luchthaven Cyprus Bloedbad Zuid-Engeland kreunt onder dik sneeuwdek Van Helden uit gratie Vorst belet werk aan Oegstgeesterweg Vorst bedreigt betaald voetbal Kamerleden naar KNVB Okker bouwt Mies Bouwman EGYPTISCHE COMMANDO ACTIE GESMOORD Gratis naar huis met de politie Stoop praai metHieu ioet demmend beroep )p de kijkers Onbekende baby maakt het goed op ACHT PAGINA'S Ceidóe 6ou/ui/nt t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. vertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) mnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 20 februari 1978, 68e jaargang no. 20972. Koeni Lemel „Koeni Lemel in Tel-Aviv", Is raëlische musical uit 1976 op Ned. I om 19.04 UUR. Om 21.50 uur Engels tv-spel „Muis" en om 22.15 uur Charles Trenet. Ned. II om 20.25 uur „Dagboek \an een herdershond" en om 21.45 uur Brandpunt met repor tage over Nederlandse hartpa tiënten in Zürich. Aanhoudend koud. Droog en vrij zonnig. Meest ma tige oostelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer min twee graden. Morgen zon: 7.44.-18.05. Maan: 16.43.-6.38. Seheveningen hoogwater: 1.48.- 14.03. Laag water: 9.32.-21.55. LEIDEN De voorgenomen af sluiting van een van de rijba an op de Oegstgeesterweg ter hoogte van het spoorwegvia duct is vanochtend niet doorge daan. In verband met de stren ge vorst kunnen de werkzaam heden die tot een betere bevei liging van de verkeerssituatie ter plaatse zouden moeten lei den geen aanvang nemen, «et lag in de bedoeling ter hoogte van het viaduct de rij baan enkele centimeters te ver lagen en de stalen bint die de maximale doorrijhoogte aan geeft en waartegen de afgelopen weken vele vrachtwagens zijn gebotst wat op te trekken en van een alarmeringssysteem te voorzien. Alle werkzaamheden bij het viaduct zijn voorlopig uitgesteld tot het weer gaat dooien. Bontdie ven LEIDEN Een 18- en een 21-ja- rige Leidenaar zijn het afgelo pen weekeinde door de Leidse politie aangehouden. Het duo wordt ervan verdacht in de nacht van woensdag op donder dag voor 10.000 gulden aan goe deren te hebben gestolen uit een bontzaak aan de Nieuwe Rijn. De Leidenaars werden door de politie aangehouden op het Schuttersveld, waar zij in een gestolen auto zaten. Een van de jongemannen bleek bij huiszoe king enkele bontjassen in bezit te hebben Molentochten van start LEIDEN De komende dagen worden weer molentochten ge houden. Deelnemers aan deze schaats toertochten kunnen zich vandaag aanmelden bij de startplaatsen. De eerste tocht start morgen om negen uur in Oud Ade bij het clubhuis van watersportvereni ging Vennemeer, in Rijpwete- ring bij café „De vergulden vos", in Hoogmade bij café Van der Ploeg, In Kaag bij café Kaagzicht, en in Roelofarends- veen bij het clubhuis van water sportvereniging Braassemmer- meer. De tochten zijn dertig en vijftig kilometer lang. Het in schrijfgeld bedraagt vijf gulden per persoon. IJsclub Voorschoten houdt van avond kortebaanwedstrijden voor dames en heren op de ijs baan aan de Antonie van Leeu wenhoekkade. Deelnemers kun- fien zich tussen zeven uur en kwart voor acht melden bij de ijsbaan. De wedstrijden begin nen om acht uur. Het inschrijf geld bedraagt voor leden van de ijsclub twee gulden vijftig en voor niet-leden vier gulden. BAZEL Deze week zal de succesvolle trainer van Starlift, Pierre Mathieu, een nieuw gesprek hebben met de sponsor van zijn club, Dé Stoop. Thema van onderhoud zal zijn de beslissing van de coach om de club aan het eind van dit seizoen te verlaten, nadat hij niet tot overeenstemming kon komen over een reiskostenvergoeding. Mathieu woont in Breda en vond dat hij voor de driemaal dat hij per week naar Rijswijk moest rijden een betere vergoeding moest hebben. Stoop verklaarde gisteren gaarne nog eens met de coach van Starlift, dat in Bazel in de eindronde van het Europa Cuptoernooi op een fraaie tweede plaats eindigde, hierover te willen praten. DEN HAAG De aanhou dende vorst dreigt de voort gang van de betaald voet balcompetitie ernstig in de problemen te brengen. Doordat de eredivisie voor 1 april dient te worden beëindigd in verband met het wereldkampioenschap moet het resterende gedeel te - voor sommige clubs twaalf, voor andere elf, in een kortere periode worden afgewerkt. Dat leidt vooral voor vertegenwoordigers in het Europese Cupvoetbal, zoals FC Twente, tot proble men. De Enschedese club heeft competitieleider Jan Huybregts een telegram ge stuurd, waarin ontstemming wordt uitgesproken over de afgelasting van gisteren, ter wijl PSV zaterdag wel speel de en de wijze waarop de inhaaldwedstrijden zijn ge pland. Indien nu de dooi intreedt, hoewel het daar gezien de weerrapporten niet naar uitziet, worden de velden net zo onbespeel baar als ze nu zijn door de vorst. Het straks spelen op doordeweekse dagen heeft nadelige financiële konse- kwenties voor de meeste clubs, die met deze gang van zaken dan ook bepaald niet ingenomen zijn. ZEIST Het bondsbestuur van de KNVB heeft de Kamerleden Ter Beek, De Boer, Brinkhorst, Keja. Martens, Meijer, Mommersteeg en Verkerk uitgenodigd voor een gesprek over de deelneming van het Nederlands elftal aan het WK in Argentinië en de gevolgen daarvan. De acht Kamerleden hadden het bestuur van de KNVB op 8 februari een brief geschreven waarin om een standpunt bepaling ten aanzien van het WK werd gevraagd. Bij monde van de heren Meuleman. Van Marie en Hogewoning is nu door de KNVB de bereidheid uitgesproken die houding in een gesprek toe te lichten. Wanneer het gesprek wordt gehouden is nog niet bekend. ASSEN Tom Ok- ker is van plan na zijn actieve loop baan naar goed buitenlands voor beeld zijn geld in Nederland te in vesteren in een gi gantisch sportcom plex. Gedacht wordt aan een accommodatie met overdekte en onoverdekte tennis banen. een zwem bad, motel, sauna enz. Op dit moment onderzoekt de zaa kwaarnemer van Okker waar dit complex kan wor den verwezenlijkt. Assen is één van de kandidaten. Wethouder Henk de Roos: „Er is deze week inderdaad over gesproken, maar alles verkeert nog in een pril sta dium. Er is nog geen zekerheid dat Assen wordt uitver koren." De 97-jarige heer W. P. Molenaar uit Den Haag wachtte zaterdagmiddag na zijn ontslag uit het Rode Kruisziekenhuis aan de Sportlaan een on aangename verrassing toen een taxi-chaffeur wei gerde hem naar zijn woning aan de Dunne Bierka de te brengen omdat de bejaarde te weinig geld op zak had. De man werd hierop geholpen door twee agenten'van de Haagse politie, die hem - geheel gratis - met hun auto naar huis brachten. IN WASSENAAR Kapitale villa brandt af bij spel met vuurwerk WASSENAAR - Een felle brand heeft zaterdagoch tend aan de Wassenaarse Van Calcarlaan een kapita le dubbele villa geheel in de as gelegd. De brand ont stond doordat een 15-jarige jongen samen met zijn vriend vanuit een raam overgebleven vuurwerk opstak en naar buiten gooi de, waarvan de vuurresten op het rieten dak terecht kwamen. De schade bedraagt ruim anderhalf miljoen. Uit een van de twee panden kon wat inboedel worden gered. Omdat er gevaar bestond voor de omliggende pan den, die ook van rieten da ken zijn voorzien, riep Was senaar de hulp in van de Haagse en Leidse brand weer. Een naburige villa moest dan ook worden nat- gehouden. Elders sprongen vele ruijten. Op de foto: bewoners proberen in pa niek te redden wat er te redden valt. (Van onze radio- en tv-redactie) ILVERSUM Mies Bouwman heeft zaterdag ia de Belgische tv een dringend beroep gedaan de Nederlandse kijkers om sympathie met aar te betuigen na het van het scherm nemen oor de AVRO van haar eigen programma „Net- erk". ij zei o.m. letterlijk: „Er is een terreur van een leine groep kijkers die schrijft, die belt, die dreigt i Hilversum, dat slechts zendtijd krijgt naar het antal leden, is daar doodsbang voor. Als die lensen die nooit schrijven, de zwijgende meerder- eid, niet eens een keer in het geweer komen, dat en ik verschrikkelijk bang, dat we binnen een aar jaar de tv kunnen vergelijken met een krui- enier, waar alleen nog maar Mona-toetjes te rijgen zijn". zou morgen een bespreking hebben met de VRO-leiding over haar verdwenen programma n dit aan de hand van een rapport, waarin zij iaar wensen, fouten en klachten openhartig zou pschrijven. Zij heeft dit moment echter niet gewacht en stortte haar hart uit bij haar BRT- jUega Johan Anthierens, die haar uitnodigde in - ijn programma „Bij nader inzien", een praatpro- I ramma vanuit het Amerikaans Theater in Brus- JL p. Mies kreeg net als in haar eigen programma ran Anthierens één minuut tijd om haar hart te ichten. laarbij heeft Mies ook de kans te baat genomen m afscheid te nemen van haar vaste groep ijkers: „Ik weet wel wat ik wil zeggen. Ik wil goedendag zeggen. Waarschijnlijk voor heel inge tijd en misschien wel voor altijd. Want ik en het goed zat. Ik wou u zeggen dat dat geen rama is, ook al is 27 jaar voor de tv niet niks", ohan Anthierens stelde Mies Bouwman aan zijn ijkers voor met de kwalificatie: „Gravin van het Jooi". Als een van haar grieven noemde zij „de Drruptie in Hilversum", d.w.z. collega's en vrien- en in de omroepwereld, die in haar programma iet wilden vertellen wat zij haar daarbuiten wel «vertrouwden. Mies gaf toe, dat dat wellicht de lut van haar programma was, dat zij in dit [zicht te naïif is geweest. AVRO liet weten lichtelijk verbaasd te zijn ir deze uitspraken van Mies voor de Belgisi tv, temeer daar vorige week in een gesprek tussen de AVRO en Mies, laatstgenoemde de zwakke lekken in haar programma toegaf en ermee ';emde „Netwerk" te beëindigen. ïevonden op ijs in Wateringen Van een onzer verslaggevers) WATERINGEN/DELFT De pasgeboren baby - een jongen van negen pond - die zaterdag verhor ten in een vuilniszak op het ijs in Wateringen door enkele kinderen gevonden werd, maakt het volgens de rijkspolitie redelijk goed. De baby wordt thans verpleegd in het Hippolytuszieken- liuis in Delft. De medische staf heeft goede hoop, lat het kind het er goed zal afbrengen. 3e kinderen, die de baby zaterdagmiddag achter een vuilnisbelt op het ijs vonden waarschuwden onmiddellijk voorbijgangers, zij brachten de baby naar een boerderij in de omgeving, waar hij met warm water weer op temperatuur werd gebracht, voordat hij naar het Hippolytusziekenhuis in Delft werd overgebracht De politie heeft nog geen conèrete tips binnenge kregen. Tot donderdag wordt gewacht, dan zal het kind een naam krijgen. Volgens de medici moet net kind in omgeving momgeving van de vind plaats geboren zijn. LARNAKA (Rtr/UPI/AP) Egyptische comman do's hebben gisteravond tegen de zin van de Cyprische regering op de luchthaven van het Cyprische Larnaka een aanval uitgevoerd op een DC-8, waarin twee terroristen vijftien mensen in gijzeling hielden. Het kwam tot een vuurgevecht tussen leden van de Cyprische nationale garde en de Egyptische commando's, waarbij zeker 13 Egyptenaren sneuvelden. Na een vuurgevecht van een uur gaven de overigen zich aan de Cyprioten over. Tegelijkertijd gaven ook de twee terroristen in het vliegtuig zich over aan de bemanning van het toestel. Zij zijn door de Cyprische politie weggevoerd. Egypte heeft om hun uitlevering gevraagd omdat zij zaterdag de hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Achram hadden vermoord. De gijzelaars in het toestel zijn vrij. President Kyprianou van Cyprus gaf na de schiet partij op Larnaka uiting aan zijn „diepe droef heid" over de botsing met de Egyptische comman do's. Hij zei „krachtig te willen protesteren tegen de actie van de Egyptische regering - het schenden van de souvereiniteit van de republiek Cyprus." Hij zei dat met de overvallers overeenstemming was bereikt dat zij zich zouden overgeven en hun gijzelaars zouden vrijlaten toen de Egyptische actie begon. Cyprus wil alles doen om de vriend schapsbanden met Egypte te herstellen. De Egyptische regering verklaarde dat zij de autoriteiten op Cyprus tevoren had meegedeeld dat commando's in aantocht waren. Volgens Egyp te wisten de commando's de gijzelaars te bevrij den, maar zij werden- tijdens hun actie verrast door het Cyprische ingrijpen. Tijdens de bevrijdingsactie, die leek op de c mando-actie van Israëliërs in Entebbe in juli 1976, werd het toestel met terroristen en gijzelaars doorzeefd met kogels. Het is een geluk dat het niet explodeerde, zo verklaarde de Britse piloot na afloop. Bemanningsleden, gijzelaars en terroris ten bleven vrijwel allen ongedeerd. De terroristen verklaarden na hun gevangenne ming dat zij Sibai hadden gedood omdat hij i tegenstander van de Palestijnse zaak zou zijn. Zij noemden zichzelf Palestijnen. (Voor meer nieuws over de moord op Sibai zie pag.7 DEN HAAG Charles Corver is definitie! één van de scheidsrechters tijdens het toernooi om de wereldtitel voetbal in Argenti nië. Officieus was de naam van de Voorburger al in dit verband genoemd, maar gisteren maakte de FIFA de lijst van arbiters of- de spelleiders is dat elk land slechts één arbiter mag af vaardigen. Vandaar ook dat Jan Keizer, wiens naam ook wel eens is ge noemd als kandi daat - de Volen- dammer krijgt veel invitaties op naam - niet tijdens het WK in actie zal ko men. Argentinië heeft als gastland drie scheidsrech ters extra, maar deze komen slechts als grens rechter in actie. Op de keiharde besneeuwde velden heerste koning Winter. Een Egyptische commando ligt bij een jeep na de actie van de commando's tegen de gekaapte Cyprische DC-8. Het toestel van de Egyptische commando-een heid werd later door de Cyprische nationale garde opgeblazen. door het breken van elektriciteitska bels. Naar schatting 100.000 mensen zaten bovendien zonder water omdat pompstations van elektriciteit versto ken waren. In Frankrijk kwamen twee mensen door felle kou om. In het noorden daalden de temperaturen tot 15 gra den onder nul. Ook daar begaven elektriciteitskabels het waardoor een kwart miljoen mensen zonder elektri citeit zat. In Denemarken daalde het kwik tot 25 graden onder nul. Ruim 60 cm sneeuw lag er in Stockholm en winden met orkaankracht beukten de westelij ke kust van Noorwegen waar negen vissers vermist worden na het zinken van hun schip zaterdagnacht. EINDHOVEN De rol van Hans van Helden in de nationale en internatio nale schaatswereld lijkt na afgelo pen weekeinde te zijn uitgespeeld. De Friese Brabander, die eerder dit seizoen koos voor een eenzame voorbereiding en daarmee voor een aantal conflicten zorgde, verkoos gisteren na de 1500 meter het strijd toneel van de NK voor gezien te houden. LONDEN (UPI) - De politie heeft er bij degenen die niet noodzakelijker wijs de weg op hoeven in delen van Zuidwest-Engeland op aangedrongen thuis te blijven nu dit gebied getrof fen wordt door de zwaarste sneeuw val in 30 jaar tijd. Ook uit andere Europese landen wordt slecht \yeer gemeld. Honderden kilometers weggedeelten in Zuidwest- en West-Engeland zijn bedekt met bijna een halve meter sneeuw. Storm joeg het witte goed op tot 3 meter hoog. Weg- en spoorweg verbindingen met veel belangrijke ste den, waaronder Plymouth, Exeter, Sa lisbury, Weymouth en Dorchester, werden verbroken. Honderden verla ten auto's staan langs de wegen. Dui zenden huizen waren „stroomloos" Zelfs deze krachtig gebouwde brandweer wagen had in Zuid-Engeland geen schijn van kans tegen de geweldige sneeuw jachten. De wagen liep volledig vast in da witte wade. Alleen PSV kwam zaterdag in actie tegen een mak Volendam. Het was echt schaatsweer, al dacht Hans van Helden daar anders over.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1