Traversaro voor forse beurs over landsgrens LAATSTE KEER IN Joke van Beusekom moe RUDIE KOOPMANS KAN UNIEKE HALFZWAARGEWICHT WORDEN SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT, fi- EBWB 3H2 ROTTERDAM In de Italiaanse badplaats Chiavarl, aan de Riviera dl Levante, zijn woensdagavond alle televisie toestellen afgesteld op het net dat de bloedeigen Aldo Traversaro op het scherm brengt in zijn Europees titelgevecht tegen Rudle Koopmans. In de bars zal het gekrijs niet van de lucht zijn en zullen de glazen geheven worden als Traversaro zijn titel heeft behouden want daaraan twijfelt niemand In Chiavarl. De bekendste inwoner van het stadje wordt op handen gedragen en een ieder herinnert zich nog die geweldige dertigste mei 1972 toen Traversaro voor het eerst als prof in zijn geboorteplaats bokste en voor de limiet Raffaele Maio overwon. Daarmee was zijn debuut als prof, drie maan den tevoren, uitgewist want toen had Traversaro in Milaan door technisch k.o. verloren van Emile Okee. Zijn dorpsgenoten hadden hem kwalijk genomen dat hij, die toch altijd, als amateur al, was geknuf feld zo nodig naar Milaan moest om te debuteren. Dat hij de maand daarna op punten won van Emile Okee. in het nog verder gelegen San Remo, had het vuurtje van de ontevredenheid nog meer aange wakkerd. Maar alles was vergeten en vergeten op 30 mei. Met eigen ogen hadden de dorpsgenoten kunnen zien hoe sterk Aldo Traver saro wel was geworden want de ouderen herinnerden zich hem nog als het bepaald niet indruk wekkende jongetje dat op 26 juli 1948 was geboren en geenszins in zijn jonge leven de indruk wekte eens op te klimmen naar de Euro pese troon in het halfzwaarge- wicht. Aldo Traversaro keerde regelmatig terug naar zijn dorp om er een gevecht te leveren. Of hij koos het dichtbijzijnde Sestri Levante. De snoer zegepralen werd steeds gro ter. Het talent, ontwikkeld door manager Agostino die zijn pupil naar Genua haalde omdat daar betere accommodatie en sparring partners ter beschikking stonden, werd al snel goed genoeg bevon den voor een duel om de Italiaanse titel. Chiavari beleefde een nog grotere dag dan die dertigste mei 1972. Op 25 augustus 1973 gingen de vlaggen uit want in zijn eigen stadje had Aldo Traversaro na twaalf ronden op punten gewon nen van Domenico Adinolfi en mocht hij zich Italië's eerste half- zwaargewicht noemen. Het seizoen daarop, in 1974, moest hij driemaal een aanval op zijn kroon afslaan. Op 30 januari ver sloeg hij in Palermo door k.o. in de elfde ronde Renzo Grespan, op 26 juli in Sestri Levante op punten Ennio Cometti en op 11 september deed Mario Almanzo een vergeefse poging zich in het bezit van de titel te stellen. Hij verloor in de vijfde ronde door technisch k.o. Franco Feligioni (k.o. vijfde) noch Onelio Grando (k.o. vijfde) in 1975 of Sergio Jannilli in 1976 slaagden erin Traversaro van de troon te stoten. Titel Toen achtte matchmaker Adolfo Sabbatini de tijd gekomen voor een Europees titelgevecht. De Joe goslaaf Mate Parlov was kampioen en hij behield zijn titel door op 15 oktober 1976 na vijftien ronden op punten te winnen. Toen Parlov geen „zin" meer had om zijn titel te verdedigen, streden Bunny Johnson en Aldo Traversaro op 26 november 1977 om de kroon en de Italiaan won op punten. Nog nooit was hij buiten Italië in de ring geweest. Milaan, Turijn. Rome, Genua, Palermo. Bologna en kleinere plaatsen als Arma Tag- gia, Chiavari. Sestri Levante, San Remo. Vieste hadden hem binnen de muren gehad maar de lands grenzen overschrijden was Traver saro onbekend. Ook het duel met Koopmans had Sabbatini het liefst in Italië gehouden maar de vooruit strevende staf van het sportpaleis „Ahoy" tastte diep in de buidel en legde een ton op tafel voor Traver saro en daar kon Sabbatini niet tegenop. Zoals Chiavari eens een hoogtijdag beleefde, zo gebeurt dat ook in Rotterdam. Eindelijk weer een Eu ropees titelgevecht in Nederland dat weinig verwend is in de toch al schaars met dergelijke evene menten gelardeerde boksgeschie- denis. Buitenlanders waren moei-' lijk naar ons land te lokken omdat de recette de beurs nooit goed kon maken. „Ahoy" heeft het aan gedurfd maar moet de prijs van de toe taboe. Daarom werd Europese Lubbers in juni 1972 in Londen plaatsen dan ook laten oplopen tot titelgevechten immer in het buiten- tegen Chris Finnegan, Fighting honderdtwintig gulden, hoewel de land geleverd: Rudi Lubbers in Mack in augustus 1968 in Lugano, goedkoopste plaats vijfentwintig januari 1973 in Londen tegen Joe waar hij Carmelo Bossi onttroonde kost. Bugner, Rudi Lubbers in oktober als Europees kampioen om die Hoge entreeprijzen waren tot nu 1975 in Turijn tegen Adinolfi, Jan titel vijf maanden later in Bologna te verliezen aan Silvano Bertini, Luc van Dam destijds in 1948 tegen Cyrille Delannoit. Op die ene van Mack na allemaal verlies- partijen. Nederland had meer pugi listen die op een Europese titel aasden: vlak voor de oorlog bokste weltergewicht Giel de Roode tegen de Italiaan Minelli. in de oorlog ontmoette Jan Nicolaas (in Den Haag) de Italiaan Proietti, nog veel langer geleden (1926) veroverde Herman van't Hof de Europese titel halfzwaargewicht op de Zwitser Clément en verloor hem een half jaar nadien aan de Belg Fernand Delarge. Laatste Hét laatste gevecht in Nederland om een Europese titel werd gele verd op 28 november 1955 toen de achtenveertigjarige Bep van Klave ren optornde tegen de Franse wei ter Idrissa Dione. Met één hand boksend, omdat hij de andere voor zijn gekneusde rib moest houden, verloor Van Klaveren op punten. De Veteraan, die In 1928 Olym pisch kampioen vedergewicht werd, in 1931 Europees kampioen lichtgewicht en In 1938 Europees titelhouder middengewicht, was de laatste die In eigen land om de hoogste Europese eer bokste. Woensdag is na die lange tijd Rudie Koopmans de man. Nadat zijn Europese gevecht in het mid dengewicht tegen Minter tweemaal was afgelast (Minter geblesseerd, Koopmans bronchitis) bokste hij op 11 januari voor het eers halfzwaargewicht en versloeg Gar field McEwan in de tweede ronde door k.o. Een venijnige rechtse hoek velde de Brit. Dat zal Koop mans grootste kracht moeten zijn, toeslaan op het moment dat Tra versaro een kleine opening laat. Dan kan de nog ongeslagen prof uit Leeuwarden zijn explosieve kracht doen gelden tegen de snel en veelvuldig stotende Italiaan die in zijn dertig gevechten drie keer met k.o won, zesmaal met tech nisch k.o. en slechts driemaal ver loor: zijn debuut van Okee door technisch k.o. in de achtste ronde, van José Galvez in 1974 door t.k.o. in de zesde ronde en van Mate Parlov. Als Rudie Koopmans de ti tel verovert, zal dat een uni cum zijn. Nog nimmer ge lukte dat een bokser die pas één partij in een ge wicht had gebokst. HERMAN VAN BERGEM BEVERWIJK - In 1980 be staat de Nederlandse Bad minton Bond vijftig jaar. In dat jaar hoopt direkteur Rob Spee van start te gaan met de bouw van een nationaal badmintoncen- trum waar dan ook het bondsbureau in onder ge bracht kan worden. Dit be langrijke nieuws vertelde de ex-voorzltter van de NBB en sinds een kleine drie maanden de direkteur tijdens de open Nederland se badmintonkampioen schappen in Beverwijk. Rob Spee: „Het centrum, dat zo n kleine vijf miljoen moet gaan kos ten, staat al helemaal op papier. Op het ogenblik is het zo dat er twee plaatsen in het midden van het land belangstelling hebben. Welke dat zijn kan en wil ik nog nut vertellen. Het is de bedoeling dat wij in het badmintoncentrum onze nationale wedstrijden en trai ningen houden en een bondsbu reau laten verschijnen dat de ster ke groei kan verwerken. Op het ogenblik werken er bij de NBB zeven medewerkers in vaste dienst. De sporthal in het centrum moet plaats kunnen bieden aan duizend toeschouwers met een uit bouw, bij de Nederlandse kam pioenschappen of internationale wedstrijden, tot drieduizend." Volgens Rob Spee is het niet zo erg moeilijk om aan geld te komen voor het centrum. Er is reeds een gesprek geweest met de Stichting Nationale Sporttotalisator. „Wij re kenen er op dat ze dertig procent zullen bijdragen in de kosten. Het is niet uitgesloten dat wij meer geld van deze stichting krijgen, omdat het hier om steun aan een sportbond gaat die daar slechts één keer voor komt. De bond heeft een eigen kapitaal van zo'n zeven ton en het is op de geldmarkt niet moeilijk om een aanvullend bedrag te krijgen". Ledenstop Badminton is nog steods de snelst groeiende sport In Neder land. Op het ogenblik is de NBB zo'n 55 duizend leden rijk. Maar door een ledenstop bij 60% van de ruim 300 clubs komt men dit jaar niet aan de 100.000 leden. Rob Spee: „Als we gewoon door kunnen groeien dan zitten wij in 1980 aan de 150 duizend leden. Op het ogenblik zijn wij druk in de weer met de actie die wij op 17 september 1977 hebben ingezet om binnen de vijf jaar over vijfen- Rob Spee, de huidige directeur van de badmintonbond en tot voor enige maan den voorzitter, in een van de hallen zoals hij er vele hoopt te zien verschijnen. twintig badmintonhallen te be schikken. Dat is een kreet geweest, maar of we dat halen is vers twee. Tien hallen in vijf jaar moet moge lijk zijn. Op het ogenblik zijn er gesprekken gaande met zo'n 25 plaatsen waar verenigingen en an dere organisaties in de weer zijn voor een hal. Waar de eerste komt? Misschien in Beverwijk of Leidschendam. Gewoon even af wachten". Afwachten moet de NBB ook tot mei. Dan komt de IBF (internatio nale bond) bijeen om te bepalen waar de Europese Kampioen schappen in 1980 gehouden moe ten worden. Vier landen zijn hier voor kandidaat: Denemarken, Zwe den. Schotland en Nederland. Rob Spee: „Wij hebben een zeer goede kans, het oudste recht en daarnaast is de viering van ons 50-jarig bestaan natuurlijk ook in ons voordeel. Die Europese Kam pioenschappen gaan acht dagen duren. Het bondsbestuur moet de plaats van handeling nog bepalen. Beverwijk was en is nog steeds kandidaat, maar de kansen daarop na alles wat rond de internationale kampioenschappen is gebeurd zijn natuurlijk wel wat kleiner gewor den. Wij kijken met grote belang stelling uit naar het grote interna tionale toernooi van Metro - 25 en 26 maart - in het Rotterdamse Ahoy. Komen daar een hoop men sen op at, dan is het niet moeilijk voor de NBB om zowel met de Europese kampioenschappen als de „internationale" naar Ahoy te gaan". Volgens Interim-voorzitter Ton van Beusekom is het een grote vraag of de NBB nog ooit één wedstrijd aan de van Loenenlaan 1 In Beverwijk zal organlaeren. In de „Zuld-Afrlkaanse kwestie" koos het gemeentebestuur van Beverwijk niet de kant van de NBB. Ton van Beusekom: „De burgemeester zou de prijzen uit reiken. Maar B en W draalde alles terug. De receptie die ze de deel nemers zouden aanbieden heb ben ze ook ingetrokken. Zonder een receptie kun je bij zo'n ge beuren niet, dus de NBB heeft het maar op zich genomen. Ook de prijzen die men beschikbaar zou stellen bleven weg. Onbegrijpelijk van de gemeente Beverwijk dat men zo Iets doet zonder contact met ons op te nemen. Binnen ons hoofdbestuur zullen we op de ko mende vergadering een stand punt moeten bepalen, maar Ik donk wel dat dit de laatste Inter nationale kampioenschappen In Beverwijk zijn geweest". Arthur van Rijswijk (Van onze verslaggever) BEVERWIJK Voor Joke van Beusekom, de 25-jari- ge Wassenaarse die al enkele jaren in Denemar ken woont, waren de inte- rionationale badminton kampioenschappen in Be verwijk snel achter de rug. Ze faalde volkomen en werd zelfs in haar eer ste de beste partij in het damesenkelspel uitge schakeld door de Engelse Sue Whittaker met 114 en 11—7. Teleurgesteld stond Joke van Beuse kom later langs de kant naar de finalewedstrijden te kijken. Nederlandse dames samen tot de halve finale en verloren toen van Gilks en Ferrington met 1511, 4—15 en 15—6. Hanke de Kort en Marja Ravelli-Ridder drongen verrassend ook door tot de halve finale, maar verloren toen met 154 en 15—7 van Nora Perry en Anne Statt. In de finale dame senkel zegevierde de Engelse Gillian Gilks in drie games over Wendy Clarkson (Canada) met 11-3,8-11 en 11-6. De 26-jarige Engelse speelde voor het eerst na lange tijd weer in het buitenland. Nadat ze in Engeland met enkele dames niet samen wilde spelen in de natio nale ploeg werd ze door de En gelse bond uitgesloten van toer nooien in het buitenland. Voor Beverwijk kreeg ze echter dis pensatie, omdat ze daar haar titel moest verdedigen. „Ik hoop nu meer naar het buitenland te mo gen. Omdat ik een drukke winkel in Engeland heb is er niet zo veel tijd meer voor badminton. Van daar dat ik mij niet beschikbaar „Ik geloof dat het allemaal een beetje te veel is geweest de laat ste tijd. Ik ben erg moe. Het programma was gewoon te zwaar. Verleden week was ik nog in Japan, donderdag een inter land in Groningen tegen Schot land en komende donderdag een wedstrijd voor de Europese zone van de Uber Cup halve finale tegen Engeland in Durham". Joke van Beusekom is niet de mening toegedaan dat ze haar beste tijd heeft gehad. „Tegen Sue Whittaker is het voor mij altijd moeilijk om te winnen. Er zijn tegenstandsters die je een maal niet goed liggen. Daar doe je niets aan. Maar wat de toe komst betreft, nu zat het tegen maar voor hetzelfde geld zit ik het volgend jaar weer in de fina le. Vergeet niet dat mijn leven niet alleen uit sport bestaat. In Denemarken kan ik dan veel trai nen, er tussendoor moet ik ook nog wel eens werken. Nu pakt de combinatie even niet goed uit. Maar tot mijn dertigste kan ik echt mee draaien aan de top". Niet alleen Joke van Beusekom die driemaal eerste was geplaat st, werd snel uitgeschakeld in het damesenkelspel. Marjan Rid- der-Luesken werd in de derde ronde geklopt door Jane Young- berg uit Canada met tweemaal 11-8. In het dubbel kwamen de twee Hoewel Gillian Gilks de titel veroverde kon er bij haar geen filmlachje af; haar tegenstandster in de eindstrijd Wendy Clarkson kan evenmin vrolijk kijken. Joke van Beusekom beleef de een grote deceptie in het toernooi, waarin zij driemaal als eerste was ge plaatst. wilde stellen voor de nationale ploeg". Blessure Bij de heren ging de titel naar Flemming Delfs die in de finale zijn Deense landgenoot Sven Pri versloeg met 153, 315 en 15—7. Pri en Heltedi zegevier den in de finale in het dubbel spel over Stevens en Tredgett (Engeland) met 9—15, 15—1 en 15—5. In het damesdubbelspel namen Perry en Statt (Eng) de titel over van het Nederlandse koppel Van BeusekomRidder door Gilks/Ferrington met 15—9 en 15—7 te verslaan. Pech had Joke van Beuzekom met Steen Skovgaard (Denemarken). Het duo moest zich nadat de halve finale was gehaald terug trek ken uit het toernooi, omdat Steen Skovgaard last had ge kregen van een knieblessure. De titel ging nu naar Perry en Tredgett (Eng) die met 158 en 15—9 zegevierden over Flock- hart/Filliland. De grote kracht van Rudie Koopmans; stoten als de tegenstander ook maar een kleine opening in zijn dekking laat.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18