HSBHi Nieuw winkel centrum in hart Zoeterwoude is overbodig Veel steun voor bedreigde Leiderdorpse huurders RAPPORT DELFTSE STUDENTEN: Ontwerp plan Duinrell ter inzage Sassenheim noemt nieuwe straten naar oude bollenbedrijven OEGSTGEEST KRIJGT BETERE BUSVERBINDINGEN HERBESTRATING LANGE KERKDAM Uitbreiding Overbos in april gereed LEIDSCHENDAM - De ver keerssituatie bij de kruising de Tolde Star-Venestraat zal na de sloop van de twee panden aan de Venestraat aanzienlijk wor den verbeterd. Het verkeer uit de twee straten van de nieuwe wijk kon zich tot nu toe zeer moeilijk voegen in de verkeer- stroom vanuit Zoetermeer. De twee kruispunten worden nu sa mengevoegd tot één waarbij ook de plantsoenaanleg wordt door getrokken. Bij de aanleg van het kruispunt worden onder het wegdek al voorzieningen getrof fen voor een in de toekomst aan te leggen verkeerslichteninstal latie. Bij het kruispunt komen in beide richtingen bushalten voor lijn 12 van Westnederland. De kosten van de reconstruktie worden geraamd op 488.000 gul den, waarvan ongeveer de helft uit het grondbedrijf moet ko men. SASSENHEIM De vereniging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdag 14 februari een veiling in gebouw „Ontmoeting" aan de Sassenheimse Narcissen- laan. Hoofdzakelijk Nederland se zegels vanaf 1852 worden aangeboden. Vanaf 19.00 uur is er gelegenheid om de zegels te bekijken. De veiling begint om acht uur. De daaropvolgende za terdag wordt in dezelfde zaal een ruilbeurs gehouden. LISSE De Katholieke Bond van Overheidspersoneel afde ling Lisse houdt dinsdag 14 fe bruari een jaarvergadering in café restaurant De Beurs aan de Lissese Haven. Op de agenda staat onder meer net jaarver slag van de penningmeester, be stuursverkiezing en de uitrei king van jubileum-isignes. Aan vang 20.00 uur. LISSE De Lissese afdeling van de KVP houdt op woensdag 15 februari een jaarvergadering in De Beurs. Na de gebruikelij ke verslagen komt de vaststel ling van de volgorde van de KVP-kandidaten op de CDA- lijst aan de orde. In het kader van de volgende gemeenteraads verkiezingen wordt het CDA programma besproken. Aan vang 19.45 uur. WASSENAAR De aldeüng Wassenaar van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert op vrijdag 17 fe bruari in het Jeroenshuis een lustrum- bridgedrive, ter ere van het 30-jarig bestaan van de afdeling. De drive begint om een uur 's middags. Er zijn aan trekkelijke prijzen en voor iede re deelneemster een the-com- plet. ROELOFARENDSVEEN - De heer Th. van Haastrecht neemt de koppositie in bij visclub 't Looze vissertje na vijf van de tien viswedstrijden in de winter competitie. Hij wordt gevolgd door Joh. van Amsterdam. Der de in de voorlopige stand is W. v. Diemen. OUDE WETERING Voetbal- club Alkmania uit Oude Wete- c ring gaat vanavond weer oud- v papier ophalen. De gebruikelij- ke wijken in Oude Wetering en. r Roelofarendsveen zullen weer c worden aangedaan. Vorige j maand bracht de aktie 9000 kilo j op. r LEIDERDORP De eerste t paal voor het nieuwe bouw- en v aannemersbedrijf Meerburg v b.v. gaat morgen om drie uur e de grond in op het industrieter- j, rein aan de Touwbaan in Lei- g derdorp. Tevens wordt op deze c dag het 25-jarig jubileum ge- j j vierd van de heer J. Borreman. 1 g Hij zal namens het personeel de v eerste paal slaan. Na afloop T wordt er een receptie gehouden v in het gebouw Irene, Hoofd- <j straat 82 in Leiderdorp. I v ZOETERWOUDE s Vanavond wordt in Zoetermeer f. om de laatste punten van de j. K.P.J.-bowlingcompetitie gestre- v den. Vertrek om 20.15 uur vanaf c het „Centrum" aan de Schenkel- x weg. Na afloop worden de win naars van de dames- en heren- competitie bekend gemaakt en zullen de prijzen uitgereikt wor- 1 I den. REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 ZOETERWOUDE - De twijfels aan de noodzaak van de bouw van een nieuw winkelcentrum op het thans braakliggende stuk grond in het hart van Zoeterwoude nemen toe. Uit een pas verschenen rapport, opgesteld door drie studenten van de Tech nische Hogeschool in Delft waarin de pro blematiek rond de bestemming van dit stuk grond wordt uitgediept, blijkt dat slechts behoefte bestaat in Zoeterwoude aan drie winkelvestigingen en misschien een PTT- kantoortje. Verder komen enkele alternatie ven voor de bestemming van het gebied aan de Dorpsstraat naar voren. De gemeente wil echter tot nu toe niets van alternatieve bestemmingen van het gebied weten. Het Bureau Stad en Landschap, dat al geruime tijd geleden door de gemeente is belast met een ontwerp voor een bestem mingsplan van deze dorpskern, zal één dezer dagen met een definitieve schets komen. De eerstvolgende maanden zal de gemeenteraad zich dan weer moeten buigen over het door het bureau voorgestelde bestemmingsplan. Reeds in 1967 zijn panden gesloopt om op het verkregen stuk grond een winkelcen trum te bouwen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de gemeente het stuk grond te verkopen aan een belegger, maar omdat men vreesde voor nieuwbouw die niet in het dorpse karakter zou passen besloot de gemeente de grond zelf te gaan ontwikke len. De afgelopen jaren zijn er mede door de veranderde samenstelling van de gemeen teraad en het bewoond raken van de nieuw bouwwijk nabij het gebied een steeds groter aantal negatieve opmerkingen gehoord met betrekking tot het vestigen van winkels bij de kerk. Dit bleek onder meer uit een enquête, gehouden door de werkgroep „Dorpskern" en de gemeente. Een enquête gehouden in 1970 door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) over de winkeliers gaf aan dat ca. 80% van de middenstanders geen behoefte had zich te vestigen in het nieuwe centrum bij de kerk. Dit komt omdat de winkeliers al op de groei van het dorp met de nieuwbouw wijk hebben gereageerd door flink uit te breiden in hun huidige zaak. Door de werk groep „Dorpskern" werden er naar aanlei ding van de uitslag van de enquêtes alterna tieve bestemmingen voor het plein aange kaart, maar de werkgroep vond hiervoor Henk Bergman bij het omstreden terrein in het centrum van Zoeterwoude. geen gewillig oor bij de gemeente. Uit het rapport van de studenten van de Technische Hogeschool blijkt dat hooguit drie winkels rendabel kunnen zijn. Winkels die nu niet in het huidige winkelbestand aanwezig zijn, zoals een viswinkel, en een bloemenzaak. „Het is toch te gek dat de gemeente zich maar blind blijft staren op een winkelcen trum. Men is tevreden met de huidige win kelsituatie en een viswinkel en een bloemen zaak erbij is op zichzelf natuurlijk geen argument om aan een winkelcentrum te denken," aldus Henk Bergman, één van de drie medewerkers aan het rapport en tevens lid van de werkgroep „Dorpskern". „Dat winkelcentrum lijkt wel een heilige koe ge worden voor de gemeente, de hele argumen tatie deugt niet. De grondslagen zijn niet duidelijk. Dat komt in ons rapport goed naar voren. Het college schijnt zich niks aan te trekken van de andere wensen van de Zoeterwoudenaars. Uit de enquête die wij hielden bleek bijvoorbeeld dat er behoefte is aan een bibliotheek, bejaardenwoningen, een restaurant, een feesttent en een week markt. Waarom wordt daar dan niet wat Wethouder Maan van financiën en tevens belast met middenstandsaangelegenheden kan zich wel verenigen met het rapport. „Ik geloof nu ook dat we niet te veel winkels moeten gaan bouwen. Waarschijnlijk wel een paar zoals de viswinkel en een bloemen kiosk, maar ook aan een cosmeticazaak schijnt behoefte te bestaan. Maar dat zijn inderdaad slechts drie winkels en die vor men bepaald geen centrum", aldus de wet houder. Hij wil de mogelijkheid voor meer bedrijvigheid openhouden en denkt hierbij ook aan een markt, en zo af en toe een muziektent op het plein. „Als iemand er een restaurant zou willen beginnen lijkt mij dat een uitstekend idee, een chinees bijvoor beeld zou best floreren, dacht ik. De grond prijs die de winkeliers moeten betalen op het plein is redelijk gehouden, de prijs is berekend door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) en komt op ongeveer vierhonderd gulden per vier kante meter voor een winkel met woning en tussen de tweehonderdvijftig en driehon derd gulden voor een zaak zonder woning", zegt wethouder Maan. In de overige alternatieve bestemmingen die zijn aangedragen in het rapport van de studenten, ziet de wethouder niet zoveel. „Voor de vestiging van een bibliotheek heeft de gemeente al iets anders in het hoofd, namelijk de kleuterschool de „Hummelhof". Deze school is niet zo nieuw meer en zal in 1979 of 1980 worden afgebroken. Daar wil de gemeente dan waarschijnlijk de nieuwe bibliotheek gaan vestigen. Deze komt dan ook vrij centraal in het dorp te liggen." Wat de bejaardenwoningen betreft: „Huize Em- maus heeft nog grond bij de Geerweg, welke zij wil reserveren voor dit soort woningen", aldus de wethouder. Op het plein zal waarschijnlijk wel een postkantoortje komen, daar het huidige aan de Jan van Banningstraat eigenlijk al te klein is. Maar eerst moet nog even afge wacht worden wat het Bureau Stad en Landschap voor ideeën naar voren gaat brengen en wat erover in de gemeenteraad wordt beslist SYLVIA VAN LEEUWEN WASSENAAR - In het Wasse- naarse raadhuis ligt vanaf van daag een voorontwerp ter inza ge van een bestemmingsplan voor het landgoed „Duinrell" met de daaraan grenzende groenstroken aan de kant van de Storm van 's Gravesandeweg en van de Katwijkseweg. Tot en met vrijdag 28 april is er voor iedereen gelegenheid schriftelijk commentaar op dit voorontwerp te leveren. Op donderdagavond 23 februari wordt in het raadhuis een hoor zitting gehouden waarop het plan zal worden toegelicht en gelegenheid geboden wordt tot het stellen van vragen. In de doelstellingen van het ont werp wordt gesteld, dat in be ginsel in het gebied van Duinrell recreatief gebruik wordt toege staan, maar dat dit niet mag leiden tot onaanvaardbare aan tasting van de aanwezige na tuur- en cultuur-historische waarden. Verder moet, aldus een tweede doelstelling, ge streefd worden naar een verant woord evenwicht tussen de be langen van de Wassenaarse ge meenschap en de bovenlocale behoeften. Onverminderd deze beide doelstellingen moet, ter- wille van een doelmatige be drijfsvoering, afgestemd op een verantwoorde bevrediging van recreatieve behoeften, zoveel 1 mogelijk flexibiliteit worden na- Deze doelstellingen worden in de toelichting bij het plan uit voerig verder uitgewerkt. Het plan bevat verder een uitvoerige inventarisatie van natuur en landschap, van cultuur-histori sche facetten, van de water- windbelangen en van de aspec ten van dag- en verblijfsrecrea- tie. SASSENHEIM - In het Sassen heimse reconstructiegebied Zuiderstraat zullen een aantal straten genoemd worden naar de bollenbedrijven die in ver band met de reconstructiewerk zaamheden naar elders moesten vertrekken. Zoals bekend wer den in dit deel van het dorp oude gebouwen van bollenbe drijven gesloopt om plaats te maken voor woningbouw. Der halve zullen in het reconstruc tieplan de Van Zonneveld straat, de Philippostraat, de Baartmanstraat en de Koning straat voorkomen. Daarnaast blijft de oude naam Zuider straat aan de zuid-westzijde van het nieuwe gebied gehand haafd. Het in dit gebied gelegen „Zwarte Pad" heette vroeger Knorrenburgerlaan. Het ge meentebestuur van Sassenheim wil graag uit historisch oog punt dat deze naam herleeft. Het uitwerkingsplan Hoofd straat hoek Wasbeekerlaan zal Mecklenburg gaan heten. Dit, omdat volgens het gemeentear chief „in de dagen van het slui ten van het huwelijk van H. M. Koningin Wilhelmina met Z. K. H. Den Prins van Mecklenburg bedoeld gebied intensief in cul tuur werd gebracht. Als vanzelf kwam de gedachte op het nieu we land de naam te geven van het land van onze nieuwen Prins van Mecklenburg". Een naam die nu dus in ere hersteld is. In het reconstructiegebied Zuil hofstraat zal de G. B. de Vroom- enstraat komen, genoemd naar een hier vroeger gevestigd bol- lenbedrijf. Voor het plan Was- beek tenslotte zijn nu reeds de Van Alkemadelaan en de Kwe kers weg benoemd. Het betreft hier de twee ontsluitingswegen van het nieuwe plan. Bewoners Oranjelaan willen verkeersdrempels ZOETERWOUDE - De bewo ners vap de Nassaulaan willen dat er verkeersdrempels in de laan worden aangebracht. Dit kwam gisteravond naar voren op een bewonersvergadering over de verkeersproblematiek in Zoeterwoude-Rijndijk. De Nassaulaan krijgt nogal wat sluipverkeer te verwerken. De bewoners waren van mening dat de automobilisten zich niets aan trekken van de thans aan wezige verkeersborden. Daarom wensen zij ingrijpende snel heids beperkende maatregelen. Met name met het oog op het binnenkort te voltooien multi functioneel centrum drongen de bewoners erop aan spoed te be trachten bij het nemen van de noodzakelijke veiligheidsmaat regelen. Door vertegenwoordigers van de gemeente werd gisteravond aan de bewoners de toezegging gedaan dat de suggestie van de verkeersdrempels in overweging zullen worden genomen bij het uitwerken van de plannen voor de woonwijk aan de Rijndijk. OEGSTGEEST - De NZH streeft er naar Oegstgeest een directe busverbinding met het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp te geven. Buslijn 42 zal als eindpunt het Leiderdorpse zie kenhuis krijgen. Waarschijnlijk wordt de lijn in mei doorge trokken. Ook komt er binnenkort moge lijk een betere verbinding met Schiphol. In plaats van bij de Leidse Buurt zal de Schipholbus al bij Sikkens de Rijksweg ver laten, waardoor er een betere aansluiting met de NZH-bussen wordt verkregen. Deze toezeg gingen deed de NZH-directeur Van de Sluys gisteravond in de raadscommissie verkeer en ver voer in Oegstgeest. Voorts kwam in de raadscom missie het verlenen van een kre diet voor de plaatsing van drie abri's bij Endegeest, Curium en de Warmonderweg ter sprake. De commissieleden hadden wei nig moeite om het college hierin gunstig te adviseren. In de vol gende commissievergadering zal een lid van het verkeersdeskun- dig bureau DHV, dat een ver keersplan voor Oegstgeest ont wikkelt, de opzet van dit plan uiteenzetten. MASSAAL VERZET TEGEN SPECULATIEVE WONINGVERKOOP WASSENAAR Burgemeester en wethouders zullen binnen kort aan de gemeenteraad voor stellen een bedrag van 66,500 gulden beschikbaar te stellen voor herbestrating van de Lan ge Kerkdam tussen de Johan de Witstraat en de Prinsenweg. Het wegdek is door het vrij intensieve verkeer in een slech te staat komen te verkeren. Ook de parkeerstrook aan de noordzijde is aan herbestrating toe, evenals het trottoir. Het is de bedoeling het wegdek over de hele breedte te herbestraten. Het verkeer zal tijdens deze werkzaamheden worden omge leid. Door het inschakelen van extra straaitmakers zal deze pe riode zo kort mogelijk worden gehouden De firma Bohemen Beheer b.v. uit Rijswijk is voornemens op het terrein op de hoek van de Rijksstraatweg en Kerkehout twaalf woningen te bouwen, waarvan vijf aan de Rijkstraat weg en zeven aan de Kerkehout. Voor de verwezenlijking van dit bouwplan moet de firma van de gemeente een smalle strook, grónd kopen. De prijs is bere kend op 141.600 gulden, waar van het grootste gedeelte is be doeld als bijdrage in de kosten van het bouwrijp maken van de grond. De firma is bereid even tueel een ander stuk grond aan de gemeente te verkopen als dat nodig blijkt voor een recon struktie van de aansluiting van de Kerkehout op de paralelweg langs de Rijksstraatweg. Aan de raad zal worden voorgesteld de grondverkoop goed te keuren en een krediet van 116335 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een ontsluitingsweg voor het nieuwe bouwterrein. De verharde handbalvelden op „Overbos". WARMOND - Sportcomplex „Overbos" zal in het voorjaar zijn uitgebreid met twee handbalvelden en een korfbalveld. Begin april worden de velden in gebruik genomen. De twee verharde handbalvelden zijn zodanig aangelegd dat zij ook geschikt zijn als tennisbanen. Weliswaar bestaat er nog geen tennisvereniging in Warmond, maar leden van de tafeltennis- en badmintonvereniging hebben de koppen bij elkaar gestoken te neinde tot oprichting van een dergelijke vereniging te komen. De handbalvereniging is bijzonder blij met de uitbreiding van het sportcomplex. Zij heeft tot nu toe moeten spelen op een terreintje achter het voetbalveld, dat nogal oneffen was. Bovendien moesten de handballers voor twaalf uur zondagmorgen van het veld zijn verdwenen omdat de voetballers er dan moesten spelen. Tegelijk met het in gebruik nemen van de velden zal het 12 172-jarig bestaan van de honderd leden tellende handbalvereniging worden gevierd. Nu de wens om eigen velden ter beschikking te hebben in vervulling is gegaan, zal de vereniging in de toekomst streven naar het verkrijgen van een kleedgelegenheid die wat dichter bij de velden ligt, dan thans het geval is. LEIDERDORP De bewoners van de huizen in de buurt Splinterlaan/Heemraadlaan, die zich bedreigd voelen door de speculatieve plannen van de be heerder van hun woningen de firma Boogmij BV, hebben gis teravond tijdens een hoorzit ting in de Scheppingskerk op aandrang van het CDA-raadslid mr. J. Reugebrink, eencommis sie opgericht die aktie gaat voe ren tegen de plannen van Boog mij. Uit de commissie wordt een bestuur samengesteld en deze gaat dan een huurdersver eniging oprichten. De heer Reu gebrink gaat de vereniging van rechtskundig advies dienea Ook het Bouwfonds Nederland se Gemeenten, dat almeer erva ring heeft met dit soort specu latieve praktijken, zal zich met de aktie van de bewoners gaan bemoeiea „Eerst word je voor een knaak in de week de tuin ifigetrapt, dan komt de oorlog, dan Indië, je komt terug en trouwt met amper een dubbeltje op zak, je werkt hard en komt een beetje boven Jan en dan word je je huis uitgezet." Dit waren de woorden van de voorzitter van de commissie de heer Van der Zwan. De emoties tijdens de hoorzitting liepen hoog op. De mensen voelden zich duidelijk het slachtoffer van een specula tie-schandaal. „Hoe kan ik nou ooit dat huis kopen", zegt een duidelijk geëmotioneerde oude heer. „Ik ben al met pensioen, dan kan je toch geen huis meer kopen. Kan ik er dan zomaar uitgezet worden?" Het raadslid Reugebrink zegt dat dit niet kan voor vijfenzestig-plussers. „Zij mogen nooit uit hun huis gezet worden. Maar ook voor de jon geren is er een wet die hen beschermt, de zogenaamde huurbeschermingswet. Deze wet wordt bijna nooit gebruikt maar Raadslid/jurist Reugebrink (midden) in gesprek met bewoners onder bijzondere omstandighe den zoals hier het geval is, wordt hij weer van stal gehaald. Waarschijnlijk zal dit dinsdag in de raad worden besproken. De ze wet maakt het mogelijk om een woonvergunning te weige ren aan iemand die uw huis zou willen kopen en u op straat wil gooien. En zonder woonvergun ning kan iemand zich niet vesti gen in de gemeente dus wordt de koop onmogelijk gemaakt." - Wethouder Gordijn (CDA) zegt dat Boogmij waarschijnlijk wel stappen zal ondernemen om het voor de huurders zo aantrekke lijk mogelijk te maken. „Maar dan wel precies in hun straatje, daar moet goed voor opgepast worden", aldus de wethouder. De heer Reugebrink drong voor al aan op eenheid en haalde het voorbeeld van de vakbewegin gen aan. „Vroeger als eenling kreeg je ook geen loonsverho ging als je daar bij de baas om vroeg. Tegenwoordig is er een vakbeweging die gezamenlijke eisen stelt. Met z'n allen staat u sterk. Gaat u één voor een dan pakt Boogmij u allen in", aldus de jurist Reugebrink.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4