AGEETH SCHERPHUIS me voor mannen ook best plezierig om het hoofd eens tegen de schouder van de vrouw te kunnen leggen Sahe dord g wa van Hoe NIEUWENDAM Een gesprek met Ageeth Scherphuis heeft niets van een eenrichtingsverkeer tussen in terviewer engeïntervieuwde, je bent heel snel geneigd om zelf ook te gaan vertellen. Op de een of andere manier nodigt ze je daartoe uit; door haar oprechte interesse en door haar eigen, ontspannen manier van praten. Toch praten we maar over één onderwerp, dat als je het een naam geeft alweer zoveel voor oordelen en misprijzen opwekt: het feminisme. Ageeth Scherphuis kreeg als „mooie omroepster" al veel kri tiek, voornamelijk op uiterlijkhe den. Een minder geslaagde streek met de kam, of een paar centimeters halsuitsnijding in haar jurk gaven stof voor decimeters krantekolom men. Toch moet al die kritiek mild geweest zijn vergeleken met de hou ding van haar publiek, toen Ageeth kenbaar maakte, dat ze niet alleen óp de televisie wilde, maar ook erin, en wel met zaken die haar wezenlijk leken om via een zo indringend medium als televisie en radio over te brengen; toen ze bewust koos voor een levensstijl, waarin socialis me en feminisme naast elkaar een belangrijke rol moesten spelen. Om dat ze als journaliste en werkende vrouw niet langer kon verzwijgen, wat haar ogen en oren al jaren signaleerden. Ze vertelt hoe dat registreren van sociale ongelijkheid tussen rijk en arm, man en vrouw op allerlei ander terrein eigenlijk al begon door haar werk bij het dagblad De Typhoon in Zaandam in de vijftiger jaren. Ze werd aangesteld als redactiesecreta resse, want een vrouwelijke leerling- journalist1 was in die tijd erg onge bruikelijk. (Ook Annie M. G. Schmidt is als secretaresse begonnen|bij Het Parool). Ze had wel de sterke'ambitie om te gaan schrijven. Ageeth: „Ik ging gewoon overal op af: naar branden en later ook naar raadsvergaderingen. Er was dan wel een journalist van de 1 rant aanwezig om het verslag te ma^en. Maar ik zorgde dat ik er was, zodat ik ui teindelijk wel moest opvallen. Toen ik uiteindelijk meer ging schrijven en het secretaressenwerk door adde ren kon worden gedaan, kwam ik helemaal terecht in het vrouwen hoekje: een vrouwenpagina schrij ven en leuke interviewtjes maken met vrouwen. Er werd beslist niet van mij verwacht, dat ik ook een aannemer of zo ging interviewen. Maar ik deed het wel.en het kon ook best, als je het maar voorzichtig aanpakte. Als je vooral maar lief en aardig bleef". Had je nooit de neiging om met je vuist op tafel te slaan, en te roepen: „Ik doe mijn werk toch net zo goed als mannelijke collega's, en moet ik dan nog lief en aardig zijn ook?" „Beslist niet. Zoiets kwam niet in mijn hoofd op. Ik deed alles via de weg der geleidelijkheid, met gebruik making van charme en lief zijn. Dat was de enige manier waarop ik dacht iets te kunnen bereiken.ja, inderdaad, een carrière. Dat had ik toen wel degelijk voor ogen. In die tijd kwam het nog niet in me op om verder iets met die waarnemingen, met die signalen van sociale onge lijkheid te doenIk was er nooit eerder mee geconfronteerd, noch thuis (vader had een tandartsprak tijk in Zaandam) noch op school. De ontwikkeling verliep heel geleide lijk". „Als ik nooit bij die krant was begonnen, zou alles toch heel anders gelopen zijn, denk ,ik achteraf. Dan was ik misschien veel meer in mijn eigen achtergrond gebleven. Ik had in die tijd zoveel te verwerken, dat ik toen nog niet aan een echte uit werking toe was van hetgeen ik sig naleerde.. Aanvankelijk was het ook niet zozeer de ongelijkheid tussen man en vrouw, die mij opviel, maar veel meer andere vormen. De onge lijkheid tussen vrouwelijke en man nelijke journalisten was bij die krant ook lang niet zo opvallend als bij de televisie, waar vrouwen helemaal in het hoekje zaten van: mooi zijn en verder je mond houden. Pas toen ik bij de televisie iets begon te „willen", omdat ik niet meer voldoende had aan dat omroepen, toen werd ik opeens geconfronteerd met: Ja maar wat wil je dan toch, wees nou een beetje tevreden. Leuk op die buis, dat plaatje zijn, dat is toch énig voor een vrouw? Kijk.mannen begon nen in die tijd heel anders bij de televisie. Als mannelijke journalisten bij de televisie kwamen werken, mochten ze meteen programma's maken. Ook al wisten ze van toeten noch blazen.dan dacht ik: Waarom ik nou niet? Ik weet toch veel meer, ik ken dat vak beter. De ongelijkheid zet zich in je vast en dan wordt het een kwestie van drammen, gewoon doorgaan met zeuren tot je je zin krijgt. Maar ongelijkheid is er nog steeds bij de televisie. Kijk naar Viola van Emmenes: een uitstekende omroepster, maar verder komt ze niet aan bod." Ageeth kreeg uiteindelijk haar eigen programma. Toen het in eerste in stantie niet lukte bij de televisie, maakte ze een radioprogramma. Avro-dlte. Naar aanleiding van het succes van dat programma, kreeg zij pas haar eerste kans bij de televisie, waar zij al jaren lang had gewerkt. Eerst kwam „Kijk", later „Monitor" en nog later, bij de NOS „Scala" en „Dames gaan voor" en een kunstpro gramma. Tegenwoordig maakt zij deel uit van het team, dat maande lijks „Ot, en hoe is het nou met Sien" op de televisie brengt: een program ma, waarin emancipatiezaken op een begrijpelijke manier worden gesig naleerd. Toen Dolle Mina, als een knuppel in het hoenderhok, de maatschappij werd ingeslingerd en andere organi saties (Man Vrouw Maatschappij) zich sterk lieten gelden, zag je som mige vrouwen uiterlijk en innerlijk veranderen. Ze kleedden zich op een andere manier, vervreemdden soms van hun omgeving door hun radicale bewustwording. Bij Ageeth „zag je dat niet zo erg". Onlangs gaf ze in een interviewtje nog ronduit te ken nen, dat ze nog steeds dol is op mooie kleren „Ik vind mooie kleren ook nog steeds gewoon zalig. Maar andere zaken zijn ook belangrijk geworden. Ik kan mij best voorstellen, dat an dere vrouwen ook in hun manier van kleden willen uitdragen, dat zij in nerlijk veranderd zijn door de vrou wenbeweging. Door de vrouwenbe weging wordt er een heleboel omge gooid, zekerheden vallen weg, het verandert je radicaal.de poten worden onder je stoel vandaan ge zaagd. Je bent opgevoed met een aantal zekerheden. Zeker vrouwen van mijn generatie (Ageeth is 43) zijn groot geworden met de gedachte: je trouwt toch wel, er komt wel ie mand, die voor je gaat zorgen. Leg nou gewoon je hoofd maar op zijn schouder, dan komt alles vanzelf wel goed. Het kwam niet in mijn hoofd op om niet te trouwen. Ik had wel het idee: ik wil zelfstandig zijn", zelf mijn geld verdienen. Maar die ge dachte ging niet zover, dat ik zei: „Nou wacht ik met trouwen en nu ga ik eerst aan mijzelf werken. Nee: iedereen trouwde, dus ik ook. Ja, precies. Die zekerheid wilde ik eerst ook wel hebben, voordat ik aan an dere zaken begon. Maar als je je gaat verdiepen in de vrouwenbewe ging en je bent daar heel intens mee bezig, dan kom je tot de ontdekking, dat je het helemaal alleen moet doen. Dat je zelf je beslissingen moet nemen, en dat je nergens je hoofd kunt neerleggen. Tuurlijk, af en toe, bij je vriend, je man, of je vriendin. Voor vijf minuten. Maar dan moet je weer alleen verder. Dat is erg moeilijk. Als je zo'n verandering aanvaardt, dan kan ik me voorstel len, dat je dat ook in je uiterlijk tot uitdrukking wilt brengen." Het inslaan van een eigen weg en het loslaten van oude normen bete kent soms ook het verliezen van contacten met vrienden, kennissen en familieleden. „Ja, soms wel. Maar dat is bij mij niet zozeer het geval geweest. Mis schien, omdat ik altijd al werkte. De verandering van kennissen kwam niet zozeer tot stand door de vrou wenbeweging als wel door mijn stap naar een andere sociale kring. Inder daad, mijn keus voor het socialisme had wel degelijk nauw te maken met het feminisme. Feminisme kan niet zonder socialisme. Ik was trouwens al een tijd bezig met het socialisme. Door dat als journalist signaleren van onrechtvaardigheden.Even stilte, ze kijkt me recht aan en dan: „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik niet begrijp, dat iemand journalist kan zijn, zonder socialist te worden. In je vak zie je en hoor je zoveel onge lijkheid en zoveel dingen, die on rechtvaardig zijn, dat je daar niet bij aan de kant kunt blijven staan. Je moet ook proberen er werkelijk iets aan te doen. En dat kan nu eenmaal alleen in politiek". „Ook feminisme en socialisme zijn niet te scheiden. Feminisme staat voor gelijkheid.niet alleen tussen man en vrouw, maar ook voor gelijk heid tussen mensen, die aan de top van de maatschappij leven en hen die onderaan zitten. Het is zo makke lijk om feminisme alleen maar op de man-vrouw-situatie te enten. Ik ver baas me er telkens weer over, dat mensen het feminisme aan zich voor bij laten gaan enkel en alleen met gedachten als „Nou hoef je een vrouw niet meer voor te laten gaan, en de deur niet voor voor haar open te houden". Lezen jullie dan niet, vraag ik me dan af. Het gaat niet alleen om vrouwen, maar ook om mannen. Je kunt volledige emanci patie niet bereiken zonder mannen. Tja.een vrouwenhuis, dat vind ik iets anders. In een ontwikkeling is het soms nodig om alleen met vrou wen te zijn. Maar als je die ontwik keling achter de rug hebt moet je weer verder met de mannen". „Aan de andere kant vind ik het helemaal niet erg dat er radicale stromingen in het feminisme zijn. waarin vrouwen zich afzetten tegen mannen. In alle organisaties vind je radicale stromingen. Dat is alleen maar een teken van volwassenheid. Ik vind dat we ook moeten werken aan de emancipatie van mannen. Mannen moeten eens af van het idee, dat ze altijd maar de sterkste moeten zijn, en overal voor moeten op draaien. Het lijkt me voor mannen ook best plezierig om het hoofd eens tegen de schouder van de vrouw te kunnen leggen; de vrouw moet de verantwoordelijkheid eens kunnen overnemen. Maar dat kan alleen in een maatschappij, waarin carrière, hard werken en geld verdienen min der belangrijk zijn. In een feminis tisch getinte maatschappij zou veel meer belang kunnen worden gehecht aan wat Joke Smit noemt: „Het bin- nengebeuren: de opvoeding van de kinderen, het doorspreken van emo ties en andere waarden". Carrière is een compensatie voor het onvermogen werkelijk te leven.be doel je dat? „Ja, het is een compensatie voor armoe van binnen, denk ik" „Betekent het voorbeeld van een werkende moeder ook eèn voor sprong voor de dochter later? „Dat weet ik niet. Ik zie wel dat Esther (Ageeths dochter, 13 jaar oud) erg onafhankelijk en zelfstan dig is. Dat vind ik voor een meisje toch erg belangrijk. Ze is in staat zelf dingen te regelen. Toch, af en toe zal het best naar voor haar ge weest zijn, dat ik veel weg was.en ik zal ook ongetwijfeld wel fouten hebben gemaakt. En dan ben je in derdaad weieens geneigd om je schuldig te voelen. Waarom? Omdat je dat wordt aangepraat. Er zal ech ter nooit een vader zijn die zegt: het is mijn schuld, want ik heb mijn kinderen zo'n tijd niet gezien." „Ik heb ook echt wel geleden onder de kritiek dat ik werkte terwijl mijn kind thuis was. Aan de andere kant kan ik me die kritiek van vrouwen die zelf thuis zitten best voorstellen. Als je zelf het gevoel hebt te verpie teren en je ziet een ander leuk rond crossen en met interessante mensen in contact komen, dan kan ik mij •indenken, dat je wel eens jaloers bent. Aan de andere kant ben ik ook verschrikkelijk jaloers als het mooi weer is en ik moet naar dat donkere montagehok, waar ik toch al zo de pest aan heb. Dan zie ik andere vrouwen lekker thuis, in de tuin de Margriet lezen. En mijn mannelijke collega's gaan fijn in een restaurant lunchten tussen de middag, terwijl ik als een oerang-oetang met bood schappen loop te sjouwen. „Weet je, we zijn er nog lang niet met die emancipatie. We zijn nog maar aan het begin. Vrouwen moe ten er zelf aan blijven werken om een gelijkwaardige plaats te krijgen. Eigenlijk zijn we nu in een stadium, dat vrouwen hier en daar best geac cepteerd worden in het bedrijfsle ven, mits ze maar als mannen wer ken. Zwangerschap en moederschap worden veel minder vanzelfsprekend aanvaard als een hartinfarct. Als een man tijdelijk uitgeschakeld wordt door een hartinfarct, ligt iedereen voor hem op zijn knieen, ièen, want hij heeft zo verschrikkelijk hard ge werkt. Hij wordt ontzien. Nee, de strijd is nog steeds aan de gang. Alleen, vrouwen moeten niet direct zo ontmoedigd zijn als het niet me teen lukt en als blijkt, dat hun bedje nog niet is gespreid. Een vrouw die werkt, heeft nu eenmaal nog steeds een dubbele belasting. Ik zelf vind dat erg zwaar en het wordt steeds moeilijker naarmate je ouder wordt: altijd maar boodschappen doen, tas sen vol. Als ik thuis kom, loop ik rechtstreeks de gang door naar de keuken: jas uit, schort om, hup eten maken. Ook al denk ik wel eens: god ik kan niet meer. De verantwoorde lijkheid blijft bij jou, het zijn maar kleine dingen, maar als je er niet achter aan rent, loopt de boel in het honderd. Als ik 's morgens de deur aachter me dicht zou trekken en nergens om zou denken Dan was er geen suiker meer en geen toiletpapier.. „Precies. En dan krijg je gemopper Die kleine dingen roepen spanningén op. Ik vind ook dat je nooit mag zeggen, dat vrouwen moeten werken. Het feminisme beoogt, dat iedereen, afhankelijk waar zijn of haar talen ten liggen, een vrije keus moet kun nen maken voor thuisblijven of wer ken. Vrouwen die nu voortrekkers zijn in het feminisme, dat zijn vrou wen, die met een gouden lepel m hun mond zijn geboren: die gestudeerd hebben, die het, sociaal gezien, ge makkelijk hebben gehad. In een dorp is het pas echt moeilijk, dat realiseer ik me goed. Vooral als je jong getrouwd bent, en je hebt alleen huishoudschool. Wanneer je wordt ingeperkt door sociale controle en een tekort aan banen... Anneke van Dok

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19