Internationaal onderzoek kwikvruchten Kamerdebatten beheerst door uranium en plutonium Drastische wijziging in Duits kabinet Kuhuwael verliet woensdag ziekenhuis Eerste verdrag China-EEG binnenland/buitenland Kosmos: Rusland twijfelt Nederland: Griekenland snel in EEG Mariniers verlaten Antillen Vijf Belgische brandweerlieden vinden dood bij hevige brand Des Celles spoorloos Parlement netjes in de pas van kabinet Van Agt Regering handelt in belang vissers LEIDSE COURANT. SATERDAG 4 FEBRUARI 1978 PAGCVA 7 OTTAWA Rusland heeft Ca nada laten weten er niet van overtuigd te zijn dat de radio actieve resten die in het noord en van Canada zijn gevonden afkomstig zijn van de Kosmos- 954. Dit heeft de Canadese mi nister van defensie, Barney Danson, in Ottawa meegedeeld. De minister zegt er wel van overtuigd te zijn dat dat het geval is. De Russen hebben inlichtingen gevraagd omtrent de gevonden resten om vast te stellen of het materiaal van hen afkomstig is. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering wil dat de onderhandelingen van de EG-ministers van buitenlandse zaken over de toetreding van Griekenland tot de Europese ge meenschap met de noodzakelij ke voortvarendheid worden ge voerd. „Wij zullen hier duidelijk op toezien", aldus vice-premier Wiegel gisteren na het kabinets beraad. De onderhandelingen starten volgende week dinsdag in Brussel. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering van de Nederlandse Antillen is van plan een eigen bijstandsorgani satie op te richten die in voor komende gevallen de politie zal assisteren bij de handhaving van de interne orde en veilig heid. Het Nederlandse korps mari niers, dat thans nog deze taak vervult, zal hiervan worden ont heven. Het eerste bezoek dat de minis ter voor Antilliaanse zaken, mr. A. van der Stee, van 7 tot 17 maart aan de Nederlandse An tillen brengt, zal een zuiver oriënterend karakter hebben. Dit is in politieke kringen in Den Haag vernomen. De minister zal na zijn bezoek in maart beleidsconclusies be spreken in het kabinet en met de vaste Kamercommissies voor Antilliaanse zaken. Daarna volgt een debat erover in de Tweede Kamer. In april reist de minister dan weer naar de An tillen voor een mogelijk „drie- hoeksgesprek". Daaraan zullen naar zijn mening ook andere eilanden moeten kunnen deelne- Opbrengst actie „Geven voor Leven" verdeeld DEN HAAG (ANP) - De op brengst van de actie „Geven voor Leven" (ten bate van de bestrijding van jeugdkanker) maakt het met de rente van de beleggingen van de opbrengst (ruim fl. 62 miljoen) mogelijk projecten tot een bedrag van 82 miljoen gulden te financieren. Hierdoor kan men naast de op zet van kinderoncologische (on cologie leer der gezwellen) centra bij academische zieken-, huizen, waar het meeste geld naar toe gaat, 14 miljoen gulden besteden aan de uitbreiding van het fundamentele kankeronder zoek. Bovendien is nog eens drie miljoen beschikbaar voor studie en behandeling van leukemie bij kinderen en voor de centrale documentatie en studie van soli de gezwellen bij kinderen. De actie werd in 1974 gehouden. DEN HAAG Het ministerie zijn aangetroffen. Het onder van justitie heeft Interpol ver- zoek van de justitie zal zich zocht informatie uit te wisselen toespitsen op een mogelijk ver over met kwik ingespoten si- band tussen de in Nederland, naasappelen, die inmiddels in België, West-Duitsland en Zwe- verschillende Europese landen den ontdekte besmette vruch ten en op een gecoördineerd Ermelo. De vraag naar sinaas- optreden van de politiekorpsen appelen is in Nederland, België, uit die landen. en West-Duitsland waarneem- Behalve in Limburg zijn nu ook baar afgenomen. Spaanse ex- „kwiksinaasappelen" gevonden porteurs van de vruchten heb- in Leeuwarden, Amsterdam en ben met klem ontkend dat hun produkten kunnen zijn getrof- Een woordvoerder van de Israe- gekocht is. Premier Begin van. fen door sabotage met kwik. Zij lische staats-citrusondérneming Israël: „Wij kunnen geen Pales- verklaarden dat diverse Europe- heeft laten weten dat afgelopen tijnse staat naast ons land duld- se groothandelaren sinaasappels week slechts iets meer dan de en, die wordt geregeerd door uit andere landen voorzien van helft van de normale hoeveel- gifmengers", een Spaans zegel. heid sinaasappelen van Israël Carnaval op vliegveld Ook Schiphol ont kwam niet aan het carnaval. Gisteren gaven enkele leden van een groep van 130 Spanjaarden een wervelende fla menco-show na aankomst op de luchthaven. De groep is in Neder land op uitnodiging van de Stichting Stedelijk Carnaval in Tilburg. (Van onze correspondent) BONN Onverwacht snel heeft bondskanselier Schmidt van de nood een deugd gemaakt en de crisis rond minister Leber van Defensie aangegre pen om zijn kabinet drastisch om te vormen. Maar liefst vier ministers treden op 16 februari af, te weten Leber, Rohde (Onderwijs), Ravens (Woningbouw) en Marie Schlei (Ontwikkelingssa menwerking). Op zes departementen komt een nieuwe bewindsman. Opvolger van Leber wordt de huidige minister van Financiën Hans Apel (46). Diens plaats wordt ingenomen door minister Matthofer (thans Onder zoek en Technologie). Matthofer en Ravens wor den opgevolgd door hun staatssecretarissen Volker Hauff (37) en Dieter Haack (43). Bondsdagafge vaardigde Jargen Schmude (41) volgt Rhode op en Rainer Offergeld (40), thans staatssecretaris van Financiën, gaat naar Ontwikkelingshulp. Bij alle veranderingen gaat het om SPD-politici. De coalitiepartner FDP is buiten schot gebleven. In Bonn wordt vooral met belangstelling uitgeke ken naar de toekomstige verrichtingen van minis ter ApeL Als hij erin slaagt om op het moeilijke departement van Defensie vat te krijgen, lijkt het kanselierschap voor hem open te liggen. Ook Helmuth Schmidt, een van zijn beste vrienden, heeft vroeger zowel Financiën als Defensie onder zich gehad. Apel (46) is de eerste Westduitse minister van defensie die nooit een militair uniform heeft ge dragen. Met deze omvangrijkste omvorming van een kabinet in de geschiedenis van de Bondsrepu bliek hoopt Schmidt aan zijn beleid nieuwe impul sen te geven. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De Zuidmolukse voorman Th. Kuhuwael heeft woensdag het Haagse zieken huis Leyenburg verlaten met onbekende bestemming. Dit heeft eerst gisteren een woord voerder van het ziekenhuis la ten weten. Kuhuwael werd af gelopen zondagavond in zijn Haagse woning door onbeken den in de rug geschoten. Het is waarschijnlijk dat Kuhu wael vandaag alsnog samen met vier andere Molukse leiders is vertrokken voor een oriëntatie reis naar de Molukken. Na de aanslag maakte de groep rond L. Mantouw bekend dat de groep alleen zou vertrekken als ook Kuhuwael mee zou reizen.' Met de KLM had de groep afge sproken dat de reis nog vlak voor het vertrek van het vlieg tuig afgelast kon worden. Het inspraakorgaan welzijn Mo- lukkers is teleurgesteld over de regeringsnota omtrent de pro blematiek van de Molukkers in Nederland. „Hoewel er een groot aantal maatregelen in wordt aangekondigd onder de vlag van behoud van eigen iden titeit, ademt de nota toch op nieuw de geest van aanpassing", zo stellen de leden van het in spraakorgaan. Volgens hen zijn de maatregelen dan ook ge doemd te mislukken. Ontvoerd en weer vrij op zelfde dag NEW YORK De elfjarige dochter van de Amerikaanse mode-ontwerper Calvin Klein is gisteren in New York ontvoerd en dezelfde dag weer vrijgelaten nadat Klem een losgeld van 100.000 dollar had betaald. Marsha Klein kreeg haar vrij heid ongedeerd terug op de Up per East Side van Manhattan. Of er verdachten in de zaak zijn is niet bekend. Veertien doden bij gevechten in Nicaragua MANAGUA (AP) Linkse guerrilla strijders van het Sadi- nista nationaal bevrijdings front hebben op drie plaatsen in Nicaragua posten van de na tionale garde aangevallen. Hierbij zijn volgens een rege ringswoordvoerder 14 personen gedood en 24 gewond. Onder de dodelijke slachtoffers bevinden zich zes nationale gardisten. De leider van Nicaragua, de 53- jarige generaal Somoza, wiens familie Nicaragua al 42 jaar met ijzeren vuist regeert, heeft her haaldelijk laten weten dat hij er niet aan denkt af te treden. BRUSSEL (ANP) De grote brand die donderdagavond in een loods in het Antwerpse havengebied woedde, heeft naar alle waarschijnlijkheid het leven gekost aan vijf brandweerlieden. Twee lijken zijn reeds geborgen. Er worden nog drie mannen vermist. Hun lijken liggen waarschijnlijk onder het puin van de loods, die instortte. Vier brandweerlieden hebben ernstige verwondingen op gelopen. Het vuur brak uit in 1.200 ton katoen dat kort tevoren voren, in balen, was aangevoerd uit Turkije. Katoenbranden (door broei) komen vaker voor in de haven en het leek er dan ook op dat de snel ter plaatse zijnde brandweer met een routine-geval te maken zou krijgen. Men had het vuur vrij spoedig onder de knie, toen plotseling het dak en een muur van de 9.000 vierkante meter metende loods instortten. Op dat moment bevonden zich negen brandweerlieden in de loods. Wrakstukken Starfighter gevonden DEN HAAG (ANP) Een vis ser uit Harlingen heeft met een sleepnet in de Waddenzee de eerste wrakstukken opgevist van de vorige week dinsdag neergestorte Starfighter van de vliegbasis Volkel. De piloot kwam daarbij om het leven. De luchtmacht had de visser gehuurd om in dat gebied te zoeken. De marine heeft de hele vorige week gezocht, maar niets gevonden. De luchtmacht hoopt dit weekeinde de stoffeüjke res ten en de overige wrakstukken van het verongelukte vliegtuig te kunnen bergen. DEN HAAG (ANP) Wim des Celles is spoorloos. De 29-jarige man uit Indonesië die uiterlijk zondagavond Nederland moet verlaten, heeft drie dagen gele den zijn kosthuis in Maastricht verlaten. Sindsdien is hij verdwenen, zegt voorzitter F. Feisser van de stichting „Nu of Nooit" in Heer len. De stichting heeft tever geefs maandenlang geprobeerd een verblijfsvergunning voor Des Celles te krijgen. Feisser ontkent dat Des Celles ondergedoken zou zijn, om zijn j uitzetting te ontlopen. Des Celles besloot een jaar gele- I den in Nederland met Indonesië I te breken. Hij vond werk, maar kreeg geen verblijfsvergunning. Stokerij ontdekt i Procedures tegen de staat gaven J I hem geen gelijk en twee weken De afdeling douanerecherche heeft in samenwerking met de rijkspolitie geleden besloot staatssecretaris een klandestine stokerij in een Voerendaalse boerderij ontdekt. De Haars van justitie dat Des Cel- branderi], die zich in een varkensstal bevond, behoorde met een j les Nederland definitief moet capaciteit van 5000 liter tot de grootste in zijn soort. i verlaten. Wiegel: verwijt van Vredeling onterecht DEN HAAG Vice-premier Wiegel acht het verwijt van EG-commissaris Vredeling dat de Nederlandse regering te traag is met het nemen van beslissingen inzake de proble men rond Hoogovens, niet te recht. Volgens hem berust die uitspraak niet op feiten. Het kabinet heeft zich erover ver baasd. Wiegel verklaarde, dat minister Albeda (sociale zaken) deze week tijdens het gesprek met Vredeling duidelijk heeft ge zegd, dat hij nog met de werk nemers van Hoogovens wil pra ten alvorens een standpunt te bepalen. Het overleg met de di rectie is reeds achter de rug. De ministers van buitenlandse za ken van de negen EG-landen gaan dinsdag in Brussel praten over structurele maatregelen voor de staalsector. Hoger tarief dierenartsen DEN HAAG (ANP) De diere nartsen mogen hun tarieven per 1 februari voor zowel de kleine als de grote huisdierenpraktijk met 2,5 pet verhogen. De ministers van economische zaken en landbouw en visserij hebben hiermee ingestemd na overleg met de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde, nadat over eenstemming was bereikt over de opzet van een enquete naar de omzet en kosten van deze beroepsgroep. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 8 Rijkelijk voorbarig heb ben de Braziliaanse generaals deze week gereageerd op de uitkomst van het parle mentaire debat aan het Binnenhof over de levering van kernbrandstof aan hun land. Wat nerveus liet de junta weten geen nieuwe voorwaarden te accepteren. De generaals hadden zich beter moeten laten informeren. Het Nederlandse par lement is geen centimeter afgeweken van hetgeen de regering-Van Agt samen met de Bondsrepubliek en Engeland met Brazilië heeft afgesproken. Hooguit zijn er wat dikke punten op de i gezet. Zo is uitdrukkelijk vastgelegd, dat er geen gram verrijkt uranium naar Brazilië mag woiden verscheept alvorens er een regeling is die moet waarborgen dat de generaals geen atoombommen gaan ma ken van het plutonium, de stof die uit het afval van verrijkt uranium kan wor den gewonnen. Van nieuwe voorwaarden, zoals Brazilië veronderstelt, is in het geheel geen spra ke. De Tweede Kamer bleef met de aan vaarding van de motie-Van Houwelingen keurig in de pas van het kabinet en trad niet buiten het kader van de met Brazilië gesloten leveringsovereenkomst. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken opperde wel wat bedenkingen tegen die motie, maar ook dat moet gerangschikt worden onder de deze week veelvuldig opgevoerde toneelstukjes. De minister zei, dat als er niet tijdig een internationale regeling voor de plutoniu- liiopslag is, het wel 'ns moeilijk zou kunnen worden om in betrekkelijk korte tijd een tijdelijke opslagregeling te ma ken. Dat kan wel lastig zijn, maar punt 2 van de overeenkomst met Brazilië be paalt gewoon, dat als die wereldwijde regeling er te zijner tijd niet is, zo'n tijdelijke regeling zal worden opgesteld. Ook die regeling zal moeten voldoen aan de bepalingen terzake van het Internatio naal Atoom- en Energiebureau in Wenen. Het resultaat van het Kamerdebat moet niet worden gebagatelliseerd, maar men moet de zaken ook niet mooier voorstel len dan ze zijn. De triomfantelijke gelui den die hier en daar, ook in het parle ment zelf, zijn opgeklonken, lijken mis plaatst. Er mogen dan afspraken zijn gemaakt tussen de betrokken landen over de totstandkoming van een opslag regeling, over de inhoud ervan staat nog niets vast. Het streven van de vorige minister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel, was er op gericht om althans de hoofd punten van zo'n regeling vast te leggen. Hij heeft zijn inspanningen hiervoor niet kunnen voltooien door de kabinetswisse ling. Een van de grote vragen in het debat was, of het nieuwe kabinet-Van Agt nog wel de tijd had om op de lijn-Van der Stoel door te gaan. Opposi tieleider Den Uyl zei van wel, maar hij slaagde er niet in keihard aan te tonen dat Bonn en Londen ons land verder uitstel van de beslissing zouden hebben gegund. Minister Van der Klaauw kwam tenmin ste nog met een telegram tevoorschijn van onze ambassadeur in Bonn, waarin deze liet weten van bondskanselier Sch midt persoonlijk te hebben gehoord dat 1 januari de uiterste datum was. Schmidt maakte die opmerking op 12 januari, twee weken na het besluit van de Neder landse regering. Geen sterk bewijs en dat gaf Van der Klaauw ook ruiterlijk toe. De onduidelijkheid over deze kwestie bleef, temeer omdat de bewindsman ver volgens zei dat het besluit op „heel ande re" gronden was genomen. Op de aard daarvan ging hij niet in. Wel duidelijk werd dat Van der Klaauw zich niet per soonlijk heeft ingespannen om verder uitstel te verkrijgen. Zijn argument was, dat van zijn ambtgenoten in Bonn en Londen de een op vakantie en de ander ziek was. Dat klonk niet sterk. Maar min of meer buiten schot bleef de hamvraag, namelijk of de regering dat uitstel wel wilde. Een andere reden om niet te hoog van de toren te blazen over het Kamerdebat is, dat nu vrijwel vaststaat dat de ultra- centrifugefabriek in Almelo zal worden uitgebreid. Zonder een oordeel uit te spreken over de wenselijkheid hiervan, mag wel worden gewezen op het volgen de. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft het parlement onom wonden verklaard, dat de winstvooruit zichten van de UC-fabriek in hoge mate afhankelijk zijn van de leveringen aan Brazilië. Hij haalde bovendien het dreige ment aan van de Bondsrepubliek en En geland, dat als de uitbreiding van „Alme lo" niet gepaard zou gaan met een posi tief besluit inzake de levering van ura nium aan Brazilië, zij de samenwerking met ons land in het UC-projekt zouden opzeggen. De uitbreiding van de uraniumverrij- kingsfabriek schept dus, of men dat wil of niet, een tamelijk dwingende basis voor het doorzetten van de leveranties aan Brazilië. Tegenstanders zullen hierin een schitterend voorbeeld van salami-tak- tiek zien. Voor cynici is het niet meer dan een onvermijdelijkheid in een proces dat onafwendbaar stuwt in de richting van het plutonium-tijdperk. Zeker is na het debat van deze week dat het laatste woord over de uraniumlever- ing aan Brazilië nog niet is gesproken. De Kamer heeft bedongen dat ce rege ring regelmatig en tijdig overleg met haar pleegt over de voortgang die wordt gemaakt bij de uitwerking van een op slagregeling voor het plutonium. Metter tijd kan dan een oordeel worden geveld over de mate van waterdichtheid van de veiligheidswaarborgen. Maar zelfs als dat oordeel positief zou uitvallen, zal men bovenal toch moeten blijven hopen dat de Braziliaanse gene raals met het plutonium minder slordig zullen omspringen dan met hun onderda nen. BRUSSEL (AP) China en de Europese Economische Gemeen schap hebben in Brussel hun eerste verdrag geparafeerd. In maart zal het officieel ondertekend worden. Het verdrag heeft een looptijd van 5 jaar en moet leiden tot een groei van de handel tussen de volksrepubliek en de gemeenschap. De EEG-onderhandelaar, sir Roy Denman, heeft verklaard dat in het handelsverdrag geen regeling is opgenomen voor strategische wapenen. De individuele EEG-landen en de V.S. bebben afgespro ken geen strategische goederen aan China^ te verkopen. Een van de voornaamste knelpunten die zich bij de onderhandelingen hebben voorgedaan was de EEG-eis dat de gemeenschap importbe perkingen aan Chinese goederen mag opleggen als die de stabiliteit van de Europese markt bedreigen. VICE-PREMIER WIEGEL: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering on derkent de ongerustheid van de vissers over de problemen in deze sector. Vice-premier Wie gel verklaarde gisteren na de vergadering van de minister raad, dat het vraagstuk een veel wijdere strekking heeft ge kregen dan de perikelen rond scbol, tong en wijting. „Het is nu een zaak van interna tionaal politiek gewicht gewor den", zei hij. Minister Van der Klaauw heeft beloofd om te be kijken hoe hij in deze zaak kan opereren. „De vissers zullen in zien dat wat de regering gaat doen in hun belang is", aldus vice-premier Wiegel, die desge vraagd verklaarde niets te we ten van financiële eisen van de vissers aan de regering.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7