Annelies Maas verlangt naar training in Amerika Happel wil terug naar Feyenoord Katwijkse schakers waren Kortsnoj te slim af Inter Football voor rechter SPORT/GEWEST LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 IN KLOKSEANCE (Van onze schaakmedewerker KATWIJK - Had Kortsnoj dan toch een keer te hoog gegrepen? Zelf gaf hij na afloop van een klokséance aan twaalf borden, te Katwijk, toe dat hij te weinig tijd had geno men. Veertig zetten in ander half uur was voor deze tegen stand te weinig geweest. Ui teindelijk moest hij twee keer in een nederlaag berusten en even zo veel keer remise ac cepteren. Onder grote publieke belang stelling trok Kortsnoj ten strij de tegen een negental eerste tiental spelers van Katwijk, dat uitkomt in de eerste klasse onderbond, aangevuld met John van der Wiel (Philidor), Wim Heemskerk (LSG) en Wil fred Binnendijk (Philidor en Katwijk). De openingszetten werden verricht door de bur gemeester van Katwijk, Bos, en de sponsor van het gebeu ren, Haasnoot. Slechts op een bord leek Kort snoj de zaak snel te gaan be slissen. Zelfs dat viel echter tegen. Piet Admiraal, die al in de opening een kwaliteit ver loor, zag het pas na ruim twee uur spelen niet meer zitten. Kort daarna capituleerde ook Guidi van der Bent, Bob Smit en Kees Koelewijn. Daar stel de John van der Wiel gelijk een winstpartij tegenover. Na dat hij een pion had buitge maakt wikkelde hij goed af. Wilfred Binnendijk zorgde voor een tweede winstpunt. In een zeer actieve stelling joeg hij Kortsnoj door de vlag. Nadat Jan Willem Duijzer op had gegeven wist Michiel van der Plas voor de volgende ver rassing te zorgen. Met een kwaliteit meer drong hij Kort snoj remise af. Wim Haasnoot, Gijs Haasnoot en Hans de Raad waren de volgende slachtoffers van de kandidaat wereldkampioen. Op dat mo ment speelde alleen Wim Heemskerk nog. In hevige tijd nood had hij waarschijnlijk de winst overzien. Hij hield ech ter het hoofd koel. Rustig wik kelde hij een lopereindspel naar remise af toen hij nog maar een paar minuten had. Kortsnoj heeft dus drie van de twaalf punten af moeten staan. Betty Stöve in halve finale CHICAGO Betty Stöve heeft in het internationale tennis toernooi van Chicago de halve finales bereikt. In de kwartfi nale versloeg zij de Engelse Sue Barker met 7-6, 2-6 en 7-5. De Tsjechische Martina Navratilo- va kwam ook in de halve fina les. Het Amerikaanse meisje Kate Latham was geen partij voor haar, 6-1, 6-1. RICHMOND De Australische tennisveteraan Rod Laver heeft in het internationale tennis toernooi van Richmond de En gelsman Mark Cox verslagen. Laver zegevierde in drie sets. 6-4, 5-7 en 6-4. Een andere oud gediende uit Australië, John Newcombe, die de laatste drie jaar niet veel gespeeld heeft bereikte ook de kwartfinales. Newcombe versloeg de Span jaard Jose Higuoras met 6-2, 6-2. In de kwartfinales speelt Newcombe tegen Björn Borg en Laver ontmoet de Amerikaan Eddie Dibbs. Skititel voor Lea Sölkner GARMISCH De negentienja rige Oostenrijkse Lea Sölkner is gisteren wereldkampioene geworden op de reuzenslalom voor dames. In het Zuidduitse Garmisch Partenkirchen waar de wereld kampioenschappen skiën wor den gehouden bleef zij de West- duitse Pamela Behr 48/100ste ste seconde voor. Derde werd de Oostenrijkse Monika Kaserer. HYS verliest DEN HAAG - HYS Intervam heeft gisteren voor de ijshoc- keycompetitie met 6—3 verlo ren van De Bisschop. De perio-> destanden waren 2—1; 2—1; 2-1. Het duel tussen de Tilburg Trappers en Nijmegen eindigde in een gelijkspel (6—6). In de eerste periode namen de Nijme- genaren een voorsprong van 5—1, die echter in de tweede periode (1—4) en in de derde (0—1) verloren ging. AMERSFOORT Annelies Maas kijkt al weer reikhalzend uit naar Mission Vie jo, het Amerikaanse oord waar zij vorig jaar de basis legde voor een spectaculaire opmars naar de wereldtop. Half mei hoopt de Wageningse in het vliegtuig te stappen, dat haar voor een periode van acht weken weer onder de vleugels van trainer Mark Schubert brengt. Deze strenge coach heeft Annelies Maas duidelijk nodig om de opgaande lijn in haar zwemcarrière vast te houden. Dat bleek gisteren op de eerste dag van de internationale wedstrijden in Amersfoort, waar de Neder landse topzwemster op haar favoriete afstand, de 800 meter vrije slag, ver onder haar kunnen bleef. Zij finishte in de finale in een tijd van 8.59,10, waarmee zij niet minder dan twintig seconden verwijderd bleef van haar eigen nationale record, maar dat was niet het meest teleurstellende. In deze tijd van het seizoen liggen toptijden niet in de lijn der ver wachting, maar dat Annelies Maas zoveel moest toegeven op winnares Cynthia Woodhead (8.44,14) en zo ver verwijderd bleef van haar streeftijd, was voor haar ook enigszins een te genvaller. „Ik had verwacht zo rond de 8.50 te zwemmen", vertelde de zwemster van De Rijn later. „Maar ik ben nog niet voldoen de geacclimatiseerd na de trip door Australië. Ik ben eind vori ge week terug gekomen van die reis, die toch wel erg ver moeiend was. Bovendien heb ik de afgelopen dagen door de om schakeling bijzonder slecht ge slapen, dat is waarschijnlijk voor een groot deel de verkla ring voor mijn wat mindere prestatie hier in Amersfoort." Annelies Maas is echter niet on gerust. De Europese record houdster op de 1500 meter, die tevens in het bezit is van vijf nationale records en dit jaar gaat toewerken naar de wereld kampioenschappen later dit jaar in Berlijn, richt zich ook grotendeels op haar verblijf in Amerika. „Ik heb zo'n trainings stage nodig", verklaart ze. „Trainen in Amerika pept me geweldig op, je hebt daar iets dat je hier mist." Waarmee An nelies Maas de harde hand be doelt die haar in de Verenigde Staten, waar de zwemtalenten bij wijze van spreken voortdu rend als rijpe appelen van de boom vallen, in de goede koers houdt. Inspriatie Een andere opvallende figuur in het Nederlandse kamp giste ren in Amersfoort was, zij het dan in positieve zin, Fred Eef- ting. De fors gebouwde zwem mer uit Utrecht put ook na drukkelijk inspiratie uit het feit, dat hij een andere trainer heeft in de persoon van Marjan Heemskerk, die gisteren overi gens ook haar pupuil Gerard Smit een opvallende tijd zag realiseren op de 1500 meter vrije slag, toen hij niet minder dan dertien seconden van zijn persoonlijke record afknabbel de, dat nu op 16.26,50 staat. Maar Fred Éefting oogstte giste ren in het overigens matig be zette sportfondsenbad in Amersfoort de meeste lof door in de finale van de tweehonderd meter wisselslag als derde te finishen in de zeer aanvaardba re tijd van 2.11,78, waarmee hij weliswaar zijn tijd uit de serie (2.10,84) niet benaderde, maar toch over beide reaces gemeten UITSLAGEN FINALES 800 meter vrije slag dames: 1. Cynt- 200 meter wisselslag heren: 1. Steve 8. Roberta Felotti (Ita) 9.08 14. 1500 meter vrije slag heren: 1 Da rnel Machek (Tsj) 15.55,67; 2. Petric Bosfut (Joe) 16.05.74; 3. Jesse Vassal- lo (VSt) 16,08.07 4. Rafael Escalas (Spa) 1608.49; 5. Frank Wenmann 2.13,42; 8. Bob Hewitt (Can) 2.13,53 (ged.). 200 meter wisselslag dames: 1. Uln- ke Tauber (ODD 2.17.9; 2. Diane Johnson (VSt) 2.23,1; 3 Eruth Bngit- ta (Ned) 2.24,2; 4. Monica Parsmark 16.10 06; 6 Ed Ryder (VSt) (Zwe) 2.25,2; 5 Moira Houston (Eng) (Spa) (Wdl) 16.18.28; 7. Hendrik van Steenbergen 2.25,2; 6. Janet Buchan (VSt) 2.25, (Bel) 16.22,86; 8. Gerard Smit (Ned) 7. Ineke Ran (Ned) 2.25,2; 8. Helene 16.26,50. Boivin (Can) 2.26,0. Cynthia Woodhead (rechts) heeft de kant van het bassin net een tel eerder aangeraakt dan Petra Thümer (links) voor deze fase van het seizoen een knappe prestatie leverde. Over zijn finale-optreden was Eefting niet zo te spreken, maar over zijn huidige trainingsme thoden des te meer. „Ik train nu met veel meer plezier", ver klaarde de achttienjarige Ut rechtenaar, die zijn vroegere trainer Te Riet de rug toekeerde om bij Marjan Heemskerk (echt genote van oud-wielrenner Jaap na de 800 meter vrije slag. Annelies Maas eindigde teleurstellend op de zesde plaats. Heemskerk) zijn ontwikkeling zich geheel op de wereldkam- verder voort te zetten. De sinds pioenschappen in Berlijn, zijn omschakeling behoorlijk af- „Dit wordt een belangrijk jaar geslankte Eefting, hij verloor voor mij. Volgend seizoen zijn ongeveer iwinug pond en weegt er alleen Europacupwedstrij- nu nog zo rond de 81 kilo, richt den, zodat de grote evenemen ten de komende periode beperkt zijn. Mijn grote doel is natuur lijk Moskou, maar het is moei lijk om hier in Nederland, waar ik eigenlijk te weinig concurren tie heb, voldoende gemotiveerd te zijn. Ik heb nu in ieder geval wel het voordeel dat ik met mijn werk een goede regeling heb kunnen treffen, waardoor ik meer kan trainen. Ik ben name lijk part-time badmeester in Ut recht, waarbij ik na oproep in de diverse Utrechtse baden moet opdraven." Voorgaan Enith Brigitha, die ook enige tijd in Australië rondtoerde, slaagde er op de 200 meter wis selslag niet in, in de buurt te blijven van de Oostduitse Ulri- ke Tauber, die de afstand afraf felde in 2.18,05. Voor de Am sterdamse resteerde een tijd van 2.24,17, waarmee ze ook de Amerikaanse Johnson (2.23,15) moest laten voorgaan. Een plezierige prestatie leverde Ineke Ran. De jeugdige Amster damse slaagde er in op de 200 meter wisselslag het nationale jeugdrecord terug te brengen tot 2.23,67, waarmee ze zich voor de eindstrijd plaatste, waarin ze overigens geen rol van beteke nis kon spelen. René van der Kuil, die aan de start kwam in de series van de 200 meter wisselslag, figureerde. De pupil van Jan Schouten die op het ogenblik in militiaire dienst vertoeft, kreeg de reke ning gepresenteerd voor minde re trainingsarbeid. Die is het gevolg van een incident in de legerplaats van Van der Kuil, die het letterlijk aan de stok kreeg met een sergeant, waar door zijn trainingsfaciliteiten werden ingetrokken. Leo van Vliet wint etappe NIMES De Nederlandse prof van de Franse Mercier ploeg, Leo van Vliet, heeft gisteren de eerste etappe van de Ster van Besseges gewonnen. Tweede werd de Westduitser Dietrich Thurau met een achter stand van 8 seconden op Van Vliet. De pas 22-jarige Van Vliet legde het 125 kilometer lange parcours van Besseges naar Largentieres af in 3 uur 17 mi nuten en 2 seconden. De uitslag is: 1. Leo van Vliet (Ned) 3 uur 17 minuten 2 secon den; 2. Dietrich Thurau (Wdl) op 8 seconden; 3. Jerry Verlinden (Bel) op 1.21; 4. Patrick Perret (Fra) op 5.45; 5. André Dierickx (Bel) z.t. DEN HAAG De volgende afdelingen van de KNVB heb ben alle wedstrijden voor van daag afgelast: Arnhem, Drente, Gelderland, Noord-Holland en Zwolle. Voor morgen werden de wed strijden in de afdelingen Arn hem, Gelderland en Zwolle af gelast. Parker lijkt kansloos tegen Donar Frank Dobbelaar: hij scoorde driemaal tegen Zuid-Lim burg. ongelijke kracht best wel aan trekkelijk kunnen maken. Daar na echter was het gebeurd met de Ton Menken-formatie. Sloop met de meer regelmatige bin nenkomst van jeugdspelers Ray mond Hank art en Victor van Oosterzee ook de nonchalance de ploeg weer in. Uiteindelijk resultaat: een „verloren" perio de waarin de stand nauwelijks werd gewijzigd: van 81 naar 9-2. Het tweede part werd overigens pas echt aantrekkelijk nadat Vosatko voor Geleen 41 had J^ten aantekenen. Lions besloot op dat moment dat de doelpun ten van Harrie Wielheesen (te rug van zijn studiereis naar Amerika), Frank Dobbelaar (2x) en Ruud Bakker eigenlijk wel gezelschap mochten krijgen. Jean Martin, Wielheesen en Dobbelaar passeerden Zuid- Limburg-doelman Frank Mi- chielsen op de meest fraaie ma nieren John van Sloun deed het .gewoon" van afstand: 8—1. Daarna was het echter weer tijd voor reeds genoemde statistici. Roland Battu (8—2) en Ruud Bakker bezorgden hen nog enig werk GERT JAN ONVLEE Van onze basketbalmedewerker LEIDEN Parker Leiden krijgt vanavond het sterke NN Donar - nummer twee van de eredivisie - op bezoek in de Vijf Meihal. Een'treffen waarin voor de Leidenaars waarschijnlijk weinig eer zal zijn te behalen. Zonder geblesseerde Leysner. de nog herstellende Peter Kop en de grieperige Harrie Kip, is de Leidse basis gewoon te smal om echte topploegen te kunnen bestrijden. Overigens zal de NOS in studio sport 1 op zondag de nodige aandacht aan dit duel schenken. Winst voor hockeyteam BARCELONA - Het Neder landse hockeyteam heeft giste ren in Barcelona de tweede oe fenwedstrijd tijdens een vier daags trainingskamp met 30 van het Spaanse jeugdteam ge wonnen. Alle doelpunten kwamen in de eerste helft tot stand. Ties Krui- ze (HCKZ) doelpuntte tweemaal uit strafballen en Paul Litjens (Kampong) maakte een treffer uit een lange corner. PARIJS In de Franse compe titie is Nantes twee punten in gelopen op koploper Nice door een zege van 1—0 op St. Etien- ne. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Ernst Happel heeft positief gereageerd op de uitspraak van de spelersraad van Feyenoord die hem terug wil halen naar de Kuip als opvolger van Boskov. In een langdurig gesprek met Guus Brox en Peter Stephan toonde Happel zich gisteren in principe bereid opnieuw zijn handtekening te zetten onder het contract bij Feyenoord. Voor het echter zo ver is zullen er nog heel wat besprekingen gevoerd moeten worden volgens Guus Brox. „We hebben een oriënterend gesprek gehad waarin de moge lijkheden zijn afgetast. Happel heeft wel trek, dat is duidelijk, maar er zijn nogal wat zaken die geregeld moeten worden. Eerst moet er nu gesproken worden met ons bestuur en dat van Club Brugge. Het lijkt er overigens op dat Happel zelf pogingen doet in Brugge om zich los te weken. Deze week lag hij opnieuw in de clinch met zijn werkgevers, waar- Ernst Happel had een lang durig gesprek met Brox en Stephan. van een aantal hem liever aan het eind van dit seizoen ziet vertrekken, al staat hij nog een jaar onder contract. Het probleem is dat Happel duur is, en dat zal ook het centrale thema zijn van de onderhandelingen in de komende weken", aldus Brox. BREMEN Elly Vessies heeft samen met haar partner Heidi Isterlehner de finale van het dames- toernooi van Bremen gehaald, waarin zij zullen aantreden tegen het Duitse duo Masthoff/Ebbing- haus. BERN De Italiaan Artemio Francho voorzitter van de Europese voetbalbond (UEFA) heeft zich kandidaat gesteld voor deze functie voor een tweede periode van vier jaar. LOS ANGELES De Amerikaanse tennisspeel ster Chris Evert heeft een contract getekend, dat haar voor drie jaar bindt aan de „Strings" uit Los Angeles. Zij ontving voor deze handtekening een miljoen dollar. DEN HAAG Op 28 februari koiht het bureau Inter Football (IF) voor de kanton rechter in Amsterdam. Reden: het bureau van Cor Coster en Maarten de Vos wordt ervan verdacht de wet op de arbeidsbemid deling, in het bijzonder artikel 43 daarvan, te hebben overtreden. De rechtbank zal dan uitspraak doen over het karakter van de werkzaamheden van Inter Football. IF zelf beschouwdt zich als adviserend bu reau bij transfers van betaalde voetballers. Anderen zijn van mening dat IF aan ar beidsbemiddeling doet en, omdat zij dit zon der vergunning doet, in strijd met de wet op de arbeidsbemiddeling handelt. IF-mede- werker Jan Dee verkondigt het standpunt van IF als volgt: „Wij doen niet aan arbeids bemiddeling, wij adviseren. Nee, wij hebben nooit een vergunning aangevraagd. Wel heb ben we een brief gestuurd naar het ministe rie van sociale zaken, waarin we vroegen om een gesprek om uit te leggen wat we aan het doen zijn. Dat gesprek is er ook geweest". De aanleiding van de dagvaarding is de transfer van Tom Smits van NAC naar PSV, op de helft van het vorige seizoen. Ben van Gelder, manager van PSV: „We waren in bespreking met Smits en toen het zover was dat het contract afgesloten zou worden, is Inter Football bij Tom Smits gekomen. Ze hebben aangeboden hem te begeleiden en te zorgen dat het best mogelijke contract er uit zou komen. Bij welke club dan ook". Dat is niet doorgegaan omdat PSV, volgens Van Gelder, „niet wil meewerken aan organisa ties, die arbeidsbemiddeling verlenen". Jan Dee hierover: „Het was geen arbeidsbemid deling. Smits voetbalde namelijk gewoon bij NAC. Hij was geen werkzoekende". Op 25 januari 1977 diende in Den Bosch een kort geding van IF tegen Van Gelder, omdat deze in krantenpublicaties en in een radio interview volgens IF het legale karakter van het bureau zou hebben aangevallen. Van Gelder werd vrijgesproken en het gerechte lijk vooronderzoek tegen IF kwam aan het rollen. De Amstelveense politie begon er mee en gaf het later over aan de officier van justitie in Amsterdam. Zege Leiden Lions in „verplicht nummer" Ben van Gelder van PSV (rechts) in gesprek met Maarten de Vos van Inter Football. (Van onze sportredactie) LEIDEN De tweede divisie competitie van de Nederlandse IJshockey Bond kent voor Lei den Lions veel verplichte num mers. Op het Utrechtse SIJC en het Bossche Havana Club Eag les na, ontmoet het Ton Men- ken-team dit seizoen geen enke le ploeg van het eigen formaat. Aangezien deze twee teams slechts vier maal dienen te worden bestreden, treden de Leidenaars tien keer aan voor duels waarin slechts voor de statistieken wordt gespeeld. De zege, de daaraan verbonden winstpunten staan al bij voor baat vast: alleen de uitslag moet nog worden bepaald. Gisteravond was het Geleense Zuid Limburg voorbestemd het slachtoffer te. worden van de, richting eerste divisie voerende Leidse dadendrang. Het oude „Smoke Eaters" kwam er na zestig minuten zuivere speeltijd nog genadig van af. De dubbele cijfers werden net niet bereikt: 9-2. Eén periode slechts toonde Lei den Lions het echte, sterke ge zicht In dat tweede part gooi den de „Leidenaars" de gemak zucht even aan de kant Liet het team zien dat snelle, vloeiende combinaties inderdaad tot de mogelijkheden behoren toon de het team eveneens aan dat mooie treffers een .ijshockey- wedstrijd tussen twee clubs van

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9