Kaag week wijkt voor zandvervoer Eerste „echte" vorst verrast Leidse regio SCHAATSEN SLIJPEN UITVERKOCHTE KERK VOOR STRUKERSENSEMBLE IJSCLUBBESTUUR HAALT NAT PAK ~OOR ONDERMEER SCHIPHOLLIJN GOUDEN TROUW KATWIJK Het genootschap Nederland-Israël, afdeling Rijnsburg en omgeving orga niseert woensdagavond een bijeenkomst in zaal 4 van de Ontmoetingskerk te Katwijk aan den Rijn. De heer A. Rem- melzwaal, secretaris van de af deling, zal een lezing houden en dia's vertonen over lrDe Negev en haar ontwikkeling in deze tijd". Aanvang acht uur. KATWIJK De bekende journalist dr. Hans Hermans houdt morgenavond op uitno diging van K. en O. Katwijk een lezing in het Dorpshuis van Katwijk aan den Rijn. De voordracht is getiteld: „Verbij sterend en verbijsterd Ameri ka" en gaat in grote lijnen over de verhouding tussen Amerika en Europa. De heer Hermans doceerde enkele ja ren dagbladwetenschap aan de Nijmeegse Universiteit en verblijft ieder jaar enige tijd in de Verenigde Staten. Over Amerika zijn twee boeken van hem verschenen. Een over de Amerikaanse krantenkoning Hearst en een over „De strijd om het Witte Huis". De lezing die voor iedereen toegankelijk is, begint om kwart over acht. NOORD WIJK De Noord wijkse kiesvereniging van de CHU houdt morgenavond een ledenvergadering in de Noord wijkse Rank aan de Golfbaan Naast de gebruikelijke agen dapunten komt de groslijst van de" kandidaten voor d« komende gemeenteraadsver kiezingen aan de orde. NOORDWUK - De Konin klijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op donder dag een tentoonstelling in hel Noordwijkse „Hof van Hol land". Aan de tentoonstellinf is een huisbroeiwedstrijd en een lezing met lichtbeelden over de Zuid-Afrikaanse flora verbonden. Tevens is er gele genheid om vragen te stellen over groenten- en bollenteelt op volkstuinen. Aanvang 20.00 uur. Grappig. OEGSTGEEST In het Groe ne Kerkje in Oegstgeest was zondag een zeer bijzonder con cert te beluisteren. Het Resi dentie-Strijkorkest, dat zichzelf heeft omgedoopt tot Neder lands Strijkersensemble, speel de ondermeer werken van Vi valdi, Elgar en Mozart. Het hoogtepunt van het concert was een voortreffelijke uitvoering Solisten waren daarbij Tjitte Weber en de charmante Judit Jaimes, die zeer goed samen wisten te werken. Het tempo van het adagio lag naar onze smaak wat te hoog, maar we konden dat niet echt als een nadeel zien: het concert kreeg er een soort frisse wind door, het klonk zeer vrolijk en ópge- ruimd. En zo heeft Bach deze muziek toch ook bedoeld. Zeer knap was ook de uitvoe£ ring van de Symphonie in D van Mozart, K.V. 136. Alexandru Lascae, de leider van het Neder lands Strijkersensemble is een begaafde musicus, die de leden van zijn ensemble tot zeer goede prestaties weet te brengen. Dat het concert voor vier violen en orkest van Vivaldi, waarmee programma geopend werd, i minder fraai klonk, ligt dam volgens ons aan Vivaldi zelf, in dit werk een niet erg s nehde compositie heeft af verd. Beter klonk de sereni van Elgar: verrassende muzi die door het publiek in de verkochte kerk zeer werd waardeerd. TON HARMSl ALPHEN AAN DEN RIJN/- HOOGMADE Het woord ijspret blijkt ieder jaar op nieuw van toepassing voor sléchts eep bepaalde groep. Met name de jeugd kijkt iede re winter opnieuw vanai de eerste nachtvorst reikhalzend uit naar het moment dat de schaatsen uit het vet kunnen ■worden gehaald. Minder ver wachtingsvol gaat het gros van de ouden van dagen de winter tegemoet. Gladheid en kou worden door hen minder op prijs gesteld. Het waarom werd afgelopen zaterdag weer eens duidelijk toen een79-ja rige Alphense de deur uit stapte. Op het voetpad van de Neptunusstraat kwam zij als gevolg van de gladheid ten val en moest met een gebro ken been naar ziekenhuis Rij noord worden overgebracht. Overigens hadden wel meer liedep te lijden van de glad heid. In de gehele Leidse en Alphense regio raakten tal van automobilisten de macht over het stuur kwijt en botsten op voorgangers, paaltjes- en trot toirbanden. Over het algemeen bleef de schade daarbij be perkt tot deuken en gesneu veld glas. In Aarlanderveen raakte gis termiddag in de Dorpsstraat een autobus in de slip. De chauffeur wist de kolos op het nippertje tot stiltstand te bren gen en balanceerde met de rechter voorzijde boven de sloot. Met een takelwagen moest de bus op dé weg wor den teruggehaald. Minder fortuinlijk waren twee bestuursleden van de IJsclub Hoogmade. In een verwoede poging om direct al het pril gevormde ijs rond Hoogmade op zijn betrouwbaarheid te testen, zakten beide heren, misleid door wakkenverhul- lende stuifsneeuw, door het ijs. Eenmaal weer op de kant rapporteerden beide lieden de achterban geschrokken dat het vooralsnog verstandiger was de wedstrijdplannen nog even uit te stellen. Tja. daar zit je dan als redaktie wel een beetje mee. Nog geen week geleden plaats je bij wijze van grap een fo tootje van een bord „Schaatsen slijpen" in Roelo- farendsveen. Grappig heet zoiets te zijn. want op dat mo ment was er nog geen spoor van dan ook maar de geringste ïjsvor- ming te bespeu ren. Alleen lustig kabbelend water. Komt zondagmid dag LC-fotograaf Bart Spijker de redaktie binnenlo pen met de mede deling een leuk plaatje te heb ben". Altijd goed. natuurlijk. Als dan evenwel blijkt dat het de zelfde foto is al leen dan wel met ijs en schaatsen rijders. zit er niet meer m dan wat grijnzen als een boer die kiespijn heeft. Want wie heeft er nu ge lijk? Dooien gaat het toch wel AD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 PAGINA bit Hoorzitting in Hazerswoude HAZERSWOUDE De Hazers- woudse commissie milieuhygië ne organiseert vanavond een hoorzitting voor de bewoners van de wijk Zuid II. Vanaf half negen kunnen ze in de zaal van de gereformeerde kerk hun zeg je doen respectievelijk hun wensen uiten betreffende het woonmilieu in hun omgeving. Daarvoor, tijdens een om 19.00 uur aanvangende bijeenkomst, zal de commissie onder meer aandacht besteden aan een mi lieuproject, dat met enkele ba sisscholen zal worden georgani seerd. Het project „bodem" zal hier in het centrum van de be langstelling komen te staart. De metingen van TNO, in het sier teeltcentrum gedaan naar even tuele luchtverontreiniging, ko men eveneens aan" de orde in de commissievergadering. KATWIJK KRIJGT LEAO-SCHOOL J. Lelieveld overleden ZOETERWOUDE Met steltenis heeft de Zoeterwoi gemeenschap zaterdag kem genomen van het onverwad overlijden van de heer J. Lel veld. Velen kenden hem als immer actieve huismeester Huize Emma us waar hij gerieve van de bewoners, grote dienstbaarheid, dag nacht klaar stond. Zijn bewogenheid reikte ech I verder. Vooral S. J. Z daarvan profiteren. De heerl y Scht lieveld werd in 1947 benoef scha tot commissaris om t later de zorgen van het secrtf riaat van de vereniging op zi te nemen. Hij bleef dit tot 1! maar het was vooral de gr| toewijding waarmede, hij werk deed die deze periode ki merkte. Bij zijn aftreden de heer Lelieveld benoemd erelid. R/ KATWIJK De vereniging voor christelijk beroepsonder wijs te Katwijk start met in gang van 1 augustus 1978 een school voor Lager Economisch en Administratief Onderwijs. Na jarenlang aandringen bij het ministerie heeft de inspec teur eindelijk zijn goedkeuring gegeven voor de oprichting van een dergelijke school in Kat wijk. De LEAO-school voor jongens en meisjes zal worden gesticht in de scholengemeenschap met de eerste Christelijke Industrie- en Huishoudschool. Voor deze uitbreiding van onderwijsactivi teiten is uiteraard ook uitbrei ding van schoolruimte nodig. Het gemeentebestuur denkt hiervoor een semi-permanente school met tien lokalen te bou wen. Waar het gebouw komt te staan is nog niet zeker. Er zijn diverse mogelijkheden, doch de gemeenteraad zal zich daarover moeten uitspreken. Met ingang van het komende lesjaar begint men met een brugklas. Na de eerste twee ja ren, waarin algemeen vormend onderwijs wordt gegeven, zullen de leerlingen een duidelijk be roepsvoorbereidende opleiding krijgen. Nadat ze hun diploma hebben gehaald kunnen ze ver der studeren of gaan solliciteren naar werk in een winkel of op een kantoor. Inlichtingen over het LEAO worden verstrekt door de direc tie van de huishoudschool aan de Jan van Brakelstraat te Kat wijk aan Zee, tel 01718-13256. Het echtpaar Hoogeboom-De Koning uit Roelofarendsveen j vierde afgelopen zaterdag haar 50-jarig huwelijksfeest in café De Vier Heemskinderen. Dat het uitwijken naar een i receptiezaal bepaald geen overbodige luxe was, werd zonneklaar toen alle familie, vrienden en kennissen kwa men binnenstromen om het gouden echtpaar te feliciteren. Wat beide echtlieden zelf van een halve eeuw lief en leed delen vonden blijkt overduidelijk op de foto. Zij ijver en inzet typeerden o zijn taak in het bestuur van parochie Sint Jans Onthoofdi Twintig jaar maakte de b Lelieveld daarvan dienst 1 waarvan een groot aantal jai als secretaris. In de nieuwe o stellatie van het parochië stuur had hij zitting in de firn ciële commissie en was zodai m het bijzonder belast met zorg voor de verenigingsgebi wen. Het vprs.cheiden van heer Lelieveld treft in het I zonder zijn echtgenote, naar* ieders deernis in deze daj uitgaat, maar zal ook in plaatselijke gemeenschap grote leegte achterlaten. Del grafenis vindt woensdag pla 1 na een H. Mis om 14 uur in Sint Jan. Warmond/De Kaag In tegenstel ling tot voorgaande jaren, zullen de watersporters de Kagerplassen deze zomer geenszins voor zich al leen hebben. Dit komt door een zeer intensief zandvervoer dat zal plaatsvinden. Zware boten met duwbakken die een behoorlijke golfslag veroorzaken zullen af en aan varen in het zo populaire wa tersportgebied. Deze situatie wordt veroorzaakt door een drietal werken die momenteel in uitvoering zijn. Allereerst moet er behoorlijk wat zand worden aangevoerd voor de aanleg van de Schipholspoorlijn. Vooral voor dit project zullen zeer zware schepen gebruikt worden. Op de tweede plaats gaat er zandtransport plaatsvinden vanuit Valkenburg naar de kalkzandsteenfabriek van Herwaarden bij Lisse. Voor dit veFVoer zullen twaalf zand schepen dagelijks tussen beide plaatsen heen en weer varen. Tenslotte worden de Grote Sloot en de Leede uitgediept en ver breed De grond die hierdoor vrijkomt wordt gestort in het oude zuiggat in het Zweiland. Zonder overdrijving kan gesteld wordep dat het tijdens het komende vaarsei- zoen een komen en gaan van zware schepen zal zijn en dit heeft uiteraard consequenties voor de watersport in zijn algemeenheid en voor de traditionele Kaagweek in het bijzon der. Bouwvak Het is* namelijk een feit dat het zandvervoer vlak langs de wedstrijdbanen van de Konin klijke Watersport Vereniging „De Kaag" zal gaan. Het bestuur van deze vereniging vindt het daarom niet verantwoord om zeilwed strijden te houden. Door de zuiging en de golfslag van de zandschepen en de inspan ning waarmee de zeilers bezig zijn om de wedstrijd te winnen zouden er gemakkelijk ongelukken kunnen gebeuren. Ook het colle ge van burgemeester en wethouders ried het bestuur van de watersportvereniging af om de Kaagweek zonder meer door te laten Het enige alternatief dat het bestuur van de vereniging had, was om de Kaagweek met zijn altijd nog zo'n vierhonderd deelnemers, te verplaatsen naar de periode van de bouw- vykvqkantie. vakantie. In die periode zullen de diverse zandschepen niet varen en kun nen de wedstrijdzeilers zich derhalve zonder gestoord te worden aan hun sport wijden. De Kaagweek 1978 z.al derhalve van 15 tot en met 19 juli gehouden worden. Een moeilijkheid hierbij is wel, dat in die periode de Nieuw-Loosdrecht-week wordt gehouden. Een evenement dat net zoals de Kaagweek erg veel wedstrijdzeilers pleegt te trekken. De organisatoren van de week in Loosdrecht hadden c-r echter geen bezwaar tegen dat de Kaagweek tijdens hun zeilweek zou komen te vallen, omdat het geheel voort komt uit overmacht. De KWV „De Kaag" verwacht niet dat nu beide zeilweken gelijktijdig zullen worden gehouden, er aanmerkelijk minder deelne mers aan de Kaagweek zullen zijn. „Er waren toch al niet zo erg veel zeilers die zowel de Kaagweek als de Nieuw Loosd- recht-week bezochten", aldus een woord voerder van de watersportvereniging." „De genen die dit wel deden zullen nu een keuze moeten maken waar ze naartoe gaan, maar de aneren zullen net als anders gewoon naar zater Dat de wedstrijdzeilers tijdens de bouwvak vakantie veel last zullen hebben van plezier vaartuigen denkt „De Kaag" niet. „De ten dens is tegenwoordig om met de boot naar Friesland of Zeeland te gaan. Vooral Fries land is erg „in". We denken daarom dat het in die tijd juist stiller dan anders op de plaasen zal zijn". De Rijkspolitie te water verwacht weinig moeilijkheden als straks de zware zandboten tussen de plezierjachtjes varen. Een plan om ongelukken te voorkomen bestaat er nog niet. Wel zullen watersporters mogelijk door borden en berichten in „De Waterkampioen" op de moeilijke situatie worden gewezen. Bij jachthavens aan de Kaag was men evenmin erg pessimistisch. Hoewel men unaniem van mening is dat het varen op de Kaag dit jaaf iets minder gemakkelijk zal zijn dan voor gaande jaren, denkt men niet dat het veel mensen zal afschrikken. En bovendien, in het weekeinde varen de zandboten niet. De drukte tijdens de Kaagweek de zeilwedstrijd gaan waar ze altijd heengin gen". Ook denkt de vereniging dat de activiteiten op de wal nu wat drukker worden bezocht, omdat de Kaagweek nu midden in de schoolvakantie valt. De woordvoerder: „We hebben ergens het idee dat de gemeente Warmond het wel fijn vindt dat we de Kaagweek nu tijdens de bouwvakvakantie houden. Tijdens die week is er hier in Warmond namelijk altijd een grote kermis. In voorgaande jaren trok die kermis nogal veel jeugdigen aan die dan met hun laatste schooldagen voor de vakantie bezig behoorden te zijn. Daar is veel over geklaagd door het onderwijs. Dit bezwaar vervalt nu geheel.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4