BOKSER BLIJVEN ff S Spaanse bokser in coma naar ziekenhuis FC Den Haag op 7 maart FC Amsterdam Nanninga weer in actie bij Roda KNVB dupeert toeschouwers Eledmardiografisch ondersoek niet feilloos Inhaalprogramma vastgesteld DEN HAAG Competitieleider Jan Huybregts heeft voor het betaalde voetbaJ het volgende inhaalpro gramma opgesteld: NAC—FC Utrecht op 22 februari - aan vang 20.00 uur Rode—Haarlem op 1 maart - aanvang 20.00 uur FC Amsterdam—FC Den Haag op 7 maart - aanvang 20.00 uur VolendamSparta op 8 maart aan vang 16.30 uur Telstar—PSV op 8 maart - aanvang 16.30 uur Go Ahead Eagle»—FC Twente op 8 maart - aanvang 20.00 uur Eerste divisie: MW—SC Amersfoort op 28 februari - aanvang 19.30 uur Heracle9—FC Dordrecht op 1 maart - aanvang 16.30 uur SW—Excelsior op 8 maart - aanvang 16.30 uur Veendam—Cambuur op 8 maart - aan vang 19.30 uur. Kwartfinales KNVB-beker Vitesse—Sparta op 22 februari - aan vang 16.00 uur Sparta—Vitesse op 1 maart - aanvang 20.00 uur AZ'67—Wageningen op 1 maart - aan vang 20.00 uur AjaxRoda JC op 8 maart - aanvang 20.00 uur. Het voor 18 en 19 februari vastge stelde programma in de eredivisie zal in principe worden ingehaald op Goede Vrijdag (24/3) of Paasza terdag (25/3). Het programma van de eerste divisie zal op een nader te bepalen datum worden inge haald. BRUNSSUM Roda JC heeft gis termiddag in een oefenwedstrijd in Brunssum voor duizend toeschou wers met 31 gewonnen van de hoofdklasser Limburgia Bij Roda speelde Dick Nanninga voor het eerst na zijn hernia-operatie weer mee. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de voetbalwereld, en dan vooral in de eredivisie is de nodige wrevel ontstaan over het beleid van competitieleider Jan Huybregts in verband met de heersende weersomstandigheden. Een aantal clubs, on der aanvoering van FC Twente, is boos over de totale afgelasting van gisteren, waardoor de komende periode overbelasting dreigt. Manager Ton van Dalen van FC Twente stuurde Huybregts een telegram waarin hij de KNVB-official van dienst ontstemming op de hoogte stelde. Maar FC Twente is niet de enige club die met Huybregts' beleid moeite heeft. Manager Fred van Hal van FC Den Haag is weinig ingenomen met de beslissing van competitieleider Jan Huybregts om op Goede Vrijdag een inhaalprogramma vast te stel len. „We waren met FC Twente al overeengekomen om op Paaszater dag het duel met FC Twente te spelen in verband met Europa Cupverplichtingen van de Ensche- deërs. Dit komt nu wel op losse schroeven te staan. Je kunt na tuurlijk niet én op vrijdag én op zaterdag spelen. Het lijkt me beter om in plaats van Goede Vrijdag een paar dagen daarvoor competi- Wedstrijden af te wikkelen." fC Den Haag is (nog) niet van plan om bij de KNVB aan de bel te trekken over het nu al vastgestelde inhaalprogramma „We moeten eerst eens zien hoe de heer Hey- bregts het allemaal voor elkaar denkt te krijgen. Het is duidelijk dat de zaal; wel wat knelpunten gaat vertonen, hetgeen bij even tuele nog komende afgelastingen nog veel ingewikkelder wordt. Wij hebben geen moeite met doorde weekse inhaalwedstrijden als het een incidenteel geval is, zoals die wedstrijd op 7 maart. Maar als we ook een aantal thuiswedstrijden op bijvoorbeeld woensdag zouden moeten spelen komen er natuurlijk wel financiële konsekwenties om de hoek kijken. Als we van oordeel zijn dat dat onverantwoord wordt zullen we wel eens bij Huybregts aan de bel trekken." Het veld van FC Den Haag was gisteren inderdaad onbespeelbaar. „Er zaten nog hele voren in de grasmat als gevolg van een eerder gespeelde oefenwedstrijd. Het was gevaarlijk om hierop te spelen. Daarom is de wedstrijd tegen FC WV terecht afgekeurd", aldus Van Hal. die tevens meedeelde dat de spelers er geen probleem van zul len maken als ze de komende periode meer duels dan normaal af moeten werken. De afgelasting heeft in het Ajax- kamp geen al te grote opschud ding veroorzaakt. Voorzitter Jaap van Praag reageert koeltjes op de vraag, hoe het vrij zware program ma. met Europa Cup. de Neder landse beker en het competitieres tant. in zo'n betrekkelijk korte tijd afgewerkt moet worden: „We tillen er daar niet zo zwaar aan als sommige andere verenigingen doen. De soepelste oplossing lijkt me, dat we gewoon in mei een dag of tien langer spelen dan voorzien. Alleen als we in de Europa Cup de halve finale bereiken, kunnen we natuurlijk met de Paasdagen onmogelijk een dubbel programma afwerken.4 Dq terreinomstandigheden waren in Amsterdam overigens dermate slecht, dat men geen enkel pro bleem had met de afkeuring van het terrein door de Volendamse arbiter Jan Keizer. Manager Bob Maaskant van Go Ahead is niet bepaald gelukkig met het inhaalprogramma. Maaskant maakt vooral bezwaar tegen het inhalen op Goede Vrijdag of Paas zaterdag. Go Ahead Eagles moet op één van deze dagen de gisteren afgelaste ontmoeting tegen Haar lem spelen, terwijl op Paasmaan dag Feyenoord naar Deventer komt. „Ik ben niet gelukkig met een dubbel programma in het Paas weekeinde. Vooral niet omdat Go Ahead Eagles alle wedstrijden op zaterdag speelt. Nu worden we gedwongen op Paasmaandag te gen Feyenoord te spelen. Aanvan kelijk zou Go Ahead Eagles op zaterdagavond tegen de Rotter dammers spelen", aldus manager Bob Maaskant. „Ik heb geen bezwaar tegen twee of drie wedstrijden per week, want Typerend beeld van ook afgelopen weekeinde: een groepje mensen inspecteert het veld. Dit beeld ontstond bij Haarlem. we zijn een profclub, dus moet dat mogelijk zijn. Ik heb alleen be zwaar tegen een overbelast pro gramma omdat dat niet nodig was geweest. De KNVB moest zonodig een winterstop invoeren rond de Kerstdagen en bovendien mocht er op het carnavalsweekeinde niet worden gespeeld. De KNVB heeft geen rekening gehouden met deze weersomstandigheden. Bob Maaskant ziet nu met lede ogen toe dat op woensdag 8 maart thuis tegen FC Twente moet wor den gespeeld terwijl er drie dagen later weer een thuiswedstrijd in de Adelaarshorst is tegen Vitesse. Go Ahead Eagles vreest dat de publie ke belangstelling voor de twee thuiswedstrijden beduidend min der zal zijn. Maaskant: „Clubs die geen spelers afstaan aan het Ne derlands elftal worden nu de dupe van het WK-plan van de KNVB. Bovendien verkeert Go Ahead Eag les in de degradatiezone. We zijn dus erg kwetsbaar. We lopen met zo'n programma grote risico's zoals blessures, kiekten en even tuele schorsingen. Ik ben er niet gelukkig mee", aldus Bob Maas kant. Gisteravond heeft Ton van Dalen nog telefonisch contact gohad met Jan Huybregts. „Als wij ons zouden plaatsen voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup, wil Huybregts ons wel tegomoot komen, is hij wel bereid ons competitieprogramma enigszins aan te passen en daar door minder zwaar te maken dan nu het geval is", aldus Ton van Dalen. g MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Het resultaat kwam, hoe dan ook. De KNVB mag weer tevreden zijn: PSV-Volendam is gespeeld en daar heeft de bond de komende maan den geen last meer van. De vraag is op dit moment niet of er nog goed spel op dergelijke velden mogelijk is. Van doorslaggevende betekonls is of de spelers zich enigszins staande kunnen houden. Daar om keurde scheidsrechter Mulder het PSV-terreln goed en moest er zaterdagavond worden gevoetbald. De positie van PSV en het herhaaldelijk voor sensa tie zorgende Volendam trokken toch nog achttiendui zend mensen naar het stadion. Weinigen zullen met een tevreden gezicht huiswaarts zijn gekeerd. Misschien scheidsrechter Mulder, getuige zijn uitspraak. "Dit is de belangrijkste beslissing, die ik in mijn carrière heb moeten nemen". De man kan er ook weinig aan doen. De opdracht van de baas was immers: het koste wat het kost door laten gaan. Toch een vreemde situatie, want voordat PSV-Volen dam begon, waren reeds drie wedstrijden in de ere-divisie afgelast. Onder voorbehoud begon scheidsrechter Mulder met de wedstrijd: "Op het veld had zich een ijslaag gevormd. Zou er na het stuktrappen van die laag een glijpartij zijn ontstaan, dan had ik de wedstrijd reso luut afgebroken. Het veld hield zich echter goed". Daarom liet Mulder doorspelen. Van een normaal wedstrijdbeeld was geen sprake meer. De spelers hadden te veel moeite zich in evenwicht te houden. Er werd duidelijk ingehouden. Onverwachte bewegin gen werden bestraft met een valpartij. Normaal gesproken had PSV-Volendam garant moeten staan voor een alleszins acceptabele partij voetbal. De spelopvatting van de twee ploegen staat daar borg voor Eergisteren moest zowel Volendam als PSV veel te voorzichtig te werk gaan en dat droeg nu niet bepaald toe aan de kijkwaarde. die echter gezien de omstandigheden goed te noemen was. Met name de technische spelers waren op dit veld in het voordeel Toch verwachtte men aan de zijde van Volendam teveel van de aanwezige technische kwaliteiten. Met name het middenveld, maar dat liep zich telkens stuk op de gretigheid van PSV. dat via Lubse en Poortvliet op 2-0 kwam. Tol scoorde tegen voor de rust. maar na de pauze bezorgde Renè v.d. Kerkhof PSV de definitieve winst. Scoreverloop. 10. Lubse 1-0, 32 Poortvliet 2-0, 43. Tol 2-1, 56. René van de Kerkhof. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 18.000. PSV: Van Beveren; Poortvliet. Van Kraay. Brandts, Deacy; Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen, Smits; René van de Kerkhof. Lubse en Deykers. Volendam. Hoek; Molenaar, Guyt, André, Mol; J. Jonk (Tuyp), Billie Bond, Helling; Dick Bond, Kramer (Kwakman) en ToL Harry Lubse schiet PSV naar 1—0. Kees Guyt ligt op de grond en Fred André (no. 4) gaat de verkeerde kant op. MADRID Twee maanden na hot drama rond de Westdultse bokser Joerg Eipel dlont zich het volgende boksdrama al weer aan. Woensdagavond werd de 23-jarige Spaanse bok ser Juan Ruben Melero na een knock-out in een Madrileens zie kenhuis opgenomen mot ernstig hersenletsel. Zijn toastand is dermate kritiek, dat de chirur gen niet tot operatie wensen over te gaan. Melero werd in de zevende ronde van het gevecht tegen de Spaan se kampioen Rodriquez twee keer neergeslagen, alvorens hij de derde maal uitgeteld werd Ook in de voorafgaande ronde had Melero verscheidene treffers moeten incasseren. ROTTERDAM Er Is geon sport waar. zoals bij het boksen de deelnemers vlak voor een wedstrijd worden gekeurd. Na alle k.o. door interventie van de scheids rechter wegens een te groot krachtsver schil, zodat de óón teveel moet incasse ren en na een bijzonder zware bokspartlj moet de amateur een hersenonderzoek (EEG) ondergaan. De beroepsbokser moet zelfs ieder jaar een dergelijk onderzoek laten verrichten om een licentie te kunnen krijgen. Elke amateur, die k.o. Is gegaan of veel stoten heeft opgelopon waardoor de partij Is gestaakt, mag acht weken niet trainen. Niettemin blijven de hersenen in dubbol opzicht hot tere punt: letterlijk en figuurlijk omdat zelfs een hersenonder zoek uitgevoerd door specialisten, lang niet altijd zekerheid biodt Deze voor de bokser niet zo aanlokkelijke mededeling werd met grote openhartigheid geponeerd tijdens een medisch sympo sium, dat de Nederlandse Boksbond in het kader van een toernooi om de vaderlandse titels, gisteren in Rotterdam had georgani seerd. Dr. Tan. voorzitter van de medische commissie van de Nederlandse Boksbond en de doktoren Mechelse en De Vlieger, beiden als neuroloog met als specialiteit EEG verbonden aan het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, zetten voor een gehoor van veel instructeurs, boksers en bestuurders uiteen, wat een EEG is. Maar zij schroom den toch niet feiten naar voren te brengen waaruit blijkt welke de gevolgen kunnen zijn van verwaarlozing van of eigenwijsheid na een hersenbeschadiging. Dr. Tan werkte het wijdverbreide misver stand uit de weg dat de medische commis sie een strafcollege zou zijn. De bokser ervaart het veelal als zodanig, omdat hij enige tijd „gestraft" wordt met inactiviteit. Dr. Tan weer erop dat het motto van de medische commissie is: sport is goed maar je moet er wel beter van worden en niet slechter. De hersenbeschadiging is het schrikbeeld van de bokser, zowel amateur als prof. Dr De Vlieger memoreerde de geschiedenis van de ontdekking en ontwikkeling van het hersenonderzoek. In 1791 ontdekte Galvani dat electriciteit een grote rol speelt in ons lichaam Levend weefsel kan minieme stroompjes produceren. Daarvan wordt ge bruik gemaakt bij een hersenonderzoek, waarvoor later de electrocardiograaf werd ontwikkeld. De spanningsverschillen in het hersenweefsel worden gemeten, de curven worden geregistreerd en daaraan kan de neuroloog aflezen of er iets aan de hand is. en waar Maar dr De Vlieger stelde nadrukkelijk: „EEG is een algemeen onder-1 zoek. dat niet alleszeggend is. Het is een hulpmiddel om aan te tonen of het hersen weefsel wel of niet goed functioneert". NIET FEILLOOS. Dr. Mochelse weidde daarover nog verder uit om de Indruk te vermijden, dat een EEG feilloos is. „Eon normaal EEG kan er bij verschillende mensen hoel anders uitzien, wat echter niet te wijten hoeft te zijn aan eon afwijking. Daarbij spelen factoron als vermoeidheid, drank en medi cijnen een rol". Soms kunnen we bij een EEG zelfs hele maal niets zien omdat de registratie be perkt blijft tot de buitenland van de herse nen en we niet „in de diepte" kunnen kijken. Er kan ook een beschadiging zijn achtergebleven, die we niet kunnen locali- seren". Kort en goed stelde hij: „Een EEG is geen wondermiddel waarmee we kunnen zien hoe het binnen in ons hoofd staat. Het is en blijft een hulpmiddel, een garan tie is het niet". De onderzoeken worden voor de boksbond uitgevoerd in ziekenhuizen in Rotterdam en Amsterdam. Ideaal zou het zijn als van een beginnend bokser een EEG gemaakt zou worden en zijn „geschiedenis" met steeds meer EEG's kon worden vastgelegd. Dit is echter financieel onmogelijk. De medische commissie heeft het compromis gevonden, dat in de ring strenger wordt opgetreden, de partij sneller wordt ge staakt en na een nederlaag waarbij zware stoten geincasseerd moesten worden eon EEG moet worden gemaakt. Dr Mechelse waarschuwde vooral voor het optreden als sparring-partner, „want hij is de man die de klappen krijgt". Hij drong erop aan nimmer zonder bokskap te spar ren en droeg een gruwelijk voorbeeld uit de praktijk aan: een sparring-partner wiens reacties van verscheidene organen niet meer of slecht functioneren na verloop van tijd. Dr. Brussaard. lid van de medische com missie van de Boksbond. wees op de belangrijke taak van de trainer-instructeur. Op de man af zei hij: „Indien er een groot krachtsverschil is, wordt de bokser tussen de ronden geïnstrueerd op een k.o. te werken. Hem kan beter het advies worden gegeven op punten te winnen. Boksen kan dan sport maar ook spel blijven". Herman van Bergen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11