TWEEDE PLAATS BEREIKBAAR VOOR DAMES GEMINI/K EN LEYTHON Parker wint grauw duel GELUK SLECHTS Eén set genoeg SPORTTRIBUNE BEKERVERLIES VAK STARS Parker ontvangt woensdag NND m Van onze volleybalmedewerker LEIDEN De dames van Gemini Kangeroes hebben opnieuw een belangrijke stap gedaan In de richting van de tweede plaats in de tweede divisie. De Voorscho- tense équipe, ditmaal gecoached door Johan Kwestro, sloot de moeilijke thuiswedstrijd tegen Tromp/Mitsubishi af met een 3-2 zege. In de eerste set liep het voor Gemini op rolletjes. Op basis van een sterke service werd Tromp/M. in deze spelperiode ge heel weggespoeld, maar na de 15-5 setwinst kreeg Gemini het aanzienlijk moeilijker. In de vol gende twee sets kwamen de Voorschotenaren wel steeds op voorsprong, maar misverstanden aan Geminl-zijde hadden tot ge volg, dat belde sots alsnog in het voordeel van de Haagse dames uitvielen: 15-17 en 13-15. Gemini, dat het zonder wisselspoelsters moest stollen, ging in de vierde set furieus van start. Binnen de kortste tijd stond het 13-0 voor de thuisploeg. Gemini liet Tromp/M. nog onbegrijpelijk dicht bij komen (13-11) alvorens het naar 15-11 doordrukte. In het bosllssende vijfde bedrijf waron beide ploegen aan het eind van hun latljn. Het was met name te danken aan de in de verdediging IJzersterke Cis- ka Beurze, dat Gemini vla 15-5 de eindoverwinning voor zich op kon eisen. Ook Leython blijft nog volop mee draaien in de strijd om de tweede plaats. De Leiderdorpse formatie had echter de handen vol aan een zich fel verwerend Die Raeckse. De door Die Raeckse soms knap uit gevoerde steekaanvallen stelde de Leython-verdediging bij tijd en wij le voor onoverkomelijke proble men. Daar kwam nog bij, dat de achterveld-verdediging van Die Raeckse uitstekend raad wist met de harde Leiderdorpse aanvallen. Leython moest de eerste set aan de concurrentie laten (9-15), maar daarna leek de thuisploeg toch rechtstreeks door te stomen naar een 3-1 zege. De volgende twee sets werden binnengesleept (15-12 en 15-11), waarna Leython in de vierde set een 13-9 voorsprong nam. Deze spelperiode werd ech ter alsnog uit handen gegeven (14- 16), waarna Leython in de beslis sende vijfde set dan toch eindelijk de tactiek had gevonden waarmee Die Raeckse bestreden moest wor den. Leython beperkte zich voor namelijk tot tactische plaatsballen, wat uiteindelijk resulteerde in 15-9 setwinst en daarmee een 3-2 zege voor Leython. De reserves van Gemini Kange roes hebben moeiteloos de koppo sitie in de derde divisie vast kun nen houden. Het bezoekende Be Fair wist steeds redelijk bij te blij ven, maar Gemini echt bedreigen zat er voor de dames uit Waddinx- veen geen moment in. Gemini, dat in Anneke Pardoen zowel in aan vallend als verdedigend opzicht een uitblinkster had. behaalde via 15-9, 15-13 en 15-12 opnieuw een 3-0 overwinning. Bij de heren moest Donar de eer en de punten aan het bezoekende Lekkerkerk laten. Een overwinning zat er zeker in voor de Merenwijk- bewoners maar op de beslissende momenten ontbrak het bij Donar aan de zo broodnodige precisie. In de eerste set nam Donar een 11-7 voorsprong, terwijl in de tweede set een 12-11 voorsprong werd bereikt. Pass-fouten aan Donar-zij- de deden de setwinst echter twee maal met 12-15 bij Lekkerkerk be landen. In de derde spelperiode wist Donar o.l.v. de knap spelende Ron Groen, naast een draaiende aanval een bijzonder hecht blok te formeren. Lekkerkerk kwam er niet aan te pas en Donar wij- het pakte de set op overtuigende ze: 15-1. Daarmee had Donar echter wel gehad. De Leidenaren zakten ver weg, waardoor Lekker kerk in staat werd gesteld om via 7-15 het karwei met 1-3 winnend af te sluiten. Gemini Kangeroes-2 is na de ne derlaag tegen Interlance Zaan-2 op de laatste plaats in de tweede divisie terecht gekomen. De Voor schotenaren beschikken zonder meer over voldoende kwaliteit om in deze klasse goed mee te draaien, maar de motivatie en de inzet laten week op week duidelijk te wensen over. Zo ook in het duel tegen mededegradatiekandidaat Interlance. Tweemaal wist Gemini nog een achterstand weg te wer ken (15-10, 10-15, 15-4 en 10-15), maar in de beslissende vijfde set liet de Voorschotense formatie het weer duidelijk afweten. Mede door dat de service van Gemini ronduit zwak te noemen was konden de Zaandammers via 15-8 een belang rijke 3-2 overwinning behalen. (Van onze basketbal-medewerker) Leiden -- Nu de kaarten In de basketbal-eredivisie een beetje geschud zijn, worden er wedstrijden gespeeld, die het predikaat „verplicht nummer" volop verdienen. De tweede confrontatie tussen Musette en Parker was er zo eentje. Aan de ene kant een' Parker, dat logisch gesproken al in de play-offs zit, aan de andere zijde een Musette dat de strijd om de vierde play-offplaats geheel heeft opgegeven en zich blijkbaar ook niet In wil zetten om aan de dreigende degradatie te ontkomen. Gevolg: een grau we wedstrijd, waarin alleen Arthur Collins de weten schap hoog hield, dat er In Rotterdam eredivisiebas ketbal werd gespeeld. Al direct werd duidelijk dat de Leidse ploeg de lakens uit zou delen. Zowel Parker als Musette speelde een man-to-man-defensie. Duidelijk was dat de Rotterdam mers vergeten waren hoe ze drie maanden geieden Parker de eerste nederlaag toebrachten. De Musette- ploeg verdedigde in de openingsfase chaotisch en met name op de achterlijn vielen enorme gaten. Collins profiteerde dankbaar en scoorde vanaf zijn stek de nodige punten. De Leidse ploeg kreeg alle ruimte om de spelsystemen eens behoorlijk te kunnen spelen. Met name Sid Bruinsma toonde zich een goede afmaker. Wat er aan de andere kant van het veld gebeurde was minder aantrekkelijk. Collins hield Fritz van scoren af en wat Musette onder systeemspel verstond zal wel voorlopig een open vraag blijven. Het bleef bij een paar keer overpassen en dan een schot op hoop van zegen. De Leidse ploeg nam dan ook een 14—26 voorsprong. Bij 20—32 wisselde coach Henny Blom de grieperige Mitchell Plaat voor Peter Paulides. Het Leidse talent betekende een verfrissende factor in deze wedstrijd. Meer nog dan afgelopen woensdag toonde Paulides een enorm zelfvertrouwen, hetgeen tot uitdrukking kwam in 10 punten en een schotpercentage van 100%. Na de eerste 20 minuten leidde Parker met 38—52. waarmee de strijd al beslist was. De tweede speelhelft leverde aanvankelijk het beste deel van de strijd op. Musette blokte drie Parker aanvallen en gaf even de indruk er nog iets aan te willen doen. Het werd 48—56. mede door de scores van Loorbach, die stuk voor stuk voor drie-seconden- fouten afgekeurd hadden moeten worden. Loorbach mocht vijf seconden in de bucket vertoeven en scoor de derhalve. Parker stelde via Collins de zaken weer op orde en de marge ging weer rond de 12 punten schommelen. Musette ging steeds geïrriteerder spelen, zodat het niet lang duurde eer Woerkom, Vervoorn en Valkenburg met vier fouten rondliepen. Parker- coach Blom zag echter geen noodzaak om de vijfde fout uit te laten lokken. „Als het nou een belangrijke speler was en de wedstrijd nog open was. dan het ligt het anders, maar nu zag ik geen aanleiding.'" Derhalve sukkelde de strijd zich voort. Pas bij 68—80 vonniste Collins definitief het armoedige Musette-spel. Twee breaks, een formidabel afstandschot en twee dunks gaven de Leidse supporters nog wat waar voor hun geld. Met 68—90 was de strijd bekeken. Parker geloofde het allemaal wel en Musette mocht tot de 77—94 eindstand terugkomen. Het was jammer. De Leijse ploeg had deze wedstrijd met minstens 30 punten kunnen en ook moeten winnen. Henny Blom: „Dit soort wedstrijden blijf je houden. Als we vanavond gewoon hadden kunnen trainen, dan had ik er nog meer aan gehad." Scores Parker: Kip 6. Paulides 10. Plaat 12, Bartolome 14. Bruinsma 16, Collins 36. Musette: Verkerk 2, Valkenburg 5, van Woerkom 10. Vervoorn 10. Loorbach 12, Washington 18. Fritz 20. Stand: Donar 22—36, Falcon 19—34, Parker 22—30. Tripper 22—24, Vastgoed 20—18, Buitoni 21—20, Arke 22—20, Delta Lloyd 22—16, Musette 22—16, Amstel veen 22—0. Vak Stars heeft dit weekend twee wedstrijden ge speeld Zaterdag trad de Leidse eerstedivisionist aan tegen AMBJ. Deze competitiewedstrijd leverde weinig problemen op. Na een stroeve start, waarin Vak nogal wat moeite had met de zónedefensie van AMVJ, kwam de ploeg goed los. Na een 34—32 ruststand kon via de veelscorende Strong met 9474 worden gewonnen. De bekerontmoeting tegen Boetiek Waterloo verliep daarentegen beduidend slechter. In de eerste helft viel de schade nog mee. Via Strong nam Vak een 19—16 voorsprong en bij rust was de stand gelijk: 45—45. De tweede helft betekende een ware ontgoocheling voor de Leidse ploeg. Er werd veel te hard verdedigd, hetgeen een regen van fouten opleverde en Boetiek versloeg Vak met zijn eigen wapen: de break. Toen Lace Strong met vijf fouten naar de kant moest was het een bekeken zaak. Met 93—104 mag Vak zich niet veel illusies meer maken voor de return, over 14 dagen. BV Lisse is er niet in geslaagd om het laag geklasseer de Addpack te verslaan. Ziekte en een blessure hadden hun tol bij Lisse opgeëist, waardoor coach Aad Baak en topscorer van Litsenburg verstek lieten gaan. Nijssen Trotters is hard op weg om de tweede divisie binnen te varen. Dit keer werd Rabobank uit Gouda verslagen met 71—100. Arthur Collins was zaterdag een van de weinige licht punten in de Vijf-meihal. De Parkerspeler zorgde voor zesendertig punten. (Van onze basketbal-medewerker) LEIDEN Voor de tweede maal binnen vier woken speelt Parker thuis tegen de huidige koploper Nationale Nederlanden Donar. Of de Leidse ploeg er dit keer we' in zal slagen om de belde punten thuis te houden lijkt eon open vraag. Het Groningse spel. vier weken geleden was dermate sterk, dat Donar zeker niet kansloos moet worden geacht. Zeker nu Pete Miller weer in de ploeg is opgenomen. Parker is in die periode stabieler geworden. Met name Paulides en Bartolome zijn qua spelpeil duidelijk vooruit gegaan. Een Leidse zege is dus niet bij voorbaat uitgesloten. Mocht Parker de ontmoeting met Donar winnend afsluiten, dan kan de ploeg vrijwel zeker zijn van een eindrangschikking bij de eerste vier. De voorsprong op de huidige nummer vijf, Buitoni zal dan tien punten bedragen... Ad van der Velden en Chris Schmidt speelden een hoofdrol in het toch al zo sterke team van de Nederlandse kampioen. ASSEN Rode Ster Praag had gistermiddag in de laatste wedstrijd van de strijd om de Europese vol* leybalbeker voor bekerwin naars de winst van slechts één set nodig om zeker te zijn van de eerste plaats in het finaletoernooi. De Tsjecho-Slowaken wonnen de eerste set van AZS Oisztyn uit Polen en speel* den daarna veel minder geconcentreerd verder, waardoor Oisztyn met 3—1 won en op de tweede plaats eindigde. In de finalegroep te Assen wonnen Rode Ster, Paoletti Catania (Ita) en AZS Oisztyn alle drie van Eczaci- basi Istanboel. dat Delta Lloyd had uitgeschakeld. De drie sterke ploe gen echter wonnen alle één keer van elkaar. Het set-gemiddelde, ol zo nodig het puntensaldo zou be slissend zijn. Rode Ster begon in de beste uitgangspositie en heeft de onzekerheid slechts kort laten bestaan. De uitslag van de laatste wedstrijd is: Rode Ster Praag (Tsj)AZS Oisztyn (Pol) 1—3 (15—6, 11—15, 2—15, 13—15). De eindstand van het toernooi is: 1. Rode Ster Praag 3 4 7—4 2. AZS Oisztyn 3 4 7—5 3. Paoletti Catania 3 4 7—5 4. Eczacibasi 3 0 2—9 (162—123) (148—150) Moment van het duel van de waarheid, Starlift—Plomien, waarin de Polen de winst en eigenlijk de Europa Cup zeker stelden. formidabel op. Zo zeer zelfs, dat dank zij 15—13 voor Odolena een vijfde en beslissende set noodzakelijk werd. Klasse Maar juist op deze kritieke ogenblikken toonden de Polen veelal hun klasse. Niet voor niets is dit land wereldkampioen. Ondanks de" ontzettend harde en zeer piecleze klappen van onder meer Karei Zjerabek moest Odolena zich tenslotte toch gewonnen geven: 158. De op de tribunes verzamelde Nederlandse kolonie zag het met lede ogen aan. De eerste plaats was onverwacht nog zo dicht binnen het bereik van Starlift gekomen. De tweede plaats werd niettemin als een kampioen schap gevierd. En de duizenden toeschouwers lieten bij de huldigingsceremonie hun sympathie nog eens onom stotelijk blijken. Amateurs Het trio Loek Wlllemsteln, Frank Constandse en Jan Warns mocht de afsluiting niet meer meen.aken. Ge drieën waren zij al onderweg naar huls. Immers, van daag wacht voor hon weer hét dagelijks werk. Amateurs, niet te vergelijken met de professioneel ingestelde ploegen van achter het IJzeren Gordijn. Dat alles maakt de door Starlift geleverde topprestatie steeds onwerkelijker. De Nederlandse kampioen traint per week vier en een half uur, Plomien en ook Aero Odolena Voda gemiddeld tien uur per week. Maar hoe nu verder? De ploeg uit Rijswijk zit vermoedelijk aan het plafond van zijn kunnen. Weliswaar lag zelfs een eerste plaats iets dat een Westeuropese ploeg in de hele geschiede nis trouwens nog nooit heeft gepresteerd in het door bijzonder slecht weer getroffen Bazel bijna voor het grijpen, maar toch blijft het een uitschieter. Daarmee komt men in Nederland overigens toch op een bijzonder netelig probleem. Want terwijl Starlift bewijst de aansluiting met de Oosteuropese grootmachten te hebben gevonden, heeft het nationale team rjog onlangs juist het tegenovergestelde laten zien. Bij de Europese kampioenschappen, vorig jaar in Finland, werd Oranje volledig van de vloer geveegd. Met dienverstande dat Starlift toen geen spelers aan de nationale selectie leverde door een meningsverschil met de begeleiding van het Nederlandse team. In september van dit jaar staan de wereldkampioenschap pen in Italië op de kalender. Met Nederland, dat dank zij een gelukje Joegoslavië werd door de internationale volleybalbond gediskwalificeerd zodat er een plaats vrij kwam toch naar zuidelijke streken mag afreizen. Nu rijst uiteraard de grote vraag: met of zonder spelers van Starlift. In het laatste geval slaat de NeVoBo een enorm figuur. De bond kan eenvoudig niet langer om de Starliftspelers heen. De Rijswijkers hebben onomstreden hun kandidatuur gesteld. Een gesprek tussen beide partij en is dan ook dringend gewenst. Zoals gezegd, zilver voor Starlift in de finale van de Europacup 1. Een voor Nederlandse begrippen unieke prestatie. Starlift. in dit toernooi een formatie zonder uitgesproken zwakke plekken. Ook wisselspelers als Fred Blangé. Hans Krieger en Rob Lantsheer waren er uitste kend bij wanneer dat van hen werd verlangd. Maar Chris Schmidt en Ad van der Velden waren de absolute uitblinkers. De dolgelukkige Pierre Mathieu: „Je moet voor een dergelijk evenement eigenlijk tien gelijkwaardige spelers bij elkaar hebben. En die bezit Starlift. Het is typisch Nederlands. Als een Nederlander niets hoeft te presteren, dan juist komt hij tot de beste prestaties. We hebben in eerste instantie zeer rustig naar deze finalepoule toegeleefd. En dit is het resultaat. We kunnen terugzien op een voortreffelijk toernooi. Terwijl het Nederlands volleybal na de zwakke beurt van Oranje in Finland in een diep dal terecht leek te zijn gekomen, heeft Starlift hier het tegendeel bewezen. Ook de andere coaches waren vol bewondering over de kwaliteit, die Starlift dit keer ten toon spreidde. De Pool Aleksander Skiba, de Tsjech Vaclav Tichy en de Turk Aertogan Kobal, iedereen feliciteerde Pierre Mathieu. En dat terwijl die juist zijn vertrek heeft aangekondigd. Het is spijtig als Mathieu inderdaad weg zou gaan. Rond dit thema hangt echter nog altijd een waas van geheimzinnig heid. Mathieu is nog lang niet vertrokken en Starlift mag blij met hem zijn. DICK KIERS BAZEL De opzet is geslaagd. Starlift heeft aansluiting gevonden bij de internationale volleybaltop. De uiteindelijke tweede plaats in de finalepoule van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen ach ter de Poolse titelhouder Plomien Milowice mag in ieder geval als overtuigend bewijs voor een dergell|ke erkenning worden gehan teerd. De Rljswijkse formatie onder de des kundige leiding van trainer/coach Pierre Ma thieu toonde de afgelopen drie dagen in de fraaie sporthal Sankt Jakob te Bazel onmis kenbaar aan, ook buiten de eigen landsgren zen een ploeg van betekenis te zijn. Dat het juist op het nippertje mislukte de fel begeerde hoofdprijs in de wacht te slepen, moet voor een belangrijk deel aan domme pech worden toegeschreven. Immers, zaterdagavond dwong de Nederlandse kampioen het gere puteerde Plomien Milowice tot een geweldige krachtsin spanning. Die bewuste confrontatie tot een geweldige krachtsinspanning. Die bewuste confrontatie was in feite ook de beslissende. Zowel Plomien tegen het in dit voorname gezelschap nogal uit de toon vallende Boron- kay Istanbul uit Turkije als Starlift zeer verrassend tegen de Tsjechische vertegenwoordiger Aero Odolena Voda hadden immers de voorgaande vrijdagavond hun partijen gewonnen. De directe confrontatie tussen Plo mien Milowice en het duidelijk als underdog te boek staande Starlift fel gesteund door het 3000 man sterke Zwitserse publiek werd een onvergetelijke belevenis. Hoewel het daar in de beginfase geenszins naar uit zag. weerde Starlift zich grandioos. Na met 15—9 en 15—10 de eerste en tweede set te hebben moeten inleveren, kwam de plotseling van alle zenuwen bevrijde ploeg formidabel terug. Met niet minder dan 151 werd -de derde set dan ook volkomen verdiend gewonnen. Een ontluisterende score voor de verbijsterde Polen. De vierde set, waarin de bezoekers van de ene sensatie in de andere vielen, bracht volleybal van wereldniveau. Starlift bewees vooral in deze spanning een bijzonder homogene ploeg te zijn. Maar het geluk bleef aan Poolse kant. Met 1411 leek Starlift resoluut op pad naar een vijfde en beslissende set. Het lot besliste echter anders. Plomien krabbelde langzaam maar zeker naderbij. Terwijl een Tsjechische fout van de boomlange Jerzy Malinowski door de scheidsrechters Raimond Ravanne uit Frankrijk en Alfred Schneider uit Oost-Duitsland merkwaardig ge noeg over het hoofd werd gezien, floot het duo wel een netfout van Loek Willemstein af. Het verzet van de Nederlandse kampioen was daarmee gebroken en Plo mien maakte de zaak met 16—14 af. Teleurstelling De teleurstelling bij Starlift was groot Begrijpelijk, want de Rljswijkse ploeg had waarschijnlijk nog nooit zo voortreffelijk gespeeld. En het absolute hoogtepunt was daarmee vrijwel zeker verkeken. Op de laatste wedstrijd dag stonden de ontmoetingen Starlift—Boronkay en PlomienOdolena op het programma. En dat de Tsje chen, die tot dan toe nogal teleurgesteld hadden, tot een zege op Plomien In staat zouden zijn, daarin geloofde niemand. Maar wat mankeerde daar gisteren in het kokende sport paleis van Bazel verschrikkelijk weinig aan. Aero Odolena Voda, inmiddels verzekerd van de bronzen plak, had tegen Plomien in feite nauwelijks eigen belangen op een even- tuéle overwinning. Odolena knokte dus alleen voor de kansen van Starlift. Want indien de Tsjechen van de Poolse kampioen zouden winnen, werd Starlift alsnog eerste. Mits de Nederlanders zelf Boronkay op de knieën wisten te krijgen. Maar dat bleek eerder al geen enkel probleem (3—0). Plomien tegen Aero Odolena Voda: een heksenketel. De Tsjechen pakten direkt al brutaal de eerste set met 15—13. De geschrokken Polen sloegen even hard terug. Met 15—9 en 158 bezweek Odolena voor het fysieke geweld van met name Wieslaw Gawlowski, Ryszard Bosek en Wlodzinierz Sadalski. En ook de vierde set was aanvankelijk geen probleem voor de koelbloedige Polen. Tot 12—5 liep Plomien van zijn tegenstander weg. Maar op dat bewuste moment gebeurde er iets eigenaardigs. Aero. fel aangemoedigd door de uitzinnige toeschouwers, die zeer goed begrepen dat hiermee vooral de belangen van hun favoriete Starlift werden gediend, richtte zich

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18