Stadsgehoorzaal wederom strijdperk voor danstitel PPR WIL BETERE VERDELING SUBSIDIE PEUTERSPEELZALEN ,,Man is man Een Brecht zonder venijn IN Gemeente verkoopt Carlahoeve Zilveren legpenning uitgereikt FRANS TWEETAL VERRUKT HARTEBRUGKERK-PUBLIEK Wervelende -India-promotion 'Acn m). 19; ilaue, lh*Kim l*Uff Dieter •n Vo 19 Jour lit, OVI mee ik B01 i vader Dane Barryn Irobe, iteiten Wort •serie, rtus) serie, Op u mee! MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 LEIDSE COURANT Leiden De Politieke Par tij Radikalen vindt dat op korte termijn een beleids plan voor peuterspeelzalen moet worden uitgewerkt. In een brief aan wethouder D. Tesselaar van welzijn doet de partij enige voorstellen De PPR dringt er op aan een subsidieverdelingsplan voor peuterspeelzalen te maken. Nog altijd wordt daaromtrent vol gens de PPR, geen duidelijk be leid geyoerd. Hieraan zou een gemeentelijke verordening kun nen worden gekoppeld waarin de normen worden vastgelegd waaraan peuterspeelzalen moe- peuterleidsters en het even on- ten volgen met betrekking tot zekere bestaan van de zalen om- het aantal kinderen per leidster, dat de meeste peuterspeelzalen ruimte, veiligheid en dergelijke, werken dankzij de inzet van W. - Tevens gaat de PPR in op de S. W.-krachten. Hierdoor is con- onzekere arbeidspositie van de tinu'iteit niet zeker gesteld. Als belangrijkste uitgangspun ten voor het subsidieverdelingb- plan noemt de PPR: de woonsi tuatie per wijk, de subsidiëring van een leidster voor dertig uur, de gedifferentieerde ouderbij dragen, het streven naar inte gratie met het club- en buurt huiswerk of kleuterscholen en het streven naar een goede spreiding van peuterspeelzalen door de stad. Het subsidieverdelingsplan zou in drie fasen moeten worden gerealiseerd. In de tweede fase zal er een volledige subsidiëring van de salariskosten van de leidsters moeten plaatsvinden voor peuterspeelzalen in de wij ken met sociale achterstand. De overige, peuterspeelzalen krijgen de huisvestings- en activiteiten kosten vergoed. In fase drie wordt uitgegaan van subsidie ring van minimaal één leidster in elke wijk. Volgens het voor stel zal het plan binnen vier jaar kunnen zijn verwezenlijkt. LEIDEN De Stadsgehoorzaal stond gis teren de gehele dag in het teken van de dans. Op uitnodiging van de Nederlandse Danssport Organisatie (NDO) zetten niet minder dan 225 dansende paren, alle ama teurs, op professionele wijze de voeten in beweging op de muziek van de tango, de quickstep, de slow-foxtrót, de Engelse wals, de Samba, de Cha-Cha-Cha, de Rum ba, de Jive en voor wat de hele bekwamen betreft kwam daar ook nog eens de Spaan se Paso-Doble om de hoek kijken. Gedanst werd er om het kampioenschap van Noord-Holland. Maar liefst 40 dansscholen uit 'heel Neder land (en om het geheel wat verwarrend te maken niet alleen uit het noorden des lands, maar men moet het kampioenschap nu eenmaal een naam geven) waren hier vertegenwoordigd op de dansvloer. Heel anders dan bij enthousiastelingen van Punkmuziek het geval zou zijn bewogen de paren zich volgens de traditie van het ball-roomdansen en Latin-American dan weer losjes, maar ook vaak innig omstren geld door de danszaal. De dames waren getooid in feestelijke tule rokjes en de heren in rokkostuum, smoking en catsuit. In april komen de paren wederom naar Leiden om zich te laten plaatsen voor de finalewedstrijden van het kampioenschap van Nederland 1978. Tot de winnende paren in de hoofdklasse Latin-American behoren het duo Van Et- ten-Batelaan uit Den Haag. Het paar Breu- gel—Van Geldere uit Rotterdam en de echtlieden Linde uit Den Haag. Tweede klasse: de paren Cheret—Erkelens, Rolvin- kGroot en het echtpaar Veerman. In de categorie van het ball-roomdansen werden de volgende winnaars genoemd: eerste klasse: Koolstra Kramer uit Den Helder, Van Aelst—Jans uit Rotterdam en Dijkhui zenSmit uit Spijkenisse. Derde klasse: het echtpaar Giessendam- mer, Spruyt—De Groot en Odijk—Oortgijs. Vierde klasse: het echtpaar v.d. Sluys, Enschut—Van Dijk en het echtpaar Helder. Het winnende duo R. van Etten-Batelaan uit Den Haag dat in de hoofdklasse Latin—American excelleerde in de Paso-Doble. chool 1 Sc 18.C NOS tiji De gemeente Leiden gaat de Carlahoeve aan de Roombur- gerweg afstoten. De oude boerderij zal gedeeltelijk wor den verkocht en voor een an der deel worden verhuurd. Dat gebeurt na een opknapbeurt van 100.000 gulden. Gelukkige bewoner wordt dr. Voorhorst, specialist in het Elisabeth zie kenhuis. Hij gaat het bij de boerderij behorende woonhuis voor 470 gulden per maand huren. Het hedrijfsgedeelte zal aan hem worden verkocht en blijft wat zijn bestemming be treft in de oude glorie: de nieuwe eigenaar zal er scha pen en geitjes in gaan houden ten behoeve van door hem uit te voeren wetenschappelijk on derzoek. Financieel springt de gemeente Leiden er precies uit: de herstelwerkzaamheden en de verkoop/verhuurprijs zijn op elkaar afgestemd. LEIDEN Mr. P. Plantenga heeft onlangs uit handen van mr. K. Cath, de. voorzitter van het college van bestuur, de zilveren legpenning van de Leidse universiteit'ontvangen. Het is voor de achttiende keer dat het college van bestuur de zilveren legpenning toekende. De heer Plantenga heeft zich gedurende vele jaren verdienst elijk gemaakt voor het Leids Universiteitsfonds. Onlangs nam hij afscheid als voorzitter van dit fonds. Door zijn opvolger, dr. H. Boon, werd hij tijdens zijn afscheidsreceptie benoemd tot erelid van het Universiteits-Fonds. LEIDEN In de reeks concer- I ten die in de Leidse Hartebrug- I kerk gegeven worden ten bate i van het Orgelfonds traden zon dagmiddag de Franse trompet tist Guy Touvron en de orga nist van de Kathedraal van Chartres Philippe Lefebvre op. Zij maakten met hun prachtige optreden nog eens duidelijk, hoezeer het noodzakelijk is dat het orgel van de Hartebrugkerk zijn verdiende en nodige restau ratiebeurt krijgt. Het is dan ook zeer lovenswaar dig dat allerlei befaamde musici daaraan hun medewerking ver lenen door het geven van con certen. Lefebvre is een typisch Franse organist, dat wil zeggen een musicus die niet naar al te barokke en overdadige midde len grijpt, zoals veel Duitse en ook veel Nederlandse organis ten dat doen. Zo was zijn impro visatie over thema's van Jan Schmitz, Marius Monnikendam en Valerius veel soberder dan de improvisaties die gewoonlijk in Leiden te horen zijn. Maar dat neemt niet weg, dat Lefeb vre zeer fraai, en technisch zeer knap spel kon laten horen. Nog meer indruk maakten de wer ken die hij met de trompettist Touvron samen uitvoerde: de Marches Héroïques van Tele- mann, de Suite de Fanfare van Delalande, de Sonate en mi van Corelli en de Danceries de la Renaissance Frangaise van Ger- vaise. Touvron mag wel een grootmeester genoemd worden: met een zeer gratieuse souplesse hanteert hij zijn instrument, vooral in de Renaissance-dan- sen waarmee het concert beslo ten werd. De musici kregen dan ook een verdiende staande ova tie, die ze met een charmante toegift uit Coretti beloonden. TON HARMSEN htwid LEIDEN- Gedurende drie weken staat In dia in de belangstel ling bij 44 V&D-vesti- gingen in Nederland. Met deze actie, die vrijdag door de In diase ambassadeur in ons lnad werd ge start, wil men meer de aandacht trachten te richten op dit pro- blemengebied in Mid- den-Azië. Ook de am bassadeurs van de verschillende EEG- landen waren bij het lanceren van de In- dia-actie aanwezig. Het Leidse waren huis aan de Bree- straat deelde in deze India-promotion. Op twee verdiepingen worden allerlei India se aspecten uit de doeken gedaan. Er zijn standjes met spe cifieke artikelen, vaak curieuze siera den en gebruiksvoor werpen, zijden sjaals en nog veel meer. Al lemaal in het oog lo pende zaken. Even eens ogenstrelend waszatermiddag door het kopend pu bliek massaal gade geslagen een serie van drie swingende Indiase modeflitsen van elk een klein half uur. Er werd sho wend gedanst door negen meisjes van de Katoenen rokjes, blousjes, hesjes, sjaals en de beeld schone sieraden wer den wervelend op het podium naar voren gebracht. Een beter bewijs, dat de vrouw zich in deze, soms bijna exotische, kle dij erg makkelijk be wegen kan, was niet mogelijk. Tot en met de enkelringen was India hier attractief aanwezig. Bij de ver kooppunten werd overigens net zo goed een levendige interes se geconstateerd. Annet Pieters De Leidse werkgroep „Stop de neutronenbom" houdt 'niet, zoals abusievelijk in de LC van vrijdag stond, vanavond maar morgenavond, 14 februari, een openbare vergadering. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw van de Welzijns- raad aan de Stationsweg 28 en begint om acht uur. Lezing KNMTP De afdeling Leiden en Omstreken van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde geeft woensdag avond een. lezing in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6 in Leiden. De beer A. M. Hulkenberg uit Lisse spreekt over „Plezier in Bloemen en Planten", bet geheel verduidelijkt met kleurendia's. De bijeenkomst begint om acht uur. Maakt Leiden school? Naar aanleiding van de discussienota Maakt Leiden School?", organiseert de gemeentelijke Onderwijsinspectie morgen een bijeenkomst in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Aanvang 20.15 uur. Wethouder Tesselaar van Onderwijs zal de vergadering voorzitten. Discussie vindt plaats aan de hand van de pun ten- selectie selectie in het onderwijs, integratie, ontklassikalise- ring, onderparticipatie en tweede kansonderwijs. Astrologie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgenavond weer een bijeenkomst gehouden over astrologie. De heer F. Volkers houdt een inleiding die als titel ,J>e toepassingen der Astrologie" mee kreeg. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. De bijeenkomst begint om acht uur. Bewonersvergadering De Vierde Binnenvestgracht en het Plantsoen tussen de Kraaierstraat en het Levendaal) worden opgeknapt. Verte genwoordigers van de gemeente zullen de bewoners (morgen avond) vanaf acht uur voorlichten over de uit te voeren werkzaamheden in de gymnastiekzaal in de Tweede Haver- straat 73. Er komt een nieuwe riolering. Tevens zal een nieuwe indeling voor de beide straten met de bewoners worden besproken. Ook zijn in de plannen het aanbrengen van fietsklemmen, stoepjes, paaltjes, geveltuintjes en kinder- speelgelegenheden opgenomen. NVSH De NVSH en de LWH houden donderdag een bijeenkomst over zakelijke regelingen bij niet-huwelijkse relaties. Een ter zake kundige jurist geeft een korte inleiding. Daarna kan er worden gediscussieerd. De bijeenkomst is in het pand Nieuwe Rijn 20a en begint om acht uur. Derde Wereld keling. De organisatie van deze tentoonstelling is in handen van de Stichting ABAL, die zich bezighoudt met de afzetbevordering van artikelen uit ontwikkelingslanden ABAL importeert artikelen van kleine producenten uit de Derde Wereld en neemt zonder winstoogmerk de verkoop van deze waren ter hand. De stichting streeft er naar een zo groot mogelijke omzet te verkrijgen, hetgeen de werkgele genheid in de ontwikkelingslanden zou moeten vergroten. Een twintigtal landen hebben hun artikelen voor deze gele genheid ingezonden. Het zijn veelal traditionele, handvervaar- digde producten met een geheel eigen karakter, die een scala van culturen weerspiegelen. De verkoop van deze producten wordt verricht door de bewoners van Rosenburch zelf. Luit-recital Kees Dirx geeft woensdag een luitconcert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Kees Dirx bespeelt de Renaissance-luit en de Barok-luit. De musicus is hoofdleraar luit aan het Maastrichts Conservatorium. Hij bespeelt kopieën van oude instrumenten en interpreteert naar aanwijzingen uit de 16e en 17e eeuwse luitscholen. Plaatskaarten voor het concert zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45, tel. 141141 of 141200. Zeefdrukken Het Leids Vrijetijdscentrum heeft nog plaats op zijn zeef drukcursus. De cursus wordt gegeven op de dinsdagavond van acht tot elf uur in het gebouw aan de Breestraat 66. De cursus wordt begeleid door Simon Platteel. Het einddoel van de cursus om de mensen te leren zelfstandig te werken met diverse materialen, en technieken. De kosten bedragen f 67,50 voor 15 lessen inclusief materiaal. Belangstellenden kunnen bellen naar het centrum, telefoon 146449. Bij hetzelfde adres kan men terecht voor de toneelworkshop. Een aantal mensen dat van september tot december van het vorige jaar op het centrum de toneelworkshop hebben ge daan (begeleid door Ineke Verberk en Lidwien Roodhaar) willen verder gaan. Men wil echter niet doorgaan met losse spellessen maar op basis van improvisaties tot een echt stuk zien te geraken in samenwerking met de leden van het muziekgezelschap „De Onderste Steen". Het is de bedoeling een dergelijk stuk gedacht wordt aan een verhaal met fantasiewezens bestemd voor kinderen in ieder geval één keer op te voeren. De cursus duurt 15 lessen (eerdere toneelervaring niet noodzakelijk) en kost f 52,50. Elke dins dag van 20.00 tot 23.00 uur aan de Breestraat 66. 99. De dansende jongedames gestoken in India-omhulsel LEIDEN Zaterdagavond speelde toneelgroep Theater in de Schouwburg Brechts „Man is man", omdat de groep vindt dat men oök geenga- geerd toneel moet doen. Brechts „Man is man" (plm. plm. 1927) zit tussen zijn somber-expressionistisch getinte stukken („Baal" en „Getrommel in de nacht") en „Aufstieg und Fall der Stad Mahagonu" (1929) in, welk stuk van elementair belang is voor de theorievorming van Brecht. „Man is man" is veel vrolijker dan de vroegste Brecht stukken. Maar een positieve held of een positieve moraal ontbreekt in het stuk. De pakknecht Gay, die 's ochtends de woning verlaat om een visje te kopen, raakt verwikkeld in rottigheid van Britse soldaten in India. Nauwe lijks verzet biedend, laat hij steeds van zijn dienten gebruik maken en gaat zelf zo ver om van identiteit te wisselen. Want in het leger, maar ook in de nieuwe maatschappij die Brecht voor ziet, is elke vent gelijk aan de andere (Man is man), als het maar een vent is. Individualiteit doet er niet toe. Brecht voorzag in de twintiger jaren die ontwik keling naar verlies van individualiteit, keurde die tendens niet goed en wilde het theaterpubliek geen rad voor ogen draaien van schoonheid en ontroering. Theater heeft van „Man is man" een keurige toneelvoorstelling gemaakt, waarbij de toneel- speeltoon de scherpe Brecht-kanten verdoezelde. Daar kon de inkijk in de schminkruimte via poortjes in het achterdoek niets aan veranderen. Tijdens de voorstelling viel de aandacht in het geheel niet op de „blikken achter de schermen". Het speeltempo had iets hoger gekund. Guy La- vreysen, ais de pakknecht die soldaat werd, had de juiste opportunistische oppervlakkigheid en opgewektheid, maar bleef te vriendelijk. Zoals heel de geëngageerdheid van Theater uit het vriendelijke „Man is man" niet zo duidelijk bleek. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3