Moord op Sibai om Sadat te treffen Skylab gaat waarschijnlijk vroege dood tegemoet IRA erkent aanslag en gemaakte fouten Israël pakt strijd tegen onderwereld aan Ambassadeur Marokko in Nederland expert in het folteren Moskou: beschuldiging van Haldeman vals GRONDSTOF VOOR ORGANISCH LEVEN TUSSEN DE STERREN lUITENLAND LEIDSE COURANT,.. PAGINA 7 [reinsaboteur ii Duitsland regrepen j (Van onze correspondent) (ONN De mysterieuze en evreesde „Monsieur X", die |nds augustus 1975 een groot antal sabotage-activiteiten op tónen en spoorrails in het ge- iied rond Karlsruhe heeft uit- pvoerd, is eindelijk door de ttlitie gepakt, ewel de man, een vijftigjarige opman. nog niet heeft be nd, is de recherche er vrijwel leer van dat hij de gezochte Drwegmaruak is. adat de Bundesbahn een eigbrief had gekregen werd in rgustus 1975 de eerste aanslag ^pleegd. De machinist van een olie D-trein moest ijlings rem den, omdat een dikke tros aalkabels over de rails bleek zijn gespannen. Deze sabota- werd in de loop der tijd door ht andere aanslagen gevolgd, aarbij teldens op de plaats van misdaad een kaartje werd onden met de woorden „har- felijke groeten van Monsieur 5adat: Israël sterkste blijven (AP). President Anwar id at van Egypte heeft ver- laard, dat Israël zich zorgen akt over de verkoop van ïerikaanse gevechtsvliegtui- aan Egypte, omdat het land sterkste wil blijven" in het iden-Oosten en „een bron i angst wil blijven" voor de riurlanden. ,Wat Israël vooral dwars zit", ildus Sadat, „is het bestaan van >anden tussen de VS en ons, die todanig zijn dat ook wij wapens intvangen." Sadat zei van me- iing te zijn, dat als Ben Goerion >f Golda Meir thans aan de nacht zouden zijn „onze twee anden tot een beter begrip zou- len zijn gekomen." Weer aanslag in Jeruzalem IERUZALEM (Upi-AFP) - Bij ien bomaanslag op de He- ireeuwse universiteit in Jeruza- em is een dode gevallen. Zeker ien mensen zijn gewond. Sen tweede bom op de campus con tijdig onschadelijk worden {emaakt. De campus van de piversiteit ligt tegenover het kureau van de minister-presi- pent. Afgelopen dinsdag kostte len aanslag op een bus aan (wee mensen het leven. )nlusten in Iran: ses doden 'EHERAN (AP) - In de stad Tabriz, hoofdstad van de Iraan- noordwestelijke provincie kzerbeidsjan, zijn zaterdag in [evechten met militairen en po- itie zes mensen gedood en 125 [ewond, aldus heeft het officiële >ersbureau Pars gisteren be- tendgemaakt. Grote groepen lieden die zich zelf „Islamitische Marxisten" noemden trokken de straat op, staken gebouwen en voertuigen in brand en vernielden ruiten van winkels onderwijl pro-com munistische leuzen roepend, al dus het bericht. Tot de gewon den behoorden 11 politiemen sen. De materiële schade is zeer groot. INDONESISCHE GENERAAL KRITISEERT REGERING DJAKARTA (Upi) - Generaal H. R. Dharsono, de ontslagen secretaris van ASEAN, de bond van Zuidoostaziatische landen, heeft gezegd dat Indonesië „voor een oorlog waarbij het volk betrokken is" staat en dat 's lands kranten worden 'ge chanteerd'. In een gesprek met journalisten kort nadat hij onder druk van de Indonesische regering als i ASEAN-secretaris was afgetre den. zei de 53-jarige generaal: „Het is een oorlog waarmee u jhier wordt geconfronteerd." Volgens hem is daarbij het volk betrokken en zal dit het moeilijk hebben bij het bereiken van ver beteringen. De Indonesische kranten zijn i volgens Dharsono dermate on der druk gezet dat zij niet dur ven berichten over „de huidige stand van zaken in de natie." LARNAKA (UPI/Rtr/AP) - Met Al Achram, het blad van de op Cyprus vermoorde hoofdredacteur Joessef El-Sibai, voorop heeft de Egyptische pers gisteren Palestijnse extremisten verantwoordelijk gesteld voor de moord op Sibai en de daaropvol gende kaping van een Cypriotisch toestel. Een blad noemde de naam van de Zwarte Septepber- beweging, die een aantal jaren geleden enkele spectaculaire vliegtuigkapingen en politieke moorden uitvoerde. De groep zou na de vredes missie van president Sadat hebben besloten Egyp tische journalisten in het buitenland te vermoor den. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft zaterdag echter verklaard niets met de actie op Cyprus te maken te hebben. „Wij zijn van afschuw vervuld", aldus het overkoepelende Pa lestijnse commando. Sibai, oud-minister van cultuur in Egypte, trad op Cyprus op als secretaris-generaal van de solidari- teitsorganisatie der Afro-Aziatische volkeren (AAPSO). De moord vond plaats tijdens een beslo ten bijeenkomst van het bestuur van AAPSO. De moordenaars gijzelden de aanwezigen, maar lieten later allen gaan op de Arabische gedelegeerden na. Zaterdagavond vertrokken de moordenaars met tien gijzelaars aan boord van een Cyprisch vliegtuig, na eerst de Cyprische miniter van bin nenlandse zaken, Benjamin, te hebben vrijgelaten. Het toestel landde zondagochtend in Djibouti. Nadat landen als Algerije, Libië en Zuid-Jemen hadden geweigerd het toestel toe te laten, kon het terugkeren naar Cyprus, waar president Kypria- nou de kapers een vrijgeleide had aangeboden. De kaping had slechts de bedoeling om de daders van de moord een veilig heenkomen te verzekeren. De moordenaars verklaarden zaterdagavond Sibai te hebben gedood „omdat hij de Palestijnse zaak tegenwerkte." President Sadat noemde Sibai een vriend en broeder. Hij begeleidde Sadat op diens historische reis naar Jeruzalem en op diens recen te wereldreis. Sibai's stoffelijk overschot werd direct na de moord naar Egypte overgevlogen. Zondag werd Sibai met militaire eer begraven. Duizenden Egyp- tenaren liepen mee in de stoet, waarbij de leuze werd aangeheven „Geen Palestina na vandaag". BELFAST (AF-AFP-UPI) Het Ierse republikeiuse leger (IRA) heeft bekend verantwoor delijk te zijn voor de aanslag met een "vuurbom" op een ee thuis op vrijdagavond waarbij veertien mensen omkwamen. In een verklaring afgegeven aan het kantoor van een krant in Belfast stond te lezen: „Er is niets dat wij ter verzach ting kunnen aanbieden behalve dat wij waren ingelicht dat ne gen minuten van te voren een waarschuwing was doorgegeven aan de RUC (militaire politie). Wij aanvaarden de afkeuring en de kritiek maar slechts die van twee zijden: van de verwanten en vrienden van hen die per ongeluk werden gedood en van onze volgelingen die ons en terecht ernstig hebben gekri- ticeerd. In Belfast zijn zaterdag twintig personen, onder wie leden van dce republikeinse beweging, aangehouden in verband met de bomaanslag die aan veertien be zoekers het leven heeft gekost. Belfast De Noordierse politie heeft zondag duizenden aan plakbiljetten verspreid waarop een foto is afgedrukt van de het zaterdag tot ongeregeldhe- het Ierse republikeinse leger, verkoolde resten van een van de den gekomen toen duizend Ie- Aan de mars - tien dagen gele vrouwen die vrijdagavond is ren met een mars protesteerden den georganiseerd als een pro omgekomen bij de aanslag op tegen het bloedbad in Ulster en test tegen het voortdurende do- het restaurant. zij werden lastiggevallen door den van burgers in Noord-Ier- In de Ierse hoofdstad Dublin is !n dertigtal tegenbetogers van land. maar nu veranderd in een 'mars van rouw' - werd deelge- Verscheidene gewapende man- nomen door 300 leden van de nen hebben zondagavond in de vredesbeweging in Noord-Ier- Noordierse stad Londonderry land, geleid door de Nobelprijs- een garage van een autobuson- winnaressen Betty Williams en derneming opgeblazen, aldus de Mairead Corrigan. politie. De Ierse vredesbeweging heeft naar aanleiding van de bomaanslag op het restaurant La De geblakerde riiine van La Mon House, het restaurant in Belfast, dat vrijdagavond door Mon House in Belfast in de straten van Dublin een protestmars gehouden, waaraan ruim een bomaanslag vernield werd. duizend mensen hebben deelgenomen. lllllll JERUZALEM (DPA) De Is- het land een moderne en goed raëlische regering heeft giste- georganiseerde onderwereld ac- ren de Israëlische onderwereld tief is. de wacht aangezegd. De rege ring besloot hiertoe nadat uit een rapport van een bijzondere commissie was gebleken dat in Op een persconferentie ver klaarde minister van politie en binnenlandse zaken Josef Burg dat „alles zal worden ingezet om de misdadigers de nek te bre ken". Het rapport over de welig tie rende misdaad heeft in Israël een grote schok veroorzaakt. Als oorzaak wees het rapport ondermeer de geringe aandacht die de. vorige Israëlische rege ringen aan het probleem hebben geschonken. Ook de politie heeft zich in het verleden niet naar behoren van haar taak ge kweten, zo werd gezegd. Naar schatting van de commissiele den hebben ongeveer 12 mensen het heft in handen bij de misda dige Israëlische organisaties, die over de hele wereld vertakkin gen hebben, en zich bezig hou den met handel in verdovende middelen, het infiltreren van be drijven en het tot zwijgen bren gen van getuigen. ALGERIJNS DAGBLAD: Algiers (AFP) Volgens het Algerijnse dagblad Al Chaab is generaal Sefriqui, Marokkaans ambassadeur in Den Haag, een „expert in onderdrukking en foltering". Hij zou werkzaam zijn voor de Marokkaanse inlichtingendienst en jacht maken op poli tiek actieve Marokkanen die zich verzetten tegen de politiek van koning Hassan. De beschuldiging staat in een artikel over een reorganisatie van het Marokkaanse leger, nadat onder de Marokkaanse troepen in de Sahara een oppositiebeweging zou zijn ontdekt. Officieren, van wie de trouw aan koning Hassan in twijfel wordt getrokken, worden van leidende posten verwijderd. Het ministerie van Buitenlandse zaken in Den Haag beschikt niet over aanwijzingen dat de nieuwe Marokkaanse ambassadeur in Nederland een functie zou hebben bekleed bij de Marokkaanse geheime dienst. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie zondagavond verklaard. Generaal Sefriqui, die morgen zijn geloofsbrieven zal aanbieden is hoofd geweest van de paleiswacht van koning Hassan, aldus buitenlandse zaken. De 61-jarige generaal is volgens het ministerie bevriend met de koning. Voordat hij hoofd van de paleiswacht werd. was Sefriqui gouverneur in verschillende Marokkaanse pro vincies. Moskou (AP) De Sovjet-Unie heeft giste ren een verklaring uitgegeven waarin bewe ringen van Nixons voormalige naaste mede werker Haldeman, als zou de Sovjet-Unie eens een aanval met kernwapens op China hebben beraamd, werden ontkend en „door «n door vals" worden genoemd. Uit de verklaring bleek ernstige Russische be zorgdheid over de beschuldigingen. Haldeman beweerde in zijn memoires geti teld „The ends of Power" dat de Sovjet-Unie in 1969 de Verenigde Staten had voorgesteld een gezamenlijke aanval met kernwapens op China te ondernemen. Haldeman had ook verklaard dat de Russen hun eigen plannen voor een „chirurgische ingreep" om de Chi nese kerninstallaties te elimineren al hadden voltooid. Meivin Laird, die toen de Amerikaanse mi nister van defensie was, zei vrijdag dat hij niets wist van een Russische uitnodiging aan de Verenigde Staten om deel te nemen aan een aanval met kernwapens. Vele Ameri kaanse diplomaten menen echter dat de Russen een eigen aanval hebben overwogen. Belgische ontvoerder aangehouden LUIK (AFP) De politie van Luik heeft bekendgemaakt dat op het station van Luxemburg in het groothertogdom zaterdag de 28-jarige Luikenaar Pierre Defosse is aangehouden. Defos- se wordt beschuldigd van de ontvoering van kinderen om geldelijk gewin. Sinds 10 februari hield Defosse twee vijftienjarige kinderen vast voor wier vrijlating bij een los geld eiste van 1 miljoen Belgi sche frank. De Belgische en Lu xemburgse politie zetten een grootse opsporingsactie in die op verzoek van de justitie uit de landelijke en internationale nieuwsmedia werd gehouden omdat men vreesde voor het welzijn van de kinderen. Dezen zijn intussen ongedeerd terug bij hun familie en het losgeld is teruggevonden. Enoch Powell: Thatcher moet mond houden LONDEN (DPA-AFD) - Oppo sitie-aanvoerster Margaret Thatcher dient haar mond te houden, als zij niet bereid is tot het voeren van een politiek die gericht is op remigratie ofwel terugkeer naar bet land van herkomst van de kleurlingim migranten in Engeland. Er moet geen beperking komen van de immigratie, maar een massale terugkeer van de immi granten naar hun land van oor sprong. Met deze krachtige uit latingen aan het adres van de leidster van de oppositionele conservatieve partij heeft zich zaterdag Lagerhuislid Enoch Powell gemengd, bekend als een van de felste tegenstanders van de immigratie van kleurlingen. Nederland blijft Namibië helpen AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse regering zal haar be leid ten opzichte van de SWA PO niet veranderen. Zij zal de humanitaire hulp deze be vrijdingsbeweging van Nami bië in zuidelijk Afrika voortzet ten. Dat is de indruk die SWAPO- voorzitter Sam Nujoma heeft overgehouden aan de bespre king die een SWAPO-delegatie zaterdagmorgen heeft gehad met de ministers Van der Klaauw van buitenlandse zaken en De Koning van ontwikke lingssamenwerking. Tijdens de bespreking hebben de SWAPO-leiders hun dank en waardering overgebracht voor de hulp die zij reeds hebben ontvangen van de Nederlandse regering, zoals de 1,5 miljoen gulden, uitgetrokken voor 1978. (Van onze correspondent Antho ny Tucker) HOUSTON - NASA begint zich meer en meer zorgen te maken over de kans dat Skylab vroeger dan verwacht aan zijn einde zal komen. Dit in 1973 gelanceerde, 85 ton wegende ruimtestation zou een rol moe ten spelen in de eerste proef vluchten van het Amerikaanse Space Shuttle-programma. Met de Kosmos 954 en radio-ac tieve brokstukken nog vers in het geheugen heeft de mogelijk heid van een nog groter inci dent, nu veroorzaakt door een Amerikaanse satelliet, geleid tot verbazingwekkende uitspraken van NASA. Het Amerikaanse ruimtebureau heeft een pro gramma opgesteld om de Sky lab en het eigen gezicht te red den. Na de Apollo-maanlandingen werden de Amerikaans beman de ruimtevluchten vooral be kend door Skylab, waarmee ve le records gebroken werden. Het ruimtestation draaide sinds het vertrek van de derde en laatste bemanning in het begin van 1974 in een vaste baan om de aarde. Destijds dachten de Amerikanen dat Skylab het tot omstreeks 1983 tot 1986 uit zou houden, hoewel een paar maan den later in Engeland door het Koninklijke Luchtvaartkundig Bureau in Farnborough bere kend werd dat de ruimtegigant al in mei 1979 aan zijn eind zou komen. Het lijkt erop dat in die eerste Amerikaanse berekeningen geen rekening gehouden werd met de cyclische fluctuaties in de atmosferische druk in de ho gere luchtlagen. Deze fluctuaties worden veroorzaakt door zonne vlekken en andere gebeurtenis sen op de zon en kunnen, op de hoogte waarop Skylab zich be vindt, soms oplopen tot zes maal de minimum waarde. Dergelijke veranderingen hebben ingrij pende invloed op de levensduur van een satelliet. NASA heeft nu berekend dat Skylab al in de late zomer van 1979 gedaald kan zijn tot de kritieke hoogte van 278 kilometer. Daarna kan het op elk moment in de dampkring terecht komen. Eerder dan 1980 kunnen de Spa ce Shuttle-proefvluchten echter niet beginnen, en daarom heeft men bij NASA plannen ontwik keld om op zijn minst tot eind 1980 Skylab in zijn baan te hou den. Op zijn huidige stabiele hoogte ligt Skylab in de lengte richting op de zwaartekracht van de aarde, dat wil zeggen met de neus naar de aarde. In deze houdingsis de Skylab het „zwaarst", omdat het grootst mogelijke oppervlak van Skylab dwars op de vluchtrichting ligt. De eerste pogingen van NASA zullen erop gericht zijn om eerst de elektrische en controlesyste men van de „dode" satelliet weer op gang te brengen. Dan kan er vanaf de aarde een bevel gegeven worden voor een korte stoot van de hulpraketten die de ligging van Skylab kunnen aan passen. „Hopelijk", zoals de technici van NASA het stellen, zal het ruimtestation dan om zijn eigen as gaan draaien, waardoor de zwaartekracht van de aarde minder aan de satelliet zal trekken". In het gunstigste geval zal de vermindering 20 procent bedragen, maar dat ge beurt alleen als Skylab werke lijk precies langs de vluchtlijn om zijn eigen as gaat draaien. In dat geval zal Skylab enige maanden langer om de aarde blijven draaien. Als dat lukt dan zal het ruimtes tation er misschien nog zijn wanneer de Space Shuttle proefvluchten beginnen. NASA wil één van de eerste Space Shuttles een automatisch draag- of terugkeersysteem meegeven om naar de defectie satelliet te brengen. TRS of „Teleoperator Retrieval System" gaat dit ap paraat heten en het zal op af stand bediend worden vanuit de Space Shuttle en vastgemaakt worden aan de Skylab. De hul praketten kunnen dan gebruikt worden om de Skylab of in een hogere baan te brengen of diens terugkeer in de dampkring ge controleerd te laten verlopen zo dat Amerika gespaard kan blij ven voor het prestigeverlies van in het buitenland verspreide brokstukken. Maar de Engelse experts geven deze prijzenswaardige pogingen niet veel kans van slagen. Vol gens hen zal kylab zeker bij de terugkeer in de dampkring ui teenspatten en verbranden. (Copyright The Guardian) WASHINGTON (AP) - De ruimte tussen de sterren en melkwegstelsels bevat een hele reeks van chemische verbindingen van dezelfde samenstelling als de stoffen die in de eerste evolutiefase op aarde een belang rijke rol hebben gespeeld. In de afgelopen jaren is de kennis over de eigenschappen van wat bekend staat als het medium tus sen de sterren, het „ism", explosief ge groeid. Onder ism worden gassen en stoffen verstaan, die voorkomen in de ruimten tussen de sterren. Volgens de jongste bevindingen bestaat het ism uit een rijke schakering van organische verbindingen, die soms al een ingewikkelde samenstelling hebben bereikt. Tot nu toe zijn ongeveer vijftig verschillende ism-mole- culen ontdekt en er komen er nog steeds meer bij. Deze moleculen bevatten watersto fatomen, koolmonoxide en zwavelmonoxide. Men heeft ism-moleculen ontdekt die uit negen en zelfs uit elf atomen bestaan. Het ism is er om zo te zeggen in geslaagd om bijna elke eenvoudig chemische verbinding aan te gaan. De gevonden moleculen zijn dezelfde verbindingen, die, volgens de alge meen aanvaarde theorie, een belangrijke rol moeten hebben gespeeld in de organische evolutie. Deze verbindingen vormden eens de chemisch „soep", waaruit het leven zich heeft ontwikkeld. Deze wetenschap geeft aanleiding tot de speculatie, dat het verschijnsel leven een natuurlijke, algemene en universele hoge trap is van de interstellaire organische che mische ontwikkeling. De organische moleculen, die in de ruimte gevonden worden zijn, naar de deskundigen vermoeden, ontstaan door een reactie van atomen en chemische vormen, die heel ge makkelijk deze soort reacties aangaan. Der gelijke reactieve vormen worden „radicalen" genoemd. De reacties doen zich voor op zeer kleine korreltjes van silicaten, die de astro nauten „kosmische stof" noemen. De vraag kan gesteld worden of er wel een wezenlijk verschil bestaat met de vorming van samengestelde organische systemen op het oppervlak van die grote korrel silicaten, die wij de aarde noemen, behalve dan ten aanzien van schaal en graad van ingewik keldheid. Met de nieuwste technieken van de radioa- stronomie en uit ultravioletbepalingen van de satellieten, is gebleken dat de ruimte tussen de sterren een klonterig patroon ver toont. Dat zijn wolken van grote dichtheid die zich bevinden in een omgeving van lage dichtheid. Momenteel is ons zonnestelsel omringd door een interstellaire omgeving van een relatief lage dichtheid, maar de deskundigen nemen aan, dat ons zonnestelsel in de loop van de tijden door tientallen van wolken van een grote dichtheid is getrokken. Vermoed wordt dat zo'n doortocht door een verdichte wolk iets te maken heeft met de periodieke ijstijden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7