alleen aan kop ■odyla Vt nu NOORDWIJKERHOUT PATIËNTEN NEMEN AFSCHEID VAN DOKTER DE GROOF Dierenhulpdienst van Hans en Carta: de mensen moesten eens weten. TAD/REGIO LEIDSE COURANTDINSDAG 14 FEBRUARI 1978 PAGCTA 5 2 ,,Het heeft toch geen enkele zin" 0___ Op mijn omwegen door' stad en land kom ik graag mensen tegen. E|ke morgen tussen, tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek.zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; f u kunt dan naar toestel 18 vragen. Kre tande van vot raddt zen o gent tinist on va langt Onde le hee 'g'-'ng. '-'5' oorle{ g wa idelen Eén van de vier Noord- wijkerhoutse huisartsen, dokter H. de Groof, legt binnenkort z'n praktijk neer. Huisarts De Groof, die gedurende 15 jaar het wel en wee heeft be geleid van naar schat ting 5000 inwoners van Noordwijkerhout en De Zilk, heeft bij het Euro pees Ruimtevaartcen trum ESTEC in Noord- wijk een andere functie aanvaard. Dokter De Groofs patiënten kun nen op 24 februari per soonlijk van hun huis arts afscheid nemen. Het nieuws van de heer De Groofs vertrek met ingang van 1 maart kwam erg onverwacht. Waarschijnlijk wachtte de dokter met zijn nieuws zo lang om te voorkomen, dat een massaal huldebetoon bij zijn vertrek (althans om hem te bedanken voor de door hem bewezen lichamelijke en geestelij ke diensten) zou losbar sten. ue nieuwe ESTEC-bedrijf- sarts heeft op dit punt (als dit inderdaad zijn intentie is ge weest) misgetast. Een sponta ne actie uit zijn patiëntenkring zal hij niet meer kunnen ontlo pen, want een aantal „getrof fen" Noordwijkerhouters heeft. gemeend alsnog op korte ter mijn te moeten trachten een gezamenlijk afscheidsge schenk van alle patiënten te verwezenlijken. Het publiek maken van dit voornemen is te danken aan de journalistieke ijver van een collega van mij, Jan Klint, die als patiënt en sympathisant zitting heeft genomen in het „Comité Afscheidsgeschenk dokter De Groof". Wat dokter De Groof ook bewogen mag hebben om de „lijdende" Noordwijkerhoutse gemeen schap de rug toe te keren, hij zal ongetwijfeld een pluim op de medische hoed gestoken krijgen. In het comité hebben verder „zitting" genomen: pa ter L. J. Hooymans, pastoor van de St. Victorparochie, mr. J. C. F. Knapp, fractievoorzit ter van de VVD in de Noord wijkerhoutse gemeenteraad, meneer J. Glas, directeur Con grescenter Leeuwenhorst, me neer F. S. Kuhlmann, direc teur van Zaza Confectiebedrijf b.v. in Amsterdam. Wat wil dit comité nu? Wel, door financiële bijdragen van alle patiënten dokter De Groof op de afscheidsreceptie (op 24 februari van 16.30 tot 19.00 uur in hotel „Het Wapen van Noordwijkerhout") een geza menlijk en passend geschenk aanbieden. Het is nog maar kort dag, het comité hoopt evenwel het patiëntenbestand te kunnen bewegen tot een adequate reactie op de pijlsnel gelanceerde uitnodiging. Het moet een waardering zijn op niveau, zoals alleen aan gees telijke herders en aan lijfart sen nog ten deel valt. De ont roering ligt boven het peil van vlees en bloed, ze raakt aan de uitersten van geboorte en dood. Als de slager na een halve eeuw zijn laatste achter^, voet staat uit te benen, krijgt hij bij sluiting een fruitmand" op z'n salontafel; de verzeke ringsagent die z'n laatste polis heeft afgesloten komt op de weg naar de eeuwigheid al weer een stapje verder, want zijn bemoeienissen waren ook al van een meer intiemere aard. Ook voor dezulken is er een receptie en een warme handdruk, waarop bijvoor beeld ook een in de dienst vergrijsde, spaarzame, koster mag rekenen. Trouwens, hoe meer mensen men bereikt in geestelijke en lichamelijke nood, des te groter zal de belo ning zijn. Dit alles ligt besloten in de kringloop der dingen. Welaan, het afscheidscadeau voor dokter De Groof dan. Man kan twee mogelijkheden ter harte nemen. De snelste wijze is om een financiële bij drage af te geven (de tekst is van comitélid Jan Klint) bij de kantoren van de Rabo-bank in Noordwijkerhout, Dorpsring weg 1 en bij het bejaardencen trum Puyckendam aan de Pi- larenlaan), maar men kan ook bijdragen overmaken op een speciaal voor het doel geopen de rekening van de Rabo bank, nummer 3 469.300.30. Houders van een girorekening hoeven niet te wanhopen; zij kunnen een bedrag overma ken op girorekening 310.356 van de Rabo-bank in Noord wijkerhout, met vermelding van „Ten gunste van rekening nummer 3 469.300.30". gulden voorwaardelijk, dus die worden alleen betaald bij ver der wegblijven. „Ik hoop dat dat u ertoe aanzet om een regeling te treffen", aldus een instem mende De Koning. Een Leiderdorpse vertegen woordiger was niet erg te spre ken geweest over de wijze van aanhouden van de Rijkspolitie, toen hij met. zijn gezin met een snelheid van ongeveer 130 kilo meter per uur over de rijksweg raasde. (Hetgeen dan 30 kilome ters te veel zijn). Bovendien had hij hooguit 110 gereden. „Die heren van de politie hebben mij op tactloze manier aangehou den. Ik werd gewoon gesneden met mijn gezin. En daarna zaten ze gewoon te grijnzen, één bui ten de auto en één bleef erin zitten, want die was zeker bang voor de regen. Geloof me, ik was bijna onheus en onfatsoen lijk geworden, ik kon me maar met moeite inhouden", aldus de gebelgde vertegenwoordiger. „En 130 heb ik niet gereden. Die heren waren mij aan het inha len, waarvoor ze natuurlijk har der moesten rijden, en vanaf dat moment hebben ze zeker mijn snelheid met de hunne ver geleken", veronderstelde de Lei derdorper bout. Het kantonge recht was niet onder de indruk van de wat heftige bewijsvoe ring van de verdachte, verwees hem voor onlustgevoelens ten aanzien van de politie naar de politie zelf en legde, volledig vertrouwend op het observatie vermogen en het rijgedrag van de Rijkspolitie, uiteindelijk 100 gulden boete op, die de verte genwoordiger slecht gehumeurd in de zak stak. FRANK BUURMAN (Van onze sportredactie) lATWIJK/LISSE Het Katwijkse Cleyn 'uin zorgde gisteravond in de eigen hal oor dé zaalvoetbalsensatie. De in degrada- iegevaar verkerende Katwijkers klopten oploper Glasbergen de Best verdiend en vertuigend met 4-1. Het wel, met 6-0 van 'waanvogels, winnende Godyla Vt. heeft nu de kop genomen in de „Leidse" hoofd zaalvoetbal. Het onderaan de ran- t vertoevende Van Gerven de Jong uit e raakte in nog grotere problemen. Niet situat "een won Cleyn Duin, maar ook verloren i Leefe Lissenaren zelf met 3-2 van Van der Plas. Joncentratiegebrek en onderschatting leidden llasbergen gisteravond naar een even kostbare als t^ek !rec^te ne^erlaag tegen Cleyn Duin. De Katwijk- v. formatie van coach Huig van der Plas („Ik ben neer dan tevreden") bewees vijftig minuten lang >'et onderaari de ranglijst thuis te horen en liet L jfiet naar zichzelf zoekende Glasbergen niet in zijn >el komen. Guyt I en Freek Rienks, na de hervatting, pUpi ,r.ac^ten Cleyn Duin een 2-0 voorsprong. Zes iten voor tijd werd definitief afstand geno- oit, Wim Guyt, die eerder een strafschop had Ooe fFrn'st' lobde de bal fraai over doelman Sam de er h?°0y" haasnoot kon vervolgens iets terug- /£oen voor de Rijnsburgse formatie (John Manu- had daarvoor verzuimd via een strafschop Ie stand al op 3-1 te brengen), maar weer was 'et Guyt die het laatste woord hd: 4-1. Absolute -Mblinker in dit treffen: Cleyn Duin-doelman Kees Kuyt. (Topvorm Éde kritieke fase in de competitie aanbreekt, tt het Lisser Godyla Vrijetijdskleding de abso- e topvorm te hebben bereikt. Tegenstander 'aanvogels ondervond die stijgende lijn in de iser prestaties gisteravond aan den lijve. Met datrf*^ Iwam Godyla winnend over de streep, een e vai w*e die beslist niet geflatteerd kon worden ge- Hp 2 noemd. Met name in de openingsfase van de tweede helft was Godyla er weer helemaal. Alles lukte bij de Lissenaren, Zwaanvogels kon slechts zwak tegen stribbelen. In die periode ook eiste Gerard van Beek de absolute hoofdrol op in het gebeuren in de THB-Hal. Nadat Harry van der Zwet de 2-0 ruststand tot 3-0 had uitgebouwd (Johan Elfering gaf fraai aan) was het de' beurt aan Van Beek om driemaal doeltreffend uit te halen. Beheerst na een dubbele een-twee met Van der Zwet (4-0), hard rechtdoor na ee solo-actie "(5-0) en „onzicht baar" hard, opnieuw na aangeven van de overi gens zelf niet scorende Elfering (6-0). Het was in die achtste minuut, na dat zesde doelpunt wel direct gebeurd met de doelpuntendrang van de Lissenaren; het hard werkende Zwaanvogels zou geen zevende tegengoal meer behoeven te incasse ren. In de eerste helft waren de Leidenaars door het ook toen beter spelende Godyla wat ongeluk kig op een 2-0 achterstand gezet. Na een kwartier spelen versloeg Harry van der Zwet doelman Cees van der Steen van dichtbij toen de bal na een inzet van Jos Faas via De Rooy fortuinlijk voor zijn voeten was gerold en een minuut voor rust had Frans van der Laan de ongewilde hulp van Wil Oudshoorn nodig voor 2-0. Van Gerven de Jong nam in het duel met BMW Van der Plas wel tot tweemaal toe de leiding, maar moest uiteindelijk toch met een 3-2 neder laag genoegen nemen. De treffers van Jac. van Ruyten en Adrie Pluimgraaff (eigen doel) werden door Remmelzwaal en Pluimgraff (nu wel in het juiste doel) genivelleerd. Jan van der Plas bezorg de zijn team uiteindelijk de volle winst 1. Godyla Vt. 13 10 2 1 22 58-24 2. Glasbergen 13 9 2 2 20 55-32 3. Oegstgeest 12 9 1 2 19 52-33 4. Swift W 13 7 2 4 16 53-37 5. Zwaanvogels 14 4 3 7 11 36-55 6. Van dor Plas 14 5 1 8 11 34-52 7. Cleyn Duin 13 3 2 8 8 36-44 8. Van Gerven 13 3 0 10 6 43-47 9. LDWS 13 1 3 9 5 25-67 KATWUKER OVER NOODWACHT ',ley n Duin verrast Glasbergen de Best: 4-1 Glasbergen-doelman Sam de Mooy werd in het duel mot Cleyn Duin viermaal gepasseerd Vertwijfeling in beeld Ultslagan/stand hoofdklasse: Glasbergen de .Dcst-Clcyn Duin 1-4; Godyla-Zwacnvogels 6-0; BMW Van dar Pias-Van Gerven da Jong 3-2. Topscorers: Piet Gubler (Swift) en Piet Haasnoot (Glasbergen) (+1) 16 3 Jan van der Plas (vd Plas) (+1) 15; 4 Gé Perfors (Oegstgeest) 14; Peter Wiemans (Oegstgeest) 13; 6 Harry van der Zwet (Godyla) (+2) 12. LEIDEN - Het Leidse kanton- gerecht kreeg gisteren bezoek van een Katwijkse tuinder die vanwege de vervulling van een militaire dienstplicht is inge deeld bij een noodwacht. De tuinder was namelijk op een aantal data, dat zijn aanwezig heid bij de noodwacht op prijs werd gesteld in het geheel niet verschenen. Bovendien zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan een tuchtvergrijp in kasteel Zijlwijk. „Ja, ik had het veel te druk om te komen hoor", verklaarde de tuinder gisteren zijn recalcitran- te afwezigheid. „Bovendien is j het toch allemaal onzin die noodwacht. Je pakt wat spullen uit en die pak je even later weer in. Dat is toch zinloos", vertelde hij rechter De Koning. „Maar dat doen ze misschien om te kijken of alles er is", aldus meende rechter De Koning het pakwerk van Defensie te moe ten verklaren. Verdachte ging daar niet op in en verklaarde verder nog dat hem uit de op roeping niet was gebleken dat hij in Leiden ook voor het tucht vergrijp terecht stond, iets dat overigens al met 15 gulden was afgedaan. Het kantongerecht had wel be grip voor de werkzaamheden van de tuinder die ertoe hadden geleid dat hij de noodwacht bij de pakken had laten neerzitten. „Maar dan begrijp ik niet dat u nog steeds geen regeling met de krijgsmacht hebt getroffen om uw werk met de noodwacht te combineren", meende officier Van Veen. Om verdere escalatie van het krijgsgebeuren voor zover dat de Katwijker aangaat vóór te zijn eiste hij een boete van 150 gulden, waarvan 100 Het is een op het oog nogal vreemde toestand aan de Leidse Anna Paulownastraat 15, in Noord. Na een alarme rend telefoontje laat Carla Raymaekers (een schone bloem, wat flets van kleur omdat ze te veel binnen zit) haar man Hans uit. Hans - met z'n 27 levensjaren evenzo bloeiend, maar met meer blos vanwege de lichaamsbeweging - spoedt zich vandaar, in z'n nieuwe ambulance van de „Dierenhulp dienst". Algauw zal hij weer binnenkomen, met een kadaver, of met een dier dat broodnodig aan redding toe is. Alles gaat met een glimlach. Er wordt door Carla en Hans veel begrepen, of schoon ze in hun vak ook zijn aangestoken door een hardheid die niet op alle slakken zout legt. Dood is dood, maar waar het leven nog een ooglid doet opheffen, daar is de hoop die een huiselijk bedrijfje in rep en roer kan brengen. Hans spaart alles op beesten- gebied: schelpen, fossielen, op gezette dieren, insecten, vis sen, noem maar op. „Als er meer mensen zijn met ouwe troep, ik hou me aanbevolen, al is het een opgezette bruine beer", zegt Hans, met een ver tederde blik naar een herten gewei. Hans en Carla hebben, buiten de herder, nog zes poe zen die nooit buiten komen. Carla: „ze zijn te mooi en je bent ze zó kwijt, vooral met die eigen fok". Hans heeft ook gekleurde vogelplaatjes en hij is bezig een boek samen te stellen over alle vogels ter we reld. Geïllustreerd en wel. Er moeten 8700 plaatjes in. Vo gels, daar is Hans gek op, zeker als studieobject. Niet om ze te hebben. Dan houdt-ie het liever maar bij z'n Lorre die bij z'n vorige baasjes nooit heeft geleerd te praten. Voor Hans zijn die vogels puur na- tura in de theorie. Maar het blijft geen theorie. „Ik haal ze ook op. Vogels met gebroken vleugels, gebroken poten, reigers, eenden, kraaien; dieren die tegen een raam zijn gevlogen, of uitge putte postduiven na een vlucht". Lorre is een meubel stuk apart; een knorrig oudje dat nog decennia mee kan. Carla: „Onze buurman had ook zo'n papegaai. Dat beest deed alles na: hoesten, roche len, kuchen. Daar is-ie ook aan doodgegaan. Dooie beesten? Allemaal best. Daar hebben we elke dag mee te maken. We halen ze kosteloos op van de straat. Die lijken gaan naar het slachthuis, zó de destructie in. Soms, in gevallen van twij fel, wordt er sectie verricht. Onze hond? Die gaat nooit naar het slachthuis. Ik wil niet met m'n lippen langs de botten van m'n hond gaan als ik een envelop dichtlik. Die krijgt een eerlijke herdersbegrafenis. Be grafenissen van dieren. We maken ze mee. Zoals die te raardebestelling van een oude herder uit Oegstgeest. Dat ging met volgauto's en in een kist met forse afmetingen voor al het bijkomende speelgoed. Wat een tralala was dat. Zo kom je op Hans' hoofdbe zigheid, die vijf jaar geleden begom met gewonde vogeltjes verzorgen. Die nam hij mee op de fiets, „alles wat ik maar tegenkwam". Voor ik het ver geet te vermelden (meestal doe je dat aan het eind van je verhaal): de gewonde en ver trapte dierenwereld wordt op gevangen na verwittiging op tel. nummer (071) 134687. Hou dat nummer even vast, men sen in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Voorlopig opereert Hans daar met z'n ambulance dienst, drijvend op de goed geefsheid van meelevende lie den, tot ver buiten de regio. In die beginperiode waren het al gauw politie en brandweer die met vogeltjes aankwamen. Hans schafte zich toen een „lelijke eend" aan. Zo'n beetje in stijl, dacht ik. Erg vlug kwam toen al de eerste aange reden kat. Hans ging met dat dier naar de dierenarts en ver zorgde het daarna zelf. Na ver loop van jaren kreeg hij er kijk op. En de auto werd steeds groter. Het werd druk ker, want de mensen gingen Raymaekers kennen. Tot Hans voor de keus stond: stoppen of doorgaan. Toen heeft hij er een vereniging van gemaakt: Dierenhulpdienst. Een bedrijf met donateurs. Thans dag en nacht alert. Zeker in de week. Voor spoedgevallen is er in de weekeinden altijd waarne ming. De telefoonbeantwoor- dcr informeert daarover. Tot augustus vorig jaar had Hans er een parttime job bij. Er kwamen zo veel leden bij, dat hij en Carla zichzelf kunnen bedruipen. Het was de eerste klap opvangen, want je begint met niks. Om een uur of 9 's morgens komen meestal de eerste tele foontjes. Dat gaat door tot een uur of 1 's nachts. Het komt ook voor, dat Hans z'n bed uitmoet voor spoedklussen: meestal aanrijdingen, maar ook voor een hond die van de trap is gevallen, of voor een geit die door een hond is gebe ten. Soms is er een steekpartij, waarbij, zeg maar, een bouvier is betrokken. Eens was er ie mand die een muizenval had gezet Een muis kwam erin. Maar niet helemaal. Alleen z'n neusje. De vallenzetter raakte in paniek en belde Raymae kers; of die niet wat aan dat neusje kon doen. Of er zit een kat in de luchtkoker. Hans: „meestal nare karweitjes, die uren in beslag kunnen nemen. Voor het weghalen van kada vers krijgen we geen cent van de gemeentem. Alleen van Oegstgeest hebben we 25 gul den donatie gehad.Het ging om het idee; het is toch 25 gulden geweest. Daar hebben we een feestje van gebouwd. Nou, nou". Er zijn nu bijna 1150 dona teurs. Voor minimaal 15 gul den per jaar. Voor dat geld mogen ze dag en nacht bij de Dierenhulpdienst aankomen met dieren. Hans rijdt met z'n ambulance en Carla reageert op elk telefoontje of op een mobilofoonoproep: „ook voor aanrijdingen of voor bekneld zittende dieren van niet-leden komen we. Als men beseft, dat je moet betalen voor zoiets, zeggen ze in Leiden al gauw: laat maar leggen.De eerste echte ambulance kwam in '75, met alles d'r op en d'r an, opgetuigd met allerlei wette lijk geoorloofde zaken: sirene, zwaailicht, mobilofoon, ver- bandkist, dekens, bekbandjes, vangstang, schepnet, riemen, plastic zakken en breed pla- muurmes voor de kadavers, een verdovingspistool. Daar werd twee jaar mee gereden. De wagen raakte (tweede hands) op. Financieel gezien te vroeg moest een vervangend ver voermiddel worden aange schaft. Met zwaailichten, zoals de politie die heeft, een zwaai- lichtenbalk is dat vandaag de dag. Dat loopt in de papieren. Voor de Dierenhulpdienst is het Wachten op geld, op giften. Hans: „we smeken er niet om, maar het is nodig, als je dieren wilt helpen. De wagen staat nu voor de deur. Zonder accessoi res. Het geld is op. Het is maar 1500 gulden, maar ik heb het niet „effetjes". We voelen ons gewoon fijn, met z'n tweeën. Luxe is er niet bij. Geen avondje uit, geen vakantie. Vo rig jaar, ja, zijn we een dagje naar Blijdorp geweest". Echt winkelen, de stad in, dat heeft Carla Raymaekers in geen vijf jaar meegemaakt: „ik zou best weieens.Zes weken kwam ze niet verder dan de melk boer. En dan nog rennend, met de deur open om de tele foon te kunnen horen. „Dan wil ik er weieens een keertje uit, snap je? Gelukkig heb ik veel aanloop, soms het halve politiebureau. Met de politie hebben we een beste samen werking, over en weer; zeker met de mensen van de meidta fel". De Dierenhulpdienst heeft drie tot vier ernstige gevallen per dag, met uitschieters tot zes. Niet meegerekend de vo geltjes. Honden- em kattenge- vallen per jaar: circa 1500. Carla: „de mensen laten we ieens de telefoon een keer of vier overgaan en hangen dan, op. Later hóór je: je wès er niet. Maar mag ik een keer even in de keuken zijn? Of op het toilet zitten? Ophangen doen ze veel. Soms sta ik met een kokende pan in m'n han den die ik eerst moet neerzet ten. Dan loopt er weer een kat voor m'n voeten. Ik durf niet langer dan vier minuten onder de douche te staan. Mensen zijn vaak ongeduldig; denken niet na. Maar we staan echt wel klaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5