PvdA steunt acties voor boycot wk Argentinië De gelijkmaker van Ajax' onzichtbaren Eagles ontstemd over contract van lezek met Feyenoord 'Subsidie als dertig procent uit betaald voetbal verdwijnt' 'EYENOORD DURFT MAAR SCOORT TE WEINIG OP POOLVLAKTE Scheidsrechter bespaart Sparta reis naar Volendam JA It STAATSSECRETARIS WALLIS DE VRIES: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Staatssecretaris C. C. Wallis de Vries, onder meer beiast met sportzaken, vindt dat onge veer dertig procent van het huidige aantal betaalde voetbalverenigingen (37) moet verdwijnen alvorens ie overtiekJ het profvoetbal kan gaan subsidiëren. jl/allis de Vries meldde dat zaterdag in het VARA-pro- iramma "In de rooie haan". De staatssecretaris wil loor een belangrijk gedeelte vasthouden aan het apport dat de commissie-Christiaanse vorig jaar uit dacht. Ook in dat rapport wordt betoogd, dat onge- eer een derde van de profclubs in de toekomst zal poelen verdwijnen. Vallis de Vries blijkt daarmee op een andere golfleng te te zitten dan Harry van Doom, de oud-minister van CRM, die plannen heeft ontwikkeld om het betaalde voetbal subsidie te verlenen, indien slechts vijf clubs uit het profvoetbal zouden verdwijnen. Voorlopig zijn de plannen van Wallis de Vries overi-' gens nog niet aan de orde. De staatssecretaris meldde in het radioprogramma, dat voor half april, het tijdstip waarop bij de clubs de contracten al dan niet verlengd worden, geen afgerond oordeel van hem valt te verwachten. Subsidie met de daaraan gekoppelde voorwaarden kan dan ook pas op zijn vroegst verleend worden in het seizoen 1979-1980. Voorts kondigde Wallis de Vries aan, dat nog vóór het eind van dit jaar een commissie geïnstalleerd zal worden, die zich gaat bezighouden met het vandalisme rond de voetbalvelden. DEN HAAG Met een kleine meerderheid heeft het congres van de PvdA afgelopen zater dag in Den Haag besloten om de acties te steunen voor een Nederlandse boycot van de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië. Na een spannen de stemming en herstemming werd een motie van de Jonge Socialisten (JS) aanvaard, waar in werd gesteld, dat elke vorm van steun aan het verwerpelijke fascistische regime in Argenti nië door socialisten moet wor den afgekeurd. In de motie staat verder, dat de gehele PvdA, in navolging van de Jonge Socialisten, activiteiten moet ontplooien, die tot doel hebben te verhinderen, dat de wereldkampioenschappen ver worden tot een reclame-campag ne voor het huidige Argentijnse bewind. Volgens de motie moet voor de PvdA ook in juni 1978 de solidariteit vooropstaan met de tienduizenden die in de strijd tegen de militaire dictatuur zijn omgekomen, worden vermist, of om politieke redenen gevangen zitten. Dit alles betekent, dat de MAANDAG 13 FEBRUARI 1978 PvdA niet anders kan doen, dan de gestarte boycot-acties te steu nen. Het partijbestuur van de PvdA had een aanzienlijk zwakkere motie opgesteld, waarin niet werd gesproken van steun aan acties om niet naar Argentinië te gaan, maar waarin een beroep werd gedaan op spelers, journa listen en officials om alle offficie- le ontmoetingen tijdens de WK, die als steun voor het regiem kunnen worden uitgelegd, te boycotten. Deze motie kwam, door aanvaarding van de motie van de PvdA-jongeren, niet meer in stemming. Hoop in de harten van Feyenoord en de fans. Gerard van der Lem, die opmerkelijk goed uit de voeten kon, heeft ges coord, na ne gen minuten al. Maar daarbij bleef het terwijl er in de eerste helft nog kansen kwa men. Er werd veel op de grond gebivakkeerd in deze „kor- tebaanwed- strijd". Kreuz en Zuidema op de Pool- vlakte onder uit. otterdam Be vraag was wie het meest zou irven op de glibberige Poolvlakte waarin het adion Feyenoord was herschapen. Het ant- oord was: Feyenoord, dat in de eerste helft n de gedevalueerde „topper" geen ama- urvoetbal en een halve kuip kijkers, terwijl nog niet zo bar lang geleden is dat om artjes werd gebedeld en zwarte prijzen wer- m betaald zo gemakkelijk Ajax en de adstrijd naar zijn hand zette dat de winst in Ie kwartier al geklaard had moeten zijn. yenoord stond wel met 1—0 voor bij de rust aar inmiddels had de zon wat sneeuw wegges- Dlten en in de lengte-as van het veld was meer oen te voorschijn gekomen. Toch was er een implex van factoren nodig om Ajax tot een lijkspel te laten komen: de verminderde ressie van Feyenoord na de rust, de zekerheid een aantal Amsterdammers was „aange- aat" door andere noppen onder de schoenen draaien maar vooral dat slaperige moment n de Rotterdamse defensie. Ze waren er zo i overtuigd dat de twee „onzichtbaren", Ling Geels, niets meer zouden uitrichten dat juist twee maximaal gebruik maakten van een eringe) mogelijkheid. Het hoofd van Geels, lit gelauwerd als Téte d'Or, was weer eens ud waard. ilk een desillusie bij Feyenoord maar evenmin in vreugderoes bij Ajax. Eenieder vroeg zich af waarom in hemelsnaam deze wedstrijd op een uiterst moeilijk en gevaarlijk bespeel baar veld doorgang moest vinden. Frits de Kimpe, directeur van stadion Feyenoord die met weemoed naar zijn grasmat keek. na afloop: „Als er van de negen wedstrijden slechts drie doorgaan, vraag ik me af wat daarvan de noodzaak is. De competitie is nu scheefgetrok ken". Ruud Krol, Ajax' aanvoerder: „Met te laten spelen op zo'n veld dien je het voetbal niet. De bal wordt glad. je schoenen ook. combina ties zijn vrijwel onmogelijk, je kunt je moeilijk staande houden en er ontstaan de vreemdste situaties door onverwachte gebeurtenissen als doorglijden, of niet. van de bal, wegglijdende spelers, noem maar op. Dat staat allemaal een juiste krachtmeting in de weg". Het was niet helemaal zo want Feyenoord hield zich in de eerste helft wonderwel op de been. Gerard van der Lem sprintte zelfs alsof er geen vlokje sneeuw lag, Willy Kreuz speelde een sterke helft en haalde meer technische foefjes uit dan ooit op een normaal veld. De technische kwaliteiten van Kees-Jan Snoeck konden tot volle ontplooiing komen. Kortom, Feyenoord durfde het risico aan en Ajax niet. De Amster dammers verloren veel duels wegens „voorzich tigheid" en kwamen zelden tot een redelijke combinatie. Toch ging Feyenoord er niet „zon der meer" in maar toonde op het beslissende (Van onze sportredactie) JTTERDAM Het contract dat de Tsjechische fenmeester Vaclav Jezek met Feyenoord heeft doten een jaar en een optie van twee jaar heeft kwaad bloed gezet bij Go Ahead Eagles zegt een principe-afspraak met Jezek te hebben hid. >b Maaskant, manager van de Deventer club, ging 1 februari naar de sportschool Medau in Duisburg ir het Tsjechische elftal Jezek coach vertoefde or het spelen van oefenwedstrijden. Maaskant: „Ik rak met Jezek af dat hij op 26 februari naar 9'esAjax zou komen. Dan zou de laatste contract- spreking plaats vinden. Er was al overeenstemming er de komende maanden. Jezek zou op 1 maart ons in dienst treden en in mei met Go Ahead voor m tournee naar Indonesië gaan. Doordat ons contact et Jezek voortijdig bekend is geworden, is Feyenoord het spoor gezet. Hieruit blijkt weer eens dat ,moment meer lef terwijl de bal veelal keurig van man tot man werd geschoven. Ruud Krol gaf dan ook volmondig toe: „Wie zich het best staande kon houden, kon de wedstrijd tot zich trekken. Dat was Feyenoord. Maar dat was geen kwestie van lichtere spelers. Je hebt het gezien aan Tahamata: één duwtje en hij was van de bal. Ik dacht juist dat zwaardere spelers onder deze omstandigheden steviger staan". Lichtvoetig Het was dan ook niet het mindere gewicht dat Feyenoord op het veld bracht maar wel de lichtvoetigheid. Kreuz „danste" hij voelde zich in zijn element langs de tegenstander, om er een te noemen. Toch was scheidende trainer Vujadin Boskov enigszins gebeten op de Oostenrijker. „Hij heeft goed gespeeld, erg goed zelfs maar hij had twee kansen niet mogen missen". Kreuz, als opkomende spits bij ontstentenis van Clide Best die inderdaad te zwaar is voor zo'n veld hij speelde de laatste vijf minuten voor de falende Budding en Nico Jansen die nauwelijks op terugkeer in de hoofdmacht hoeft te rekenen zolang Boskov nog de baas is Boskov: „Nico zal eerst weer moeten gaan werken in het C-team" was in de ogen van de Rotterdamse fans, ondanks zijn briljante eerste helft, de boosdoener. Feyenoord immers was snel op voorsprong gekomen toen Kreuz een rush. zigzag langs een aantal Ajacieden, besloot met een voorzet waar uit Van der Lem feilloos scoorde. In de eerste helft kreeg Kreuz nog een keer een redelijke en eenmaal een geweldige kans. De eerste keer schoot hij zelf naast uit een moeilijke hoek terwijl ploegmaten beter stonden, de tweede maal ging hij alleen op Schrijvers af. In plaats van zonder risico keihard uit te halen, legde hij de* bal behoedzaam voor zijn rechtervoet terwijl hij daardoor in ongunstige schietpositie kwam. Hij schoof de bal, maar te zacht en Schrijvers kon er op vallen. Boskov: „Met 30 was er natuurlijk niets meer aan de hand geweest". Een waarheid als een koe want zelfs het behoudender spelend Feye noord van na de rust zou menselijkerwijs ge sproken geen drie treffers hebben toegestaan. 'Pittiger Ajax daarentegen speelde pittiger. Vier a vijf spelers hadden in plaats van de leren noppen van voor de rust aluminiumnoppen onder de schoenen laten draaien. Krol: „Ik weet niet of het daaraan heeft gelegen. Ik heb mijn leren noppen niet verwisseld, anderen ook niet". .-'eit was dat Ajax feller speelde en Feyenoord de gretigheid van voor de rust miste. Dat Everse „ik had donderdag veertig graden koorts, ik heb spuiten gehad omdat ik wilde spelen maar ik had geen kracht" was gewisseld voor Bouma was van weinig betekenis want Van der Lem had in duels met Everse „een paar tikken" opgelopen zodat hij op halve kracht speelde en later dan ook werd vervangen door Kristian- sen. Het in donkere maillots gehulde Ajax alleen Ling had in de tweede helft de zijne uitgedaan omdat er een gat in was gekomen werd gevaarlijker. Men zag het doelpunt aankomen want de chaotische situaties voor het doel van Treytel werden menigvuldiger. Toch kwam de gelijkmaker nog onverwacht. Hoofd Ling, die nauwelijks aan de bal was geweest, was weer eens afgezwenkt naar de linkerkant, tikte de bal eerst over Wijnstekers en daarna over Mansveld heen en zette voor. En wie was daar? Ook een speler die nauwelijks was aange speeld en „onzichtbaar" was tot die negenen dertigste minuut na de rust: Ruud Geels. Hij dook voorover en scoorde, met zijn hoofd natuurlijk. Zijn triomfgebaar naar het Feyenoord-vak dat hem constant erop had gewezen dat zijn haar dos rap mindert, moet hem intens genoegen hebben verschaft. Geels stapte ook de bus in met een bos bloemen. „Gekregen van Jaap van Praag. Ja. hoe bestaat het. Ze waren bedoeld voor Treytel die zijn 350e wedstrijd zou spelen maar dat was een misrekening. Van Praag gaf ze maar aan mij. Toch een leuk gebaar". Vujadin Boskov. eenmaal berispt door scheids rechter Charles Corver omdat hij steeds zijn dug out verliet en vanaf de lijn coachte, was weggetrokken na de gelijkmaker. „Voor de rusl hebben we dat ene punt verloren. We hebben zaterdag expres drie kwartier getraind op het besneeuwde veld. We hadden een betere bal controle. er werd gewerkt maar je moet ook scoren. Ons grote probleem blijft, ook na deze wedstrijd, het gebrek aan een centrumspits". De opkomende Willy Kreuz had daarin evenmin kunnen voorzien. Aan hem en aan al zijn ploegmakkers knaagde het besef dat het duel niet was beslist toen dat kon. in de eerste helft. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 9. Van der Lem 1—0. 84 Geels 1—1. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 34.721 Feyenoord: Treytel; Wijnstekers. Mansveld. Rijsbergen. Brard. Snoeck. Notten. Wim Jansen. Van der Lem (Kristiansen). Kreuz. Budding (Best). Ajax: Schrijvers; Zuidema, Krol. Van Dord, Everse (Bouma); Erkens, Schoenaker, Arnesen; Ling, Geels, Tahamata. grotere, bekender en rijkere clubs in het voordeel zijn. In landen als Tsjecho Slowakije beslist de regering over dergelijke zaken. In dit geval Praha Sport dat de contacten met het westen onderhoudt. Go Ahead is niet zo interessant als Feyenoord, vandaar. Go Ahead is erg ontstemd over de handelwijze van het duo Brox-Stephan. Eerst boren ze ons Notten door de neus en nu Jezek". Peter Stephan: „Afgelopen donderdag hebben we het eerste contact gehad met Jezek, telefonisch. We hebben hem gevraagd of hij er beswaar tegen had dat Feyenoord ging praten met Praha Sport. Dat is de fout van Maaskant geweest. Hij praatte met Jezek en niet met Praha Sport. Voorts is Go Ahead niet doortastend genoeg opgetreden. Na het telefoonge sprek met Jezek zijn Brox en ik onmiddellijk naar Schiphol gereden maar we hebben Jezek gebeld en gezegd dat hij Deventer moest meedelen hoe de zaken erbij stonden. Dat hepft Jezek gedaan. Maaskant had toch ook in het vliegtgia.kunnen stappen?" WEERINK VROEG UIT DE VEREN ■HH „Op dat veld is niet te spelen", oordelen scheidsrechter Beukman en consul For- manoy over het terrein van Telstar. Vijf andere velden bleken ook onbespeelbaar. (Van onze sportredactie) COEVORDEN Scheidsrechter Hennie Weerink mag door het afgelasten van VolendamSparta een (halve) vrije zon dag hebben gehad, de man uit Coevorden was gistermorgen wel om half negen in Volendam aanwezig om het terrein te keuren. Een gebaar, dat door Volendam en Sparta bijzonder op prijs is gesteld. De Drentse scheidsrechter: „Mijn beide grensrechters en Sparta's trainer Brom moesten uit Maastricht komen. Dan ga je toch' denken aan onnodig kosten maken als zo'n veld toch niet bespeelbaar is". De vroege actie van Weerink was het gevolg van een goede coördinatie tussen de KNVB. Volendam en de Drentse scheidsrechter, die gistermorgen om kwart over zes zijn bed uitstapte om naar Volen dam te rijden. Bij de gastheren stond het zaterdagavond al vast, dat het terrein niet bespeelbaar was. „Wij hebben toen contact gezocht met de KNVB", aldus consul Tol. ..Competitieleider Huijbregts adviseerde ons met Weerink te bellen en hem te vragen zondagmorgen zo vroeg mogelijk naar Volendam te komen. Hij stond er precies om half negen. Zeer prettig gere geld moet ik zeggen Wij konden nu Sparta tijdig berichten, dat de wedstrijd was afge last". Volgens competitieleider Huijbregts be staan voor dergelijke situaties geen regels. „Het is een kwestie van goed overleg tussen de club en de scheidsrechter", laat hij weten „Dat had bijvoorbeeld Roda JC (scheidsrechter Beek keurde het terrein pas tegen half één en Haarlem maakte daardoor een vergeefse reis) ook kunnen doen. In principe kunnen scheidsrechters zelfs zaterdagavond al een terrein keuren".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11