Starlift speelt sterren van de hemel it Sijtje van der Lende pleit voor aanblijven Ab Krook RIJSWUKERS VERBLUFFEND VAN START IN EC-EINDRONDE FC Den Haag-FCVW Leiden Lions duldt geen tegenstand van SIJC: 13-2 Voorhout en Roelofarendsveen lijken al zeker van schaaktitel GIN SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 IBAZEL Starlift is de eindronde van het toer nooi om de Europese be ker voor landskampioe nen gisteravond begon nen met een enorme sensatie. In de eerste wedstrijd werd de Tsje chische titelverdediger Aero Odolena Voda op grandioze wijze afge bluft. Met liefst 3-0 wer den de geroutineerde Oosteuropeanen van het speelveld geveegd. De setstanden in de schitte rende sporthal Sankt Jakob in Bazel waren 15-9, 15-12 en 15-5. Daar mee zorgde de Rijswijk- se ploeg voor een onver wacht stukje volleybal historie. Tevens ontpop te de formatie, onder leiding van de aan het einde van dit seizoen vertrekkende trainer- coach Pierre Mathieu. zich als de onbetwiste lieveling van het pu bliek, hetgeen voor de resterende wedstrijden in de Zwitsers-Duitse grensplaats nog best wel eens van pas zou kunnen komen. In de andere ontmoeting van deze beginavond viel geen ver rassing te noteren. Deze wed strijd verliep zoals iedere „on partijdige" dat in feite tevoren reeds had voorspeld. Plomiem Miliwice uit Polen maakte het karwei tegen de Turkse verte genwoordiger Boronkay Istan bul zonder al te veel moeite af Een desillusie voor het pu bliek. gezien het feit dat deze tweestrijd al binnen het uur werd beslecht. De circa 2000 toeschouwers kwamen nadien, dankzij Starlift. alsnog volle dig aan bun trekken. De Ne derlandse ploeg leefde gister avond na afloop in een over Winst voor Polen en Tsjechen ASSEN In sporthal De Timp in Assen won gisteravond voor de finaleronde van de strijd om de Europese volleybalbeker voor bekerwinnaars de Tsjechische bekerhouder Roeda Hveza Praha met 31 van Paoletti Cantania uit Italië. De setstanden waren: 7—15,15S, 15—8 en 1S-7. In de tweede wedstrijd won AZS Olsztyn uit Polen van Eczaci- baai uit Istanboel met 3—1. De Turken schakelden eerder in het toernooi het Nederlandse Deltalloyd uit De setstanden waren 13—15, 15—7, 15—9 en 15—0 in het voordeel van AZS. winningsroes. Pierre Mathieu getroostte zich alle mogelijke moeite om de uitgelaten stem ming enigszins te drukken. Im mers, vanavond wacht de nu inmiddels wel bijzonder inte ressant geworden confrontatie met Plomiem. Wellicht van be slissende betekenis voor de de finitieve uitslag. „We mogen niet te hard van stapel lopen", aldus Mathieu. „Tegen Odole na heeft Starlift inderdaad een ongelooflijk goede wedstrijd gespeeld, maar al met al heeft dit natuurlijk ook erg veel kracht gekost, terwijl Plomiem vrij simpel de eerste winst bin nenhaalde. Wij gaan ons nu volledig richten op het karwei tegen de Polen. Nu zal moeten blijken hoe ver Starlift op in ternationaal niveau gevorderd Tegen Aero Odolena Voda speelde Starlift de hele wed strijd de sterren van de he mel. Nog nimmer liep het spel van de nationale volleybal kampioen zo vlekkeloos als ditmaal in Bazel, nog nooit speelde met name Chris Sch midt een zo schitterende hoof drol. Hetgeen overigens niets afdoet aan de prestaties van de overi ge spelers. Alom bewondering. Wat te denken bijvoorbeeld van de aan twee vingers van zijn rechter hand geblesseerde Loek Willemstein die de pijn dapper verbeet en indien mo gelijk onderhands zijn bijdra ge aan het succes leverde. Of anders het geval Frank Con- standse. De heersende griep heeft ook op hem zijn uitwerk ing niet gemist. Van dit alles was in deze wedstrijd niets te merken. Starlift speelde als jonge honden: fel, geconcen treerd en met erg veel variatie. De aanwezige bondscoach Jaap Korsloot toonde zich vol lof over de door Starlift gele verde prestatie: „In deze vorm heeft Starlift een reele kans de Europa Cup te winnen. En dat is natuurlijk geweldig nieuws voor het Nederlandse volley bal. Starlift speelde ditmaal zonder aanwijsbaar zwakke punten. Een wedstrijd, waar voor mij eigenlijk woorden te kortschieten". Starlift begon bijzonder geconcentreerd aan het karwei. In de eerste set stevende men direct door naar 7-2. Via 11-7 werd het tenslotte 15-9. Een sensatie hing in de lucht. Niemand durfde het echter nog te geloven. Maar ook in de daarop volgende set bleef Starlift heer en meester. Met een ijzersterk blok - de fysiek bijzonder sterke Tsje chen vingen daarbij meestal bot - werd gestaag de voor sprong uitgebreid. Heel span nend was dat vooral bij de stand 11-11. Op dat bewuste moment toonde Starlift zijn grote klasse van dit moment. Men bleef uiterst koelbloedig Het is voor elkaar, de eerste verrassende zege is binnen. De spelers van Starlift maken het inmiddels overbekende gebaar, v.l.n.r. Loek Willemstein. Frank Constandse. Ad van der Velden en Jan Warns. en bekeken spelen hetgeen tenslotte werd beloond met de tweede setwinst: 15-12. En in de derde set liep Starüft een voudig over de Tsjechische kampioen heen. Een onvoor stelbaar mooie prestatie: 15-5, 3-0. En dan te bedenken dat Star lift de nacht ervoor het nodi ge ongemak had beleefd. Door de dichte sneeuwval was het vliegtuig van de Rijswijkse ploeg gedwongen op tussen station Zurich te blijven staan. Met bus en trein werd tenslotte Bazel bereikt. Maar toen was men inmiddels al ruimschoots in de kleine uur tjes aangeland. Nu rijst natuurlijk de vraag hoe verder9 De ontmoeting te gen Aero Odolena Voda heeft ongetwijfeld erg veel kracht gekost. Of een dergelijke ex plosie ook tegen Plomiem Mili wice een haalbare kaart zal blijken, moet worden afge wacht. Lukt het Starlift ander maal een dergelijke toppresta tie te leveren, dan is de inter nationale doorbraak zonder meer een feit, al heeft men met de sensationele zege op het roemruchtige Aero Odole na Voda ook reeds het een en ander losgemaakt. In de eerste wedstrijd toonde Boronkay in Bazel reeds di rect aan de vermoedelijk zwakste partner van het aan wezige viertal ploegen te zijn. De Poolse kampioen Porniem Miliwice hoefde tegen de te leurstellende Turken, die op weg naar de finale niettemin het Hongaarse Csepel Buda pest wisten uit te schakelen, nog niet eens tot het uiterste van hun kunnen te gaan. Het karwei werd zelfs binnen het uur geklaard: 15-9, 15-7, 15-11. Vooral in de eerste en tweede set werd de Turkse titelverde diger bij vlagen totaal wegge speeld. Met name de lange Wlodzimierz Sadalski liet het vijandelijke blok menigmaal in de lucht grijpen. Bovendien toonden ook aanvoerder Wies- law Gawlowski en internatio nal nummer drie in deze ploeg Ryszard Bosek aan uit het goed hout te zijn gesneden. Bij Boronkay moest het gevaar vooral komen van Semih Ok- tay, die evenwel te weinig rug gesteun van zijn medespelers ontving om het Plomiem wer kelijk lastig te kunnen maken Alleen in de derde set wisten de Turken het publiek te boeien, zonder dat overigens de eindoverwinning van Plo miem ook maar één moment in gevaar kwam. Tot 9-11 mocht Boronkay de fel meele vende Turkse supporters hoop geven. Toen werd de wedstrijd afgerond: 15-11 en 3-0 voor Plomiem. Ondanks het verlies van zijn ploeg, toonde coach Erdogan Kobal zich een redelijk tevre den man. „We hebben van de wereldkampioen verloren", stelde hij na afloop ietwat overdreven vast. „Maar zeker kan mijn ploeg beter." De Poolse trainer Aleksander Skuba: „We zijn hier naar toe gekomen om de beker terug naar Polen mee te nemen. De Tsjechen zijn zonder enige twijfel onze grootste concur rent. Verder sla ik Starlift toch wel iets hoger aan dan Boronkay" Skuba moest later op de avond zeer zeker op deze laatste woorden zijn te ruggekomen bij het zien van Starlift's succes. 1^1 DEN HAAG Indien het duel FC Den Haag—FC VW morgen doorgang vindt (aanvang dan 14.00 uur) treedt de Haagse formatie aan zonder Roger Albertsen, die geblesseerd is. Zijn plaats wordt ingenomen door één van het trio Korevaar/Toet/Perazic. De waarschijnlijke opstellingen zien er als volgt uit: FC DEN HAAG Galjé Ouwehand Van Vliet Zondervan Kil a Toet Tempelaar Schoenmaker Hoekema Van Leeuwen Scheidsrechter: J. Beek Janssen Kurcinak Hilkes Jovanovic Advocaat Oostrom Van Rosmalen Francken Nijssen v.d. Weide Sobczak FC VW LEN1 eindronde bij ijshockeyers jegint verrassend Tilburg De eindronde van de strijd om de Nederlandse ijshoc- ceytitel is gisteravond begonnen met een verrassing. In Tilburg iracht Bondsspaarbank Groningen Trappers een nederlaag toe. De Groningers wonnen met 6-5. De periodestanden waren: 1-1, 3-3 en [-2. In Amsterdam won.titelverdediger Feenstra/Thialf Heerenveen met 5-7 van de Bisschop Amsterdam. De periodestanden waren daar: 1-3,1-1 en 0-3. SPORTWERELD Den Haag De hockeybond heeft alle veldcompetitiewed- stnjden voor dit weekeinde af- i jelast. De oefenwedstrijd van' het Nederlands team gaat wel ioor, maar is verplaatst van het Yeld van Schaerweyde naar het cunstgrasveld van Kampong, lanvang 14.00 uur. Milaan René Pijnen en Fran cesco Moser hebben gisteren de zesdaagse van Milaan op hun "rm gebracht. Achter dit duo eindigde het koppel Sercu/Sa- ronni.als tweede. Amsterdam De uitslagen van de eerste voorwedstrijden voor het Nederlands Schaakkam pioenschap zijn: (groep A:) Bermink-Vogel 0-1. Lith-Den Ouden 1-0, Janssen-Van Dop re mise: (groep B): Van der Wiel-Noordhoff 1-0, Van Scheltinga-Bosscher remi se, Hofland-Marcus 1-0, Van der Spek-Kuypers 1-0. EINDHOVEN Op de ijsbaan in Eind hoven gaan de concurrentes voor de titel zeer joviaal met elkaar om. Er wordt gepraat, wat gelachen, echt serieus rij den is er niet bij. Dat is wel eens anders geweest en het tekent de sfeer die er binnen het damesschaatsen heerst. Want het Nederlands kampioenschap is voor de dames niet zo maar een titelstrijd. Het is tevens de selectiewedstrijd voor het WK in Helsinki. De eerste twee van de eindstand gaan namelijk zonder res trictie naar het wereldkampioenschap, terwijl de overige twee, na samenspraak tussen Ab Krook en de landelijke techni sche commissie, worden aangewezen. Vier Nederlandse dames dus naar Fin land, een reserve gaat niet mee. De kans dat de nummers drie en vier van het eindklassement in Eindhoven het kwartet Nederlandse rijdsters voor de WK zullen completeren, is vrij groot. En daarom zal de strijd in de lichtstad voor de dames één van de meest interessante worden van de laatste jaren. Voorheen stak de Nederlandse kampioene met kop en schouders boven de rest uit (zo ook vorig jaar toen Sijtje van der Lende haar nationale titel prolongeerde met 2,5 punt voorsprong op Haitske Valentijn), maar dat is dit seizoen zeker niet het geval. Normaal gesproken zullen Sijtje van der Leqde, Haitske Valentijn, Joke van Rijs- sel en Ina Steenbruggen dicht bij elkaar, staan en deze vier zijn op papier de voornaamste kandidaten voor de afvaar diging naar Helsinki. Maar ook Annie Borckink en Sophie Westenbroek willen zich kwalificeren voor het WK. Eerstge noemde stond door een blindedarmope ratie lange tijd op non-actief, terwijl de rijdster uit Steggerda de laatste weken bijzonder sterk voor de dag komt. Belangrijkst Spanning dus volop bij de dames. En dat realiseert nationaal kampioene Sijtje van der Lende zich ook: „Voor mij is dit toernooi het belangrijkst van het seizoen. Hier in Eindhoven kan ik de top halen en dat is bij andere wedstrijden niet zo. Je moet gewoon realist zijn. Bovendien heb ik in mijn ogen tot nu toe niet zo kunnen imponeren. In het begin van het seizoen, in oktober en november, ging het wel goed. Maar tij dens de wedstrijden voor de IJsselcup kreeg ik griep, reed toch en dat is niet zo handig geweest Daarna heb ik niet veel gepresteerd. Alleen met het WK- sprinttoernooi viel het wel mee. Al met al heb ik nog geen flitsend seizoen ge had". Sijtje van der Lende ziet zich dan ook nog niet voor de derde achtereenvolgen de keer kampioene worden: „Dé verschil len zijn niet zo groot. Haitske is een prima korte afstandrijdster en dan moet ik proberen op de 1500 en 3000 meter die achterstand die ik heb opgelopen in te halen. Daarnaast zijn Joke en Ina goede klassementsrijdsters en zeker ook kandi daten voor een topplaats. Verder dan het Nederlands kampioen schap kijkt Sijtje van der Lende niet: „Je kan wel over het WK gaan praten, maar Hilbert van der Duim wordt als kanshebber be schouwd op de titel bij de he- daarvoor moet ik me eerst nog plaatsen. Normaal gesproken moet dat lukken, /maar bij belangrijke wedstrijden komt toch ook een factor geluk kijken. Als het bij een toernooi tegenzit, kun je een goed eindresultaat wel vergeten". Terugkijkend op de twee jaren samen werking met Ab Krook vindt Sijtje van der Lende wel dat het damesschaatsen op de goede weg is. De nationaal kam pioene: „De jaren met Stien en Atje zijn voorbij. Daarna is het damesschaatsen snel achteruitgegaan. We hadden nie mand die zich echt met de buitenlanders kon meten. Nu is dat wel zo, al zit er niet direkt een wereldtitel in. Maar we kunnen wel medailles halen. En dat vind ik een goede ontwikkeling. We hebben dat voor een belangrijk deel te danken aan Ab Krook. Je kunt nog zo'n goede trainer zijn en nog zulke goede oefenstof hebben, je faalt als je met met de rijd sters om kunt gaan. Want de groep is vaak voor een paar weken weg en dan komt er nog wat anders kijken dan alleen maar een goed trainer zijn. Ik hoop ook dat men zo verstandig is weer met Ab nmgen m zee te gaan na dit seizoen. Stabiliteit op het trainersvlak werkt ook gunstig op het rijden. En we weten al dat Ab een goede trainer is". CO BUYSMAN Schaatskalender Zondag 19 februari: (Zutphen: natio nale langebaanwedstnjden dames en heren 500, 1500 en 3000 meter Aan vang: 11.00 uur. Aanmelden: 05750- 12463. Veendam: langebaanwedstnjden c+d-junioren. 500, 1000 en 1500 me ter Aanvang: 13.30 uur Aanmelden 05987-17295. Nieuw Lekkerland: langebaanwed stnjden 500 en 1500 meter voor da mes en heren senioren en junioren a+b. Tevens tweekamp Alblasser- waardKrimpenerwaard. Aanvang: 19.00 uur. Aanmelden: 01848-1217. Ammerstol: Marathon over 100 ron den heren senioren en junioren a. Aanvang- 16.00 uur. Aanmelden 01825-2555 Hoogmade: kortebaanwedstrijden heren senioren en junioren. Aan vang: 13.30 uur. Aanmelden: 01712- Oudendijk: marathon over 90 km Op IJsselmeer voor heren. Aanvang 12.30 uur. Aanmelden: 02294-2202 Toertochten: Onderdijk (NH): Koggentocht 10. 20. 40. 60 km. Aanvang: 10.00 uur Giethoorn: Holland-Venetiëtocht. 40 km. Aanvang 11.00 uur, voor de wedstrijd 9.30 uur. Zevenhuizen: Molentochten van 10 tot 100 km. op de Rottemeren. Aan vang: 10.00 uur. Startplaatsen: Ze venhuizen en Bleiswijk. Maandag 20 februari: Wedstrijdkalender: Vriexenveen: gewestelijk kampioen schap korte baan voor dames. Aan vang: 13.00 uur. Aanmelden: 05499- 1805. Westzaan: nationaal kampioenschap kortebaan voor dames senioren Aanvang: 13.00 uur Aanmelden tot zondag 20.00 uur: 075-16.30.89 korte baan voor heren Aanvang: 12.00 uur Aanmelden tot maandag 20.00 uur. 05278-1263 Woensdag 22 februari: Scheerwolde: toertocht der lage lan den over 35 kilometer Aanvang 10.00 uur Aanmelden: 05217-342. Van onze sportredactie J^IDEN Vraagtekens res- "en gisteravond op de Ton ten ijshal. Was het Ut- se SÜC inderdaad „com- A, naar Leiden gekomen? ,I: had dit team echt nog kam pioenskansen in de tweede divi sie van de Nederlandsche LIs- wekey Bond? Vragen die oven- ras positief konden worden rantwoord. SUC was op vol tige sterkte richting Leiden "ons getrokken. En de Utrech ts hadden inderdaad bij winst nog kampioens- en pro motiekansen. Alleen was het simpele feit daar dat' Leiden gisteravond geen tegenstand dulde. Compleet of niet: SIJC diende „gewoon" te worden verslagen. SIJC werd gisteravond in de Ton Menkenhal ook „gewoon" verslagen. Met een 13-2 neder laag kon de terugtocht naar Ut recht worden aanvaard. Met na me in de eerste twee periodes lijk aan. Hoewel de Stichtse IJs hockey Club het ijshockeyspel zo positief mogelijk trachtte te benaderen, was het Leiden dat vanaf het eerste fluitsignaal de toon aangaf. En ook met een 10-0 voorsprong van het ijs af stapte na twee periodes van veertig minuten. De in allerijl uit Den Haag overgekomen Ton Menken zou in het laatste part „minder" zien van zijn team. De 3-2 overwinning in de laatste toonde Leiden Lions zonder de P^ode beschouwde de forma tie van playing-coach Jean Mar tin echfer meer als geslaagd in spelen voor de confrontatie bij nummer twee Havana Club Eagles vanavond in Den Bosch, als het „afmaken" van het gis teravond aangenomen karwei tegen SIJC. Een karwei waaraan voor vijf tienhonderd toeschouwers ent housiast werd begonnen. Frank Dobbelaar, Theo Dietz, weer Dobbelaar en Jean Martin scho ten Leiden naar een 4-0 voor sprong. Jiri Anton, Allan Har vey, John van Sloun, tweemaal Ivan Kocanda en weer topsco rer Anton bepaalden de stand na twee periodes vervolgens óp 10-0. Pas bij die score kreeg het harde werken van SIJC enig gestalte in de cijfers. Eerst Kel- laar (10-1) en vervolgens Ter mijn (11-2) doelpuntten voor de Utrechters. Martin, Dobbelaar en Martin zetten daar eenvoudig drie treffers tegenover: 13-2. (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN „Terwijl Alphen al weer geruime tijd zeker is van het kampioenschap in de tien- tallencompetitie van de LSB wordt in de lagere klassen nog altijd strijd geleverd rond de gradatie en promotie. Alleen Voorhout, in de derde klasse B, en Roelofarendsveen, in de der de klasse C, lijken ai zeker van een eerste plaats. Nu Alphen II en Voorschoten II opnieuw een nederlaag hebben geleden zijn Leithen en Lisse de twee enige titelkandidaten in de tweede klasse B. Leithen won met 5 1/2—4 1/2 van Voorscho ten II en Lisse had bijzonder weinig moeite met Alphen II: 9—1. Lisse heeft vijf bordpunten voorsprong op Leithen en heeft de volgende ronde waarschijn lijk voldoende aan een gelijk spel in het onderlinge duel. On der aan komt Noordwijk II dui delijk in de problemen nu ook van Sassenheim werd verloren: 4 1/2—r 5 1/2. De strijd in de derde klasse A gaat tussen Leiderdorp II en Nieuwkoop. Leiderdorp staat met nog twee ronden en het onderlinge treffen nog op het programma een matchpunt voor. Nieuwkoop won ruim, 8—2, van Alphen IV. Leiderdorp II,liet Bodegraven II met lege handen achter: 3 1/2—6 1/2. Phi- lidor VII haalde fors uit tegen LSG V: 1 1/2—8 1/2. Aarlander- veen versloeg Boskoop II met 6 1/2—3 1/2. Het belangrijke treffen in de derde klasse B, Katwijk II Voorhout, werd afgesloten met een 4 1/2—5 1/2 zege voor de gasten. Hierdoor kan Voorhout de titel eigenlijk niet meer ont gaan. Lisse II ondervond weinig tegenstand van Valkenburg: 7—3. VTL II boekte de eerste zege. Het slachtoffer was Alp hen V: 46. Roelofarendsveen blijft in derde klasse C nog steeds zeer ruim winnen. Dit keer had Noordwijk III geen schijn van kans: 7 1/2—2 1/2. Leithen II, dat Kat wijk III met 3—7 terugwees, is met twee matchpunten achter stand de enige concurrent. Voorschoten III had nog al wat moeite met VTL: 5 1/2—4 1/2. Leimuiden verpletterde Koude kerk II: 8-2.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9