In Moskou poogt men alcoholisten met hypnose te genezen SUUFFEL- hoe komt t pat JU D& LAOjE -PR1U2EN-POLM S, ZOéjOED DANST ft ^4 VFt ia.- ia.- C&ólLitbcA\toxrttt n beetje beter Snuffel ligt 'n maand lang op de prijzen-loer. Metz'n gevoelige neusvoor de voordeligste mode. Profiteer nü! Van zijn slimme optreden bij C&A! Bedrukte katoenen sweater. 122-170. 12.' QJJ m Gekleurde katoenen jeans. 86-170.16." 18.' Nylon jack met badstof voering. 86-116. 27.' Wijde katoenen rok. 152-170. m. Nylon wind-jack voor meisjes. 116-170, f4." MtW Katoenen T-shirt. 122 -176. Mooie effen plissé-rok. 122-146. Katoenen denim jeans. 86-176. Diverse jeans-pakken. 100% katoen. 116-176. 29.' ME Den Haag De Nederlandse gezond heidszorg wordt tot de beste ter wereld gerekend. Als het om „ziek zijn - beter worden" gaat, worden wij van de kraamkliniek tot het crematorium ver zorgd. De betrekkelijk moderne medi sche wetenschap is vooral de laatste vijftig jaar sterk in ontwikkeling geko men. Niets is ons, Nederlanders, liever dan een hoog ontwikkelde medische zorg en wij eisen dat elke (technische) vinding voor ons allemaal ter beschik king komt. Wij eisen goede geoutilleer de ziekenhuizen, de beste specialisten, vakbekwame huisartsen, goede genees middelen, goed opgeleide verpleegkun digen, uitstekende openbare zorg, een prima beleid en een dito beheer Maar wie betaalt al die voorzieningen? Beter gevraagd misschien: hoe betalen wij ze allemaal? Wij Nederlenders zijn bekend om onze zuinigheid, als we bui tenlanders mogen geloven. Geld speelt, anders gezegd, voor ons een grote rol. Geld speelt in de gezondheidszorg een nog veel grotere rol. De nuchtere cijfers zeggen daarover alles. In 1972 betaalden wij iets meer dan tien miljard voor de zorg van onze gezondheid. Naar schatting zal dat be drag in 1982 zijn opgelopen totbijna zevenendertig miljard gulden. Dat is een gigantisch bedrag. Ruim de helft daarvan (55 procent) gaan we in 1982 besteden aan de zogenaamde intramu rale gezondheidszorg - de zorg dus die binnen de muren van ziekenhuizen en andere inrichtingen aan ons wordt be steed. In guldens uitgedrukt, betalen we dan aan die intramurale zorg iets meer dan twintig miljard per jaar. Er bestaat ook een extramurale gezond heidszorg (huisartsen, wijkverpleging) waarvoor wij in 1982 n^ar schatting zes miljard gulden uitgeven, of wel 16 pro cent van de algehele kosten. Aan spe cialisten, onder wie tandartsen, wordt in dat jaar voor hun hulp vier miljard (11 procent) betaald. Voor geneesmidde len tellen we drie miljard (9 procent) Aan de openbare gezondheidszorg - schoolartsendiensten, geneeskundige diensten, bevolkingsonderzoeken, keu ringsdiensten van waren en van slacht dieren en vlees, ambulancediensten, bloedbanken, laboratoria, trombose diensten, bloedtransfusiediensten - ge ven we twee miljard (5 procent) uit Zeer veel hiervan is onder de preventie ve gezondheidszorg te rangschikken. Voor dit alles is een uitgebreide admini stratie noodzakelijk en tevens zullen allerlei gebouwen met hun archieven moeten worden beheerd. Bepaald niet op de laatste plaats komt nog het punt van het beleid. Wat willen we, hoe doen we het en wanneer. Aan dat beleid, die administratie en dat beheer wordt in 1982 anderhalf miljard gulden besteed. Dat is 4 procent van de gezamenlijke kosten, bijna 37 miljard gulden dus. Het personeelsbestand houdt overigens geen gelijke tred met de ontwikkelingen in de beddencapaciteit. Kennelijk gaat een inkrimping van het aantal bedden niet gepaard met een evenredige daling van het aantal personeelsleden en dus ook niet van de daarmee samenhangen de kosten. De gemiddelde loonsom per werknemer in de intramurale gezond heidszorg bedraagt ongeveer vijfender tigduizend gulden De tendens is waar neembaar dat, vooral in ziekenhuizen, Het mag dan afge zaagd klinken, toch is en blijft onze gezondheid een kostbare zaak en dat in meer dan één opzicht. Door de jaren heen ble ven de kosten stij gen en ook voor de komende jaren gaat het kostenpeil omhoog, zij het niet zo snel meer als we tot nu toe gewend zijn ge weest. Overigens, de feite lijke kosten van de gezondheidszorg zijn niet zo'n groot probleem. De moei lijkheid ligt veel meer in de afwe ging van de ver schillende keuze mogelijkheden. Dit probleem zal toenemen daar de keuzen, bij het voortschrijden van de techniek, in aantal sterk zullen stijgen; met name een afweging tus sen de technische mogelijkheden en dat wat men ermee wil doen. De vraag zal gesteld moeten worden of onze kostbare gezond heid ook betaal baar blijft. Is er een grens te leg gen rond deze mil- jardendans? En zo ja. waar moet die grens dan liggen? In bijgaand artikel in onze serie over de gezondheids zorg komt het kos tenaspect uitvoerig ter sprake. De gezondheidszorg blijft een kostbare zaak er naar gestreefd wordt om lager ge schoold personeel te vervangen door hoger opgeleide en dus duurder perso neel. geld uit. 'Een kleine tien miljard, zo wordt geraamd. Er bestaat overigens geen betrouwbaar overzicht van de kos ten van specialistenpraktijken. Slechts voor de ziekenfondsverzekerden kan een redelijk betrouwbaar inzicht wor den gegeven. Daarop afgaande is de specialistische hulp in twee jaren gestegen van een miljard (1972) tot meer dan anderhalf miljard in 1974. Begin dit jaar waren er 7417 medische specialisten in ons land. De jaarlijkse toeneming van het aantal specialisten is 350 man geweest. eenzelfde aantal verrichtingen zullen doen als hun collega's van nu, dan zou er weinig waar te nemen zijn van een afremming van de kostenstijging in de intramurale zorg. Integendeel, de kos ten van de intramurale zorg zouden dan nog aanzienlijk blijven stijgen. een aantal ontwikkelingen gaande, dat in de toekomst een grotere stijging van de kosten zal veroorzaken dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. Zo is een ontwikkeling in gang gezet om de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdiensten uit te breiden tot een volledig netwerk van openbare gezond heidsdiensten of districtsgezondheids diensten. Voorts bestaan er plannen op het ter rein van de gezondheidsvoorlichting en -opvoeding (GVO). Voor de regionale GVO-consulenten, voor het opzetten van een landelijke overlegstructuur en voor de wetenschappelijke begeleiding zal geleidelijk meer geld nodig zijn. Daar tegenover staat natuurlijk, dat, als een groot aantal diensten wordt gebun deld, er besparingen mogelijk zijn. En wie betaalt al die astronomische bedragen? Het antwoord is vrij simpel: Wij allemaal. Maar is die zo kostbare gezondheid over enkele jaren nog wel betaalbaar? Er gaan stemmen op die willen dat er meer bewaking wordt ingesteld op de uitgaven en vooral ook dat bijvoorbeeld het tarievenbeleid doorzichtiger wordt. Ons land kent een instelling die de tarieven voor ziekenhuizen, verpleeg huizen, sanatoria, psychiatrische inrich tingen en dergelijke vaststelt. Dat is het Centraal Orgaan voor Ziekenhuistarie ven (COZ). Dit orgaan werkt in grote beslotenheid. Niemand krijgt inzicht in hoe de tarieven ontstaan, zelfs de minis ter van Volksgezondheid weet van niks. De FNV Federatie Nederlar beweging vindt deze situat ongewenst, temeer omdat het in den betreft die door de gemikc worden opgebracht Zo heeft ge gemeenschap er recht op dat m, stelling van de tarieven in dej js heidszorg van alle geheimzi Jx wordt ontdaan. be Hoe ziet de toekomst er in de intramu rale zorg uit? Er moet daarbij een aantal slagen om de arm worden gehou den, al mag men er van uit gaan dat de vergrijzing van de bevolking toe neemt, dat het aantal geboorten en dus het aantal jeugdigen zal afnemen. Er valt daarom een geringe afneming te verwachten van de prenatale, kleuter en kinderzorg. Een toenemende behoef te zal ontstaan in de verzorgingvan typische ouderdomsziekten. Zoals gezegd, de extramurale gezond heidszorg - die dus buiten het zieken huis - gaat ons in 1982, naar schatting bijna zes miljard gulden kosten. Hier volgt een lijstje aan wie of aan welke instelling we in dat jaar en hoe veel we naar verwachting zullen uitge ven: Er moet, met andere woorden worden gegeven en openbaarh kc den gebracht Waarom bestaat j kt uit vertegenwoordigers van di bc ringsorganen en van de ins) b; voor gezondheidszorg, terwijl b) ven voor het grootste deel won nancierd uit de premies van d verzekering? Het wordt tijd n< COZ gaat bestaan uit werljni werkgevers en deskundige krd zo vindt de FNV. 01 gezondheidszors om ons heen Huisartsen (inclusief verloskundigen: twee miljard Tandheelkundige zorg: twee miljard Uitwendige geneeswijzen: 1,2 miljard Maatschappelijke gezondheidszorg: 800 miljoen Ambulante geestelijke gezondh. zorg: 400 miljoen Overige voorzieningen: 60 miljoen (Onder uitwendige geneeswijzen wordt verstaan: fysiotherapie, heilgymnastiek, massage, logopedie en oefentherapie Mensendieck en César. Maatschappelij ke gezondheidszorg betekent: het zoge naamde ,,kruis"-werk). De morbiditeit (het ziektencijfer) is ech ter over het algemeen over een korte periode vrijwel constant. Toch kunnen zich over een tijdsbestek van vier vijf jaar wel enige verschuivingen voor doen. Verwacht kan worden dat veel voorkomende ziekten als reuma, hart en vaatziekten, psychosen en psychopa- tieën (zielsziekten en aangeboren geeste lijke afwijkingen) nauwelijks zullen af nemen, ja zelfs eerder zullen toenemen. Het bouwbeleid is verder van veel bete kenis op de ontwikkeling van de intra murale zorg. Men neemt aan, dat van het bouwplafond van 550 miljoen gul den per jaar 215 miljoen overwegend zal worden besteed aan ziekenhuizen voor de vervanging van oude gebou wen, renovatie en uitbreiding van de ruimte voor poliklinieken. Dan zit de FNV nog iets dwar om bestaat er nog altijd ond tussen particuliere-, ziekenfo AWBZ-tarieven? (AWBZ beteke mene Wet Bijzondere Ziektekos onderscheid geldt met name de voor eenzelfde medische behi Onrechtvaardig; zegt de FNV. De specialisten geven een groot aantal opdrachten, waarvan de kosten niet op hun praktijk drukken, maar op reke ning komen van verpleegafdelingen van het ziekenhuis. Met de uitvoering daar van zijn grote bedragen gemoeid. Die vormen zelfs een veelvoud van de ver goedingen die de specialist in de vorm van bruto-salaris (een arts spreekt van honorarium) ontvangt. De verwachting is dat zo rond 1982 ons land bijna tienduizend specialisten telt. Als nu wordt aangenomen dat alle nieu we specialisten eenzelfde praktijkom- vang gaan scheppen, de beschikking krijgen over eenzelfde aantal bedden en En dan nog iets: Waarom verdv verschil in tarieven voor eerste en derde klas verzekerden niet om bestaat dat verschil in fei er dan eerste, tweede en dei patiënten? Dat onderscheid tu tiënten mag alleen gebaseerd zj medische en psychische toesta» patiënt, vindt de FNV. De vrees is dat de kosten voor heidszorg dusdanig de pan uitrij uiteindelijk de betalende patia er de brui aan gaat geven. De heidszorg danst rond de miljard Volgens de raming zijn er in 1982 onge veer zevenduizend huisartsen meer dan vijfduizend tandartsen en negenduizend fysiotherapeuten. Wanneer alle huisart sen in dat jaar zouden praktiseren, zal het gemiddelde aantal patiënten per huisarts met dertig procent dalen ten opzichte van nu. Door het streven naar het behoud van het artsen-inkomen zal er een tendens ontstaan om de tarieven te verhogen en zullen nieuwe huisartsen moeilijkheden ondervinden bij het ves tigen van praktijken. Binnen de openbare gezondheidszorg is Veertig miljoen is te besteden aan ver vangende nieuwbouw in psychiatrische ziekenhuizen, 105 miljoen in inrichtin gen voor zwakzinnigen en 150 miljoen aan de uitbreiding en vervangende nieuwbouw van verpleeghuizen. Ook aan specialistische hulp, inclusief de kaakchirurg, geven we in 1982 veel Diezelfde minister bezit nota bene de bevoegdheid besluiten met betrekking tot het ziekenhuistarief te schorsen of zelfs te vernietigen. Hoe kan hij of zij van zijn/haar bevoegdheid gebruik ma ken als er niets bekend is? MOSKOU (AP) een 27 jaar oude alcoholist in Moskou, Sasja geheten die zo verschrikkelijk „ver been was" dat slechts een beetje drank meer zijn einde zou hebben betekend, is na een grondige hypnotische kuur in de Moskou psychiatrische kliniek nr.3 genezen. Hij werd er, aldus zei de directeur van de kliniek, professor Vladimir Roz- jov een maand lang intensief behandeld en toen was in hem een nieuwe en oncontroleerbare reflex ontstaan die hem, als hij alcohol ruikt of zelfs maar het woord „wodka" hoort noemen, doet overgeven. „De behandeling was radikaal geweest maar voor een patiënt als hij, was er geen keus meer moge lijk. Het was een kwestie van leven of dood". In de Sovjet-Unie wordt veel aandacht besteed aan genezing, of afwenning, met inschakeling van hyp nose zoals bij mensen die van het roken afwillen, bij studenten en arbeiders wier prestaties te laag zijn of om mensen die geestelijk niet in orde zijn, te helpen. De deskundigen in de Sovjet-Unie vinden hypnose een snelle en eenvoudige methode, in tegenstelling tot het Westen waar men over het algemeen zeer sceptisch staat ten aanzien van de duur van de genezing volgend op de behandeling door hypnose. In Kiev in de Oekraine wordt thans in een kliniek geëxperimenteerd met hypnose als vervanging van de narcose bij operaties. Hypnose wordt in de Sovjet-Unie ook toegepast bij het behandelen van huidaandoeningen, maagzweren en gevallen van allergie, die van geestelijke oorsprong kunnen zijn. Men past ook hypnose toe om mensen die overi gens gezond zijn te brengen tot harder werken of beter studeren. „Iemand die een vreemde taal studeert kan onder normale omstandigheden waarschijnlijk zo'n 20 woorden per uur leren", aldus dr. Rozjnov. „Als ik iemand hypnotiseer zou hij het kunnen tot 100". De medicus die verleden jaar op visserschepen een tocht had gemaakt van de Canarische Eilanden naar Senegal van 45 dagen, placht onderweg opvarenden 20 minuten nadat zij ophielden met werken te hypnotiseren. Het gevolg was dat zij gezonder sliepen en de volgende dag hun werk beter deden. In medische kringen in de Sovjet-Unie gelooft men voorts dat de hypnose ook een belangrijke rol kan spelen bij de sport. Dr. Rozjnov is van mening dat bijvoorbeeld een tamelijk slechte hardloper op die manier tot een goede zou kunnen worden gemaakt. „Door gewoon al uw aandacht te richten op een doel, een bepaalde richting uit, kunnen uw persoonlijke lichamelijke prestaties al worden ver beterd". Door „concentratie" dus. In 1975 is men in de Sovjet-Unie begonnen met via de hypnose te trachten geestelijke problemen^ te behandelen. Daartoe zijn reeds 150 psychiatri-' sche centra geopend. Veel medici in het Westen zijn veel minder enthou siast over die methode dan hun collega's in de Sovjet-Unie en vooral waar het zeer diep gewortel de geestelijke kwalen betreft. Freud had de metho de al in 1880 verworpen, zeggend dat het wegne men van geestelijke problemen veel ingewikkelder is dan eenvoudigweg begraven herinneringen op te rakelen of via hypnotische trance bevel te geven tot een ander gedrag. Het„genezen"van alcoholisme door hypnose, zo zijn veel Westerse psychiaters van mening, bete kent vaak niet heel veel meer dan verslaafden een walging van drank te geven maar daarbij wordt niet geraakt aan het veel belangrijkere probleem: waarom iemand is gaan drinken en alcoholist is geworden. De deskundigen in de Sovjet-Unie zijn evenwel van mening dat zij door verfijning hunner hypnoti sche technieken zullen kunnen doordringen tot de eigenlijke oorzaak van de problemen van hun patiënten. Dr. Rozjnov deelde mee dat men ook experimen teert met tijdens de trance klassieke muziek ten gehore te brengen, vooral van Tsjaikofski en Mozart, en na te gaan wat het effect is van de toon van de stem van de hypnotiseur. „Wij proberen zeer hard wisselwerking tus bewuste en het onbewuste te doorgronden de rol van de verschillende diepten van che trances". Door de groei van de hypnotische aanpal wetenschap zijn natuurlijk ook onbevoeg er mee gaan bezighouden. Er zijn gevallen van illegale hypnotiseurs die hun patiël publiek hadden belooft genezingen te vei of hen gewoon „interessant bezig te houdt als gevolg vaak ernstig psychologisch Iets de aanwezigen. In de afdeling van dr. Rozjnovs klinié alcoholisten is plaats voor 130 patiënten. Vi den kwamen zich vrijwillig melden aldus leerde, en men had steeds succes gets patiënten als die tenminste geheel meéwerx Wat dat overigen betreft bij het ruiken van of het spreken erover, die periode zou zes maanden na de hypnotische behandelii gaan. Het verschijnsel kon dan zonodig „verlengd" door een nieuwe behandeling.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10