Boshuizerlaan geen bulderbaan Oostdwars gracht akkoord met sloop 3 Beiaarden slachtoffer van brutale oplichter MEER VERSPREIDEN EXPERIMENT LEIDS NOODKREET TOT GEMEENTERAAD RECONSTRUCTIE SUMATRASTRAAT KAN SPOEDIG VAN START Mr. H. Driessen toch opnieuw CD A-lijsttrekker ^7" WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 L.EIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Bewoners van de Boshuizerlaan hebben zich in een brandbrief tot de Leidse gemeenteraad gewend om maatregelen te be pleiten die er voor moe ten zorgen dat hun straat geen „bulderbaan" blijft. Zij keren zich tegen de dreigende overlast van met name bromfietsen na de opening van het zwembad en de bowling baan, waarvoor onlangs de eerste paal werd ge slagen. Daarnaast bekla gen de bewoners zich over het nog steeds toe nemende sluipverkeer over de Boshuizerlaan dat de door rode stop lichten vaak verstopte Churchilllaan wil ontlo pen. In hun brief onder steunen de bewoners een vorige week gedaan ver zoek van andere inwo ners van Zuid-West om op de Churchilllaan een groene golf in te stellen. Vooral het toenemende vracht verkeer over de Boshuizerlaan is de bewoners een doorn in het oog. „Nu de gemeente nog steeds niet in staat is gebleken een fatsoenlijke groene golf op de Churchilllaan te creëren, zo dat ieder daar met een snelheid van 50 km. rustig kan doorrij den, nemen ook steeds meer vrachtwagens de sluiproute over de Boshuizerlaan", betoogt mevrouw E. Hogendoorn-van Dam Dam. woordvoerster van de bewoners. „We worden over stelpt met zware vrachtwagens die onze straat als sluiproute gaan gebruiken. Na kwart voor zeven 's morgens is het onmoge lijk nog een oog dicht te doen, want onze huizen staan te trillen op hun grondvesten. Er wordt veel te hard gereden en op on verantwoorde wijze ingehaald. Levensgevaarlijk wordt het voor de schoolkinderen", aldus mevrouw Hogendoorn. De bewoners vrezen in de naas te toekomst een nog veel grotere verkeersoverlast als het par keerterrein bij het zwembad voor 130 auto's klaar is, want die zullen allemaal via de Bos huizerlaan en Boshuizerkade gaan rijden. Bovendien zullen bowlingbaan en zwembad wel zoveel bromfietsverkeer aan trekken dat er naast de bestaan de onveiligheid ook nog een la- De Boshuizerlaan, die volgens onwonenden door het toegenomen sluipverkeer het karakter heeft gekregen van een bulderbaan. Aan de verkeerscommissie en de Leidse gemeenteraad vragen zij om een versmalling van de Boshuizerlaan en het aanleggen van verkeersdrempels. Voorts vragen zij de instelling van een groene golf op de Churchilllaan die ook zou kunnen leiden tot het afschaffen van de voetgan gersstoplichten, omdat er bij zo'n groene golf ook bepaalde autovrije periodes ontstaan. Voetgangerstunnels zouden he lemaal de oplossing betekenen, maar daarvoor zal de gemeente kas wel weer te weinig inhoud hebben, menen de briefschrij vers. Tenslotte zou de toegang tot het parkeerterrein moeten worden verplaatst naar de Churchilllaan. LEIDEN De reconstructie van de Sumatrastraat kan op korte termijn beginnen. De minister van verkeer en waterstaat, de heer Tuijnman, heeft Leiden 1,7 miljoen gulden toegezegd, voor de bouw Ma» van Sumastrabrug, de reconstructie van de Sumatrastraat en de aanleg van een fiets-voetbrug tete»! over Nieuwe Rijn. Voor de bouw van de Sumatrabrug over de Oude Rijn, die overigens twee maanden geleden, zeer tot ongenoegen van de Kooi-bewoners, reeds werd opengesteld, ontvangt Leiden alsnog 730.000,-. De Kooibewoners waren zeer tegen deze openstel ling omdat zij vreesden dat hierdoor een zware verkeersdruk op de Sumatrastraat zou komen te liggen. Ondanks dat de gemeenteraad had besloten dat de straat eerst zou moeten worden gerecon strueerd alvorens de brug neer zou gaan, geschied de anders. De subsidie, 750.000,- die vijftig pro cent bedraagt van de reconstructiekosten, stelt het gemeentebestuur thans in staat op korte termijn met de aanpak van de Sumatrastraat te beginnea De fiets-voetbrug over de Nieuwe Rijn zal het zuidoosten van de waard verbinden met de Catha- rinastraat Voor de aanleg van deze brug die in de plaats komt van een oorspronkelijk geprojec teerde „Admiraalsbrug", stelt het ministerie 240.000,- beschikbaar. Het Plezier Theater brengt op vrijdag 10 februari „De verlegen versierder" in de Leidse Schouwburg. „De Verlegen Versierder" is een komedie met onder andere Johnny Kraai- kamp(foto) senior en junior, Teddy Schaank en Kika Mol. Het stuk is een vertaling van bet Engelse „The Mating Game" van Robin Hawdon. Het toneelstuk speelt zich af rond de TV-presentator Menno Dekker, die een heel bijzon dere flat heeft; meubelstukken kunnen verdwijnen en ver schijnen in de muren en zo kan één vertrek als kantoor en slaapkamer dienen. De komst van Menno's oom Adriaan. die moet worden ingepast in bet vrijgezellen-huishouden van Menno levert onverwacht moeilijkheden op, vooral als oom Adriaan zich met het liefdeleven van zijn neef gaan bemoeien. Aanvang 20.15. uur Wiener Blut Hoofdstad Operette brengt vanavond en morgenavond de operette „Wiener Blut" van Johan Strauss in de Leidse Schouwburg. Hoofdstad Operrette opereert met onder meer Marga de Boer en Jacco van Renesse. Toegang 16, 7,50 CJP 65+ 8 K&O 15, 6,75 LESKO-Concert Het Leids Studenten Kamerorkest geeft op donderdag 9 februari een concert in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Op het programma staan een nonet van Martinu, Two pieces for String Orchestra van Copland, Impulse van Logo- thetis en tenslotte Concerto de Camera van Peter Schat. Het geheel staat onder leiding van Benjamin Ashkenazy. Aan vang 20.15 uur. Over meditatie De afdeling Leiden van de Anthroposofische Vereniging organiseert vanavond (8—2) een lezing „Over Meditatie". Het geheel speelt zich af in de Rudolf Steinerschool. Cesar Franckstraat 9 in Leiden. De heer F Storm zal de lezing uitspreken. Toegang f 3. Teaser De Apeldoornse formatie Teaser treedt vrijdag 10 februari op in het Leids Vrijetijdscentrum. Teaser is een hardrock- groep, die bestaat uit leden die al enige jaren in „het vak" zitten. Het zijn Adje van den Berg, sologitaar, Jos Veldhui zen, zang,Peter van Eyk, bas en Nico de Gooyer, drums. De toegangsprijs tot het concert is 4,- voor leden van het Vrijetijdscentrum en 6,- voor niet-leden. Kaarten zijn te krijgen bij Plato aan de Breestraat. Het concert begint om acht uur. TWEE FRACTIELEDEN Interim-rapport experiment toeristische richting MEAO: De verlegen versierder „MUN MOEDER LIGT OP STERVEN EN IK HEB GEEN GELD VOOR DE TREIN" (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Steeds meer Leidse bejaarden wor den het slachtoffer van oplichting. In de laatste weken zijn bij de politie al zeker drie meldin gen daarvan binnengekomen. Volgens de re cherche is het heel goed mogelijk dat het gaat om een en dezelfde persoon, die op listige en brutale wijze geld van bejaarden afhandig weet te maken. Het echtpaar Bekooy uit de Graven straat 21 is het laatst bekende slachtoffer van zijn misdadige praktijken. Hen overkwam za terdag het volgende. Mevrouw Bekooy was net bezig met de afwas toen een blonde, fors uitziende man van onge veer 45 jaar aanbelde. De 78-jaar oude vrouw keek uit het raam, maar herkende de man niet Hierop begon hij te wuiven en nep: „Dag mevrouw Bekooy. is uw man thuis?". De ver baasde vrouw opende de deur en zonder zich voor te stellen liep de man de huiskamer binnen. Daar begroette hij haar 79-jarige echtgenoot alsof hij hem al jaren kende. De vlot geklede indringer begon een heel verhaal over de broer van de heer Bekooy, waar hij mee samenge werkt zou hebben. Het echtpaar vond het allemaal nog vreemder worden, toen de ongewenste bezoeker begon te vertellen over zijn moeder die op sterven lag. Het verhaal kwam erop neer dat zijn jas met zijn portefeuille thuis hing en hij niet binnen kon, omdat zijn vrouw, die de sleutel had, halsoverkop naar Winterswijk was gereisd. Hier lag zijn moeder namelijk. Het was de bedoeling dat hij nu ook naar Winterswijk ging, maar. hij had geen geld. Mevrouw Bekooy werd nu toch een beetje angstig, vooral toen zij de vreemdeling dreigend op haar bejaarde echtge noot zag toelopen. „Ik geef u wel 30,-", zei zij, „Dat is genoeg voor de trein." Hierop beloof de de man het bedrag de volgende ochtend terug te brengen en verliet tot grote opluchting van het echtpaar het huis. De volgende ochtend was er echter geen spoor van de man te bekennen en het vermoeden dat zij het slachtoffer waren van een brutale oplich ter werd steeds sterker. Uiteindelijk besloot de heer Bekooy op maandagochtend de recherche te waarschuwen. Deze kon hen echter ook niet meer helpen. „Vooral goed uitkijken met vreem de personen", was het enige dat de politie kon zeggen. Zijn vrouw is er nog steeds niet overheen. „Dat zijn toch geen mensen meer, die zoiets doen! Die dertig gulden, dat is niet zo erg, maar die slechtheid vind ik zo vreselijk." NIET HERKIESBAAR (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN - Fractieleider mr. H. E. A. Driessen zal bij de aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraad in mei de lijst van het Chris tendemocratisch Appél (CDA) aanvoeren. Het CDA- bestuur heeft hiertoe in meerderheid besloten. Als voornaamste reden voor de verkiezing van de fungerend oppositieleider tot lijsttrek ker van het CDA gold het feit dat mr. Driessen lid van de KVP door het bestrijden van het beleid van het links programcollege de laatste vier jaar grote bekendheid heeft gekregen. Aanvankelijk werd verwacht dat de heer J. van Zijp de CDA-lijst zou aanvoeren, te meer omdat hij vorige week door de KVP werd aangewe zen als haar eigen politieke voorman bij de komende ge meenteraad s verkiezingen Op de CDA-lijst zal Van Zijp echter de vierde plaats in gaan nemen, achter een ver tegenwoordiger van de CHU (op nummer 2) en een lid van de ARP (op nummer 3 van de lijst). De definitieve CDA-kandida- tenlijst zal pas op 16 februari worden vastgesteld. Dan vindt de verkiezing plaats van de drie rechtstreekse CDA-leden voor de kandida tenlijst. Eén van hen zal moe ten worden ingepast op een verkiesbare plaats op de lijst, ervan uitgaande dat het CDA bij de verkiezingen weer tenminste negen zetels haalt, het aantal dat de frac tie thans ook in de gemeente raad bezet. Van de zittende fractieleden zullen er twee niet in de nieu we fractie terugkeren, de he ren H. de Geus (namens de CHU) en de heer J. Bosch (namens de ARP). Beiden hebben zich door drukke werkzaamheden niet kunnen vrijmaken voor een nieuwe zittingsperiode. De overige CDA-fractieleden hebben zich via de afzonderlijke par tijen allen voor een nieuwe termijn kandidaat gesteld. De heer Bosch zal worden opgevolgd door het ARP-lid A. J. van der Waals. De op volger van de heer De Geus is nog niet bekend. net terrein op ae noek van de Langegracht en Pelikaanstraat waar tot voor kort de machinefabriek Jansen stond. Omwonenden wensen woningbouw op dit terrein, maar sluiten studentenhuisvesting uit. LEIDEN De bewoners van de Oostdwars- gracht en de Emmastraat gaan zonder problemen akkoord met gemeentelijke plannen om hun in slechte staat verkerende woningen te slopen en daarvoor in de plaats nieuwe huizen neer te zetten. De bewoners willen dan wel terugkeren in die nieuwe huizen en de huur zou volgens de bewo ners betaalbaar moeten zijn. Met de gemeentelijke vertegenwoordiging werd gisteravond op een voorlichtingsavond overeen gekomen dat de bouw van die nieuwe huizen zo goedkoop mogelijk zou dienen te geschieden. De nieuw te bouwen wonin gen aan de Oostdwarsgracht (nummers 15 tot en met 23) zullen worden aangepast aan (of afge stemd op) de resterende bebouwing van de Oostd warsgracht. Over de precieze aard van de wonin gen werd gisteravond nog geen concrete beslis sing genomen. De gemeente denkt aan „stapelwo- ningen" om de toekomstige huurprijzen al enigs zins te drukken. De stapelwijze van bouwen houdt in dat er op de begane grond woonruimte zal worden gecreëerd voor gezinnen, al dan niet met tuin en dat er op de étage kleinere woonruimte komt voor kleine huishoudens, zoals werkende jongeren. De gemeente gaat er van uit dat die kleine huishoudens niet direct behoefte aan een tuin zullen hebben. Over nadere detaillering zullen de bewoners nog van gedachten kunnen wisselen met de architect. Voor wat betreft de huurprijs kon van gemeente zijde worden meegedeeld dat die huur tegen de tijd dat de nieuwe woningen er staan hetgeen nog jaren kan duren waarschijnlijk omstreeks de 400 gulden zal gaan bedragen. Daarom werd van gemeentelijke zijde ook op de mogelijkheid gewezen om premiekoopwoningen (in de beschut te sfeer) in de plannen te scheppen. Overeengeko men werd dat de plannen 50 procent ruimte voor de premieverkoop zullen overlaten. Op de bewonersbijeenkomst kwam gisteren ook de bestemming van het terrein hoek Langegrach- t/Pelikaanstraat aan de orde. Op die plaats is onlangs de voormalige machinefabriek Jansen afgebrand en daar zullen huizen voor in de plaats komen. De bewoners zagen daar liever geen studentenhuisvesting verwezenlijkt aangezien ze van studenten veel parkeeroverlast ondervinden. Die parkeeroverlast vindt dan zijn oorsprong vanuit de studentenflat Pelikaanhof. De bewoners kwamen gisteravond tot de oprich ting van een projectgroep die de verdere stappen zal gaan begeleiden. De commissie Ruimtelijke Ordening heeft de zaak voor 28 februari op haar agenda staan. LEIDEN „Voor een verantwoord advies is het noodzakelijk dat het experiment „toeristische richting" op de Leidse MEAO (Middel baar Economisch en Administratief Onderwijs) school (Lammen- schanspark) wordt uitgebreid tot andere scholen in het Middelbaar Beroepsonderwijs. Te denken valt aan scholen voor MMO en LMO". Dit is één van de conclusies die worden gemaakt in het tussentijdse rapport met betrekking tot de ontwikkeling van het experiment „Toeristische Richting" aan de Leidse MEAO aan het Lammenschanspark. Zoals bekend voerde deze school de toeristisch/recreatieve richting in met ingang van het cursusjaar 75/76. Dit geschiedde op voorhand van de werkgroep Toeristisch en Recreatief On derwijs, die haa geconcludeerd dat aan een aparte middelbare school voor toerisme - waarvoor in Leiden plannen bestonden - geen behoefte bestond. Bij wijze van proef zou de toeristische richting wel als geïntregeerd on derdeel van de MEAO-opleiding kunnen functioneren. Inmiddels is deze richting reeds zijn twee de jaar ingegaan. Uitbreiding gezegd dat zij, ondanks de be perking, zo breed mogelijk ge spreid zou moeten zijn. Opleiding Uitbreiding van het experiment naar andere geledingen van het Middelbaar Beroeps Onderwijs wordt dus inmiddels al wense lijk geacht. Deze uitbreiding dient niettemin beperkt te blij ven, omdat er onzekerheid be staat over de mogelijkheid om afgestudeerden in te passen in het toeristische en recreatieve bedrijfsleven, aldus het rapport. Overheidsinstellingen en parti culiere instellingen waar re search wordt gedaan op toeris tisch en recreatief gebied zijn als toekomstige werkgelegen heid voor de leerlingen vrijwel uitgesloten. Zij zijn derhalve ook niet in het stageprogramma (de leerlingen doen praktijker varing op door het werken in recreatieve en toeristische be drijven) opgenomen. Over de uitbreiding wordt tenslotte nog Het interim-rapport geeft even eens aanbevelingen waar het de opleiding zelf betreft. Bena drukt wordt dat de toeristische richting een MEAO-richting is en dat onderwijsprogramma en eindexamen in de bestaande MEAO moeten worden ingepast De invoering van een differen tiatie toerisme is niet mogelijk zonder de medewerking van het gehele docentenkorps, en vraagt bovendien speciale voorziening gen voor leer- en hulpmiddelen. Ten aanzien van de voorlichting over de richting toerisme wordt er opgemerkt dat de kandidaten ervan doordrongen moeten wor den dat de opleiding zwaar is. Dat blijkt ondermeer uit de re sultaten van het tweede leer jaar. (de toeristische richting wordt desgewenst ingeslagen in het tweede leerjaar). Van de 21 leerlingen in de toeristische richting werden er 12 toegelaten tot het derde leerjaar. (4 jongens en 8 meisjes). Voor het nieuwe schooljaar hebben zich 28 leer lingen ingeschreven. HAVO Met betrekking tot HAVO-Ieer- lingen die de toeristische rich ting willen iinslaan komt het rapport tot de volgende oevin- dingen: alle HAVO-leerlingen moeten gewezen worden op een achterstand in het vak machine- schrijven en een achterstand in de handelscorrespondentie bij alle vreemde talen die gevolgd worden en het vak Nederlands; HAVO-leerlingen die geen eco nomie in hun eindexamenpak ket hebben moeten erop gewe zen worden dat zij in het vak algemene economie een achter stand hebben van een jaar; de mogelijkheid om voor dat vak een propaedeuse (eerstejaars- examen) in te stellen dient over wogen te worden. Algemeen Tenslotte geeft het rapport nog de volgende algemene aanbeve lingen: met het oog op de toe komstige werkkring van de leer lingen verdient het aanbeveling om bij het eindexamen in de toeristische richting een tweede vreemde taal verplicht te uur het vak recreatie, waaraan nu in het tweede leerjaar twee uuur per week wordt besteed, zou kunnen worden teruggebracht tot één uur per week in het tweede jaar, en onder één noe mer gebracht kunnen worden met het vak toerisme als toeris me/recreatie; het laatste moet niet worden opgevat als een per manente zaak. gezien de even tuele mogelijkheden in de toe komst em binnen het reguliere dagonderwijs in te kunnen ha ken op de ontwikkeling en in de recreatieve sector. Het experi ment „Toeristische Richting" wordt dit jaar afgerond. Het interim-rapport kwam tot stand in samenwerking met de bege leidingscommissie Leiden en de docenten verbonden aan de school. Het rapport werd inmid dels aangeboden aan de staats secretaris van Onderwijs.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3