nijpender Hotelprobleem wordt steeds GORDIJNENATELIER VERHUIST NAAR LEIDSE MERENWIJK K. en G. blaast en slaat na een halve eeuw nog tot ieders genoegen Molenmuseum De Valk 1 maart weer geopend BURGERLIJKE Een Leidse beroemd heid, een oud-wereld kampioen, bestaat dit jaar 50 jaar Ken G bete kent meer dan Kunst en Genoegen, het is gedu rende een halve eeuw een slaand begrip ge worden. Zeker de laatste tien jaar van het be staan van dit drum-, pijper- en trompetter korps. De „sound" van K en G deed al menig oor spitsen, zonder dat een oog de muzikanten nog had gezien. Kunst en Genoegen groeide disciplinair over allerlei grenzen heen. Het was niet alleen Leiden, dat daar blies en sloeg, het was een stukje Neder land. Dat kwam niet doordat er met de (ge pluimde) pet naar werd gegooid. Hard werken heeft K en G gebracht tot het niveau van van daag, waarop het korps zich kan meten met de beste korpsen die er op dit gebied zijn. Zeker in Nederland. Ik heb me laten vertellen, dat het bestuur van K en G niet van plan is, het halve eeuw feest van het korps ongemerkt voorbij te laten gaan. Al maanden lang is gewerkt aan „conceptprogramma" uitdrukking bestond vroeger niet, maar het komt erop neer, dat gewerkt is aan een „eerste opzet" tot een pro- ■amma). Dit gebeurde zelfs in samenwerking met ingestelde 'commissies waarschijnlijk commissies ad hoc die veel activiteiten ontplooiden. Wat kunnen we bijvoorbeeld verwachten? Het korps gaat, om maar even iets te noemen, zijn derde langspeelplaat ma ken. Dat wordt een co-produk- tie met een bekende (weet ik veel welke) platenmaatschap pij. Na deze „schal-plaat" is er op 27 mei voor leden, ouders, donateurs en begunstigers of wel donateurs, een muzikale avond in de Leidse Stadsge hoorzaal. Diezelfde dag, maar dan 's middags, organiseert het bestuur een matinee in de Stadsgehoorzaal en de baten daarvan komen mede ten be hoeve van het geestelijk ge handicapte kind. Zonder dat daarover met iemand uitsluit sel kan geven, mag ik aanne men, dat een zekere Joop Rie thoven daarachter zit. Joop mag gelijk hebben; je moet maar volhouden. Ken G gaat verder. Er komt een reiinistendag met een aan trekkelijk programma, waar onder een zogenaamde „af- haal-parade" ressorteert een onderdeel dat niet ongemerkt aan de burgerij voorbij zal gaan. Wat die afhaal-parade Kunst en Genoegen roert de trom in de Haarlemmerstraat precies inhoudt is me tot dus ver niet duidelijk geworden. Ik mag dat hooguit wijten aan de redactie van organisator Hen- ny Kwik, die met de Public Relations omtrent Kunst en Genoegen belast is. Een leuke kerel, maar hij blijft weieens in het vage hangen. Ik zou best willen weten wat een „af haal-parade" is, maar dan had ik minstens Henny moet bel len. En daartoe had ik gisteren geen lust. Kunst en Genoegen was in 1966 wereldkampioen van het Wereldmuziekconcours in Kerkrade Henny 'kurk deelt me mede dat K en G in het jubileumjaar wéér zal mee doen aan dit op een hoog peil staand concours, namelijk op 8 of 9 juli, in de voormalige Zuidlimburgse mijnwerkers plaats, annex grensstation, Kerkrade. De vruchten van de gevestigde roem gaan trou wens verder: het jubilerende korps is ook uitgenodigd om deel te nemen aan de Taptoe Breda, de voortzetting van het eerlangs befaamde showfes tijn Taptoe Delft. Nou vind ik nog steeds (men mag daarover met mij van mening verschil len en met een knipoog van man tot man ben ik bereid, enkele vierkante meters show- grond prijs te geven) dat de Taptoe Delft een expositie was van wat de vaderlandse ge schiedenis hier en daar op mi litaristisch gebied vermocht. Dat heeft Breda nu overgeno men. Met geheven hoofd overi gens en met de Koninklijke Militaire Academie als censor. Deze Leidse opname binnen de vaderlandse muzikale weer baarheid gebeurt van 29 au gustus tot en met 2 september, alweer meer dan een half jaar verder. Een halve eeuw K en G krijgt ook een „vierend" karakter. Op 29 september is er een officiële receptie voor genodig den'en op 1 oktober, vlak vóór het Leidse oktoberfeest, wordt waarschijnlijk in de Hoog landse kerk een officiële herdenkingsdienst gehouden met „een sfeervol programma, waar vanzelfsprekend K en G muzikaal zijn medewerking aan zal verlenen". De jubilaris LEIDEN Geboren: Meginhard Kirstin, dr v. A. M Slierendrecht en J. J. D. Brummans. Bart, zn. v. S. C. de Vreede i P A. M Baak. Cornelia Diewertje Henriètte, dr. v. C. den Haan en H. G. W. Ravensbergen, Roy. zn. v. G. J Bontje en J. A. van der Linden. Wie- chert Alexander, zn. v W. de Boer en van der Meij, Sjoerd Gerardus. zn. i. J. G. van der Helm en P E. M. van Rijn. Bart, zn. v. H. S. A. van Gils en M. J. T H. Broers, Jan Pieter Christiaan, v J. A. Banck en M. Polderman. Melchior, zn. v. J. Serdi|n en G. P. M. de Jong. Marjolijn Pieternella. dr v D. J. Koopman en G. Bentvelzen, Mirjan, dr. v. H. J. de Mooij en J van der Niet. Asha Sara Maria, dr. v. H. A. H. Ramper en G. van der Bent, Wouter Willem Hendrik, zn. v W. A. K. Laurense en M. J. Hofman, Marieke Helena Barbara, dr. v A. J. M. Overgaag en H. A. M. van der Krogt. Karen Mariélla. dr. v. W. an der Plas en D. Boezaard, Noortje, i. T J. Kroonenberg en L. A. Benis. Anna Catharina, dr. v. A. J. M van Ruiten en C. J. M. Teeuwen, Bertine, dr. J. van Rijnswou en H. M. Peschier, Evert Lykle, zn v T. Hemminga en N. C Schut, Martinus Cornelis, zn. v. G. J. Trouwee en A. A. van Egmond Overleden P. M E. van der Bijl, geb. 10 okt. 1912, man. M. Iveson, oeb. 16 jan zn v F W Iveson en H. M Cromie, P J. Roem, geb 11 sept. 1900, man. G. P L. de Bock. geb. 24 mrt 1907, "tan R. J. Goldenberg, geb 3 jan 1911. man W. D. A Devilee. geb 7 aug. 1936, man. C. G. Martijn geb. 23 okt. 1916. man, G. Helleman, geb. 20 sept. 1891vrouw, geh. met A. Barendse., J. P Pietersz geb. 19 okt. 1893, man, D. Karei, geb. 27 dec. 1909, vrouw geh. flew, met C. Hillebrand, T. A. labes, fleb. 22 aug. 1902 man, D. Bakker, geb. <6 dec. 1946, geh. met H. M. Drogmans. L. M. Boekkooi, geb 7 febr. 1915. vrouw, gehuwd met P. van Iperen, C. Kesseboom, geb. 18 mrt 33. man. Gehuwd: E. H. van Veen en E. C. Breijer. A F Dol en A P M Feiten. Beheerder De la Rie op de rondgang. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze .rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is',071-122244; u kunt dan naar toestel18 vragen. door Ton Pieters LEIDEN Het gebrek aan hotelaccommodatie doet zich in Leiden steeds duidelijker voelen. Volgens VVV-directeur R. Dekker is er uit toe ristisch oogpunt bezien in de Sleutelstad zeker behoefte aan een hotelaccommodatie met hon derd bedden. „Het probleem doet zich echter voor dat een dergelijk hotel niet exploitabel is voor het gehele jaar", aldus de VVV-directeur tijdens een vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. „Leiden geniet een toenemende belangstelling. Dagelijks heb ik op het VW-kantoor een aanloop van een kleine tien a twintig buitenlanders per dag. Ik verwacht dat dit aantal nog aanzienlijk zal toenemen met het gereedkomen van de Schip- hollijn. De attracties in Leiden zullen nog beter worden bezocht wanneer de binnenplaats van het museum van Oudheden gereed is en wanneer het Legermuseum is opgeknapt", aldus de heer Dek ker. Ook de verplaatsing van het Boerhaavemu- seum naar de Boerhaavezalen zal volgens de VW-directeur een belangrijke bijdrage leveren aan de aantrekkelijkheid van Leiden. De heer Dekker acht het in de huidige situatie niet wenselijk de verblijfsrecreatie in Leiden te bevorderen. „Ik kan de toeristen niet kwijt. De Wekker krijgt zijn logés via Sociale Zaken. Behal ve Holiday Inn zijn er dan nog het Karrewiel en Klein Minerva die over een gering aantal bedden beschikken". In noodsituaties doet de heer Dek ker weieens een beroep op particulieren om een kamer te verhuren. „De geneigdheid hiertoe is evenwel duidelijk aan het afnemen", aldus de heer Dekker. De VW-Leiden verkeert in een te slechte finan ciële positie om zelf activiteiten te ontwikkelen. Voor 1978 ontvangt de VW 308.000 gulden subsi die. Hiervan kan het personeel worden betaald en activiteiten met anderen worden ontplooid. Tevens besteedt de heer Dekker met zijn perso neel bijzender veel aandacht aan het „promoten" van Leiden. In de afgelopen paar maanden kwam Leiden vijftien maal voor in de toeristische tips op televisie. Er werden een miljoen folders over de Sleutelstad uitgereikt. Begin maart komt er een nieuwe folder waarin Leiden als centrumge meente naar voren wordt gebracht, maar waarin ook de Leidse regio wordt genoemd. De raadscommissieleden toonden zich na het betoog van de heer Dekker wel genegen een extra-subsidie beschikbaar te stellen, maar zij drongen er bij de VW-directeur op aan op korte termijn met een beleidsplan te komen, waarin concreet de nog te ontplooien activiteiten van de VW worden genoemd. Woningbouw aan Langegracht LEIDEN Het pand aan de Langegracht dat thans in gebruik is bij De Lelie BV Gordijnenateliers zal plaats moeten maken voor woning bouw. Het pand wordt in het voorbereidingsbesluit voor het terrein van Krantz betrokken. Dit deelde wet houder M. van Aken gister avond mee in een vergade ring van de raadscommissie voor economische aangele genheden. De Lelie BV heeft bij de ge meente een verzoek ingediend om een terein van 1880 m2 aan te kunnen kopen in de Meren- wijk voor het bouwen van een nieuw atelier. Hiertegen bestaan bij het Leids gemeentebestuur geen bezwaren. Verwacht wordt dat het bedrijf binnen twee jaar overgeplaatst kan worden naar de Gooimeerlaan. De verhuizing van De Lelie naar de Merenwijk betekent tevens een vermeerdering van arbeids plaatsen. Het atelier heeft name lijk nog een filiaal in Zaandam dat naar Leiden zal worden overgeplaatst. Waarschijnlijk zullen slechts drie functionaris sen in gaan op het aanbod met het filiaal van Zaandam naar Leiden te verhuizen. In het gor dijnenatelier aan de Lange gracht zijn thans ongeveer zes tig mensen werkzaam. Met het betrekken van de nieuwbouw komen er naar schatting twintig arbeidsplaatsen bij. De onderhandelingen van de ge meente met de electro appara ten en transformatiefabriek Jes se aan de Ververstraat verlopen aanzienlijk stroever. Op den duur zal ook dit bedrijf moeten verhuizen maar alle door de ge meente tot nog toe aangedragen alternatieve plaatsen zijn door de bedrijfsleiding van Jesse af gewezen. De gemeente wil het fabriek spand aan de Ververstraat slo pen, teneinde ook hier een wo ningbouwplan te realiseren. „Een bedrijf als Jesse heeft een tamelijk groot terrein nodig om te functioneren", aldus de heer C. Floor, secretaris van de raadscommissie. „Een omvang rijk terrein in de binnenstad hebben wij niet voor handen. Bovendien is er het probleem dat Jesse aan de eigenaar van het pand, Clos Leembruggen, een lage huurprijs betaalt. Bij verhuizing zou het bedrijf een tien- of vijftienvoudige van de huidige huurprijs moeten op brengen. Jesse heeft ons laten weten dat dat voor het bedrijf ondoenlijk is". a.s. donderdag waterpolowedstrijd ZIJL/LGB ZWEML./H. Aanvang 21.00 uur IA 6TAD/REGIO MET KAMPIOENSBLOED IN DE ADEREN LEIDEN - Het aan de Molenwerf gelegen museum „De Valk" is per 1 maart weer voor bezoekers toegankelijk. De molen is dan zes weken dicht geweest, genoeg tijd om de wieken te vernieuwen. „Dit moest wel gebeuren, want ze zijn helemaal op", zegt de heer J. de la Rie. Hij is de man die naar zijn eigen zeggen al 12 jaar voor het molentje zorgt en antwoord geeft op de vragen van de bezoekers. „En met in gang van 1 april gaan de wieken vijf dagen per week draaien, van dinsdag tot en met zaterdag. Er komt dan een beroepsmole naar die het mechanisme in werking zal houden", aldus de beheerder van „De Valk". De heer De la Rie werkt al sinds eind maart 1966 in de molen. Hij is door de gemeente aangesteld om toezicht te houden en de bezoekers rond te leiden. „Vanaf de eerste dag heb ik in het museum allerlei karwei tjes opgeknapt. Ik heb schoongemaakt, re paraties uitgevoerd, kortom alles gedaan wat moest om in korte tijd een museum op poten te zetten". De graanmolen veranderde in een museum toen de gemeente het familiebezit van het molenaarsgeslacht Van Rhijn overnam. De laatste molenaar in dit geslacht, W. van Rhijn, overleed in 1963. „De laatste mole naar was ontzettend aan zijn molen ver knocht. Hij hield erg veel van de molen. Hij had geen vrouw, en je moet je hart toch ergens aan geven", aldus de gids, die zelf ook geen trouwring draagt, over de laatste eigenaar. Het molenmuseum is een van de grootste trekpleisters in Leiden en omstreken. Jaar lijks ontvangt de heer De la Rie ruim 30.000 bezoekers uit alle delen van de wereld. De telling wordt door hem goed bijgehouden. „In 1977 hadden we 31.602 bezoekers en dat waren er 1.126 minder dan in 1976", weet hij te vertellen. LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 In Leiden plaats voor honderd bedden zal voorts niet ontbreken bij andere belangrijke Leidse evenementen. We denken daarbij aan het tumult rond de Tour de France, die over een paar maanden in Leiden rond de Groenoordhallen los barst. Maar er is ook de Ko ninginnedagviering (dit jaar op 1 mei) in Zuid-West, en uiteraard de 3 oktober-op- tocht. Het houdt daarmee niet op. Er komt ook een sportweek voor Jong K en G en de vereniging zal tevens enkele dagen een Open Huis houden voor de Leidenaars. Aan dit Open Huisgebeuren zal ook een ten toonstelling worden gekoppeld over de geschiedenis van K en G, al dan niet met tromgerof fel. Volgens Henny Kwik hoopt het bestuur hiermee te bereiken, dat „de Leidenaar eens kennis kan kan maken met de wijze waarop de ver eniging functioneert'. Verder wordt alvast gedacht aan een voetbalfeest, in samenwerking met een artiestenelftal. Dat zullen dan wel weer super stars worden, zoals eind vorig jaar in de Groenoordhal een aantal top-sterren zich de be nen uit het lijf liep voor De Hutspotten en zo. Kunst en Genoegen gaat ver der met zijn gedenken. Een belangrijk onderdeel van de jubileumviering is de binnen kort uit te geven speciale jubi leum-pocket met veel fotoma teriaal. Maand in, maand uit zijn een paar K en G-ers bezig geweest om de dobumentatie rond die pocket bijeen te bren gen. Zweetdruppeltjes en glim lachjes wisselden elkaar daar bij af. Zoals Henny Kwik zegt: „een prachtig stuk geschiede nis van een schitterend korps". Overbodig te stellen, dat de pocket ongetwijfeld een weg zal vinden naar vele Lei denaars. Je komt er niet onderuit, maar de financiële gevolgen komen om de onschuldige maar toch pretentieuze hoek kijken. Kwik vermoedt: „het hele ka der van al deze activiteiten zal een grote geldelijke aderlating betekenen voor de vereni gingskas, vooral ook omdat dit jaar een aantal kostbare in strumenten vernieuwd moet worden. Daarbij komt nog de aankleding van Jong K en G in het nieuw. Om dit enigszins op te vangen, zal het 50-jarig Kunst en Genoegen (een niet meer weg te denken muzikaal visitekaartje van Leiden) een beroep doen op het draag krachtige geweten van het Leidse bedrijfsleven. Deze aandrang zal worden uitgeoe fend door een jubileumcomité zo maak ik op uit een com muniqué, dat me werd verstrkt door actieve Henny Kwik. Bij een gunstig resul taat zal Kunst en Genoegen kunnen blazen en pijpen dat het een lieve lust is, bij het begin van een tweede halve eeuw die op 2028 (wat een gekke cijfers zijn dat) gaat aanstevenen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5