Bewoners Platte daken9 zijn wachten beu Veel aandacht economie in VVD-program ,,De Noor der wiekstond op zijn kop Beschutte" woningen in Leiderdorp Interact '78 goed van start BIJ VIERING EERSTE LUSTRUM Voetgangersbruggen in Leiderdorps Voorhof De Saksen regeren Sassenheim STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 PAGINA 3 LEIDEN De bewoners van de deel van Leiden-Noord. „platte daken" aan de Sophiastraat- jn september van het vorig jaar is het sein Noord zijn boos op wethouder Ver- 0p groen gezet door het ministerie van boom. Zij stellen in een brief aan de Volkshuisvesting. Met de sloop van de wethouder dat onnodig vertraging is „platte-daken-woningen" is begin oktober opgetreden bij het verwezenlijken begonnen. Aanvankelijk zou de eerste paal van vervangende nieuwbouw in dit voor de nieuwbouw eind januari/begin fe bruari worden geslagen. Het sloopwerk heeft evenwel veel problemen en vertragin gen opgeleverd. De bewoners menen dat deze problemen worden veroorzaakt door de slechte samenwerking tussen de vele gemeentelijke diensten. Door de vertragingen zal de eerste paal pas vlak voor de bouwvakantie kunnen worden geheid. Dit brengt met name de bewoners in een moeilijk pakket. Zij zullen ruim drie jaar in wisselwoningen moeten vertoeven. In hun brief aan de wethouder stellen de bewoners voor op korte termijn met de aanleg van de rioleringen te begin nen of met de nieuwbouwwerkzaamheden. Een andere grief van de bewoners is dat er vertragingen zijn opgetreden bij de bouw van woningen aan de Julianastraat en de Langegracht. Zoals bekend zullen er aanmerkelijk minder woningen aan de Sophiastraat-Noord worden gebouwd, dan er thans staan. Ten behoeve van de bewo ners, die na de nieuwbouw niet meer naar de Sophiastraat kunnen terugkeren wor den deze woningen aan de Julianastraat en de Langegracht gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het ontwerp-verkiezingsprogramma van de Leidse WD geeft de ontwikkeling van eeD actief economisch beleid in al zijn samenhan gen een ruime aandacht. De Leidse liberalen constateren weliswaar dat de middelen van de gemeentelijke overheid om de economische situa tie te verbeteren en de werkgelegenheid te ver groten klein zijn, maar zij sommen daarbij een reeks van punten op waar het gemeentebestuur wel degelijk mogelijkheden heeft die optimaal benut zouden moeten worden. In navolging van het CDA pleit ook het verkiezingsprogramma van de WD voor een economisch beleidsplan als fundament voor dit actief werkgelegenheidsbe leid. Ook de WD ziet in de komst van de Schiphollijn naar Leiden de kans om met name een zakencen trum op het Schuttersveld te vestigen. Dat zou moeten gebeuren in de vorm van kantoorruimte met congres- en vergaderfaciliteiten. Maar het Schuttersveld zou ook ruimte kunnen bieden aan andere dienstverlenende en industriële bedrijven, zo meent de Leidse WD. De verbetering van het industrieklimaat in Leiden zoekt de WD vooral in het optimaliseren van de bereikbaarheid van specifieke industriegebieden. In de binnenstad zou de milieuvriendelijke indus trie zo veel mogelijk behouden moeten blijven, voor andere dienen gunstige uitwijkmogelijkheden gevonden te worden. Leiden Promotion De Leidse liberalen willen het actief werkingsbe- leid van met name kantoorvestigingen bundelen in een Leiden Promotion campagne. Deze zal er niet alleen voor moeten zorgen dat de Sleutelstad meer tourisme binnen haar poorten krijgt, maar zal er bijvoorbeeld ook voor moeten zorgen dat de relatie tussen de gemeentelijke overheid en het bedrijfsleven drastisch wordt verbeterd. Het hele image van de stad zal door deze Leiden Promotion beter moeten worden. De WD denkt ook aan de uitgave van een maandelijks informatiebulletin in samenwerking met de Kamer van Koophandel, waarin nieuws gegeven wordt over vestigingen bouwterreinen, ontwikkelingen in de binnenstad en dergelijke. „Een ander aanzien en een betere klank voor deze stad vormt voor de huidige en komende generaties van mensen die in deze ge meente wonen en werken het levensbelang", aldus Parkeervoorzieningen Zoals te verwachten is van een partij die daar al vier jaar lang in de gemeenteraad op heeft gehamerd, stelt ook het verkiezingsprogramma van de WD de komst van verbeterde parkeer voorzieningen in een goed bereikbare binnenstad in het vooruitzicht. Op deze wijze willen de libera len afrekenen met de „verstikking van de stad door onvoldoende parkeervoorzieningen", waartoe het gemeentelijk verkeersbeleid tot nog toe heeft geleid. De VVD denkt aan een combinatie van gemeentelijk en particulier initiatief om de par keergarages van de grond te krijgen. Het verkeers circulatieplan zal de bereikbaarheid van de bin nenstad voor alle vervoerssoorten moeten waar borgen. De WD wil de city-ring verbeteren en deze in zijn geheel asfalteren. Om de verkeersaf wikkeling te bespoedigen zou er een groene golf ingesteld moeten worden. Voorts zou er in de binnenstad in principe plaats moeten zijn voor alle ambacht-horeca en winkelbedrijven met daarnaast een aantal passende woningen. Buurtwinkelcentra mogen van de WD de winkelfunctie van de Leidse binnenstad niet ondergraven. Horeca In het kader van een actief Leiden Promotion en de bevordering van het tourisme plaatst de WD ook het pleidooi voor een concentratie van horeca- voorzieningen rond de Beestenmarkt. De moderni sering van deze bedrijven en de aanpassing aan de eisen des tijds moeten in het horecabeleid voor op staan, meent de WD. De Leidse liberalen zien de politieke toekomst van Leiden het liefst met een college op een zo groot mogelijke meerderheid dat werkt op basis van een beleidsplan. De partij schaart zich daar in bij de wens van CDA en D'66. Zij spreken zich in hun ontwerpprogramma uit voor een opmerkelijke vorm van inspraak. Volgens de WD zou er in controversiële kwesties een volksraadpleging („Al gemene opiniepeiling") gehouden moeten worden, terwijl de eindbeslissing toch bij de gemeenteraad blijft." De partij stelt zich voor dat de invoering van wijkraden een zaak is die zich voor zo'n opiniepeiling zou lenen. De discoshow trok veel belangstelling bij de leerlingen. LEIDEN Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de katholieke school voor lhno en mhno De Noorder- wiek aan de Ter Haarkade, organiseerde een aantal docenten gisteren een lus trumviering. Het lag in de bedoeling de leerlingen te vermaken met een tiental activiteiten, zoals ballengooien, een quiz, koken en sport. „De hele school gaat op z'n kop", schre ven de docenten op de aankondigingen in de school. En inderdaad veranderde de kantine in een sportterrein en het naailokaal in een ballengooitent. Vooral het gooi- en smijtwerk met ballen was in trek, wellicht omdat de leerlingen hun gooitalenten konden botvieren op portret- en de alleroudsten", aldus één der organi- ten van verschillende docenten. satoren. „Ook deze opzet kunnen we wel De school telt 446 leerlingen (waarvan geslaagd noemen". twee jongens) met een leeftijd, die va- Aan het einde van de dag werd een rieert van 12 tot 19 jaar. „We laten de discoshow gehouden, waarmee de dag tot leerlingen gewoon door elkaar aan de een swingend einde kwam. Al met al een activiteiten deelnemen, zodat er een beter succesvolle dag in het bestaan van de contact ontstaat tussen de allerjongsten school. LEIDERDORP - Burgemeester De bruggen zijn noodzakelijk en wethouders willen in het voor de bereikbaarheid van ver noordelijk deel van de wijk schillende gedeelten in de wijk. Voorhof vijf voetgangersbrug- Door het vorderen van de be- gen laten aanleggen. Dit zal 6 bouwing in dit deel van Voor- februari in de gemeenteraad hof, moet de aanleg van de worden besproken. bruggen binnen een zo kort mo gelijke tijd gerealiseerd wor den. Dit omdat bij het bouwen van de bruggen gebruik ge maakt wordt van een heistelling en het plaatsen hiervan wordt bemoeilijkt door de bebouwing. Uit een prijsopgave is gebleken dat de totale kosten voor het bouwen van de bruggen 95.750,— zijn. Het is de bedoe ling dat de werken onderhands zullen worden aanbesteed. Burgemeester Kret overhandigt de sleutel aan Prins Tinus. SASSENHEIM - Het carnavals feest is gisteren in Sassenheim van start gegaan. Om half vier verscheen Prins Tinus van „De Saksen" met zijn gevolg op het bordes van het raadhuis, waar burgemeester hem de sleutel van de gemeente overhandigde, 's Avonds hielden „de Saksen" zowel in „de Bernardus" als in het Rijnlands Lyceum een car navalsbal. De carnavalspret was overigens gistermorgen al voor de jeugd begonnen. Zes leraren van de Don Bosco-Mavo werden gehul digd vanwege het feit dat zij 12 1/2 jaar leraar waren. Om half twee ging Prins Tinus naar de Annaschool waar de leerlingen hem verwelkomden met een geestdriftige polonaise. De leer lingen van kleuterschool ,,'t Teyltje" werden tenslotte door de prins begeleid naar „Cees en Ineke" waar zij zich in een sprookje waanden. LEIDERDORP - Het co.jeg. /an u ei. w in Leiderdorp wil 2. percelen grond verkopen voo. de bouw van woningen in de beschutte sfeer. Dit geeft de mogelijkheid aan mensen met een bescheiden inkomen een eigen woning te verwerven. Het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening beoogt door een aanvullend systeem van geldelijke steun bepaalde financiële drempels voor de eigen woning weg te nemen. Het ligt in de bedoeling van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp om 21 woningen in deze sector in de wijk Voorhof noord te verkopen. Er komen dertien woningen met drie slaapka mers en acht woningen met vier slaapkamers. Een groot antal gegadigden voor deze woningen is door de algemene woningbouw vereniging geselecteerd op grond van hun inkomen. In de koopcon tracten van de premie-koopwoningen is een antispeculatie beding ingebouwd. De eigenaren van zo'n woning verplichten zich om tien jaar in de woning te blijven wonen. Bij verkoop binnen de gestelde termijn moet een boete aan de gemeente Leiderdorp worden betaald die speculatiewinst zoveel mogelijk uitsluit. Gezamenlijke kerkdienst in Zuid-West LEIDEN De gezamenlijke kerken in Zuid-West (RK, her vormd en gereformeerd) hou den zondag 5 februari een expe rimentele kerkdienst in de An- toniuskerk (hoek Vijf Mei/Chur- chilllaan) die begint om 17.00 Het is de eerste keer dat de pastores en predikanten in Zuid-West (die al regelmatige contacten met elkaar onderhou den) een gezamenlijke zang- dienst houden. Aan de dienst wordt medewerking verleend door het Interkerkelijke Petra- jeugdkoor. Het is de bedoeling om in de toekomst meer van dit soort gezamenlijke kerkdiensten te houden. De dienst in de Be vrijdingskerk van 17.00 uur komt te vervallen. LEIDEN „Interact" is de naam van een eenacterfestival van inmiddels acht studenten gezelschappen, dat dit jaar voor de vierde maal wordt gehou den. Niet langer binnen de so ciëteitsmuren, maar in het LAK-theater kon men gister avond het eerste deel van het programma bijwonen Op originele wijze verzorgde het Leids Studenten Toneel de ope ning Vein dit unieke theaterge- beuren: geen orerende praeses, maar een zwijgende, wit geverf de acteur tegen een achtergrond van cabareteske bandopnamen. „De pers, daar moet je over lopen" klonk de stem van Wim Kan door de luidsprekers. Aan Utrechtse studenten was de twijfelachtige eer toebedeeld het festival verder van start te doen gaan. Zij speelden „De Tuinen van de Tijd", een in toneelvorm gegoten hoorspel van Frank Herzen. Uiteindelijk werd het een stuk magisch-realistisch theater, dat boeiender werd naarmate het magische element de overhand kreeg. Vermelding verdient Chris Mol, die aan de rol van begrafenisondernemer Hermes het juiste gewicht gaf. Het Amsterdams Studenten To neel vervolgde met „Dorpsvrija ge" van George Bernard Shaw; een eenacter over de toevallige ontmoeting tussen twee vol strekt tegenstrijdige naturen. Elske van Eysinga tilde de vrou welijke rol naar een verrassend hoog niveau. In haar schomme len tussen nonchalance en ei genzinnigheid overtrof ze haar jongere evenbeeld Pipi Lang kous zelfs. Wisselingen in décor, geluid en belichting verliepen helaas uiterst slordig en traag. Wat aanvankelijk op een psy chologisch drama leek, ontwik kelde zich in „De Tijger" tot een èl te happy-ending niemendalle tje. De tekst van deze eenacter was van Murray Schisgal en daar konden de overigens getalenteerde acteurs van het Delfts Studenten Toneel ook niks aan doen. Pieter Kapteijn haalde uit de rol van de krank zinnige postbode Ben al het mo gelijke. „The Lottery" was de naam van een eenacter naar een in 1948 in The New Yorker verschenen verhaal van Shirley Jackson. Het stuk werd met weinig verve gespeeld door Groningse stu denten en in het programma boekje met veel pretentie aange prezen. Des te erger, dat het vermoede appèl „aan de onder bewuste gevoelens van de toe schouwer" totaal verkeerd uit pakte. Hysterische lachbuien vanuit de zaal waren naar alle waarschijnlijkheid niet de be doeling. Zo'n stuk overtuigend te spelen zal zelfs voor beroep sacteurs geen sinecure zijn. Samenvattend kan de organisa tie van Interact niettemin terug zien op een goed begin. Het is te hopen dat de voortzetting van dit bonte gebeuren vanavond evenveel originaliteit en talent' te bieden heeft. JOS NIJHOF Inspectrice kleuteronderwijs verlaat Alphen De inspectrice van het kleute ronderwijs, mevrouw Th. J. Semplonius, heeft gisteren af scheid genomen van Alphen. De inspectrice die door een reorga nisatie de „Alphense sectie" gaat verlaten en verruilt voor de „sectie Katwijk" (voor het kleu ter én lageronderwijs), is sinds 1969 inspectrice van het kleute ronderwijs geweest Van het ge meentebestuur kreeg de schei dende inspectrice een afscheids receptie aangeboden, die mede was georganiseerd door de schoolbesturen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om mevrouw Semplonius een laatste keer de hand te drukken. Zei- miljoen voor woonrijp- maken van Duivenvoorde LEIDSCHENDAM - De ge meenteraad zal deze maand ruim 6.361.000 gulden worden gevraagd voor het woonrijpma- ken van de wijk Duivenvoorde. Het bouw- en woonrijpmaken zal dan in totaal bijna 11 1/2 miljoen gulden hebben gekost. De aanleg van een waterpartij midden in het plan zal naar een later tijdstip worden verscho ven vanwege een betere bereik baarheid van de verschillende kavels. De bouwstraten zijn in Duiven voorde aangebracht op de plaat sen van de toekomstige plant soenen en groenstroken. De woonstraten en de pleintjes zul len daardoor gevrijwaard zijn van bouwverkeer waardoor de hinder voor de bewoners tot een minimum kan worden beperkt. De eerste huizen in Duivenvoor de zullen begin mei worden op geleverd. Eind volgende maand zal dan ook met het woonrijp maken moeten worden begon- In de exploitatie-opzet van de wijk is 1 miljoen gulden voor „onvoorzien" opgenomen. Hoe veel daarvan zal worden ge bruikt is nog niet bekend zolang de inrichtingsplannen, waarbij de bewoners zullen worden be trokken, nog niet bekend zijn. Het woonrijpmaken omvat ook het maken van speelplaatsen en voetgangersbruggen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3