Rettich nu ook in spiraalvorm w Israël verovert sterke positie op bloemenmarkt GRwEIMTE FRJHT jEMEN B#LLEN IND EN TUINBOUW - FRANS BUREAU VOORSPELT: Sierafor samen Agrexco KOMKOMMERAANVOER KOMT OP GANG KOUDE DRUKT STEMPEL OP HANDEL AFVALRACE IN BOLLENVAK GAAT DOOR LEIDSE COURANT MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 DEN HAAG - Ook al zijn er nog wel wat problemen te rirnmJ overwinnen, toch wordt ver- wacht dat binnen tien jaar en 'K n,e' mogelijk binnen vijf jaar Is- rassirty raël niet alleen in Europa, russei maar ook in de Verenigde Sta ten en Canada een zeer sterke positie in de bloementeelt en handel zal gaan innemen. Ook in West-Duitsland en Neder land zal een groot deel van de markt worden veroverd. Naast de strijd tegen klimaat en ziekten is de houdbaarheid van de bloemen daarbij een belangrijk punt. Voor de gla diolen heeft men reeds een oplossing voor de problemen gevonden. Verwacht wordt dat in de toe komst het voor de export niet meer nodig zal zijn gebruik te maken van het kostbare ver voer per vliegtuig maar het vervoer op andere wijze zal plaatsvinden. Wanneer het zover zou komen, kunnen de Israëlische bloe men in Europa worden aange boden tegen prijzen, die alles slaan. met Samen met de Isrëlische afzetorganisatie Agrex co wil Sierafor de Ame rikaanse bloemenmarkt openbreken. Zoals be kend werken in Sierafor de veilingen en een groep handelaren samen ten einde nieuwe afzet kanalen te ontwikkelen. Zo deed Sierafor inder tijd baanbrekend werk voor de afzet naar su permarkten. Het succes is niet uitgebleven. De Israëli's leveren in de wintermaanden anjers en rozen. Samen met de Nederlandse bloemen kan de combinatie een zeer breed pakket leve ren. Met name de lage chartertarieven zouden zeer interessant zijn. Voorlopig is een con tract van een half jaar afgesloten. De foto toont het in laden met de nacht in een vliegtuig van Agrexco. Spectaculair Dit is de conclusie uit een rapport dat onlangs is uitge bracht door het Franse bureau voor buitenlandse handel, dat een speciale studie heeft ge maakt over de teelt en afzet van bloemen door Israël in de nabije toekomst. In tien jaar tijd is de Israëlische bloemen teelt spectaculair gestegen. Maar droogte en temperatuur werken thans nog schadelijk op de ontwikkelingen. Bij de anjers heeft men te kampen met fusarium en met baccara zijn eveneens ziekteproble men. Niettemin is de groei ■sterk toegenomen. De huidige Israëlische produk- tie beslaat een oppervlakte van 130 ha warme kas voor rozen, 110 ha koude kas an jers, 360 ha gladiolen open grond. Hiervan is ongeveer tien procent onder gaas ge plant ter bescherming van ha gel. Gedurende het afgelopen seizoen is de oppervlakte gla diolen uitgebreid met 100 ha. Verder is er 82 ha rozen, nar cissen, anemonen en dergelij- ken speciaal voor de export. Kassen Van de meer dan 3.000 kwe kers is ongeveer 90 procent aangesloten bij de „Flower Board". Gemiddeld hebben de Israëlische kwekers een halve ha in cultuur en werken ver der in zogeheten Moschavim, dat is een vorm van kibboets. Genoemde Board beslist wat er zal worden gekweekt en hoeveel krediet wordt ver leend voor bouw van kassen. Zij controleert ook de kwali teit van de bloemen. De sorte ring vindt plaats in eigen in richtingen waar de bloemen ook worden verpakt en gereed gemaakt voor de export. Er is een speciaal exportinsti tuut „Agrexco" dat evenwel geen monopolie daarvoor be zit. Er zijn nog vier grote exporteurs die hun werk reeds deden voordat er wette lijke bepalingen voor de ex port werden ingevoerd zodat hun aantal zich niet meer kan uitbreiden. In de kibboetsen zijn vaak 2 a 3 ha voor teelt van bloemen in gebruik. Er is een centraal sorteermagazijn met koelruim te waar de bloemen ook wor den gebost. In koelwagens worden zij naar regionale sor- teerinrichten van de Flower Board gebracht. In een van die stations werd tot dusver ongeveer 60 miljoen bloemen per jaar verwerkt doch men hoopt dit aantal in dit jaar te kunnen opvoeren tot 200 mil joen. Sinds 1966 is de met bloemen beteelde oppervlakte in Israël toegenomen van totaak 33 tot 123 ha en het aantal kwekers van 170 tot 514. De gemiddelde oppervlakte per kweker is toegenomen in die tijd van 1.940 m2 tot 2.400 m2 en de totale opbrengst steeg van 15 miljoen gulen tot 93 miljoen. De opbrengst steeg per duizend m2 van 45.0000 stuks tot 75.000 stuks, hetgeen dus wel wijst op cultuurverbe teringen. De grootbloemige ro zen voeren de boventoon met baccara en sonia, bij de klein- bloemige zijn het de belinda en mercedes. De Israëlische kwekers zoeken momenteel vooral naar nieuwe eigen ca- riëteiten. 's-GRAVENZANDE Op zijn succesvolle kruistocht ter ver breding van het assortiment glasgroenten, stuitte de heer G. L. van Geest, veilingdirecteur „Westland Zuid" op de „Ret- tichschneider". Een eenvoudig, maar zeer doordacht apparaatje uit Duitsland waarmee de peenvormige rettich in een sierlijke spiraal omgetoverd wordt. Het resultaat leent zich uitstekend voor decoratie en uiteraard om smakelijk op de peuzelen. Een waardig alternatief voor de vette snacks en borrelhappen. De rettichspiraaldraaier zal re gewassen, verstrekte de door het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen op West- land 19nu gedemonstreerd worden. Op deze bloemen- groenteshow die medio maart wordt gehouden, verwachten de organisatoren zo'n 100.000 bezoekers. Een unieke gele genheid om de rettich én de spiraaldraaier onder de aan dacht te brengen. Gevraagd naar de verwachtin gen omtrent de andere kleine- De spiraaldraaier. heer Van Geest de volgende gegevens. De radijs was drie jaar geleden nog onbelangrijk. Vorig jaar boekten de West- landse radijstelers evenwel een omzet van 12 miljoen gulden. In 1978 wordt een flin ke uitbreiding verwacht tot zo'n 250 hectare op jaarbasis. In 1977 is gebleken dat er mo gelijkheden zijn om een deel van de ijsbergsla-markt opge bouwd door de Amerikanen, over te nemen. In het voorjaar komt er een tien ha. van in het Westland te staan. Koolrabi zal pas echt een werkelijke groei meemaken, wanneer nieuwe hybride-rassen voor een eenmalige oogst kunnen zorgen. De courgette is even als de paprika en aubergine Europees gqzien een belang rijk groeiend produkt. Bij een goede promotie en meer teelt kennis zal het mogelijk zijn hier de kwalitatieve bovenlaag van de Europese markt te ver overen. De heer Schuring, CBT-verpakkingsdeskundige. deelde onlangs mee dat de proeven voor een eenmalige courgette-doos volop in gang zijn. Het is nog een kwestie van het vinden van de juiste sorteringsindeling qua maat. Fraai resultaat Van de vleestomaten: staan er in 1978 veertig hectare in het Westland. Aan gele paprika verwacht men in het voorjaar een oppervlakte van twee hec tare. Er worden gedurende enkele weken weer komkommers op de veilingen aangevoerd. De aanvoer is wat schoorvoetend op gang gekomen, deze was tot nu toe kleiner als die van vorig jaar. Hier wordt wel spoedig verandering in verwacht, gezien ook de reeds gemelde areaaluitbreiding. De aange voerde komkommers zijn over het algemeen van een goede kwaliteit. De prijzen die de afgelopen weken op de veiling tot stand kwamen, gaven nu niet bepaald een reden tot juichen. Zeker niet als men weet dat er vorig jaar bij een groter aanbod hogere prijzen betaald werden. De prijs is ook niet zo rooskleurig als er rekening gehouden wordt met de jaarlijks stijgende kosten. Er moet namelijk nogal het een en ander gein- vesteerd worden, de bedragen, die daarmee gemoeid zijn, belopen tienduizenden gul dens. Om hier een kleine indruk van te krijgen volgen er hier slechts twee voorbeel den. Op een bedrijf van 1 ha. wordt er aan plantmateriaal een bedrag van 22.500,- uit gegeven. In de wintermaanden verstookt men per dag voor ongeveer 1000,- aan gas. hetgeen op 30.000 gulden per maand neer komt. Behalve deze kosten zijn er nog vele anderen, zoals arbeid, rente, afschrijving enz. Als men met deze zaken op de hoogte is, dan is het duidelijk dat er heel wat komkommers van 1 gulden geveild moeten worden om naar behoren te kunnen draaien. Het ziet er naar uit dat de concurrentie op de West-Duitse markt de komende maanden groter zal zijn als vorig seizoen. De meest aktieve concurrent is Griekenland, in de 2e week van februari exporteerde dit land 800 ton meer als vorig jaar. Om deze redenen wordt het komende komkommerseizoen met zorg tegemoet gezien. Voor de sortering 36/41 kwam er de afgelopen week een ge middelde prijs van 90 cent per stuk tot stand. Er wordt voqr de komende week op een flinke groei van de aanvoer gerekend, hierdoor zullen de prijzen verder dalen. Sla De laatste 2 weken is er steeds met enkele centen iets van de prijs afgeknabbeld. Al leen de zwaarste sorteringen hebben een flinke veer moeten laten (een kwartje per krop). De aanvoer is de laatste weken wel groter geweest als vorig seizoen (wekelijks zo'n miljoen tot 1 1/2 miljoen króppen). Een gunstig gegeven is de geringere concurrentie op de West-Duitse markt, de Belgische en Franse export valt kleiner uit als in 1977. Op de Belgische markt wordt er voor de komende weken een groei in het sla-aanbod verwacht. In Frankrijk lijkt "de sla-aanvoer zijn top bereikt te hebben, waardoor er op minder concurrentie gerekend wordt. Het Hollandse aanbod zal weinig verandering ondergaan en het is niet uitgesloten dat de prijs weer aantrekt. De aanvoer van spruiten blijft dalen en het huidige winterweer is een extra stimulans voor vaste prijzen. De afgelopen week kwam er een gemiddelde prijs van 1,80 per kilo tot stand. Door de ingevallen vorst is er een terugval in de witlofaanvoer ontstaan, deze terugval miste zijn uitwerking op de prijs niet. Voor de AI sortering hep de prijs op naar 2,70 per kilo. Door het kwakkelende winterweer in het westen van het land wordt er niet gerekend op een verdere inkrimping van de aanvoer. Als het weertype niet veran dert. dan zal de prijs weinig veranderen. De vorst is ook van invloed geweest op de prei-aanvoer. Vast gevroren prei geeft nu eenmaal meer problemen met oogsten. De gemiddelde prijs liep op naar 1,40 per kg. Naast de Hollandse prei is er import uit België en Italië, de gemiddelde prijs voor dit produkt bedraagt 1,50 per kilo. Bij aanhoudende vorst kan de prijs verder oplo pen, als het weer omslaat, dan zal dit ook met de prijs het geval zijn. Het groter wordende andijvie aanbod, is er de oorzaak van dat de prijzen geleidelijk dalen. De gemiddelde prijs lag de afgelopen week op 2 gulden per kg. Ook voor spinazie wordt er een groter aanbod verwacht, waarbij de prijs zal dalen. Dit zal niet tot gevolg hebben dat spinazie ineens goedkoop zal worden. De afgelopen week bleef de veilingklok nog op 3,12 per kilo stil staan. Voor gewasjes als selderij en peterselie werden de afgelopen week weer vorstelijke prijzen betaald, nl 1,- en 65 cent per bosje. Het koude weer van de afgelopen weken heeft toch wel een stempel gedrukt op de bloemenhandel, die vergeleken bij het vorig jaar een daling te zien gaf. De totale omzet aan de CCWS beliep nu 8.588.065,15 tegen 9.536.443,72 in dezelfde week van het vorig jaar en rond een miljoen bossen of stuks minder bloemen. Niet onmogelijk dat de carnavalsvreugde thans de bloemen wat ver drong maar in elk geval kostte het een miljoen grilden aan omzet. Produkten als anjers, trosanjers en rozen waren beperkter in aanbod. Bij korter teelten zoals chrysanten en bol- bloemen is van die tendens minder waar te nemen. Hoewel de prijsvorming de afgelo pen week toch niet slecht was is het opval lend dat voor een produkt als trosanjers met een relatief lage aanvoer, de prijs niet mee viel. Bij de potplanten is afgelopen week een voortzetting van toenemende aanvoer te zien geweest, zij het procentueel wat minder dan in januari. Er kan toename in aanvoer spoedig worden verwacht, indien het klimaat wat milder wordt. De aanvoer van troschrysanten neemt af doch de prijs is goed. In het algemeen is er weinig peil te trekken op de gang van zaken, voor sommige produkten met meer aanvoer lag desondanks de gemid delde prijs hoger, zoals bij cambidium het geval was en bij minder aanbod ook wel lager prijs zoals bij rozen. De aanvoer van potplanten bedroeg 365.770 stuks tegen 311.966 in dezelfde week van het vorig jaar. Buitenlandse bloemen bleven op gelijk peil aan de CCWS hoewel aan sommi ge andere bloemenveilingen in ons land die aanvoer in betekenis toenam en mogelijk ook de prijzen dwars zat. Berkel Het afgelopen jaar steeg de omzet van pot planten aan de CCWS van 405.912 in 1976 tot 481.508 dus met ruim 18 procent met als hoogste Berkel (24 procent) gevolgd door Aalsmeer (20 procent). Van jaarrond troschrysanten bleef het aan bod vrijwel gelijk aan voorgaande week doch wel veel minder dan in dezelfde week van het vorig jaar. De gemiddelde prijs liep dan ook terug van 79 naar 70 cent. Een aantal gemiddelde prijzen met tussen- haakjes die van het vorig jaar: Amerikaanse anjers 38 (31) voorgaande week 46 dus een forse daling met vrijwel gelijke aanvoer.Tro- sanjers 27 (28) anthuriums 1,79 (1,90) snij- groen 19 (21) jaarrond troschrysanten 70 (79) idem geplozen 86 (87) normaal troschrysan ten 3,03 (3,04) freesia 34 (38) met vrijwel gelijke aanvoer van tegen de vijf miljoen bos, gerbera 93 (59) irissen 20 (26) leliekelken 1.19 (1,05) lelietakken 83 (1,13) grote cam- dium 74 (69) idem klein 22 (24) grote rozen 75 (72) idem klein 22 (24) soma 68 (64) belinda 51 (51) tulpen (aanvoer bijna twee miljoen) 21 (24). Tocht Zoals het er nu uitziet valt nog geen grote toename in aanvoer van bloemen te ver wachten. Wel stijgen de stookkosten. En intussen gaan de werkzaamheden voor uit breiding van de veilinggebouwen voort. De nieuwe personeelskantine is al enige tijd in gebruik, de nieuwe aanvoerhal eveneens. De Crawford deuren van de in- en uitgang zijn geautomatiseerd om tocht en kou zoveel mogelijk te beperken hetgeen in deze tijd van het jaar bijzonder gewaardeerd kan worden. De stoelendans in het bollenvak gaat voor- t!.Met andere woorden: het aantal bedrij ven in deze sector zal nog verder teruglopen. De afvalrace is niet afgelopen, maar werd door de economische opleving van de laatste paar jaar alleen vertraagd. Ondanks dat is het aantal bloembollenbedrijven dat de pijp aan Maarten gaf, de laatste jaren bepaald niet kinderachtig geweest. In de oude bloem bollenstreek verdween in de jaren zeventig tot nu toe 19% van de bedrijven, in Breezand en omgeving zette 15% er een punt achter en in West-Friesland, van oudsher een ge bied waar veel kleine bollenkwekertjes wa ren gevestigd, hield ruim 35% van de bedrij ven op te bestaan. Enquête In de zuidelijke bloembollenstreek is door het Landbouw Economisch Instituut een enquête gehouden onder 230 kwekers. Deze kwekers woonden in Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond. Met opzet zijn ge meenten als Rijnsburg, enz. buiten de enque- te gehouden omdat men anders een verte kend beeld kreeg. Het ging er om welke ontwikkelingen op de bloembollenbedrijven in de lijn der verwachtingen lagen. De bedrijven in deze gemeenten vertonen vaak grote verschillen. Men registreerde kwekers die niets anders teelden dan bloem bollen, anderen hadden naast bollen ook wat bloementeelt, weer anderen hielden zich met kwekerij èn export bezig en een steeds groeiende groep spitste zich toe op bollen èn bolbloemen. Freewheelen Het aantal marginale bedrijven is niet ge ring. Het gaat hier om kwekers die tussen de 55 en de 65 jaar zijn, geen opvolger hebben en dan ook niet van plan zijn om hun bedrijf te gaan omturnen tot een bol- bloemenkwekerij. De investeringen zijn groot en waarom zouden ze zich zorgen op hun hals halen? Ze freewheelen door en hopen, om het huiselijk te zeggen, hun tijd wel uit te zingen. Bolbloemen De teelt van bolbloemen op de bloembollen bedrijven neemt hand over hand toe. Op de kleinere, maar óók op de grotere. Zal dit de afvalrace stoppen? Dat is de vraag, zo Schaalvergroting vertelde ir. L. F. Gijsbers van het Consulent schap voor de tuinbouw in Lisse. Het kan het tempo van de race wel verminderen. En een deel van de bedrijven die zichzelf aan vankelijk een plaats had gegeven op de lijst-der-wijkers, kan zich door onverschake ling op (bol)bloementeelt wellicht wel hand haven. Zal er veel glas in de bloembollen streek komen? van een modern kassenbedrijf een volwas sen kapitaal en bovendien zet het nieuwe streekplan een rem op de bouw van kassen in dit gebied. De heren planologen zijn er als de dood voor dat hier een tweede glazen stad zal gaan verrijzen. Daarom zal in een deel van de bloembollenstreek helemaal geen kassenbouw mogen plaatsvinden, in ?en ander deel is dat maar in beperkte mate toegestaan. Daar zal men gebonden zijn aan een maximum van 3000 m2 glas per bedrijf. De uitbreiding van het glasareaal zal in de komende jaren met 100 ha wel ophouden. De oppervlakte glas zal dan niet meer be dragen dan 2 tot hoogstens 4% van het totale areaal cultuurgrond. Naar verwachting zal straks het gemengde bloembollen/bolbloe- menbedrijf driekwart van het totale aantal bollenbedrijven vertegenwoordigen. Rem op kassenbouw Men moet zich van die groei van het glasa reaal zeker geen al te optimistische voorstel ling maken. Om te beginnen vraagt de bouw Ook wanneer veel kleine bollenbedrijven straks opgeheven worden, zal over plm. tien jaar nog circa eenderde deel van de bloem bollenbedrijven kleiner zijn dan twee hecta re. Het merendeel van het bloembollena reaal zal zich dan echter wel bevinden op bedrijven groter dan vier hectare. En de helft van het areaal vinden we dan op bedrijven groter dan acht hectare. In de genoemde gemeenten zijn thans nog duizend bedrijven met bloembollen. Afhan kelijk van de economische omstandigheden kan de vermindering in de komende jaren wel 30 tot 40% bedragen! LTB-voorzitter: „Geef ons de ruimte" NAALDWIJK Als een Vhar- tekreet" verzocht voorzitter G.C. Scholtes tijdens de jaar vergadering van de L.T.B. af deling Naaldwijk de gemeen tebesturen en de provinciale overheid "de glastuinbouw zo veel mogelijk de ruimte te geven, die het nodig heeft om zich verder te ontplooien". "Wij weten allemaal, dat er behoefte is aan uitbreiding van de dorpskernen en de in dustrie. Dat er voorts in toene mende mate ruimte nodig is voor recreatie. Laten wij even wel goed voor ogen houden, dat de glastuinbouw in dit ge bied de kurk is waar het West land op drijft. Deze nu nog gezonde bedrijfstak moet le venskrachtig blijven en mag niet verpauperen. Ook voor onze toekomstige ondernemers is het van belang, dat de glas tuinbouw gezond blijft. Er moet dan ook voldoende ruimte zijn om de expansie van de glastuinbouw in ons gebied op te vangen", aldus de L.T.B.-voorzitter die dan ook benadrukte, dat vooral de bui tengebieden van de gemeenten in het Westland zoveel moge lijk bestemd moeten worden voor de vestiging van glastuin bouw. Personeelsvoorziening De heer Scholtes ging voorts uitvoerig in op de personeels voorziening in het Westland. Enerzijds wees hij op de gun stige arbeidsmogelijkheden in het Westland: "Wij kunnen er trots op zijn, dat door onze gezamenlijke inspanning er een goed gezonde bedrijfstak bestaat. Ons gebied wordt me de daardoor gekenmerkt, als een gebied met veel werkgele genheid en de laagste werk loosheid. De gezamenlijke veilingen en landbouworganisaties hebben een hernieuwde stichting per soneelsvoorziening ingesteld onder leiding van de heer A.J. Kouwenhoven uit Wateringen. Deze Stichting zal onder meer trachten werknemers te wer ven onder meer door het ver strekken van meer voorlich ting over het werken in de glastuinbouw. De heer Schol tes wees voorts op de noodza kelijkheid van een goed perso- neelsvoorzieningsbeleid, spe ciaal met betrekking tot de werkzame buitenlandse werk nemers. De L.T.B.-voorzitter gaf in zijn openingswoord ook een over zicht van de resultaten in de glastuinbouw van het afgelo pen jaar. Vooral in de groente- sektor waren deze resultaten over het algemeen matig te noemen. Met betrekking tot de steeds sterkere kostenstijging wees hij onder meer op het behaalde resultaat over een nieuw aardgaskontrakt. Rentabiliteit "Onze landbouworganisaties zijn er in geslaagd overeen stemming te bereiken over een vierjarig aardgaskontrakt voor de tuinbouw, waarbij voor het eerst rekening wordt gehouden met de rentabiliteit op de bedrijven". Tenslotte wees de heer Scholtes op de nieuwe samenwerkingsvorm, die er tussen de standsorgani saties en de N.T.S. tot stand is gekomen. "Wij zijn er in geslaagd een goede basis te leggen om voort te bouwen aan de tuinbouwbelangen in hechte samenwerking met el kaar." Het aantal bloembollenbedrijven zal de-komende jaren nog verder afslanken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9