Ook reisleiders dienen minimumloon te krijgen Beleid Den Uyl moet worden voortgezet Buitenlandse rechter moet oordelen over Molukkers" „Progressieve samenwerking in het slop" Protest NVV tegen genetische manipulatie Meer vrijheid voor rij schoolhouders Stichting Europees Tourisme: „Triomf van het recht" Congres PvdA eist in motie: Sombere toekomst voorspeld voor garnalenvisserij ROTTERDAM De industriebond NVV heeft vanmorgen aan de poort van het researchlaboratorium van Unilever in Vlaardin- gen een open brief uitgedeeld, waarin geprotesteerd wordt tegen voorgenomen experimenten in dit bedrijf. Het gaat hier om proeven op het gebied van genetische manipulatie. De bond eist van Unilever, dat zij wacht totdat er een wettelijke regeling van kracht is. De industriebond NW wil dat onderzoekingen op het gebied van genetische manipulatie moeten voldoen aan de scherpst mogelijke veiligheidseisen en onder voortdurend toezicht van de overheid moeten staan. Het nu geldende stelstel van aanbevelingen en richtlijnen, waaraan instelling en ondernemingen zich vrijwillig onderwerpen, acht de bond onvoldoende. De Industriebond wijst onder meer op het gevaar dat bij de experimenten een organisme ontstaat, waartegen de mens weerloos is. UTRECHT (ANP) In overleg tussen de directie van het Centraal 'Bureau voor afgifte van Rijbewijzen (CBR) en een vertegenwoordiging van rijschoolhouders is afgesproken, dat de rij-instructeurs meer vrijheid krijgen om hun eigen vakanties te regelen. Ook kunnen de instructeurs vanaf begin 1979 het CBR laten weten, dat ze op zaterdagen geen examen meer willen in verband met vrije weekeinden. Dit heeft de Autorijschool-Belangengroep Nederland (ABN) dit weekeinde meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de belangengroep was het de rijschoolhouders al lange tijd een doorn in het qog, afhankelijk te zijn van het CBR, dat ongeacht vakantie-afspraken of vrije zaterdagen" de data van het rij-examen vaststelde. Ook is afgesproken, dat kosteloos eenspoedexamen kan worden opgevraagd door een instructeur, wanneer een exa minator van het CBR op een examen niet komt opdagen. RIJNSDORP GEZONKEN ROTTERDAM Het 38 meter lange Rijn-passagiersschip Rijnkade is zaterdag in een binnenwater in Rotterdam gekapseist en gezon- :e ech ken. De rivierpolitie heeft de oorzaak nog niet kunnen vaststellen. ma''Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Rederij de heer I Schorpioen, de eigenaar van het schip, is verzekerd tegen dergelijke :>enoe; schade. BINNENLANDLK1DSE COKAMTMAANDAG 13 FEBRUARI 1978 PAGINA 5 op tot 1! de gn hii ode ki en vwt i ïoofdii de h« ;nst tal jar rochiel de fin zodai met EX-GEGIJZELDE: AMSTERDAM Een paar jaar geleden dacht een aantal jongelui dat rechten studeerden aan de universiteit in de hoofdstad, dat het eigenlijk best wel eens aardig zou zijn om te onderzoeken of er niets te doen was aan het abomi nabele loon dat zij in hun vrije weekends als reisleider op de trein verdienden. Min of meer voor de grap doken zij in het wetboek, kwamen vervolgens tot de conclusie dat zij recht hadden op meer en stapten daarna naar de rechter om te vragen of hij er net zo over dacht. En warempel, deze verklaarde dat de uren die in de desbetreffende weekends ai slapende werden doorgebracht in derdaad ais arbeid beschouwd dienden te worden. Het directe gevolg was dat alle betrokke nen een nabetaling van een paar duizend gulden kregen, welk geld voor een groot deel werd gebruikt voor de oprichting van de Stichting Europees Tourisme. Deze stel de zich ten doel op een zo breed mogelijke basis een juridische studie van het toeris me te maken. En een van de eerste dingen die tot op de bodem werd uitgezocht, was of er iets te doen was aan de dikwijls onder de minima gelegen lonen van reislei ders en reisleidsters. Om een heel lang verhaal erg kort te maken: nadat de zaak vier jaar gespeeld heeft oordeelde de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam in een door de stich ting daarvoor aangespannen proefproces onder andere dat: - ook de in het buitenland gestationeerde reisleidster jegens de reisorganisator aan spraak kan maken op het Nederlandse minimumloon; - naast aanspraak op het loon kan aan spraak op provisie bestaan; deze provisie is geen loon in de zin van de Wet mini mumloon en minimumvakantiebijslag; - voor de reisleidster kosteloze huisvesting een onkostenvergoeding vergoeding is en derhalve geen loon. In dit verband spreekt Rudolf Misset, een van de stuwende krachten van de Stichting en de man die het geheel aan het rollen heeft gebracht, van „een werkelijk perfect vonnis". „De rechter heeft precies ai die dingen gezegd, waarvan wij graag zagen dat hij ze zou zeggen. Dit vonnis bevestigt dat de Nederlandse reisleiders de reisorga nisatoren alsnog over de laatste vijf jaar voor het volle minimumloon kunnen aan spreken. Wij hebben dit bedrag becijferd op een som van om en nabij de honderd miljoen gulden. In theorie zou dit nu op geëist kunnen worden". Daarbij benadrukt Rudolf Misser ten stel ligste dat deze uitspraak niet alleen van het grootste belang is voor reisleiders, maar voor allen die in Nederland niet aan het -wettelijk vastgestelde minimumloon komen. En volgens een recent onderzoek van de loontechnische dienst zouden dat altijd nog rond de dertigduizend mensend zijn. „Naar Nederlands recht, artikel 2012 BW, verjaren loonvordenngen met een ter mijn van vijf jaar. Met dit vonnis in de hand lijkt mij dat er een schitterende taak is weggelegd voor de Nederlandse vakbe wegingen. Zij hebben de mankracht en de kwaliteit om deze zaak op zeer brede schaal aanhanging te maken". Dat de zaak zo is afgelopen ervaart Rudolf Misset, zoals hij het zelf uitdrukt, „als een triomf van het recht". „Het maakt mij nu werkelijk niets uit of je procedeert over het bedrag van één gulden of zoals nu om ongeveer honderd miljoen. Het gaat mij alleen maar om het principe. Wij hebben in Nederland een wet en daar moet iede reen zich aan houden, ook de reisorganisa toren. Toen ik destijds als reisleider werk zaam was, vier jaar aan de Cóte d'Azur en drie jaar in Rome, kwam men te weten dat ik rechten studeerde. Toen is mij letter lijk te verstaan gegeven dat ik niet moest proberen om moeilijk te gaan doen, omdat „men in de reiswereld nu eenmaal zijn eigen wetten maakt". En in de praktijk komt het daar ook dikwijls op neer. Ik heb van zeer nabij meegemaakt dat mensen die bijvoorbeeld om het minimumloon vroegen vervolgens door de reisorganisator de deur uit werden gewerkt Of ze kregen niet onmiddellijk ontslag maar werden heel eenvoudig een volgende keer niet aangeno men. En wat gebeurt er dan? Je houdt je mond en strijkt, per maand een paar hon derd gulden bruto op. Er zijn dan andere voordelen die tellen. Ik was destijds ook leraar oude talen. Ik vond het heerlijk om in een stad als Rome te werken. Voor anderen telt het mooie weer extra zwaar. En ga zo maar door. Er zijn altijd wel factoren te bedenken waarom iemand onrécht pikt en zijn mond niet open doet". Waarbij hij en passant aantekent dat deze zuinige houding van de Nederlandse rei sorganisatoren („vooral de kleintjes zijn het moeilijkst, de groteren geven snel toe om maar uit de negatieve publiciteit te blijven") het toerisme in zijn geheel geen goed doet. „Een van de consequenties is dat de recht goede reisleiders vrij spoedig in buitenlandse dienst treden. Het klinkt misschien met aardig, maar het zijn de kneuzen die werkelijk jarenlang blijven zittem. En dan vraag ik mij weer af wie daarbij gebaat is. Waarschijnlijk alleen maar de reisorganisator die een goedkope kracht heeft." „In de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus zie ik trouwens de grote boosdoener op de achtergrond. Nu roept men van de daken dat men nog nooit van ons heeft gehoord, terwijl de ANVR even als alle touroperators vanaf het allereerste begin van al onze werkzaamheden op de hoogte is geweest De roep gaat dat het het faillisement van vele organisatoren zou betekenen als zij naheffingen moeten beta len. Ik geloof daar niet in. Er bestaat sinds 1969 in Nederland een wettelijk vastgesteld minimumloon. In tegenstelling tot andere branches is door reisorganisatoren nog nooit ontheffing van deze regeling ge vraagd. Willens en wetens is consequent nagelaten daar iets aan te doen. Toen wij mede namens de toenmalige minister van Sociale Zaken, Boersma, tot de Bond van Reisleiders en de ANVR een verzoek rich ten om te gaan praten over de totstandko ming stand koming van een CAO voor reisleiders schreef de ANVR ons een kort briefje dat dat hun zaak niet was. En dat terwijl er zoveel te regelen valt Destijds hebben wij als Stichting de minister ook gevraagd om de categorie reisleider te schrappen als uitzondering op het werktij denbesluit restgroepen. Van werkgeverszij de worden reisleiders dikwijls geacht gedu rende zeven dagen per week 24 uur per dag beschikbaar te zijn. Wij zouden graag zien dat ook voor de reisleiders maximale werk- en minimale rusttijd gelden." „Als je tegen een buitenstaander zegt dat je reisleider bent, benijdt men je meestal. Dat is toch zo'n mooi vak!. De werkelijk heid ligt dikwijls anders. En ik kan alleen maar hopen dat veel van mijn voormalige collega's verstandig zijn en nu heel hard aan de bel gaan trekken. Loonvorderingen, ze zijn zo eenvoudig. En de mensen hebben er recht op" PAUL HOVIUS ken. „Beide nota's staan lijn recht tegenover elkaar", aldus de heer Wielenga, die zegt de beide stukken intensief te heb ben bestudeerd. De heer Wielen ga, in het dagelijks leven topma nager van een groot bedrijf, vindt, dat de tegenstellingen tus sen de Nederlandse regering en het kabinet-Manusama (zoals die ook in de reacties van ir. Manusama vorige week door klonken) uiterst gevaarlijk zijn voor de Nederlandse samenle ving. Men moet eigenlijk niet met deze nota's verder gaan, maar ze door een buitenlandse instantie laten beoordelen, aldus de ex-gijzelaar. LEEUWARDEN (ANP) Dr. R. Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek (RIVO) te Umuiden vreest dat het mis zal gaan met de Nederlandse garnalenvisserij. Alhoewel hij er niet direct wonderen van verwacht, pleit hij voor het stilleggen van de ruim 170 gar- nal enkotters gedurende de maanden april, mei en juni. „Dat is een uiterst effectieve maatregel op langere termijn", aldus de heer Boddeke, die za terdagmorgen in Bakkeveen (Fr) sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van de dertig ste „visserijdagen", die daar worden georganiseerd. Op de bijeenkomst werd wel duidelijk dat vrijwilligheid voor op moet staan bij een dergelijke verstrekkende maatregel. De heer A. te Pas van de Stichting Nederlandse Visserij, waar schuwde voor mogelijkheden om op rondvis over te stappen. In de maand januari van 1978 werd maar liefst 4,5 miljoen kg kabeljauw naar de wal gebracht tegen 1,2 miljoen in dezelfde maand in het jaar daarvoor. „Dat is drie miljoen kg meer. Voordat het april, mei of juni is, heeft de Nederlandse vissers vloot zijn jaarquotum aan rond vis al binnen", zo liet hij weten. (Van één onzer verslaggevers) Haren Een onafhankelijke juridische instantie buiten Ne derland zou de zaak van de Zuid-Molukkers moeten beoor delen. Het Nederlandse parle ment zou de noa over de Zuid- Molukkers van het kabinet-Van Agt en de vorige week gelan ceerde tegennota van de Zuid- molukse regering in balling schap eigenlijk voor kennisge ving moeten aannemen. Dat zegt de heer K. F. Wielenga uit Haren, ex-gegijzelde uit de gekaapte trein bij Wijster en tot voor kort voorzitter van het lan delijk actiecomité Zuid-Moluk- (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag - De samenwerking tussen de progressieve partijen zit nog steeds in het slop. Initia tieven van de PPR om het geza menlijk overleg te herstellen hebben bij PvdA, D'66 en PSP nauwelijks of geen weerklank ondervonden. „Iedereen heeft zich ingegraven. Er is geen ani- om uit de loopgraven te komen", aldus PPR-fraktielei- der Ria Beckers. Mevrouw Beckers heeft een po ging gedaan om de PvdA-frak- tie weer te interesseren in het wekelijks overleg tussen de fraktievoorzitters van de pro gressieve drie. Maar de socialis- zo is haar in een gesprek met Den Uyl duidelijk gewor den, willen dat alleen als ook 6 meedoet. Die kans is vrij gering, maar Beckers zal haar collega Terlouw nog benaderen. De verwijdering tussen de frak- ties van PvdA en PPR is vol gens Mevrouw Beckers voor een groot deel opgeheven. „Den Uyl en ik hebben een aantal zaken uitgepraat. Hij heeft mij echter duidelijk gemaakt dat het voor- zittersoverleg alleen kan worden voortgezet als D'66 er ook bij PPR-fractieleider Ria Beckers betrokken is". Het partijbestuur van dé PPR heeft ook tevergeefs geprobeerd het permanente overleg met de besturen van PvdA, D'66 en PSP nieuw leven in te blazen. Dit overleg is min of meer dood gebloed. Men kwam voor het laatst bijeen vlak voor de kabi netscrisis. Maar de PPR verwacht dat de samenwerking op den duur weer op gang zal komen. De progressieve samenwerking moet dan meer worden gericht op de inhoudelijke kant van het beleid. Van strategie-afspraken heeft men de buik vol. De radikalen willen de verkie zingen .voor provinciale staten en gemeenteraden ingaan op ba sis van eigen zelfstandigheid en waar mogelijk in samenwerking met andere progressieve partij en. In alle provincies komen lijstverbindingen tussen de pro gressieven. Alleen in Utrecht komen PvdA, D'66 en PPR met één lijst uit. De PPR acht de komende ver kiezingen voor haar partij van groot belang. „Na de nederlaag bij de kamerverkiezingen moe ten we laten zien dat we er nog zijn", aldus PPR-fractieleider mevrouw Beckers. PvdA wil meer inspraak bij benoemingen (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het congres van de Partij van de Arbeid verlangt van minister Wiegel (Binnenland se Zaken) dat de wens van de gemeenteraden om meer inspraak in de procedure bij de benoeming van burgemeesters via vertrouwenscommissies ingelost moet worden. Daarmee keerde het con gres zich tegen de uiterst terughoudende houding die de minister domderdag iaannam ten aanzien van de instelling van dergelijke vertrouwenscom missies uit de raden. De resolutie werd door een groot aantal burge meesters ondersteund, onder wie de eerste burgers van Leeuwarden, Gromingen, Rotterdam en Zaan stad. In de resolutie staat dat de minister door zijn houding in strijd handelt met de aankondiging in de regeringsverklaring dat decentralisatie zal worden bevorderd en centralisatie zal worden Het PvdA-congres sprak zich ook uit voor een verdergaande polistisering van het plaatselijke en provinciale bestuur. ,,Aan uw rechterhand ziet U voor de reisleider de hand ophouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA zal het kabinet-Van Agt dwingen het beleid van het vorige kabinet voort te zetten, waar dat maar mogelijk is. En waar het kabinet dit weigert, zal de PvdA het met alle kracht bestrijden. Dit heeft fractieleider Den Uyl zaterdag het PvdA-congres in Den Haag voorge houden. Ia zijn toespraak zei Den Uyl onder meer, dat het huidige kabinet de spreiding van inko men, kennis en macht op sterk water heeft gezet. „Laat niemand menen, dat het kabinet-Van Agt, als het zegt het beleid van het kabinet-Den Uyl voort te willen zetten, zo'n beetje dezelfde is als het vorige kabinet. Geloof niet dat een kabinet met de WD ook maar in de verte eenzelfde beleid zou kunnen of willen voeren", aldus Den Uyl. „Hoe naarstig de grauwsluier ook gelegd is, hoe bijna nederig Aantjes pleit voor continuiteit van beleid, dit is een rechts kabinet en dat zal blijven ook. Volgens Den Uyl is de onderstroom van dit kabi- Tijdens de stemming op het PvdA-congres stemt de heer Den Uyl tegen de boycotactie van de Wereldkampioen schappen Voetbal in Argentinië, net het terugdringen van de overheidsinvloed, het omlaag drukken van de collectieve voorzieningen en het meer vrij baan geven aan de particuliere krachten en machten. En dat betekent vandaag de dag, zo zei Den Uyl, verharding en vergroting van de ongelijkheid. Even tevoren had het congres met algemene stem men een motie aangenomen, opgesteld door het PvdA-partijbestuur, waarin werd geconstateerd dat het kabinet-Van Agt-Wiegel een bedreiging betekent voor een rechtvaardiger verdeling van inkomens, kennis en macht. Met het aannemen van de motie besloot het con gres, zich er krachtig voor in te zetten, te voorko men dat met het beleid van het kabinet-Den Uyl wordt gebroken. Het congres nam ook nog een motie aan, waarin men zich uitsprak tegen de aanschaf van de neutronenbom door de NAVO. ^Eeuwenoud huis in as BREDA (ANP) Het uit de vijftiende eeuw daterende huize Heilaar in Breda is zon dagochtend door brand nage noeg verwoest. De oorzaak is onbekend. De brand is ont dekt door een van de bewo ners na afloop van een ver jaardagsfeestje. De brandweer van Breda en een vrijwilli- gersgroep is de hele dag bezig geweest om de brand te blus- Het dorpshuis „De Schalm" in het Drentse Steenwijksmoer is in de nacht van zaterdag op zondag door brand totaal ver woest. Het gebouw, waarin ook de plaatselijke biblio theek, een gymnastiekzaal en de kantine van een voetbalver eniging waren ondergebracht is volledig in de as gelegd. De schade wordt geschat op 750 000 gulden. De oorzaak is niet bekend. Een kat, vier parkieten en tien kanaries zijn zaterdag omge komen bij een brand in een bovenhuis aan de Kor-fmakers- straat in Rotterdam. De brandweer bezig in de Rotterdamse Korfmakersstraat.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5