De smerige dood door een 'schone' bo ONTWAPENINGSOVERLEG UTRQNE NU Musical „Evita" nog zonder sterren al kasstuk Aantrekkelijk wap( voor militairen Neutronenbom van een tot twee kiloton ledereen dood Zeer vele doden LONDEN De kaartverkoop voor de nieuwe Britse musical „Evita", die pas op 21 juni in wereldpremière gaat, heeft in nauwelijks veertien dagen al 50.000 pond (230.000 gld) opgebracht. Het Londense theaterpubliek loopt storm voor een show, die momenteel nog niet eens een vaste rolbezetting heeft. Het succesrijke Engelse duo Tim Rice - Andrew Lloyd - Webber schijnt dus een nieuwe goudmijn aangeboord te hebben. Rice (33 jaar, tekstschrijver) en Lloyd-Webber (28 jaar, componist), zijn de scheppers van de roemruchte rock musical „Jesus Christ Superstar", die in de Britse hoofdstad nog altijd volle zalen trekt". „Evita" wordt voor het voetlicht gebracht in het Casino Theatre van Londens Old Compton Street, een voormalige bioscoop die tegen volgende zomer de nieuwe naam Prince Edward Theatre krijgt Rice, Lloyd-Webber en hun medewerkers hebben het terrein grondig voorbereid. Zij gebruiken nu dezelfde taktiek als indertijd voor hun fenomenale „Jezus Christus Superster". Die eerste rock musical is zijn fantastische carrière begonnen als platenalbum. Er werden meer dan 10 miljoen platen van verkocht. Pas daarna hebben Rice en Lloyd-Webber er een theatershow van gemaakt. Vervolgens werd het een film. „Evita", in grote trekken gewijd aan het leven van Eva Peron, de invloedrijke in 1952 overleden echtgenote van de gewezen Argentijnse dictator, werd in het najaar van 1976 gelanceerd als lp-album. Een broodmager maar steengoed Brits zangeresje, Julie Covington, maakte vrij snel een wereldhit van „Huil niet voor mij, Argentinië", de belangrijkste en beste song uit dit album. Van die single Julie Covington werden in Engeland meer dan 700.000 exemplaren verkocht in nauwelijks vier maanden. De eigen platenfirma van Rice en Lloyd-Webber had bijna 100.000 pond uitgegeven om het Evita-album te maken. In Engeland werd de verkoop ervan gestimuleerd met een advertentiecampagne van bijna 17.000 pond. Later gooide men er in de Verenigde Staten nog driemaal dat bedrag tegen aan, omdat de Amerikaanse verkoop uiteindelijk de doorslag zou geven. Tim Rice en Andrew Lloyd-Webber willen van „Evita" een grootse rock-musical maken, met 40 muzikanten en een rolbezetting van nagenoeg 30 man. De kosten van een dergelijke productie komen op niet minder dan 400.000 pond (ruim 1,7 min gulden). Er worden nog steeds geldschieters gezocht om dit fabelachtige bedrag volledig bij elkaar te krijgen. Dergelijke investeerders zijn de „engelen" van de Londense theaterwereld. Hoewel de schouwburgen van de Britse hoofdstad talrijke vaste „engelen" hebben, komen er vandaag de dag steeds meer nieuwe geldschieters bij. Grote firma's, die vroeger uitsluitend investeerden in belangrijke concerten, opera en balletten, steken nu ook geld in beloftevolle theaterstukken en shows. In Londen kan een goed toneelstuk namelijk nog altijd dertig maal (en soms nog meer) zijn kosten opbrengen. „Jesus Christ Superstar" werd voor het eerst opgevoerd in 1972. De rekening bedroeg toen 120.000 pond. Sedertdien heeft de kaartverkoop al meer dan 5,16 miljoen pond opgebracht. De nettowinst bedraagt momenteel 700.000 pond (3 miljoen gulden). De geldschieters van „Evita" hopen uiteraard, dat een nieuwe rockmusical eveneens een fabelachtig succes wordt. Maar het zal minstens 26 weken duren eer de kosten van „Evita" gedekt zijn. Daarna krijgen de „Engelsen" niet alleen al hun geld terug, maar delen ze bovendien 60 percent van de nettowinst. Gedurende al de jaren dat een succesrijke show in het West End van Londen op de planken blijft, genieten z'n „engelen" een gegarandeerd vast inkomen. Maar het kan ook mis lopen en dat gebeurt vaak. Als een toneelstuk of een show een flop is, hetgeen meestal blijkt na enkele dagen of weken, zijn de „engelen" al hun geld kwijt. In het onwaarschijnlijke geval dat „Evita" een flop wordt, zullen de geldschieters vermoedelijk niet huilen om Argentinië, maar wel om hun centen. In afwachting worstelen de producers van „Evita" nog met het zware probleem van de rolverdeling, die het succes van de nieuwe show sterk zal beïnvloeden. Julie Covington weigert Eva Peron te spelen. Ze houdt van afwisseling en vermoedt dat „Evita" jaren zal lopen in Londen, met wellicht nadien nog een film. Julie vreest, dat zij in dergelijke omstandigheden niets anders zal kunnen beginnen. Naast zangeres is ze tenslotte ook een veelbelovende jonge actrice. „Ik wil niet voor altijd bekend zijn als Evita", zegt ze beslist. ROGER SIMONS Wat maakt de neutronenbom zo aantrel militairen. Dat is de omstandigheid dat „he de stralingswapen", zoals de neutronenbou heet, minder hitte, minder drukgolven, n straling (harde neutronen en gammadeeltji ceert dan gewone atoomwapens. De neut doodt mensen, maar laat gebouwen heel. i f de tankbemanning, maar vernielt de tani straling is zeer heving, maar ook snel vi zodat het getroffen gebied snel en zonder ris kan worden. In militair opzicht dus een kelijk wapen. Want is niet in iedere militaire streven de aangevallen of aan' and zo snel mogelijk uit te schakelen mogelijk schade aan het land? Maar wat gebeurt er bijvoorbeeld met de ning, die de volle mep van de straling heeft En met al die anderen die slechts aan eei de straling onderhevig zijn geweest. De wetenschappen van The Guardian, Anthoi geeft hierbij een antwoord op deze vragei actuele discussie ook in Nederland wordt Zoals bekend hebben politieke partijen in ondermeer het CDA en de PvdA, en ook del Kerken alsmede de bisschoppen en de Syno( Nederlandse Hervormde Kerk zich tegen d nenbom uitgesproken. 500 metres LONDEN Als een „schone" neutronenbom boven de gevechtslinies tot ontploffing komt, zijn zij, die snel sterven het beste af. Binnen een straal van 400 meter bedraagt de stralingsdosis van neutronen en gammadeeltjes meer dan 18.000 eenheden of „rads". Even zal er tijd zijn om de lichtflits te zien en om een verschrikkelijke verdovende misselijkheid te voe len, dan verzinkt men in een diepe bewusteloosheid; twee dagen later volgt de dood. Slechts weinigen zullen op zo'n betrekkelijk eenvoudige manier sterven. De meestén zullen langzaam stervah en dit weten ook. Want zij, die blootgesteld zijn geweest aan hoge stralinesdoses. zullen te maken krijgen met (enige verwante, maar wel verschillende reeksen symp tomen, om nog maar te zwijgen over de door de straling veroorzaakte verbrandingsverschijnseleri. De eerste reeks wordt „prodroom" of „voorstadium" genoemd In dit stadium is er sprake van een acute aantasting van maag, darmen en het zenuw- en spier stelsel. De symptomen zijn: misselijkheid, braken, diarrhee, darmkrampen, speekselafscheiding, uitdro ging en zuurstofgebrek. Bij hoge stralingsdoses komen daar nog bij: gedragsstoornissen, plotselinge verlam mingen en in het algemeen verschijnselen die in ver band kunnen worden gebracht met hersenbloedingen. Deze verschijnselen manifesteren zich vijf tot vijftien minuten na de ontploffing en bereiken na dertig minuten een hoogtepunt. Dan gaan zij over in andere symptomen, die het gevolg zijn van een omvangrijke aantasting van het centrale zenuwstelsel en het been merg. Bij een besmetting van meer dan 1000 rads, kan men nog vijf tot tien dagen leven, maar de meesten zullen toch binnen die tijd dood gaan door de bloedin gen als gevolg van de vernietigde weefsels in maag en darmen Bij deze hoge stralingsdoses zijn ook hersencellen en zenuwcellen betrokken en er is dan ook geen voorspelling te maken over het gedrag, en de gevoelens van de slachtoffers in deze sterffase. Bij deze hoge doses zal de dood doorgaans intreden vóór de aantasting van het beenmerg zich openbaart. Het beenmerg is een wonderlijke fabriek, waar, nie mand weet precies hoe, al de verschillende, zeer gespe cialiseerde bloedlichaampjes gemaakt worden. Wan neer deze beenmergfunktie verzwakt of verloren gaat, dan is het leven zelf verzwakt of verloren. Na een periode van een paar dagen kunnen de ver schijnselen van het voorstadium min of meer verdwij nen, zodat het lijkt, alsof het slachtoffer geneest, maar dan (dienen zich de gevolgen van de beenmergaantas- ting aan met bloedarmoede, met bloedingen, omdat het bloed niet meer stolt, en met een aantasting van het immuniteitssysteem, dat ons tegen ziekten beschermt. Het slachtoffer loopt gemakkelijk infecties op, krijgt zweren en koortsen die niet te bedwingen zijn en die binnen enkele dagen of weken de dood ten gevolge kunnen hebben. Na ongeveer zestig dagen heeft het beenmerg zich weer mm of meer hersteld en wie al het voorgaande over leefd heeft, kan dan nog wel jaren leven Maar hij is waarschijnlijk wel steriel en impotent geworden en verder kan hij bevattelijk zijn voor bloedarmoede, verschillende soorten van kanker, grauwe staar en hij is gevoelig voor infecties van allerlei soort. Er zijn nog veel onzekerheden over de biologische gevolgen van de lagere stralingsdoses van neutronen, die op een zeer hoog energiepeil staan. Dit betreft de rand van het stralingsgebied. Het is bekend, dat, bij lagere doses, neutronen veel meer schade aanrichten dan gammadeeltjes. En het is bekend, dat de aanwezig heid van neutronen wel een minder dodelijke uitwerk ing heeft, maar dat de kans op lichamelijke beschadi ging groter is. Soldaten worden geacht door te vechten tot zij sneuve len. De reputatie van de „schoonheid" van de neutro nenbom is gelegen in de omstandigheid, dat hij de vijand in zijn tanks kan uitschakelen en een mogelijke doorbraak binnen een tijdsbestek van weinige minuten kan verhinderen. Zeven procent van de vijandelijke soldaten sterft vrijwel onmiddellijk en negen procent valt neer om niet meer op te staan. Maar wat gebeurt er met de veertig procent, die óf neervalt, óf weer opstaat en, omdat de bom gedragsstoornissen heeft veroorzaakt, zich ongecontroleerd gedraagt en dus onvoorspelbaar functioneert en nauwelijks in staat is om bevelen op te volgen voordat zij, na dagen, sterven? En wat gebeurt er met diegenen aan de rand van het stralingsgebied, van wie de meesten zullen lijden aan stralingsziekten en aan sluipende schade die zich pas later openbaart? Kan een wapen, dat niet direct doodt, maar blindheid, kanker, impotentie en een vroege dood veroorzaakt wel een „schoon" wapen genoemd wor den? Is het een „schoon" wapen, omdat door de militairen alles, dat niet onmiddellijk met het verloop van een veldslag te maken heèft, niet van belang wordt geacht? Er is maar heel weinig informatie beschikbaar over de gevolgen van de verschillende sterkte van dodelijke straling op mensen. De meeste cijfers, die direkt óp mensen betrekking hebben, komen van Hirosjima en Nagasaki, van ongelukken en van bestrali patiënten met dodelijke kankervormen. Verd< zijn afkomstig van proeven op honden en i verricht zijn in militaire centra, vooral in de VS Uit deze onderzoeken blijkt dat de stralingsl in 50 procent van de gevallen de dood binnen I ten gevolge heeft, voor honden 220 rads en vj 630 rads bedraagt. Men heeft berekend dat mensen 280 rads zou zijn, maar dat cijfer is1 gebaseerd op de reactie van patiënten in een b( de medische omgeving. In een oorlog, waarin medische voorzieninge of zelfs geheel afwezig kunnen zijn, zou het cij mensen wellicht dicht in de buurt van datl honden zijn. Van zeer groot belóng voor het taktische gebi de neutronenbom is de informatie over de van sterke stralingsdoses. Deze informatie geheel afkomstig van experimenten met ho apen. Ook de verwachtingen omtrent het ef zeer grote doses op het menselijke gedr gefundeerd op waarnemingen die men geda bij getrainde apen, die blootgesteld zijn aai straling. Inmiddels is het onderzoek naar stralingsgevoj nog op een andere manier in het nieuws gekort Amerikaanse ministerie van defensie heeft ontj zich relatief opmerkelijk veel leukemiegevalle doen bij militairen, en burgers die ooit betrok) geweest bij atoomoefeningen of -proeven tijl jaren veertig en vijftig. Daarbij zijn ongeveei man betrokken geweest. Men is nu een begonnen naar deze mensen, om na te gaan van hen leukemie hebben opgelopen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12