Thatcher brengt Britse Conservatieven in lift 1 Opnieuw impasse overleg Namibië Israël reageert boos op woorden minister Vanee ^„Traction avant" triomf en ondergang van André Citroen buitenland Lieve koningin blijf alstublieft bij ons Van der Klaauw: Samen met Suriname problemen oplossen Moezorewa wijst voorstel Smith af Vliegramp in Canada: 40 doden. Jhonderdste geboortedag van geniaal uitvinder LEIDSE COURANT MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 PAGINA 7 STELLINGNAME TEGEN IMMIGRATIE LONDEN (Reuter) De Britse Conservatieven zitten sterk in de lift, omdat hun partijleidster, Margaret Thatcher, de bevolking een rem op de immigratie van kleurlingen in het vooruitzicht beeft gesteld. Uit een vandaag door het dagblad „Daily Mail" gepubliceerd opnieonderzoek blijkt, dat Thatchers .tories" zich in de volksgunst een voorsprong van Volgens een soortgelijk onderzoek dat een maand geleden plaatsvond had Labour toen nog een voorsprong van twee procent op de Conservatie zij zich sterk afzette tegen het huidige immigratie- Volgens het jongste opinieonderzoek echterlijkt mevrouw Thatcher goed garen te hebben gespon- nen bij haar stellingname in wat de Britten begin- te voelen als een acuut rassenprobleem. Labour hoeft pas najaar 1979 nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Tot dusver werd echter rekening gehouden met een verkiezingsdatum in de loop Volgens de cijfers van de Daily Mail zouden de van dit jaar, waarmee Callaghan en de zijnen de vruchten zouden willen plukken van de, na een lange en diepe recessie, weer veel rooskleuriger afgeschilderde economische situatie. Conservatieven momenteel 50 procent van de stemmen krijgen, tegen 39 procent voor Labour, zeven procent voor de liberalen en een „reststem" van vier procent Van een onzer redacteuren DEN HAAG In het Surinaamse ochtendblad De Vrije Stem van zaterdag j.l. stond een hoofd artikel dat in feite was gericht tot koningin Juliana, haar verzocht te blijven. Hieronder volgenenkele fragmenten van deze „smeekbede": Lieve Koningin, wat er is toch veel ten goede veranderd o in ons Switi Sranang (heerlijk Suriname Red. HB) sedert de aankondiging van uw bezoek. Straten, die al jarenlang haast onbegaanbaar waren, worden plotseling in grote haast gerepa reerd en het is weer een lust over deze straten te rijden. Zelfs wieders van Openbare Werken begonnen plotseling weer te wieden. Zo zijn langs de weg naar Zanderij minstens dertig wieders letterlijk in het zweet huns aanschijns bezig de bermen langs de weg schoon te maken. En warempel, de bermen worden er schoon van, iets wat doorgaans juist niet het geval is, nadat er gewied is. Helemaal op Zanderij wordt een park, dat in geen tien jaren meer wist waf onderhoud was schoon en mooi gemaakt met nieuwe houten bosbanken en andere aantrekkelijkheden. Voor het eerst sedert jaren zijn de straat- veegsters weer inderdaad bezig de straten schoon te vegen, in plaats van het straatvuil te verplaatsen, of de bezems en harken in grote haast voort te trekken. En dan de verlichting. In vele straten van Paramaribo is het weer mogelijk 's avonds een hand voor de ogen te zien. Straatlichten, die al in geen maanden werkten, schijnen weer volop. Het is een lust om 's avonds met de kinderen te wandelen in de omgeving van uw paleiselijke verblijfplaats. Bomen zijn gesnoeid en Parama ribo en omstreken maken weer een leefbare indruk. Maar lieve Koningin waar wij ons zeer bezorgd over maken, is dat al deze goede dingen als sneeuw voor de zon zullen verdwijnen, op het moment dat u ons Switi Sranang,, verlaat. U kent natuurlijk ook het verhaal van Anton Tsjechow over de Russische inspekteur-generaal, die een dorp zou inspekte- ren. De dorpelingen hadden alles pico bello in orde gemaakt ?n met feestmuziek werd de man binnengehaald, die volgens de dorpelingen de inspekteur-generaal moest zijn. Maar toen hij het niet bleek te zijn, werd de zaak binnen enkele weken een grotere puinhoop, dan ze ooit was geweest. Dat is waar wij zo bang voor zijn. Zullen de verscheidene ministers hun veertig duizend landsdienaren bereid zijn in dezelfde geest als thans te werken aan het schoonhouden en onderhouden van onze stad en de rest van het land? Zullen zij na uw vertrek niet een grotere puinhoop maken van Switi Sranang, evenals de dorpelingen uit het verhaal van Tsjechow? Wij weten dat Nederland u niet kan missen. De hele mensheid benijdt Nederland om u. De hele wereld weet wat u sedert de zestiende eeuw voor Nederland hebt gedaan. Iedereen kan zien wat u van die modderpoel daar aan de Noordzee hebt gemaakt. De ton straalt er haast nooit en de mensen behoren beslist tot de meest onaangename mensen, die onze lieve heer heeft geschapen. Maar wat een land hebt u ervan' gemaakt Wat ten welvaart. Wat een macht hebben die enkele Nederlanders altijd gehad in de hele wereld. En alleè hebben die eeuwige klagers en kniesoren en zeurpieten uitsluitend aan u alleen te danken. Dat het m al die drie eeuwen Nederlandse koloniale hegemonie totaal fout is gegaan in ons Switi Sranang is niet uw schuld. U was er niet en kon met weten wat voor kwaads in uw naam hier werd uitgespookt door uw satrapen. Maak kijkt u zelf eens: nauwehjks bent u er of de zon en de mensen stralen van vreugde en geluk. Het is zoals een landgenoot van u heeft gezegd ..Ik heb vandaag de vlag maar uitgestoken, omdat de lucht iets zeer bijzonderes had. omdat de winden zo naar bloemen roken". Inderdaad, lieve Koningin. De regens die ons al weken teisteren, zijn verdwenen en de zon lacht en lacht en lacht, omdat u er bent. U bent dat bijzondere. U bent de wind. die zo naar bloemen ruikt. Wat een bijzonderheid was dat staatsbanket. Wat waren onze ministers en andere hoog waardigheidsbekleders toch gelukkig. En dat zijn ze in lang met geweest met al die problemen van ons, Guyana, luie ambtenaren en niet op gang komende ontwikkeling, waarover de hele dag aan hun oren gezeurd wordt en waarvoor ze geen oplossing hebben. Maar als u slechts een jaar een heel enkel jaar van uw nog heel lang leven met ons wilt blijven, wordt ons Switi Sranang een paradijs. Want dan verdwijnen alle problemen weer als de u welbekende hollandse sneeuw voor de u nog niet helemaal bekende Surinaamse zon. Daarom Koningin, in naam van drie eeuwen Hollandse ver waarlozing, smeken wij u: wees een jaar onze gast. Want u alleen bent in staat die drie eeuwen verwaarlozing om te toveren in welvaart, waarvoor Surinamers bereid zijn hard te werken. Dat is in dezex ene week aan de reparatie van onze straten te merken. Koningin Juliana heeft gisteren, tijdens de vierde dag van haar staatsbezoek aan Suriname een vaartocht gemaakt over de Suriname- en Commewijnerivier. Bij het plaatsje Alkmaar werd het jacht Oranje begeleid door tientallen korjalen die vrolijk versierd om het schip heencirkelden. Prins Bernhard maakte de tocht niet mee. Hij ging op een vistrip met een opleidingsschip van de Surinaamse visserijdienst. CONFLICT OVER HULP VAN NEDERLAND ROTTERDAM De Neder landse minister van buitenland se zaken, dr. C. van der Klaauw vindt dat Nederland en Surina me samen moeten proberen uit de moeilijkheden te komen. In de besprekingen die hij de afge lopen dagen tijdens het staats bezoek aan Suriname met pre mier Arron, tevens minister van buitenlandse zaken van Su riname, heeft gevoerd zijn er niet direct concrete zaken aan de orde geweest, maar wel zijn de moeilijkheden rond de Ne derlandse ontwikkelingshulp besproken. Dit verklaarde de Nederlandse bewindsman zater dagavond laat na terugkeer uit Suriname op de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam. „Ik heb geluisterd naar de argu menten van minister-president Arron en daarnaast de opvattin gen van de Nederlandse rege ring naar voren gebracht", al dus minister van der Klaauw. In de Surinaamse hoofdstad had minister van der Klaauw voor zijn vertrek verklaard dat de Nederlandse regering de verant woordelijkheid heeft tegenover het parlement en het Nederland se volk te weten wat er met het ontwikkelingsgeld gebeurt dat naar Suriname gaat. Hij zei toen ook dat een onderhoud van een uur met premier Arron geen andere visie op de zaak had gegeven. De minister blijft van mening dat Suriname zich moet houden aan de verdeelsleutel van drie en een half miljard gulden ontwikkelingsgeld dat Nederland Suriname voor de komende tien a vijftien jaar heeft toegezegd. Die sleutel luidt: 25 procent voor infra structurele, 25 procent voor so ciaal-educatieve en 50 procent voor produktieve projecten. Onlangs ontstond er een breuk in de besprekingen tussen de drie Nederlandse en drie Suri naamse leden in de Commissie ontwikkel ingssamenwerking Nederland-Suriname (CONS). De Surinaamse leden vonden dat de Nederlanders van het begin van de samenwerking af hebben geprobeerd de ontwik keling van Suriname in een be paalde baan te drukken. Surina me meent in de gelegenheid te moeten worden gesteld het geld te besteden zoals het dat zelf Minister van der Klaauw, die zei geen mandaat te hebben bespre kingen met de Surinaamse rege ring te voeren over deze zaak „dat is de taak van ontwikke lingsminister de Koning" zei dat de Nederlandse leden van de CONS correct hebben gehan deld. „Maar er moet snel een oplossing worden gevonden. We kunnen op deze manier niet blij ven doorsukkelen", aldus de be windsman. De publikatie van deze uit spraak heeft in Suriname enige deining veroorzaakt. Een woordvoerder van de Surinaam se regering verklaarde volgens het Surinaamse persbureau S.N.A. dat premier Arron ver baasd is over de weergave van het gesprek. NEW YORK (UPI-AFP) De vijf Westerse landen van de contactgroep voor Namibië (Zuidwcst-Afrika) zijn er het af gelopen weekend niet in ge slaagd een brug te slaan tussen de standpunten van de hoof drolspelers, Zuid-Afrika en de bevrijdingsbeweging voor het vroegere mandaatgebied, de SWAPO van Sam Nujoma. Het uitgesproken optimisme van de vijf Westerse ministers van buitenlandse zaken kon niet ver helen, dat het overleg voorlopig weer op een laag pitje is komen te staan. De impasse ontstond toen de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, ohverwacht naar Preto ria terugkeerde voor .ander overleg" met premier John Vor- ster en de rest van diens kabi net. Botha was door de vijf de permanente westerse leden van de Veiligheidsraad, naar New York gehaald om via hen te praten met Nujoma. Zo'n ge sprek over de totstandkoming van een onafhankelijk Namibië kan alleen via de vijf als een soort „doorgeefluik", aangezien Zuid-Afrika niet genegen is rechtstreeks met SWAPO te overleggen. Nujoma's organisatie is buiten de „interne" regeling gehouden die Zuid-Afrika voor Namibië heeft uitgedokterd. Via de Westerse contactgroep, de V.S., Groot-Brittannië, Cana da, Frankrijk en West-Duits- land, is Zuid-Afrika al tot een aanmerkelijk soepeler stand puntbepaling gebracht SALISBURY (DPA) - De on derhandelingen voor een inter ne oplossing in Rhodesië, die sinds december vorig jaar wor den gevoerd, hebben gisteren in Salisbury een ernstige tegen slag gelalen. Op een bijzondere vergadering heeft bisschop Moezorewa's „Verenigde Afrikaanse Nationa le Raad" de voorstellen van de blanke regering Smith inzake toekomstige vertegenwoordiging van de blanken in het eerste parlement van Zimbabwe afge wezen. Over het kernprobleem moet nu opnieuw worden onderhan deld. Moezorewa verlangt bo vendien dat de bevelsstructuur en samenstelling van de toe komstige strijdkrachten van Zimbabwe al onderwerp moeten zijn van de gesprekken over een grondwet en niet pas behandeld worden door een overgangsre gering. CRANBROOK (AP) - Een tweemotorig straalpassa- giersvliegtuig van de Cana dese Pacific Western Airli nes is zaterdag tijdens de landing op het vliegveld van Cranbrook, in Brits-Co- lumbia, verongelukt Het toestel, dat tijdens een sneeuwstorm probeerde te landen, kwam pas voorbij de landingsbaan op de grond. Het raakte een sneeuwbank en vloog in brand. Van de 47 personen aan boord kwamen er 40 om het leven. De overlevenden, zes passa giers en één bemanningslid zaten in het staartgedeelte van de Boeing 737 die in tweeën brak toen hij de grond raakte. De zeven zijn allen opgenomen in het zie kenhuis van Cranbrook. Luns: NAVO heeft al soort neutronenbom BADEN-BADEN (AFP) De NAVO heeft al een soort neu tronenwapen, zo heeft mr. J. Luns, secretaris-generaal van de NAVO, in Baden-Baden ge zegd in een gesprek met de „Südwestfunk". Het gaat om een projectiel, zei hij, met een atoomkop waarvan de straling erg groot is en daar door eveneens een gevaar voor de burgerbevolking vormt. Mr. Luns zei dat hij vóór de produktie van de neutronenbom is, teneinde de geloofwaardig heid te garanderen van de af schrikwekkende kracht van het Atlantisch bondgenootschap. President Sadat van Egypte, die vandaag Parijs bezoekt, kwam zaterdag in Salzburg aan voor een ontmoeting met de Oostenrijkse kanselier Kreisky. Hier kust hij een meisje dat hem bloemen aanbiedt. WASHINGTON/WENEN (Rtr) Israël heeft boos gereageerd op uitlatingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance dat de Israëlische nederzettingen in bezet gebied niet dienen te bestaan en dat een Palestijns thuisland moet worden gevormd. Premier Begin heeft na het kabinetsberaad gisteren in Jeruzalem tegen de uitlatingen geprotesteerd, en minister Dajan heeft gisteren in een vraaggesprek de Amerikaanse regering ervan beschuldigd partij te kiezen voor Egypte. Hij zei dat aandringen op volledige terugtrekking door Israël geen werkbare basis voor vrede is. Begin verklaarde dat de uitspraken van Vance volledig in tegen spraak waren met wat president Carter in december tegen hem had verklaard, toen hij zijn vredesplan aan Carter voorlegde. Israël blijft bij zijn mening dat het programma van nederzettingen op Arabisch grondgebied legaal, gerechtvaardigd en van essentieel belang is. Met name de nederzettingen op de Jordaanoever en de Palestijnse kwestie vormen het ware probleem, zo erkende minister Dajan tijdens zijn bezoek aan Washington. Israël zal naar zijn mening nooit de volledige terugtrekking uit dat gebied en de vestiging van een Palestijnse staat aanvaarden. Inmiddels heeft minister Weizman van defensie het militaire be stuur van de in 1967 bezette gebieden opdracht gegeven alle ontwikkelingsprojekten in de Sinai stop te zetten. President Sadat van Egypte heeft gisteren in Wenen een ontmoeting gehad met Sjimon Peres, de Israëlische oppositieleider. Zij hebben de situatie tussen beide landen grondig doorgesproken. Moordcomman do's actief in Noord-Ierland BELFAST (Reuter) Moord commando's, bestaande uit guerrilla-strijders die zijn geoe fend in het gebruik van de mo dernste wapens en sabotage- techni.eken, zijn sedert kort ac tief in Noord-Ierland als onder deel van een nieuw offensief van de voorlopige vleugel van het Ierse republikeinse leger. Een IRA-woordvoerder heeft een verslaggever van het pers bureau Reuter meegedeeld dat het offensief, dat tien dagen ge leden is begonnen wordt uitge voerd op last van de leiding in de Ierse hoofdstad Dublin. De aanvallen, die zijn gericht tegen Britse militairen, de poli tie en leden van het Ulster De fence Regiment (UDR) protes tantse vrijwillige militie, hebben een nieuwe dimensie toegevoegd aan de operaties van het IRA in Ulster. DEN HAAG Voor de wedstrijden om de Europese kampioenschap pen squash voor teams, die van 16 tot en met 19 maart in Amstel veen worden gehouden, hebben zestien landen ingeschreven. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis van de squashsport, dat de Europese kampioenschappen in Nederland zijn. BAARN Theo Verbeek van Trias heeft gisteren in Baarn de Domein cross over 11 kilometer gewonnen. De commandijcross over 10 kilo meter in Gemert leverde Rudie Verriet (UNC) een zege op. RHEINE De Oostduitse kam pioen SC Traktor Schwerin heeft gisteren de Europese volleybalbe ker dames veroverd. Op de tweede plaats eindigde de titelhouder uit Hongarije. Nimse Boedapest. Start Lodz (Polen) werd derde, Savoia Bergamo uit Italië vierde. KOPENHAGEN De Nederlandse trampolineploeg is zaterdag vijfde geworden bij een internationale ontmoeting. Rusland won voor En geland. LAS VEGAS Carlos Palomini heeft zaterdag zijn wereldtitel (WBC-versie) in het weltergewicht geprolongeerd. De Amerikaan ver sloeg zijn Japanse uitdager Ruy Sormachi dopr knock out in de zevende ronde. SAINT RAPHAEL De Belg Fons de Bal heeft gisteren de twintigste Grote Prijs van St. Raphaël gewon nen. Jan Raas werd vijfde in de zelfde tijd als de winnaar. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS André Citroën zou dezer dagen honderd jaar geworden zijn. De man die de Franse automobielindustrie uit de grond stampte, die bevriend was met Henry Ford, iie telkens weer iets nieuws, iets onge hoords, iets onvermoeds bracht, die op zijn doodsbed nog nieuwe plannen maakte en een technische verbetering op papier wilde letten, werd wel eens een doordraver ge noemd. Maar hij had zijn naam in gigantische lich tende letters op de Eiffeltoren gedrukt en heel de wereld kende hem. Toen Charles Lindbergh na zijn historische oceaanvlucht op 21 mei 1927 op Le Bourget landde, was de lichtende naam van Citroën op het hoog ste bouwwerk ter wereld, vanaf meer dan Honderd kilometer zijn baken geweest. Over igens liet Citroën geen kans voorbijgaan om de wereld aan zijn naam te herinneren: al in 1922 schreven vliegtuigen met witte rook ■.Citroën" in de Parijse hemel. Hij was in Parijs geboren en zijn voorvade ren zouden uit Nederland gekomen zijn, en simpelweg Citroen geheten hebben. Hij doorliep de vermaarde Ecole Polytechnique, maakte een reis naar Polen en kwam daar van terug met een revolutionair idee, dat hij «zo maar" in Warschau op papier gezet had: een dubbele helicoïdale (schroefvormige) overbrenging, waaruit later het waarmerk van zijn bedrijf „le double chevron" (het dubbele „hoedje") ontstond. Het werd even eens de basis voor de kolossale industrie die hij stichtte. Een andere versie zegt dat hij tijdens zijn reis naar Polen in 1904 het patent kocht van de dubbele helicoïdale overbrenging. In elk geval startte daarmee zijn loopbaan en eveneens zijn roem. In 1908 kocht hij in Parijs de kleine Mors- autofabriek op. Daarna stichtte hij een be drijf in Moskou, later een in Oostenrijk-Hon- garije (voor rekening van Skoda). Tijdens de eerste wereldoorlog was hij officier en deed ervaring op in massaproduktie van artillerie-munitie. Hij verbeterde het systeem in een mate die geen mens destijds voor mogelijk gehouden had. Tegelijkertijd ont popte hij zich als de uitvinder van de ran* soenkaarten In zijn bedrijven werd aan de lopende band munitie vervaardigd. En om de produktie niet te vertragen, stichtte hij kantines en kinderbewaarplaatsen, want het overgrote deel van zijn arbeidskrachten was in die oorlogsjaren vrouwelijk. Na de oorlog bleef hij grote aandacht in zijn bedrijf besteden aan de sociale aspecten: hij kende zijn per soneel doorbetaalde vakantie toe, stichtte een sociale verzekeringskas en andere voor zieningen. Toen deze in 1936 door de staat ook ingesteld werden, hadden de experimen ten van André Citroën tot voorbeeld en toetssteen gediend. Intussen was hij veertig jaar geworden, de oorlog was ten einde en André Citroën besloot automobielen te gaan fabriceren en zijn ervaring als munitiefabrikant was een grote troef in zijn onderneming. Overigens had de doeltreffendheid waarmee hij in zekere zin het Franse leger redde, aanzien lijk tot zijn reputatie bijgedragen. Wartt terwijl de legers van de Kaiser opmarcheer den en de Fransen zich terugtrokken, was een groot deel van hun vermaarde artillerie werkloos omdat er geen granaten waren. Citroën stelde de regering voor een ultra moderne munitiefabriek te bouwen. Omdat de nood aan de man was, kreeg hij de goedkeuring, - binnen zes weken had hij de Tieksgebouwen aan de Quai de Javel in arijs (waar nu nog een groot deel van Citroën gevestigd is) opgetrokken en uit de Verenigde Staten duizend machines en staal laten komen. En minder dan vier maanden later fabriceerde hij dagelijks 55.000 artille riegranaten. De ombouw van de gebouwen en de ontwer pen, de bouw van prototypes werden in recordtijd afgehandeld en op 4 juni 1919 reed de eerste Citroën-automobiel op eigen kracht de fabriek uit. Het was een 10 PK- model, type A en het werd in grote serie gefabriceerd volgens het systeem. In 1922 kwam de beurt aan de B2, een vierpersoons- wagen, die weldra gevolgd werd door een 5 PK-model, bestemd voor een brederè' clien tèle, die minder kapitaalkrachtig was. Zoals Ford „put America on wheels", wilde Ci troën dat alle Fransen „elke zondag in een Citroën er op uit trekken". André Citroën was niet de enige Franse automobielfabrikant in die jaren. Tal van kleine en middelgrote bedrijven construeer den uitstekende en elegante modellen. Ci- troën's wagens waren technisch uitstekend; zij waren volgens de heersende mode niet elegant. Maar daar stond tegenover dat zij relatief goedkoop waren in aanschaf en gebruik en redelijk gerieflijk. En betrouw baar. Tussen 26 oktober 1924 en 26 juni 1925 trok een Citroën-expeditie door heel Centraal- Afrika, door woestijnen, oerwouden, step pen, savannen, de beroemde „Croisière Noi re" die de kwaliteit van de Citroen-produk- ten bewees, van Colombo-Béchar tot de Tananarive. Zes jaren later zet hij een Azia tische expeditie op touw de „Croisière Jau- ne", naar de Himalaya, door de Gobi-woes- tijn tot aan de Zuid-Chinese Zee. Vanaf dat ogenblik was hij nauwelijks meer te remmen. Hij was al zijn concurrenten altijd een stuk vooruit en op een gegeven ogenblik leek het erop, dat hij nauwelijks meer concurrenten had. Hij bouwde het meest kolossale servicestation ter wereld, stichtte scholen voor onderhoudspersoneel, voor vertegenwoordigers, verkopers, hij be zat ruim de helft van alle taxi's die door Parijs reden, stichtte een eigen autobuslijn (die nog bestaat) van 10.000 kilometer lengte, en voorzag het land van verkeersborden, plaatsnaamborden en wegwijzers met zijn naam en zijn waarmerk erop. Hij wist een van zijn wagens in een Amerikaanse film te krijgen waar de uitzonderlijke kwaliteiten van het voertuig met rupsbanden afdoende bewezen werd, met Pearl White aan het stuur. Over trappen, door grachten, moeras sen en zand triomfeerde Pearl dankzij haar Citroën .Hij stichtte industriële onderne mingen in Italië, Duitsland, Polen, Groot- Brittannië en Zwitserland en vormde een speciale verzekeringsmaatschappij met sterk gereduceerde tarieven, uitsluitend voor Ci- troën-rijders. Hij was ook degene die de onderdelenmarkt totaal reorganiseerde, ca talogi drukte voor vervangstukken, de stan daard-uitwisseling invoerde en voor de kin deren natuurgetrouwe miniatuur-modellen van zijn auto's fabriceerde. Toen hij eens met een groep medewerkers een bezoek aan Spanje bracht, was zijn wagen de enige van de lange stoet die geen Citroën was. Uit attentie voor de Spanjaar den (maar vermoedelijk ook om hem te testen) reed hijzelf een Hispano-Suiza; Zijn grote zwak was de speelbank en in Deauville verspeelde hij miljoenen. Hij bleef spelen, bleef verliezen; in het spel had hij bepaald nimmer geluk. Intussen reorganiseerde hij voor de Franse staat het tabaksmonopolie en bereidde zijn grote triomf voor: de befaamde „traction- avant" de revolutionaire wagen met voor wielaandrijving die m 1934 heel de wereld deed opkijken. Ironischerwijze werd het ook zijn ondergang. Ontwerp en proeven en testen kostten handen vol geld en André Citroën keek daarbij niet op een miljoen. Hij keek zelfs niet op meerdere miljoenen. En op 27 december 1934 kwam de deurwaar der de fabrieken binnen: André Citroën lanceerde immers zijn „traction" en bouwde tegelijkertijd een geheel nieuwe fabriek en „bruin kon beide niet tegelijk trekken". Een kleine leverancier van houten wielvelgen stond erop onmiddellijk betaald te worden. De kas aan de Quai de Javel was leeg: de aandelen tuimelden omlaag, de banken wei gerden kredieten en de grootste schuldeiser .van de firma, de bandenfabrikant Michelin, werd eigenaar van het bedrijf. André Citroën kreeg een maagzweer; enkele maanden later gaf hij de geest. De triomf van zijn „traction" heeft hij niet meer mee gemaakt: de wagen was alle andere jaren vooruit en werd 23 jaren lang gebouwd, was de basis voor de volgende modellen (DS en ID en de laatste CX). Het grote bedrijf liep evenwel sedert de dood van zijn stichter mank en ook Michelin kon het niet bloeiend maken. Tot in 1976 Peugeot, de andere kolos in de Franse automobielindustrie, het be drijf van wijlen André Citroën overnam.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7