'Ovjet-Unie dreigt met leigen neutronenbom De paus van de koets is oud geworden adat beëindigt wereldreis Somalisch leger in de Ogaden op terugtocht Ultimatum voor Muzorewa Kappler door nazi's begraven „Ciao, bella, ciao(2) 'ACM UITEN LAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 PAGINA 7 el O creatifi|0SK0U (Rtr) De Sovjet-Unie heeft nemetyerklaard dat zij klaarstaat haar eigen neu- irdt h&Toncnbom te maken als het westen door- dage^aat met zijn plannen tot ontwikkeling van aat va^ej wapen. en is tb een commentaar van het persbureau 444 tfass stond: „Als in het westen neutronen- vapens worden gefabriceerd, zal de Sovjet- jnie moeten doen wat zij deed toen de erenigde Staten de eerste atoombom ont wikkelde". )e Sovjet-Unie bracht in 1949 haar eerste toombom tot ontploffing. 'resident Brezjnjev van de Sovjet-Unie had' eeds in december tegen een dagblad gezegd lat zijn land geen „passief toeschouwer" zou zijn, als de neutronenbom in het westen gefabriceerd zou worden. Tass verklaarde gisteren in zijn commentaar dat het een illusie zou zijn te denken, dat de bom op beperkte schaal gebruikt zou worden. Als haar kracht op het ogenblik klein is, zou zij in de toekomst vele keren krachtiger kunnen zijn, aldus het persbu reau. Het commentaar bevatte ook een waarschu wing aan de Westduitse vrije democratische partij, de coalitiegenoot van de socialisten in Bonn, om geen voorstander te zijn van opneming van de neutronenbom in het Wes terse wapenarsenaal. AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland is tegen de neutronenbom. In een brief aan premier Van Agt zegt de raad dat er een eind moet komen aan „de waanzinni ge wedloop die de vernietiging van gods schepping naderbij brengt". De kerken weten, aldus de brief, dat de deskundigen verdeeld zijn over invoering van de neutronenbom. Boven deze discussie staat het feit dat het wapen een nieuwe stap is op de atoomladder. Die ontwikkeling bete kent volgens de Raad van Kerken dat vrede en veiligheid in groter gevaar komen. „Met de meeste aandrang" verzoeken de kerken premier Van Agt om de neutronen bom riiet op te nemen in de Nederlandse verdediging. T Koeznetzov in levensgevaar JENÈVE (Reuter) De Sovjet-dissident E. Koeznetsov, die in zondei 970 wegens poging tot vliegtuigkaping gearresteerd werd, is in aan c tervensgevaar na zijn hongerstaking die al 58 dagen duurt. )it heeft de Franse advocaat Daniel Jacoby, die zich Koeznetsovs ji advocaat in het buitenland" noemt, meegedeeld. acoby zei op een persconferentie dat de 39-jarige joodse dissident. p 17 december voedsel ging weigeren nadat de autoriteiten geen c oestemming hadden gegeven voor bezoek van familieleden, ekoeznetsov werd in 1970 ter dood veroordeeld maar zijn straf werd nater omgezet in 15 jaar arbeidskamp in Potma, 500 km ten i uidoosten van Moskou. iholiekpi ;en oi tstavt 1EGIN VERZOENEND liq auseujtOME/JERUZALEM (AFP/Rtr) Diret- Met bezoeken aan Parijs en art vaRome heeft de Egyptische pre- ?is Htident Anwar Sadat zijn we- 3e Veteldreis afgesloten. Volgens u Mitijn woorden is het nu de beurt voorlian de Amerikaanse pendeldi- HaEplomatie als volgende stap om i op iet vredesoverleg tussen Egyp- Sameje en Israël weer op gang te Lonin^rengen. Sadat is na afloop van ng gfijn reis „zeer bemoedigd na steuihveral volledig begrip te heb- hebbffeen ontmoet". paleRadat ontkende aan zijn Franse de cojmbtgenoot Giscard om nieuwe franse wapens te hebben ge- /raagd. Daarna was Sadat vier jur lang in Italië, waar hij de unch gebruikte met president eone en formateur AndreOtti m vervolgens een ontmoeting met paus Paulus, waarvan 'olgens de Egyptische ambassa- leur in het Vaticaan „ontwikke- ingen van het grootste belang" nogen worden verwacht, n Washington is verklaard dat /III (resident Carter en zijn minis- er Vance beiden op het stand- "llpiint staan dat de Israëlische lederzettingen op bezet gebied illegaal zijn. De verklaring die Vance vrijdag aflegde, en waar op de Israëlische regering zon dag woedend reageerde, gaf vol gens een hooggeplaatste functio naris in Washington „slechts het standpunt weer waarop de Ver enigde Staten al jaren staan". •Hij verwierp de mening van premier Begin van Israël dat president Carter akkoord zou zijn gegaan met de Israëlische nederzettingen. Premier Begin heeft trouwens zijn kritiek op de Verenigde Sta ten gisteren wat verzacht. Hij verklaarde dat de zaak van de joodse nederzettingen open staat voor discussie en dat hij de hervatting van de Ameri kaanse bemiddeling in het Mid den-Oosten verwelkomde. De negen van de EEG hebben gisteren bij monde van de Deen se minister-van buitenlandse za ken Anderson verklaard dat zij Israël duidelijk hebben laten weten tegen de nieuwe nederzet-' tingen in de bezette gebieden te zijn. Anderson zit vandaag de vergadering van EEG-ministers Controleapparaat voor kwiti'ruit LONDEN (AFP) Deze week wordt in Manchester in Noordwest- Engeland een apparaat geinstalleerd dat mogelijk maakt dat metalen substanties in landbouwprodukten worden opgespoord. Het apparaat wordt opgesteld in de gebouwen van de grootste importeur van Israëlische sinaasappelen in Groot-Brittannië. Kwik dat in een zuidvrucht zit wordt door het apparaat ontdekt zonder dat de vrucht beschadigd wordt. Mtogadisjoe (UPI-AP) De Somalische troepen in het noordelijk deel van de Ogaden in Ethiopië hebben zich terug moeten trekken op het gebied rond Jijiga, hun laatste bolwerk voor de Somalische grens, zo is uit diplomatieke bron vernomen. Volgens deze zegslieden hebben de Somaliërs de stad Jijiga en de pas Kara Marda wel nog in handen. Deze strategische pas in het Ahmar gebergte beschermt de toegang tot Jijiga (100 km van de grens met Somali) en tot Somalië zelf. Dank zij de Somalische terugtocht zou het Ethiopische leger verscheidene steden hebben heroverd op de weg van de oude bergstad Harar naar Jijiga, onder meer de plaats Babile. Ethiopië heeft twee weken geleden een offensief ontketend ten oosten van Harar, en ten noorden van de industriestad Dire Dawa. Somalische legerleiders zouden dit offensief beschouwen als een afleidingsma noeuvre voor de aanval op Jijiga. De Somaliërs hebben Jijiga in augustus veroverd. Als ze deze stad verliezen hebben ze geen verdedigbare stellingen meer om een Ethiopische mars naar Somalië tegen te houden. Het terrein is hier vlak en open, dus zeer geschikt voor de grootscheepse gemechani seerde operatie waarop de Ethiopiërs zich met Sowjet-hulp voorbe reiden. Gezien de verslechterde Somalische positie in de Ogaden heeft Somalië zaterdag de noodtoestand afgekondigd en aangekondigd dat geregelde troepen naar de Ogaden zullen worden gestuurd. Een neo-nazi brengt de in Duitsland verboden nazigroet tijdens de begrafenis van Kappler. Hij deed dit uit naam van de „Grootduitse weermacht". SOLTAU (AP) De voormalige SS-officier Her- bert Kappler is gisteren in de Westduitse stad Soltau begraven na een herdenkingsdienst van een uur waarop anonieme nazi's de nazi-groet brachten. Een van hen sprak namens de „wehr- macht" een afscheidsgroet waarin hij stelde dat „U, Herbert Kappler, slechts bevelen hebt opge volgd. U hebt gedaan weat elke Duitse officier gedaan zou hebben." Volgens dc politie hadden zich in de rouwkapel ongeveer 100 mensen verza meld terwijl het zelfde aantal de wacht had betrokken. Kappler is donderdag op 70-jarige leeftijd aan maagkanker overleden in de bescheiden bovenwo ning van zijn vrouw. Tot kort voor zijn dood heeft hij in een Italiaanse gevangenis een levenslange gevangenisstraf uitge zeten vanwege zijn verantwoordelijkheid voor re presaille op Romeinse burgers in 1944 waarbij 335 burgers werden doodgeschoten. De moord was een vergelding voor een overval van partisanen waar bij 32 Duitse militairen het leven lieten. Zes jaar geleden trouwde Kappler in de gevange nis met zijn nu 55-jarige vrouw. In augustus van het vorige jaar smokkelde zij de oorlogsmisdadi ger uit de gevangenis om de toen al zwaar zieke' Kappler „in vrijheid te laten sterven". Ondanks heftige en emotionele protesten in Italië weigerde West-Duitsland de oorlogsmisdadiger uit te leveren omdat de grondwet dat niet zou toe staan. De Westduitse politie heeft Kappler's toe vluchtsoord in Soltau dag en nacht bewaakt. Douane pakt Belgische munten- verzamelaars BRUSSEL (ANP) Belgi sche muntenverzamelaars die in het weekeinde mun ten hebben gekocht op een in Breda gehouden veiling, hebben bij invoer van die munten in België forse boetes moeten betalen. Zaterdag werd in „het Turfschip" in Breda een muntenveiling gehouden door de Antwerpse veiling houder Van Alsenoy. Veel Belgische verzamelaars hadden belangstelling voor die veiling. Maar terwijl ze in de veilingzaal hun aan kopen deden, namen leden van de opsporingsbrigade van de Belgische douane buiten de nummers van hun auto's op. Even over de grens, in Bel gië nabij Meer, werd een tiental Belgen, die aan de grens geen aangifte van hun inkopen had gedaan, door de douane opgewacht. Ze moeten nu in België het daar geldende btw-tarief van 16 pet, plus - als boete - nog eens tweemaal dat bedrag betalen. In totaal kost het hen dus 48 pet van het bedrag waarvoor ze munten aankochten. Canada eist miljoen van Sovjet-Unie NEW YORK (AP) - Canada zal de Sovjet-Unie ruim een miljoen dollar in rekening brengen voor opruimingswerkzaamheden in verband met het radioactief af val van de Russische satelliet Kosmos 954, die op 24 januari in de dampkring vrijwel is opge brand, zo heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken Donald Janieson bekendge maakt. Canada zal tevens bij de Ver enigde Naties aandringen op „strengere maatregelen" tegen ongelukken met satellieten. Bezoek aan natuurreservaat Koningin Juliana heeft gisteren tij dens haar staatsbezoek aan Suri name het natuurreservaat Browns- berg bezocht. Staande op de 514 meter hoge berg geniet zij met de Surinaamse president Ferrier van het uitzicht op het van Blommes- teinmeer. Het gebergte is ge noemd naar de Amerikaan Brown, die één van de eerste goudzoekers in dit gebied was. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Ijskoude Houdini OTTAWA AFD Eric Sloan, een 20-jarige Cana dese student, mag zich sinds zondag de Houdini van het hoge noorden noemen, dankzij een stunt waar van ook die legen darische boeien- koning zou heb ben geijsd. Sloan liet zich zakken in het drie meter diepe water van het dichtge vroren Lac Dow bij Ottawa. Vóór Sloan in de uitge hakte bijt stapte was hij aan polsen en enkels geboeid, ingesnoerd als een rolmops en ver zwaard met een gewicht van tien kilo. Hij had pre cies 36 seconden nodig om zich van alle kluisters te ontdoen en uit het ijskoude water op te duiken. Sloan had uitgerekend dat hij 45 secon den had vóór hij door de kou zou zijn bevangen. Illllllllllllllimillllllllllllll! OVERLEG RHODESIE Salisbury Bij het overleg in Salisbury over een „interne regeling" van de constitutionele kwestie in Rhodesië is gisteren een ultimatum gesteld aan de invloedrijke Verenigde Afrikaanse Nationale Raad" (UANC) van bisschop Abel Muzorewa. De delegaties van de andere gematigde zwarte nationalistische organisaties van ds. Ndabaningi Sithole en het stamhoofd Jeremiah Chirau, alsmede het blanke bewind van premier Smith stelden de afvaardiging van de bisschop voor de keuze, in te stemmen met de rechtstreekse verkiezing van 28 blanken in de 100 zetels tellende volksvertegenwoordiging dan wel zich uit het overleg terug te trekken. De UANC wil tot dusver niet verder gaan dan de rechtstreekse verkiezing van 20 blanken, met in de toekomst nog acht blanken van een gemeenschappelijke lijst. Als gevolg van het meningsver schil over de blanke vertegenwoordiging verkeren de onderhande lingen al ruim twee weken in een impasse. Volgens kringen uit de omgeving van de blanke regering voelt Smith er bijzonder weinig voor om een akkoord te tekenen, waaraan de UANC niet deelneemt. Aan de andere kant zou hij echter ook niet graag zien dat deze organisatie een sleutelpositie inneemt. Bisschop Muzorewa heeft zondag op een conferentie van afgevaardigden van zijn beweging uit geheel Rhodesië eenstemmig het vertrouwen gekregen. Naar verluidt stelden de delegaties van Sithole en Chirau, dat de UANC vandaag een beginsel-akkoord met de andere partijen moet tekenen of zich uit het overleg terugtrekken. De blanke vertegen woordiging verzette zich tegen deze stelling, met het argument dat een overeenkomst zonder de UANC zinloos zou zijn. Vijf doden na treinbotsing in Cairo CAIRO (Reuter) Vijf doden en 22 gewonden is de tol geweest van een treinbotsing gisteren ten zuidoosten van Cairo, volgens een nieuwe opgave van de politie. Eerder was een aanzienlijk hoger dodental opgegeven. Een foren sentrein ontspoorde 's ochtends op het traject van Helwan-Cairo en kwam in botsing met een trein uit de andere richting. Onze correspondent Frans Wijnand verlaat na vijf jaar Italië en Rome om terug te keren naar Nederland. In een serie beschouwingen onder de titel „Dag schoonheid Ciao, bei la, eiao" maakt hij de balans op van zijn verblijf. Het eerste artikel in deze reeks is geplaatst op 28 januari. ROME! Wat na vijf jaar Romeins cor respondentschap in memorie, hart en ziel gekerfd blijft zijn de contouren van de koepel van de Sint Pieter. Als zinnebeeld van wat er onder dat architectonische pronkstuk aan kerkelijk leven en bestuur schuilgaat. Het zou nog eerder oneerbiedig dan ijdel zijn, om in zulk kort bestek als in deze terugblik méér over Paulus VI te zeggen dan dat hij de huidige paus is. Kolommen, boeken, bibliotheken vol zijn er over deze paus Montini geschreven; de man die ik me voor alles herinner op z'n traditionele rit van het Vaticaan naar de Spaanse Trappen in het hart van Rome om er zijn jaarlijkse gebedshulde te brengen aan de Maagd Maria, die op een antieke zuil hoog verheven is boven het gepeuter van de mensen en de wirwar van het verkeer. Elk jaar op 8 december (de dogma-afkon diging van Maria Onbevlekte Ontvangenis) begeeft de paus zich zónder veel uiterlijk vertoon of indrukwekkend gevolg naar dit beeld, waar de brandweer met haar hoog ste ladderwagen 's morgens vroeg al een fraaie bloemenkrans aan Maria's uitge strekte armen heeft gehangen. De laatste keer zelfs een krans van plukverse rozen uit pauselijke tuin, van de hofleverancier persoonlijk. De bijna routineuze gang van zaken: de korte rit heen en weer, de handenschudde- rij met de stedelijke bestuursleden, het gebed en het wuiven naar de volop jui chende Romeinen, dat protocol werd enke le jaren geleden doorbroken, toen de olie crisis ook de Italianen tot autoloze zonda gen had gedwongen. Er mocht alleen door enkele categorieën en dan nog bij uitzondering worden gere den. CD-nummers mochten wèl op de weg; C razy - D rivers zoals de diplomatenstand wel wordt genoemd door Romeinse taxi chauffeurs die in oogverblindende zelf overschatting anderen voor verkeersgek- ken uitmaken. En buitenlanders mochten rijden, al werd het niet gewaardeerd, maar je kunt moeilijk alle toeristen een voettocht naar Rome laten maken Buitenlandse staatshoofden vielen al hele maal buiten de regeling en dus was er voor paus Paulus geen vuiltje aan de lucht: als eerste bewoner van Vaticaanstad nèt zulk vreemd grondgebied voor de Italiaan se wet als de noordpool èn als buiten lands staatshoofd kon de paus in feite rustig per auto naar zijn jaarlijkse af spraak bij Maria rijden. Sneller en veiliger bovendien dan ooit, nu Rome's straten er verlaten bij lagen, domein van fietsers, trimmers en wandelaars. Maar de paus wees de auto af. Al dan niet ook in deze zaak voorgelicht door curiale figuren, besloot hij de rit per koets te maken. In zo'n zelfde simpel koetsje als waarmee argeloze toeristen zich voor tien tallen guldens laten rondzeulen door het stinkende verkeer. Aapjeskoetsiers en gondoliers zijn synoniem men geworden voor doorzichtige toeristen- oplichterij, maar zelf afkomstig uit het land waar Duitse marken in het hoogsei zoen heilig zijn en vreemdelingen de oren van het hoofd wordt gevraagd, mag ik Een historische opname van Paus Paulus VI die ten tijde van de oliecrisis de auto liet staan en gebruik maakte van een simpele koets voor zijn traditionele rit naar de Piazza di Spagna in Rome. geen kritiek op medemensen hebben. Bo vendien heeft de paus toen niets hoeven te betalen. Hij heeft alleen gul in de ge- schenkenkast getast en zijn opgepoetste huurkoetsier een mooie medaille toege stopt. De Romeinse koetsiers komen per traditie uit Trastevere, de volkswijk van over de Tiber, en de uitverkoren wagenmenner had zijn paard en koets werkelijk tot in de puntjes verzorgd. Nooit eerder in zijn bewind heeft dc paus zoveel bekijks gehad, zoveel hartelijkheid ervaren, zoveel göodwil gekweekt als op cn met deze rit. En ik zie nog jonge monsignori met tot de knieën opgetrokken togen naast de pauselijke koets maar wèl achter de rijen kijkers mcehollen. Blozend van opwinding en inspanning, en vastbesloten een even goeie als in het oog lopende beurt te maken. Die lachende paus van toen in de koets is oud geworden. Hij reist nog zelden per auto. Hij vliegt bij voorkeur in straaltoe- s'.ellca cn helicopters. Tussen de wolken, halverwege zijn aardse bestaan en onster felijke eindbestemming.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7