PPR-raadslid onthult geheime' lijst met leegstaande woningen 4 Leidse fruithandel protesteert tegen ophef over kwiksinaasappel Kattebel: veelbelovend leerlingencabaret 3 WETHOUDER: 'LIEVER KRAKERS IN WONINGEN PARTICULIEREN' TOCH GROEN LICHT VOOR RENOVATIE WONINGEN DE KOOI GEWILLIG OOR VOOR BEZWAREN TEGEN PLAN HOGE RIJNDIJK alia: IÜ „DE MENSEN LATEN ZICH BANG MAKEN" LEIDEN „Een belachelijke zaak dat er zoveel aandacht besteed wordt aan dit geval. Dit is juist wat de daders wil len. Op deze manier worden de mensen bang gemaakt!", aldus de heer Heemskerk, een van de grootste grossiers in fruit in Leiden, naar aanleiding van de vele berichten over met kwik ingespoten sinaasappels. Hoe wel in Leiden tot nu toe geen enkele melding is binnengeko men van een dergelijk geval, is de Leidenaar wel wat voorzich tiger geworden. Hij betast en De Leidse grossier vervolgt: „De handel is na het verschijnen van de eerste berichten teruggelo pen. Jaffa-sinaasappels werden deze week helemaal niet geveild, omdat de Israëli's de prijs niet wilden laten zakken". Als de vraag afneemt en het aanbod blijft gelijk, dan zou de prijs van een produkt moeten zak ken, volgens de wet van vraag en aanbod, die in het vrije han delsverkeer geldt. „Spaanse si naasappelen werden wat meer geveild, vanwege de lagere prijs en de Marok-sinaasappel bleef normaal. De vraag naar andere vruchten, zoals appels of peren, bleef gelijk en ook de prijzen bleven stabiel". De heer Heems kerk verwacht dat de markt zich in de loop van de volgende week wel weer zal herstellen. „Dan is het grote nieuws eraf". Ook heeft de grossier zijn me ning over de daders in deze zaak. „Op de veiling wordt veel gesproken over een psychopaat, die verantwoordelijk zou zijn voor deze daad. Zo iemand vindt het heerlijk dat hij zoveel opschudding kan' veroorzaken. Het is hier namelijk heel gemak kelijk om ongemerkt bij de si naasappels te komen, en zelfs met een injectienaald hoeft het niet eens op te vallen dat je niet thuis hoort op een veiling", vol gens de heer Heemskerk. Mevrouw van Houten, die een groente- en fruithandel heeft aan de Leidse Trompstraat 2A verklaart dat de verkoop van vooral de Israëlische Jaffa-si- naasappelen enorm achteruit ging na het verschijnen van de eerste berichten. Op vrijdag, za terdag en maandag verkocht zij bijna geen enkele sinaasappel, in tegenstelling tot het andere fruit, dat in veel ruimere mate dan doorgaans over de toon bank ging. Vooral mandarijnen waren erg in trek. Een duidelij ke oplevende tendens consta teerde zij de dagen die daarna kwamen. Volgens haar een dui delijk bewijs dat de mensen zich alleen maar bang laten maken door de vele aandacht die aan deze zaak is besteed. „Als de mensen een duidelijk gevaar voor'hun gezondheid vreesden, dan verkocht ik nu nog steeds geen sinaasappel". Zij verwacht, net als de heer Heemskerk, dat de verkoop in de loop van de volgende week weer normaal wordt, mits de publiciteit over dit onderwerp wat afneemt. „Het kwik is trouwens niet eens gevaarlijk. Zelf eten we gewoon door", aldus mevrouw Van Hou- i 2 jrkufi lometj Frits van Oosten: onthullingen aan ken nissen. LEIDEN Het PPR-raadslid Frits van Oosten is deze week met mondjesmaat begonnen zijn "geheime" lijst van 34 leegstaande woningen, die zich in de binnenstad bevinden, te onthul len. Van Oosten is hiermee afgeweken van zijn eigen bedoeling, pas dan tot publicatie van de lijst over te gaan, als de gemeente het nut van het onderzoek naar de oorzaak van de leeg stand van deze huizen niet zou inzien en hem derhalve naast zich neer zou leggen. De op de lijst voorkomende huizen staan voor het me rendeel langer dan een jaar leeg. Van Oosten stelt, dat indien er op korte termijn door de huiseigenaars geen bestemming aan hun pan den wordt gegeven, de gemeente de huizen moet gaan vorderen. Het Bureau Huisvesting heeft de lijst onder het consigne van geheim houding nagelopen en komt tot de conclusie, dat de meeste woningen binnen de categorie van niet geregistreerde leegstand vallen, en nauwelijks voor restauratie, dan wel bewoning in aanmerking komen. Aanvankelijk leek het de bedoeling van het raadslid, dat indien de gemeente wat met de lijst zou gaan doen, de gevorderde woningen aan de meest urgente gevallen onder de wo ningzoekenden zouden worden toegewezen. In totaal zijn er in Leiden om en nabij 6000 mensen, die op een wachtlijst staan. Van Oos ten vond het een ongelukkige zaak, dat de woningzoekenden die onlangs voor hulp bij hem aanklopten, zijn te goeder trouw afgestane lijst niet vertrouwelijk wisten te benutten. "Ui teindelijk is het natuurlijk mijn eigen lijst, die ik in mijn vrije tijd door in de stad te lopen en te noteren wat er leegstond, heb samenge steld. Zoveel geheimzinnigs is er dus in feite niet mee aan de hand. Het punt is alleen, dat in overleg met de gemeente die mensen ervan zouden moeten gaan profiteren, die het hardst aan een huis toe zijn. Het is ronduit jammer, dat de jongelui, die mij om die lijst gevraagd hebben, hun mond niet hebben kunnen hou den". Weliswaar hebben zij de lijst niet aan anderen doorgespeeld, maar zij hebben een bepaald soort van geheimhouding waar ik hen om gevraagd heb, toch wel een beetje geschon den". Het vrijgeven van de onderhavige lijst van leegstaande woningen door het PPR-raadslid is intussen al bekend geworden in brede kringen van jeugdige woningzoekenden en potentiële, krakers in de stad. Op de vraag aan wethouder A. Verboom (Volkshuisvesting) of de lijst eigenlijk wel zin heeft voor de meest urgente gevallen onder de woningzoekenden, nu er toch met een kleine dosering bekendheid aan is gegeven, antwoord de de wethouder het volgende: "Ik kan hier weinig op zeggen. Het is Van Oostens eigen zaak als hij die lijst aan bepaalde mensen heeft toevertrouwd. Het is alleen dom van die jon gens, dat zij het aan de grote klok zijn gaan hangen. Van die lijst weet ik dat het om grote en riante panden gaat en dat de eigenaars deze al tijden leeg hebben staan. Als we zulke woningen kunnen vorderen, dan zullen we dit zeker niet nalaten. Ik heb maar liever dat ze dié huizen kraken, dan dat ze huizen van de gemeente bezetten. Daar heb ik zonder meer plannen mee en die komen ten goede aan de wachtenden op de urgentielijst" Naar verluidt zou iedere Leidenaar een derge lijk onderzoek naar de leegstand in de binnen stad kunnen houden. Als dat zo is dan zou de lijst van Van Oosten weinig zin hebben en zeker niet onder geheimhouding door de stads huisambtenaren en die van Huisvesting behoe ven te worden nageplozen en benut. Publicatie van de lijst, zo redeneert de gemeente zou een vrijbrief betekenen voor al diegenen, die een dak boven hun hoofd willen hebben, om die huizen of te kraken, of ze in het beste geval te huren. Het gemeentebeleid met wachtlijsten en urgentieverklaringen zouden dan naar wille keur met voeten getreden kunnen worden. Daarom is enige geheimhouding of voorzichtig heid in dergelijke gevallen ten aanzien van het vrijgeven van onbewoonde adressen geboden. Wethouder Verboom zegt hierover, dat we niet in een politiestaat leven en je in een stad als Leiden ook wel eens moet kunnen zondigen. "Als Van Oosten met zijn lijst mensen uit de brand heeft kunnen helpen, dan ben ik de laatste die zou zeggen, dat hij dat maar beter niet had kunnen doen. Maar ik geef toe, dat die jongens natuurlijk beter hun mond hadden kunnen houden", aldus de wethouder. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) heeft als nog groen licht gegeven voor de renovatie van 52 woningen van de woningbouwvereniging De Eendracht in de Kooi. Gisteren is de goedkeuringsbrief voor deze werkzaamheden van het ministerie aan de gemeente verzonden. De kans op het renoveren van met de gemeente, de woning- de woningen was al bijna verke- bouwvereniging en de bewoners ken nadat de hoofdingehieur-di- tot stand zijn gekomen en dat recteur van de volkshuisvesting afwijzing van de plannen een in de provincie Zuid-Holland ernstige verstoring zou beteke- het verzoek van de gemeente nen van de gemeentelijke meer- om rijkssteun voor de renovatie jarenprogrammering van de had afgewezen. Dat gebeurde stadsvernieuwing, op grond van de slechte bouw- Met zijn persoonlijke plei- technische staat van de wonin- dooien blijkt wethouder Ver gen en de enorme kosten die boom succes gehad te hebben: daardoor met het opknappen de minister heeft te kennen ge- van de uit 1923 daterende wo- geven' na ampel beraad te heb- ningwetwoningen zijn gemoeid. ben besloten de hand over het Dat bedrag kwam uit op gemid- hart te strijken en „bij wijze deld 65.451 gulden per woning. van hoge uitzondering alsnog in Er werd toen geadviseerd de 26 te stemmen met het verbete- boven- en 26 benedenwoningen ringsplan", waarvan overigens maar af te breken en door wordt opgemerkt dat het eigen- nieuwbouw te vervangen. Wet- lijk veel te duur is. De gemeen- houder Verboom (volkshuisves- te Leiden krijgt in de brief van ting) liet het er echter niet bij de minister dan ook het advies zitten en toog naar Den Haag voor nagenoeg identieke com- om met zijn ambtenaren alsnog plexen in den vervolge plannen de goedkeuring van het project te ontwikkelen voor vervangen- te bepleiten. In een gesprek met de nieuwbouw en voor die com- minister Beelaerts voerde de plexen die kwalitatief nog in wethouder aan dat de verbete- een redelijke staat verkeren de ringsplannen voor de Kooi ge- verbeteringsplannen met meer durende twee jaar in overleg soberheid op te stellen. Na de succesvolle viering van het vijf-jarig bestaan vorige week, was het gisteren weer feest in de school voor lhno en mhno De Noorderwiek uit de Ter Haarstraat. De heer Van de Hoeven (uiterst rechts op de foto) introduceerde name lijk de heer Martina op de Weer feest in De Noorderwiek school, die voorlichting over de Nederlandse Antillen geeft. De leerlingen konden genieten van een aantal heerlijke Antil liaanse specialiteiten zoals pastechis en empana, en er trad een Origineel Antilliaans trio op, Los Shiribana. Aan het eind van de dag werd een film vertoond, natuurlijk over de Antillen. LEIDEN .Laatst las ik een recensie in een bekende Leidse krant en nu is Katte bel beroemd over het hele land!" Een paar verzen uit het lied, waarmee het leerlingencabaret van het Stedelijk Gym nasium gisteravond zijn programma opende. De ingezetenen van die school aan de Fruinlaan vieren al de hele week feest in het kader van een lustrum. Voor de gelegenheid toverde (ome) Lou Mac Lennan het tekenlokaal om tot een café chantant, zodat Kattebel in een sfeervolle ambiance zijn gang kon gaan. De teksten van het cabaret waren niet geschreven door de leerlingen zelf, maar door lerares Mirjam Jansen en haar echt genoot Frans. Een bonte veelheid van onderwerpen passeerde de revue: geweld op de teevee, gastarbeiders, pornografie, mechanisering in het onderwijs („een handjevol cultuur uit een lesmachine") en zelfs de punk-rage. Mede dankzij de voor treffelijke muzikale arrangementen van Niels Blokker kwamen de teksten erg goed tot hun recht Naar de vorm bleef Kattebel op veilige grond: een liedje afgewisseld met een sketch, ernst afgewisseld met luim en zoals dat verder gaat in de traditie van het cabaret. De grootste plaats was overi gens ingeruimd voor het lied, misschien wel wat al te nadrukkelijk. Aankleding en belichting waren sober gehou'den en Getalenteerde cabaretiers waren er ze ker! Niet in de laatste plaats dient Jan Kiewiet de Jonge vermeld: deze grappen maker overbrugde de zwakste momenten in het voordeel van de overigen en ver toonde in gebaar en mimiek de allure van een professional. Met recht werd na afloop de naam „Jan" alom in het café gehoord. Dan was er bijvoorbeeld Albert Jan Kist, die in een punk-scène met niet minder zwier voor de dag kwam. Onder de dikke laag schmink op zijn gezicht kon de de concentratie van een gewicht- heffer vermoede Jammer, dat de inhoud eigenlijk uitslui tend door de docente Nederlands geïn vesteerd was. De Kattebellers zijn stellig ook zelf tot schrijven en componeren in staat. Zoveel creativiteit en enthousiasme barstte er gisteravond los, dat die bewe ring niet misplaatst lijkt. Binnenkort neemt Kattebel deel aan een landelijke cabaretwedstrijd voor middelbare sch olieren. De roem, waarop in het begin gezinspeeld werd, kan een recensent deze leerlingen van het Gymnasium niet ver schaffen. Wel veel vertrouwen in een succesvolle deelname aan diue wedstrijd. En in ieder geval: veel geluk! JOS NIJHOF LESKO geeft muziekles LEIDEN Het komt helaas maar zelden voor, dat bij een concert een papier wordt uitge reikt waarop staat hoe het pu bliek zich moet gedragen. Mees tal worden alleen de partijen van de musici aangegeven, en moeten de mensen in de zaal werkeloos toezien. Anders was het gisteravond in het LAK- theater, waar het Lesko optrad. Van tevoren werd een stencil uitgedeeld met vreemde tekens erop: strepen, sterretjes en op hun kant liggende V's. Dat bleek een muzieknotatie te zijn, en na enig oefenen kon de zaal er een goedklinkende vertolking van geven. Aanleiding hiertoe was de uit voering van „Impulse" door Lo- gothetis, een componist die van een niet-lineaire notatie gebruik maakt. Dat wil zeggen, dat hij niet zoals we gewend zijn met vijf notenbalken werkt, maar zijn muziek opschrijft in cirkel tjes, waarbinnen punten of te kens de muziek aangeven. De waarde van die tekens mogen de musici zelf bepalen. Op die manier is men vrij te doen wat men wil, alleen het structuurka der is door de componist vastge legd. Het Lesko voerde de Impulse uit, terwijl dia's van de parti tuur geprojecteerd werden. Het bleek dat dit grafisch voorstel len van de muziekstructuur voor het publiek een uitstekend hulpmiddel was. Ook de goede, soms komieke uitvoering droeg aan het succes van deze niet- conventionele muziek bij. Na de pauze werden minder speelse werken uitgevoerd: eerst het Concerto da Camera van Peter Schat, tot slot het Nonetto van Martinu. Twee composities die aan een ensemble bijzonder hoge eisen stellen, zowel wat het interpreteren van de muziek als wat het „teamwork" betreft. On der de bekwame leiding van Benjamin Ashkenazy slaagde het Lesko erin een interessante uitvoering te laten horen. TON HARMSEN 1 Volksdansen Het Leids Vrijetijdscentrum houdt morgen een volksdansin- stuif. Er wordt non-stop gedanst en in een speciale Folk-to- ne-stand kan men grammofoonplaten met volksmuziek uit verschillende landen kopen. Het geheel vindt plaats in het gebouw van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 en begint om acht uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Musea Onder de titel „Het museum in de samenleving wordt aan de universiteit van Leiden een voor alle belangstel lenden toegankelijke serie lezingen gehouden. Uitgangspunt van de cyclus is de sterk veranderde functie van het museum in de samenleving. „Terwil het museum vroeger gezien werd als een bewaarplaats van alles wat waardevol, wetenswaardig of curieus was, is het tegenwoordig wel een plaats van ontmoeting en confrontatie", aldus prof. dr. P. H. Pott. een van de inleiders in deze lezingencyclus. De eerste lezing die om acht uur begint vindt plaats woens dag 15 februari met als titel „taak en functie van het museum in deze tijd". Nederlands strijkensemble Het Nederlands Strijkensemble geeft op zondag 12 februari een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Het uit zes leden bestaande ensemble zal aantreden samen met de Venezolaanse pianiste Judith Jaimes en de Nederlandse pianist Tjitte Weber. Beide solisten zullen samen met het strijkkwartet - dat voorheen de naam Residentie Strijkor kest voerde - het concert voor twee klavieren en orkest van J. S. Bach uitvoeren. Het programma vermeldt verder werken van Vivaldi, Mozart, Ferrari en Britten. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij de firma van der Luit, Lange Voort 20 in Oegstgeest en bij de firma Van Weizen, De Kempenaerstraat 23 ook in Oegstgeest, tevens bij K O, Oude Vest 45 in Leiden, tel. 141141 en 141200. Reductie voor CJP en 65+. Stop de Neutronenbom De Leidse werkgroep „Stop de Neutronenbom" houdt maan dag 13 februari een openbare vergadering in de Welzijnsraad, Stationsweg 28 in Leiden. Iedereen die op enigerlei wijze wil meewerken aan de actie is van harte welkom. Op het moment is de totaalstand van het aantal handtekeningen in Leiden: 16500. Landelijk zijn er tot nu toe ruim 750.000 handtekenin gen ter ondersteuning van de actie gezet. De vergadering begint 's avonds om 20.00 uur. Voor inlichtingen kunnen belangstellenden terecht bij J. Beentjes. Kapteynstraat 8, Leiden. Telefoon 071—134520. Rozekruisers Het rozekruisers genootschap houdt in februari twee bijeen komsten. Onder de titel „bewustzijnsstaat - levensstaat" wordt dinsdag 14 februari een lezing gehouden. De andere bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 28 februari onder de titel „de ziel en het astrale lichaam". Beide lezingen begin nen om acht uur 's avonds en worden gehouden in de zaal van autorijschool V.d. Bos, Korte Mare 4. Man is man Toneelgroep Theater brengt morgen het toneelstuk „Man is Man" van Bertold Brecht in de Leidse Schouwburg. „Man is man" is het verhaal van de pakknecht Galy Gay, die geen nee kan zeggen. Door deze eigenschap belandt hij in het leger, waar hij zich om te overleven een nieuwe identiteit moet aanmeten. En zo wordt de goeiige pakknecht langza merhand een onoverwinnelijke vechtjas. In de rollen onder andere Nettie Blanken, Hans Pauwels en Bea Meulman. De voorstelling begint om kwart over acht. Miekerey Mickerey Produkties brengt morgen het toneelstuk „Ave you 'eard the one about Joey Baker" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Joey Baker is een voormalige komiek die ooit een subtopper was. Het stuk speelt zich af in Joey's gestoorde geheugen na zijn totale ineenstorting. De handeling komt voort uit Joey's onvermogen zich nog momenten uit zijn leven te herinneren en te herleven zonder het onderscheid tussen fantasie en werkelijkheid uit het oog te verliezen. Mel Smith en Bob Goody spelen het toneelstuk Aanvang 20.15 uur, prijzen 6, 4, reserveren op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De raadsleden van de commissie ruimtelijke ordening hebben gisteren een gewillig oor getoond voor ,de bezwaren die omwonenden hebben aangevoerd tegen het ontwerp-bestemmings- plan voor de omgeving van de Hoge Rijndijk. Alleen een poging van Rijkswaterstaat om nu al in het bestemmingsplan de moge lijkheid aan te geven dat rijksweg 4 drastisch wordt verbreed kon geen genade vinden in de ogen van de commissie. Huiverig stond de meerderheid het bouwen van het garagebedrijf Reys aan de van de tuinderij met warenhui- Hoge Rijndijk. Vertegen woord i- zen en schuren bestaan bezwa- gers van de omwonenden be- ren omdat daarmee de verkeers- klaagden zich er gisteren over intensiteit zou worden verhoogd dat de trottoirs zo vaak door de op de Hoge Rijndijk: de directe grote wagens die dit bedrijf be- aansluiting op deze drukke weg zoeken worden versperd. Wet- werd als een bezwaar genoemd, houder Waal betoogde echter dat juist de uitbreiding van het De meerderheid van de raads- bedrijf er op gericht was de commissie meende gisteren ech overlast op de openbare weg te ter dat de uitoefening van het beperken. Na enige diskussie tuindersbedrijf voldoende ruim- over de vraag of de overlast nu te gelaten moest worden, zeker wel zo groot was als werd voor- voor wat de bedrijfsopstallen gesteld werd besloten de toe- betreft. Wanneer het bedrijf via stand nader in ogenschouw te een verbinding met de Besjes- nemen en waar nodig het trot- laan naar achteren zou worden toir vrij te maken met paaltjes, ontsloten zou ook aanzienlijk Het tuindersbedrijf Van Beek aan de verkeerstechnische be zag een belangrijk deel van zijn zwaren tegemoet gekomen kun- bezwaren tegen het bestem- nen worden. Hieromtrent zal mingsplan ingewilligd. De plan- met de heer Van Beek nader voorschriften verhinderen een overleg worden gevoerd. Een uitbreiding van de langs de tweede woonhuis achtte de com-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3