£eidóe6oivumt Door^omaai^IagJn Belfast 14 doden 8 Vijftig miljoen voor munitie 50.000 wintersporters zitten vast DANSEN PLEYN '68 Vrees voor nieuwe terreurgolf IRA mz Griepgolf in randstad top gepasseerd Melkhandelaren: geen acties VOOR GROTER Elfstedentocht kan nog niet LAMAN Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ïrtenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 18 februari 1978, 68e jaargang na 2097L DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Muziektoto „Muziektoto, programma met kwis en toto op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.40 uur „De brave soldaat Schweijk". Ned. II om 21.25 uur „Hollands Glorie". Zondag Ned. I om 19.40 uur documentaire „In de stilte van de zandzee". Ned. II om 22.25 uur „Weimar opkomst en ondergang van een republiek". Opklaringen Opklaringen, maar voorname lijk in de noordelijke provincies wolkenvelden en plaatselijk een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen en maximum temp. om streeks min twee graden. Morgen zou: 7.48-18.01 maan: 14.41-5.28 Scheveningen hoog water 0.50,13.18 laagwater: 8.41, 21.11. Brandweerlieden tijdens hun gevecht met de vuurzee in het hotel-restaurant in Belfast. BELFAST (UPI/RTR) In Bel fast zijn gisteravond volgens voorlopige tellingen veertien mensen om het leven gekomen in een brand die volgde op een bomaanslag. Er zijn ruim twin tig mensen met zware brand wonden of andere kwetsuren in ziekenhuizen opgenomen. De brandweer in de Noordierse hoofdstad houdt rekening met een uiteindelijk dodental van ongeveer twintig. Doelwit van de bomaanslag was het hotel-restaurant La Mons, waar gister avond ongeveer 400 merendeels jeugdi ge gasten een feestavond van een auto mobielclub bijwoonden. De bom ont- - plofte waarschijnlijk in de keuken. Aangevuurd door een felle wind stond binnen enkele minuten het hele gebouw in lichterlaaie. Men houdt er rekening mee dat de aanslag 'uit de hand gelopen' is. Er werd een betrekkelijk lichte springla ding gebruikt, en een vooraf gegeven, zij het gelukkige waarschuwing, doet vermoeden dat het de bedoeling was dat de gasten veilig geëvacueerd zouden worden. Het hoge dodental heeft de vrees ge wekt voor een nieuwe terreurgolf in Noord-Ierland. De IRA heeft enkele maanden geleden al een offensief aan gekondigd tegen 'economische doelen', d.w.z. winkels en bedrijven van de pro testants/Britse vijand. Gezien het pro testantse karakter van de wijk waar 'gisteravond de aanslag plaatsvond, lijkt ook deze terreurdaad het werk van de IRA. Eerder op de dag had een aantal vuur gevechten plaats gevonden tussen Brit ten en terroristen, terwijl een Britse helikopter neerstortte. Volgens de IRA werd deze door IRA-soldaten neerge schoten. ESÊm UTRECHT (ANP) - De griepgolf in Nederland heeft vorige week de omvang van een epide mie bereikt: per 10.000 inwoners riepen er 99 de hulp van hun huis arts in in verband met griepsymptonen. De week ervoor waren het er ongeveer 20 per 10.000 minder. De griep golft bijna letterlijk over het land en dan met name in zuidelijke richting. In de randstad lijkt de griep de top al weer gepasseerd te heb ben. Daar daalde het griepcijfer van 71 tot 62 per 10.000, maar in de provincies Zeeland, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten de defensiebegroting voor dit jaar met vijftig miljoen gulden tie verhogen. Het extra geld wordt besteed voor de aanvulling van de munitie- voorraden. Tijdens het defensiedebat deze week in de Tweede Kamer liet minister Kruis inga van Defensie blijken dat er ernstige tekorten zijn voor wat de munitie betreft. Het kabinet heeft daarnaast nog eens dertien miljoen gulden uitgetrokken voor drugbestrijding. Het bedrag zal besteed worden aan maatregelen voor het tegengaan van drugverslaving en voor meer subsidies aan consultatiebureaus voor drugs en alcoholisme. Een niet nader aangeduid bedrag wordt uitgetrok ken voor de pensioenuitkeringen van Molukse ex-KNIL-militairen die deze in de periode van 1 mei 1956 tot 1 januari 1964 gederfd hebben. In de onlangs verschenen regeringsnota over de pro blematiek van de Molukse minderheid in Neder land is gesteld dat voor de bedoelde pensioenuitke ringen in enkele jaren tijds 12 miljoen beschik baar moe komen. „Met deze beslissing toont de regering aan dat zij de nota serieus neemt," aldus premier Van Agt. De minister-president deelde verder mee dat de regering in het debat over de NAVO komende •veek haar standpunt over de neutronenbom be kend zal maken. Hij liet doorschemeren dat een definitief standpunt pas kan worden bepaald als internationaal beraad tot conclusies heeft geleid. Noord-Brabant, en Lim burg maakte het een ge weldige sprong van 86 naar 148 op de 10.000 inwoners. Of het carnaval daar nog invloed op heeft ge had kon men gisteren op het ministerie van Volksgezondheid niet zeggen. Ondanks de epi demische vormen die de griep hier en daar heeft aangenomen, is de Rus sische griep nog altijd niet in Nederland gesig naleerd. Het is nog steeds het virus van de Victoriastam dat hier de griep veroorzaakt, aldus het ministerie van Volksgezondheid. In Rotterdam wordt het dienstrooster van de me tro dit weekeinde inge krompen omdat teveel metrobestuurders door de griep aan hun bed zijn gekluisterd. In de avonduren zullen er minder metrotreinen rij den. Gasten van Hamburg Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren de gasten geweest van het stadsbestuur van Hamburg. Zij tekenden er het gouden boek van de stad, in aanwezigheid van burgemeester Klose en zijn vrouw (zie foto), en zij woonden een feestmaal bij met bevriende relaties uit meer dan 90 steden die in de middeleeuwen met Hamburg het Hanze-verbond vormden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De melkhandelaren die demonstraties in het vooruitzicht hadden gesteld als de melkfabrieken hun niet op dezelfde voorwaarden melk zouden leveren als zij aan grote kruideniers doen, hebben daar gisteren van afgezien. Voorzitter Herweyer van de Nederlandse Melkhandelarenorganisatie toonde zich tevreden met de toezegging van zowel de particuliere als coöperatieve melkindustrie een regeling te treffen voor die melkhandelaren die in moeilijkheden dreigen te raken door de forse melkprijsverlaging van de afgelopen week bij enkele grote kruideniers. GENEVE IAFP/AP) - In de Zwitserse Al- pen zijn tenminste vijftigduizend mensen in wintersportplaatsen geïsoleerd geraakt als gevolg van lawines. Tot dusver is bekend geworden dat de sneeuwverschuivingen twee doden hebben geëist. Dicht bij het Franse wintersportoord Avoriaz, aan de grens met Zwitserland, zijn een jongen en een meisje, beiden 15 jaar oud, het slachtof fer van een lawine geworden. De voornaamste geïsoleerde plaatsen in Zwitserland zijn Zermatt en Saas-Fee, waar in totaal 30.000 mensen niet weg kunnen. In Champéry zijn 5000 mensen blijven steken, evenveel als in het Loetschendal. In Verco- rins zitten 4000 vakantiegangers vast. Met helikopters worden de ingesneeuwde plaat sen van levensmiddelen voorzien. In totaal zijn ook 20 Alpenpassen voor het verkeer gesloten. De Mont Blanctunnel is aan de Italiaanse zijde geblokkeerd, en de Simplonpas is gesloten wegens lawinege vaar. In de laag gelegen gedeelten in het westen van Zwitserland spoelde de sneeuw echter weg door langdurige regenval. In Duitsland ondervindt het verkeer even eens hinder van het weer. Bij Karlsruhe bleven veel auto's op de autobanen in de sneeuw steken. 'er dag 40 doden tOKERS (Van een onzer verslaggevers) N HAAG Niet het aantal rokers in ons land breidt zich :1 uit, maar wel rookt men steeds meer. Daarmee wordt het ico dat de roker zijn .gezondheid schaadt, aanzienlijk groter, et alleen vloeide vorig jaar een recordbedrag aan tabaksaccijns de schatkist, ook eist het roken nu het recordaantal van veertig der landers per dag die sterven als gevolg van ziekten veroor- ikt door het roken. heeft de stichting Volksgezondheid en Roken gisteren meege- Bld. De Stichting wil het roken als maatschappelijk probleem lijf gaan. Roken mag danmaatschappelijk een aanvaarde voonte zijn, door de kwalijke kanten is roken geen sociaal waardeerde gewoonte. In vergelijking met andere landen is derland de laatste vijf jaar ver achter geraakt bij de verwezenlij- lig van anti-roken-programma's, aldus de stichting, recteur A. Pontfoort vindt dat de rookbestrijding tot nu toe chts bestaan heeft uit incidentele activiteiten. „Tot meer dan ibeveling van de gezondheidsraad is het niet gekomen. Er zijn :n maatregelen ter bescherming van de niet-roker genomen, de ladelijkheid op de verpakking van sigaretten wordt niet aangege- en de reclame voor tabak is niet beperkt, aldus de stichting, i wil van nu af aan bij de bestrijding onderzoek en actie hand hand laten gaan. In de stichting Volksgezondheid en Roken rken het Koningin Wilhelminafonds, het Astmafonds en de iderlandse Hartstichting samen. Binnenkort komt daar een we- nschappelijke adviesraad bij die wil onderzoeken waarom men- a roken. de grootste collectie bruids- en avondjaponnen in de randstad haarlemmers traat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIU Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Het schaatsers-drietal moest meermalen zijn heil op de oever zoeken om dunne plekken te vermijden. Vooraan Klaas Visser, daarachter Johan Osinga en Anne Kerkstra. Verkenningsrit bewijst: (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Na een verkenningsrit langs de vermaarde Friese elf steden door Klaas Visser (38), Anne Tjerkstra (31) en Johannes Osinga (54) uit Sneek, kon giste ren na een tocht van twaalf uur de conclu sie worden getrokken dat het ijs op de Friese wateren nog niet van die kwaliteit is dat er serieus aan een Elfstedentocht kan worden gedacht. Op de route bleken veel wakken voor te komen, terwijl het ijs onder bruggen en in de dorpjes verre van betrouwbaar was. „Het moet minstens veertien dagen vijftien graden vriezen", aldus het trio, „voor er een Elfstedentocht kan worden gehouden". De laatste race langs de keten steden werd in 1963 gehouden. De Vereniging Friese Elfstedentocht heeft zich inmiddels gedistancieerd van de ver kenningsrit van het drietal Friezen. De vereniging, die bang is dat anderen ook een kans zullen wagen, waarschuwt tegen vele zichtbare en onzichtbare wakken. Klaas Visser was trouwens tijdens zijn verkenningsrit bij Harlingen door het ijs gezakt. Zijlsingel 2 Leiden 071 -1437141 AEG-Slagboormachines Bij test S.V.W.O. als beste - uit de bus. Zie consumentengids VROUW DOODGESTOKEN AMSTERDAM (ANP) Een echtelijke ruzie in een huis in Amsterdam heeft vannacht geleid tot de dood van de 25-jarige mevrouw J. R. W. Ze was wegens moeilijkheden met haar man, de 27-jarige R. K., ondergedoken bij kennissen. Toen haar man haar daar kwam opzoeken, ontstond rond middernacht een ruzie, waarbij hij haar met een mes neerstak. NIJMEGEN (ANP) Het hoofdstembu reau van de Nijmeeg se kieskringen heeft bij de politie in Nij megen een klacht in gediend tegen de Boerenpartij. Vol gens het stembureau heeft de partij de na men van drie overle denen gezet op de kandidatenlijst voor deze kieskring. De politie heeft bo- - vendien vastgesteld dat vijftien onderte kenaars op de lijst Boerenpartij zet overledenen op kandidatenlijst staan zonder dat zij het zelf weten. De zaak kwam aan het licht toen het hoofd stembureau de naam van een ambtenaar van de gemeentese cretarie van Nijme gen ontdekte. Bij na vraag ontkende de man ten stelligste dat hij zijn naam aan de Boerenpartij gegeven had. Het hoofdstem bureau heeft na het politie-onderzoek de, lijst van de Boeren partij afgewezen. GROENENDIJK, HAZERSWOUDE m.m.v. het dansorkest LIGHTNING zaterdag 18 februari zaal open 8.30 uur. Starlift zorgt voor sensatie (Van onze sportredactie) BAZEL De Nederlandse volleybalkampioen Starlift heeft giste ren voor een daverende verrassing gezorgd door op de eerste dag van de eindronde van het Europa- Cuptoernooi in Bazel met niet minder dan 3—0 te winnen van het favoriete Aero Odolena Voda uit Tsjecho-Slowakije. De ploeg uit Rijswijk had verbluffend weinig moeite met de Tsjechen getuige de setstanden van 15—9, 15—12 en 15—5. (Zie ook pagina 9) OOO Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1