CDA-aanval op gemeentelijk cafébeleid Stadsadvocaat moet declaratie verantwoorden Actie Stadhuisplein bleef zonder resultaat ZEVENDE VRACHTWAGEN RAMT STALEN BINT iauto bierman maatregelen ïïJegen -«verlast ',c''0lstrekt ",tnvoldoende wil m JOVD lokale omroep Leiden „Met zonder wint festival woonwagenbewoners ontevreden M. v.d. MOLEN VOERT PvdA-STATENLIJST AAN nA 2 (NSDAG 14 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 in do| hlnfl »r Arc Church avont 9 vrou (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Stadsadvokaat mr. Ph. de Ruyter de Wildt zal de gemeenteraad nader tekst en uitleg moeten geven over een door hem ingediende de claratie van 21.000 gulden voor het proces, dat vorig jaar werd gevoerd tegen de bewo ners van de toenmalige sloop- panden aan de Morssingel. De juridische commissie van de gemeenteraad vond gister avond met 4 tegen 3 stemmen de rekening van de advokaat te onduidelijk gespecificeerd. Het was CDA-leider mr. Dries- sen die bezwaren uitte tegen de declaratie van de stadsad vokaat. Burgemeester dr. Vis verzette zich tegen een voor stel van Driessen om nader tekst en uitleg te vragen. Een weging van de verschillende uren die de stadsadvokaat aan de Morssingelaffaire had be steed achtte de burgemeester niet mogelijk. Mr. Driessen zette echter door: „Zoals dit bedrag hier verantwoord staat is absoluut onaanvaardbaar. Mr. De Ruyter de Wildt zal dit of nader moeten uitwerken, of de gemeente zal naar een an der advokatenkantoor moeten uitwijken. Desnoods leggen we deze zaak voor aan de deken van advokaten", betoogde de CDA-fractieleider. Driessen kreeg bijval van de PvdA-le- den mevrouw Koning en dr. Bordewijk. Ook zij achtten een nadere verantwoording van de kosten op zijn plaats: „Zo kunnen we niet beoorde len of dit bedrag redelijk is of niet", stelden zij. oph») mstraa 19 Tit TV-ti lentaln r (Van een onzer verslaggevers) EIDEN CDA-fractieleider mr. Driessen heeft gisteravond een igezouten aanval gedaan op het imeentelijk drank- en horecabe- serie id. Bij de behandeling van de ,en ngste gemeentelijke nota over dit ogjleidsonderdeel verweet Driessen kn\oniJ burgemeester en de politie vol- ïgs afekt onvoldoende maatregelen te op 'timen tegen overlast van horeca- it. stellingen. Volgens de CDA-lei- !r zou een stringenter beleid in praktijk het scheppen van een 351. Jeu we verordening met verre- ?°T^'Jande bevoegdheden voor de ge- 3 193eentelijke overheid kunnen voor- nédiat>men, waardoor de positie van !ze bedrijfstak niet nodeloos ordt ondergraven. ■als bekend heeft de gemeente als voorlo- r van een beleidsplan voor de horeca in len vorige week een nota over de over- door cafés en soortgelijke instellingen ïbrachL Daarin wordt gepleit voor een :heel verbod op cafés in Leiden, waarop 1 w dan uitzonderingen zouden kunnen :en. Zodra blijkt dat een horeca-instel- overlast voor de buurt veroorzaakt zou vergunning van dit bedrijf kunnen wor- ingetrokken. Bovendien wil de gemeente Idels een nieuwe verordening greep krij- op de spreiding van horeca-instellingen ^^|er de stad. Waar het gemeentebestuur tés of aanverwante instellingen ongewenst it zou hij simpel een aangevraagde ver- >g moeten kunnen weigeren. Daarmee de hele Leidse horeca aan banden wor- clne (•serie, alkiste,1 e (Da IA-fractieleider Driessen hekelde de «•gestelde maatregelen gisteren als een rdenmiddel". Volgens hem was het he- Mr. H. Driessen Iemaal niet nodig tot zulke drastische in grepen over te gaan als de gemeente er gewoon op toe zou zien dat de overlast van cafés systematisch bestreden wordt. Dries sen stelde in dit verband dat de politie volstrekt onvoldoende zou controleren of voor de afgifte van een muziekvergunning aan een café dit bedrijf wel voldoende geluidsisolerende maatregelen heeft getrof fen om overlast bij voorbaat tegen te gaan. „De politie is hier veel te passief en let louter op een zaak als de naleving van het sluitingsuur. Aan lawaaioverlast wordt nauwelijks iets gedaan", aldus de CDA-lei der. Bouwkundige staat Volgens mr. Driessen zijn er nog genoeg mogelijkheden om overlast te bestrijden zonder meteen naar dergelijke radikale maatregelen als nieuwe verordeningen te grijpen. Hij noemde met name een preven tieve controle op de bouwkundige staat van horeca-instellingen. Als deze van dien aard is dat overlast te duchten valt zou na ge luidsmetingen eerder een muziekvergunning geweigerd moeten worden. „Als men lawaai wil maken, dan moet men daar ook maar wat duurdere voorzieningen voor over heb ben", stelde mr. Driessen gisteren. Als andere maatregel om overlast in woon buurten tegen te gaan noemde de CDA-lei der het ook 's avonds verbaliseren van par- keerovertreders. „Alle cafébezoekers willen op 15 centimeter van de deur staan. Vaak is het zo dat een parkeer- of stopverbod in dergelijke wijken 's avonds veel meer nut heeft dan overdag, terwijl je overdag een bon krijgt en iedereen 's avonds z'n gang maar gaat en al dat af- en aangerij voor de omwonenden tot last is", was de redene ring van mr. Driessen. Naar zijn oordeel koos de gemeente met het voorgestelde alge hele verbod met uitzonderingen de gemak kelijkste weg. „Daarbij worden voorzienin gen opgeofferd die voor de burger belang rijk zijn", aldus Driessen, die voorts sprak van een „ouderwets standpunt uit de vorige eeuw". Onomwonden verklaarde hij zich tegen de voorgestelde maatregelen. De Pv- dA-vertegenwoordigers en het WD-raadslid Schoute onthielden zich vooralsnog van een duidelijk standpunt. Zij verklaarden eerst het algemene beleidsplan eens te willen zien. Alleen SGP/GPV-raadslid Van der Mey kon met de voorgenomen maatregelen akkoord gaan. LEIDEN De Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie, afdeling Leiden, heeft een be roep gedaan op het college de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een lokale radio en of televisieomroep. De aanleg van een centrale anten ne inrichting in geheel Leiden, die binnen twee jaar verwezen lijkt zal zijn acht de JOVD een goede aanleiding om gelijker tijd een lokale omroep in het leven te roepen. Voorts geeft de JOVD haar ver bazing te kennen over de wijze waarop de aanbesteding voor de aanleg van een kabelnet is ver lopen. „De geheimhouding van de procedure tot het raadsbe sluit is voor ons onbegrijpelijk, temeer daar de gemeente toch een discussienota „Afspraak over inspraak" heeft laten uitgeven", aldus de JOVD. „De eis van zelfstandige uitvoering voor het hele project komt ons onwaarachtig over. Tenslotte vinden wij het jammer, dat een gemeente die financieel niet sterk staat, zo gemakkelijk over het prijsverschil van 400.000,- heenstapt", aldus de jongerenorga nisatie over het feit, dat het Leids gemeentebestuur niet de laagste inschrijver maar de op een na laagste inschrijver de aanleg van het kabelnet heeft gegund. LEIDEN/SCHIJNDEL De Leidse cabaretgroep „Met zon der Met" is winnaar geworden van het kleinkunstfestival dat afgelopen weekeinde in het Brabantse Schijndel is gehou den. De groep sleepte zowel de jury- als de persprijs in de wacht. „Met zonder Met" bestaat in zijn huidige driemansformatie sinds 1975. De groep verwierf al enige bekendheid in Leiden en om streken vanwege optredens in diverse cafés en bij studenten verenigingen. Ook op het laatste Iris-festival was Met zonder Met present. Op het Camerettenfes- tival haalde de cabaretgroep een zevende plaats. In Schijndel had het trio aan zienlijk meer succes. Als laatste groep in de rij van negen wist „Met zonder Met" een half inge dommelde zaal weer enigszins wakker te schudden en te boeien met hun mengeling van maatschappelijke betrokken heid en dwaze humor. De jury prees de professionele opzet van het programma en de vaart waarmee het werd gebracht. Voor de teksten evenals voor het muzikale gedeelte van het optreden had de jury veel waar dering. 4DVERTENTIF Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. 2 (Van één onzer verslaggevers) mi^m EIDEN Er zijn nu al twee jaar voorbijgegaan sinds e bewoners van het woonwagenkamp aan het Trekvaart- Levenlein voor opschudding wisten te zorgen door met hun riedna foonwagens het Stadhuisplein te bezetten. Maar de onte- 1 muz redenheid bij de bewoners is nog steeds niet afgenomen. 9"Joo©tegendeel. „Er is niets gebeurd. De gemeente toont in peen enkel opzicht haar goede wil in deze zaak", verklaart oger Heeneman, woordvoerder van de bewoners en de (rote man achter de actie van 1976, op een bijeenkomst rekóiv e' c'uhgebouw van het woonwagencentrum. 02 (S) p mid-Deze bijeenkomst vond gisteren ii 2.02 laats op initiatief van een aan- ck al studenten, die zich verdiepen n de woonwagenactie '76 en de esultaten daarvan. De heer leeneman, die opbouwwerker s bij de stichting „Samenlevin- [opbouw, woonwagencentrum egio Leiden", maakte dankbaar [ebruik van de gelegenheid om de nog bestaande onvrede te J^Jiiten. „Er bfestaat nog steeds Nw«. zekere terughoudendheid 16.40 tij de Nederlandse bevolking aldus I wagens als het om woonwagenbewoners gaat. De mensen komen in op stand als ze horen dat er een woonwagenkamp in hun buurt komt. Woonwagenbewoners zijn vies, onverzorgd en a-sociaal, zeggen ze dan. Dit is volgens mij een belangrijke oorzaak van de traagheid waarmee de gemeen ten aan het ruimteprobleem van de woonwagenbewoners wer ken. Natuurlijk zijn er boeven onder de kampbewoners. Maar die vind je toch ook in de gewo ne burgermaatschappij' de opbouwwerker. Er staan momenteel op het terrein in Leiden dat geschikt is voor 68 woonwagens. Voor 10 wagens is een nood voorziening (wasgelegenheid, toilet) aangelegd, dus staan er 12 zonder enige voorziening aan de kant van de weg. „Dit is niet wat we verwachtten toen we in februari 1976 met de actie ophielden", zegt de woord voerder van de bewoners, „We dachten dat we resultaten zou den zien, maar sinds 1976 zijn we geen stap verder gekomen". De heer Heeneman verwacht echter geen nieuwe acties van de kant van de woonwagenbe woners. „Nu ze het resultaat zien van hun zes weken durend verblijf op het Stadhuisplein, geloven ze niet meer in het nut van een dergelijke actie". Ilillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii ■EIDEN Marietje van der Molen is door de Partij van de jrbeid, district Leiden voorgedragen als lijsttrekker van de vdA-lijst voor de verkiezingen van de provinciale staten. Het s voor de tweede maal dat mevrouw Van der Molen de PvdA-sta- enlijst aanvoert. De afgelopen vier jaar heeft mevrouw Van der Molen zich in de «aten vooral bezig gehouden met de problemen rond de ruimtelijke Mening en die rond inspraak en voorlichting. Het Katwijkse ten lid Hans van Oosten, die de afgelopen periode tussentijds «de provinciale staten kwam, staat als tweede op de lijst .ekandideerd. Wethouder E. Drenth van Leiderdorp staat vijfde, wethouder C. v.d. Zalm uit Warmond staat zevende en wethouder tveleens uit Voorschoten staat achtste op de PvdA-statenlijst. '""HlllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii L. Beijen PPR-lijsttrekker LEIDEN De huidige fractie voorzitter van de PPR/D'66 in de gemeenteraad, L. Beijen is door het PPR-bestuur voorge dragen als lijsttrekker voor de in mei te houden gemeente raadsverkiezingen. Vrijdag 17 februari wordt er in het pand van het studentenpastoraat, Ra penburg 100 een ledenvergade ring gehouden, waarop de lijst aan de orde komt. Zoals bekend gaat de PPR dit jaar alleen de verkiezingen in. Als tweede op de kandidaten lijst wordt het zittend raadslid F. van Oosten voorgedragen, derde op de Jijst is J. van Keu len, vierde H. Ruigrok en vijfde J. v.d. Broek. Freudiaans I Het is echt lachen geblazen als de juridische experts uit de gemeenteraad (of wat daarvoor door moet gaan) zich zoals gisteren het geval was, een avondje buigen over de drank- en horecaproblematiek en alles wat daarmee (juri disch of nietsamenhangt. Freudiaanse versprekingen of gewone dubbelzinnigheden waar de argeloze toehoorder soms rode oortjes van krijgt. Zoals door een opmerking van mr. Driessen bijvoorbeeld, die de burgemeester voorhield, dat er in de Pieterswijk een sexclub tot opheffing was genoodzaakt na het optreden van de burgemeester van Leiden. Zoiets doet je toch wel wat.... Freudiaans II Soms zijn ze ook best zinnig en to the point, die opmerkin gen van de juridische experts. Zo vroeg PvdA-woordvoerder Van der Horst zich gisteren af wat de gemeente nu eigenlijk onder ontucht zou moeten verstaan, waar het gaat om het verbieden van ontuchtelijke handelingen of vertoningen van onzedelijke aard, die bij herhaling in een perceel plaatsvin den. Zoals de ontwerp-tekst van de verordening nu luidt, betekent dit volgens Van der Horst dat ongehuwd samenwo nen als een permanente ontuchtige handeling dient te worden opgevat die op grond van de verordening strafbaar wordt gesteld. En als dat zo is kunnen we in Leiden het politieapparaat voorlopig nog wel even blijven uitbreiden.... Freudiaans III Volgens de raadsleden deugde er niet veel van de redactie van de ontwerp-verordening, hoewel hier toch al ettelijke jaren door een paar dik betaalde gemeentejuristen aan is gezwoegd. Herhaaldelijk klonken zinnen als „Waarom pro beert u nu in dat artikel zo'n lid op te nemen?", die dan weer bij collega-raadsleden een bulderend gelach deden opgaan. CDA-leider Driessen bad er bezwaar tegen, dat er bij de verordening op de sexclubs steeds maar gesproken werd van „ontuchtige" handelingen, terwijl het toch de uitdrukkelijke bedoeling van de gemeente is geen ethisch oordeel uit te spreken maar deze instituten zuiver aan te pakken als zij overlast voor omwonenden veroorzaken. Als dat echt zo was, vond Driessen, dan moest de gemeente dat woord „ontuchtig" ook maar vervangen door „tuchtig". „De Leidse bevolking is helemaal niet zo ontuchtig", meende hij. „Zeker niet als je naar de gemeenteraad kijkt, die toch een afspiegeling van die bevolking is". Chris Hinze De bekende Nederlandse fluitist Chris Hinze komt morgen avond (15/2) met zijn vrienden in de Leidse Schouwburg. De in Amerika woon- en werkachtige fluitist zal een repertoire van barokmuziek ten toon spreiden. Chris Hinze wordt vergezeld door Rob van Kreeveld op de piano, Lala Kovace aan de drums en Chris Laurence, bas. Aanvang 20.15 uur. Uitzendmedewerkers De dames B. Sturgess-Gommans, A. v.d. Voorn-Berg en C. Hoogenboom en de heren VP. v.d. Kroft en H. Krijgsman uit Leiden zijn onlangs geslaagd voor het diploma uitzendme- dewerker. Met 57 andere uitzendmedewerkers uit geheel Nederland hebben zij gedurende enige tijd een cursus ge volgd die is ontwikkeld door de Algemene Bond Uitzendbu reaus in samenwerking met het Instituut voor Sociale Weten schappen. De Leidenaars behoorden tot de eerste groep kandidaten die opgingen voor het examen uitzendmedewer- ker. Ramp De kinderboekenschrijfster Mies Bouhuys komt morgen naar het literair café van studentenvereniging Catena aan de Kolfmakersteeg 8 op uitnodiging van de redactie van het literaire blad Ramp. Het café gaat om acht uur open. Behalve mevrouw Etouhuys is Wim Tigges te gast in het café. Hij zal zijn eigen vertalingen van gedichten van de Engelse ji on sens "-dich ter Edward Lear voorlezen. Twee vertegenwoordigers van een kinderboekenuitgeverij spreken over hun verkooppolitiek en een jonge onderwijzer vertelt hoe hij zijn leerlingen stimuleert om te lezen en zelf sprookjes, gedichten en verhalen te schrijven. Hij leest enkele verhalen van zijn leerlingen voor. L'état de Siège De LAK-cinema brengt vanavond de film „L'état de siege" in het LAK-theater. Het is een film van Costa Gravas. De film wordt drie keer gedraaid, om 19.00, 2100 en 23.00 uur. 5 3,-, LAK/CJP f 2,-. Opstoppingen waren het gevolg van het ongeval op de Oegstgeesterweg. De extra aanduidingen (rechts) die na eerdere soortgelijke aanrijdingen werden geplaatst blijken nog steeds weinig effect te sorteren. LEIDEN Geboren: Dirk L zn v L. Messemaker - C van der Zwan. Sherlm A C dr v R. P Dielbandhoesmg - S Y Langerak. Maartma Jantme. dr. v H. van den Eijkel M. C. G. van Zuijlen. Overleden: J. E. van der Klaauw geb. 1916 vrouw geh met M. Frankhuizen, M Faust. geb. 1909. vrouw geh met F Kaapaan. J M. Nijssen geb 1903. man geh met E. J. Henrik. J. van Lookeren Campagne, geb. 1894 man geh met M de Haas. M Nagtegaal geb. 1918 geh met D Theunissen, R de Wit geb 1958 man. A. M van der Werl geb 1921 vrouw geh. gew met A Jufier- Gehuwd: H. Heshusius J. Nijboer. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Rond het middaguur is gisteren de zevende vrachtwagencombinatie tegen de over de rijbaan tronende stalen bint aan de Oegstgees terweg gereden. Het stalen gevaarte stortte op nieuw naar beneden en versperde de rijbaan in de richting Leiden gedurende bijna drie uren. De schade aan de vrachtwagen, afkomstig uit Nederhemert, bleef dit keer beperkt, doordat de bestuurderscabine niet werd getroffen. De 47-jari- ge bestuurder van de vrachtwagencombinatie ver klaarde wel op de hoogte te zijn van de maximale doorrijhoogte van het in aanbouw zijnde nieuwe spoorwegviaduct over de Oegstgeesterweg. Hij zou echter al herhaalde malen met zijn wagen zonder problemen onder de dwarsbalk en het viaduct zijn doorgereden. Gisteren bleek hij ech ter 4 centimeter te hoog. Gedurende de periode van 3 uur dat de rijbaan in de richting Leiden versperd was ontstond in het naburige Boerhaavekwartier een behoorlijke verkeerschaos. De stoplichten op de Rijnsburger- weg werden op knipperen gezet om de zijstraten met nog meer te verstoppen door de auto's die gedwongen werden ter hoogte van de Boerhaave- laan de Oegstgeesterweg te verlaten. SIMCA - CHRYSLER - MATRA CHRYSLER USA Leiden: Oegstgeesterweg - tel. 071-140447 Katwijk: Valkenburgseweg 2 - tel. 01718-71704 Verhuur: Voorhout - Pr. Bernhardstraat.6 tel. 02522* 10611 (ooit op koopavond geopend) Occasioncentrum VoorhoutJbc. v. Beierenweg 31 - iel. 02522* 10105

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3