„Teruggekeerde" Cor Eversteijn imponerend op finale-avond Schaats- kalender Wisselbeker voor Elly Henzen JEUGD IN OPMARS BIJ AMATEURBOKSEN i r Eerste titel voor Haitske Valentijn Friese marathon Schaatsers blijven weg op Uithof Kortsj noj kiest Graz Bokser dieper in com$£ SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 PAGINA lIPQ Atje Keulen (links) moest het in de beslissende rit de nationale korte-baantitel afleggen tegen Haitske Val tijn. ROTTERDAM In 1970 was Cor Eversteijn 20 jaar en werd hij kampicen van Nederland in het lichtweltergewicht De Rotterdammer maakte een donkere periode in zijn leven door, verdween enige jaren uit de bokssport en stapte in het begin van dit seizoen, geheel gerevalideerd, weer in de ring. Cor Eversteijn is een bokser van nature en als hij in vorm is voor geen concurrent in eigen land met succes te bestrijden. Hij wis gisteren, op de finale-avond van de Nederlandse kampioen schappen, in vorm en de gevreesde Wilbert Orte ga werd in de tweede ronde zodanig geteisterd dat de scheidsrechter intervenieerde. Cor Ever steijn, inmiddels 28 jaar, was kampioen. De Amsterdammer Ortega (25 jaar) had in de sterk bezette lichtwelterklasse geimponeerd. Door twee keer met knock-out te winnen - van Dolf Krijgsman en Jan Scholten - had hij de finale bereikt. Cor Eversteijn was al drie maal in de ring geweest: overwinningen op punten, door diskwali ficatie van zijn tegenstander en interventie in de eerste ronde. Zijn schat aan ervaring, zijn comple te stotenarsenaal en zijn wil om te bewijzen dat de duistere periode in zijn leven -„twee jaar geleden lag ik nog in de goot"-voorgoed voorbij is, gaven hem zulk een voorsprong op Ortega dat de Amsterdammer tegen de veel en zuiver stoten de Eversteijn zijn formidabele rechtse slechts zel den kon gebruiken. Eversteijn had steeds het initiatief en Ortega was in de eerste ronde al geimponeerd door vrijwel vlekkeloos boksen van Eversteijn die in de tweede ronde vanuit de verde diging een haarzuivere linkse plaatste waardoor Ortega werd aangeslagen. Hij kreeg acht tellen rust, maar moest na een stroom stoten capituleren. Het redelijk bezette Ahoy gaf Eversteijn een ova tie, er werden bloemen in de ring geworpen en een ontroerde Eversteijn werd de kampioensgor del omgehangen. Nieuwe garde Het was in dit toernooi, waarin de jeugd sterk naar voren zou treden, de enige partij die enthou siasme ontketende. In het bantamgewicht was slechts één deelnemer, Jef Zwakhalen uit Maastricht, die een prestatie partij leverde tegen de Belg Malun en dat zodanig deed dat hem de titel kon worden toegewezen in het vierde jaar van zijn jonge carrière. Zwakhalen is een van de jeugdigen die met zijn achttien jaar het boksen in Nederland een nieuw - en hopelijk beter - gezicht moet geven. Daartoe behoort ook Louis Beijnen uit Breda, die in de met drie boksers pover bezette vedergewichtklasse kam pioen werd. Hij had de te zeker van zichzelf zijnde Koos Verstappen al in de eerste ronde verslagen en ontmoette in de finale de al 32-jarige Utrechter Tom Jansen, die door zijn twaalf jaar jongere tegenstander in de eerste ronde met een prachtige rechtse opstoot voor acht tellen werd neergehaald. Beijnen, pas vijf jaar boksend, wilde toen de partij te graag afmaken, ging daardoor onzorgvuldig stoten, maar behield een royaal punten overwicht, evenals trouwens de nieuwe lichtgewichtkampioen Frans Hak uit Best - overwinnaar van de kam pioen 1977 Cees Prozee -, met zijn 23 jaar en pas drie jaar bokservaring ook tot de nieuwe garde behorend. Zijn drie jaar jongere tegenstander Wim Dieckmann (Breda) die routinier Peter Wullems had uitgeschakeld, schreef wel de eerste ronde op zijn naam, maar raakte zijn voorsprong in de volgende twee ronden kwijt aan de constant aan vallende Hak, die gevarieerder en veel op het lichaam stootte dan de te zeer op zijn sterke rechtse vertrouwende Dieckmann. De Utrechtse weltergewicht Guus Schulz deed wederom - hij was reeds driemaal kampioen van Nederland geweest- een vergeefse poging de titel te veroveren. Zijn routine (29 jaar) woog niet op tegen het sterker stoten van de Limburger John van Elteren die in de derde ronde Schulz acht tellen rust bezorgde, goed doorging en zulk een overwicht demonstreerde, dat scheidsrechter Franken terecht ingreep waardoor de pas achttien jarige Van Elteren voor het district Zuid de vierde titel binnenhaalde. Kracht Dat de jeugd niet altijd terecht de finale haalt, werd bewezen in het zwaarweltergewicht. De 20-jarige Rotterdammer John van der IJssel stoot stevig maar mist toch de nodige fysieke kracht. Zijn eveneens 20-jarige tegenstander Alex Blan- hard (Amsterdam) is lichamelijk wel sterk, verza melde met gerichte series en counters punten en trof Van der IJssel in de eerste ronde al met een loepzuivere rechtse die voor de helper van de Rotterdammer aanleiding was de handdoek te gooien ten teken van opgave, zodat Blanchard zijn titel prolongeerde. De 30-jarige regerend middengewichtkampioen Adrie Magielse (Dordrecht) was niet uit zijn con centratie gebracht doordat tegenstander Johan IJsselmuiden (28 jaar) te laat in de ring verscheen. Hij dreef de verdedigend boksende Leeuwarde naar in de eerste ronde door de ring, maar stuitte >n de tweede op meer tegenstand. IJsselmuiden De 20-jarige Rotterdammer John van der IJssel (links) moest het in de finale van het zwaarweltergewicht afleggen tegen de even jonge Alex Blanchard. Deze finale was het beste bewijs dat de jeugd in opkomst is bij het amateurboksen. wist kennelijk niet dat de zwakke zijde van Magiel se is als hij achteruit moet boksen. In de derde ronde deed IJsselmuiden dat wel, wetend dat hij |^-| i op punten achterstond. Maar hij stoot te onzuiver JvlclpStllK en de weer rommelig en in slechte stijl boksende woordiger van de jonge garde, moet echter verre van een kampioen met allure worden genoemd. Magielse kon zijn titel prolongeren met ruime puntenvoorsprong, hoewel het Groningse jurylid Speckmann zowaar, en natuurlijk als enige. IJssel muiden met één punt verschil winnaar had. Van de negen te behalen titels eiste het grote (Brabant en Limburg) en met veel deelnemers naar Rotterdam gekomen district Zuid nog een vijfde op in de finale halfzwaargewicht tussen de 19-jarige Tilburger John Emmen en Ad Oetelaar (23 jaar) uit Gemert die zijn incasseringsvermogen hard nodig had, in de derde ronde toch acht tellen rust moest nemen, wel op de been bleef maar royaal verliezer werd. Emmen, weer een vertegen- De voorzichtigheid vierde hoogtij in de slotpartij tussen de zwaargewichten Ben Tiben uit De Weere in Noord-Holland en de Utrechter Hennie van Bruggen, die alle twee een knock out in hun vuisten hebben, wat zij dit toernooi in voorgaan de partijen bewezen. In de tweede ronde plaatste Tiben zijn vervaarlij ke rechtse en ging Van Bruggen ruggelings neer, terwijl Tiben met zijn stoot meeviel en bovenop Van Bruggen terechtkwam waardoor deze nog maals met zijn hoofd op de vloer stuitte en veel langer dan tien seconden bleef liggen. Ben Tiben nam de titel over van John Doornbos die is gestopt in een partij die letterlijk een klapstuk was. Herman van Bergem WESTZAAN Op de ijsbaan Lambert Nelisz in Westzaan heeft Haitske Valentijn giste ren revanche genomen voor de valpartij bij de allrounders- strijd in Eindhoven, die haar buiten de ploeg voor het we reldkampioenschap liet. De 23- jarige doktersassistente ver overde de Nederlandse titel op de kortebaan. In de derde en laatste finalerit versloeg zij de titelhoudster, de 39-jarige Atje Keulen-Deelstra. Haitske nam halverwege de rit een voorsprong, die zij ni meer afstond. Tevoren hadde beide rijdsters hun ritten tege de overige twee finalisten Inek Pepping en Alie Boorsma gi wonnen, zodat het onderling duel de beslissing zou brengei ongeacht de totaaltijd. Het was de eerste seniorentite die Haitske Valentijn in haa schaatscarrière veroverde. De uitslag is (140 meter): Haitske Valentijn-Pijlman, Atje Keulen-Deelstra, 3. AÜ Boorsma, 4. Ineke Pepping. Den Haag Co Giling zegevierde gisteravond tijdens de tweede Haagse Marathon van dit seizoen op De Uithof. De rijder uit Warmenhuyzen deed dit ook al op De Uithof tijdens de Residentie Cup. Slechts vijfhonderd toeschouwers waren gis teren getuige van de strijd. De organisatoren en de sponsor van het gebeuren konden wel huilen. De marathon-top uit Friesland was niet van de partij. Rijders als Jeen van den Berg en „Dolle" Dries van Wijhe zoeken het deze dagen op natuurijs. De marathon in Emmeloord op natuurijs ging gisteravond ech ter niet door en wordt vanavond gehouden. De KNSB had de ma rathon-schaatsers een schorsing in het vooruitzicht gesteld als ze aan die Marathon mee hadden gedaan en de De Uithof daar voor in de steek zouden laten. Maar de Friese schaatsers ver dienen op het ogenblik op een andere manier hun brood. Is het niet tijdens een marathon dan is het op korte- en langebaan- wedstrijden op natuurijs. De man, die wel kwam en zege vierde, Co Giling, is het daar helemaal niet mee eens: „Er zijn heel wat marathon-wedstrijden op de kunstijsbanen. Dat is toch ideaal. Het kost de organisato ren en de sponsors een heleboel geld. Ik begrijp niet dat een man als Jeen van den Berg zo'n kunstijsbaan nu in de kou laat staan. Dat hebben de mensen toch echt niet verdiend." Bij de dames was het helemaal een droevige zaak. Van de klei ne vijftig dames, die Nederland rijk is bij het marathon-schaat sen, kwamen er maar twaalf aan de start en daar waren er zelfs enkelen bij, die nog nooit aan een marathon hadden mee gedaan. Geen Atje Keulen-Deel stra en ook geen Annie Borc- kink of Sophie Westenbroek, waar de organisatoren op stort- Co Giling won voor de tweede keer dit seizoen de Haagse marathon op De Uithof. Hier wordt hij geflankeerd door Piet Bloedjes (links) en Henk Portengen. den te wachten. Zonder twijfel hebben de dames het dicht bij huis te druk toet schaatsen. Bij de dames zegevierde nu de veer tienjarige Monique Kauffman uit Den Haag. Ze had als kam pioene van Nederland bij de C-junioren niet eens toestem ming gevraagd aan haar trainer, die in Groningen verbleef. Vijftien ronden voor tijd ging Co Giling er alleen bij de heren tussen uit. Met een ronde voor sprong ging hij winnend over de eindstreep. De uitslagen: A-Rijders over 100 ronden (40 kilometer) 1. Co Gi ling, 2. Henk Portengen (Die- men). 3. Piet Bloedjes (Lrn- men), 4. Jos Pronk (Graft de Rijp), 5. Jaap Jonkman (Boven- karspel), 6. Willem Westerveld (Eemnes),, 7. Jos Niesten (Heemskerk), 8. Aad de Winter (Nootdorp), 9. Bas van Lamoen (Rosmalen), 10. Cees Vermeulen (Amsterdam), 11. Marcel Pen- nings (Nieuw Vennep), 12. Eg- bert Vossebelt (Ermelo), 13. Hans Künz (Honselersdijk), 14. Anton v. d. Wurf (Baarn), 15. Jan Veldt (Limmen) en Arend Klos (Zoetermeer). Heren B-rijders over 50 ronden: 1. Wim Pol (Twello), 2. Ton van Velzen (Leimuiden) en 3. Dick van Bolhuis (Driemond). Veteranen over 40 ronden: 1. Hans Vollenbroek (Hollandse Rading), 2. Joop Zuiker (Wol- snum) en 3. Anne Kompaan (Drachten). Dames over 25 ronden: 1. Moni que Kauffman (Den Haag), 2. Sjoukje Kramer (Akkrum) en 3. Leny van der Hoorn (Ter Aar). Door zijn overwinning - de vierde in dit seizoen voor Co Giling kan de Noordhollander niet meer stuk in het klasse ment voor de KNSB Marathon Cup. Hij staat op de eerste plaats met 210,4 punten. Daar achter komen: 2. Jos Pronk 185,3,3. Henk Portengen 160,1,4. Jeen van den Berg 146,1 en 5. Jaap Jonkman 140.1. ARTHUR VAN RIJSWIJK Vandaag: Haastrecht, voor heren. Aanvang 20.00 uur, inlichtingen 01821 -2469. Vollenhove: nationale hardrijderij voor heren. Aanvang 19.30 uur, inlichtingen IJsclub de Vooruitgang. Vught: IJZEREN MANMARATHON, VOOR BERIJDERS 75 ron den en voor a-rijders 100 ronden. Aanvang 19.00 uur. Morgen: Zaandam en Westzaan: Toertocht over 15 en 30 kilometer, starten tussen 13.00 en 15.00 uur, inlichtingen 075 285509. Twee startpun ten: Zaandam: Westzanerdijk 90 (achter station) en Westzaan: Kerkbuurt. Lekkerkerk: Gewestelijke schaatskampioenschappen kortebaan van Zuid Holland. Eernewoude: marathon over 120 kilometer op het natuurijs van De Princenhof in Eernewoude (Friesland). De wedstrijd begint om 13.00 uur. Poldertocht in de Krimpenerwaard over 10, 15 en 40 km. Start van 10 tot 15 uur in Polsbroek, V»ist en Haastrecht. Fischer toch tegen Engeland MÜNCHEN Klaus Fischer, de produktieve spits van Schal- ke'04 zal, hoewel hij nog hinder ondervond van een enkelblessu re, morgenavond toch in de ba sisopstelling van het Westduit- se nationale elftal staan. West- Duitsland ontmoet dan inTVlun- chen in het kader van de voor bereiding op het WK-eindtoer- nooi in Argentinië het nationa le elftal van Engeland. Toto eenvoudig DEN HAAG Door het grote aantal vervangende uitslagen twaalf van de dertien is er in toto 7 een overstelpend aantal prijswinnaars, dat zich telefonisch gemeld heeft bij het bureau van de sport toto. Er wordt eventuele winnaars verzocht niet meer te bellen. Vrijdag 24 februari zullen de gegevens over aantal en grootte van de prijzen worden bekend gemaakt. (Van onze atletiekmedewerker) DEN HAAG Tijdens de jaar lijkse Algemene Vergadering van de afdeling Den Haag van de KNAU in het clubhuis aan dë Laan van Poot was één van de belangrijkste punten van de agenda de uitreiking van de wisselbeker Afdeling Den Haag. Deze wordt overhandigd aan de atleet of atlete, die de beste jaarprestatie heeft gele verd. Dit keer viel de eer aan Elly Henzen van Olympia'48 te beurt. Deze 20-jarige atlete (23 februari wordt ze 21), die nu bijna twee jaar atletiek beoefent, heeft zeer snel furore gemaakt. Voor haar is 1977 een zeer succesvol jaar geweest. Zij werd onder andere Nederlands kampioen op de 100 en 200 meter en ze had ook een groot aandeel in het Nederlands kampioenschap van haar ver eniging. Voorgangers(sters) van Elly, die eveneens de wisselbe ker een jaar in hun bezit moch ten hebben, zijn o.a. Riet Kruis wijk (AV'40); Joep Elenbaas en Ria Stalman (beiden Sparta). Het huidige bestuur van de af deling is op deze vergadering herkozen. Cees van der Ende, voorzitter van V L T.C. Den Haag, is gekozen in het bestuur van de afdeling als commissaris. Nieuw op deze vergadering was het geluid dat het Bondsbureau van de KNAU de clubs in Ne derland gaat bezoeken om zo tot een optimale samenwerking te komen. De voorzitter van de KNAU. Wim de Beer, sprak aan het Punch weer in de sponsorpro blemen DELFT Voor de zoveelstt keer in het bestaan v Delftse basketbalvereniginj Punch verkeert de club in con flict met een sponsor. Nada Punch in voorgaande jaren i moeilijkheden kreeg met zij geldschieters, hetgeen enige ke ren leidde tot een voortijdigr breuk, heeft de huidige sponsoi Cotton House nu al enige maan den geen cent meer betaald. In tegenstelling tot wat eind vo rig jaar naar buiten kwam blijkt er tussen de club en geldgever geen enkel contract te zijn on dertekend, waardoor er na del datum van ingang nu wrijving! is ontstaan over de (financiële)! uitvoering. Inmiddels zijn del spelers ingelicht, nadat een! vorm van schikking - een over-f gangsfase van één seizoen ondei meer - was afgewezen. Beersheba Viktor Kortsjnoj wil zijn tweekamp om d wereldtitel tegen Anatoli Karpov het liefste in houden. Hij verklaarde dat gisteren na aankomst in de Israëlische plaat Beersheba, waar hij een toernooi zal spelen. Voor de organisatie hebben zich zeven steden kandidaat Vier daarvan, Graz, Tilburg, Hamburg en Baguio City, een miljoen of meer geboden. Baguio City, op de Philippijnen, de tweede plaats op het voorkeurslijstje van Kortsjnoj. ijach MADRID De Spaanse mid- dengewichtbokser Juan Rubio, die vrijdagavond bij een knock out ernstig hersenletsel opliep, is dieper in een coma geraakt. Volgens de behandelende ge neesheren is hij de dood nabij. „Het op gang houden van de vitale functies is steeds moeilij ker", aldus een communiqué dat door het Francisco Franco ziekenhuis werd uitgegeven. De 23-jarige Rubio werd ge raakt tijdens een gevecht de Spaanse pioen, een bokser van de rische Eilanden, die zich cis" noemt. De uitdager ging de zevende ronde neer, probeerde bij de zesde tel overeind te komen. Dat min of meer. Bij de volgend stoot van Francis raakte buiten kennis. Hij werd brancard uit de ring en naar het ziekenhuis bracht. Elly Henzen ontvangt uit handen van afdelings- en Olympiavoorzitter Cor de prijs voor de beste prestatie van de afdeling Den Haag. einde van de vergadering loven de woorden tot de onder de afdeling Den Haag ressorteren de clubs. „Den Haag is aan het terugkomen als nationaal atle- tiek-bolwerk", sprak hij tot af- delings-voorzitter Cor From- berg. De resultaten van het af gelopen jaar waren nationaal gezien erg goed. Olympia'48 als clubkampioen van Nederland en Sparta met twee derde plaat sen in de nationale atletiekcom- petitie. Tot slot nodigde Sparta de ling uit de volgende jaarv w dering te houden in het nieu te bouwen clubhuis aan d Zuidlarenstraat, dat medio ap gereed moet komen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10