Communisten in Italië krijgen steun De motivering van een afwijzing Werkgevers lijden lederlagen in SER brieuen VEEL KRITIEK OP REISVOORLICHTING WEL OF GEEN NEUTRONENWAPEN? DOLLAR: NIEUW LAAGTE RECORD eehondenbont dit jaar teboe in frankrijk ^ujlNNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 i PAGINA 7 i allerlei kanten wordt in ons land op ogenblik „neen" gezegd tegen de produk- en invoering van wat in de wandeling >rdt aangeduid als de „neutronenbom" oor de goede orde nog één keer: het treffende wapen is helemaal geen bom en officiële benaming, zoals die in de NAVO rtaf 'Higzamerhand is ingebeurgerd, luidt „En- °Ved Radiation Reduced Blast" (ERRB)- ipen: een kernwapen dus met verhoogde aling en geringere schokwerking. Toch is tijd vJ voorbee'cl in de brie* d'e de Raad van irken 14 februari jl. aan minister-president n Agt heeft gestuurd ook weer sprake n de „neutronenbom". Mijn stelling is dat hardnekkigheid waarmee dit hier en m dere geschriften geschiedt niet een onbe- tf»nrÜ 'ërljke bijkomstigheid is. Het is volgens n slechts een van de aanwijzingen dat de ieuze discussie over dit vraagstuk, een j ïuwgezet afwegen van voor- en nadelen, i» I rig is plaats te maken, c q. al plaats maakt heeft, voor een proces dat veeleer j faGr n massapsychologische of van aprioristi- y hhl 'e aarcl 1S gemoed van de schrijvers limit volgeschoten, zij hebben het geduld niet ►er de officiële benaming te gebruiken, ja haten haar eigenlijk als voorbeeld van t heet „camouflerend taalgebruik". KAM andere aanwijzing dat het de kant van ^apriori's opgaat tref ik eveneens aan in brief van de Raad van Kerken. De •ken zeggen te weten „dat de deskundigen deeld zijn over de voor- en nadelen van neutronenbom (sic!)". Maar, zo vervolgen „boven deze discussie staathet feit je on# wapen een verdere ontwikkeling n, bij ekent d'e de vrede en veiligheid in hoge de VI nog teop«'Ê :iale J inv ngeve - h' te in groter gevaar brengt en die het op ngevê1 ^uur onm°geliik maakt de kernbewape- len vi internationaal onder toezicht te krij- Bij zo'n passage vraag ik me af: hoe Heeft de discussie onder deskundigen soms niet voornamelijk betrekking op it deze vraag: wat betekent het ERRB-wa- i voor vrede en veiligheid? Door één van mogelijke uitkomsten van die discussie lelijk tot vaststaand feit te verheffen, dt de Raad van Kerken de verdenking zich dat hij ófwel slechts naar bepaalde linies heeft geluisterd óf dat hij de hele cussie van deskundigen eigenlijk maar in vindt. Dat laatste zou bedenkelijk zijn ar overigens wel in overeenstemming met trend die het Interkerkelijk Vredesbe raad vorig jaar ter gelegenheid van de Vre- desweek heeft ingeluid: in zaken van oorlog en vrede heeft deskundigheid haar tijd ver beurd en bijgevolg zijn op dit terrein alle mensen even deskundig geworden. Een voor mij tamelijk duistere passage in de brief begint waar gezegd wordt dat rege ring en parlement „bij hun besluitvorming de steun nodig (hebben) van de bevolking". Bedoeld zal wel zijn dat het voor regering en parlement van belang kan zijn te weten wat er onder de bevolking leeft. Maar men kan het ook zo uitleggen, dat regering en parlement het niet moeten wagen een ander besluit te nemen dan de Raad van Kerken voor juist houdt. Laatstgenoemde interpreta tie wordt in ieder geval niet uitgesloten door wat daarna volgt: „Ons „neen" tegen de neutronenbom (sic.!) heeft de consequentie dat de kerken nog meer dan voorheen zich zullen inspannen de gewetens van de leden te helpen vormen." En de brief besluit: „De enkeling zal zich bewust moeten worden dat hij niet machteloos is. Hij kan en moet in elk geval zijn stem verheffen om een einde te maken aan een waanzinnige wedloop, die de vernietiging van Gods schepping dreigt naderbij te brengen." De Raad van Kerken zal wel beter weten dan ik welke beperkingen de gemiddelde gelovige zal willen aanvaarden op zijn kriti sche vermogens. Verder ontzeg ik allerminst aan de Raad het recht - hoe zou dat ook kunnen - een eigen standpunt in te nemen en dat kenbaar te maken, zeker als dat kan geschieden onder vermijding van „sweeping statements". Waar ik echter wel bezwaar tegen heb, dat is de vreemde dwingelandij die nu uit deze brief naar voren komt: de Raad van Kerken stelt min of meer „ex door H. J. Nsuman, directeur van het instituut voor cahtedra" vast dat het ERRB-wapen de vre de en veiligheid „in hoge mate" bedreigt, dat zij een bijdrage vormt tot de „waanzinnige wedloop" in bewapening en dat ieder chris telijk geweten ongevormd moet heten, zo lang de bezitter ervan heeft nagelaten op de hier aangevoerde gronden het ERRB-wapen af te wijzen. De rooms-katholieke bisschoppenconferen tie heeft doen weten het met de brief van de Raad „van harte" eens te zijn en hem in vertaling door te zullen sturen aan de bisschoppen in andere NAVO-landen. Ook' de Remonstantse Broederschap en de Her vormde Synode hebben inmiddels de inhoud tot de hunne gemaakt. Belangwekkend is dat in laatstgenoemd college enkele ouder lingen de opmerking hebben gemaakt dat er op het ERRB-wapen als zodanig niet zoveel valt aan te merken, zolang men ten- miste de filosofie (en de strategie) van de afschrikking aanvaardt. In juni zet de Her vormde Synode het beraad over het bewape ningsprobleem voort. Wat ik vooral wil betogen is, dat het heel goed mogelijk is tegen de invoering van het ERRB-wapen te zijn zonder dat je een over dreven en daardoor vals vertoon van stellig heid aan de dag legt. Er zijn mensen die met zekerheid zeggen te weten dat een ERRB-wapen, zou het beschikbaar zijn. ge makkelijker en dus eerder zal worden inge zet dan een ander tactisch kernwapen. Ik betwijfel of die zekerheid er is. De inzet van EERB-wapen betekent immers, voor afie partijen omiskenbaar, het overschrijden van de atoomdrempel. Van dat ogenblik af drei gen precies dezelfde escalatie-gevaren als die welke bij de inzet van welk ander kern wapen opdoemen. Er is geen enkele reden te veronderstellen dat de bevoegde politieke leiders dat over het hoofd zullen zien en dat zij lichtvaardig verlof tot de inzet van het ERRB-wapen zullen geven, denkende dat alles wel met een sisser zal aflopen. Een heel andere kwestie is natuurlijk, dat het ERRB-wapen eenvoudig de kans niet krijgt tot recht te komen, als bedoeld verlof niet zeer snel wordt gegeven. Het ERRB-wa pen is immers vooral geschikt genoemd voor de inzet tegen vijandelijke tankconcentra ties. Welnu, als het verlof tot inzet niet onmiddellijk afkomt, heeft de vijand zijn tanks alweer gedeconcentreerd en zdveel mogelijk rechtstreeks gevechtscontact met de eigen (Westelijke) strijdkachten tot stand gebracht (deze zgn. „vertandmg" maakt de inzet van het wapen onmogelijk). Als de bruikbaarheid van een wapen nu afhangt van een pijlsnel verlof tot inzet, dan is dat wapen zinloos naar de mate waarin de spoedige verlening van dat verlof onwaar schijnlijk moet worden geacht. Er zijn mensen die zeker menen te weten dat iedere verbetering van de kwaliteit van een wapen vrede en veiligheid in gevaar brengt. Hoe komen ze aan die zekerheid? In een notitie van de Tweede-Kamerfractie van de Arbeid werd vorig jaar gezegd dat de invoering van moderne precisie-geleide wapens (en wie zou willen ontkennen dat we juist hier te maken hebben met en sprongsgewijze kwaliteitesverbetering) een bijdrage tot vrede en veiligheid vormt, o.m. omdat zodoende de rol van de kernwapens wordt teruggedrongen. Zou dat waar zijn. dan doet het merkwaardig aan in een om streden hoofdstuk over „Territoriale Verde diging" van de Adviesraad Defensie-Aange legenheden te lezen dat de invoering van precisie-geleide wapens vooral met mate dient te geschieden, en wel omdat anders de kwalitatieve bewapeningswedloop zou worden aangewakkerd. De vraag is: waarom zou je spaarzaam moeten zijn met wapens die vrede en veiligheid klaarblijkelijk bevor deren, althans niet wezenlijk in gevaar bren gen? We moeten, dunkt mij, bij onszelf geen PavloV-reacties genereren op termen die we eerst zelf hebben uitgevonden Wapenverbe teringen kunnen goed of slecht zijn. dat moet van geval tot geval worden bekeken. In de recente verklaring van de Tweede Kamerfractie van het CDA wordt ook al gezegd dat het ERRB-wapen (hier wordt trouwens ook alweer het geladen woord „neutronenbom" gebezigd) „een bijdrage zou zijn tot opvoering van de kwalitatieve bewapeningswedloop." Ten eerste, hoe weet men dat (welk nut zou het voor de USSR hebben óók dergelijke wapens te fabrice ren?), en vervolgens, is dat in dit geval een bezwaar? Mijn eigen opvatting is dat het ERRB-wapen om twee redenen moet worden afgewezen. De eerste is dat het in belangrijke mate een zinloos wapen is (zie boven) en dat de inzet ervan precies dezelfde consequenties op roept als die van andere kernwapens. De tweede reden is, dat de NAVO na het prijs geven van de befaamde „Lisbon goals" (die betrekking hadden op de conventionele be wapening) veel te veel is gaan leunen op zijn kernbewapening. Er is zodoende in de stra tegische positie van het Westen iets scheef gegroeid. en wel zodanig dat de geloofwaar digheid van deze positie schade heeft gele den. Invoering van het ERRB-wapen zou die scheefgroei nog verder accentueren, omdat men zodoende kernwapens gaat bestemmen voor de vervulling van steeds meer .conven tionele" taken (in dit geval de pantserbestrij- ding). Niet alleen moet m.i. de invoering van het ERRB-wapen achterwege blijven, maar ook moet de eerder opgetreden scheefgroei in onze strategische positie worden wegge nomen. Niet het afzien van het ERRB-wapen schept, zoals de CDA-fractie terecht op merkt, een „extra claim ten behoeve van de defensie-uitgaven in het totaal van de rijks begroting". Maar het wegwerken van de scheefgroei, die dringend noodzakelijk is. doet dat wel degelijk! Zie ook Finale, ndere nt i kom< ekkir betre alingn Takir. iepen verm ing ac Andreotti met rug tegen de muur ROME (ANP) „De christen-democrati sche partij kan geen nieuwe Italiaanse regering vormen, als zij niet akkoord gaat met de officiële toetreding van de commu- listen tot de regerings meerderheid.". Dit eft secretaris-generaal Enrico Berlin- [uer van de Italiaanse communistische partij gisteren in Rome op ultimatieve toon gezegd. Het gebeurde tijdens een bijeenkomst van secretarissen-generaal van de zes constitu tionele partijen, die bijeengeroepen waren op de dertigste dag van de regeringscrisis door formateur Giulio Andreotti van de christen-democratische partij. „Het toetreden van de communistische partij tot de meerderheid is een politieke eis waarvan wij geen afstand doen", zo preciseerde Berlinguer. In deze eis kreeg de communistische partij (34 procent van de stemmen) de steun van de socialistische partij (tien procent), de sociaal-democratische partij (3 procent) en de republikeinse partij (3 procent). De christen-democraten (39 procent) heb ben slechts de steun van de liberalen (1 procent). Het woord is thans aan de christen-demo craten. Hun antwoord wordt evenwel niet voor het eind van de volgende week ver wacht, nadat het bestuur van de partij heeft vergaderd. 'oeslag arbeidsplaatsen en medezeggenschap Rails (Van onze sociaal-economische redactie) EN HAAG De werkgeversorganisaties heb- gisteren in de Sociaal-Economische Raad bij cxno- st opstellen van adviezen aan de regering twee b0" der lagen geleden. Zowel wat betreft het toeken- oren tn van premies voor het scheppen van nieuwe beidsplaatsen als het geven van medezeggen- chap aan werknemers in kleine ondernemingen erden zij door de vertegenwoordigers van de akbeweging en door de kroon!eden in een geïso- erde positie geplaatst akbondsleden en Kroonleden toonden zich voor- Iers van een zogenaamde arbeidsplaatsentoe- lag. Deze komt erop neer, dat bedrijven die een iwe onderneming stichten dan wel bestaande irnemingen uitbreiden of op andere wijze in- :n naast een algemene investeringstoeslag ok nog een premie kunnen krijgen voor elke ïidsplaats, die erbij komt Die premieregeling, nede bedoeld om de investeringen van overheids- ijde te beïnvloeden en te reguleren, zou dan wel aan ten koste van een deel van de algemene ivesteringstoeslag. De werkgeversvertegenwoor- igers toonden zich afkerig van zo'n premie, om- at naar hun mening daarvoor geen sluitende tgeling te maken viel. Zij pleitten voor verhoging ah de basistoeslag. F NV -woord voerder Ter Horst rkende, dat er uitvoeringsproblemen zijn, maar uj noemde het ook merkwaardig, dat de uitvoe- ingstechnische problemen van de globale maatre den nooit eenzelfde kritiek van de ondernemers lebben gehad Aanvankelijk hadden vakbeweging en kroonleden en onderling afwijkende regeling voor ogen, maar [oor bemiddeling van kroonlid (en bankpresident) Zijlstra kwamen zij op één lijm Afgezien werd van een advies om tegenover een arbeidsplaatsentoe slag ook een -aftrek (dus boete) in te voeren als bij een investering arbeidsplaatsen verloren zou den gaan. De toeslag, die als experiment is be doeld, vormt een onderdeel van de Wet op de Investeringsrekening, die thans geldende investe ringsfaciliteiten moet vervangen. Het regelen van de medezeggenschap in kleine ondernemingen was een ander twistpunt. De wet schrijft nu alleen maar voor, dat er in bedrijven met meer dan 100 werknemers een ondernemings raad moet zijn. Alle partijen in de S.E.R. waren het erover eens, dat ook in kleinere bedrijven een vorm van medezeggenschap moet komen. De vak beweging bleek de grens van de verplichtstelling van ondernemingsraden daartoe te willen ver plaatsen tot 25 werknemers, enkele kroonleden tot 50 personeelsleden. De werkgevers daarentegen wilden voor bedrijven met minder dan 100 werk nemers een veel globalere regeling voor een over legorgaan en dan nog slechts als de ondernemer zelf of een meerderheid van de werknemers be hoefte aan zo'n orgaan had getoond. Zij waren niet gevoelig voor de gedachte van de vakbewe ging om een ondernemingsraad weliswaar dwin gend voor te schrijven maar het ook mogelijk te maken om in gewenste gevallen van de wet af te wijken. Met z'n allen was men het erover eens, dat voor de allerkleinste bedrijven (minder dan 25 werkne mers) een ondernemingsraad een te zwaar insti tuut zou zijn. De vakbeweging wilde echter in die ondernemingen toch wel een .dichte" personeels vertegenwoordiging voor overleg voorschrijven, terwijl de werkgevers elke formalisering van het overleg afwezen, zeggende dat dit overleg in kleine bedrijven in de praktijk toch wel loopt. Nkomo belooft aanvallen op stemlokalen LUSAKA (DPA) De stemlo kalen die men voor de verkie zingen in Rhodesië wil inrich ten, zijn door het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Mugabe, dat een guerril la voert tegen het blanke^ be wind in Rhodesië en de interne regeling verwerpt, tot „militai re doelen" verklaard. Nkomo zei dit gisteren op een perscon ferentie in de Zambiaans^ hoofdstad Lusaka, eraan toe voegend, dat „deze verkiezingen niet zullen worden gehouden". De oorlog zal doorgaan, zo zei hij, tot de drie zwarte leiders in Rhodesië, Muzorewa, Sithole en Chirau uit de weg zijn geruimd en „het kwaad is uitgeroeid". „Dat deze drie zwarten", zo meende hij, akkoord zijn ge gaan met deze regeling betekent „de grootste uitverkoop in de geschiedenis van Afrika". Hij viel ook heftig uit naar de Britse en de Amerikaanse rege ring. Na de verklaringen die Washington en Londen met be trekking tot de interne regéling hebben gepubliceerd, staat vast dat de Verenigde Staten en En geland in het overleg met het Patriottisch Front niet eerlijk zijn geweest, zo zei hij. 1 Enorme explosie in Parijs In het deftige 16de arrondissement van Parijs zijn gisteren zeker vijf mensen om het leven geko men als gevolg van een serie zware ex plosies, vermoede lijk veroorzaakt door een gaslek. 45 mensen werden min of meer zwaar gewond. Drie ge bouwen werden to taal verwoest. Halverwege de mid dag deden zich de eerste drie explo sies voor, na drie uur nog eens door drie ontploffingen gevolgd. De meeste slachtoffers vielen onder voorbijgan gers die op de eer ste reeks explosies waren afgekomen. De getroffen straten zagen eruit alsof ze gebombardeerd wa ren. Met ladderwa gens moesten brandweerlieden bewoners uit hun huizen halen, waar van er enkele in vlammen opgingen (zie foto's). Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het, recht voor ingezon den stukken te bekorten. Neutronenhom Er is dus al een soort neutro nenwapen -straling groot- en ge vaarlijk, ook voor de burgerbe volking (de heer Luns in deze krant van 13 februari). Maar hoe zit dat dan? Worden wij dan voor de gek gehouden als het heet dat de beslissing over aan maak en stationering van de N-bom nog moet vallen? Dat de N-bom onmisbaar is voor de geloofwaardigheid van de NA VO en haar afschrikwekkende kracht, is een stelling/dogma uit de geloofsleer van de heer Luns. Goed dat de Raad van Kerken, de Nederlandse bisschoppen en de Hervormde Synode zich te gen de N-bom hebben uitgespro ken. Er is een afgrond van ver schil tussen het christelijk ge loof en het .geloof' in de NA VO, waarvan de heer Luns de profeet is. Glistrup moet toch betalen KOPENHAGEN (AP) - De voorzitter van de op twee na grootste partij van Denemar ken, Mogens Glistrup, is het slachtoffer geworden van zijn politieke ideeën over belasting- betalen. Hij werd door de recht bank wegens ontduiking veroor deeld tot betaling van 2,5 min gulden aan achterstallige belas ting en boete. De clienten van belastingadvocaat Glistrup moe ten in totaal ongeveer 90 min gulden aan achterstallige belas tingen betalen. Het proces heeft ruim vier jaar geduurd AMSTERDAM (ANP) De dollarkoers is eerder is voorgekomen. Door de centrale noemden de koersval te vergaand, ook al jl. zijn de economische omstandigheden in de gisteren op een nieuw dieptepunt terecht banken moest op grote schaal aan de valuta- Verenigde Staten door hel grote tekort op gekomen. In Frankfort werd de dollar geno- handel worden meegedaan om chaos op de de betalingsbalans, het strenge winterweer teerd op 2.0585, een laagtepunt dat nooit markt te voorkomen. Bankfunctionarissen en de mijnstaking thans slecht. PARIJS De Franse bontwer kers hebben zich tegenover de regering bereid verklaard, dit jaar geen vellen van jonge zee honden van Groenland in te v°eren. Dit heeft het Franse mi nisterie voor milieubescherming bekendgemaakt. In Frankrijk hééft de laatste tijd vooral de actrice Brigitte Bardot geageerd «gen de „zeehondenmoord" op Groenland en in Canada. In onderzoek Consumentenbond: DEN HAAG (ANP) Een op de zeven leden van de Consumentenbond die de afgelopen twee jaar deelnamen aan een georganiseerde reis, is niet zo tevreden of zelfs ontevreden over de verrichtin gen van de reisorganisator. Dat meldt de Consumentenbond in het februari nummer van de Consumenten Reisgids. Uit de enquête kwam naar voren dat 62 pet. geheel tevreden is over de rei sorganisator, 24 pet. tamelijk tevreden, 8 pet. niet zo tevreden en 6 pet. onte vreden is. De meeste kritiek gold de voorlichting: bijna een op de vijf leden had daar aanmerkingen op. Andere punten van kritiek waren een tekortschietende reisleiding, lange wachttijden bij aankomst en vertrek van vliegtuig, trein en dergelijke, de behandeling bij het reisbureau en het onderbrengen in een ander verblijf dan was afgesproken. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) vindt de en quête van de Consumentenbond niet maatgevend voor de mening van „de" Nederlandse vakantieganger. Uit enq'ue- tes van het NIPO komt een beduidend geringer percentage niet tevreden cliën ten van reisorganisaties naar voren, al dus de ANVR. De organisatie vindt verder dat reisorganisatoren slechts een beperkte voorlichtende taak hebben. Het geven van voorlichting is immers in belangrijke mate overgedragen aan de reisbureaus, zodat de organisatoren zich kunnen beperken tot basisinforma tie, aldus de ANVR in een commentaar op het onderzoek van de Consumenten bond. PRINS ANDREW ALLEEN ZAKGELD LONDEN (Rtr) Prins Andrew van Engeland wordt zondag 18 jaar, maar krijgt dan niet de wedde van 20.000 pond (ongeveer 90.000 gld) waarop hij recht heeft. Zijn moeder, komngin Elisabeth vindt dit teveel geld voor een jongen die nog naar school gaat. Hij krijgt nog het zakgeld „dat voor zo'n schooljongen gebruikelijk is", aldus een woordvoerder van het hof. De wedde wordt door de regering voor hem bewaard. Scherper embargo tegen Z-Afrika WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van handel heeft gisteren de uitvoer van alle goederen voor de Zuidafrikaanse politie en strijdkrachten verboden. Tot nu toe gold alleen een verbod op de uitvoer van wapens. Nu vallen ondermeer ook voertuigen onder het verbod, evenals computers, burgervliegtuigen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7