Leidse horeca gaat aan banden Onderzoek naar toekomst van badplaats Noordwijk VOLLE MELK WEER BENEDEN OE GULDEN! HAAL HET BDDIGROS Nieuwveense houtindustrie timmert even aan de weg Bij Mien Rijnsburger is de jeugd expressief bezig NIEUWE WET GEEFT GEMEENTE BESTUUR RUIME BEVOEGDHEDEN Herstel veerpont je bij ,,De Knip" AANVAL OP MINIMUMPRIJS VOOR MELK LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 i PAGINA 5 Nieuwveen Voor zover op de hoogte en gerelateerde geno digden als architecten, aanne mers en opdrachtgevers, hebben vanmiddag de ogen kunnen uit kijken op de houtverwerkende verrichtingen van timmerfa briek voorheen Van Dongen b.v. aan de Nieuwveenseweg. Het is een hout-paradijsje dat lucratief werkt en na uitbreidingen en vernieuwingen eindelijk toe was aan een „Open Huis". Aan de bestaande toestand werd 800 vierkante meter toegevoegd en zowat alles werd opnieuw geïn stalleerd. Zoals directeur L. H. Mulckhuyse het formuleerde: „We wilden nu eens aan de weg timmeren. Wie kent nou een timmerfabriek van binnen? Wel ke produkten worden er ge maakt? Nou ja, dat weet men over het algemeen wel, maar hoe dat in z'n werk gaat is vrijwel onbekend. Daarom heb ben we er een show van willen maken Donderdag hebben we de zaak een dag lamgelegd om de boel te kunnen schoonmaken voor het „Open Huis". Alles aan kant, kleurenfoto's van onze werkzaamheden aan de muren, in een soort expositietje over Van Dongen". De timmerfabriek is Nieuw- veens enige industrie. Eigenlijk is dat al te veel, want Nieuw veen mag geen industrie heb ben. Maar toen de heer Van Dongen een jaar of 33 geleden begon met z'n eenmansbedrijfje kon je dat nauwelijks een indus trie noemen. Het was een klein optrekje, dus bleef het bestaan. Ook na de latere uitbreidingen. Zeven jaar geleden nam de heer Mulckhuyse de timmerfabriel over. „We hadden toen een hs en een klein opslagje met mir der dan 25 „kuub" houtvooi raad. We draaien nu circa ach' maal de omzet van toen. Nieuwe machines kwamen erbij, een heftruck. Het bedrijf groeide van zes mensen tot vijftien in de produktie en twee admini stratieve krachten. We zouden er nog best een stuk of zes man bij kunnen hebben, maar vaklui zijn gewoon bijna niet meer te krijgen". Nieuwveens hoogstdezelver in dustrie voert hout aan voor een eenvoudig bungalowtje in machinaal werk maar ook voor een opdracht van construc ties voor 400 woningen wordt de hand niet omgedraaid. „Onze jaarproduktie kan 700 tot 800 huizen zijn, buiten het andere werk om, zoals scholen, openba re gebouwen, winkelcentra en dergelijke. Alles wordt gemaakt onder controle (een zware) van de Komo, kwaliteitskeuring voor timmerwerken. Eén aan merking op de kwaliteit van je werk en je hangt al. Daar heb ben we nog nooit mee te maken gehad. Ik hoef niet eens af te kloppen, want een negatief oor deel zal bij ons niet vallen", aldus directeur Mulckhuyse, zelfverzekerd. Concurrentie is er niettemin ge- De directie van de enige industrie van Nieuwveen noeg in dit vak, „maar we kun nen goed tegen ze op", verzeker de me adjunct-directeur N. G. van der Klein, die de dagelijkse zaken in het bedrijf runt. Cij fers? Altijd leuk. Houtverbruik bij Van Dongen in 1977: 650 kuub hardhout, 150 kuub vuren hout (verder opmars van het hardhout dus), plaatmateriaal 6000 vierkante meter, de afvoer van mot (zaagsel) bedroeg 2100 kuub. Alles bijeen verwerkten zeven bevestigingsapparaten ruim een miljoen nagels en nie ten, voor verbindingen werd 400 kg lijm verbruikt en in de im- pregnerende spuitcabine werd ongeveer 3000 liter conserver ingsmiddel verwerkt. In de oude hal bevindt zich nog steeds het gedeelte, waar de produkten machinaal worden klaargemaakt. Daarnaast is de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur'kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. nieuwe hal (vorig jaar gebouwd) met 800 m2 voor opslag en mon tage. Daar kunnen de grootste kozijnen in één keer in elkaar worden geperst (onder een ver mogen van meer dan 80 ton, alles op lucht- en oliedruk). Daar maakt ook een personeel slid in z'n vrije tijd z'n eigen slaapkamerameublement Spe^ ciaal werk, met behulp van een uitgebreid arsenaal van frais- beitels, die in de eigen slijperij worden bijgehouden. Geen pro fiel is te gek. Directeur en ad junct gingen even op de foto, leunend tegen de sponningen van een hardhouten hefschuif- deur, in de buurt van de im pregneeroven, waar vroeger met de hand gedompeld werd. Van der Klein: „Het luxe houtwerk komt er allemaal weer in. Alles is mogelijk, tot en met een hard houten lessenaar, want we wer ken ook voor „de kerk". Het gaat in dit soort van bedrijf om vakamschap. Daar kun je niet van buiten, ook al is het geen zuiver handwerk meer". Bij de opslag lagen kamerhoge stapels gemerkt hout, in allerlei kleuren beschilderd aan de zelf kant (een aanduiding voor de leverancier). Adjunct Van der Klein: „Van zo'n bos ruw hout maak je iets moois. Dit hard hout komt hoofdzakelijk uit Ma leisië, in mindere mate uit Indo nesië. Uit Oost-Azië komt de kwaliteit. Het is een fijn vak. Dat kan iedereen zien. Hout leeft. Aluminium is een dood metaal. De mensen gaan steeds meer over tot warmte en gezel ligheid die door dit natuurpro- dukt hout worden geleverd. Dat krijg je er nooit meer uit.Ik moet zeggen, dat er enorm veel triefel is in de handel tegen woordig; je moet helemaal ach ter je produkt kunnen staan. De enige reclame die wij maken is ons werk en het op tijd leveren. We kunnen niet alles meer aan, maar dan zeggen we dat ook ronduit. Mien Rijnsburger-Key is nu tweeëneenhalf jaar expressief bezig in de Leidse Meren- wijk, centrum van een goldrush inzake woonbehoeften. De goudaders zijn zowat alle ontdekt, maar de trek naar dit beloof de land blijft groot. Zo gauw er een gaatje vrij is, wordt er een schepje kapitaal bo venop gegooid om tussen de rodes, de dalen, de horsten en al wat dies meer zij een levensplekje in moderne vormgeving te kunnen bemachtigen. Maar daar wilde ik het verder niet over hebben, al bekrui pen je allerlei gevoelens bij een bezoek aan dit stuk toekomst dat voor een deel al weer heden is en in sommige gevallen ook een verleden tijd. Op het moment maakt Mien Rijnsburger zich uitermate nuttig - nadat ze zelf lichamelijk gehandicapt is geweest - met het invullen van de vrije tijd van negen jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Aan de Sparrenrode worden door deze Merenwijkse jeugd artistieke aanloopjes gepleegd. Mien Rijnsburger, dagelijks omgeven door een aantal katten en honden, heeft al weer vijf tentoonstellingen en een Open Huis achter de rug. In de schilder- en beeld houwkunst belijdt ze haar credo en op de vensterbank achter het voorraam staan gebakken beeldjes te kijk. Geen poes of hond die daar aan komt. Wel had het allerlei reacties tengevolge. „Ik werd steeds opgebeld door ouders van kinderen. En op alle tijden van de dag kreeg ik de kinderen zelf aan de deur die ook zoiets wilden gaan doen. Ik dacht aan mijn eigen kindertijd: had ik zelf maar in zo'n clubje gezeten. Als ik die kans had gehad, was ik gegaan. Ik besloot de stap te wagen en zette een cursus in elkaar. Daarvoor geef ik nu m'n enige vrije middag, de woensdagmiddag. Buitendien geef ik ook nog lessen aan verpleegkundigen die soms met gespannen toestanden zitten. Voor hun is het een soort therapie, dat schilderen en kneden". Een half uur op woensdag krijgen de kinderen van Mien theorie. Dan komt er een schoolbord aan te pas en er wordt aan materiaalkennis gedaan, of het grut leert iets over perspectief en zo. Daarna gaan ze ruim een uur aan een opdracht werken. „Vorige week zijn we naar het rijksmu seum voor Volkenkunde geweest Taal en Teken, zagen we daar. Daar had ik op ingeschreven. Het was kleien met de hand en schalen maken. Ik ga ook met de kinderen naar de brandweer. Daar gaan ze observeren pn een soort demonstratie zien. In was krijt wordt daarover een schil- 'derij gemaakt. Verder leren de meisjes en jongens bij mij alle andere technieken, zoals plakkaat pastel, wat er ook maar bestaat; en olie het allerlaatst, want anders wordt het kliederen". Op het ogenblik zijn de artiestjes in de dop bij Mien Rijnsburger bezig aan een stille ven, met de nadruk op leven. „Ze krijgen bij mij allemaal dezelfde opdracht en daar wijden ze zich helemaal aan. Er zijn ouders die me soms vertellen, dat hun kind een tijdje terug zo onhandelbaar was en nu steeds meer ontspannen lijkt. Van die erg goeie reacties krijg ik. Je ziet die kinderen leren doen wat ik ze zeg". Zo is de jeugd bij Mien een paar uurtjes per week bezig met uitdrukkingsvormen die heilzaam kun nen werken. Poezen en honden schijnen dan even in het niet te zijn opgegaan. Bij een glas limonade wordt even voordat de les begint over kunst gesproken en in de pauze wordt ook nog wat gebabbeld, bij voorbeeld over een museum waar één van de deelnemertjes in het weekeinde is ge weest. Mien Rijnsburger: „als ze eenmaal aan het werk zijn, hoor je niets meer, dan zie je een enkele keer tongetjes tussen de lippen vanwege de concentratie, zal ik maar zeggen. Ze verlangen gewoon naar deze woensdagmiddag". De kunstkinderen van Mien zijn ook al met het vervaardigen van beeldjes bezig. Leuke staaltjes zijn daarvan te zien. Overigens zijn de wanden binnen Miens woning bijna allemaal bezet met eigen conterfeitsels van allerlei aard. Ook legde Mien een indruk vast van het gijzelingsdrama, vorig jaar, in Drente. Met de koppen van Van Agt en Den Uyl erop, beiden met brede monden: „Die portretjes heb ik van de teevee, ik schets erg snel". Binnenkort gaat het groepje de Merenwijk in. Daar gaan ze iets schilderen. Dat wordt een vrije opdracht. Mien zou best meer willen doen. „Als ik de ruimte had, wilde ik er best nog wat kinderen bij hebben voor de cursus. Maar dan in een groepje apart, want de club mag niet te groot worden. Ik ben intussen wel van plan, een vervolgcursus te gaan geven". „Het gaat me niet om de verdiensten, de kinderen, althans de ouders, betalen alleen de materiaalprijs. Ik wil die kinderen een kans geven om dit te doen, dit expressief en vormend bezig zijn. De cursus loopt nu al vijf weken en dat gaat zo nog een week of elf door. Eind april is er een tentoonstel ling in het clubhuis in de Milanenhorst Dan krijgen de jongens en meisjes tegelijk een „erkenning" uitgereikt, gestencild en wel. Ik heb vreselijk veel plezier in dit werken met die jonge jeugd. Doodgewoon. En er zitten veel mogelijkheden in". Mien Rijnsburger met haar kreatieve kroost (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Binnenkort is het gedaan met de wildgroei van allerlei horeca- en ontspanningsin stellingen in deze stad. Een aantal nieuwe veror deningen op het lokale drank- en horecawezen gaat aan het collége van burgemeester en wethoiu ders van Leiden de bevoegdheid geven café's en soortgelijke bedrijven te weren op die plaatsen waar men deze uit het oogpunt van het woon- en leefmilieu ongewenst acht. Onder de nieuwe regeling vallen alle inrichtingen waar anders dan om niet alcoholica geschonken wordt alsmede percelen met een bordeel-achtig karakter. Badhui zen en sauna's vallen niet onder de regeling. Het gaat hier om een herziening van een enkele jaren geleden gepubliceerde nota over de drank en horecaproblematiek, de sexclubs en de slui tingsuren, die toen tot veel kritiek leidde vanuit de gemeenteraad en het bedrijfsleven. Onder meer de Kamer van Koophandel had grote bezwaren tegen de voornemens van de gemeente gemaakt de horeca in de hele stad aan banden te leggen. De Kamer van Koophandel trok de juridische grondslag van de verordening in twijfel en meende daarnaast dat de werkingssfeer van de hele stad verkleind moest worden tot bepaalde wijken die herhaalde malen door de overlast van horeca-in- richtingen worden getroffen. Ook vond de Kamer dgt het vrije ondernemerschap door de voorgestel de beperkingen werd aangetast. In een hernieuwde versie van de drank- en horeca- nota, die maandag in de commissie ABA wordt behandeld, worden de bezwaren van de Kamer van Koophandel grotendeels terzijde gelegd. Er wordt weliswaar erkend dat de nieuwe regeling een beperking van het vrije ondernemerschap impliceert, maar deze wordt gerechtvaardigd geacht gezien het toenemend aantal klachten over overlast van café's in woonwijken die de laatste jaren bij de gemeente zijn binnengekomen. „Dit gegeven dwingt ons tot een afweging van de verschillende belangen", zo wordt in de nota opge merkt. Deze afweging valt dp*- duidelijk in het voordeel van het woonmiliei 'n dat is ook de reden waarom de gemee. erkingssfeer van de nieuwe regeling wil uil - .en tot de hele stad. Op deze wijze kan voorkomen worden dat horecabedrijven die de grond in de binnenstad te heet onder de voeten wordt vervolgens gaan uit wijken naar een ander stadsdeel dat dan met de overlast wordt opgescheept, zo is de redenering van de gemeente. Vlieland Directe aanleiding tot de wijziging van de lokale drank- en horecaverordening is een uitspraak van de Kroon inzake het verbieden van bars, café's en dergelijke door de gemeentelijke overheid ook al hebben deze inrichtingen een vergunning krach tens de drank- en horecawet. Een Koninklijk Besluit over een dergelijk verbod op het eiland Vlieland heeft de weg vrij gemaakt voor gemeen ten regelingen te ontwerpen op grond waarvan het college van burgemeester en wethouders kwantita tieve beperkingen in de horecawereld kunnen opleggen. En gezien de al eerder gesignaleerde toegenomen klachten van omwonenden over hin der van café's achtte de gemeente Leiden het wenselijk gebruik te maken van deze nieuwe juridische mogelijkheid om overlast en milieuver storing tegen te gaan. Met nadruk stelt de jongste nota dat het geen etische overwegingen zijn die tot het aan banden leggen van de wildgroei in de Leidse horeca hebben geleid, maar juist de bescherming ing van het leefmilieu. Dat geldt ook voor voorgestelde beperkingen van sexclubs door de mogelijkheid te openen percelen met een bordeelachtig karakter te sluiten wanneer deze de omgeving te veel tot last worden. Van een dergelijke maatregel kunnen de betrokken eigenaren overigens in beroep gaan bij commissie voor de beroepschriften van de gemeenteraad. Sluitingsuur Na rijp beraad concludeert.de jongste nota over de drank- en horecaproblematiek een wijziging van de regeling van de sluitingsuren niet te moeten aanbevelen. Dat betekent dat de huidige situatie, waarbij een openingsverbod geldt van midder nacht tot 's morgens zes uur gehandhaafd blijft. Van dit verbod kan de burgemeester een semi-per- manente ontheffing verlenen tot één uur op vrij dagavond en zaterdagavond. In deze regeling is volgens de gemeente een probate administratieve sanctie ingebouwd in dier voege dat bij de overtre ding van de sluitingsuren tot intrekking van de vergunning kan worden overgegaan. Het instellen van een strafvervolging met een geldelijke boete of een korte vrijheidsstraf wordt als veel minder effectief ervaren. De ontheffingsregeling zou wel zodanig moeten worden verfijnd, dat geen perma nente ontheffingen meer worden verleend voor de voor het publiek openstaande inrichtingen tot een later tijdstip dan 2 uur respectievelijk 1 uur 's nachts. Deze verfijning betekent het einde van de bevoorrechte positie van Samantha's disko- theek, Pardoeza en Club'70 die in het verleden tot drie uur 's nachts ppen mochten zijn. Onze 900 m2 showroom staat vpor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg. (ZH)., VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris - MG - Rover. NOORDWIJK In de gemeentelijke com missie voor het toerisme zijn stemmen op gegaan tot het instellen van een onderzoek naar de toekomst van de badplaats. Tot nog toe werd het reilen en zeilen van de toeristische ontwikkeling in hoofdzaak bepaald door de planologie. Deze maakt uit waar hotels en appartementen mogen ko men, de situering van de horeca- en amuse mentsbedrijven en of er laag of hoog ge bouwd mag worden. Zo staat bijvoorbeeld nu al vast, dat aan de oostzijde van de Parallel-Boulevard de grond voor woning doeleinden is bestemd en dat daar geen hotels zullen worden gebouwd. Maar niettemin blijven er genoeg vraagpun ten over, die het bepleite onderzoek 'wense lijk maken, meent men in de commissie. Ook in de gemeenteraad werd al meer dan eens op een dergelijk onderzoek aangedron gen. Ais voorbeelden van vraagpunten wor den genoemd: Hoe ontwikkelt zich de markt op het gebied van het toerisme? Hoe groot is de behoefte aan appartementen? Aan welke soort accommodatie geeft de gast de voorkeur? Moet het dagtoerisme bevorderd worden of dient men zich te richten op het verblijftoerisme? Wat moet men aan met de duidelijke verschuiving van het toeristisch verkeer van Noordwijk aan Zee naar Noord- wijk-Binnen en wat zijn daarvan de oorza ken? Welke evenementen dienen er georga niseerd te worden? Welke uitbreiding kan er worden gegeven aan de slechtweer-re- creatie? Welke wensen bestaan er bij de Noordwijkers, die bij het toerisme zijn be trokken? Wat willen de gasten voor hun geld? Alles bijeen een scala van onderwerpen, die voor bestudering vatbaar zijn en die voor de ontwikkeling van de badplaats in de komende vijftien, twintig jaar van groot belang geacht kunnen worden. In de buurtgemeente Katwijk wordt een dergelijk onderzoek verricht door het eigen stedebouwkundig bureau en de kosten daar van zouden zo'n 150.000,- A 200.000.- bedragen. Zover wil men in de commissie voor het toerisme nog niet gaan, waarschijn lijk met de vrees in het achterhoofd, dat opnieuw een duur rapport op tafel zal ko men met het archief als uiteindelijk resul taat. De gedachten van de commissie gaan naar een bepaalde enquête onder de betrokken bij het horeca-gebeuren. Zij zou door het eigen ambtelijk apparaat uitgevoerd kunnen worden, maar het is zeer de vraag of dit voor het toch wel omvangrijke werk over voldoende mankracht beschikt. Bovendien vereist het een zeker specialisme. Het ver keerscirculatieplan heeft aangetoond, dat ei gen ambtenaren in staat zijn werk van top-klasse te leveren. Hoewel de commissie het onderzoek geen eenvoudige zaak vindt, is men er van overtuigd, dat het de planolo gie in gunstige zin kan beïnvloeden. Voorlo pig gaan de gedachten naar een doe-het-zelf rapport, eventueel gevolgd door een behan deling in gespreksgroepen. Open middag in Boerhaaveschool VOORHOUT Dinsdagmiddag 14 februari wordt in de „Boer haaveschool", een basisschool in de Boerhaavestraat een „open middag" gehouden. Dit experiment houdt in dat iedere belangstellende, waaronder na tuurlijk ook de ouders, in de gelegenheid wordt gesteld een kijkje in de school te nemen onder schooltijd. De lessen gaan dan ook gewoon door, zoals bijvoorbeeld de han- denarbeidlessen die elke dins dagmiddag worden gegeven. Met uitzondering van de donke re kamer, is iedere bezoeker vrij elke lokaliteit binnen te wande len. Aan het rooster wordt niets veranderd. Brand het rode licht van de donkere kamer niet, dan kan ook daar een kijkje worden genomen. Leidschendamse raadsleden: LEIDSCHENDAM De Leidschendamse CDA-raadsleden C. N. Boer en J. C. van Erp hebben burgemeester en wethouders schriftelijk gevraagd of het mogelijk is het voormalige veerpontje over de Vliet bij „de Knip" op korte termijn voor voetgangers en fietsers weer in gebruik te nemen. Volgens de vragenstellers heeft de heer P. C. J. Bakker, fractievoorzitter in de provinciale staten voor het CDA onlangs op een bijeenkomst van de Vrouwen vereniging Stompwijk gezegd dit mogelijk te achten. De raadsleden vragen verder of het juist is dat de hieraan verbonden kosten inclusief de exploitatiekosten geheel voor reke ning komen van de afdeling Veerdiensten van de provincie. Als voordelen van de veerdienst worden genoemd een veiliger en veelal kortere route voor de fietsende schooljeugd uit Stompwijk naar onder andere het Veurs College en de LOM-school in Leidschen- dam en een betere bereikbaarheid voor wandelaars en fietsers naar „de Vlietlanden". Tenslotte wordt gevraags bij de provincie nadere stappen te ondernemen voor een realistatie van de veerpont. ADVERTENTIE Met ingang van direct kost een liter SASSENHEIM: Hoofdstraat 284 KATWIJKv.d. Vechtstraat 46 (hoek Karei Doormanlaan)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5