje eens met dat in Nederland? Mühren: „In Spanje wordt Veel meer met de bal gelopen dan in Nederland. Dat is eigenlijk het grootste verschil. In Spanje wordt nog altijd Zuidameri kaans voetbal gespeeld. Erg korte com binaties en veel individuele acties. Merkwaardig genoeg speelt het nationa le elftal wel Europees voetbal. Maar dat komt waarschijnlijk omdat de kwalitei ten van de huidige selectie zich daar het best toe lenen". Hoe bedoel je dat? Mühren: „Het Spaanse nationale elftal speelt sterk op de counter. De verdedi ging met Pirri van Atletico en de spij kerharde Miguelli van Barcelona is ij- zersterk. Belangrijk voor dat counter voetbal is echter dat Spanje twee ra zendsnelle spitsen heeft, Juanito van Real Madrid en Cana van Atletico Ma drid. Op dat tweetal heeft Spanje zijn hoop gevestigd. Het betekent wel dat Spanje saai voetbal zal spelen. De Ita lianen hebben jarenlang het alleenrecht gehad op verdedigend voetbal, maar het zou mij niet verbazen als Spanje Italië in dat opzicht gaat overtreffen". Hoe taxeer jij de kansen van Spanje in Argentinië" Mühren: „Bij zo'n wereldkampioen schap moet je geluk hebben. Zeker, indien je countervoetbal speelt. Nor maal gesproken komt Spanje met Bra zilië in de tweede ronde. Vanaf dat moment is geen zinnige voorspelling meer te maken". In Nederland is er al maandenlang gekrakeel over premies, begeleiding, sponsoring en nog meer van dat soort zaken. Hoe ligt dat in Spanje? Mühren: „Daar wordt hier niet over gepraat. Iedereen legt zich neer bij de beslissingen van de voetbalbond. En terecht in mijn ogen. Want wat koop je voor al dat gezeur. Het gaat om het voetballen en niet om al die bijkomstig heden. Wat dat betreft geef ik toch de voorkeur aan de Spaanse mentaliteit". Hoe zijn de premies geregeld.' Mühren: „Bij de kwalificatie kreeg elke speler 45.000 gulden. Zij moesten daar vier wedstrijden voor voetballen. Een zelfde bedrag krijgen de spelers nu weer voor de eerste ronde in Argenti nië. Haalt Spanje de tweede ronde, dan wordt dat bedrag verhoogd tot onge veer 90.000 gulden per speler, een be drag dat geheel en al door de voetbal bond wordt betaald. Er komt dus geen enkele sponsor aan te pas". De boycotactie van Bram en Freek. Hoe kijken de Spanjaarden tegen Ar gentinië als gastland? Mühren: „In Spanje wordt daar hele maal niet over gepraat. Logisch natuur lijk, gezien de historische banden tussen Spanje en Argentinië. Daarom is hier ook niemand, die betoogt, dat Spanje om politieke redenen niet naar Argenti nië moet gaan. Integendeel zelfs: Vanaf de kwalificatie-overwinning op Joego slavië leeft iedereen sterk naar Argenti nië toe. Geen Spanjaard, die er over prakkizeert niet te gaan. Begrip voor de acties in Nederland is er ook helemaal niet. Bij Betis speelt een Argentijn. Ik ben laatst twee uur bezig geweest om hem uit te leggen wat nu precies de Nederlandse bezwaren zijn. Maar ook na die uitleg haalde hij alleen maar zijn schouders op. Ze begrijpen hier niet waar die Nederlanders zich druk om maken. Hier telt alleen maar het voet ballen". Tot besluit. Je broer Arnold heeft in druk gemaakt op Happel in het duel tegen de in Nederland voetballende buitenlanders. Voor jou zal dat niet zo'n verrassing geweest zijn? Mühren: „Nee, Arnold kan gewoon erg goed voetballen. Hij is altijd een beetje ondergewaardeerd, mede omdat hij, net als ik, weigert zich nadrukkelijk op de voorgrond te plaatsen. En dat is bij het voetballen nu eenmaal wel eens nodig om in de kijker te komen. Ik hoop voor Arnold dat hij mee mag naar Argenti nië. Alleen moet niemand proberen om hem een gedeelte van de rol van Cruijff over te laten nemen. Daar is hij niet geschikt voor. Als pure middenvelder kan hij echter binnen Oranje goed func tioneren". in zijn streven zo veel mogelijk inzicht te krijgen in de kracht van het huidige Neder landse voetbal. „Ik heb al eerder gezegd dat ik nog een aantal mogelijkheden wil onder zoeken", verklaart Happel. „Pas na de laatste oefenwedstrijd op 20 mei tegen Oostenrijk trek ik mijn plan voor Argentinië. Natuurlijk heb ik nu al een bepaalde visie, maar die moet nog getest en vervolgens omlijnd wor den in de komende wedstrijden." .Happel maakt er geen geheim van dat de collectiviteit van zijn team straks in Argenti nië de sterkste peiler zal moeten zijn. Hijzelf: „Er moet keihard gewerkt worden. We moe ten er allemaal van doordrongen zijn dat we toch een man als Cruyff missen. Hij heeft zijn stempel gedrukt op het Nederlands elftal dat in Duitsland droomvoetbal speelde. Die Cruyff is er nu niet meer bij en binnen het Nederlandse voetbal is niemand te vinden met zijn kwaliteiten. Daarom moeten we straks als een ploeg op het veld staan. Dat staat voorop. Met zo'n instelling zijn er des ondanks kansen. Temeer omdat er toch nog voldoende individuele kwaliteit schuilt bin nen de ploeg. Want al die verhalen over slecht voetbal is overdreven. Er loopt nog genoeg talent rond." De eerste echte test krijgt Oranje morgen avond in Tel Aviv tegen Israël. Desondanks is de waarde van dat duel maar betrekkelijk gering, want Israël is nu eenmaal alles behal ve een sterke voetbalnatie, waardoor de in terland nauwelijks een maatstaf zal zijn voor Argentinië. Happel: „Dat hoeft ook niet, als het maar een nuttige oefenwedstrijd wordt. Ik eis onvoorwaardelijk dat de spelers er tegenaan zullen gaan. Pas dan, als iedereen het achterste van zijn tong laat zien, is dit voor mij een waardevolle reis. Het mag niet zo'n duel worden als vorige maand in Alk maar tegen de in Nederland voetballende buitenlanders. Ik was toen blij dat er op een zo korte termijn een alternatief gevonden kon worden voor de afgelaste trip naar Griekenland, maar als voorbereiding op de WK was die wedstrijd niet zo nuttig. Dat moet morgen anders worden. Dit duel wordt gespeeld om mij meer inzicht te geven in de mogelijkheden. De spelers moeten zich dat realiseren. De tijd van praten is voorbij. Nu gaan we voetballen einders hadden we beter in Nederland kunnen blijven." Happel maakt pas vanmiddag na de training de opstelling bekend waarin het Nederlands elftal morgenavond tegen Israël speelt. Vraagtekens in de selectie zijn Van Hanegem en Suurbier, beiden geblesseerd. Happel wil zijn opstelling pas vrijgeven nadat hij dit tweetal op de training aan het werk heeft gezien. Te verwachten valt dat de Ajacied Tshe La Ling een kans krijgt. Ook Henk van Leeuwen van FC Den Haag mag vermoede lijk zijn opwachting binnen de Oranje-ploeg maken. Israël loopt niet bepaald warm voor de interland. Tekenend voor de desinteresse was wel dat de Oranje-selectie gisteravond op het vliegveld Ben Gurion even buiten Tel Aviv bijna een uur moest wachten op een bus, die de spelers naar het luxueuze hotel Ramada zou vervoeren. Trouwens de ont vangst voor Happel en zijn manschappen was toch erg mager, want de Israëlische voetbalbond had het niet nodig gevonden een bondsofficial naar het vliegveld te zenden. Het duel wordt in het stadion van Tel Aviv gespeeld. Ruim 40.000 toeschouwers kunnen de wedstijd bijwonen, maar in Tel Aviv wordt verwacht dat nog geen 15.000 fans de tribunes zullen bevolken. ROB HARTOG Bram Vermeulen Freek de Jonge Neerlands Hoop niet naar FIFA DEN HAAG Bram Vermeu- len en Freek de Jonge, Neer lands (enige) Hoop voor diege nen, die het Nederlands elftal liever niet richting Argentinië zien vertrekken, zullen hun boycotactie tegen het WK-eind- toemooi niet in de hoogste voetbalkringen, de internatio nale voetbal federatie (FIFA), introduceren. „We hebben er niets aan naar een congres van de FIFA te gaan. We komen er niet eens aan het woord", antwoordde Vermeulen op één van de vra gen uit het publiek, dat gister avond in het Scheveningse cir custheater bijeen was gekomen om de show „Bloed aan de paal" te zien. Het was de tweede show in een reeks van negen optredens, waarin de twee cabaretiers hun boycotactie centraal zetten. Een combinatie tussen indirect en direct contact tussen publiek en uitvoerenden, want voor de pau ze kijken de toeschouwers naar een mengeling van allerlei num mers uit vorige shows en na de pauze is er gelegenheid tot een algemene discussie. Verbolgen toonden de cabare tiers zich over de houding van de KNVB. „We willen de organi satie KNVB verantwoordelijk stellen voor wat er straks in Argentinië gaat gebeuren. Als een speler of een official daar wordt neergeschoten, is hij niet onschuldig, dan heeft hij daar zelf voor gekozen". Titel kortebaan Voorschoten Ravensbergen VOORSCHOTEN De IJsclub Voorschoten hield gisteravond een kortebaanwedstrijd met als inzet het kampioenschap van Voorschoten. Er kwamen 18 deelnemers aan de start. Win naar werd Arie Ravensbergen, die met deze overwinning de wisselbeker definitief in zijn bezit heeft gekregen. Nummer twee werd A. C. Westraten en drie J. Zwaan. De prijzen wer den uitgereikt door voorzitter J. Lekkerkerker. IJs en weder dienende zal er donderdag door de ijsclub ook een wedstrijd worden georgani seerd. Op het programma staat dan een zgn. afvalwedstrijd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de tien draverijen, die morgenmid dag op de draverbaan van Nootdorp worden gehouden. De eerste start is om half drie. USQUERTPRIJS: Frinses Al- kestis, Paula Del Sol en Octave MARUMPRIJS: Otto, Niveau en Olke Oostwijck. WINSUMPRIJS: Orville Terrai- se, Obert Voorne en Odet. EELDEPRIJS: Our Gentleman, Orly Norton en Neetje Voorne. ADORPPRIJS (eerste afdeling): Mr. Alkestis, Manus en Martin Tefka. PEIZEPRIJS: Oroline, Mare Anthony en O Mores. WINTERSTAYERSPRIJS VAN HET WESTLAND: Noblesse Oblige, Lola Hollandia en Meindert O. EELDEPRIJS (Tweede afde ling): Monte S. Our Again en Orson Anjo. ADORPPRIJS (tweede afde ling): Nanette D. Noeki Spencer en Mike Fortuna. Nieuwe doelman voor Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG De 19-jarige doelman Diddo Havenaar heeft een eenjarig contract getekend bij FC Den Haag). Havenaar speelde bij de zondag vierdeklasser Waddinxveen en geldt als een groot talent. AVIV De tijd dringt. Interim-bonds- Ernst Happel heeft nog maar drie om een ploeg te smeden, die niet voorhand tot figureren gedoemd is bij komende wereldkampioenschap voetbal Geen eenvoudige opgave voor Want zelfs onverbeterlijke chauvi- zal het zo langzamerhand duidelijk dat het Nederlandse voetbal in snel- achteruitholt. Happel de taak die dalende prestatie tot stilstand te brengen en haar zelfs opwaartse lijn om te 'buigen. Een karwei, temeer daar op de achter- nog altijd de onder het bewind van Michels veroverde tweede plaats bij in West-Duitsland meespreekt, waar- Happel zijn zorgvuldig gekoesterde Iraeef" 315 international toptrainer alleen vereeaar eer aan ^an doen indien Oranje mini mal doorstoot naar de laatste vier in Argen-. nderJan Jongbloed feliciteert Wim van Hanegem met zijn 34e verjaardag. De „slijtage" slaat onverbiddelijk toe en stemt ook bonds "oach Happel somber. Henk van Leeuwen maakt tegen Israël waar schijnlijk zijn debuut in het Nederlandse elftal. uitgewerkt. Zelfs de wonderhanden en het wonderpraatje van Ted Troost, de praatpaal van AZ, die De Kromme na het Europees interimregime van Ernst Happel kent spectaculaire hoogtepunten. In feite tot op heden tamelijk onopvallend daarbij geholpen door al het rond de contracten met Inter Fopt en de Oranje-begeleiding (Happel: ,/fot februari heb ik de tijd. Zelf doe ik geen meer om iemand te vinden"), waar in de schaduw van die publici- zijn werk met het Nederlands doen. rust had en heeft Happel hard nodig, et definitieve afhaken van Johan Cruyff hij immers binnen enkele maanden een formeren zonder een echte inspirator Cruyff dat meer dan tien jaar voor was. Waarbij het grote probleem voor is dat alle alternatieven tenminste veel plus- als minpunten hebben. Zelfs voor de hand liggende oplossing om van Hanegem voor een belangrijk de rol van Cruyff over te laten is allesbehalve pasklaar. Want vrij- wekelijks onderstreept De Kromme dat .slijtage" nu toch onverbiddelijk toe gaat nieuwe impulsen, die Van Hanegem na turbulente vertrek bij Feyenoord ord in bij AZ heeft gekregen, zijn vrijwel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11