Geheimzinnige vergadering raad Alkemade over uitlekken vertrouwelijke stukken Kabeltelevisie gaat ƒ12,50 per maand kosten "Tfie s peelde documenten door naar campinghouder Veenderpolder Nieuwe sporthal in Zuid-West BEKABELING BEGINT IN DE KOOI KORTWEG VAN VEEN STELT TELEUR Uitstekend concert in Hartebrugkerk ciiy 5TAD/REGI0 leidse courant zaterdag is februari i97s pagina 3 9.3q lie. j >rde 202 |1 ondauLKEMADE Het heeft er alle chijn van, dat het gemeentebe- tuur van Alkemade weet wie de eheime gemeentestukken ruime IQ en jaar geleden heeft doorge- peeld aan de initiatiefnemer tot en camping in de Veenderpolder, Ie heer J. van Rijn. Maandag 20 ««'„ebruari is een spoedvergadering tgeschreven van de gemeente- si xogad van Alkemade. Onderwerp is 45 "Eindverslag van B en W inzake in februari onrechtmatig ver- jreide vertrouwelijke stukken", u'ofurgemeester Bolten heeft aange- ndigd om de raadsvergadering iddellijk na opening besloten verklaren. leentesecretaris Brama wilde gistermid- ig de vraag of het gemeentebestuur de ider kent. niet expliciet beantwoorden, /enmin wilde hij ingaan op de vraag of 55 (Spj zijn medeambtenaren nog steeds ver- Sacrfenkt „De raadsleden hebben er recht op -30 het direct van ons te horen", aldus de KrJeer Brama- •eiserijet is echter zeer onwaarschijnlijk, dat bur- de aqemeester Bolten een extra-raadsvergade- ing heeft uitgeschreven om de gemeente- aad mee te delen, dat B en W nog steeds niet weten, wie de compingsplannenmaker de geheime stukken in handen heeft ge speeld. 25 februari 1977 bleek dat de heer Van Rijn in het bezit was van stukken, die alleen voor raadsleden, ambtenaren en commissieleden beschikbaar waren geweest. Van Rijn had met behulp van fotocopieën van die geheime stukken een eigen dossier samengesteld, wat volgens Van Rijn bewees, dat de gemeente en de provincie Zuid-Holland bij hem de indruk hadden gewekt, dat zijn plannen voor de aanleg van een zeer grote camping in de Veenderpolder haalbaar waren. In het dossier zaten verschillende verslagen en brieven; Een brief aan de gemeente van de provincie, een brief van Stad en Land schap aan de gemeente, notulen van B en W-vergaderingen, een verslag van een infor meel gesprek tussen gemeentelijke en pro vinciale bestuurders en notuelen van verga deringen van de recreatiecommissie kwa men in het „dossier" voor. Burgemeester Bolten sprong bijna uit zijn vel toen hij hoorde van het feit, dat Van Rijn geheime stukken in zijn bezit had; „Ik heb ér geen woorden voor. Ik meen dat je dit zeer ernstig moet nemen", aldus drs. Bolten. Gemeentesecretaris Brama deed er nog een schepje bovenop: „Nog nooit heb ik zoiets in mijn carrière meegemaakt en ook van mijn collega-secretarissen heb ik een vergelijkbaar geval nooit gehoord. Het ergste vind ik, dat er ook notulen van B Uit de L.C. van 26 februari van het vorige jaar en W-vergaderingen bij zitten, waarin ver slag wordt gedaan over beslissingen over derden, die met naam en toenaam worden genoemd." Gemeenteraad De gemeenteraad was begin maart niet min der fel. CDA-fractievoorzitter Van der Meer bracht zijn grote verontwaardiging over het ontvreemden van geheime gemeentestukken als volgt onder woorden: „Hoe is het moge lijk, dat een ingezetene in het bezit komt van notulen van B en W-vergaderingen, die nota bene niet eens op zijn zaak betrekking hebben? Hoe is het mogelijk, dat iemand denkt door het verspreiden van zulke gehei me stukken, raadsleden te kunnen winnen voor zijn zaak? Raadsleden hebben immers een eed afgelegd om alles wat geheim of van persoonlijke aard is te zullen respecte ren. Er moet op korte termijn een onderzoek worden ingesteld", aldus P. C. W. van der Meer. VGA-fractievoorzitter Henk van Duykeren stelde dat Van Rijn zich onfatsoenlijk, onoir- baar, ongebruikelijk en kwetsend had opge steld. De verspreiding van de geheime stuk ken laadt een ernstige verdenking op elk raadslid, zeker op de voorstanders en op elke ambtenaar. Wat hier gebeurd is, is hoogst bedenkelijk en grievend." Het was begrijpelijk, dat B en W op onder zoek uitgingen na de uitspraken van de raadsleden, die in hun verontwaardiging unaniem waren. De raad wilde dat de dader gevonden zou worden. Verdachten waren, zoals de heer Brama in de LC 15 maart 1977 meedeelde in drie categorieën te verdelen: alle 15 raadsleden, alle ambtenaren (vooral die op algemene zaken) en de burgerleden vam de commissie ruimtelijke ordening. Ook werd nog de naam van oud-burgemeester Smolders ge noemd. Alle ambtenaren ontkenden tegen over de heer Brama iets met de zaak te maken te hebben. Ambtenarenwoordvoer- der Berends stelde zelfs, dat de ambtenaren elkaar volledig vertrouwden. Hij reageerde daarmee op een uitspraak van de gemeente secretaris, dat zo lang de dader niet bekend was, hij zelfs zijn topambtenaren niet kon vertrouwen. De heer Brama sprak zelfs van een onwerkbare situatie. Slil De krachtige uitspraken ten spijt werd het al snel erg stil rond de affaire. De heer P. C. W. van der Meer verzocht eenmaal in de rondvraag van een raadvergadering om in een besloten vergadering een toelichting op de stand van zaken van het onderzoek te geven. De heer Brama deelde een half jaar geleden, daartoe gevraagd, mee dat namens de raad een brief aan Van Rijn was geschreven, waarin hem werd verzocht de naam van zijn informant in het belang van de gemeente bekend te maken. Als een duveltje uit een doosje komt dan nu (na precies een jaar) de mededeling, dat er een extra raadsvergadering is uitgeschre ven om over de affaire te praten. Het wekt echter verbazing, dat die bespreking in het geheim zal plaats vinden. Er werden gisteren in Alkemade al parallel len getrokken met de affaire rond de pont op Kaageiland. Nadat acht veerlieden op verdenking van fraude door de politie voor verhoor waren meegenomen, deed burge meester Bolten daar in de openbare gemeen teraad wél mededeling van. Hij gaf zelfs een toelichting op de arrestatie van de acht. die de gemeenschap in Alkemade uiteraard bij naam en toenaam kende. Objectief gezien gaat het hier om een veel groter vergrijp, met nog het verschil, dat de veerlieden verdacht waren maar niet bewe zen schuldig en het maandagavond in de raad van Alkemade mogelijk zal gaan om een bewezen dader. De ambtenaar, het raad slid of het commissielid, die de stukken aan de heer J. van Rijn heeft doorgespeeld, heeft daarmee iemand proberen te bevoordelen die een miljoenen-belang had bij het door gaan van de campingplannen. Daarbij komt nog, dat de ambtenaar, het raadslid of het commissielid inbreuk heeft gedaan op alle principes, die aan zijn functie verbonden zijn. Het komt velen in Alkemade dan ook vreemd voor, dat zelfs maar de indruk wordt gewekt, dat de diefstal van de geheime stukken in de doofpot moet. De definitieve beslissing of deze zaak achter gesloten deuren zal worden behandeld is echter in laatste instantie geen beslissing van de burgemeester maar van de raad zelf. LEIDEN Een aansluiting op het televisiekabelnet gaat 12,50 gulden per maand kosten. De kabeling zal in april van dit jaar beginnen in de Leidse wijk De Kooi. De beheerscommissie Centrale Antenne Inrichting (de instantie die zich met de aanleg van het kabelnet bezighoudt) ging gisteravond met deze twee punten akkoord. Op de kosten voor het abonnement is een reductie van vijftig cent van toepas sing als men het bedrag laat afschrij ven. Enkele commissieleden gingen gis teravond in op mogelijke verdere reduc ties, zoals tarieven naar inkomen of speciale tarieven voor bejaarden. Wet houder Van Aken (voorzitter van de beheerscommissie) stelde alleen wel iets te tfoelen voor een tarief naar inkomen (vooral voor de erg lage inkomens) en eventueel ook nog een uitzondering te willen maken voor lichamelijk gehandi capten, die of alleen bij televisie of alleen bij radio gebaat zijn. De beheers commissie zal zich in een later stadium nog eens over deze kwestie gaan bui gen. Het idee om reductie toe te passen in geval men óf van alleen de televisieaan sluiting óf alleen van de radioaanslui- ting gebruik maakt werd afgewezen omdat de aansluitingen altijd gecombi neerd zijn en controle op gebruik van één van de twee een ondoenlijke zaak is. De kosten zullen wel hoger worden bij nagekomen aanvragen. Meerdere aansluitingen per wooneenheid leveren geen extra abonnementskosten op. (ana loog aan de situatie bij de omroepbij dragen). Fasering De strook Groenoord-Noorderkwartier- De Kooi zal als eerste worden bekabeld. Overeengekomen werd dat van Oost naar West zal worden gewerkt, zodat men de werkzaamheden in De Kooi zal beginnen. Het besluit om deze strook te nemen is een gevolg van de positie van de PTT-kabel, die door deze strook (langs de Willem de Zwijgerlaan) heen loopt. Verwacht wordt dat in september deze strook geheel bekabeld zal zijn. Kortebaan- ivedstrijden .IJsvereniging Hoogmade houdt zondagmiddag een natio nale kortebaanwedstrijd op een van de vaarten in Hoogmade. De eerste schaatsers gaan om half twee van start. Voor de winnaars is een bedrag van vijfhonderd gulden aan geld prijzen beschikbaar gesteld. Deelnemers kunnen zich opge ven bij C. van Rijn, tel. 01712- 8248 en vlak voor de wedstrijd in Huize Van der Ploeg. JOok de Zoeterwoudse ijsclub T organiseert zondag kort^baan- i wedstrijden, op de Noord Aa r na bij de Geerbrug. De heren f rijden over 160 meter en de dames over 140 meter. De wed strijden worden gehouden voor leden van de ijsclub en inwo ners van Zoeterwoude. De wed strijden beginnen om twee uur. Vanaf een uur kunnen deelne mers zich inschrijven. VOORHOUT Eleonore Pa- meijer, Harrie Starreveld en Leo van Doezelaar geven mor gen een theeconcert in de kapel I van de Bisschoppelijke Nijver- heidsschool aan de Voorhoutse Leidsevaart Op het program- ma staan concerten voor fluit Jw i en orgel van Petrassi, Alain, >3 Ra» Bach, Knecht, Ruppe, Kuhlau roo, en Porcelijn. De toegangsprijs tot het concert dat om 15.00 uur ont4 begint, bedraagt 3 gulden. Kin- .03-1* deren, 65-plussers en cjp-hou- ders betalen 1.50 gulden. I Katwijk Het filmhuis houdt muziekmanifestatie in 't Mallegat ten bate van de video actie. Vanaf drie uur speelt de hard-rock formatie en voorts zal er .Mallegat persoonlijkheid worden gekozen uit de be zoekers. Entree ƒ2.-. Om acht uur is er een disco-avond; en- 1.-. Morgen is er van drie uur af theehuis met rustige mu ziek, lectuur en spelletjes en om acht uur draait in het filmhuis de griezelfilm „The night of the living dead"; entree 2.-. Schaatsen op de singels Eindelijk Is het dan zover. Dankzij de aanhoudende vorat konden gisteren enkele kinderen hun eerste voor zichtige stappen wagen op het prille ijs van de Leidse singels. Ook kan er weer geschaatst worden op natuurijsbanen. De banen aan de Oegstgeesterweg en de Rijndijk zijn dagelijks voor schaatsers geo pend. Sinds giste ren kan men ook in Leiderdorp op na tuurijs schaatsen, namelijk op de ijs baan van de vereni ging IJssport aan de Mauritssingel. Deze is van 's och tends negen uur tot 's avonds 10 uur voor publiek toe gankelijk Als plannen van wethouder Tesselaar doorgaan: (Van onze sportredactie) LEIDEN Op korte termijn zal door het Leidse gemeentebestuur (in de persoon van wethouder Dick Tesselaar) een gesprek worden georganiseerd tussen het gemeente bestuur, de Leidse basketbalvereniging Par ker en twee andere belanghebbende vereni gingen die al eerder interesse hebben ge toond in een eigen, meer voor (topsport geschikte hal. Dit is het resultaat van een bezoek dat een delegatie van het Stichtingsbestuur Basket bal Leiden donderdag op het gemeentehuis heeft gebracht aan wethouder Tesselaar. In dat gesprek, waaraan van Parker-zijde werd deelgenomen door manager Frans van Eg- mond, stichtingsvoorzitter Pim Perquin, se cretaris André de Jong en penningmeester Ton Menken, zijn drie plekken ter sprake gekomen waar eventueel een nieuwe sport hal kan worden gebouwd. De Fortuinwijk in Zuid-West (overigens al gedeeltelijk als „bestemming sport" aangegeven in bestaan de plannen), lijkt de meest reële mogelijk heid te zijn. Parker-manager Van Egmond: „Indien voor die plaats wordt gekozen krij gen we niet te maken met, bijvoorbeeld, verenigingen die gedwongen een veld kwij traken of zelfs zouden moeten verhuizen. Met andere woorden: er kan dan eerder met de bouw worden begonnen, ook al omdat die grond in Zuid-West eigendom is van de Gemeente Leiden". Ton Menken lijkt overigens de aangewezen man te zijn die die plannen te zijner tijd zal gaan verwezenlijken. „Menken heeft in het verleden", vertelt Van Egmond verder, „bewezen snel te kunnen bouwen. Mocht het inderdaad zo zijn dat Menken in de huidige opzet exploitatiemogelijkheden ziet, dan lijkt Aanleiding voor het gesprek met Tesselaar, was voor Parker overigens het dit seizoen gerezen probleem met de toeschouwersac commodatie in de Vijf-Meihal. Van Egmond: „Een probleem dat met de hulp van de Sportstichting voorlopig is opgelost. Via ex tra tribunes kunnen wij binnenkort zo' 2500 man publiek herbergen. Op korte ter mijn is Parker daarmee uit de brand gehol pen, maar een nieuwe, grotere hal blijft wel een absolute noodzaak. Parker beschikt slechts over drie trainingsavonden. En dat is voor een vereniging die volgend seizoen kampioen van Nederland hoopt te worden, echt wel iets te weinig. Dat probleem nu kan met het huidige „hallenbestand" in Leiden niet worden opgelost". Installatie korpschef De Jong KATWIJK - De heer P. B. N. de Jong (29) is gistermiddag tijdens een bijeenkomst in het Katwijkse Tripodia geïnstal leerd tot hoofdinspecteur-korp schef van de Katwijkse Ge meentepolitie. Namens het ge meentebestuur van Katwijk sprak burgemeester mr. C. A. Bos zijn vertrouwen uit in de jongste Nederlandse korpschef. Ook de Haagse Hoofdofficier van Justitie, mr. J. Roosing had met de leeftijd van de heer De Jong geen enkele moeite. „Ik ben zelf een tijdje de jongste officier van justitie in Neder land geweest. Als je een jonge leeftijd als een euvel beschouwt, moet je maar denken: het gaat elke dag een stukje beter", zo stelde de heer Roosing. De heer De Jong noemde zijn intrede bij de Katwijkse politie in 1978: „een interessant tijdstip." Het politieapparaat ondergaat mo menteel een groot aantal ont wikkelingen. De doelstellingen wijzigen zich en samenwerk ingsvormen komen tot stand." LEIDEN Er is een nieuwe dominee opgestaan. Zijn naam is Herman van Veen en zijn kerk het theater. De door Van Veen samengestelde en geregisseerde „Kamerrevue", gisteravond in het LAK-theater, zit zo vol opgelegde moraal, dat het theater een kerk gelijk wordt In dezelfde volstrekt willekeurige volgorde waarin de dominee vroeger de zonden der mensheid behandelde, wordt in de „Kamerrevue" de gehele rotzooi van deze aardkloot over de toeschouwers uitgegoten. Dat gaat met een gewicht en een ernst, en ook met valse retoriek, dat de ouderwetse zieleherders er nog een voorbeeld aan kunnen nemen. „De Kamerrevue" bestaat uit een opeenhoping van voorna melijk sketches die één ding vooral gemeen hebben. Ze zijn te talig Er wordt te veel in gepraat. Het zijn geen echte theaterdialo gen. Bij voorstellingen van Van Veen zelf wil zijn enorme theaterper soonlijkheid de zaak nog wel ophalen. Gisteravond speelden Diana Dobbelman, Michiel Kerbosch, Fransjes Gelderblom, Anita Rie- zouw en Ad Rboymans. Van Veen konden ze natuurlijk nooit doen vergeten, maar het bleek een verdienstelijk stel acteurs, actrices en muzikanten. Als Van Veen werkelijk toneel wil gaan maken, dein moet hij meer gaan structureren. Nu krijg je als toeschouwer te veel de indruk dat je naar zijn complete ideeëndoos zit te kijken. Daarin is het publiek niet geïnteresseerd. Paul van der Plank in Nieuwveen „Gewapend" met ballonnen woonden de leerlingen van de St. Nicolaasschool gister middag het slaan van de eer ste paal voor een nieuw schoolgebouw in de wijk Schoterveld-West bij. Nadat wethouder Van der Kroft de officiële handeling had ver richt werden de ballonnen opgelaten Als traktatie ont vingen de leerlingen allen een dikke kaneelstok Het nieuwe schoolgebouw zal half okto ber in gebruik worden geno men door leerlingen van de basisschool. De kleuters kun nen later hun nieuwe onder komen betrekken. LEIDEN Een klein maar dankbaar publiek was gister avond getuige van een van de uitstekendste concerten die de laatste tijd in Leiden gegeven zijn: in de Hartebrugkerk con certeerde het Heidelbergs Ka merorkest, een ensemble met een grote reputatie en ervaring op het gebied van achttiende- eeuwse muziek. De Duitse mu sici brachten een fraai, zij het wat overladen programma, dat werken van Bach, Mozart, Tele- mann en Vivaldi bevatte. De belangstelling van de zijde van het publiek is niet erg groot voor dergelijke kleine ensem bles. Daar staat tegenover dat de musici, die de massaliteit van een symphonie-orkest graag vermijden, in groepjes van on geveer tien man met veel plezier werken en tot goede resultaten komen. Dat enthousiasme was dan ook het hoofdkenmerk van het concert van gisteravond. Het dubbelconcert voor hobo, viool en orkest van Bach klonk niet altijd even goed, omdat de kou in de kerk het stemmen van de violen bijna onmogelijk maakte. Maar het klarinetkwintet van Mozart klonk subliem. Andreas Weiss speelde een glansrol op zijn klarinet Bijzonder knap was ook de solopartij van Jean- Michel Tanguy in het Concert in C voor piccolo en orkest van Antonio Vivaldi: het is altijd weer een verrassing te horen wat een mogelijkheden dit klei ne instrument bevat. Na de pauze werd nog een werk van Vivaldi gespeeld, de overbe kende Winter uit de Vier Jaar getijden. Met een hoog tempo en een pittig ritme wisten de musi ci zelfs aan dit werk iets nieuws en verrassends toe te voegen. Tot slot bevatte het programma twee werken van Telemann, een concert voor klarinet, cello en orkest en een concert voor fluit, hobo d'amore en orkest In het laatste werk leverden de fluitist Tanguy en de hoboïst Enrico Raphaelis een prestatie van hoog niveau. Ton Harmsen Eerste paal

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3